ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΛΟΓΙΚΗ & ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ / ΝΟΥΣ & ΚΑΡΔΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 02:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό απο τα δυό είναι ακριβέστερο-σπουδαιότερο στην πορεία ενος ατόμου προς την εσωτερική ολοκλήρωσή του? Μπορούν αυτά τα δυο στοιχεία μέσα μας να αλληλοσυμπληρώσουν το ένα το άλλο? Που σταματά το ένα και που αρχίζει το άλλο? Εσύ τι πιστεύεις?

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 17/05/2003 02:08:34

Edited by - reptilesalonica on 17/05/2003 02:09:01

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 04:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OYTE TO ENA MONO AΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΛΛΟ...
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΡΗΓΟΡΗ, ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΕΝΝΟΙΑ Η ΟΠΟΙΑ
ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΡΑΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ 'Η ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΙΣΟΤΗΤΑ ...
ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

...ΠΟΛΩΣΗ; ΔΗΛΑΔΗ ΑΣΠΡΟ 'Η ΜΑΥΡΟ;
ΟΧΙ.ΑΠΛΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ .

ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ"*;
...ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟ ΔΥΙΣΜΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ +ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ ΩΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ...
(ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ + ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ..ΝΕΟΦΕΡΜΕΝΟΙ)

ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ,ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ .
(ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΚΟΙΝΑ...ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ +ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ...ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ)
ΜΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΠΡΟΣ ΣΤΙΓΜΗΝ ΕΔΩ.

ΜΕ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ...

"Η ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΝΤΑ ΞΕΓΕΛΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ."

*http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=639



ΤΗΕ RAY OF LIGHT

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/05/2003 04:29:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 08:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα
τι ειναι λογικη και τι ειναι συναισθημα
Αν απαντησω οτι συναισθημα ειναι αυτο που νιωθεις θα ηθελα μια απαντηση στο τι ειναι λογικη...?
Mah-ΑΤΜΑ και γρηγορη

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 10:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o egkefalos tou an8rwpou exei duo polous o enas o de3ios einai aytos pou elenxei to synais8hma,ta oneira,to yposyneidhto,to aristero tmhma einai ayto pou elenxei thn logikh ths suneidhtes pra3eis .logikh loipon einai oti den einai ay8ormhto kai proerxetai meta apo katergasia skepshs.


hr8a apo thn lampsh paw pisw sthn lampsh

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 10:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου στους καλούς φίλους...

Φίλε μου Γρηγόρη, ρωτάς ΜΕΝ, δεν απαντάς ΔΕ (στο ερώτημά σου) για να πάρουμε και εμείς μια "ιδέα"...

Αλήθεια τώρα...
Τι σχέση μπορεί να έχει η ΛΟΓΙΚΗ στην Εσωτερική Ανάπτυξη, την στιγμή που η ΛΟΓΙΚΗ τίποτα μα ΤΙΠΟΤΑ απο τα εσωτερικά δεν δέχεται και ούτε και ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ;;;;

Με την "ΟΡΘΗ ΧΡΗΣΗ" της Λογικής, που αυτό γίνεται ΜΟΝΟ όταν έχουμε κατορθώσει να επιΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ με την ΨΥΧΗ ΜΑΣ, ΤΟΤΕ νομίζω πώς μπορούμε να μιλάμε για "βοήθεια της λογικής, στην εσωτερική μας ανάπτυξη", και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ....

Φίλε μου Drumx13 μπορώ να δώσω μια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ή επειδή ΔΕΝ είμαι η ΜαχΆΤΑΜΑ ή ο Γρηγόρης δεν κάνει;;;;

Η Λογική είναι η ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ μας...
'Οραση...
Ακοή...
'Οσφριση...
Γεύση...
Αφή...

Να γιατί είπα πιό πάνω ότι ΔΕΝ μπορεί η ΛΟΓΙΚΗ να μας βοηθήσει στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...
Γιατί ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά τα "εσωτερικά" δεν τα ΒΛΕΠΕΙ, ΑΚΟΥΕΙ, ΜΥΡΙΖΕΙ, ΓΕΥΕΤΑΙ, ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ...

Αυτές τις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ή όπως συνηθίζω να λέω, αυτόν το ΜΕΓΑ ΔΕΙΝΑΣΤΗ πρέπει να ξεπεράσουμε ως άλλοι Οδυσσείς που ξεπερνάμε τη ΣΚΥΛΛΑ και τη ΧΑΡΥΒΔΗ για να φτάσουμε στον τελικό μας προορισμό που είναι η ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΑΣ ΕΑΥΤΟΥ και η ΠΛΗΡΗ ΤΑΥΤΙΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, την Ιθάκη μας...

Απλά έτσι για ΑΡΧΗ σε μια κουβέντα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 10:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου αρεσει η απαντηση σου και συμφωνα με της πληροφοριες που εχω τη αναγνωριζω ως "σωστη"
και πως δουλευει η σκεψη?

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 11:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμ
Χμμμμμ
Χμμμμμ (μισό λεπτό ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ )

Τι είναι η ΣΚΕΨΗ λοιπόν;;;
Αν δε κάνω λάθος στο ταλαιπωρημένο θέμα του Κρισναμούρτι έκανα μια μικρή αναφορά στη σκέψη...

Απο εκεί λοιπόν αντιγράφω :

Ο Εσωτρερισμός ΔΙΔΑΣΚΕΙ κάπου πώς:
Την πρώτη ΣΚΕΨΗ να ακολουθείς ΠΑΝΤΑ...
Αυτή είναι "απάντηση" της ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ...

Το αναφέρω αυτό για να σου πώ με ΑΚΟΜΑ πιό απλά λόγια ότι ΣΩΣΤΑ ΕΠΡΑΞΕΣ με την Πρώτη σου Σκέψη, αυτό ζήτησα (έμμεσα)...
ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΟΥΜΕ...

'Ομως ο Εσωτερισμός ΔΙΔΑΣΚΕΙ επίσης ότι:
'Οποιος ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ πολύ (και πολλές φορές ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ, χωρίς ΜΕΤΡΟ)
καταλήγει να τον τρώνε οι ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ, να γίνεται ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΟΥΣ και όχι ΑΦΕΝΤΗΣ ΤΟΥΣ όπως θα έπρεπε να είναι...

Γιατί σκέφτεσαι λοιπόν ΣΥΝΕΧΕΙΑ;;;;
Οι Σαμκάρες σου θα φτάσουν να βαρέσουν ΚΟΚΚΙΝΟ και αυτές να ξέρεις θα είναι τα σπέρματα και οι ωθήσεις σου για τις επόμενες "γεννήσεις σου"...
Λέγοντας δε "γεννήσεις" δεν αναφέρομαι επι του παρόντος στις ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΑΝΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΣΟΥ, αλλά τις "γεννήσεις" των ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΣΟΥ....

Να μια πρώτη απάντηση για τις ΣΚΕΨΕΙΣ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 12:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατι που σου ξεφυγε κελσο ειναι η φαντασια
Μεσω αυτης θα γνωρισεις το εσοτερικο του πραγματος και μεσω του ασυγρατητου καλπασμου της( καθως και καλπασμους αλλων) θα παρεις απαντησεις -αφετηριες για νεες ερωτησεις...ειδικα για τα εσοτερικα χρειαζεται και φαντασια για να μην πω μονο αυτη
Επειδη δεν φοβαμαι μηπως
quote:
Οι Σαμκάρες σου θα φτάσουν να βαρέσουν ΚΟΚΚΙΝΟ
αφηνω την φαντασια μου να καλπασει
και επειδη δεν υπαρχει παρθενογενεση
Η φαντασια μου ειναι προιον τον αισθησεων μου και της υλης που με περιβαλει, της λογικης μου...εκτος αν εχει κατι να προσθεσεις


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 16:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η φαντασια μου ειναι προιον τον αισθησεων μου και της υλης που με περιβαλει, της λογικης μου...εκτος αν εχει κατι να προσθεσεις

Χμμμμ...
Φυσικά και έχω ΟΧΙ απλά να προσθέσω, αλλά να ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ "ΚΑΘΕΤΑ" σε αυτό που παρέθεσες φίλε μου DrumX13...

Κατραχάς ΣΚΟΠΙΜΑ δεν αναφέρθηκα στη ΦΑΝΤΑΣΙΑ μιάς και το θέμα έχει να κάνει με τη ΛΟΓΙΚΗ & ΝΟΥ καθώς και με το ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ & ΚΑΡΔΙΑ...

Πουθενα δεν αναφέρθηκες στη ΨΥΧΗ...
Και το λέω αυτό γιατί η ΦΑΝΤΑΣΙΑ φίλε μου έχει να κάνει με τη ΨΥΧΗ, την οποία αν έχω κατάλαβει σωστά απο τις απόψεις που έχεις εκφράσει, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ...

Τη Φαντασία σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να την μπερδεύεις με τη ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ, πράγμα που ΗΔΗ έκανες αφού λές ότι "...Η φαντασια μου ειναι προιον τον αισθησεων μου και της υλης που με περιβαλει, της λογικης μου..."

Λογικό να ρωτήσεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ λοιπόν, αν ΔΕΝ έχει να κάνει με τις ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ και τη ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ...

Η Φαντασία λοιπόν, είναι μία απο τις "πλαστικές" δυνάμεις της Ανώτερης Ψυχής και ουσιαστικά είναι η μνήμη των προηγούμενων σαρκώσεων της ψυχής, η οποία όσο και να παμορφώνεται απο το Κατώτερο Μανάς (που "Μανάς" είναι η νοητική ικανότητα που κάνει τον άνθρωπο ΝΟΗΜΩΝ και ηθικό όν και έτσι τον ξεχωρίζει απο το απλό ζώο), δηλαδή μιλάμε για τον ΝΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ή αλλιώς της ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ-ΖΩΙΚΗ ΨΥΧΗ...
Όσο λοιπόν και να παραμορφώνεται απο τον κατώτερο Νού, η Φαντασία και όχι η Φαντασίωση σχεδόν πάντα στηρίζεται σε Αληθινά "γεγονότα" (ενθυμίσεις)...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 18:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και το λέω αυτό γιατί η ΦΑΝΤΑΣΙΑ φίλε μου έχει να κάνει με τη ΨΥΧΗ, την οποία αν έχω κατάλαβει σωστά απο τις απόψεις που έχεις εκφράσει, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ...


δεν ειναι οτι δεν την αποδεχομαι... ειναι κατι που ακομα ψαχνω
οσο για την φαντασια κελσο
μου φαινεται οτι σου αρεσει να ΚΡΙΝΕΙΣ και να κολας ταμπελιτες
Αντιγραφω απο λεξικο...
Φαντασια: Η ικανοτητα του νου να ανακαλει και να αναπαριστα προηγουμενες εικονες
και Φαντασιωση: H παρασταση που σχηματιζει κανεις με τον νου του.
παραθετω και αυτο....
quote:
Η Φαντασία λοιπόν, είναι μία απο τις "πλαστικές" δυνάμεις της Ανώτερης Ψυχής και ουσιαστικά είναι η μνήμη των προηγούμενων σαρκώσεων της ψυχής, η οποία όσο και να παμορφώνεται απο το Κατώτερο Μανάς (που "Μανάς" είναι η νοητική ικανότητα που κάνει τον άνθρωπο ΝΟΗΜΩΝ και ηθικό όν και έτσι τον ξεχωρίζει απο το απλό ζώο), δηλαδή μιλάμε για τον ΝΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ή αλλιώς της ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ-ΖΩΙΚΗ ΨΥΧΗ...



και συνεχιζω απο το λεξικο
φανταστικος: Αυτος που δεν υφισταται στην πραγματικοτητα αλλα μονο στην φαντασια.

Εν αρχη ειναι η υποθεση μετα ερχεται η θεωρια και τελος η αποδειξη μεσω του πειραματος
Η υποθεση δεν ερχεται χωρις φαντασια και σε καμια περιπτωση δεν ειναι πρηγουμενες ζωες διοτι τοτε η γνωση αυτη θα ηταν γνωστη
Ειναι μνημες και γεγονοτα που ερχονατι απο την πραγματικοτητα ,ειναι ερωτησεις και απαντησης απο το παρελθον σου
και επανερχομαι

quote:
αφηνω την φαντασια μου να καλπασει
και επειδη δεν υπαρχει παρθενογενεση
Η φαντασια μου ειναι προιον τον αισθησεων μου και της υλης που με περιβαλει, της λογικης μου...εκτος αν εχει κατι να προσθεσεις

οχι φανταστικο

Αυτο λοιπον

quote:
"...Η φαντασια μου ειναι προιον τον αισθησεων μου και της υλης που με περιβαλει, της λογικης μου..."

δεν ειναι φαντασιωση
ειναι συμπερασμα που ερχεται απο ενα νου που φανταστικε (υποθεσε),
θεωρησε...
και θελει να αποδηξει
ενω το
quote:
Τη Φαντασία σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να την μπερδεύεις με τη ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ, πράγμα που ΗΔΗ έκανες αφού λές ότι "...Η φαντασια μου ειναι προιον τον αισθησεων μου και της υλης που με περιβαλει, της λογικης μου..."



Ειναι κριση.

Για να ξεκολησω λιγο το θεμα θα ηθελα να επεκταθεις στο Μανάς(εγω το αντιλαμβανομαι ως Εγω -συμφερον, και αν ειναι δυνατον να χρησημοποιεις στην κουβεντα μας Ελληνικες λεξεις για να σε κατανοω και οχι Ινδικες η αλλες
Δοξα τον θεο εχουμε πολυ πλουσια γλωσσα

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 19:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ATMA: Σ' αυτά που αναφέρεις περι κοινών σημείων, κι εγώ νοιώθω το ίδιο...φίλη ψυχή...(δεν έχω καμμία διάθεση για καμάκι ) νοιώθω κατά κάποιο τρόπο την αύρα σου να με γυροφέρνει άλλες φορές να είναι λίγο μακρύτερα και άλλες φορές να είναι μαζί (οι ψυχές μας) και να χορεύουν...είναι παράξενο αλλά αυτό περί χορού το ένοιωσα ιδιαίτερα χθές κάπου απο τις 01:30 - 03:00. Το ενα σημείο είναι οι εγκέφαλοί μας και το άλλο ο Κ υποθέτω...θα ήθελα κι εγώ να δω πραγματικά τι συμβαίνει φίλη ψυχή...
Kelsos: Φίλε μου δεν απάντησα γιατί ούτε εμένα θα μου άρεζε να έβλεπα ενα θεμα και αμέσως την θέση αυτουνού που ρωτά, το βρίσκω κάπως πομπώδες και εγωιστικό. Είναι σα μια συζήτηση ανάμεσα σε μια παρέα. Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι σε περίσκεψη γιατί το θέμα με απασχολεί πάρα πολύ καιρό. Δε θα συμφωνήσω μαζί σου στο παρακάτω...
quote:
Αλήθεια τώρα...
Τι σχέση μπορεί να έχει η ΛΟΓΙΚΗ στην Εσωτερική Ανάπτυξη, την στιγμή που η ΛΟΓΙΚΗ τίποτα μα ΤΙΠΟΤΑ απο τα εσωτερικά δεν δέχεται και ούτε και ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ;;;;

διότι είδα οτι πολλοί άνθρωποι σε αυτό το site χρησιμοποιούν το μυαλό (νού) για να προσπαθήσουν να εξηγήσουν πράγματα που είναι αποκλειστικά στα "χωράφια" της καρδιάς. Μ' άλλα λόγια είδα πολλούς με ορθολογιστικό τρόπο σκέψης να προσπαθούν να "φτάσουν κάπου" σε κάποιο εσωτερικό βαθύτερο επίπεδο. Συμφωνώ μαζί σου οτι το μυαλό (νούς) δε μπορεί να καταφέρει πέρα απο αυτά που βλέπει ¨η μύτη του" και ούτε κακολογίζω ή φωτογραφίζω κανέναν που σκέφτεται περισσότερο ορθολογιστικά...απλά θέλω να το ερευνήσω όσο βαθύτερα αυτό το χάσμα και την συμπλήρωση ταυτόχρονα, του Νού και της Καρδιάς, της Καρδιάς και του Νού. Πιστεύω οτι όλοι μας έχουμε σε διαφορετικές ποσοστώσεις μέσα μας τη λογική και το συναίσθημα και με ενδιαφέρουν οι απόψεις όλων σας. (Συμφωνώ με αυτά που γράφεις με πλάγια γραφή, θέλω να πάω πέρα και βαθύτερα απο αυτή την αυταπάτη του Νού).
drumx13: Φίλε μου η φαντασία είναι προβολές του υποσυνείδητου. Είναι χρήσιμη ως προσάναμα για εξερευνήσεις και μικρές πτήσεις αλλά δε σε πάει κάπου.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 17/05/2003 19:40:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 21:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε γρηγορη
quote:
drumx13: Φίλε μου η φαντασία είναι προβολές του υποσυνείδητου. Είναι χρήσιμη ως προσάναμα για εξερευνήσεις και μικρές πτήσεις αλλά δε σε πάει κάπου.


που το στηριζεις αυτο φιλε?

Η φαντασια επλασε θεους και του σκλαβωσε για παντα στην ανθρωπινη διανοηση.

Η φαντασια επλασε ψχ και μοιραια τις σκλαβωσε και αυτες σε νορμες συμπεριφορας.

Η φαντασια οδηγησε τον κολομβο στο ταξιδι του και καποιες γνωσεις

Η φαντασια εκανε τους ανθρωπου να θελουν να φτασουν σε αλλους πλανητες...

Η φαντασια εκανε τον Oskar wild να γραψει το 1984
και τον Ιωαννη την αποκαλυψη του

Η φαντασια μας εχει δωσει ολες τις ενοιες της φιλοσοφιας σημερα....
και το τελεταιο που διαβασα και το αποριπτω ολοσχερως, συληβδην και καθετα (που λεει ο κελσος) ειναι οτι...
"ειμαστε σκεψεις που νομιζουν οτι ζουνε ενω στην πραγματικοτητα ειμαστε σκεψεις στο μυαλο ενος ανθρωπου"
(καπως ετσι το λεει στο βιβλιο ¨"ο κοσμος της σοφιας"ο jostein gaanter)ως απαντηση στο υπερτατο ερωτημα "Τι ειμαι"
Η φαντασια μου με κανει τωρα να λεω οτι στο ερωτημα "τι ειμαι" η απαντηση ειναι "ειμαι θεος"... στο ερωτημα "που παω" ειναι "να με βρω"
Αυτο σημερα ειναι υποθεση και θεωρημα μενει η αποδηξη που θα ερθει πιστευω, με την εξοδο μου απο την γαλαζια μητρα (θανατος).

Η φαντασια ειναι μπροστα απο καθε ανακαλυψη ειναι το εναυσμα για να υπαρξει μια υποθεση που στην πορεια θα γινει θεωρια και καποια στιγμη θα αποδειχτει.Θα γινει γνωση κοινη για ολους
και η Φαντασια δεν μπορει παρα να βασιζεται στις αισθησεις και σε αυτην την ζωη (οπως και η αποδηξη βασιζεται στο πειραμα).

Οχι σε καμια αλλη καρμικα κηνουμενη μετενσαρκωση (ΜΟΙΡΟΛΑΤΡΕΙΑ)
λεγεται νομιζω.
Οσο για την αρχικη σου ερωτηση:
H αληθεια ειναι οτι εχοyμε αδειασιστα στοιχεια για την υπαρξη μυαλου (MIND) ενv κανενα στοιχεια για την υπαρξηη ψχς(SOUL)
επeιδη λοιπον ξερω πολυ καλα οτι τα παντα ειναι θεμα συμφεροντος θα ρωτησω του παντες αν η ψχ μας συμφερει να υπαρχει και γιατι.

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 03:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Kelso,ότι η λογική "φρενάρει" την εσωτερική αναζήτηση.
Αγαπητή ΑΤΜΑ το τρίτο στοιχείο που αναφέρεις μήπως είναι το ΕΝΣΤΙΚΤΟ ?
Γιατί,το τμήμα της φαντασίας δεν είναι τίποτα περισσότερο από "το τμήμα της αρχέγονης μνήμης".
Το τμήμα της συνείδησης ή λογικής ,(όπως μας αρέσει σήμερα να λέμε),είναι το μόνο που θέλει αγώνα για να καταπολεμηθεί.Φυσικά δεν εννοώ να το "πυροβολήσουμε",όμως (και εδώ βοηθάει ο διαλογισμός),πρέπει να κάνουμε όσο το δυνατόν λιγώτερες σκέψεις ώστε να το αφήσουμε να δράσει μόνο του χωρίς "παρεμβολές" γιατί έτσι εμποδίζουμε την αδράνειά του που είναι απαραίτητη ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ,το ένστικτο ή καλύτερα ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΜΑΣ.
Δεν έχει διερωτηθεί κανείς "γιατί ήλθαμε και τι ρόλο παίζουμε" ?
Αν δεν αφήσει το ένστικτό να του δείξει το δρόμο τότε απλούστατα : ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΕΙ!!
Αυτά για την ώρα.
Ευχαριστώ.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 00:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ΑΝΑΛΥΩΝ οτι η μετεξέλιξή μας σε ανθρώπους (Homo sapiens) δυστυχώς μας στέρησε κατά ενα μεγάλο ποσοστό τη δυνατότητα να αντιλαμβανόμαστε μέρος αυτών που συμβαίνουν με το ένστινκτο. Το πρόβλημα τώρα με τον Νού είναι οτι ακόμα και να θέλεις να τον αφήσεις αδρανή (δίχως προσπάθεια απο τον παρατηρητή) πάλι "χώνεται" στη μέση και μπερδεύει τα πράγματα με τα πολλάπλά είδωλα και τους καθρέφτες που παραθέτει. Σαφώς μέσω της καρδιάς θα εξυψωθεί και θα τελειοποιειθεί ο άνθρωπος σε ενα ανώτερο Ον. Χρειάζεται όμως και τη βοήθεια (κατά μικρό μέρος) του Νου. Τώρα, πως μπορούμε να μην παραπλανόμαστε απο τα αντικατοπτρίσματα του Νου, δίχως συνάμα να προσπαθούμε να τον περιορίσουμε διότι τότε θα απαντήσει με νέες πλάνες.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 02:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου στους φίλους...

Καταρχάς μια διευκρίνηση, γιατί πολύ ακούγεται τώρα τελευταία και ειληκρινά ΑΠΟΡΩ...
Μιλάς για ΚΡΙΣΗ φίλε μου DrumΧ13 και το θεωρείς ΚΑΙ ΕΣΥ ώς κάτι ΚΑΚΟ...
Λοιπόν, εδώ ερχομάστε και παραθέτουμε την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗ...
Τουλάχιστον η προσωπική μου άποψη, δεν περιέχει το ΑΛΑΘΗΤΟ αφ'ενός και αφ'ετέρου εφ'όσων την παραθέτω είναι επόμενο να ΚΡΙΝΕΤΑΙ απο τον ΚΑΘΕΝΑ που τη διαβάζει, είτε του αρέσει (ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ), είτε δεν του αρέσει (ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ)...

Εάν κάποιος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ, ας μην παραθέτει τις απόψεις του.
Αλλά δεν δέχομαι όταν έχουμε ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, να ξεκινάμε να μιλάμε για "κρίση" κλπ κλπ...
ΕΔΩ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΣΤΟΥΣ ΥΓΕΙΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ΤΩΝ FORUMS...

Να ΜΗΝ σου φαίνεται λοιπόν ότι ΚΡΙΝΩ, γιατί αυτό κάνω (όπως ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΑ ΚΡΙΝΟΜΑΙ), αλλά ΤΑΜΠΕΛΙΤΣΕΣ δεν κολλάω....

Λές λοιπόν φίλε μου :
Αντιγραφω απο λεξικο...
Φαντασια: Η ικανοτητα του νου να ανακαλει και να αναπαριστα προηγουμενες εικονες

Και ΗΔΗ έχω αναφέρει ότι:
Η Φαντασία λοιπόν... ... ουσιαστικά είναι η μνήμη των προηγούμενων σαρκώσεων της ψυχής
Θέλεις να με πείσεις ότι ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ τίποτα το "κοινό" σε αυτό που είχα γράψει απο το "Theosophical Glossary" , το ΜΟΝΟ (κατ'εμέ) έγκυρο ΛΕΞΙΚΟ με όρους Μεταφυσικής και Εσωτερισμού;;;;;;

Συνεχίζεις λέγοντας :
Φαντασιωση: H παρασταση που σχηματιζει κανεις με τον νου του.

Μιλάς λοιπόν για τον ΝΟΥ, τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ...
Τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ που έχει ώς "βοηθούς του", "συνεργάτες του", τις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ...
Τις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, δηλαδή τη ΛΟΓΙΚΗ...

Μα καλά, όταν λές φίλε μου πώς:
"...Η φαντασια μου ειναι προιον τον αισθησεων μου και της υλης που με περιβαλει, της λογικης μου...", αυτό δεν είναι που αναγράφει ΚΑΙ το λεξικό σου, οι παραστάσεις που σχηματίζει ο ΝΟΥΣ;;;;;;;;

Και δέν είναι ΜΟΝΟ αυτό, αλλά με παραξενευεί το γεγονός ότι ΕΙΧΕΣ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ μαζί μου στον ορισμού της ΛΟΓΙΚΗΣ...

quote:
Η Λογική είναι η ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ μας...
'Οραση...
Ακοή...
'Οσφριση...
Γεύση...
Αφή...

Να γιατί είπα πιό πάνω ότι ΔΕΝ μπορεί η ΛΟΓΙΚΗ να μας βοηθήσει στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...
Γιατί ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά τα "εσωτερικά" δεν τα ΒΛΕΠΕΙ, ΑΚΟΥΕΙ, ΜΥΡΙΖΕΙ, ΓΕΥΕΤΑΙ, ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ...


Μήπως διαφωνής για να διαφωνής;;;

Αναφέρεις παρακάτω πώς :

quote:
Εν αρχη ειναι η υποθεση μετα ερχεται η θεωρια και τελος η αποδειξη μεσω του πειραματος
Η υποθεση δεν ερχεται χωρις φαντασια

Η υπόθεση δηλαδή γαι σένα είναι η ΦΑΝΤΑΣΙΑ;;;;
Δεν θα μπορούσε να είναι η ΣΚΕΨΗ;;;
Πώς είσαι ΤΟΣΟ βέβαιος;;;
Και αν ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ, γιατί δεν αφήνεις και περιθώρεια για έρευνα;;;

Το ίδιο ισχύει και για τη συνέχεια!!!!
Λές με περισή ΣΙΓΟΥΡΙΑ πώς :

quote:
σε καμια περιπτωση δεν ειναι πρηγουμενες ζωες διοτι τοτε η γνωση αυτη θα ηταν γνωστη

Αν λοιπόν έχεις ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ανέπτυξε τα μας για να δούμε ΠΟΣΟ σίγουρο είναι το συμπέρασμά σου...

Προσπάθησα να σου αναπτύξω τον τρόπο σκέψης μου, ο οποίος όπως ΗΔΗ ανάφερα δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΑΘΗΤΟ και ΗΔΗ βρίσκεται υπο την ΚΡΙΣΗ όσων παρακολουθούν τη συζήτηση...

Θα αναπτύξουμε λοιπόν και το ΜΑΝΑΣ...
Αλλα τι να κάνουμε όταν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μονολεκτική Ελληνική λέξη για ορισμένες έννοιες;;;
Παραθέτουμε τότε τους όρους απο φιλοσοφικά συστήματα που τους έχουν επεξεργαστεί και τους ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ...
Τουλάχιστον αυτό ΕΠΡΑΞΑ (και πράτω ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ μέσα στα forums), γράφωντας: το Κατώτερο Μανάς (που "Μανάς" είναι η νοητική ικανότητα που κάνει τον άνθρωπο ΝΟΗΜΩΝ και ηθικό όν και έτσι τον ξεχωρίζει απο το απλό ζώο)...

Η συνέχεια...
Το πρωί...

Φίλε μου Reptilesalonica...
Λές πώς :

quote:
"Δε θα συμφωνήσω μαζί σου... ...διότι είδα οτι πολλοί άνθρωποι σε αυτό το site χρησιμοποιούν το μυαλό (νού) για να προσπαθήσουν να εξηγήσουν πράγματα που είναι αποκλειστικά στα "χωράφια" της καρδιάς. Μ' άλλα λόγια είδα πολλούς με ορθολογιστικό τρόπο σκέψης να προσπαθούν να "φτάσουν κάπου" σε κάποιο εσωτερικό βαθύτερο επίπεδο..."

Που είναι λοιπόν η ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΣΟΥ σε αυτό που είχα παραθέσει ώς άποψή μου, πώς :
quote:
Αλήθεια τώρα...
Τι σχέση μπορεί να έχει η ΛΟΓΙΚΗ στην Εσωτερική Ανάπτυξη, την στιγμή που η ΛΟΓΙΚΗ τίποτα μα ΤΙΠΟΤΑ απο τα εσωτερικά δεν δέχεται και ούτε και ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ;;;;

Τώρα το ότι ΚΑΠΟΙΟΙ προσπαθούν με τον ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟ να κατανοήσουν τα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, αυτό δε σημαίνει πώς έχουν και τον ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΕΡΕΥΝΗΣ...

Πάντως αυτό που προσπαθώ μέσα απο τα forums ΚΑΙ ως συντονιστής είναι να "φτιάχνω γέφυρες" επικοινωνίας μεταξύ του ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και του ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ και πίστεψέ με πώς αυτό είναι πολύ φθορωποιώ....

Κατ'εμέ λοιπόν πολύ σωστά το έθεσες ότι :

quote:
η φαντασία είναι προβολές του υποσυνείδητου. Είναι χρήσιμη ως προσάναμα για εξερευνήσεις και μικρές πτήσεις αλλά δε σε πάει κάπου.

Τώρα σε αυτά που σου απάντησε ο φίλος μας ο DrumX13 και που τα αποδίδει στη ΦΑΝΤΑΣΙΑ, του θέτω την ίδια ερώτηση που σου θέτει εκείνος...
ΠΟΥ ΤΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΑΣ;;;;

Αυτά προς το παρόν...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 02:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η φαντασια εκανε τον Oskar wild να γραψει το 1984

Αυτό μόνο φαντασία θα μπορούσε να είναι συμφωνώ, γιατί το 1984 δε το έγραψε ο Oscar Wild αλλά ο George Orwell

Φίλε Κέλσε αν ανατρέξεις και σε άλλες διαφωνίες μου με τον φίλο Δρουμ13 θα διαπιστώσεις αυτό που ανέφερες μόλις προηγουμένως. Ναι και η δική μου εντύπωση είναι πως Δρουμ13 διαφωνείς για να διαφωνείς. Αλλιώς γιατί τόσο συσωρευμένος αρνητισμός απο μέρους σου? Απο τη μιά επιδεικνύεις άκρατο ρεαλισμό και ορθολογιστικές εξηγήσεις στις προσπάθειες που κάνουμε για να συλλάβουμε το ασύλληπτο-το θείο και απο την άλλη παραθέτεις ολόκληρο κατεβατό με θέμα την...ΦΑΝΤΑΣΙΑ...!...! ....
Ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω...
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 19/05/2003 03:04:02

Edited by - reptilesalonica on 19/05/2003 03:07:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 09:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΕΑΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΜΕ 4 ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΛΟΓΙΚΗ & ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ / ΝΟΥΣ & ΚΑΡΔΙΑ

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ reptilesalonica ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΧΩΡΙΣΤΑ.
ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΤΕ ????????

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΡΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΑΖΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

Η ΦΙΛΗ ΑΤΜΑ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΡΗΓΟΡΗ, ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ ΕΝΝΟΙΑ Η ΟΠΟΙΑ
ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΡΑΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ 'Η ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ Η ΙΣΟΤΗΤΑ ...
ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

...ΠΟΛΩΣΗ; ΔΗΛΑΔΗ ΑΣΠΡΟ 'Η ΜΑΥΡΟ;
ΟΧΙ.ΑΠΛΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ .


ΑΝΑΦΕΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΛΕΙΔΙ.... ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ.

Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΟΛΩΣ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ - ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 09:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας ημέρα φίλοι...

Φίλε Γρηγόρη...
Νομίζω ότι ανάφερα ΗΔΗ ότι με τον ΟΡΟΛΟΓΙΣΜΟ, δεν μπορούμε να "μπούμε στη βασιλεία των Ουρανών" (δηλαδή να κατακτήσουμε τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΕΑΥΤΟ...
Αιτιολόγησα μάλιστα και το ΓΙΑΤΙ δεν μπορούμε...
Φυσικά το να προσπαθεί κάποιος να το καταφέρει, είναι μέν ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ (το οποίο και αποδέχομαι)...

ΟΜΩΣ όταν δέν τα καταφέρνει (για ΟΛΟΥΣ τους λόγους που ΗΔΗ έγραψα), είναι ΑΔΙΚΟ να έρχεται και να λέει: "Προσπάθησα με την ΛΟΓΙΚΗ μου και την ΟΡΘΗ χρήση της να κατανόήσω το ΑΟΡΑΤΟ, τη ΨΥΧΗ κλπ κλπ, αλλά επειδή ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ, άρα ΟΛΑ ΑΥΤΑ δεν υπάρχουν κι όλας!!!!!!!"

Φίλε μου AvatarGr...
Στην "πραγματικότητα", έτσι είναι όπως το είπες...

quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΡΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΑΖΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

Αλλά ΕΑΝ ΔΕΝ προσπαθήσουμε να ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ τις μεταξύ τους λειτουργίες, η ΒΑΒΕΛ των εννοιών θα συνεχίσει να υφίστατε και μάλλον ΠΟΤΕ δεν θα κατορθώσουμε να πάμε εμπρός...

Αυτός είναι και ο λόγος των αναλύσεων μου (υποκειμενικών ΠΑΝΤΑ)...
Τώρα στα περί ΕΝ-ΑΡΜΟΝΙΣΕΩΣ...
Θα μπορούσες να μου πειγράψεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ εννοής και ΠΩΣ τη φαντάζεσαι εσύ αυτή την ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ;;;

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 10:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΝΟΥ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑ ???????

ΤΟ ΠΡΕΠΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΡΙΟΘΕΤΙΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΣΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ??????????

ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ
ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ??????
ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ""ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ"" ???????
ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ??????????
ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΝΑΙ ΑΓΑΠΩ..

ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ Η Η ΚΑΡΔΙΑ Η Ο ΝΟΥΣ ??????????

ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ.

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ .....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 15:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR, πολύ χρήσιμη η συμμετοχή σου γιατί πιστεύω έχεις μια ελεύθερη οπτική των πραγμάτων. Αναφέρεις:
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΝΟΥ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑ ???????

ΤΟ ΠΡΕΠΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΡΙΟΘΕΤΙΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.



Τα όρια πιστεύω οτι δε τα βάζουμε αλλά τα αισθανόμαστε μέσα μας απο τη στιγμή που οι περισσότεροι είμαστε τόσο πολύ διχασμένοι και μπερδεμένοι. Άλλιώς λειτουργούμε όταν το μυαλό εργάζεται σκληρά σε κάποιο θέμα πνευματικής φύσης και αλλιώς λειτουργούμε όταν απουσιάζει (δυστυχώς για λίγες στιγμές) το μυαλό-ό κριτικός και αναλυτικός Νούς και τα ηνία παίρνει αυτό που αισθανόμαστε βαθειά μέσα μας, το συναίσθημα και η καρδιά.
quote:
ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ
ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

Λέγοντας αυτό δεν αναιρείς το προηγούμενο quote; Απο τη στιγμή που μιλάς για αλληλοσυμπλύρωση άρα πιστεύεις οτι είναι ξεχωριστές φύσεις μέσα μας που πρέπει να αλληλοσυμπληρωθούν. Ωστόσο συμφωνώ απόλυτα για την ισορροπία φίλε μου.
quote:
ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΘΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ Η Η ΚΑΡΔΙΑ Η Ο ΝΟΥΣ ??????????

Απο τη φύση της η λογική δεν μπορεί να μας φτάσει κάπου ανώτερα. Όσο πιο πρόωρα το αντιληφθούμε αυτό τόσο πιο σύντομα θα πάψει ο Νούς να παρεμβάλει τις αυταπάτες του και να μας αποπροσανατολίζει απο το σκοπό μας.
Με τιμή~Γρηγόρης

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 17:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα κατ αρχην
Γρηγορη εχεις απολυτο δικιο για τον Orwell
φιλε ειναι ενα προβλημα που εχω με τα ονοματα γενικοτερα.
Κριση
Οταν αρχιζει καποιος να περναει την κουβεντα απο το φιλολογικο φιλοσοφικο επιπεδο στο προσωπικο και ειδικα οταν λεει....
quote:
Τη Φαντασία σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να την μπερδεύεις με τη ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ, πράγμα που ΗΔΗ έκανες αφού λές ότι...

...για να σχολιασει μια αποψη που παρεθεσα τοτε πολυ ευκολα μπορει να παρερμηνευθει η -ενδεχομενως- καλοπροαιρετη διαθεση του για κουβεντα
Η κριση ειναι θεμιτη αλλα υπαρχουν και καλοι τροποι....
παρακατω..
νομιζω οτι συμφωνουμε ολοι στο οτι φαντασια ειναι η ικανοτητα του νου να ανακαλει στην μνημη προηγουμενες εικονες και διαφωνουμε στο απο που ερχονται η εικονες αυτες
Παρθενογενεση δεν υπαρχει
τα εργαλεια του νου ειναι οι αισθησεις
Ετσι επιμενω να λεω οτι
quote:
"...Η φαντασια μου ειναι προιον τον αισθησεων μου και της υλης που με περιβαλει, της λογικης μου...",


οσο για την διαφωνια που λες οτι διαφωνω για να διαφωνω
Η αληθεια ειναι οτι με προβληματιζει αυτο γιατι μου το λενε πολυ συχνα, αλλα πιστευω οτι...
δεν πιστευω τιποτα...
και οτι δεν θα μπω ή υιοθετησω αβασανιστα συμπερασματα αλλων διοτι για εμενα... Το συμπερασμα ειναι ο θανατος του μυαλου ειναι μια παγιδα που θα πεφτεις μεσα καθε φορα που το μυαλο σου θα "περναει" απο εκει...
και αυτο ειναι βιωμα
επι του πρακταιου τωρα η συμφωνια για τον ρισμο της λογικης απευθηνωνταν στην/στην spirit ου ειπε
quote:
o egkefalos tou an8rwpou exei duo polous o enas o de3ios einai aytos pou elenxei to synais8hma,ta oneira,to yposyneidhto,to aristero tmhma einai ayto pou elenxei thn logikh ths suneidhtes pra3eis .logikh loipon einai oti den einai ay8ormhto kai proerxetai meta apo katergasia skepshs

παρολα αυτα αφησα την κουβεντα να εξελιχτει θεωρωντας οτι δενεχει τοση μεγαλη σημασια πια με ποιον συμφωνω και ποιον οχι και
οτι αξιζει απο μια ...
"παρεξγηση" να αρχισει μια κουβεντουλα.
Τωρα αν καθε λιγο και λιγακι φαινομαι να διαφωνω για να διαφωνω νομιζω οτι οτι εχετε κανειενα μεγαλο βημα για να γνωρισετε τον drum
ελπιζω να μην μηνετε εκει..

παρακατω..

quote:
Η υπόθεση δηλαδή γαι σένα είναι η ΦΑΝΤΑΣΙΑ;;;;
Δεν θα μπορούσε να είναι η ΣΚΕΨΗ;;;
Πώς είσαι ΤΟΣΟ βέβαιος;;;
Και αν ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ, γιατί δεν αφήνεις και περιθώρεια για έρευνα;;;

Αυτην την γνωστη μπουρουχιτσα που γραφεται καθε φορα και την
εχουμε κανει καραμελα καθε φορα που κατι μας φαινετε σωστο αλλα δεν εχουμε την δυναμη να το αποδεχτουμε για τους χ ψ λογους
Αυτη λοιπον η καραμελα σταματαει τον διαλογο καθε μα καθε φορα που γραφεται
σημαινει πολυ απλα οτι δεν υποχωρω.....υποχορισε εσυ
και φυσικα ο διαλογος σταματαει
Εχω γραψει σε αλλο τοπικ οτι για μενα η ψχ ειναι μια καθαρη φαντασιωση των ανθρωπων (ενα βολεματακι) γιατι φοβουνται τον θανατο Το εχω αιτιολογισει νομιζω λεγοντας οτι "πως ειναι δυνατον να εχουμε δει τον θεο και μαλιστα αρκετες φορες σε διαφορες στιγμες της ιστοριας και σε διαφορους πολιτισμους και δεν εχουμε δει ακομα μια ψχ
κανει δεν απαντησε
Αντ αυτου συνεχιζουμε να ασχολουμαστε με τοπικ αναμεσα στην ισοροπια της ψχ και του νου και ερωτω
Που χωριζονται αυτα τα δυο σε ποιο σημειο διαφερουν ???
μηπως ειναι ενας ακομα θανατος του μυαλου ενα ακομα συμπερασμα παγιδα που το εχουμε εξελιξει και συνεχιζουμε να το εξελισουμε φωρτωνοντας εαυτους και αλληλους τις απαραιτητες παρωπιδες για να ζησουμε
Μηπως αποφευγουμε ετσι τα προβληματα που αναζητουν την λυση τους εδω στην γη και μεταξυ των ανθρωπων ψαχνωντας την σωτηρια της ψχς που πρακτικα σημενει του εγω μας και της βολης μας
μηπως ετσι αποξενωνωμαστε μεταξη μας και κοιταζουμε ψηλα,νομιζουμε,για να μην κοιταξουμε χαμηλα που δεν μας συμφερει
Φιατι δεν αφηνουμε ολα αυτα τα νοητικα οικοδομηματα που λεει και ο φιλος AVATAR και να κοιταξουμε τα ανθρωπινα και τις λυσεις τους


Το μανας

quote:
Κατώτερο Μανάς (που "Μανάς" είναι η νοητική ικανότητα που κάνει τον άνθρωπο ΝΟΗΜΩΝ και ηθικό όν και έτσι τον ξεχωρίζει απο το απλό ζώο)...


ακριβως οπως εχει ανπτυχθει στο τοπικ καλο και κακο
Εγω-συμφερον
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
σε καμια περιπτωση δεν ειναι πρηγουμενες ζωες διοτι τοτε η γνωση αυτη θα ηταν γνωστη
--------------------------------------------------------------------------------


Αν λοιπόν έχεις ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ανέπτυξε τα μας για να δούμε ΠΟΣΟ σίγουρο είναι το συμπέρασμά σου...



ενοω πολυ απλα φιλε μου οτι αν η φαντασια ερχονταν απο αλλες ζωες και προβαλε μια εικονα στο νου που ηταν γνωστη τοτε η θεωρια τις σχετικοτητας θα ειχε βρεθει και ξαναβρεθει και ξανβρεθει πολλες φορες απο την ψχ του αινσταιν στην αιωνιωτητα και δεν θα φταναμε μολις στον 20 αιωνα για να δυατυπωθει αλλα θα ηταν γνωστη απο πριν
Για να παιξω και εγω με την αγαπημενη μας μπουρουχιτσα
Αν υπαρχει μετενσαρκωση φιλε κελσο αποδειξε το αν εχειςεπιχειρηματα δωστα
επιδη εγω πιστευω οτι ολα αυτα ειναι μπουρδες και φαντασιωσεις καιεπιδη εσυ δεν εχεις αποδηξεις,αστο ρε φιλε
Αφησε ενα παραθυρο στην ερευνα,μην εισαι τοσο σιγουρος
Ισοροπια
μεταξυ του μυαλου και της ψχς.
μεταξυ των ανθρωπων ειναι το ζητουμενο αγαπητοι φιλοι αλλα δεν μπορουμε να βγουμε απο της παρωπιδες που ελεγα παραπανω,ουτε και εγω προφανως,και απο εκει και περα πρατουμε ,λεμε , προβαλουμε, ενα κοσμο καλυτερο συμφωνα με τα δικα μας μετρα και σταθμα και σε καθε περιπτωση οχι βλαβερος για μας
Ο καθενας το βολεματακι του εχει σκοπο να αναγνωρισει και αυτο ψαχνει και καποιοι αυτο το αποκαλουν ψχ
Ελπιζω να μην σας κουρασα...
και μια τελετυταια "παιδικη"ερωτηση
Αφου υπαρχουν ψχς που ανακυκλωνωνται ανα τους αιωνες και ξαναγιενιουνται και ξαναγενιωνται συμφωνα με την μετενσαρκωση
πως γινεται και ο πλυθυσμος τουκοσμου αυξανεται.
Τουλαχιστον η ορθοδοξοι ειναι ποιο ενταξει οταν λενε οτι η ανασταση νεκρων θα γινει και με το σωμα
Αυτο δειχνει μια ευαισθησια στην μοναδικοτητα της καθε ψχς
τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 20:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι η αποψη του Κελσου ειναι βασικη.

Η Λογική είναι η ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ μας...
'Οραση...
Ακοή...
'Οσφριση...
Γεύση...
Αφή...

Να γιατί είπα πιό πάνω ότι ΔΕΝ μπορεί η ΛΟΓΙΚΗ να μας βοηθήσει στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...
Γιατί ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά τα "εσωτερικά" δεν τα ΒΛΕΠΕΙ, ΑΚΟΥΕΙ, ΜΥΡΙΖΕΙ, ΓΕΥΕΤΑΙ, ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 09:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ reptilesalonica ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ.

ΤΑ ΟΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΑΘΕΛΗΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.
ΟΤΑΝ ΝΙΟΘΟΥΜΕ ΔΙΧΑΣΜΕΝΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΟΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΣΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΣΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ & ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ / ΝΟΥΣ & ΚΑΡΔΙΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ.

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ.
ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 09:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους...

Μάλισταααα....
Φτάσαμε "κάπου"...
Που;;;
Χμμμμμμμμ......

Φίλε μου DrumX13, δεν ρωτάω απλά ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ, αλλά ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ;;;;
Παρέθεσα και θεωρώ ότι ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΑ το ΓΙΑΤΙ με το μυαλό (δηλαδή με το ΜΥΑΛΟ ΟΛΩΝ, δεν μιλώ προσωπικά να ξέρεις), δεν μπορεί να κατανοήσουμε αυτά που βρίσκοντε ΠΕΡΑΝ και ΕΞΩ απο αυτό....

Το κατανόησαν ΟΛΟΙ και ευχαριστώ το φίλο Νικολάκη που στο ξαναπαρέθεσε
και θα το ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΣΩ μπάς και το καταλάβεις φίλε μου...

quote:
Η Λογική είναι η ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ μας...
'Οραση...
Ακοή...
'Οσφριση...
Γεύση...
Αφή...

Να γιατί είπα πιό πάνω ότι ΔΕΝ μπορεί η ΛΟΓΙΚΗ να μας βοηθήσει στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...
Γιατί ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά τα "εσωτερικά" δεν τα ΒΛΕΠΕΙ, ΑΚΟΥΕΙ, ΜΥΡΙΖΕΙ, ΓΕΥΕΤΑΙ, ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ...


Εδώ θα άπαντήσω και στον φίλο μου AvatarGr σε αυτό που εκείνος πιστεύει και που με ρωτάει:

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΝΟΥ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑ ???????

Γιατί καλέ μου φίλε, ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ και ΔΕΝ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ, πρώτα τις ΕΝΝΟΙΕΣ και μετά τις ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ (που ανταποκρίνονται οι έννοιες) ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ "ΒΑΒΕΛ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ", χωρίς να μπορούμε να ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ το ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ και ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ....

Πάρε για παράδειγμα το φίλο μας τον DrumX13...
Δεν έχει ξεμπερδέψει το τί είναι η ΦΑΝΤΑΣΙΑ και το τί είναι η ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ και προσπαθεί να βγάλει συμπεράσματα με ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΟ!!!!
Φυσικό είναι λοιπόν να πελαγοδρομούμε ΟΤΑΝ δεν ξέρουμε ΚΑΙ δεν κατανοούμε την ΟΡΘΗ ΧΡΗΣΗ των λέξεων-εννοιών...

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα σε αυτό που λέω...
Εσύ μιλάς και λές "ρε παιδιά, για να οδηγήσουμε το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, δεν χρειάζεται να ξέρουμε το κάθε ένα μέρος της λειτουργίας του, αλλά ΑΠΛΑ να ΣΥΝΔΙΑΣΟΥΜΕ, ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΟΥΜΕ, ΙΣΟΡΟΠΙΣΟΥΜΕ τα βασικά που μας έμαθαν στη σχολή οδήγησης και έτσι θα προχωρήσουμε..."

Ενώ η μηδαμεινότητά μου λέει, "ναι ρε παιδιά, έχει δίκο ο ΑvataraGr, ΑΛΛΑ πώς θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο ΑΝ ΠΡΩΤΙΣΤΟΣ δεν ξέρουμε τα ΒΑΣΙΚΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ;;;;
Είναι σα να λέμε ότι μπορούμε να οδηγήσουμε απο το πίσω κάθησμα!!!!
'Οτι μπορούμε να βάλουμε βενζίνη απο την τάπα του λαδιού!!!!
'Οτι μπορούμε να βάλουμε τις αποσκευές μας στη μηχανή!!!!
Κλπ κλπ κλπ κλπ....

Δηλαδή όλα αυτά μπορούμε να τα κάνουμε με το αυτοκίνητό μας (ΚΑΙ να καθήσουμε στο πίσω κάθησμα μπορούμε ΚΑΙ βενζίνη του βάζουμε ΚΑΙ αποσκευές κουβαλάμε), ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ θα το κάνουμε....
Και αυτό γιατί μας ενδιαφέρει η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ....
Οι κίνδυνοι είναι ΠΟΛΛΟΙ και ΜΕΓΑΛΛΟΙ...

Αλλά ας ξαναγυρίσω στο φίλο μας τον DrumX13 που ΔΙΑΦΩΝΕΙ για να ΔΙΑΦΩΝΕΙ....
Λές φίλε μου ότι:

quote:
Η κριση ειναι θεμιτη αλλα υπαρχουν και καλοι τροποι....

Ποιοί είναι αυτοί;
Μήπώς αυτοί που χρησιμοποιής λέγοντας μας:
quote:
...Αυτην την γνωστη μπουρουχιτσα που γραφεται καθε φορα και την
εχουμε κανει καραμελα...

...Για να παιξω και εγω με την αγαπημενη μας μπουρουχιτσα...

...εγω πιστευω οτι ολα αυτα ειναι μπουρδες και φαντασιωσεις καιεπιδη εσυ δεν εχεις αποδηξεις,αστο ρε φιλε...


Μα καλά...
Αναρωτιέσαι ΓΙΑΤΙ δεν σου απάντησε κανείς όταν έθεσες το ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ στα περί Ψυχής;;;;
Θεωρείς ότι ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ είναι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ;;;
Χμμμμμ...
Ναι δε λέω, πολύ εγωιστικό αυτό απο μεριά σου, αλλά ΜΠΟΡΕΙ να είναι και έτσι...
Μπορεί όμως να είναι και αλλιώς...
Μπορεί να ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ, γιατί απλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ τι σου λέμε...
Και το ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ, στο είπα στην αρχή του μηνύματός μου...
Ξαναδιάβασέ το...

Προβλέπω ότι το ΙΔΙΟ θα γίνει και σε αυτό το θέμα...
Οχυρώνεσαι ΠΙΣΩ ΠΑΟ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ και θεωρείς ότι με αυτό το εργαλείο μπρείς να κάνεις τα ΠΑΝΤΑ!!!!
Μα καλά τότε...
Είναι χαζοί οι κατασκευαστές των ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ όταν κάθονται και φτιάχνουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ;;;

Μάθε να ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ που περπατάς...
Δε σημαίνει ότι ΟΠΟΥ ΓΗ και δικό ΜΟΥ χωράφι...

Να και πάλι φίλε μου AvatarGr ΓΙΑΤΙ υποστηρίζω ότι ΠΡΩΤΑ πρέπει να ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ - ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ τα "εργαλεία μας" και ΜΕΤΑ να προσπαθήσουμε να τα ΣΥΝΔΙΑΣΟΥΜΕ και να τα ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΟΥΜΕ...

Επι του θέματος τώρα, ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ για να προχωρήσω...
Συγγνώμη αν παράθεσα τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ, αλλά ΜΟΝΟ αυτό έκανα...
Σε καμία περίπτωση δεν έχω το ΑΛΑΘΗΤΟ, άσχετα αν πολλοί που έχουν ως ΜΟΝΑΔΙΚΟ εργαλείο τη ΛΟΓΙΚΗ, αυτό πιστεύουν για τον εαυτό τους

Φίλε μου DrumX13, ειληκρινά ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
Σε παρακαλώ ΜΗΝ παρεξηγήσεις τα γραφώμενά μου...
Απλά, ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΣΕ ΒΟΛΕΜΑΤΑΚΙΑ...

Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ για όσα αναφέρεις περί ΜΕΤΑΝΣΑΡΚΩΣΗΣ κλπ, μπές και διάβασε στο ανάλογο τόπικ...
Κερδισμένος θα βγείς, πίστεψέ με....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 13:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eύγε Κέλσε.....(οι τελίτσες είναι γιατί έχουμε ΠΛΗΡΗ ταύτιση απόψεων)

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 01:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου...

Καθόμουν και διάβαζα τα post στο παρόν θέμα...
Και ξαφνικά μου ήρθε μια ερώτηση να απευθήνω στο φίλο DrumX13 τον οποίον ΜΑΛΛΟΝ τον στεναχώρεσα το πρωί...
ΑΝ το έκανα φίλε μου, σου ζητώ συγγνώμη δεν είχα τέτοιο σκοπό...

Θα σου απευθήνω λοιπόν την ερώτηση και αν θές μου απαντάς...
Στα ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ, πιστεύεις;;;

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 10:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Είναι χαζοί οι κατασκευαστές των ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ όταν κάθονται και φτιάχνουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ;;;

Μάθε να ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ που περπατάς...
Δε σημαίνει ότι ΟΠΟΥ ΓΗ και δικό ΜΟΥ χωράφι...

Να και πάλι φίλε μου AvatarGr ΓΙΑΤΙ υποστηρίζω ότι ΠΡΩΤΑ πρέπει να ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ - ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ τα "εργαλεία μας" και ΜΕΤΑ να προσπαθήσουμε να τα ΣΥΝΔΙΑΣΟΥΜΕ και να τα ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΟΥΜΕ...


ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΓΕΤ ΣΤΗΝ ΛΥΚΟΒΡΥΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.
ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ (1975) ΜΙΑ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ.

ΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ (ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΛΕΩΝ Ο ΤΡΟΠΟΣ).
ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΣΚΕΦΘΗΚΑΝ ΤΙ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΦΙΑΞΑΝ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ.

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΡΝΤ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΙΣΤΑΙΝ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΡΩΤΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑΝ/ΣΚΕΦΘΗΚΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ.
ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ Ο ΦΟΡΝΤ ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ (ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ).

ΤΑ 3 ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ.
ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΕΙΧΑΝ ΛΟΓΙΚΗ & ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ / ΝΟΥΣ & ΚΑΡΔΙΑ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.
ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΟΡΙΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΑΤΑ ΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΣΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ.

ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ ΟΥΤΕ ΟΡΙΟΘΕΤΟΥΝ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 11:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλοι..
κελσο δεν παρεξηγεμαι και γρηγορη το ιδιο αλλωστε στο τελος της σελιδας στην υπογραφη μου γραφει κατι που το παλευω να το "περασω"
αν πλακωθουμε στα βρισιδια θα χασει το νοημα του
Βεβαια αυτο δεν συμαινει οτι οταν με φτυνουν εγω νομιζω πως "βρεχει"...
Εχουμε της ιδεες του ο καθενας και τα επιχειρηματα του, δεν πρεπει και να συμφωνησουμε βρε αδερφε... δεν χαθηκε ο κοσμος...
Δεν λεω θα ηταν ιδεωδες να μπορουσαμε να συμφωνησουμε οι ανθρωποι σε ολα αλλα και ευνουχηστικο παραληλα για την ανθρωπινη διανοηση.

Οσο για την φαντασια και την φαντασιωση που λες οτι δεν εχω καταλαβει την διαφορα θα το αφησω ασχολιαστο για χαρη της κουβεντας...οπως και αλλα

Μεχρι εδω συμφωνω και ταυτιζομαι πληρως με τον avatar

και συμπληρωνω αναφερωμενος στο...

quote:
Να γιατί είπα πιό πάνω ότι ΔΕΝ μπορεί η ΛΟΓΙΚΗ να μας βοηθήσει στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...
Γιατί ΤΙΠΟΤΑ απο αυτά τα "εσωτερικά" δεν τα ΒΛΕΠΕΙ, ΑΚΟΥΕΙ, ΜΥΡΙΖΕΙ, ΓΕΥΕΤΑΙ, ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ...


που λετε... και συμφωνητε

Δεν ειναι η λογικη που βλεπει μυριζει κλπ...οπως ειπατε παραπανω κελσο και γρηγορη
αλλα η αισθησεις που καταληγουν στον εγκεφαλο...εχετε λοιπον λαθος κατα την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ στην αρχη του συλογισμου σας οταν λετε οτι η λογικη ειναι συνησταμενη τον 5 αισθησεων
Η λογικη ειναι θεμα παιδειας ( με την ευρυτερη δυνατη ενοια του ορου)
Αλλη λογικη εχει ο φανατικος του λαντεν, αλλη λογικη ο παπας αλλη λογικη ο λογικη ο εσοτερικευομενος κλπ....αν καποια δικια μας λογικη θεωρει καποιες απο αυτες της λογικες παραλογες ειναι γιατι εχουμε αλλη παιδεια
Καμια απο αυτες της λογικες δεν στηριχτηκε σε αρωματα γευσεις ηχους και λοιπα..
Κατα συνεπεια...
Η λογικη και ο νους σκεφτετε...
Το αιωνιο ερωτημα "ποιος ειμαι" δεν ερχεται απο καμια μυρουδια, γευση ,χρωμα ,ηχο ή αισθημα...
Ερχεται απο την αναγκη για συνηδητοποιηση του ατομου και ειναι μια σειρα συλογισμοι
οπως ακριβως το λεει η λεξη
συ-λογισμοι
Και φυσικα φαντασια
περισοτερη φαντασια χρειαζεται στην απαντηση...
για να γινει υποθεση( να διατυπωθει και να ειπωθει) και να γινει αξιωμα και οταν αποδειχτει...
ΝΟΜΟΣ
Στα φαντασματα ως ενοιες δεν πιστευω πιστευω οτι κατω απο καποιες συνθηκες συγχησης (προφανος) του μυαλου μπορει να δημηουργηθουν "παραισθησεις" ή οπως αλλιως θελεις ονομασε το
και κατι τελευταιο
ως απορια..

quote:
Μα καλά...
Αναρωτιέσαι ΓΙΑΤΙ δεν σου απάντησε κανείς όταν έθεσες το ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ στα περί Ψυχής;;;;
Θεωρείς ότι ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ είναι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ;;;
Χμμμμμ...
Ναι δε λέω, πολύ εγωιστικό αυτό απο μεριά σου, αλλά ΜΠΟΡΕΙ να είναι και έτσι...
Μπορεί όμως να είναι και αλλιώς...
Μπορεί να ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΜΕ, γιατί απλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ τι σου λέμε...
Και το ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ, στο είπα στην αρχή του μηνύματός μου...
Ξαναδιάβασέ το...



για ποσους εξονοματος μιλας και ποιους
ή μηπως ειναι πληθυντικος μεγαλοπρειας???

ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 21/05/2003 11:47:35

Edited by - drumx13 on 21/05/2003 11:50:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 12:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν μου επιτρέπετε να συμμετάσχω κι εγώ,
θα ήθελα να μάθω την άποψη σας για τα παρακάτω:

Μήπως ο λόγος, οι λέξεις σε προτάσεις,
είτε με την μορφή σκέψεων, ή ήχου ομιλίας,
είναι απλά "αισθήσεις σε κονσέρβα";

Μήπως είναι απλά συμπυκνωμένη αισθητική εμπειρία;

π.χ. μιλά κάποιος για ένα συμβάν και αυτός που ακούει
προσεγγίζει από τις λέξεις, τις αισθήσεις της στιγμής.

Αν ισχύει αυτό, τότε η λογική ΕΙΝΑΙ αισθήματα...
...κάτι σαν μεταφορά αισθήσεων σε μεγάλη ταχύτητα!

Ίσως τότε το πρόβλημα εναρμονισμού λογικής και συναισθημάτων
να οφείλεται σε πλήρως ασυνείδητη μεταφορά αισθημάτων
μέσω του λόγου που οι περισσότεροι ορίζουμε ως
"ψυχρή" μετάδοση πληροφορίας.

Και κάτι ακόμα:

Τι είναι συναίσθημα;
Μήπως είναι αισθήσεις (τώρα) ΚΑΙ εμπειρίες (τότε) σε ένα...;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 13:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ "ΒΛΕΠΩ"...

ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΩ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 15:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς φίλε Keisatsu!!! Πολύ εύστοχη παρατήρηση. Οι αισθήσεις φιλτραρτισμένες απο τη λογική και στη προσπάθεια να αποδωθούν σε λόγο, χάνουν κατά πολύ τη βιωματική τους υπόσταση και πλέον κατακρεουργημένες απο τον εμπειρικό Νού του καθενός γίνονται τροφή για αδιέξοδες διαμάχες που σπαταλούν την ενέργεια την τόσο χρήσιμη για τη βιωματικότητα των στιγμών απο τα μέσα (καρδιά-ψυχή) και όχι εξ' αποστάσεως (λογική-Νούς).
Κατά την άποψή μου ο Νούς αυτό που κάνει είναι να παρεμβάλεται στη μαγική λήψη πληροφοριών των αισθήσεων προσπαθώντας να εξηγήσει και να κατανοήσει κάτι που μόνο βιώνεται και δε μεταφέρεται διότι είναι όπως το νερό. Μπορείς να πιείς να ξεδιψάσεις, αλλά δε μπορείς να το κρατήσεις.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 21/05/2003 15:58:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy