ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ένα Παραμύθι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 13:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προβληματίστηκα πολύ για το ποια είναι η θέση αυτής της ιστορίας, ωστόσο διάλεξα να την γράψω εδώ, παρακαλώ τους διαχειριστές να τη μεταφέρουν αν νομίζουν πως δεν ταιριάζει με τη θεματολογία.

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΚΡΙΝΟ ΔΑΣΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΑΠ 'ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ. Η ΣΟΦΗ ΓΡΙΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΠΟΥ ΠΡΟΕΔΡΕΥΕ ΤΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΙΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΦΛΟΓΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ. ΔΕΝ ΕΡΓΗΣΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΕΘΕΛΟΝΤΡΙΑ, ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΘΑΡΑΛΕΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΠΕΤΑΞΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΟΝΤΙΝΟ ΠΥΡΓΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΦΩΤΙΖΕ ΕΝΑ ΚΕΡΙ. Η ΜΙΚΡΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΡΙ ΦΛΕΡΤΑΡΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΤΟΥ. ΤΕΛΟΣ ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΨΙΘΥΡΙΣΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΤΗΣ ΣΟΦΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ. ΤΟΤΕ ΑΥΤΗ ΦΩΝΑΞΕ "ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ". ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ -ΠΙΟ ΓΕΝΝΑΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ- ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΠΕΤΑΞΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΤΟ ΚΕΡΙ ΚΑΙ ΕΝΟΙΩΣΕ ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΨΑΛΙΖΕΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΘΡΑΥΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ. ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΨΙΘΥΡΙΣΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΤΗΣ ΣΟΦΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ, ΑΥΤΗ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΕΙΠΕ "ΩΣΤΟΣΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ". ΤΕΛΟΣ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΜΙΑ ΝΕΑΡΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΠΕΤΑΞΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΤΟ ΚΕΡΙ, ΧΟΡΕΨΕ ΜΕ ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΩΣΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ.
Η ΣΟΦΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΚΗΝΗ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΕΙΠΕ: "ΑΥΤΗ Η ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΕΜΑΘΕ, ΕΜΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΕΜΑΘΕ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΞΕΡΕΙ"

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΤΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΤΙΣ

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 17:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΥ...


ΦΩΣ!

The Ray of Light

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/05/2003 05:27:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 18:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θέση αυτής της ιστορίας ανήκει σε όλα τα forums φίλε μου.
ΑΤΜΑ, έχεις όντως πεταλούδες ή ήταν μεταφορική η αναφορά του ARCHON?
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 19:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΥ

ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ.

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 23:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 12:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ ΖΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΧΑΖΟΣ. ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΕΙ ΜΕ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΚΘΕΣΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ.
ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΕΝΑΝ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ ΛΥΚΟ.
-ΠΟΥ ΠΑΣ; ΡΩΤΗΣΕ Ο ΛΥΚΟΣ
-ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΟΥ.ΕΙΠΕ Ο ΧΑΖΟΣ.
-ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΖΩ ΠΑΝΤΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΩ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΜΟΥ;
-ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΧΑΖΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.
ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΜΙΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΚΟΠΕΛΑ.
-ΠΟΥ ΠΑΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕ
-ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.
-ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΔΙΟΤΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΗΤΕΥΣΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ;
-ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΧΑΖΟΣ,ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ.
ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΕ ΕΝΙΩΣΕ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΕ ΣΤΗ ΡΙΖΑ ΕΝΟΣ ΔΕΝΔΡΟΥ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ.
-ΠΟΥ ΠΑΣ; ΡΩΤΗΣΕ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ.
-ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΧΑΖΟΣ.
-ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΕΧΩ ΦΥΤΡΩΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΕΥΦΟΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΑΝΘΙΖΟΥΝ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΦΥΛΛΑ ΜΑΡΑΜΕΝΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ;
-ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ ΕΙΠΕ Ο ΧΑΖΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ.

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΟΣΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ. Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΟΥ.

ΚΑΘΩΣ ΓΥΡΙΖΕ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΑ
-ΤΙ ΕΓΙΝΕ;
-ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΧΑΖΟΣ.
-ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ;
-ΝΑ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ.
-ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;
-ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΓΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΘΑΨΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΥΣΑΦΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΟ ΚΑΙ ΚΑΧΕΚΤΙΚΟ.
-ΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΚΑΨΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙ, ΕΙΠΕ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ.
-ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΧΑΖΟΣ.
ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ.
-ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΟΣ; ΡΩΤΗΣΕ ΑΥΤΗ
-ΝΑ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ
-ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ;
-ΔΕ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ.
-ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΘΕΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΨΟΥ ΜΕ, ΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ Η ΚΟΠΕΛΑ.
-ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ, ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ.
ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΟΝ ΛΥΚΟ
-ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ ΕΙΔΕΣ;
-ΝΑΙ
-ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ;
-ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ
-ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ;
ΤΟΤΕ Ο ΧΑΖΟΣ ΕΞΙΣΤΟΡΙΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΣΤΟΝ ΛΥΚΟ
-ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ;
-ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΡΙΓΥΡΝΑΣ ΠΑΝΤΑ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΑΖΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΦΑΣ.
-ΤΟ ΔΙΧΩΣ ΑΛΛΟ ΔΕ ΘΑ ΒΡΩ ΧΑΖΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΕΙΠΕ Ο ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΙΔΑΓΜΑ.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 13:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πριν μερικα χρονια ενω βρισκομουν στον αγαπημενο μου "μυστικο κηπο"...
συναντησα αλλη μια (τριτη +τελευταια)φορα ενα γενειοφορο λευκοντυμενο πραο και φωτεινο νεαρο ανδρα...
καθομουν σε μια λαξευμενη πετρα και διαβαζα αλλα δεν μπορουσα καθε που κοιταγα τριγυρω ν'ανασαινω τη γαληνη που μου πρσφερε...
( δεν μιλαγε ελληνικα,απ'οτι μου ειχε πει ο "φυλακας" του κηπου...ηταν "ξενος",ταξιδευε με τα ποδια στον κοσμο ...
μαλιστα τον ειχε παρει μαζι του στη λεσχη που πηγαινε για φαγητο ...)

Ειχε πλησιασει + μιλαγε σε μια παρεα με ηλικιωμενους που καθοταν
κατω απο τη σκια ενος δεντρου και απολαμβαναν το μαγευτικο βουτηγμα του ηλιου στο δυτικο της θαλασσας οριζοντα...
μα...τους μιλαγε...πως ειναι δυνατο να κανανε κουβεντα;

...ας μην ειμαι περιεργη σκεφτηκα...

...ξαπλωμενη κοιταγα τον ουρανο και τα πουλια που πετουν να αποχαιρετισουν τον ηλιο/να προυπαντησουν τη σεληνη...
με πλησιασε αθορυβα...πηγε στο λαξευμενο βραχο που εστεκε ως θρονος διπλα μου..+ απο τα λιγοστα του υπαρχοντα
(ενα πανωφορι ασπρο ενα καπελο μια τσαντα κι ενα βιβλιο)

...πηρε το βιβλιο και επισης αθορυβα επεστρεψε στην παρεα των γεροντων...

...ενοιωσα πως δεν ηθελε να μ'ενοχλησει επισης...

τους μιλαγε ελληνικα;
..ποιος ξερει...ποιος ενδιαφερεται γι αυτο...
μοναχα το ενδιαφερον των γεροντων να βλεπατε σε μια στιγμη!
...ηταν αρκετο.
Αρκετα μακρυα απο το μαγικο μου κηπο ακουγοντας συνθηματα αλαλαγμοι ανθρωπων ...μιλαγε ο αρχηγος της εκκλησιας της ελλαδας και ο θορυβος ερχοταν στ'αυτια μας..
μα δεν καλυπτε τη στιγμη μας...τα δεντρα του κηπου προστασια εδιναν +αποσταση στις στιγμες μας.

σαν αποηχος ...εδινε μιαν αισθηση οτι ειναι ολα τοσο ...μακρυνα...

Αρχισε να βραδυαζει...ο λευκοντυμενος ανδρας φορεσε το πανωφορι του/το παραξενο καπελο του /πηρε την τσαντα,το βιβλιο του...+κατηφορησε απο το μονοπατι του παρκου...
...τον παρατηρουσα και προσπαθουσα να βρω ενα τροπο να ξεφυγω απο την πολυλογια του "φυλακα"- που μ' ειχε πλησιασει + σχολιαζε το μικρο ασπρο βιβλιο που κραταγα στα χερια- πριν βραδυασει εντελως...
Ηθελα να τον ακολουθησω...μα σ'ενα δρομο που ηταν μοναχα μιαν ευθεια δεν τον βρηκα πουθενα....

(η ιστορια που διαβαζα εκει καθημενη πανω στο βραχο ηταν μια απο τις παραβολες του Οσσο....)
"...αν βρεις που κατοικει ο θεος/γυρνα + φυγε μακρυα...."

Καλημερα, Αρχοντα μου!


THE RAY OF LIGHT
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 13:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ...
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΝΙΩΣΩ ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ;


ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΣ

ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ + ΑΓΑΠΗ
O ΚΛΕΦΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 14:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜΜ...
ΟΙ ΟΥΣΙΩΔΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ..ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΕΣ...

(Η ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ...ΟΙ ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΒΕΒΑΙΑ.)

ΜΑ,ΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΥ! ...ΣΟΥ "ΕΠΙΤΡΕΠΩ" ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ
ΤΗΝ "ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ" ΓΙΑ ΕΝΑN + ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ:

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΔΙΚΑ ΜΟΥ"
...ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ..ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΔΩΘΗΚΑΝ...

ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ....ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΑΝ...

ΑΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ...(ΟΤΙ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ...)
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ COPYRIGHT ΣΤΟ ΦΩΣ.


(...ΣΕ ΑΛΛΑ "ΛΟΓΙΑ" ΙΣΩΣ...
ΕΞΑΛΛΟΥ ΤΟ "ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ" ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ...)

(-ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ...ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...
ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ +Τ'ΟΝΟΜΑ "ΜΟΥ"...)


THE RAY OF LIGHT
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jason
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 17:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ όμορφες ιστορίες και οι δύο.
Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 18:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραια...
ποια η γνωμη σου Ιασονα για την τριτη ιστορια;

...αν τη διαβασες βεβαια...

The Ray of Light


Edited by - ΑΤΜΑ on 17/05/2003 18:32:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 20:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Archon...εγω γιατί δε κατάλαβα τίποτα απο την ιστορία?.......(μήπως είμαι χαζός?).... Πλάκα κάνω ε?!
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jason
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 16:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jason  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ιστορίες έχουν Αρχή, Κέντρο και Κατάληξη.

Δεν βλέπω καμία τρίτη που να πληρεί αυτές τις προϋποθέσεις.
Αν εννοείς το μήνυμά σου, εντάξει, δεν με χαλάει κιόλας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 20:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ ΜΟΥ
ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ...ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ΜΑ, ΤΟ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕΣ.

ΠΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΜΕ ΔΥΟ ΛΕΞΕΙΣ.

ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ. ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ Ή ΜΕ ΜΥΘΟ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ.

ΑΤΜΑ

ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.

ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΤΡΙΛΟΓΙΑ ... ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΔΑΓΜΑ, ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΤΙΣ ΔΥΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΕΛΕΙΠΕ Η ΤΡΙΤΗ, ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΓΙΝΕΣ Η "ΛΙΛΙΘ" ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΑ, ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΣΤΟΡΙΕΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ... ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ...

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 20:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
reptilesalonica ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΦΑΓΟΣ ...JASON ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ;

ΑΡΧΗ ... Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ
ΜΕΣΗ ... Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΑΖΟΥ (ΤΡΕΛΟΥ) ΓΙΑ ΜΕΝΑ ..Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ
ΤΕΛΟΣ ... Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΤΜΑ ΤΟ ΦΩΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ.

ΤΟ ΟΛΟ JASON ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ... ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΜΙΑ ΝΕΡΑΪΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΑΣΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΙΩΝΕΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΑ ΠΛΗΓΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ..."ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ"

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 20:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΧΤΗΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ.
ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 11:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΡΧΟΝΤΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ......

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ...
ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΟΡΑΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ.

ΘΕ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΕΙΣ ???
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ??????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 11:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημεριζω την παρεα

Δεν ξερω αν ειμαι μεσα στο θεμα αλλα διαβαζωντας τις δυο ιστοριες αμεσως μου ηρθε στο νου η τριτη.

Η ιστορια του αντρα που κλαιει διπλα στο νεκρο κρεβατο της γυναικας του την ωρα που της φοραει το κοκκινο φουστανι που τοσο εκεινη ηθελε ολα αυτα τα χρονια και ποτε δεν επερνε την αποφαση να το αγορασει....

Η αρχη ειναι η ιστορια της πεταλουδας..θες να μαθεις να δεις ποσο καιει η φλογα. Μα αν δεν καεις δεν θα εχεις αποκτησει ουσιαστικα την γνωση. Απλα θα μενεις με την ιδεα οτι η φλογα παραγει θερμοτητα αλλα ποτε δεν θα μαθεις το μεγεθος... ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Για να μαθεις ομως το ποσο θα πρεπει να αφιερωσεις χρονο για να ασχοληθεις με την εκαστοτε φλογα... Δεν αρκει απλα να παρεις την γνωση αν δεν δωσεις και τον απαιτουμενο χρονο να την βιωσης, να την κανεις κτημα σου και να την κατανοησεις...

Και τελος θα πρεπει να μαθουμε να μην τα αφηνουμε ολα για μετα. Να αποθηκευουμε γνωσεις για «καποια στιγμη». Θα πρεπει να παρουμε να παρουμε αυτη την στιγμη στα χερια μας, να αφησουμε τον εαυτο μας να την ζησει με ενταση, παθος , να την κανουμε κτημα μας, και ας καουμε. Οχι μετα αλλα ΤΩΡΑ!

Καλη σας μερα


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 13:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΑΡΑΣ.....
ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ.....

ΝΑ ΚΑΕΙΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ???????????
Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΣ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 13:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θυμιζει μια συζητηση που ειχαμε εχτες ...

Αν δεν καεις φιλε μου Avatar θα μαθεις ποτε το μεγεθος της «φωτιας»?
Σου αρκει να μαθεις οτι εκει απλα καει και δεν πρεπει να πας ή σε ενδιαφερει να το βιωσεις?

Ας βαλουμε και στην συζητηση το θεμα μεσενσαρκωση εδω...

Αν δεχτουμε οτι ερχομαστε στο υλικο κοσμο για να λαβουμε καποιες εμπειριες τοτε ναι θεωρω οτι σε καποια θεματα – ειτε το θελουμε ειτε οχι – θα καουμε για να κατανοησουμε το μεγεθος και την αξια της καθε εμπειριας. Ισως βεβαια καποιες πληροφοριες να μην μας χρειαζονται σε αυτο τον «κυκλο» μας οποτε να μας αρκει και μονο να ξερουμε οτι εκει καιει...

Ας επανελθω ομως στην καθημερινη μας ζωη και ας εκφρασω την απορια – πρωτα στον εαυτο μου και μετα στους υπολοιπους...

Μας αρκει απλα να το ξερουμε ή θελουμε και να ζησουμε την καθε μας κατασταση ??


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 18:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου φενεται οτι μια εμπειρια που καταλιγει στον θανατο ειναι πολυ ακριβα πληρωμενη και δεν επιτρεπει στο ατομο περισσοτερες εμπειριες. Η δευτερη πεταλουδα που εκαψε τα ποδια της θα μπορεση να κερδιση περισσοτερες γνωσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 22:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βλεπω το γεγονος οτι η πεταλουδα καηκε μεχρι θανατου...ισως απλα απεκτησε την εμπειρια και δεν θα χρειαστει να το κανει στην επομενη ζωη της... τραβηγμενο σαν σκεψη? Ισως...

Ας δουμε μεχρι που ηταν η πεταλουδα ικανη να φτασει και σε ποσο ενταση ηθελε να βιωση καταστασεις...
Για μενα εκει ειναι το κλειδι,
Ας αναρωτηθουμε στο κατα ποσο οντως αφηνουμε τον εαυτο μας να βιωσει εντονα κατι η κατα ποσο απλα τον προστατευουμε λεγωντας.."εκει καιει"!

Καλησπερα σας :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 23:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δουμε μεχρι που ηταν η πεταλουδα ικανη να φτασει και σε ποσο ενταση ηθελε να βιωση καταστασεις...
Για μενα εκει ειναι το κλειδι,
Ας αναρωτηθουμε στο κατα ποσο οντως αφηνουμε τον εαυτο μας να βιωσει εντονα κατι η κατα ποσο απλα τον προστατευουμε λεγωντας.."εκει καιει"!

Συμφωνω. Αρκετα κοντα ωστε να αναγνωρισης τον κινδυνο της φωτιας, χωρις να καης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 00:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ.
ΑΠΛΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙΕΙ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΟΥΜΕ ?????????

ΕΑΝ ΚΑΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΠΥΡΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΤΟ ΝΑ ΚΑΟΥΜΕ.....
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΥΗΣΗ Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΜΥΗΣΗ
Η ΓΝΩΣΗ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΣΟΥΡΟΥΦΛΙΣΜΑ ...
ΑΣ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΖΩΕΣ ...
ΑΣ ΜΗΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΚΥΚΛΟΥΣ...

ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 15:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATAR
ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΟΥΝ ΟΣΟ ΤΟ ΟΤΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙΣ.
ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ...ΝΑΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ...ΠΑΛΙΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ Η ΓΝΩΣΗ ΧΩΡΑ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ...ΤΩΡΑ ΟΧΙ ΠΙΑ ... ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ..Η ΓΝΩΣΗ ΑΠΟΚΤΙΕΤΑΙ ΜΕ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΑ.
ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΑΝ ΕΝΙΑΙΟ ΣΥΝΟΛΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΕΙ ... ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ... ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ .

ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 21:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας φιλοι μου

Καλε μου AVATAR εδω ειμαι για να σου απαντησω.
Εχω την εντυπωση πως ουσιαστικα μιλαμε για το ιδιο θεμα αλλα λογου ελλειψης χρονου και ανεσης δεν καταφερα να γινω σαφης.

Την ιστορια μπορουμε να την αναλυσουμε απο πολλες πλευρες.
Ειπα σε παραπανω μου μυνημα :

quote:
Δεν βλεπω το γεγονος οτι η πεταλουδα καηκε μεχρι θανατου

quote:
Ας δουμε μεχρι που ηταν η πεταλουδα ικανη να φτασει και σε ποσο ενταση ηθελε να βιωση καταστασεις...

Σε καμια των περιπτωσεων δεν ειμαι υπερ της υπερβολης και ποσο μαλιστα υπερ του να φτασεις τοσο στα ακρα - μεχρι θανατου - για να αποκτησεις την γνωση.
Θετω ομως τον προβληματισμο και λεω:
Μας αρκει απλα να ξερουμε και να εχουμε την εγκυκλοπαιδειακη γνωση των πραγματων?
Αν δεν βιωσουμε κατι προσωπικα, θα κατεχουμε την πραγματικη γνωση? Θα την εχουμε κανει κτημα μας? Η απλα θα αναμασαμε πληροφοριες που μας εχουν δωσει?

Ας δουμε ενα μικρο παιδακι. Του λεμε "μη βαλεις το χερι στο ματι της κουζινας γιατι θα καεις" Το παιδακι καταλαβαινει τι του λες η παει και βαζει το χερακι του? Το μεγαλυτερο ποσοστο - αυτο που εχει και την περιεργεια στο να ανακαλυπτει βαζει το χερακι του. Μαθαινει οτι καιει και δεν το ξανακανει.

Μηπως κατι αναλογο γινεται σε ολη την διαρκεια της ζωης μας?

Για να δοκιμασεις ομως το ποσο καιει το οτιδηποτε - θελει θαρρος, θελει περιεργεια, θελει να εχεις αγαπη προς την γνωση μα και προς την ζωη.

Η εγκυκλοπαιδειακη γνωση σου προσφερει την λογικη παρασταση των πραγματων, τολμωντας ομως να δεις μεχρι που μπορεις εσυ να το βιωσεις τοτε βαζεις και τη συναισθηματικη αξια. Αναλογα με το ποσο εντονα εσυ βιωνεις κατι μπορεις να δεις και τα ορια σου στο συγκεκριμενο θεμα..

Η εναρμονηση λοιπον της λογικης και του συναισθηματος θα σου προσφερει για κεινη την χρονικη στιγμη την γνωση που αναζητας!

Προσωπικη αποψη μου βεβαια τα παραπανω :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 01:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ωραίο το παραμύθι σε συνέχειες...

πόσα πολλά θα μπορούσα να πω, αλλά οι λέξεις δε βγαίνουν, τα γραμμένα σβίνονται...

το δικό μου παραμύθι, αλλάζει κάθε μέρα τίτλο...

το δικό μου παραμύθι, είναι σε άγνωστη γλώσσα, αν προσπαθήσεις να το μεταφράσεις, χάνει το νόημά του, όπως οι χρησμοί της Πυθίας...

το δικό μου παραμύθι...
εύχομαι να το ονειρευτώ απόψε με το πιό δυνατό όνειρο του κόσμου!


λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 01:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...σου το ευχομαι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 01:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"AN ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΜΗ ΔΙΔΑΣΚΕΙΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ."

...ειναι η απαντηση ,για την κουβεντα που μολις διαβασα.



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 09:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποτε εγινε ενας αγωνας βατραχων. Στοχος να ανεβουν στην ψηλοτερη κορφη ενος πυργου. Πολλι ανθρωποι μαζευτηκαν για να τους υποστηριξουν. Ο αγωνας αρχισε: Στην πραγματικοτητα , ο κοσμος δεν πιστευε οτι ηταν εφικτο να ανεβουν στην κορφη του πυργου και το μονο που ακουγες ηταν:

«Τι κοπος! Ποτε δεν θα τα καταφερουν!!»

Οι βατραχοι αρχισαν να αμφιβαλουν για τον εαυτο τους. Ο κοσμος συνεχισε:

«Τι κοπος! Ποτε δεν θα τα καταφερουν!!»

Και ο βατραχος ο ενας μετα τον αλλο αρχισαν να παραδεχονται την ηττα τους, εκτος απο εναν που συνεχισε να σκαρφαλωνει. Στο τελος μονο αυτος και μετα απο τεραστια προσπαθεια κατορθωσε να φτασει στην κορφη.

Ενας απο τους χαμενους βατραχους τον πλησιασε για να ρωτησει πως καταφερε να φτασει στην κορφη.
Τοτε συνειδητοποιησε οτι...

ΗΤΑΝ ΚΟΥΦΟΣ!!!!!

Καλη σας μερα


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 10:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΥΜΦΟΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
ΑΥΤΗ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ/ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΜΕ ΤΑ ΒΑΤΡΑΧΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ.

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΟΥΦΟΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΛΟΓΙΑ ?????????????
ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΕΙΡΗΝΕΣ ????

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
το δικό μου παραμύθι, είναι σε άγνωστη γλώσσα, αν προσπαθήσεις να το μεταφράσεις, χάνει το νόημά του, όπως οι χρησμοί της Πυθίας...

ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΧΡΗΣΜΟΙ ΤΗΣ ΠΥΘΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΜΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ???????
ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ???????
ΜΗΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ???
ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΟΜΗΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ???????
ΜΗΠΩΣ Η ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΗ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy