ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΑ ΕΝΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 14:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τα εννέα πρόσωπα του Ιησού", ένα βιβλίο του Ευγένιου Ουίτγουερθ, που για όσους το έχουνε διαβάσει λέει κάποια πράγματα πολλά ή λίγα, ανάλογα με το πόσο τα κρυμμένα στις σελίδες του νοήματα μιλάνε τη γλώσσα του δρόμου της ψυχής του.

Το βιβλίο αυτό πραγματεύεται την ιστορία της ζωής ενός ανθρώπου που θα μπορούσε να είναι ο Ιησούς, και την πορεία του στα 33 χρόνια της ζωής του, μέσα από διαφορετικούς δρόμους μαθητείας, και στάδια εξέλιξης, που τον φέρνουν στην συνειδητοποίηση της θείας του ταυτότητας, την ανέλιξη του εσώτερου εαυτού του, αλλά και την θυσία του στο βωμό του παραδείγματος για όλη την ανθρωπότητα ότι ο άνθρωπος είναι Θεός κατ εικόνα και ομοίωση.

Στον πρόλογο του βιβλιόυ ο συγγραφέας προϊδεάζει τον αναγνώστη λέγοντας ότι το βιβλίο αυτό θα του μιλήσει ανάλογα με το στάδιο της εσωτερικής αναζήτησης στο οποίο βρίσκεται, και ότι περιέχει νοήματα που στη συνειδητοποίησή τους, μπορεί κάποιος να δει σε μεγάλο βάθος την έννοια και τη διαδικασία της μαθητείας.

Προσωπικά διάβασα το βιβλίο αυτό τρεις φορές, κι εκτός από το γεγονός ότι μου άρεσε πάρα πολύ, κάθε νέα φορά που το διάβαζα, ανακάλυπτα όλο και περισσότερα κρυμμένα νοήματα, αλήθειες που τις συναντώ και τις αναγνωρίζω στη ζωή αλλά και την προσπάθειά μου να διαβώ το δρόμο του σκοπού μου. Πιστέυω ότι και την επόμενη φορά που θα το διαβάσω, θα ανακαλύψω καινούργια πράγματα, πριν όμως αναφερθώ στις σκέψεις μου γιαυτό, θα ήθελα και τη συμμετοχή όσων φίλων το έχουνε επίσης διαβάσει.

αυτή...που τα κατάφερε!

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 16:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poly wraio vivlio.............alla kai o idios o sygrafeas sto telos peftei se "anthrwpini"pagida nomizw...............kai ayto mou afise erwtimata.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 16:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ καλό βιβλίο,
σου μιλά ανάμεσα από τις λέξεις
και
κάθε νέα ανάγνωση μπορεί να δίνει διαφορετικά νοήματα!


λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 17:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κάθε νέα ανάγνωση μπορεί να δίνει διαφορετικά νοήματα!

Χμ…… αυτό θεωρείτε θετικό στοιχείο;
Απλός μια ερώτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 18:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί καλέ μου Εχεμβωτιήλ,

είναι πολύ καλό σημάδι και δεν κάνει κακό ...καμμιά φορά

ν' ανοίγουμε κανένα βιβλίο, έτσι ...για να περνάει η ώρα δηλαδή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 22:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε… χμ….Μα δεν έθιξα το αν θα πρέπει να διαβάζουμε βιβλία η όχι. Αυτό πιστεύω είναι αυτονόητο. Όλοι λίγο έως πολύ….. κάτι διαβάζουμε.
Αναρωτήθηκα εάν κάθε φορά που διαβάζουμε ένα συγκεκριμένο βιβλίο, είναι θετικό στοιχείο να αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά ‘νοήματα’. Δηλαδή το συμπέρασμα της νέας ανάγνωσης η μελέτης του ίδιου βιβλίου, να αναιρεί το προηγούμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 23:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως αγαπητέ μου Ισαάκ, να ήταν λάθος η έκφραση της άρειας λίλιθ, σχετικά με τα διαφορετικά νοήματα, προφανώς εννοούσε νέα νοήματα. (Αχ εσείς με τις μπούκλες και τα στρογγυλά γυαλιά, όλα τα πέρνετε τις μετρητής πια;)
Και το να διαβάζεις ένα βιβλίο το οποίο κάθε φορά θα σου εμπλουτίζει τα νοήματα τα οποία πέρνεις από αυτό, δεν νομίζω ότι είναι κακό, πιστεύω ότι ούτε εσύ διαφωνείς σε αυτό αγαπητέ μου.

Φίλε dimindy γράφεις:

quote:
poly wraio vivlio.............alla kai o idios o sygrafeas sto telos peftei se "anthrwpini"pagida nomizw...............kai ayto mou afise erwtimata.......


To ερώτημά σου αναφέρεται στην ανθρώπινη υπόσταση η οποία διαφαίνεται να επιρρεάζει στο τέλος του βιβλίου τον ήρωα;
Μα αυτή ακριβώς είναι η μαγεία του βιβλίου αυτού, μας δίχνει ότι ο άνθρωπος-Θεός είναι κάτι σαν κι εμάς, κι όχι διαφορετικό από εμάς. Με αδυναμίες, με ανθρώπινα αισθήματα, κι όχι ένας "εξωγήινος" που ποτέ δεν θα μπορέσουμε να ταυτιστούμε στην προσπάθειά του για την αναζήτηση του εσώτερου εαυτού.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 23:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον μπερδευτήκατε λιγάκι….. τέλος πάντων. Άλλο ρώτησα…αλλά…..
Την επόμενη φορά….


Ο αποδιοπομπαίος τράγος

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 26/05/2003 23:54:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 00:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Ραβίνε!

ωωω, το ήξευρα η ανήξευρη!
ώστε ήσουν τελικά ΣΥ!

ο 3Χ3υπόστατος του βιβλίου!!!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy