ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Προέλευση των όντων του σύμπαντος.Πανσπερμία ή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Muadip
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 13:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Muadip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια μικρη εισαγωγη
Χαιρετω ολους εδω στο forum.
Χαιρομαι απιστευτα γιατι εδω και χρονια μιλαω στο δικτυο σε ξενες σελιδες αγνοωντας την συγκεκριμενη.

Θα ηθελα να παραθεσω καποιες αποψεις απο προσωπικες βιβλιογραφικες ερευνες που εχω κανει εδω και 9 χρονια που ασχολουμε με το αντικειμενο αυτο.Εχω πτυχιο Ιατρικης και αυτη την στιγμη κανω part time studies στο Λονδινο στην Φυσικη με την ελπιδα να κανω θεωριτικη φυσικη αργοτερα αν τα καταφερω.
Βασικα πιστευω ακραδαντα στην υπαρξη πολυκυτταρων μορφων ζωης στο συμπαν με την οψη που τους εχουμε δωσει ο καθενας στο μυαλο του.Πιστευω οτι χρονολογικα απο την μεγαλη εκρηξη και μετα υπηρξαν αμετρητοι πολιτισμοι που σιγα-σιγα εξελισσοντουσαν, με τεχνολογικη καταρτιση τετοια ωστε να μπορεσουν καποια στιγμη να επικοινωνησουν μεταξυ τους.Ο δικος μας ο πολιτισμος ειναι, θα μπορουσα να πω, βρεφος σε ανθρωπινα μετρα.Οι διαφοροι αυτοι πολιτισμοι εχουν την τεχνογνωσια και "εσπειραν" κατα εμενα στην γη καθως και σε αλλους πλανητες τα αρχεγονα κυτταρα και παρακολουθουν την εξελιξη μας.Μην βιαστει καποιος να με ρωτησει ποιος ειναι ο λογος...Ο λογος ειναι ο ιδιος με αυτον που ολοι μας αναπαραγωμαστε.Να υπαρχει μια συνεχεια.Μονο που εδω δεν ειναι οι "γονεις" μας διπλα να μας εχουν απο το χερι.Εδω πρεπει να χτυπησουμε.Πρεπει να καταστραφουμε.Πρεπει να κανουμε ΟΛΑ τα λαθη που χιλιαδες πριν απο εμας κανανε.Η ουσια του ολου θεματος ειναι το αν με τις διαφορετικες συνθηκες εξελιξης θα αναπτυξουμε διαφορετικη κριτικη σκεψη.Μην ειμαστε αφελεις,ολοι μα ολοι ακομα και οι πιο εξελιγμενοι πολιτισμοι ακομα θα αναρωτιουνται για την υπαρξη Του Θεου.Θελω να πω οτι περα απο την συνεχεια του συμπαντικου πολιτισμου εξηπηρετουμε και αυτον το σκοπο,δηλαδη να αναπτυξουμε την δικη μας θεωρηση για το συμπαν Τον Θεο κλπ κατι που ουτε οι αλλοι πολιτισμοι εχουν εξηγησει.
Ξερω οτι μπορει να κουγονται λιγο συγκεχυμενα αυτα που λεω συγχωρηστε με προσπαθω παρα πολυ να βαλω σε μια ταξη το μυαλο μου.
Προσωπικα δεν πιστευω στα κατασκευασμενα U.F.O. των απιστευτα αφελεστατων Αμερικανων, ειμαι σιγουρος οτι μοναδες αλλων πολιτισμων εχουν επισκευτει την γη χιλιαδες φορες αλλα ουτε μια δεν τους εχουμε αναγνωρισει ή τουλαχιστον δεν εχουν ερθει στην Γη εποχη που να μπορουν να γινουν κατανοητοι 100%.Ειναι λυπηρο για μενα να ζω σε μια εποχη που ειμαι σιγουρος οτι η "επαφη" δεν θα επιτευχθει.
Δεν κριτικαρω ολους αυτους που πιστευουν στην υπαρξη των Α.Τ.Ι.Α. γιατι ετσι και αλλιως και εγω σε κατι παρομοιο πιστευω.Θα συνεχισω με συμπερασματα:Οι πολιτισμοι αυτοι σιγουρα επικοινωνουν με τις λεγομενες "σκουλικοτρυπες" ή αλλιως με αναδιπλωσεις του χοροχρονικου χαλιου.Αυτες δεν ειναι φυσικες αλλα artificially made.
Θα παραθεσω κατι που διαβασα σε ενα Γαλλικο περιοδικο SF (αν και μισω αυτη την λεξη), ελεγε λοιπον ο συγγραφεας:Καθημερινα ολοι σχεδον οι ανθρωποι αναρωτιουνται αν ειμαστε μονοι μας στο συμπαν.Τους απαντω λοιπον ΟΧΙ.Δεν εχουν παρα να κοιταξουν αριστερα και δεξια τους την διαφορετικοτητα οχι μονο των ανθρωπων μεταξυ τους αλλα και ολων των εμβιων οντων στον πλανητη.Βασικα ο συγγραφεας εμμεσως ηθελε να πει(το ανεφερε στην συνεχεια) οτι δεν ηταν 1 το αρχεγονο κυτταρο που απο αυτο εχουμε ολοι μας προελευση αλλα 1 αρχεγονο ΠΟΛΥΔΥΝΑΜΟ κυτταρο ή ακετα αρχεγονα ΠΟΛΥΔΥΝΑΜΑ κυτταρα τα οποια εμφυτευτηκαν στον πλανητη μας και ειχαν την δυνατοτητα να εξελιχθουν σε διαφορα ειδη οργανισμων αναλογα την επιδραση της φυσικης επιλογης επανω τους.Το ερωτημα που θετει ειναι:Μηπως τελικα οι διαφοροι πολιτισμοι που υπαρχουν μοιαζουν κατα πολυ σε εμας, τους σκυλους, τους πιθηκους, τα δελφινια? Μηπως ειμαστε σποροι διαφορων αλλων οι οποιοι παρακολουθουν ποια ειδη ειναι πιο ενθεκτικα και πιο εξελιξιμα στις διαφορετικες συνθηκες των απειρων πλανητων στο συμπαν?Μηπως οι σκυλοι, οι πιθηκοι, τα δελφινια κλπ ειναι οι προγονοι αλλων οντων κατα πολυ πιο εξελιγμενων ομως στους δικους τους πλανητες(με τις δικες τους καταλληλες συνθηκες)?
Θα ηθελα παρα-παρα πολυ να μαθω τις δικες σας αποψεις για το θεμα, το οποιο μπορουμε να το εξελιξουμε και σε αλλους τομεις αργοτερα.

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2003, 23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε/η Muadip και καλώς μας όρισες!!
Εύχομαι καλή συμμετοχή!
Απαντήσεις στο θέμα που άνοιξες θα λάβεις σίγουρα,όμως για να ...προσανατολιστείς στο Forum,κάνε το εξής:
Πάνω δεξιά στη σελίδα σου υπάρχει ένα πεδίο επιλογών.Καλό θα ήταν να έχεις επιλεγμένο το <<Εμφάνιση όλων των θεμάτων>> και στο κάτω μέρος της σελίδας υπάρχουν αρκετές σελίδες με τίτλους ενεργών θεμάτων.
Στο παρόν Forum και στο -=ΣΟΦΙΑ=- αν δεν απατώμαι υπάρχουν παρεμφερή θέματα.

Πάντως για να καταθέσω και την προσωπική μου άποψη,ΝΑΙ πιστεύω ότι η αρχή της ζωής πάνω στον πλανήτη δεν ήταν τόσο εύκολη,ούτε είμαστε οι πρώτοι που πέρασαν πάνω από το έδαφος αυτό! Σε χαιρετώ και πάλι καλώς μας όρισες!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 02:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πρώτη μου απάντηση στο πολύ ενδιαφέρον θέμα που άνοιξες, φίλε Muadip (από το Dune, έτσι;) θα είναι με μία ερώτηση : Έχεις ακούσει την άποψη ότι, αναλογικά και με πειράματα που γίνονται σε σύγχρονα εργαστήρια, η ζωή στον πλανήτη μας εμφανίστηκε πολύ νωρίς; Σύμφωνα με την ίδια άποψη, όχι μόνο τα έμβια όντα, αλλά και τα έλλογα όντα εμφανίστηκαν πολύ νωρίς στη Γη, πράγμα που σημαίνει ότι μόνο μία εξωγενής παρέμβαση θα μπορούσε να εξηγήσει κάτι τέτοιο. Επειδή δεν ξέρω τις λεπτομέρειες τις συγκεκριμένης θεωρίας, θα μπορούσες, αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω, να μας δώσεις ορισμένα στοιχεία γι' αυτήν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 02:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.

Αγαπητέ φίλε Muadip καλώς όρισες!!

Βλέπω με ευχαρίστηση τον προβληματισμό σου και αντιλαμβάνομαι πως στην πορεία έχεις να μας πεις θαυμάσια πράγματα,αρκεί να βάλεις σε μία σειρά τις σκέψεις σου.
Πρέπει να έχεις πολλές ιδέες και δεν είσαι σίγουρος με ποια θα πρέπει να ξεκινήσεις.
Η παρατήρησή σου πως δεν είναι όλα τα πλάσματα στον πλανήτη μας ίδια,καθώς και η άνθρωποι,είναι πολύ σωστή.
Σκέψου μήπως η γη είναι η περίφημη "ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΝΩΕ".
Μετά σκέψου γιατί δυο άνθρωποι δεν βλέπουν ένα πράγμα με τον ίδιο τρόπο.Τι είναι αυτό που αλλάζει την "οπτική" του καθ'ενός μας.

Αυτά προς το παρόν.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 09:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,(ΑΥΤΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ..)ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ..
(ΤΟ DUNE II ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΠΟΤΕ,ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ,ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ Η ΟΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ)

Edited by - beyond on 17/06/2003 09:12:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy