ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Πώς παίρνετε αποφάσεις;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 19:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε...

Αυτό τον καιρό βρίσκομαι σε ένα δίλημμα και μέσα σε όλο τον πανικό, μου ήρθε ωραίο σαν θέμα για το forum. Σας ερωτώ λοιπόν, πώς ξέρετε αν μια απόφαση σας είναι σωστή;

Ευχαριστώ...

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 19:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα σημαντικό δίλημμα βρίσκομαι κι εγώ αυτόν τον καιρό bladerunner, γι' αυτό και βρίσκω ενδιαφέρουσα την ερώτησή σου...

Αν και πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων αν η απόφαση που πήρε ήταν η σωστότερη τη δεδομένη στιγμή...

Αυτό θα φανεί αφού ληφθεί η απόφαση και δούμε τα αποτελέσματά της... Κι αυτό ακόμη όμως δεν θα είναι απόλυτο, μιας και δεν θα γνωρίζουμε τι θα γινόταν πραγματικά αν παίρναμε την άλλη απόφαση...
Μια ταινία μου θυμίζε αυτό...

Ας ακολουθήσουμε απλά την όποια διαίσθησή μας... και τις συμβουλές των καλών μας φίλων...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 19:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανανακο με προλαβες!!

quote:
Ας ακολουθήσουμε απλά την όποια διαίσθησή μας

Συνη8ως η πρωτη μας αντιδραση, η πρωτη μας σκεψη ειναι η αυτη που θα μας οδηγησει σε μια αποφαση...το "σωστη" το αφηνω για μετα, αφου αυτο κρινετε απο το αποτελεσμα.

Η καθε αποφαση καθοριζει καποιες καταστασεις οι οποιες με την σειρα τους μας οδηγουν στην κατασταση να παρουμε και αλλες αποφασεις...ειναι μια αλυσιδωτη αντιδραση...δρασης-αντιδρασης.

Η συγκεκριμενη αποφαση λοιπον μπορει να προκαλεσει στο μελλον τετοιες καταστασεις οπου αμεσα να μην θεωρουμε οτι ηταν το καλυτερο αλλα μακροπροθεσμα να ηταν τελικα η σωστη αποφαση....

Σας μπερδεψα αρκετα ή να ξαναπροσπαθησω?

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 12:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίρνοντας μια απόφαση συνήθως διαλέγουμε αυτή που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πως είναι σωστή, μιας και κανείς δεν μπορεί να μας κρίνει και να μας πει πιο είναι το σωστό και πιο το λάθος. Το οπτικό πρίσμα που ο καθένας μας βλέπει μια κατάσταση ποικίλλει.

Αυτό λοιπόν γίνεται συνήθως, γιατί υπάρχουν και φορές που διαλέγουμε ένα δρόμο ο οποίος κατά βάθος ξέρουμε πως μας οδηγήσει σε αδιέξοδο.

Παρόλα αυτά νομίζω πως η σωστότερη απόφαση είναι αυτή που θα μας κάνει να είμαστε καλά με τον ίδιο μας τον εαυτό ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2003, 13:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Κάποτε ένας καθηγητής σε μια διάλεξή του, μιλούσε για την ΑΠΟΦΑΣΗ, και έδωσε την συμβουλή:
Σωστές είναι οι αποφάσεις οι οποίες δεν πέρνονται κάτω από συναισθηματική επιρροή.
Το είχα θυμάμαι σημειώσει, το είχα σκεφτεί, αν και τη συγκεκριμένη φράση την έχω ακούσει άπειρες φορές.
Για κάποιον καιρό παρατηρούσα τον εαυτό μου και τις αποφάσεις μου. Και είδα ότι πράγματι, μια απόφαση την οποία μπορεί να πάρει κανείς όταν είναι συναισθηματικά φορτισμένος, μπορεί μετά και να την αναιρέσει, αποφασίζοντας συχνά ακριβώς το αντίθετο από την πρώτη του απόφαση, αν δεχτεί μια διαφορετική συναισθηματική επιρροή, ή ακόμα και μονάχα από αντίδραση.

Πολύ συχνά επίσης, ο πατέρας μου όταν διαφωνεί μαζί μου σχετικά με αποφάσεις που αφορούν εμένα μονάχα, σωπαίνει και μόνο λέει:
Οποιος πέφτει μόνος του, δεν κλαίει...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 19:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

amalia εκπλήσομαι με αυτό που μου λες... Όπως σε κάθε δίλημμα έχω 2 αποφάσεις. Η μία που μου χτυπάει συνέχεια στο μυαλό, όταν είμαι "βιδωμένος" ΑΓΡΙΑ!!!!! Λες να την αποφύγω;;;

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2003, 22:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ,ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ,ΑΛΛΟΤΕ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΣΟΥ,ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΜΠΑΖΕΙ" ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ "ΜΠΑΛΩΣΕΙΣ"!
ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΖΩΗ,ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ Η "ΠΑΛΗ" ΤΟΥ ΛΟΓΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΠΙΚ,ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ!
ΕΠΕΙΤΑ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΒΙΩΜΑΤΩΝ ΜΟΥ Η ΦΙΛΩΝ ΜΟΥ!ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PrincessDiana
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 16:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PrincessDiana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας ακολουθήσουμε απλά την όποια διαίσθησή μας... και τις συμβουλές των καλών μας φίλων...



Πολύ σημαντικό αυτό.Εγώ πρόσφατα κατάλαβα ότι αν πίστευα περισσότερο στη διαίσθηση μου και δεν είχα "γραμμένους" τους φίλους μου όταν με συμβούλεβαν(για όποιον πολύ φίλο διαβάσει αυτό το μήνυμα,συγγνώμη!!)θα είχα αποφύγει κάποιες πολύ δυσάρεστες καταστάσεις.Αλλά έτσι κι αλλιώς από τα λάθη μας μαθαίνουμε...

All that we see or seem
Is but a dream within a dreamΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 21:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Diana με μπερδέψατε..... Και αυτό γιατί σε μερικές περιπτώσεις οι φίλοι λένε τη λογική, αλλά μέσα μας μιλάει το συναίσθημα αυτό που σε τραβάει....... Το τι ακολουθείς είναι αποτέλεσμα πολλών στοιχείων.

Στην περίπτωση μου πάντως κατάλαβα το ότι να ανοιχτείς σε κάποιο άτομο που έχετε μια φιλική σχέση (όσο μπορεί να είναι μια φιλική μια σχέση καθηγητή - φοιτητή...), μπορεί να σε οδηγήσει στη λύση. Ευχαριστώ κ. Βασίλη!!!

Ευχαριστώ όσους απαντήσατε... Το θέμα φυσικά δεν κλείνει. Περιμένω απαντήσεις γιατί δεν θα υπάρχει πάντα ένας κύριος Βασίλης να μας βρίσκει λύση...

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 13:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς παίρνετε αποφάσεις;

Κοιμάσαι με το πρόβλημα και όταν ξυπνήσεις, το πρώτο που θα σκεφτείς, θα είναι και το σωστό! Πράξε το.

στην πεδιάδα ρέει το γάλα, ρέει ο οίνος και της μέλισσας το νέκταρ….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 10:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.


Πολλές φορές τα διλήμματα στη ζωή μας είναι πλασματικά.
Τα δημιουργούμε υποσυνείδητα, ή προκύπτουν από την εμμονή μας σε μια λανθασμένη απόφασή μας.

Αλήθεια, θέλουμε πραγματικά να γνωρίζουμε που και γιατί κάνουμε κάπου λάθος;


Αυτό φίλοι και φίλες θεωρώ πως είναι και πρωταρχικό ερώτημα για τις επιλογές μας!

Με Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 21:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εμμονή όμως δεν υποκρύπτει κάποια εσωτερική μας ανάγκη, ένα εσωτερικό μας απωθημένο;;;

-------------------------
They buy your dreams, so they can sell your soul,
is it any wonder we've last contol?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νathanal
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 10:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νathanal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΗ...

ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΔΡΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.."

ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....
ΕΦΟΔΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΕΝΕΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ,
ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ..

ΑΡΚΕΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΝ,
ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΘΗΛΩΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....

ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΣΑΝ ΓΝΩΜΟΝΑ
ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ-ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ.....!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

artemis-p
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 12:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους artemis-p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν να χαιρετήσω όλους σας μια και είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και σας διαβάζω καιρό.

Όσο για το θέμα... η δική μου σκέψη είναι η εξής.

Και μόνο το ότι βρίσκομαι στη θέση να σκέφτομαι ότι πρέπει να πάρω μια απόφαση, αυτό σημαίνει ότι βρίσκομαι σε μία κατάσταση που αν μη τι άλλο ο εαυτός μου δεν είναι ευχαριστημένος ή ότι βρίσκεται σε κάποιο αδιέξοδο αλλιώς δεν θα σκεφτόμουν καν ότι πρέπει να πάρω μια απόφαση.
Αφού μελετήσω καλά τα σημερινά δεδομένα και πειστώ ότι δεν μπορεί να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο και το αδιέξοδο παραμένει, τότε θα κάνω ένα βήμα μπροστά. Το αν θα βγει σε καλό ή όχι δεν το ξέρουμε αλλά λίγο έχει σημασία γιατί έχω πειστεί ότι κι αυτά που χάνω δεν είναι καλά, επομένως τι είχαμε τι χάσαμε... τουλάχιστον θα βγω από το αδιέξοδο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy