ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Σαν Ηφαίστειο που Ξυπνά...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nyxteritis
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 20:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nyxteritis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και έχει κυκλοφορήσει πριν αρκετά χρόνια, το συγκεκριμένο τραγούδι της Α. Πρωτοψάλτη ποτέ δεν το είχα ακούσει ολόκληρο. Δεν ακούω ελληνική μουσική και ο μόνος τόπος που έχω την ευκαιρία να την ακούσω είναι τα ταξί και εκεί προτιμώ την επιλεκτική κώφωση.

Για κάποιο περίεργο λόγο που δεν μπορώ να εξηγήσω πριν δύο μέρες με έπιασε μανία να ακούσω το «Σαν Ηφαίστειο που Ξυπνά». Το βρήκα λοιπόν και το άκουσα και το ξαναάκουσα και το άκουσα πολλές φορές και κάθε φορά οι στίχοι με έκαναν να πιστεύω ότι είναι περισσότερο «πονηροί» από όσο θέλουν να ακούγονται.

Το φως, η λάβα, το αίμα, το επτά. Όλα περιέχουν το νόημα που ψάχνουμε ο καθένας με τον τρόπο του στο esoterica.

Και η μουσική του τραγουδιού σε παρακινεί να χορέψεις, όχι να λικνιστείς, αλλά να χορέψεις με όλο το εγώ σου, μέχρι η ψυχή σου να βρει το φως.

Δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς ένιωσε κάτι παρόμοιο ακούγοντας το συγκεκριμένο τραγούδι. Αν κάποιοι από εσάς πάσχουν από επιλεκτική κώφωση και δεν το έχουν ακούσει ας μου το πουν να μεταφέρω τους στίχους εδώ.

Θα ήθελα την άποψη σας για το συγκεκριμένο τραγούδι, αν σας βοηθά να εντοπίσετε αυτό το κάτι που ψάχνετε και εσείς.

Σας ευχαριστώ

Νυχτερίτις

Amanda
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 00:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amanda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Nyxteriti,
υπέροχο το θέμα σου!Αυτό το τραγούδι όποτε το ακούω πραγματικά υπνωτίζομαι.Νιώθω να ταξιδεύω σε άγνωστα μέρη,σε άγνωστες ζωές κάθε φορά που το ακούω.Οι στίχοι κατα τη δική μου άποψη δεν είναι πονηροί αλλά μαγικοί.Παρασύρουν μαζί με τη μελωδία τους κορμί και ψυχή και αυτό γιατί δυο συγκεκριμένες λέξεις το παροτρύνουν.Το ηφαίστειο και η λάβα.Το ένα είναι το σώμα και το άλλο η ψυχή.Και αν το σκεφτείς το τραγούδι αυτό σε καλεί να τα ξυπνήσεις απο τον λήθαργο για να βρείς το πραγματικό νόημα της ζωής και των ονείρων.
Βέβαια κάποιος που έχει παραπάνω εσωτερικές γνώσεις απο μένα μπορεί να έχει περισσότερα να σου πεί γι΄αυτό το τραγούδι και τη σημασία του.Εγώ το εξηγώ μέσα μου με απλότητα και χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις γιατί έτσι το νιώθω μέσα μου.Πάντως έχω παρατηρήσει οτι οποιος το ακούει αισθάνεται μια απέραντη γαλήνη.
Φιλικά

P.S.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 02:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!!!!!!!!
τι να πω τωρα!
θυμαμαι οταν το πρωτοακουσα...

δεν ειναι μαγικο το ποσο πολυ σε παρακινει να ..βροντοφωναξεις;
να τραγουδησεις τοσο δυνατα ωστε να καθαρισεις...!
τα παντα οσα εγιναν να τα σβησεις...

εξαγνισμος...
αφυπνηση ...
λυτρωση...
χαρα μετα την προσμονη...

aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 02:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωππππ !!!!

ΑΤΜΑ σε έπιασα.

Να τα 10χιλιάσεις...

... τα μηνύματά σου...


Και μια φωτό σου όταν κόβεις το νήμα των 2000 μηνυμάτων

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 07:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhmera sas
yperoxo to asma san hfaisteio pou 3ypna.
..alla akouste thn lilith me thn benetsanou kai peite mou an mageythte h oxi..
HR8A APO THN LANPSH PAW PHSW STHN LANPSH


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 20:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ/Η Nyxteritis ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ "ΜΥΣΤΗΡΙΑ". ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΗΣ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ. ΦΙΛΕ/Η Nyxteritis ΨΑΞΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΦΩΣ


DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 12:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΞΕΡΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ...
...ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ...

η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 09:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλημέρα και απο μένα...

Θα πρότεινα μιας και θέλουμε να αναλύσουμε το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟυΔΙ(α) να μας το μετέφερες στο παρόν τόπικ φίλη Νυχτερίτη...

Είναι ένα απο τα ΠΟΛΥ βαθιά σε νόημα τραγούδια...

Εν αναμονή λοιπόν...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2003, 09:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΤΟ "VIDEO CLIP"
ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ...
ΠΑΡΑΝΟ'Ι'ΚΟ?
ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΛΛΑ
ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΟ "VIDEO CLIP"


η δηναμη της μαγειας ειναι μεγαληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy