ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ??? ...και αν ναι ΠΟΥ???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CyBeR_JiM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 12:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyBeR_JiM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευετε σε καποιον θεο ή σε καποια θρησκεια??
Εγω προσωπικα ειμαι πολυ μπερδεμενος ακομα...

"Οταν ολες οι λογικες
εξηγήςεις απορριφθουν,
αυτή που θα μείνει οσο
απίθανη και αν ειναι...
είναι η σωστή."

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 13:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TI ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ;


ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 13:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα !

Από την αρχαιότητα ακόμα, οι άνθρωποι προσπαθούσαν να εξηγήσουν κάθε τι που τους φαινότανε περιεργο..Πχ,τη φωτιά. Στην αρχή δεν μπορούσαν να εξηγήσουν τι είναι και φυσικά την φοβόντουσαν – όπως και κάθε ανθρωπος.Ο,τι μας φαίνεται ανεξήγητο το θεωρούμε φοβερό.
Έτσι, και οι τότε άνθρωποι θεοποιούσαν όλα αυτά που φοβόντουσαν. Την φωτια,τους κεραυνούς και τις αστραπές κτλ. Όπως και στην αρχαία Αιγυπτο,που είχαν θεοποιήσει τον κροκόδειλο…ήταν κάτι που το φοβόντουσαν τρομερά.
Από τότε μέχρι σημερα,πιστευω ότι δεν έχουν αλλάξει και παρά πολλά πράγματα.
Η ανθρωπότητα πάντα ένοιωθε ανασφάλεια μπροστά στο άγνωστο και κυρίως στο θάνατο. Και γι αυτό πάντα υπήρχαν οι θεοί που μας προστάτευαν κ μας έκαναν να νοιώθουμε ασφαλείς, ξέροντας ότι υπάρχει όντως κάποια ανώτερα δύναμη που μας προσέχει όλους.
Κατά την γνώμη μου,ετσι μπορεί να «γεννήθηκε» και ο Θεός.
Όταν πια οι άνθρωποι άρχισαν να καταλαβαίνουν και να εξηγούν όλα αυτά που μέχρι τότε θεωρούσαν φοβερά, πήγαν σε κάτι μεγαλύτερο. Σε έναν Θεό που έφτιαξε την γη και ότι υπάρχει πάνω της,το συμπαν,επλασε τους ανθρώπους κλπ.
Ετσι,αυτος ο Θεός ήταν αυτός που μας προστάτευε και μας έλεγε ότι όταν πεθάνουμε θα πάμε κοντά του. Έτσι αυτή η τεραστία ανασφάλεια του ανθρώπου για το άγνωστο έφτασε στο τέλος της . Έτσι κάπως πιστεύω ότι και όλες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν.

Προσωπικά (για να απαντήσω στην αρχική σου ερώτηση –αρκετά μακρηγόρησα) δεν πολύ πιστεύω στις θρησκείες κλπ. Προτιμάω να ζω μια ζωή που όντως θα είμαι ανασφαλής για το τι θα μου συμβεί και σε ποιανού τα χέρια είμαι, παρά να πιστεύω κάτι που δεν ξέρω αν υπάρχει. Καλύτερη η ανασφάλεια από το «πίστευε και μη ερεύνα».

Πάντα φιλικά,
Τζο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 15:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ίδιο το πιστευω ειναι το κλειδί...
Επενδησε το πιστευω σου σε οτι θέλεις και θα βγει αληθηνο... αν δεν πιστεψεις δεν λειτουργει τιποτα.


Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 20:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πιστεύεις στη συνείδηδή σου. Είναι το μέτρο της ψυχής σου. Η συνείδησή σου είναι κομμάτι της Ανώτερης διάνοιας. Εμπιστεύσου την. Όπου κι αν πιστεύεις να δώσεις όλο το είναι σου δίχως φόβους και πισωγυρίσματα. Να πιστεύεις ψυχή τε και σώματι. Ή θα σωθείς ή θα καείς. Και τα δυο είναι μέσα σου. Εσυ θα διαλέξεις.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 17/05/2003 21:29:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 20:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
love for what is comming and forgivness for the past...


Αυτο ειναι το ζητουμενο και δεν με νοιαζει το ονομα του γιατι σημασια εχουν τα ανθρωπινα.
Αν δεν μπορουμε να τα βρουμε μεταξυ μας δεν θα τα βρουμε με κανεναν θεο

Edited by - drumx13 on 17/05/2003 20:55:49

Edited by - drumx13 on 17/05/2003 20:57:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 21:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω στο θεό ΔΙΑ και στη παρέα του, γιατί είναι έλληνες.
Καλά μη βαράτε…

Πιστεύω στον 1 και μοναδικό θεό, όλου του σύμπαντος.
Πιστεύω σε ότι μπορεί να φέρει το καλό.

Θεέ μου συχώρεσε με, τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 22:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστός έδιωξε τους έμπορους από την εκκλησία. Οι εμπορευόμενοι έγιναν πιο έξυπνοι και φόρεσαν ράσα.Ο αθεϊσμός όμως είναι ένα λεπτό στρώμα πάγου πάνω απ' το οποίο μπορεί να περάσει ένας άνθρωπος, αλλά ολόκληρος λαός θα πνιγεί.
Τώρα γιά το τι πιστεύω εγώ.Χμμμμ, πιστεύω απλά σε μία ανώτερη δύναμη.
Η ουσία είναι οτι πιστεύω.Και όπως λέει και ο Λα Ροσφουκό:
Όταν η πίστη χαθεί όταν η τιμή πεθάνει, τότε ο άνθρωπος είναι νεκρός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 23:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νοτη,εγω που πιστευω στον εξωγηινισμο τι να πω?
Ακομα περιμενω τον E.T μου να ερθει..
Θα με ξεχασε..

Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 23:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε tzo, απ` ότι ξέρω ο Ε.Τ κυκλοφορούσε με ένα ποδήλατο του 80.
Νομίζω πως θα περιμένεις πολύ ακόμη.
Υπομονή.

Πάντως για να μη ξεφεύγουμε και από το θέμα, υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που πιστεύουν ότι είμαστε δημιουργήματα εξωγήινων. Η έδρα τους είναι στην Αμερική και έχουν ως θρησκεία τον “εξωγηινισμο” όπως το αναφέρεις εσύ.
Δε γνωρίζω περισσότερα στοιχεία, αλλά εσύ, είμαι σίγουρος πως θα ξέρεις.
Περιμένω να λάβω τις γνώσει σου.


Θεέ μου συχώρεσε με, τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους


Edited by - notis_29 on 18/05/2003 00:12:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 03:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας.
Θα ήθελα να σας πω τη γνώμη μου σχετικά με το σε ποια θρησκεία πρέπει να πιστεύει ο καθένας μας.
Πιστεύω λοιπόν πως καμμία θρησκεία δεν έχει ως αρχή την επιβολή κάποιων "όρων πίστης".
Όλες οι θρησκείες διδάσκουν "τρόπο ζωής".
Το σε ποια θα πιστέψει καθένας μας είναι δική του επιλογή.
Αυτά τα ολίγα.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 14:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας!!

Λοιπον..φιλε μου καλε Νοτη,καταρχην ειμαι κοπελα.Γιατι ολοι με μπερδευουν ??!

Κατα δευτερον,Φιλε Νοτη εχεις απολυτο δικιο..Οντως υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που πιστευουν στους εξωγηινους.Ειναι καποιες ομαδες ανθρωπων που πιστευουν οτι οι ανθρωποι ειναι δημιουργηματα των εξωγηινων και απλα ειμαστε ενα ειδος υπο παρακολουθηση..Επισης πιστευουν πως τελος του κοσμου θα ερθει τον καιρο που οι ανθρωποι θα γινουν αυτοκαταστροφικοι (οχι πως δεν ειμαστε ηδη) , και δεν θα υπαρχει πλεον λογος οι εξωγηινοι να μας κρατουν ζωντανους.
Αυτη η ομαδα ανθρωπων που πιστευουν σε αυτη την θεωρια ονομαζονται εξωγηινιστες.


Εγω παντως ακομα περιμενω τον Ε.Τ μου.Λες να του χαλασε το ποδηλατο?
Ε ακομα με το ποδηλατο του 80 θα κυκλοφορει??

Παντα φιλικα,
Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 16:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
  • Δεν πιστευω στην ξερη λογικη και στο παραλογο συναισθημα.
  • Δεν πιστευω τις θρησκειες που οδηγουν στο δογματικο φανατισμο και την ακαμπτη δικαιοσυνη που οδηγει στην τιμωρια και την καταστροφη.
  • Δεν πιστευω στο θριαμβο της ασχημιας και στην αποκτηνωση.
Δεν πιστευω στη μονομερη ανισορροπια.
  • Πιστευω στη συναισθηματικη λογικη και στα λογικα συναισθηματα.
  • Πιστευω στη δικαιοσυνη του ελεους και στο ελεος της αυστηροτητας.
  • Πιστευω στην εναρμονισμενη συνειδηση και στο νομο της ομορφιας και της αρμονιας που κυριαρχει στη φυση.
Πιστευω στη ισορροπια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 17:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα πω πιστεύω, θα πω λατρεύω.

Λατρεύω και δέχομαι το Πάν και την ισορροπία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 17:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια ειναι η ισορροπια?
Κ ποιος την οριζει?


τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 20:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισορροπία. Την ορίζει ο άνθρωπος με λέξης. Μα στην φύση, στον Κόσμο, δεν ορίζετε, υπάρχει. Ο Κόσμος είναι η ισορροπία.

Μια μικρογραφία, εξομοίωση θα μπορούσαμε να πούμε, είναι και το ‘παν μέτρων άριστον’ η το ‘μηδέν άγαν’. Άσπρο και μαύρο, σε ίσες αναλογίες.
Φαντάσου μια ζυγαριά σε απόλυτη ισορροπία.
Είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να το εκφράσεις με λόγια. Απλός, το βλέπεις, το παρατηρείς και το νιώθεις.

Φαντάσου ότι στέκεσαι στην κορυφή ενός τοίχου. Δεξιά σου υπάρχει θάλασσα και αριστερά σου υπάρχει γκρεμός. Εάν γείρεις δεξιά, θα χάσεις την ισορροπία σου και θα πέσεις στην θάλασσα. Εάν γείρεις αριστερά θα πέσεις στον γκρεμό.
Εάν όμως μείνεις ακίνητη / ος θα παραμείνεις στην κορυφή.

Δεν γνωρίζω εάν και κατά πόσον βοήθησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 00:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευεις οντως φιλε μου Εχεμβρωτε, οτι η ισορροπια υπαρχει και στην θρησκεια?
Η θρησκεια πιστευω οτι ειναι πιστη.Η πιστευεις η δεν πιστευεις κατι.Η εχεις πιστη η δεν εχεις.
Μπορει να υπαρξει ισορροπια στην πιστη?

Παντα φιλικα,
Τζο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 01:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι βρε tzo, αφου η καθε θρησκεια ειναι ΑΝΙΣΟΡΡΟΠΗ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 19:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη Τζο, ακουσα οτι ο ΕΤ εδωσε το ποδηλατο και πηρε μηχανακι.

Πιστευω σε μια ανθωπινη συνειδηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 02:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Και μάλιστα την καινούργια έκδοση που δουλεύει με αντιβαρύτητα και όχι με μηχανή καύσης
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 07:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Καλό το θέμα που άνοιξες φιλε CyBeR_JiM, θα μπορούσες επίσης να ρωτάς συγχρόνως εάν ασπαζόμαστε και κάποια θρησκεία, γιατί πολύς κόσμος πιστεύει η όχι στον Θεό, στον Χριστό, σε διάφορους Προφήτες κ.λ.π. με ή χωρίς το θρησκευτικό κομμάτι της υποθέσεως.

Εγώ πιστέυω στον Θεό, σαν μια αρχή, μια κινητήρια δύναμη του σύμπαντος που περικλύει και περικλύεται στα πάντα. Δεν μου αρέσει να της δίνω όνομα και πολιτιστική ταυτότητα, γιατί με αυτόν τον τρόπο νιώθω ότι αυτήν την έννοια την περιορίζω. Παρόλα αυτά όμως, όταν κάνω προσευχή για κάτι που θέλω να γίνει ή να διορθωθεί, σχηματίζω μπροστά στα κλειστά μου μάτια την εικόνα του παππούλη με τα άσπρα γένια, που είναι απίστευτα καλός, δίκαιος και στοργικός. Κάποιες φορές επίσης μπορεί να οραματίζομαι ότι μιλάω και λέω τον πόνο μου στην Παναγία. Το κάνω γνωρίζοντας ότι αυτά είναι μόνο σκεπτομορφές-είδωλα που χρησιμοποιούμε οι άνθρωποι για να συλλάβουμε το ασύληπτο όλον, κάτι που πιθανότατα κάνει κάθε άνθρωπο να λέει ότι πιστεύει στον έναν ή τον άλλο Θεό, εννοώντας όλοι το ίδιο πράγμα: Την απόλυτη, απέραντη αγάπη.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2003, 08:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΈΙΕΣ ΕΙΝΑΙ "ΠΑΙΔΙΑ" ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ...
έτσι απλά..

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 02:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε CyBeR_JiM εγω πιστευω πως υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που
ειναι ο αρχιτεκτονας του συμπαντος και δεν εχει καμια σχεση
με τους Θεους των διαφορων θρησκειων.Απλως οι ανθρωποι σε ολες τις
εποχες ερμηνευαν το καθε γεγονος,φαινομενο σε καποιο θεο."Οι θρησκειες
ειναι το οπιο το λαου" ελεγε ο Μαρξ και δεν ειχε αδικο.Η καθε
θρησκεια (που εχει και καποια θετικα στοιχεια)αιχμαλωτιζει τον
καθε ανθρωπο.Για την καθε θρησκεια αν δεν πιστευεις σε αυτην
θα πας στην κολαση,αν πιστευεις θα πας στον παραδεισο.Δηλαδη αν
εσυ δεν πιστευεις θα εχεις τιμωρια αναλογη με εναν δολοφονο ακομη
και αν εσυ εισαι ο καλυτερος ανθρωπος.Για μενα ο αρχιτεκτονας του
συμπαντος ειναι πολυ πιο σοφος απο οτι τον παρουσιαζει η καθε
θρησκεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικολακης
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 18:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικολακης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι καλα θα ηταν να αποδεχομαστε θεους χωρις να υπολογιζουμε θρησκειες. Θεος ειναι ενα υποκειμενικο θεμα πιστεως. Ο καθενας πιστευει οτι θεωρει σωστο, αναλογα με την κοινονικη και οικογενιακη του προκαταρτηση.

Θρησκεια ειναι το δευτερο αρχαιωτατο επαγγελμα το οποιο αποκομιζει τα μεγαλυτερα κερδη χωρις να συνισβαλει τιποτα στην κοινονια.

Νικος
Together we can do itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 18:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Χριστός έδιωξε τους έμπορους από την εκκλησία. Οι εμπορευόμενοι έγιναν πιο έξυπνοι και φόρεσαν ράσα.

Εκπληκτικό plane..
Αυτή η θέση με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2003, 09:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ.
Ο ΛΟΓΟΣ ????????

ΜΑ ΜΑΖΙ ΜΥΘΟΣ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΙΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ;;

ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΙΑΞΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ.

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ.(ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΙΣΤΗ)
ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ***ΠΡΕΠΕΙ*** (ΠΑΛΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ) ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ.
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ...
ΤΟ ΠΛΗΣΙAΣΜΑ ** ΤΟΥ ** ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ....
(ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΙΟ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 03:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να είσαι θεός δεν πρέπει και να έχει πολύ ενδιαφέρον...

Τρώει; πίνει; διασκεδάζει;

όχι με τον δικό μας τρόπο, αλλά έχει συναισθήματα;

Όποιος απαντήσει , να επιχειρηματολογήσει με αποδείξεις παρακαλώ.

Οπότε πιστεύουμε σε κάτι που δεν ξέρουμε πως και τι είναι.

Προσωπικά έχω ξεπεράσει τους εξωγήινους.

Οι απαντήσεις που μου έχει δώσει η μυθολογία όλων των λαών μου αρκούν.

Αλλά και αυτούς ποιος τους δημιούργησε;

Κάποιοι πιο ανώτεροι;

Και αυτούς ποιος; και πάει λέγοντας και φτάνουμε στον θεό.

Έναν θεό που δεν ξέρουμε πως και τι είναι.

Πιστεύουμε σε μια υπέρτατη δύναμη. Έτσι αόριστα.

Διότι το σύμπαν δημιουργήθηκε από την μεγάλη έκρηξη.

Από την άπειρη σε πυκνότητα συγκέντρωση υδρογόνου.

Από εκεί και πέρα ξέρω να σας τα εξηγήσω όλα.

Αλλά ποιος δημιούργησε το υδρογόνο

Πως από το 0 πήγαμε στο 1;

θα συνεχίζουμε να πιστεύουμε στην υπέρτατη δύναμη αυτή ,

τον θεό , γιατί είναι ο μόνος τρόπος να βγούμε από τον φαύλο κύκλο

της εις ατόπου επαγωγής όπου το 0+0=1



Edited by - Anounakis on 22/11/2003 03:21:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 04:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[b]
Από εκεί και πέρα ξέρω να σας τα εξηγήσω όλα.


[center]



Πως φτιαξατε αυτην την εικονα που αναβοσβηνει και εμφανιζεται σε καθε μηνυμα σας?(Ασχετο)

Εγω πιστευω πως οποιος κατσει να ασχοληθει με την δημιουργια του Κοσμου και αρχισει να ψαχνει την απαντηση στην ερωτηση "Και τι υπηρχε πιο πριν?" θα χασει τα μυαλα του.Δεν ειναι για εμας τους ανθρωπους αυτα.Αυτα τα γνωριζει ο Θεος.

[/quote]

Master Of Puppets

Edited by - GuessWho on 22/11/2003 04:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 10:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Έτσι απλά, πιστεύω στον άνθρωπο και στο εσωτερικό ψυχικό περιβάλον του, όπου οι καρμικές σχέσεις και η ελεύθερη βούληση "συνείδηση" του επιτρέπουν να κινείτε.

Για τα 47 χρόνια μου, ο κάθε Θεός είναι πολύ μεγάλος και διαδρομή που απορέει από εκείνον πολύ μικρή.
Μέσα σε τούτην λοιπόν, την δυσαρμονία των υπαρξιακών αναγκών κάθε θρησκείας, εσωτερικων συστήματων κ.τ.λ., απορρίπτω την εισοδό μου, προσμένοντας από την επιστήμη της ψυχής πλέων, την άνοδο και την όποια Νιρβάνα.
Πιστεύω σε όσα μπορώ σαν άνθρωπος εσωτερικά να κατακτήσω.
Πιστεύω σε ό,τι οι θεοί και θέαινες μας δίδαξαν, άλλος την αγάπη, άλλος το μίσος, άλλη την δικαιοσύνη κ.ου.κ. Στενωποί όλοι όμως, που κάποια στιγμή θα καταλήξουν στην οδό της μόνης Αλήθειας, του γνώρισε τον εαυτό σου και κατ' επέκταση τον μακρόκοσμο απ' τον έσω μικρόκοσμο.
Όπου θα αναγνωριστεί ο Εαυτός του εαυτού σου καθώς λέει και ο Βιβεκανάντα.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 01:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον πιστεύω σε μια δύναμη.. ο καθένας μπορεί να την ονομάσει όπως θέλει Θεό, ενέργεια, εξωγήινο, κτλ.

Αν πιστεύω, πιστεύω κυρίως γιατί είναι η μόνη λύση που με βγάζει από το πρόβλημα του πώς βρέθηκα εδώ...

Δεν πιστεύω ότι αυτή η δύναμη έχει κάτι κοινό με τον τρόπο που παρουσιάζεται από τις θρησκείες... Θεωρώ τη θρησκεία σαν μια προσπάθεια ερμηνείας η οποία κατέληξε σε καταπίεση και στείρο δογματισμό...

Βασικά, ψάχνομαι και παίρνω από κάθε θρησκεία αυτό που μου ταιριάζει, όπως άλλωστε και από κάθε άνθρωπο...

Το πιστεύω μου μάλλον αλλάζει κάθε λίγο... γιατί ακόμα δεν έχει διαμορφωθεί.. Και τώρα που το σκέφτομαι, μακάρι να μην αποκρυσταλλωθεί ποτέ, γιατί τότε κι εγώ θα έχω πάψει να είμαι ανοιχτή.

Μου αρέσει η φράση "Πιστεύω στην αγάπη." Το κρατάω.

Επίσης πιστεύω και στον άνθρωπο. Αλλά δυστυχώς πιστεύω εξίσου στην καλοσύνη και την κτηνώδη συμπεριφορά του...

For my life
Still ahead
Pity me...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 05:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεό, ενέργεια, εξωγήινο,

Οι εξωγήινοι (αν υπάρχουν) , είναι απλώς οι κατασκευαστές...

και αυτούς κάποιος τους έφτιαξε... και φτάνουμε στον θεό

Θεός = το ακατανόητο

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν πρέπει να τον λατρεύουμε...

Πιστεύω σε μια υπέρτατη δύναμη , αλλά έχει νόημα η λατρεία της;


Για τους εξωγήινους ή τους άμεσους θεούς μας 1ου επιπέδου ,
παραθέτω την άποψη του μέλους gigenis από το σχετικό του topic

ΜΥΓΑ -ΑΝΘΡΩΠΟΣ-ΘΕΟΣ

quote:
οι ανθρωποι οριζουν τους θεους τους ως οντα αθανατα με τρομακτικες ικανοτητες και γνωσεις ανωτερες απο αυτους

ας υποθεσουμε οτι καποιος καταφερνει και επικοινωνει με τις μυγες και τους λεει οτι ειναι θεος
σε σχεση με αυτες ειναι γιατι ο ανθρωπος ζει 70 χρονια οι μυγες 2 βδομαδες
ο ανθρωπος μπορει να καταστρεψει τις μυγες αυτες δεν μπορουν να τον βλαψουν
και οι γνωσεις του ειναι ανωτερες απο τις γνωσεις των μυγων


αν αυτος ο ανθρωπος τους δωσει την γνωση για να φτιαξουν μια κοινωνια τους επιβαλει καποιους κανονες να ακολουθουν και το μονο που τους ζητησει ειναι να τον λατρευουν τοτε θα εχουμε μια μικρογραφια της δικια μας κοινωνιας




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy