ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΝΩΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 08:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Πολλές φορές μέσα στην πίεση που μας εξασκεί η καθημερινότητα αντιδρούμε, θέλουμε να φωνάξουμε, να ξεσπάσουμε, να βγούμε έξω από τα ρούχα μας. Να κάνουμε έκδηλο ότι κάτι μας ενόχλησε και πόσο δυσαρεστημένοι είμαστε γιαυτό.
Διαβαίνοντας έναν δρόμο που μας φέρνει πιο κοντά στον εσωτερικό μας εαυτό, μαθαίνουμε να ελέγχουμε τον εγωϊσμό μας, να καθοριζόμαστε από τον ίδιο μας τον εαυτό, να μη γινόμαστε έρμαια των περιστάσεων. Ανακαλύπτουμε το πόσο πολύτιμη είναι η εσωτερική ηρεμία, κι όταν πλησιάζουμε στην επίτευξή της, ακτινοβολούμε στους γύρω μας ακριβώς αυτό.

Γύρω μας υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι νευριάζουν λιγότερο ή περισσότερο. Κάποιοι ξεσπάνε με το παραμικρό αναγκάζοντάς μας να τους αποκαλούμε νευρικούς, άλλοι αντίθετα είναι ατάραχοι, πάντα ήρεμοι, παρόλα αυτά όμως, εκπέμπουνε την εσωτερική ηρεμία;
Πάντα με φόβιζαν οι άνθρωποι οι οποίοι φαίνονταν ότι δεν νευριάζουν ποτέ. Χωρίς να αντανακλούνε συγχρόνως τη συγκεκριμένη εσωτερική ηρεμία που ανέφερα. Ανθρωποι χωρίς καθόλου εκρήξεις, κάποιες φορές απρόσιτοι, κλεισμένοι πίσω από τοίχους, που νιώθεις ότι δεν θα διαπεράσεις ποτέ, δεν θα δεις πίσω από αυτούς.

Ας μιλήσουμε λοιπόν γιαυτό.

αυτή...που τα κατάφερε!

plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αmalia εγω θα σου μιλήσω για μένα και θα σου πώ το γιατί.
Ειμαι σχετικά πολύ ήρεμος χαρακτήρας.Ετσι ήμουνα πάντα.Αυτό όμως είναι και καλό και κακό.Καλό για τους άλλους και κακό για μένα.Οταν είσαι σε κάποια ένταση καλό θα είναι να την εξωτερικεύεις κάπου σιγά σιγα παρά να την κρατάς μέσα σου και μια φορά να ξεσπάσεις κάπου σε λάθος άτομο με άγνωστα αποτελέσματα.Εγω για παράδειγμα εχω νευριάσει πολύ λίγες φορες στην ζωή μου αλλά εκεινες της φορές μου βγήκε οτι είχα μαζεμένα απο όλους τους άλλους και το αποτέλεσμα δεν ήταν και το καλύτερο.
Αλλά τα τελευταία χρόνια κατάλαβα κάτι και αρχίζω να το εφαρμόζω.Αμα δεν φωνάξεις δεν σε υπολογίζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Expulsor
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 12:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Expulsor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Αμαλία,
το θέμα σου σηκώνει συζήτηση και πάνω απ'όλα ήρεμη(!)...
Η κατάσταση είναι ολοφάνερη πάντως. Δεν υπάρχει χρόνος για εσωτερική ηρεμία. Ο κόσμος δουλεύει, τρέχει και δε φτάνει, μόλις που έχει χρόνο να κοιμηθεί λιγάκι. Αυτή η ρουτίνα του τρεξίματος δεν αφήνει περιθώρια για να ασχοληθείς με τον εαυτό σου, να σκεφτείς, να αθληθείς, να διασκεδάσεις ΑΡΑ, να εκτονωθείς.
Όντως τα σιγανά τα ποταμάκια κάποτε φουσκώνουν, αλλά δε νομίζω ότι και οι άλλοι που είναι λίγο πιο νευρικοί έχουν βρει την εσωτερική ηρεμία.
Υποθέτω ότι θα έπρεπε πρώτα να ορίσουμε τι είναι εσωτερική ηρεμία για να βρούμε πώς επιτυγχάνεται και γιατί δεν την πετυχαίνει ο κόσμος σήμερα. Μήπως είναι κείνη η περίφημη ισορροπία δυνάμεων και ίση κατανομή ενέργειας στο ανθρώπινο σώμα, που επιφέρει και το γαλήνιο πνέυμα;
Μια περίοδο έκανα γιόγκα και νομίζω πως αισθανόμουν καλύτερα. Παρόλα αυτά δεν μπορούσα να μην τα πάρω στο κρανίο όταν κάποιος μου έκλεισε το πάρκινγκ μου κάποια στιγμή με το έτσι θέλω...
Θέλει αρετή και τόλμη η...ηρεμία.

ΥΓ. Μην κοιτάς εσύ που κάνεις πολεμικές τέχνες και δέρνεις όποιον θες όποτε θες και εκτονώνεσαι(!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 15:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Θα αναφέρω και 'γω την δική μου περίπτωση.Είμαι ήρεμη(κανονικά),αλλά οι γύρω μου πολλές φορές με κάνουν να νευριάζω.Ε,και μετά γίνεται χαμός.Κάποιοι έχουν τέτοια εσωτερική ηρεμία,που δεν φαίνεται να τους επηρεάζει τόσο το περιβάλλον τους.Αυτό που δεν μου αρέσει είναι να ξυπνάς "κάπως" και να ξεσπάς στα καλά καθούμενα.Σε μένα πάντα θα υπάρχει κάποιος λόγος για να γίνει αυτό.
Μπράβο plane,συμφωνώ.Πρέπει να φωνάζεις κάποιες φορές για να σε υπολογίσουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

faye
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 20:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους faye  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος faye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΜΕΣΗ ΟΔΟΣ.ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΑ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΝΕΣΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΝ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ (ΝΑΙ!ΝΑΙ!ΝΑΙ!ΝΑΙ!ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ!!!),ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ'ΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ.ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ.ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΡΑΜΜΙΑ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΕΤΡΕΦΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ.ΞΑΦΝΙΚΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ!!!
ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΕΘΟΔΟ:ΚΡΑΤΑΩ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΜΟΥ (ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΤΟ) ΓΙΑ 10",ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ -ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΜΟΥ- ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΔΡΙΜΥΤΕΡΗ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΛΩΤΣΗΣΩ Η ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ,ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΟΡΜΗΣΩ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΩ.ΙΣΑ-ΙΣΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ.
SO,PEACE,LOVE AND FLOWER POWER.
FAYE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 23:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.
Πιστεύω ότι μέχρι στιγμής, συμφωνούμε ότι η εσωτερική ηρεμία είναι ένα αγαθό πολύτιμο, σημαντική όμως και η εκτόνωση, καθώς και η εξωτερίκευση των "θέλω" και των ορίων μας, καθώς δεν ζούμε βέβαια σε έναν κόσμο τηλεπάθειας, όπου όλοι θα ξέρανε πριν από μας για μας, τι μας ενοχλεί και τι όχι...

Φίλε plane, έχω περάσει κι εγώ περιόδους όπου δεν άφηνα τίποτε μα τίποτε να με νευριάσει, καθώς και κάποιες άλλες περιόδους που έτρεχα στο νοσοκομείο με ανεξήγητη νεύρωση στομάχου. Κάποια στιγμή άρχισα να συνδιάζω τα γεγονόντα, και συνειδητοποίησα ότι πολύ συχνά, μην αφήνωντας τον εαυτό μου να εκτονωθεί και ουσιαστικά καταπιέζοντάς τον, έκανα κακό και σε μένα την ίδια, αλλά ακόμα χειρότερα, ένιωσα πως κοροϊδεύω τους άλλους. Δίνοντάς τους ένα ψεύτικο πρόσωπο για το ποια είμαι, έχοντας τον εγωϊσμό να δείξω ότι είμαι ήρεμη και υπεράνω. Αλλά και το να ξεσπάς κάποια στιγμή αφού δεν αντέχεις να κρατήσεις την φαινομενική - εξωτερική ηρεμία μέσα σου, είναι άδικο γιαυτόν που θα βρίσκεται μπροστά σου την ώρα της έκρηξης. Μήπως θα έπρεπε πιο καλά να αποδίδουμε τα του καίσαρος στον καίσαρα;

Πόσο δύσκολο όμως είναι αυτό, σε έναν κόσμο που καθημερινά μας δίνει αρκετές αφορμές για να βγούμε έξω από τα ρούχα μας - όπως αναφέρει ο Expulsor - και που προσπαθώντας να είμαστε ήρεμοι, ουσιαστικά κάνουμε υπομονή, φορτώνουμε, και μόλις νιώσουμε αδύναμοι ξεσπάμε.
Γράφεις φίλε expulsor, ότι κάποτε έκανες γιόγκα κι ότι ένιωθες πιο ήρεμος. Πιθανότατα με τις τεχνικές της γιόγκα, βοηθούσες τον εαυτό σου να μη συσωρεύει ενέργεια στα κέντρα και τα κανάλια του. Πιστεύεις ότι με τεχνικές τέτοιες μπορούμε να αποκτήσουμε την πολυπόθητη εσωτερική ηρεμία;

quote:
Θα αναφέρω και 'γω την δική μου περίπτωση.Είμαι ήρεμη(κανονικά),αλλά οι γύρω μου πολλές φορές με κάνουν να νευριάζω.Ε,και μετά γίνεται χαμός.

Πάντα όμως δεν θα υπάρχουν οι γύρω μας, οι οποίοι θα μας κάνουνε να χάνουμε τον έλεγχο των νεύρων μας; Και που δεν μπορούμε με ένα κλικ να τους κλείσουμε... Μπορούμε βέβαια να θέσουμε τα όριά μας. Οσο καλύτερα μπορούμε, με όποιον τρόπο ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μας, αρκετά σαφή ώστε να γίνει κατανοητός, με έξυπνα δωσμένο τρόπο ώστε να μη χωράει αντιρρήσεις, ούτε να δημιουργεί αντιθέσεις. Σε κάποιες λοιπόν περιπτώσεις, ίσως μπορούμε να δράσουμε προληπτικά, σε άλλες πάλι όχι.
Στις τελευταίες αυτές περιπτώσεις, σημαντικό είναι να μην χάνουμε τον έλεγχο. Κυρίως του εαυτού μας, γιατί εάν αντιδρούμε σαν μεθυσμένοι, υπό την επίδραση αχαλίνωτων συναισθημάτων, χάνουμε τον στόχο, αυτό το οποίο θέλαμε να πετύχουμε και νευριάσαμε επειδή δεν το καταφέραμε, κι έτσι χάνουμε την μάχη πριν καλά καλά την αρχίσουμε.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 00:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχετικά με την ηρεμία και την εκτόνωση... του θυμού?

όχι, της προσωπικής μας ενέργειας.

γιά τους οπαδούς της τάντρα και άλλων ανατολικών φιλοσοφικών συστημάτων ο θυμός -όπως και η σεξουαλικότητα- είναι οι δύο κύριες εκφράσεις της προσωπικής ενέργειας. σε ένα υγειές άτομο, σε ένα υγειές περιβάλλον, η περισευούμενη ενέργεια διοχετεύεται καταρχήν στον σεξουαλισμό και από κεί με άσκηση σε υψηλότερα επίπεδα -πέρα από τα 3 χαμηλότερα που είναι το φυσικό -σώμα- και τα δύο "θυμικά", των συγκεκριμένων και των αφηρημένω συναισθημάτων, των παθών, ορμών κλπ.
έτσι, αν η περισευούμενη ενέργεια δεν μπορεί υγειώς να μετασχηματιστεί σε σεξουαλισμό, γίνεται θυμός. ο θυμός τώρα, λέει η ίδια φιλοσοφία ότι μπορεί να καταπολεμηθεί αν ο άνθρωπος που θυμώνει επικεντρωθεί στο θυμό του συνειδητά και όχι στο αντικείμενο του θυμού του. τότε συμβαίνει κάτι εκπληκτικό, ο θυμός εξαφανίζεται!

μιά τέτοια εκτόνωση του θυμού, δηλαδή με την εστίαση πάνω του και όχι σε άλλα άτομα ή πράγματα -και ακόμη χειρότερα και συχνότερα πάνω μας- μπορεί να βοηθήσει, γιατί αποφεύγουμε δυσσάρεστες συνέπειες που προκαλούν νευρικές / ενεργειακές εκτονώσεις. βέβαια, όπως είπα και προηγουμένως, πάντα υπάρχει και ο δύσκολος, ανοδικός δρόμος της μεταστοιχείωσης του θυμού μας σε κάτι άλλο.

σχετικά με άλλου είδους εκτονώσεις, οι περισσότερες -αρνητικές- περιέχουν θυμό. αν νιώθουμε γιά παράδειγμα μεγάλη στεναχώρια, κάτι είναι που μας στενοχωρέι και αυτό το κάτι μας προκαλεί θυμό, που δεν τον αντιλαμβανόμαστε ως τέτοιο συνειδητά. έτσι, είναι καλό να προσπαθούμε πάλι να επικεντρωνόμαστε στο συναίσθημα, βγάζοντας το αντικείμενο γιά να ηρεμίσουμε.

γνωρίζω έναν άνθρωπο, που έμαθε να ζει με το θυμό του, τη στεναχώρια του, το ψυχοπλάκωμά του, επειδή αφαιρεί τα αντικείμενα και ζει τα συναισθήματα. είναι ένας πολύ ήρεμος άνθρωπος και πολύ ενεργειακός. αυτό το σύστημα που περιγράφω το έχω εφαρμόσει κάποιες φορές τελευταία, και έχω δει αποτελέσματα.

έτσι, αυτά που γράφω, μπορώ να πω ότι είναι ένα μείγμα από διαβάσματα και από προσωπική εμπειρία.

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 00:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μενα εδω η λεξη κλειδι ειναι η ισορροπια - ψυχικη ισορροπια.

Συγκαταλεγομαι και εγω στα ατομα τα ηρεμα, μεχρι να χτυπησουν καποια καμπανακια κοκκινο και εκει ξεσπαω.
Παλια αφηνα τον εαυτο μου ελευτερο να ξεσπασει θεωρωντας οτι αυτο ειναι το καλυτερο, να μην συσσωρευεις ενεργεια (κυριως αρνητικη απο νευρα και ενταση) μεσα σου. Αποτελεσμα η ενεργεια αυτη κυριολεκτικα να εκτοξευετε εξω και τα αποτελεσματα καθολου ευχαριστα...

Παρατηρωντας τις αντιδρασεις μου και των γυρω μου σε τετοιες περιπτωσεις ειδα πως οποτε επερνα μια βαθεια ανασα και εκανα ενα βημα πισω αφηνωντας λιγη ωρα να περασει και να προσπαθησω να οδηγησω εγω την ενεργεια αυτη να βγει με πιο πραους τροπους τα αποτελεσματα ηταν σαφως καλυτερα... ετσι σιγα σιγα (οχι ομως και παντα ...εεεε ανθρωποι ειμαστε )αρχισα να καλλιεργω μια ψυχικη ισορροπια η οποια ειναι ενα μειγμα λογικης και ενεργειας οπου το ενα καπου βοηθαει το αλλο ωστε να μην βγαινουν εκτος ελεγχου οι καταστασεις.

Βεβαια οι τροποι να εκτονωσει κανεις την ενεργεια που συσσωρευετε ειναι πολλοι...το μονο που μενει ειναι να βρει ο καθενας τον τροπο που ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια του

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 01:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπε και ο Expulsor, η ηρεμία στις μέρες μας είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Εκτός απο την ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία του καθενός, οι εξωγενείς παράγοντες και οι καθημερινές περιστάσεις, επηρεάζουν κατά μεγάλο μέρος την εσωτερική ηρεμία κάποιου ανθρώπου.
plane σε συμφωνώ οτι αν δε φωνάξεις δε θα σε προσέξουν. Υπάρχουν πολύ ήρεμοι και συγκρατημένοι άνθρωποι με έντονο μαγνητισμό και δυνατή προσωπικότητα που πετυχαίνουν αυτό που θέλουν και ακόμα και στις ποιό αντίξοες συνθήκες δεν χρησιμοποιούν την ένταση της φωνής τους. Ωστόσο, δε θα συμφωνήσω ούτε με τη "μέθοδο" της Μara.
Με επιβαλόμενη προσπάθεια, δηλ. να..."προσπαθείς να παραμένεις ήρεμος" καταπνίγεις πολλά συναισθήματα προς τέρψιν του επιθυμητού αποτελέσματος. Πρέπει να κατανοήσεις το θυμό, να τον αφήσεις να εκδηλωθεί και να προσπαθήσεις να επικεντρωθείς στα αίτια που προκαλούν το θυμό και όχι το αποτέλεσμα του θυμού. Κατανοώντας τα αίτια θα γνωρίζεις τον λόγο που δε θυμώνεις, ενώ καταπολεμόντας την εκδήλωση του θυμού απλά τον καταπιέζεις με επιβαλόμενη προσπάθεια. Κάτι που αργά ή γρήγορα θα οδηγήσει στην έκρηξη αυτού του καταπιεσμένου συναισθήματος γιατί συσωρεύεται στο υποσεινήδητο και στο θυμικό σου.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 01:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ...ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΑΟΤΗΤΑ/ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΤΟ "ΕΙΝΑΙ" ΜΑΣ...
ΑΝ ΟΛΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΕΝΩ ΕΙΣΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ ...ΤΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ.
ΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΑΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ.
Η ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟ.ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ... ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΘΕΛΟΤΥΘΛΩ...ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΙ ΚΕΡΑΙΕΣ ΜΟΥ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΩ ΣΗΜΑΣΙΑ Σ'Ο,ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
-ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΗ-ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ.
ΔΕΝ ΑΣΚΩ ΒΙΑ ΣΤΗ ΒΙΑ.ΜΑ ΑΛΛΟΙ ΛΕΙΤΥΟΥΡΓΟΥΝ ΤΙΟΥΤΟΤΡΟΠΩΣ...

-ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΕ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥΝ;

-ΑΠΛΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΟΜΑΙ...
+ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΥΩ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΜΟΥ...ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΜΑΙ "Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ"...
ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ/ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΩ ΑΝ Η ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΣΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ Η "ΜΗ-ΔΡΑΣΗ"....

ΑΜΑΛΙΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΟΠΩΣ Η ΓΙΟΓΚΑ...ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.
ΕΥΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΕ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ + ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ+ΗΡΕΛΜΙΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ;

ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ "ΚΑΤΑΛΑΒΩ"ΑΦΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ +
ΑΚΟΜΗ ΑΝ +ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΠΙΣΤΑ ΕΝΑ "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ" ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ/'Η ΑΣΠΙΔΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ...
ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΕ ΝΟΙΩΣΩ ...ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ....
'Η ΤΟ ΚΑΛΟΥΠΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΦΤΕΙΣ...

ΣΚΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ..-

ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΩΡΑΚΙΖΕΣΑΙ ΜΕ ΟΣΑ ΜΟΝΑΧΑ ΕΣΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ.

ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΣ ΤΑΙΙΑΖΕΙ...

ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΘΙΣΕΙ + Η "ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ" ΑΣΠΙΔΑ ΜΑΣ...
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΣΦΙΓΜΕΝΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΙΔΑ ΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΣΙΛΒΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ!!!ΑΛΛΟΙ ΣΩΘΗΚΑΝ ΕΤΣΙ!...

ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...
...ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΣΩ-ΠΑΡΕΑ...
Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΕΝΟΣ/ΗΜΟΥΝ ΗΡΕΜΗ/ΕΝΟΙΩΘΑ ΜΙΑΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ(ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ...)
ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΜΥΩΔΗΣ ΑΝΔΡΑΣ ΜΕ ΓΕΡΑΚΙΣΙΟ ΒΛΕΜΜΑ + ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΤΙΑ...ΕΛΑΜΠΕ + ΑΝΑΔΥΚΝΥΕ ΤΗΝ ΜΥΩΔΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ...
ΕΙΧΕ ΜΙΑΝ ΑΣΠΙΔΑ...
ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΦΩΣ...
ΜΑ ΔΙΕΚΡΙΝΑ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΚΑΤΑΜΑΤΑ...
ΕΝΟΙΩΣΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΕΜΕΝΟΣ + ΚΑΛΥΜΕΝΑ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ
ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ/ΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΩ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ/ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ... ΜΑ ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ "ΠΩ "...ΓΙΑ ΝΑ ΑΜΥΝΘΕΙ -"ΕΒΛΕΠΑ"ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ...-ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΘΑ.ΑΚΟΥ ΛΕΕΙ! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΠΩΣ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΑΣΠΙΔΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ...
ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΤΗΣ!...
...ΜΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ...
ΣΚΕΨΟΥ ΑΜΑΛΙΑ...
ΣΑΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΑΣΘΕΝΗ...!

ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ....


ΤΟ "ΣΗΜΕΙΟ" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΙΔΩΛΟ + ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 02:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς ΑΤΜΑ, όπως προείπα, μόνο όταν είσαι ανοιχτός και αληθινός προς τις απαιτήσεις σου και καταπολεμάς πλέον την αιτία και όχι το αποτέλεσμα υπάρχει δρόμος ανοιχτός μπροστά. Αλλιώς, θα δείς οτι δε μπορείς να κατορθώσεις να..."παραμείνεις" ήρεμος αν μέσα σου βράζεις.
Αυτό πρέπει να είναι ιδιαίτερα δύσκολο θέμα για σένα ΑΤΜΑ μου αν είσαι γνήσια Καρκίνος. Οι Καρκίνοι είναι απο τα πιο δύσχρηστα άτομα. Δε ξέρεις πως να τους "πιάσεις". Η υπερβολική τους ευαισθησία τους κάνει να "κλείνονται" στο καβούκι τους πριν καν ανοιχθούν. Διότι είναι ιδιαίτερα ευάλωτοι. Ίσως γι αυτό είστε ιδιαίτερα κυκλο-θυμικοί.
Anyways...η εκτόνωση (απαντώντας στο δεύτερο σκέλος) μπορεί να επιτευχθεί με τρόπους που δεν έχουν να κάνουν με έκρηξη νευρικού συστήματος και κατ' επέκταση, να μας προφυλάξει απο μια τέτοια. Π.χ. εγώ όταν χορεύω επι 8 ώρες σε τρανσοπάρτι περιέρχομαι σε "άλλη" κατάσταση γιατί δε λικνίζομαι και κυττάω ψάχνοντας για "καμάκι", ακούω τη μουσική, ξεφεύγω απο τα γήινα και το μυαλό μου με "ταξιδεύει" σε άλλες περιοχές. Αυτές οι 8 ώρες χορού για μένα είναι μια πολύ άριστη εκτόνωση που με προφυλάσει απο μελλοντική έκρηξη του νευρωτικού συστήματος. Κάποιος άλλος μπορεί να εκτονώνεται με τελείως διαφορετικό τρόπο και επανερχόμενος σ' αυτό που είπε η ΑΤΜΑ, δεν "πρέπει" να ακολουθήσεις μια μέθοδο χαλάρωσης γιατί έτσι διαδίδεται...πρέπει πρώτα απ' όλα, να "δείς" μέσα σου και να αφουγκραστείς αυτά που χρειάζεσαι για να είσαι η Mara, ο plane, κ.λ.π

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 11/06/2003 02:31:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 02:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ...ΓΝΗΣΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟΣ;...
ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΗ ΚΙΑΝ ΙΣΧΥΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΛΗΣ ΜΕ ΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΣΤΗ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΥ...ΕΝΝΟΩ ΚΡΑΤΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΟΧΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΤΟΝΙΣΕΙ...
ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ "ΕΣΥ"...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ...
ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΚΟΙ ΚΑΡΚΙΝΟΙ;...
ΤΟ ΥΔΩΡ...ΓΑΡ...ΚΙΝΕΙΤΑΙ.
ΜΑ ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ-ΤΟ ΥΔΩΡ-ΤΗ ΡΟΗ
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΟΡΟΠΙΑ ΕΝΝΟΩ...
ΚΑΙ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΓΝΗΣΙΩΝ ΚΑΡΚΙΝΩΝ...
ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΝ ΑΝΔΡΑ+ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ.
Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ...ΤΟΥΣ....
ΑΛΗΘΕΙΑ,ΠΟΤΕ ΚΑΘΡΕΦΤΙΣΤΗΚΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΕΝΟΣ ΠΟΤΑΜΟΥ...ΜΙΑΣ ΛΙΜΝΗΣ..ΜΙΑΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ...;
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ...ΜΑ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΙΖΕΙ...

ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ...

[ΤΟ "ΣΗΜΕΙΟ" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΙΔΩΛΟ + ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...]


ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΚΙΝΟΣ/ΗΜΟΥΝ ΔΙΔΥΜΟΙ~ΚΑΡΚΙΝΟΣ...

ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΔΙΠΛΟ ΩΡΟΣΚΟΠΟ...
ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ... "4"...
-ΣΤΟΙΧΕΙΑ-

...ΣΩΑ...
ΨΑΧΝΩ ΤΗΝ ...ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΜΟΥ...ΑΠΕΝΑΝΤΙ...
ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ...ΟΤΑΝ .../ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ...
ΕΝΝΟΩ ΔΗΛΑΔΗ...
ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΦΩΣ... ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ...
ΜΑ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΩΤΙΣΩ ...

..."ΓΝΩΘΙ Σ ΑΥΤΟΝ"(ΕΠΙΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΙΞΗΣ..)




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 03:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ.α....ΤΟ ΝΕΡΟ ,ΓΡΗΓΟΡΗ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ...ΠΙΑΣΕΙΣ/ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΝΟΙΩΣΕΙΣ /ΝΑ ΔΡΟΣΙΣΤΕΙΣ~ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΤΟΥ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ/ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙΣ/....τουτεστιν.. ΧΡΗΣΤΙ-ΚΟ-ΤΑΤΟ...
...οταν εχει μποφωρ η θαλασσα ειναι ο αερας που τα σηκωνει...

YΓ.β...8HOURSPIRITDANCE ΣΤΑ TRANCETRIPPARTIES...
ΧΜ!ΤΟ ΑΥΤΟ + Η ΑΤΜΟΥΛΑ...-



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 03:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΗΘΕΙΑ,ΠΟΤΕ ΚΑΘΡΕΦΤΙΣΤΗΚΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΝΕΡΑ ΕΝΟΣ ΠΟΤΑΜΟΥ...ΜΙΑΣ ΛΙΜΝΗΣ..ΜΙΑΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ...;
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ...ΜΑ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΙΖΕΙ...

Καλή ΑΤΜΑ, μιλάω για το νερό αυτό καθ' εαυτώ. Το νερό είναι πολύ πλούσιο σε ιδιότητες (σε αντίθεση με τη φωτιά) γι' αυτό και τα ζώδια του νερού είναι τόσο υπερκινητικά σε συναίσθημα και πλούσια σε συναίσθημα. Υπάρχει λίμνη, ποτάμι, χείμαρος, θάλασσα, δίνη...και όλα αυτά μπορούν να συμβούν σε εναν Καρκίνο σε ελάχιστη χρονική στιγμή. Αναφέροντας το τετραπλό και τη γνωστή δυιστική φύση των Διδύμων είσαι ενα αίνιγμα εν κινήσει...ωστόσο κάποια πράγματα φαίνονται καθαρά-όπως το οτι είσαι ενα αυτόφωτο Ον πολύ κοντά στην Ανώτερη Διάνοια και οι οποιεςσήποτε διαφορετικές κινήσεις του νερού είναι η ορμή που θα σε φτάσει στην Πηγή και όπως και εσύ είπες(αναφορικά με την κλεψύδρα), καθαρή και πάλι θα ξαναγίνεις όλα τα διαφορετικά "νερά"

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 03:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
YΓ.β...8HOURSPIRITDANCE ΣΤΑ TRANCETRIPPARTIES...
ΧΜ!ΤΟ ΑΥΤΟ + Η ΑΤΜΟΥΛΑ...-



'
'
Let there be Light!then...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 03:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ...οι δυο μας μου φαινεται ειμαστε στα εσωτερικοδωματα,Γρηγορη!(εκανε ο χαρδαβελας το θαυμα του,μαλλον και ολα τα μελη κοιμηθηκαν εν τω μεσω...δαιμονολογιων...!)
παω καμμια βολτα +σε λοιπα θεματακια...



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 03:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...για μένα Καλή ΑΤΜΑ, το ταξίδι τελειώνει εδω. Αύριο θα ανοίξω νεα πανιά σε μια φρέσκια, δροσερή θάλασσα και επειδή ξέρω οτι υπεραγαπώ τη θάλασσα...θα σκίσω τα πανιά μου για να λησμονηθώ απο το χρόνο το μακρύ...θα βραχώ μέσα της και μετουσιωμένος και ολόκληρος...θα ανάψω μια φωτιά για να ζεσταθώ
Τα λέμε soon...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 12:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΛΙΛΙΘ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
σχετικά με την ηρεμία και την εκτόνωση... του θυμού?
όχι, της προσωπικής μας ενέργειας.

Ο ΘΥΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ??????
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ???????

ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

quote:
ανοδικός δρόμος της μεταστοιχείωσης του θυμού μας σε κάτι άλλο.


ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΗ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΝΩΔΥΝΑ ΑΥΤΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ....

ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΞΟΔΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ/ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΥΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ...

ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙΣ ΦΩΝΗΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΜΕ ΑΜΕΣΟ Η ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 13:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-SCREAM!-

ΝΑΙ, ΑΒΑΤΑΡ...

ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ
(ΚΑΘΟΤΙ ΑΓΝΟΤΕΡΑ,ΑΛΛΑ +ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙΑ)
ΤΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΡΡΟΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ...

ΦΩΝΑΖΟΥΝ/ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΝ/ΚΛΑΙΝΕ...ΣΥΧΝΑ...

ΟΤΑΝ ΔΕ,ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ,
ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΤΣΑΚΡΑΣ ΤΟΥΣ,
ΘΕΤΟΝΤΑΣ ΠΑΛΙ ΣΕ ΟΜΑΛΗ ΡΟΗ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ

...ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΜΩΣ ΟΙ "ΜΕΓΑΛΟΙ" ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ
ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ...ΣΙΩΠΗ...
(ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΡΓΟ ΒΡΑΣΙΜΟ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ ΜΕ ΜΙΣΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ...)

...ΣΤΟ ΣΕΞ/ΣΤΟΥΣ ΚΑΒΓΑΔΕΣ/ΣΤΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ/ΣΤΟ ΧΟΡΟ/....
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ...
ΔΙΝΕΤΑΙ Η "ΑΦΟΡΜΗ" ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΡΑΥΓΟΥΛΑ...

...ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΨΗΛΑ Σ'ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ!
...ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΑΛΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗ/ΚΡΑΥΓΗΣ ΣΟΥ
ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ...
+ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΤΟΠΙΟΥ...


ΚΑΛΗΜΕΡΑ!



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
plane
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
224 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 13:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους plane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε reptilesalonica θα σου πώ μια ιστορία και θα μου πείς εσύ ο ήρεμος τι θα έκανες.
Πριν απο 8 περίπου χρόνια ο γιός μου ήταν 6-7 μηνών.Τότε μας είπε ο γιατρός οτι είχε κοίλη και έπρεπε αμέσως να του κάνουμε εγχείρηση αφου το παιδάκι με το πρώτο κλάμα του πετάγονταν αμέσως και πονούσε.Πάμε που λές στο νοσοκομείο και περιμέναμε απο της 8:00 το πρωϊ μέχρι που πήγε 9:00 το βράδυ και ο γιατρός που περνούσε μας έλεγε συνέχεια οτι ο γιός μου ήταν ο επόμενος αλλά συνέχεια όλο και κάποιος άλλος πήγαινε.Να σου πώ οτι ήταν το πιο μικρό παιδάκι αφού οι άλλοι ήταν πάνω απο 14 - 15 χρονών.Τι ήθελε; "Φακελάκι".
Ειχαν περάσει 13 ώρες.Πόσο ήρεμος ακόμα να είσαι.Και στο τέλος μας είπε να κάτσουμε μέσα στο νοσοκομείο μέχρι την επόμενη μέρα!!!
Οταν μου το είπε αυτό μαζι με της καρέκλες και ένα τραπέζι έφυγε και ο γιατρός.Το αποτέλεσμα ήταν να μπεί αμέσως ο γιός μου για εγχείρηση στον πρώτο όροφο και ο γιατρός στον δεύτερο όροφο με σπασμένα πλευρά.
Εσυ τι θα έκανες;Θα του έλεγες απλά και ήρεμα, σας παρακαλω κυριε γιατρέ μου μπλά, μπλά, μπλά και ευχαριστώ;
Γιαυτό λέω οτι μερικές φορές αμα δεν φωνάξεις δεν σε υπολογίζουν.Δεν λέω να είσαι πάντα έτσι.Αλλα όταν πρέπει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 13:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλέ μου ΑΒΑΤΑΡ

γράφεις

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
σχετικά με την ηρεμία και την εκτόνωση... του θυμού?
όχι, της προσωπικής μας ενέργειας.
--------------------------------------------------------------------------------


Ο ΘΥΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ??????
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ???????


μα ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είπα και γω!!!
ότι ο θυμός ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!!!

(ο θυμός όπως γράφω και πιό κάτω είναι μία έκφραση της προσωπικής μας ενέργειας)

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 13:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σχετικά με την ηρεμία και την εκτόνωση... του θυμού?

όχι, της προσωπικής μας ενέργειας.


Καλημέρα.
Καταρχήν θα σταθώ λίγο σε αυτά που γράφεις λίλιθ. Που συνειρμικά μου επιβάλλουν την χρησιμότητα να ορίσουμε κάποια πράγματα, όπως πολύ σωστά έθεσε ο expulsor για την εσωτερική ηρεμία, την εκτόνωση και τον θυμό. Εννοιες που πρωταγωνιστούν στις απόψεις των περισσοτέρων ατόμων σε αυτό το τόπικ.
Εσωτερική ηρεμία...το ποθούμενο.
Εκτόνωση...μια αναγκαιότητα.
Θυμός...ένας τρόπος να εξωτερικεύσεις αυτήν την αναγκαιότητα.

Για να ελευθερωθείς από το βάρος της συσωρευμένης ενέργειας αγαπητή λίλιθ; Δηλαδή, εάν βρεις άλλους τρόπους να την διοχετεύσεις ή να την μετουσιώσεις, τότε το πρόβλημα του θυμού λύνεται; Και αποκτάς την εσωτερική ηρεμία; Αποκτάται όμως η εσωτερική ηρεμία αν ελέγξεις τον θύμο;
Ή η επίτευξή της αποτελεί συνισταμένη κι άλλων πραγμάτων;

Την τελευταία αυτή ερώτηση την απευθύνω σε όλους τους γράφοντες.

Παρακάτω η Μάρα χαρακτηρίζει την ενέργεια αυτή ως αρνητική ενέργεια. Κάπως έτσι τη χαρακτηρίζεις κι εσύ λίλιθ στο δεύτερο μισό του μηνύματός σου, έτσι θεώρησε ότι τα παραπάνω ερωτήματα που σου έθεσα, αναφέρονται στην ταντρική θεώρηση περί θυμού που αναφέρεις. Σχετικά ωστόσο με την αρνητική ενέργεια, μήπως το πρόβλημα δεν τίθεται στο πως και αν θα την εξωτερικεύσεις, αλλά στο πως θα εμποδίσεις την δημιουργία της; Μήπως αυτή η σκοπιά, πλησιάζει περισσότερο στην ποθούμενη εσωτερική ηρεμία;

Αλλη μια ερώτηση λοιπόν η οποία γεννάται από τα γραφόμενα του τόπικ αυτού και απευθύνεται και πάλι φυσικά σε όλους.

quote:
Πρέπει να κατανοήσεις το θυμό, να τον αφήσεις να εκδηλωθεί και να προσπαθήσεις να επικεντρωθείς στα αίτια που προκαλούν το θυμό και όχι το αποτέλεσμα του θυμού. Κατανοώντας τα αίτια θα γνωρίζεις τον λόγο που δε θυμώνεις, ενώ καταπολεμόντας την εκδήλωση του θυμού απλά τον καταπιέζεις με επιβαλόμενη προσπάθεια. Κάτι που αργά ή γρήγορα θα οδηγήσει στην έκρηξη αυτού του καταπιεσμένου συναισθήματος γιατί συσωρεύεται στο υποσεινήδητο και στο θυμικό σου.

~Γρηγόρης~


Βέβαια μπλέκεται και η ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ στην όλη υπόθεση...Και δυσκολεύει κάπως τα πράγματα. Που πολύ ωραία ακούγονται στη θεωρία, στην πράξη όμως;
Ξέροντας την ιδιοσυγκρασία μας, μαθαίνουμε σε πρώτο επίπεδο γιατί και πότε θυμώνουμε. Μαθαίνουμε επίσης με τον κατάλληλο τρόπο να ελέγχουμε τον θυμό μας, άλλος με τη γιόγκα, άλλος σπάζοντας βάζα στην πίσω αυλή...Αν προχωρήσουμε κι άλλο, βλέπουμε πως η ιδιοσυγκρασία μας μεταφράζει τα εξωτερικά ερεθίσματα σε γουστάρω-δεν γουστάρω και αντιδρά ανάλογα.

Αχ αυτός ο αρχαίος που είχε πει το θρυλικό "γνώθεις αυτόν" τι δίκιο πού 'χε...

Μέχρι να το φτάσεις όμως...τι;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 14:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά ωστόσο με την αρνητική ενέργεια, μήπως το πρόβλημα δεν τίθεται στο πως και αν θα την εξωτερικεύσεις, αλλά στο πως θα εμποδίσεις την δημιουργία της;

αγαπητή Αμαλία,
εγώ δε θα προσπαθούσα να μπλοκάρω τη δημιουργία αρνητικής ενέργειας -να καταναλώσω δηλαδή ενέργεια γιά αυτό το σκοπό. νομίζω ότι αρνητική ενέργεια υπάρχει, και ο τρόπος να την "καταπολεμήσεις" (αν και αυτός ο όρος δε με ικανοποιεί) είναι να την αφήσεις να περάσει από μέσα σου σαν κύμα και να φύγει...
να μην τη δεις σαν αρνητική ή θετική, απλά σαν ένα κύμα, φυσιολογικό που διαπερνά το υλικό σου περίβλημα και χάνεται. όπου υπάρχει αντίδραση, η δράση γίνεται δυνατότερη. αν αφεθείς στη μη δράση, όχι να μην την εκτονώσεις, αλλά να μη σε πειράζει που υπάρχει, φεύγεις γαλήνιος...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 14:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε plane,
μόλις τώρα είδα το περιστατικό που γράφεις για το γιο σου. Γράφαμε λοιπόν ταυτόχρονα.

Εχεις δίκιο που δυσανασχετείς, γιατί στη θεωρία είναι όλα πολύ εύκολα, το παίζουμε όλοι υπεράνω και εσωτεριστές, αλλά όταν έρθουν τα δύσκολα τι γίνεται;

Τι θα κάναμε όλοι εμείς, εάν βρισκόμασταν στη θέση του plane;
Ερωτώ...(όχι ρητορικά, περιμένω απάντηση , θα σκεφτώ κι εγώ βέβαια, τι θα έκανα).

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 14:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΓΝΩΘΙ Σ'ΑΥΤΟΝ...
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ...
ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΤΑΝΤΡΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ...

ΑΣ ΠΟΥΜΕ...
ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ +ΚΑΠΟΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ...
ΕΔΩ...
ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ...

ΔΡΑΣΗ ...ΥΠΗΡΞΕ/ΗΡΘΑ
ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ...;
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ...ΑΡΑ ...ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΑΚΟΜΗ...

ΧΜ...ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ...


ΑΡΧΙΣΑΤΕ "ΤΑΝΤΡΑ";...


"ΤΑΝΤΡΑ vs ΓΙΟΓΚΑ"
...
ΔΙΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ...ΑΝΤΙΘΕΣΗ...

ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ 2 ΣΕ 1..."ΤΑΝΤΡΑ~ΓΙΟΓΚΑ"...



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 18:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TI EINAI AYTO ΠOY ΔΕΝ KATAΛΑΒΑΙΝΕΙΣ,ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ;
...
-μιση αληθεια ειναι μονο η μιση..-



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 19:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
plane με τίποτα δεν ισχυρίστηκα οτι για κανέναν λόγο στον κόσμο δε θα φωνάξουμε και δε θα μαλώσουμε. Αναφέρθηκα γενικά στη θέση σου που έλεγε
quote:
Αλλά τα τελευταία χρόνια κατάλαβα κάτι και αρχίζω να το εφαρμόζω.Αμα δεν φωνάξεις δεν σε υπολογίζουν.

Σε τέτοιες συνθήκες η φωνή βγαίνει μόνη της θα έλεγα. Η αδικία σε προκαλεί να υπερασπιστείς τον εαυτό σου.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 21:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Φίλε plane, ξαναδιάβασα το μήνυμά σου το τελευταίο, καθώς και το πρώτο που είχες γράψει.
quote:
Εγω για παράδειγμα εχω νευριάσει πολύ λίγες φορες στην ζωή μου αλλά εκεινες της φορές μου βγήκε οτι είχα μαζεμένα απο όλους τους άλλους και το αποτέλεσμα δεν ήταν και το καλύτερο.


Μήπως η αντιδρασή σου η τόσο έντονη στο νοσοκομείο είχε σχέση και με αυτό; Με αφορμή βέβαια κάτι πολύ πολύ σοβαρό, ώστε να σε κάνει να βγεις πραγματικά έξω από τα ρούχα σου.
Εδώ βέβαια διακρίνω δύο πλευρές στο θέμα:
Από τη μία εσύ, που ώντας ήρεμος και ευγενικός, διατήρησες μια τέτοια στάση για μεγάλο χρονικό διάστημα (σχεδόν μια μέρα καθώς λες), περιμένοντας οι άλλοι να δείξουν το φιλότιμο που απαιτούσε η περίσταση. Μήπως όμως όλη την μέρα εκείνη, καταπίεζες και την αγωνία σου, και την ανασφάλειά σου, και προσπαθούσες να πείσεις τον εαυτό σου ότι η Ελλάδα έχει ένα δίκαιο σύστημα υγείας, ενώ όλοι γύρω κράζουν το αντίθετο; Αν θεωρούσες από την αρχή ως δεδομένο, ότι για να σε αφήνουν να περιμένεις τόση ώρα, κάτι δεν πάει καλά, μήπως θα αντιδρούσες πιο γρήγορα; Με αποτέλεσμα να μην είσαι τόσο φορτωμένος όσο τελικά κατέληξες να είσαι το βράδυ;
Και το παιδάκι; Περίμενε μία ολόκληρη μέρα να μπει στο χειρουργείο, επειδή έχει έναν μπαμπά ήρεμο...Που δεν φώναξε από την αρχή. Τι λες γιαυτό;

Η άλλη πλευρά του θέματος, είναι οι άλλοι. Αυτοί, τους οποίους δεν μπορούμε να ελέγξουμε, παρά με πρότυπα συμπεριφοράς, στα οποία έχουν μάθει να αντιδρούνε. Κι ο Αγιος φοβέρα θέλει. Σε στιγμές κρίσιμες όπως αυτή που μας περιέγραψες, δεν υπάρχει χρόνος να παίξουμε τους ηθικολόγους. Μπορούμε όμως να ντυθούμε έναν ρόλο που έχουμε βάσιμες υποδείξεις ότι θα αποδώσει, αρκετά νωρίς ωστόσο, ώστε να τον κυριεύουμε εμείς αυτόν τον ρόλο, κι όχι να μας κυριεύσει αυτός.

Εν κατακλείδη...πολύ περίμενες plane!!!

.......................................

Εθεσα κάποια ερωτήματα πιο πάνω:
περί ορισμού εννοιών:

quote:
Εσωτερική ηρεμία...το ποθούμενο.
Εκτόνωση...μια αναγκαιότητα.
Θυμός...ένας τρόπος να εξωτερικεύσεις αυτήν την αναγκαιότητα.


αλλά και:
quote:
Αποκτάται όμως η εσωτερική ηρεμία αν ελέγξεις τον θύμο;
Ή η επίτευξή της αποτελεί συνισταμένη κι άλλων πραγμάτων;


quote:
Σχετικά ωστόσο με την αρνητική ενέργεια, μήπως το πρόβλημα δεν τίθεται στο πως και αν θα την εξωτερικεύσεις, αλλά στο πως θα εμποδίσεις την δημιουργία της; Μήπως αυτή η σκοπιά, πλησιάζει περισσότερο στην ποθούμενη εσωτερική ηρεμία;

περιμένω τις θέσεις σας πάνω σε αυτά τα ερωτήματα, καθώς και άλλες απόψεις, που θα γεννήσουνε νέα ερωτήματα, και πάει λέγοντας...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 22:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά ωστόσο με την αρνητική ενέργεια, μήπως το πρόβλημα δεν τίθεται στο πως και αν θα την εξωτερικεύσεις, αλλά στο πως θα εμποδίσεις την δημιουργία της; Μήπως αυτή η σκοπιά, πλησιάζει περισσότερο στην ποθούμενη εσωτερική ηρεμία;

Μπορουμε να σταματησουμε την δημιουργεια της ?? Δεν νομιζω οτι ειναι το ζητουμενο θα ηταν να φτασουμε σε σημειο να μην δημιουργηται (αν αυτο ειναι εφικτο). Για να καταφερουμε κατι τετοιο θα πρεπει να περασουμε στο αλλο ακρο - το ακρο της αναισθησιας που τιποτα δεν μας αγγιζει - τιποτα δεν μας ακουμπα!

Ας σκεφτουμε την πιθανοτητα εκμεταλευσης της ενεργειας αυτης μετατρεποντας την σε θετικη εξωτερικευοντας την σε καταστασεις που θα ειναι προς οφελος μας.

quote:
Εσωτερική ηρεμία...το ποθούμενο.
Εκτόνωση...μια αναγκαιότητα.
Θυμός...ένας τρόπος να εξωτερικεύσεις αυτήν την αναγκαιότητα.

Συμφωνω πως η εκτονωση ειναι μια αναγκαιοτητα για να αποκτησεις την εσωτερικη σου ηρεμια. Δεν συμφωνω ομως πως μετατρεποντας την ενεργεια παντα σε θυμο εχεις το ποθητο αποτελεσμα.
Πολλες φορες εξαιτιας αυτου του θυμου δημιουργουνται καταστασεις (παρεξηγησεις λογου χαρη) που τελικα μονο εσωτερικη ηρεμια δεν εχεις αποκτησει.

Πιστευω οπως εχω προαναφερει οτι η ενεργεια που συσσωρευετε μεσα μας, απο τις καταστασεις της καθημερινοτητας, ειναι αρνητικη (στρες - αγχος - πιεση κλπ) και θεωρω πως το καλυτερο που μπορει κανεις να κανει ειναι να προσπαθησει να μετατρεψει την ενεργεια αυτη σε θετικη. Υπαρχουν πολυ τροποι να διοχετευσεις ενεργεια περα απο τον θυμο και τα νευρα, εγω λογου χαρη προσπαθω να την διοχετευσω στην δουλεια μου οπου για μενα ειναι ενας τροπος εκτονωσης.

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 22:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mάρα, εγώ δεν παίρνω θέση,
απλά ρωτάω.

(Σχετικά με το συμφωνώ διαφωνώ, αλλά και άλλες απαντήσεις. Θεωρώ ότι ουδεμίαν ιδέα έχω, προσπαθώ όμως να βρω...)

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 22:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολοι αυτο κανουμε καλη μου Amalia ...ψαχνουμε να βρουμε!!
Ειναι βλεπεις και αυτο μια εκτονωση το να ψαχνεις - απαιτει ενεργεια

Το συμφωνω - διαφωνω δεν ηταν προς τα εσενα αλλα ως προς τα αποσπασματα που παραθεσες θετωντας την προσωπικη μου αποψη

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy