ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Δραπετεύστε στην δική σας όαση.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 12:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δραπετεύστε στην όασή σας.
Η καθημερινότητα και η συνήθεια είναι δύο από τις πιο κακές αδερφές της ζωής μας. Δυστυχώς πρέπει να τις ανεχόμαστε. Μερικές φορές όμως δεσμευόμαστε τόσο από αυτές που τελικά χάνουμε το νόημα αυτών που θέλουμε να κάνουμε. Αυτών που έχουν πραγματικά μεγάλη αξία για εμάς. Πoια είναι λοιπόν αυτή η εσωτερική σας όαση ? Που βρίσκεται , και τι κάνετε εκεί? Ποια είναι αυτά τα ενδιαφέροντα(εκτός από το εσωτερικά βέβαια) που σας κάνουν να νιώθετε όμορφα με τον εαυτό σας? Ποιος ξέρει ….ίσως να μοιραστούμε μερικές ιδέες και στο τέλος να φτιάξουμε τις οάσεις μας τόσο όμορφες που να μην θέλουμε να ξανά βγούμε από αυτές.


ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 12:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάθαμε από μικρά παιδάκια να υπηρετούμε. Μάθαμε να ακολουθούμε μονοπάτια και κανόνες που άλλοι μας επέβαλαν άθελα τους γιατί και σε αυτούς η ίδια πλύση εγκεφάλου έγινε. Πόσο θα πρέπει να δουλέψω, πόσα χρήματα πρέπει να βγάλω, να αγοράζω άχρηστα αντικείμενα και όχι μόνο. Μας έμαθαν ότι για να αποκτήσουμε κάτι, θα πρέπει να το πληρώσουμε με χρήματα. Πραγματικά όμως, αναρωτηθήκαμε ποτέ ότι αυτά που πραγματικά θα μας εξασφάλιζαν μια όμορφη και άνετη ζωή, είναι δωρεάν; Όλα αυτά που θα μας ικανοποιούσαν εσωτερικά και έπειτα εξωτερικά, όσον αφορά της σχέσης μας με τους γύρο μας και τον ίδιο μας τον εαυτό βρίσκονται δίπλα μας.
Και δεν μιλάω για την τροφή, μα ούτε και για την στέγη. Αναφέρομε σε μικρές - τεράστιες και πρωτεύουσας σημασίας ανάγκες! Ψυχαγωγία, με την αληθινή ένια του όρου και όχι με την φτηνιάρικη που έχουμε αυθαίρετα και τεχνιέντος προσδώσει.

Ας κλίσουμε τα μάτια μας, ας ονειρευτούμε τι πραγματικά θα μας έκανε ευτυχισμένους.
Ας αναρωτηθούμε, πια είναι η πραγματική όαση για εμάς. Η δική μας προσωπική όαση!
Όαση! Όπως πολύ όμορφα και σωστά προανέφερε ο φίλος Alati13.

Θα επανέλθω.. το θέμα είναι αρκετά σοβαρό, ίσος το σημαντικότερο όλων.

''''Αν και γνώμη μου είναι ότι ένα τέτοιο topic δεν ταιριάζει σε αυτήν την μεριά των forums.Θα πρέπει να ανέβει αρκετά ψιλά! Εκεί όπου του αξίζει! '''


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/05/2003 12:47:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 14:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν πολλές οάσεις να καταφύγει κανείς...

2 είναι οι αγαπημένες μου...
- Η παρέα των αγαπημένων μου φίλων (ανθρώπων και μη)
- Η φύση
Όταν τα συνδυάζω και τα δύο δεν είναι απλώς όαση αλλά σαν ένας ολόκληρος κόσμος καταφύγειο από το κυνήγι για βαθμούς, λεφτά, φήμη, εξουσία...
Μόνο τότε, κλεισμένη στην όαση ή κόσμο μου, νιώθω ότι έχω την δυνατότητα να είμαι άνθρωπος και μόνο... ούτε πιόνι ούτε βασιλιάς ούτε τίποτα ενδιάμεσο... μόνο ένα εγώ ανάμεσα σε άλλα εγώ...

Όλες δωρεάν, όπως είπε ο Εχέμβροτος, αλλά ανεκτίμητες.


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 14:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινήσω λοιπόν την περιγραφή της όασης. Η δική μου όαση δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα μικρό δωματιάκι. Έχει μέσα ένα κομπιούτερ για να γράφω και να χάνομαι και μερικά ένχορδα όργανα για να μπορώ να παίξω και να δραπετεύσω . Το τελευταίο όμως καιρό έχει επιδεινωθεί μια χρόνια ασθένεια που έχω και λέγεται «Δουλειά» και έτσι κουρασμένος όπως είμαι προτιμώ να παίζω με μια νωχελική και ανιαρή γάτα που έχω και την έχω ονομάσει τηλεόραση(Ξέρω φίλη cat ότι θα διαφωνείς με την παρομοίωση). Και έτσι περνάει ο χρόνος και η όασή μου μένει όλο και πιο άδεια. Και ας το ξέρω ότι εκεί μέσα «βρίσκονται όλα αυτά που αγαπώ και είναι δωρεάν (όπως είπε ο Εχέμβροτος). Και ας το ξέρω ότι εκεί δεν νιώθω ούτε βασιλιάς ούτε πιόνι (όπως είπες silverwolf ). Και ας το ξέρω ότι εκεί πάντα θα είμαι καλοδεχούμενος για αυτό που είμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 14:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να αγοράσω ένα ακριβό αυτοκίνητο! Μα το χρειάζομαι πραγματικά ;

Θέλω να αγοράσω ακριβά ρούχα! Μα τα χρειάζομαι πραγματικά ;

Θέλω να αγοράσω ένα home theatre! Μα το χρειάζομαι πραγματικά;

Θέλω να αγοράσω ένα μεγαααάλο σπίτι! Μα το χρειάζομαι πραγματικά;

Θέλω να αγοράσω καινούργια αθλητικά παπούτσια (έχω 3 ζευγάρια)! Mα τα
χρειάζομαι πραγματικά;

Θέλω να φάω σε ακριβό και glamour-ατο εστιατόριο! Μα εάν φάω στο σπίτι θα πεινάσω;

Θέλω να βγω με την/τον εντυπωσιακότερο/η γκόμενο/α ! Μα είμαι σίγουρος/η τι ακριβός ζητάω από αυτην/ον ;

Θέλω να κάνω οικονομίες και να πάω την γυναίκα της ζωής μου σε ένα μακρινό εξωτικό νησί! Μα εάν την πάω στο Κιάτο, δεν θα καταλάβει ότι την αγαπώ;

Θέλω να αγοράσω την ακριβότερη κιθάρα! Μα ξέρω να παίζω;

Θέλω να………………….


Υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω, δίπλα μας. Που δοξάζουν τον Θεούλη που έχουν μια κουβέρτα να σκεπαστούν το βράδυ.

Ξέρω, ξέρω, είμαι ξενέρωτος…..

Το Παν στην ζωή είναι η ποιότητα! Όχι η ποσότητα και φτηνιάρικος εντυπωσιασμός!

Κατά πόσον και εγώ ο ίδιος προσπερνώ αυτούς τους γελοίους πειρασμούς;
Σίγουρα με μεγαλύτερη συχνότητα από ότι κάποιοι άλλοι. Μα… που είναι η Όασή μου;;;;;

Αυτός είναι αλλος ένας τομέας – εμπόδιο στον δρόμο προς την όασή μας


Εάν κάπου μακριά θέλω να πάω με την γυναίκα που αγαπώ, δεν θα πληρώσουμε..
Θα γίνουμε λαθρεπιβάτες. Μόνον έτσι θα ζήσουμε το ταξίδι……. Θα ζήσουμε την κάθε στιγμή….. ένα ατελείωτο ταξίδι προς την όαση μας……


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/05/2003 14:55:08

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/05/2003 15:00:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 18:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ήμουνα τόσο σίγουρος ότι το θέμα αυτό δεν θα αποκτήσει ‘οπαδούς’ ;;;;


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 19:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΟΑΣΗ ΕΛΕΙΠΕ Η ΑΤΜΟΥΛΑ...
(+ Η ΜΕΤΡΙΟΦΡΟΣΥΝΗ )ΕΧΕ...

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 22:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα καλύτερα ταξίδια είναι αυτά του μυαλού...

Τάδε έφη ένας αγαπημένος φίλος...

Όσο για τη δική μου όαση?Μαααα δεν το έχετε καταλάβει ακόμα??

Το ESOTERICA.gr φυσικά!!!Όσο για την ...υλική και όχι ψηφιακή...χμ..όταν τη βρω,θα σας το πω!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 08:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εχέμβροτε λες αν έλεγα «τι ενδιαφέροντα έχετε» να ήταν καλύτερα???
Δεν ξέρω…. Ίσως πάλι ,… αυτή η ερώτηση για την Όαση να είναι αρκετά προσωπική άρα δύσκολη. Φίλη Άτμα επέτρεψέ μου να σου πω ότι περίμενα ότι θα είχες να απαντήσεις πολλά περισσότερα για το συγκεκριμένο θέμα.
darkangel σε ευχαριστώ για την όασή σου. Αυτό που έγραψες μου θύμισε ένα πολύ αγαπημένο μου στίχο. «Δεν έκανα ταξίδια μακρινά, ταξίδεψε η καρδιά και αυτό μου φτάνει. Κάτι μου λέει ότι αυτός ο στίχος είναι μέσα στις οάσεις όλων μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 08:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια όαση φίλε Αλατι, μα δεν ξέρω αν γίνει αντιληπτή με ότι γράψω. Αν κατά κάποιο τρόπο έχεις δει μέσα σου πως κινείται η ενέργεια, αυτήν της απάντησης σε μια πρόκληση, σε όποιο επίπεδο, αρχίζεις καθημερινά να ανεβαίνεις όλα αυτά τα επίπεδα! Είναι κάτι σαν να ανεβαίνεις σε ψιλό βουνό…. και να βλέπεις απο εκει, τι γίνεται κάτω…

Έχεις μια υπέροχη θέα, και φυσικά δεν ακούς τον θόρυβο, ούτε κινδυνεύεις να συγκρουστείς... μα όπως σου έγραψα, είναι δύσκολο λίγο στην έκφραση!

Και φυσικά αυτή η επίγνωση, ίσως να είναι στη φύση μας, άσχετα αν εμείς τρέχουμε και ζούμε μέσα στα είδωλα!

Θαύμασε τον μπαμπά Πλάτωνα…. η σπηλιά, οι σκιές, και το Φως!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 12:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Φίλη Άτμα επέτρεψέ μου να σου πω ότι περίμενα ότι θα είχες να απαντήσεις πολλά περισσότερα για το συγκεκριμένο θέμα.]
αναρρωτιεμαι φιλε "αλατι13"..δεν διαβασες ποτε κανενα ποστ Ατμα;
μεταξυ τυριου και αλατιου...-αχλαδιου ηθελα να πω- θα αφησω την οαση μου...;
λυπαμαι φιλε μου..αλλα μαλλον δεν καταλαβες κατι.

οαση...κατι "ανυπωτο"...
αν θες να μαθεις περισσοτερα..μαλλον πρεπει να με(σε) ανακαλυψεις μεσα απο τα εσωψυχα των μηνυματων μου.

αυτο για σενα...http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1206&whichpage=3&ARCHIVE=

φως+αγαπη
Ατμα


ΥΓ.ΑΠΟ ΚΑΜΜΙΑ ΟΑΣΗ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ..
ΜΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΒΛΕΠΕΙΣ...
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ...

aummmmmmm

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/05/2003 12:06:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 12:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα ήταν πολύ όμορφο και νομίζω ότι το κατάλαβα. Είπες ότι

Είναι κάτι σαν να ανεβαίνεις σε ψιλό βουνό…. και να βλέπεις απο εκει, τι γίνεται κάτω…

Μερικές φορές το βλέπω αυτό όταν βρίσκομαι μπροστά σε κάποια δυσκολία. Βλέπω τον εαυτό μου να στέκεται σε μια ψιλή κορυφή και από εκεί να με καθοδηγεί.
Φίλη Άτμα από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι ίσως σε εκνεύρισα λίγο. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Αντιθέτως μάλιστα στο έγραψα γιατί έχω δει τα μηνύματα σου και γι αυτό σου έγραψα ότι περίμενα κάτι περισσότερο. Επίσης έγραψες :

«αναρρωτιεμαι φιλε "αλατι13"..δεν διαβασεσ ποτε κανε ποστ ατμα;
μεταξυ τυριου και αλατιου...-αχλαδιου ηθελα να πω- θα αφησω την οαση μου...
λυπαμαι φιλε μου..αλλα μαλλον δεν καταλαβες κατι.»

θα ήθελα να σου πω ότι το σκέφτηκα πολύ το που θα έπρεπε να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα. ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟ «ΜΕΤΑΞΥ ΤΥΡΟΥ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙΟΥ ή ΑΧΛΑΔΙΟΥ. Γιατί φίλη Ατμα η όασή μας βρίσκεται εκεί ακριβώς. Μεταξύ τύρου και Αχλαδιού. Μεταξύ ρουτίνας και χαζομάρας. Έχεις δει ποτέ καμία όαση στον Αμαζόνιο??? Η όασή μας είναι ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΕΡΗΜΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 14:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε που ταιριαζεις τοσο πολυ στην μερα που ειναι...
προσεξε λιγο αυτα που σου γραφω..
εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις.
επισης διακρινω μια σταση ωστε να μ'εκνευρισεις-μα...
"δε χαλιεμαι"

οσο για ..τον Αμαζονιο...σκεψου λιγο!
..μιλας κυριολεκτικα...!ΕΝΩ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ...
εννοεις οτι μεσα στην μονοτονια ενος δασους αχανους..δεν θα σου φαινοταν οαση ενα δωματιο με κλιματισμο..και...ντους...;;;

αστο φιλε μου...ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...
Ο ΛΟΓΟΣ;
"ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΑΛΕΞΗΣ!"

καταλαβαινουμε μονο οσα θελουμε εδω μεσα...

τυρι και αλατι λοιπον...για εξτρα αλμυρο/

αν ηταν σε αλλο φορουμ θα εδειχνα τη σπουδαιοτητα που αρμοζει...μα εδω ειναι οαση...απο το αποστειρωμενο και ανοργασμικο για αλλους περιβαλλον....

so...

η απαντηση εχει ηδη δωθει.
+τελειωσα με τουτο το τοπικ.
enjoy....

[ [Being a Desert]

There is an ancient teaching that is at the core of true spiritual

in order to connect constantly to the Light of the
Creator we must develop and become like the desert.

The desert is un-owned, open space within which anybody can do
anything they want. This is the level to which we are supposed to
develop. Being like the desert means that you do not care what
people do to you, what people say to you, or what they do not do for
you or say to you. It means being free in the deepest sense.
Our nature is usually the opposite of the desert. We are extremely
and constantly concerned about what people do, say or even think
about us. We are captive to almost everybody, for their actions,
words and even thoughts can influence our feelings and life. In
order to develop spiritually we need to constantly work on becoming
like the desert, feeling open and free like the desert. It is not an
easy process but one that not only greatly enables our spiritual
development, but also brings to a level of equanimity and peace that
cannot be reached any other way.
It is a process that takes constant focus and effort but one whose
spiritual and practical effect is immense.

Weekly Wisdom
Read the Introduction to the Weekly Wisdom
by Michael Berg
Author of The Way
May 5, 2002 - May 11, 2002 ]


aummmmmmm

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/05/2003 14:57:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 08:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους. Γιατί άραγε να πρέπει να χαθεί αυτό το θέμα??
Να πω ότι δεν έχετε ενδιαφέροντα ??? αποκλείεται.
Να πω ότι δεν δραπετεύετε???? Πάλι αποκλείεται.
Ίσως να είναι πολύ προσωπικό . Ίσως να είναι πραγματικά σε λάθος θέση. Ίσως τελικά να μην αξίζει το ίδιο για όλους. Απλά θα ήθελα να πω σε όσους έγραψαν ότι ένιωσα πολύ όμορφα που μου επέτρεψαν να πάρω μια μικρή και γλυκιά μυρωδιά από την όασή τους, και με τιμά πολύ αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 12:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,
η δική μου όαση είναι μελωδική.Είναι ένα πιάνο.Εκεί νιώθω αισιόδοξη ακόμα και τις πιο δύσκολες ημέρες εκεί ξεκουράζομαι και ονειρεύομαι με ανοιχτά τα μάτια!Κρίμα που δεν είμαι τόσο ταλαντούχα για να πάρουν τα όνειρα μορφή μέσα στις νότες!Αλλά δεν πειράζει τουλάχιστον για μένα είναι το ύδωρ της ψυχής μου μετά από μια υπερβολική καθημερινότητα!
Και η τελευταία μου όαση που ανακάλυψα μέσα στο φόρουμ είναι οι ζωγραφιές του φίλου εχεμβροτου.Πραγματικά τις απολαμβάνω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 01:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Συζήτηση αυτή μεταφέρεται (από το Forum "Μεταξύ τύρου και αχλαδιού") στο Forum "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά." μετά από αίτηση του alati13(συγγραφέας του Θέματος) και τη σύμφωνη γνώμη μου.

Όντως, η σοβαρότητα του Θέματος αλλά και το ύφος της Συζήτησης που διεξάγεται μας διαβεβαιώνουν ότι αυτός δεν είναι ο χώρος που του ταιριάζει όσον αφορά τη θεματολογία και την κατάταξη.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 03:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο τελος μιας δυσκολης μερας, εχωντας περασει μεσα σου το αγχος , η κουραση, η ενταση κλεινω τα ματια και ξαφνικα η οαση μου ειναι μπροστα μου

Η απεραντη θαλασσα, το γλυκο της μπλε χρωμα... Τα κυματα παιζουν και με καλουν κοντα τους, πεταω προς τα εκει..
Η άυλη υποσταση μου αγγιζει τα κυματα, αφηνει την αλμυρα μυρωδια της να γεμισει το καθε της κομματι, νοιωθει την υγρη δροσια της... πεταει πανω στην επιφανεια της. Το καλεσμα ολο και εντονοτερο...βουταει στα βαθεια της νερα, παιζει με τα δελφινια, χορευει με τα λουλουδια του βυθου και στροβιλιζοντας ανεβαινει παλι προς την επιφανεια... η δικη μου οαση ...

Καθε μερα και ενα διαφορετικο ταξιδι...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 10:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alati13 ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΩ ΛΙΓΟ ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΦΙΛΩΝ.

ΝΑΙ ΝΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΣΟΥΜΕ ....
ΝΑΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ........

ΑΛΛΑ ΔΡΑΠΕΤΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ??????????
ΔΡΑΠΕΤΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ?????
ΔΡΑΠΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΣ ????
ΔΡΑΠΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ?????????

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΡΑΠΕΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΞΑΙΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΟΥ)
ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΓΡΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΜΕ ΗΡΕΜΕΙ.
ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΕΝΑ ΤΟΠΟ ΚΑΛΟ ???????
ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΙΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΣΕ ΤΟΠΟ ΟΧΙ ΟΝΕΙΡΙΚΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ????
ΟΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ?????
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΡΑΠΕΤΕΣ....

ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 20:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα από όλα να ευχαριστήσω την φίλη Μάρα και τον φίλο Αβαταρ για την ΤΟΛΜΗ τους να μας δείξουν λίγο από τις οάσεις τους. Και λέω τόλμη γιατί τελικά δεν είναι και τόσο εύκολο όσο φαίνεται. Επίσης θέλω να στείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Άτμα που χάρη στην μικρή «διαμάχη» ή καλύτερα διαφωνία που είχαμε, κατάλαβα κάτι. Άτμα τελικά είχες δίκιο. Όπως είδες αναγνώρισα το λάθος μου (κάτι είναι και αυτό).
Φίλε Αβατάρ μου αρέσει πολύ αυτό σου το ερώτημα. Αλήθεια χρειάζεται να δραπετεύουμε??? Και αν το τίμημα τις επιστροφής είναι τόσο μεγάλο, τότε γιατί να δραπετεύουμε??? Δεν μπορούμε να φέρουμε την όασή μας λίγο πιο κοντά στην καθημερινότητά μας???
Προσωπικά νιώθω ότι όταν ονειρεύομαι φέρνω το όνειρο λιγάκι πιο κοντά στην πραγματικότητα. το κάνω λιγάκι πιο οικείο. Όσο για την επιστροφή πρέπει να πω ότι σχεδόν πάντα είναι δύσκολή και επώδυνη. Αλλά αυτό δεν είναι η ζωή??? Μικρές χαρές. Μικρές χαρές… ορόσημα. Να μας θυμίζουν τον δρόμο που περάσαμε. Και όλα αμοιβαία. Όσες χαρές διπλάσιες οι πίκρες. Έτσι για ισορροπία. Όσο για την πραγματικότητα προσπαθώ να την φέρω όσο μπορώ στα μέτρα μου. Τις πιο πολλές φορές βέβαια νομίζω ότι εγώ αρμενίζω μια χαρά και αυτός που είναι στραβός είναι ο γιαλός. Όμως έχω καλούς συμβουλάτορες. Τα μικρά παιδιά ξέρουν τα πάντα. Τα ρωτάς τις πιο δύσκολες ερωτήσεις και ξέρουν την απάντηση. Μπορεί να μην ξέρουν να δέσουν τα κορδόνια τους αλλά ξέρουν να ζουν. Ίσως να θυμούνται ακόμα επειδή είναι πιο κοντά στην πυγή. Αυτά προσπαθώ να ακούσω λοιπόν φίλε μου Αβατάρ και να ακολουθήσω τις συμβουλές τους. Και αυτές οι συμβουλές τους είναι τόσο απλές όσο και επώδυνες. Δεν ξέρω τι με έπιασε και έγραψα τόσα πολλά….. ξεχάστηκα και χάθηκα κάπου μέσα στην ερώτησή σου. σταματάω λοιπόν με την ελπίδα να μην σας κούρασα πάρα πολύ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 09:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alati13 Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΜΕΣΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ (ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΟΥ) ΜΙΑ ΟΑΣΙ ????

ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΚΑΛΟ.

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ

quote:
Προσωπικά νιώθω ότι όταν ονειρεύομαι φέρνω το όνειρο λιγάκι πιο κοντά στην πραγματικότητα. το κάνω λιγάκι πιο οικείο. Όσο για την επιστροφή πρέπει να πω ότι σχεδόν πάντα είναι δύσκολή και επώδυνη.

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΩΔΥΝΗ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΟΝΕΙΡΟΤΟΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ....

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ....
ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 14:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλό μου αλατοπίπερο

πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες με σοβαρές προεκτάσεις
αν δούμε το θέμα απο την σκοπιά που μας έδειξε ο καλός φίλος Avatar

Προσωπικά επειδή η ...όαση μου είναι άκρως απαραίτητη
για την ψυχική μου υγεία και ισορροπία
κατάφερα μετά απο αρκετό χρόνο να την ...δημιουργήσω
Και φαίνεται ότι μάλλον την ...πέτυχα
γιατί όταν φτάνω ...δεν θέλω να ξαναφύγω !!!!
Εκείνο όμως που χαίρομαι ιδιαίτερα είναι ότι
και οι φίλοι που επισκέπτονται την ...όασή μου
αισθάνονται όμορφα, χαλαρά, ζεστά και οικεία
(οι γνωρίζοντες μπορούν να επιβεβαιώσουν!!)

Βέβαια δεν είναι ...η τελική μου όαση αυτή
γιατί έχω ένα όνειρο ...να πάρω τα βουνά

Και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί βρήκα ...ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ
που θα υλοποιήσει ...το όνειρο όπως ακριβώς (ελπίζω!!!)
το φαντάζομαι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 15:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρειαζεται πολλες φορες να ξεφυγουμε, να αποκοπουμε απο την καθημερινοτητα μας. Ειναι ο μονος τροπος για να μπορεσουμε να την εκτιμησουμε, να την κρινουμε και να παρουμε τις αποφασεις μας.

Δεν εχει να κανει μονο με την ξεκουραση...

Ενα βημα εξω απο αυτη ωστε να μπορεσουμε να την μελετησουμε υπο μια αλλη σκοπια.
Η επιστροφη επωδυνη, ομως χρειαζεται για μπορεσουμε να ισοροπησουμε και στην συνεχεια να εκτιμησουμε την μικρη μας οαση.

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 16:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα στό διάλειμα της δουλειάς πήγα στο χαλάνδρι ..και αγόρασα ενα πολύ ωραίο σαλονάκι χαλάρωσης ....λέω να το βάλω στο μπαλκόνι ...το ονειρευτικά ..στημένο ..και περιτρυγυρισμένο από εξωτικά ..η γενικός φυτά....αυτός ο χώρος θα γίνει η δική μου οαση !!!!

Στο επόμενο δι΄΄αλειμα ..πρεέπι να επισκεφτώ ενα φυτόριο !!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 21:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ....

Η ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ sofia7 ΑΝΑΦΕΡΗ

quote:
κατάφερα μετά απο αρκετό χρόνο να την ...δημιουργήσω
Και φαίνεται ότι μάλλον την ...πέτυχα
γιατί όταν φτάνω ...δεν θέλω να ξαναφύγω !!!!

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΟΑΣΙ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.....
(ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΣΟΦΙΑ7)

Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ cat ΑΝΑΦΕΡΗ

quote:
Σήμερα στό διάλειμα της δουλειάς πήγα στο χαλάνδρι ..και αγόρασα ενα πολύ ωραίο σαλονάκι χαλάρωσης ....λέω να το βάλω στο μπαλκόνι ...το ονειρευτικά ..στημένο ..και περιτρυγυρισμένο από εξωτικά ..η γενικός φυτά....αυτός ο χώρος θα γίνει η δική μου οαση !!!!

ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΟΑΣΗΣ ΟΧΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ...

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΟΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 23:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα επανέλθω.. το θέμα είναι αρκετά σοβαρό, ίσος το σημαντικότερο όλων.''''Αν και γνώμη μου είναι ότι ένα τέτοιο topic δεν ταιριάζει σε αυτήν την μεριά των forums.Θα πρέπει να ανέβει αρκετά ψιλά! Εκεί όπου του αξίζει!

Μμμμ! Για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε γι'αυτό.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Στην προσωπική μας όαση καταφεύγουμε όταν χρειαζόμαστε χαλάρωση και ξεκούραση και αυτή μπορεί να βρεθεί ανάλογα με την έμπνευση της στιγμής μέσα ή έξω από το σπίτι.

Μέσα στο σπίτι η όασή μου είναι η βεράντα μου το καλοκαίρι και το χειμώνα το γραφείο μου όπου βρίσκεται η βιβλιοθήκη και το pc και που το έχω βάψει σε μωβ-λιλά χρώμα για να χαλαρώνω σερφάροντας,διαβάζοντας ή ακούγοντας μουσική. Τώρα αν κάποια στιγμή ενώ είμαι μέσα στην όαση του κομπιούτερ κάτι με χαλάσει βάζω να "παίξουν" τα screensaver του webshots με εικόνες από θάλασσα και ιδιαίτερα από δελφίνια που τα λατρεύω! Αλλες φορές πάλι την όασή μου τη βρίσκω στη κουζίνα δημιουργώντας ευφάνταστες γεύσεις... ή πεζοπορώντας στη φύση με το σκύλο μου.

Φίλε alati13 ελπίζω να σε κάλυψα μια και απ'ότι κατάλαβα εγώ εσύ απλά ήθελες να μας γνωρίσεις καλύτερα με το να μοιραστούμε μαζί σου τις προσωπικές μας στιγμές και όχι να εμβαθύνουμε τόσο εσωτερικά στο θέμα πράγμα που ούτως ή άλλως έγινε θαυμάσια από τον ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ και τον AVATAR.


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 30/05/2003 23:17:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 17:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί αναρωτιέσαι φίλε Εχέμβρωτε για την απουσία των μελών από αυτό το θέμα;
Προσωπικά πιστεύω ότι από τη στιγμή που δημιουργήθηκε βρίσκεται σε λάθος "μονοπάτια". Είναι ένα θέμα ΨΥΧΗΣ και σε αυτό τον τομέα καλύτερα να βρεθεί. Αν διαφωνείτε απαντήστε μου πώς μπορείς να απαντήσεις στο topic αυτό αν δε "βουτήξεις" τα γραφόμενα σου στη ψυχή σου;

Φίλε alati13 συγχαρητήρια για το όμορφο θέμα που δημιούργησες. Σε παρακαλώ ζήτα να τοποθετηθεί αυτό το θέμα στον τομέα που προείπα, αν βέβαια ο σκοπός που το άνοιξες είναι αυτός που φαντάζομαι εγώ.
Αν θέτεις αυτό το θέμα ως μια απλή προτασή σου προς όλου εμάς, τότε δεν έχω παρά να σε θεωρήσω ένα συνειδητοποιημένο άτομο που μου δίνει μια συμβουλή.
Αν όμως θέτεις αυτό το θέμα με σκοπό να σου ανοιχτούν μπροστά σου πελάγη σκέψη και βάθους ψυχής από όλου εμάς τότε μετέφερε το θέμα στο τομέα ΨΥΧΗ και τα λέμε από εκεί.

ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΝΕΤΟΧΗΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΕΙΣ.
ΠΟΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ; "ΚΑΠΟΙΟΙ"; ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΟΙ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ "ΔΗΘΕΝ". ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΠΛΟ, ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΖΟ!
ΚΑΙ ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΩ: ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ "ΧΑΖΟΥΣ" Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ: ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΙΠΩΘΟΥΝ ΠΟΤΕ!

Ας κατεβάζουμε λοιπόν πιο συχνά το κεφάλι. Δεν είναι κακό.


Φίλε alati13 συγγνώμη που φορτίζω το κλίμα στο θέμα σου. Δε το συνηθίζω. Υπόσχομαι να σβήσω την απάντηση μου αυτή αν σε ενοχλεί...
Η απάντηση μου αυτή αποτελεί ξέσπασμα μετά από πολλά μυνήματα μελών του τύπου:

quote:
Γιατί ήμουνα τόσο σίγουρος ότι το θέμα αυτό δεν θα αποκτήσει ‘οπαδούς’ ;;;;

Μην αποτρέπουμε την πολυπρισματικότητα και ας έχουμε υπομονή.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 08:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα που τέθηκαν και να διευκρινίσω τον λόγο που άνοιξα αυτό το θέμα. πιστεύω ότι όπως εγώ έτσι και όλοι οι άνθρωποι έχουμε μια όαση όπου μπορούμε να δραπετεύουμε και να ξεκουραζόμαστε , να δυναμώνουμε , να γνωρίζουμε τον εαυτό μας. Αυτή η όαση βρίσκεται κρυμμένη βαθιά στη ψυχή μας και για να την βρεις πρέπει να ακολουθήσεις τα πιο απόκρυφα μονοπάτια της. Αν τολμούσα να ζητήσω αυτό από την αρχή νομίζω ότι «κανείς» ή ελάχιστοι θα απαντούσαν. Εκεί πιστεύω ότι πάει και το
Γιατί ήμουνα τόσο σίγουρος ότι το θέμα αυτό δεν θα αποκτήσει ‘οπαδούς’ ;;;;
Όταν δεν φανερώνεις την όασή σου σε αυτόν που αγαπάς , τότε πώς να την φανερώσεις σε ένα μήνυμα???? Σκέφτηκα λοιπόν ότι η προσωπική όαση του καθενός έχει έναν ομφάλιο λώρο που την ενώνει με την πραγματικότητα. εκεί που τελειώνει ο ομφάλιος λώρος βρίσκεται η υλική όαση. Το δωμάτιό μας, το σαλονάκι μας, το cd με τα δελφίνια , κ.α. αν λοιπόν ξεκινήσει μια συζήτηση έστω και για την υλική όαση τότε θα έχουμε βρεθεί στην εξώπορτα. Τότε ίσως κάποιοι να τολμήσουμε να χαρίσουμε ένα μικρό κομμάτι της όασής μας και στους άλλους.
Ελπίζω να κατάφερα να σας απαντήσω τουλάχιστον για τις προθέσεις μου φίλοι
Αβαλον και secondborn. Όσο για το που θα έπρεπε να μπει ένα τέτοιο θέμα θα πρέπει να πω ότι είχαμε μια συζήτηση με τον Admin και αποφασίσαμε ότι προς το παρόν τουλάχιστον, θα ήταν προτιμότερο να μείνει εδώ. Νομίζω ότι αν αργότερα γράψουν και άλλα παιδιά και κάνουμε όλοι το πρώτο βήμα τότε ίσως να μεταφερθεί για να μπορέσουμε να κάνουμε και το δεύτερο βήμα. Βέβαια κάποιοι από εμάς το ξεκίνησαν το δεύτερο βήμα και τους ευχαριστώ πολύ για αυτό. Δίνει δύναμη και σε εμάς τους υπόλοιπους να ξεκινήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 09:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα φίλοι μου,
κατ’αρχήν θα ήθελα να επισημάνω ότι και εγώ δεν συμφωνώ με τα όσα λέχθηκαν περί μη συγκέντρωσης οπαδών σε αυτό το topic...

Για να μην γκρινιάζω πρωί, πρωί...αντιγράφω ένα post it από το μέλος Νο Data, από κάποιο άλλο forum. Ειλικρινά με έκανε να δραπετεύσω...έστω και για λίγο....

quote:
05'33

...(χτυπηματα στη πορτα)
----------------------------
Α)Ναι ποιος ειναι?
Ω)εγω ανοιξε
Α)Εσυ!!!σε περιμενα...
Ω)Ανοιξε

05'43

...(ανοιγει η πορτα)
--------------------------
Α)Περασε μεσα,το ηξερα οτι θα 'ρθεις
Ω)Σε εψαχνα!!
Α)Τι ζητας?

05'38

Ω)Δεν ζηταω,προσφερω,
αυτο που δινω δεν το παιρνω.
πιστεψε με,
ακολουθησε με.
Γινε ενα μαζι μου,στα σκοταδια
της ψυχης μου.
Περα απο χωρες διχως ηλιους,
μακρυα απο θεους και ξεχασμενους
θρυλους.
Πιστεψε με,
ακολουθησε με.
Φτιαξε καραβι χωρις πανια,
αδειο απο ιδεες και μυστικα.
Ριξ'το σε θαλλασα βαθια,
ασε τη ψυχη μου να οδηγα.
Πριν ξυπνησεις εισαι εδω,
το σκοταδι μου και 'γω.
Πιστεψε με,
ακολουθησε με.
Ειμαι αυτο που θελεις.
Ειμαι το γελιο στη κραυγη.
Ειμαι το ψεμα στο φιλι.
Ειμαι χωρις τελος και αρχη.

05'33

Α)Αυτα που δινεις δε ζητω,
δεν κρυβομαι στα
σκοταδια,
δεν σε προσκυνω.
Στην αυγη μου θα κρυφτεις,
το φως μου θα αρνηθεις,
στο ονομα μου θα καεις.
Κοκκινος κηπος
το κορμι σου,
στολισμενος απ'τα λαθη
της ψυχης σου.
Αραγε ξημερωσε?
Η νυχτα βασιλευει
ο ηλιος ανετειλε?
Το φεγγαρι περιμενει.
Λογια διχως νοημα
κ'αυτα,ταξιδευουν
στην τροχια.

05.34
------------------------------
00)Βγηκαν ολοι οι ηθοποιοι
πανω στην αυλαια.Και αφου
χαιρετησαν τους μαθητες τους,
ευχαριστηθηκαν τοσο πολυ,
που συνεχισαν το κλαμα τους.
οι μαθητες ακομα και τωρα
χειροκροτουν νομιζω.
Αλλα ολοι εχουν φυγει.
Που ειναι ολοι...


ΑΝΟΗΣΙΕΣ



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ηλιοφόρος
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 11:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηλιοφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να αναζητας όαση σημαινει οτι αναγνωριζεις οτι βρισκεσαι στην ερημο...ομως δεν ψαχνεις για αποδραση(drugs,alcool κλπ.) αλλα για τροπο-τοπο ισορροπιας,αρμονιας και "ξεκουρασης"....Η προσωπικη μου οαση βρισκεται στην εναλλαγη κινησης και ακινησιας στη ΦΥΣΗ....jogging στο βουνο ή στην παραλια-κατα προτιμηση το χαραμα ή το σουρουπο-που ακολουθειται απο ακινησια-ησυχια και αφουγκρασμα των ηχων της ΦΥΣΗΣ μου έχουν προσφερει το λιγωτερο μια αισθηση ευφοριας και ζωντανιας και μερικες φορες μια αισθηση πληροτητας,ενοτητας αλλα και σπανια το αγγιγμα της αγαπης.....οπου ανεξελεγκτα δακρυα ευγνωμοσυνης τρεχουν και το μονο που θελεις ειναι να να "λιωσεις" στη συχνοτητα της αγαπης...εκει που ειναι το πραγματικο σου σπιτι...τοτε αναγνωριζεις οτι εργο μας -ισως-ειναι να κανουμε την ερημο μια ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΟΑΣΗ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 23:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε secondborn συσχέτισε σε παρακαλώ το μήνυμά μου αυτό….

quote:
Θέλω να αγοράσω ένα ακριβό αυτοκίνητο! Μα το χρειάζομαι πραγματικά ;

Θέλω να αγοράσω ακριβά ρούχα! Μα τα χρειάζομαι πραγματικά ;

Θέλω να αγοράσω ένα home theatre! Μα το χρειάζομαι πραγματικά;

Θέλω να αγοράσω ένα μεγαααάλο σπίτι! Μα το χρειάζομαι πραγματικά;

Θέλω να αγοράσω καινούργια αθλητικά παπούτσια (έχω 3 ζευγάρια)! Mα τα
χρειάζομαι πραγματικά;

Θέλω να φάω σε ακριβό και glamour-ατο εστιατόριο! Μα εάν φάω στο σπίτι θα πεινάσω;

Θέλω να βγω με την/τον εντυπωσιακότερο/η γκόμενο/α ! Μα είμαι σίγουρος/η τι ακριβός ζητάω από αυτην/ον ;

Θέλω να κάνω οικονομίες και να πάω την γυναίκα της ζωής μου σε ένα μακρινό εξωτικό νησί! Μα εάν την πάω στο Κιάτο, δεν θα καταλάβει ότι την αγαπώ;

Θέλω να αγοράσω την ακριβότερη κιθάρα! Μα ξέρω να παίζω;

Θέλω να………………….


Υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω, δίπλα μας. Που δοξάζουν τον Θεούλη που έχουν μια κουβέρτα να σκεπαστούν το βράδυ.

Ξέρω, ξέρω, είμαι ξενέρωτος…..

Το Παν στην ζωή είναι η ποιότητα! Όχι η ποσότητα και φτηνιάρικος εντυπωσιασμός!

Κατά πόσον και εγώ ο ίδιος προσπερνώ αυτούς τους γελοίους πειρασμούς;
Σίγουρα με μεγαλύτερη συχνότητα από ότι κάποιοι άλλοι. Μα… που είναι η Όασή μου;;;;;

Αυτός είναι αλλος ένας τομέας – εμπόδιο στον δρόμο προς την όασή μας


Εάν κάπου μακριά θέλω να πάω με την γυναίκα που αγαπώ, δεν θα πληρώσουμε..
Θα γίνουμε λαθρεπιβάτες. Μόνον έτσι θα ζήσουμε το ταξίδι……. Θα ζήσουμε την κάθε στιγμή….. ένα ατελείωτο ταξίδι προς την όαση μας……



Με το άμεσος επόμενο.

quote:
Γιατί ήμουνα τόσο σίγουρος ότι το θέμα αυτό δεν θα αποκτήσει ‘οπαδούς’ ;;;;

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2003, 11:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΙΑΔΥΧΤΙΑΚΟ ΤΟΠΟ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ESOTERICA.gr ΝΑ ΕΒΑΖΑ ΛΙΓΗ ΜΟΥΣΙΚΗ .... ΛΙΓΑ ΔΕΝΔΡΑ .....
ΜΕ ΕΝΑΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΗΛΙΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΘΑ ΕΡΧΟΣΑΣΤΕ ??????
ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΓΑΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy