ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "Μπιγκμπανισμός"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 06:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λεγόμενη κοσμοθεωρία του Μπιγκ Μπανγκ με την οποία πιστεύεται, ότι έτσι δημιουργήθηκε το Σύμπαν. Όμως ποιος δημιούργησε αυτόν τον τεράστιο πλανήτη, ώστε να γίνει η έκρηξη και να δημιουργηθεί το Σύμπαν? Πολλοί λένε, ότι τον έκανε ο Θεός... Η φύση από ποιον επλάθη, δεν είναι δύσκολο όλοκληρη η φύση και το πνεύμα της να δημιουργήθηκε από μία έκρηξη? Αν υπάρχει όμως Θεός από που δημιουργήθηκε και αυτό που τον δημιούργησε από που φτιάχθηκε? Αναπάντητα ερωτήματα...

"Do you smell what The Rock is cooking?"

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 12:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις, για πολλά χρόνια βασάνιζα το κεφάλι μου με τα ερωτήματα που αναφέρεις, ερωτήματα του τύπου "Και πριν το Big Bang, τί;", ή "Μέσα σε τί διαστέλλεται το σύμπαν;" κι άλλα τέτοια. Και μια, αν όχι ικανοποιητική, αλλά τουλάχιστον λίγο ανακουφιστική απάντηση μου ήρθε στο μυαλό καθώς διάβαζα το "Χρονικό του Χρόνου" : Το ότι αν αφήσω ένα αντικείμενο θα πέσει στη Γη, το ότι ο ήλιος ανατέλει και δύει κάθε μέρα, το ίδιο το γεγονός ότι υφίσταται χρόνος, όλα αυτά συμβαίνουν μέσα στα όρια του σύμπαντος που ζούμε, όρια τόσο χωροταξικά όσο και χρονικά. Έξω από αυτά είτε ισχύουν διαφορετικοί νόμοι, αλλά παντελώς άγνωστοι προς εμάς, είτε δεν υπάρχουν καν νόμοι. Το να ρωτάω τί συνέβη "πριν το Big Bang" δεν έχει νόημα, διότι το "πριν το Big Bang" δεν υφίσταται, αφού ό χρόνος αρχίζει να υπάρχει από το Big Bang και μετά. Δεν υπάρχει "παρελθόν" πριν από το Big Bang. Δεν υπάρχει χώρος έξω από το σύμπαν, ή κι αν υπάρχει, αυτό μάλλον δεν θα το μάθω ποτέ.
Το ξέρω ότι αυτό δεν απαντά ουσιαστικά σε τίποτα, όμως προσφέρει ως άλλο τέχνασμα μια προσωρινή λύση, τουλάχιστον σε μένα. Άλλη μια καλή απάντηση σε ένα από τα αναπάντητα ερωτήματα δίνει κι ο ίδιος ο Hawking σε κάποιο σημείο. Λέει πως ενώ ήταν από τους ένθερμους υποστηρικτές της θεωρίας του Big Bang, κατέληξε μέσω μαθηματικών υπολογισμών ότι στο Σύμπαν δεν υπάρχουν οριακές "στιγμές" όπως είναι το Big Bang. "Πεπερασμένο αλλά απεριόριστο το σύμπαν", λέει σε κάποιο σημείο αν θυμάμαι καλά. Αυτό σημαίνει ότι Big Bang δεν υπήρξε, ότι το σύμπαν ουσιαστικά δεν δημιουργήθηκε από κανένα, δεν υπάρχει, μαθηματικώς, ανάγκη για δημιουργία του σύμπαντος, αλλά απλά το σύμπαν είναι, υπάρχει. Άλλο ένα καλό τέχνασμα για να καθησυχάσουμε τον ανήσυχο ανθρώπινο νου, συμφωνείς;

Edited by - durden_alie on 14/06/2003 12:46:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 18:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η θεωρία του Big Bang έχει αρχίσει να καταρίπτεται από πολλούς επιστήμονες. Ένας από αυτούς είναι ο Steven Hawkings.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 20:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το Σύμπαν σέ ένα καρυδότσουφλο" μόνο και μόνο ο τίτλος μας δίνει να καταλάβουμε ότι το Σύμπαν περιορίζεται από κάτι... Πιστεύω πως η μόνη απάντηση που σίγουρα δεν ισχύει είναι ότι το Σύμπαν απλά υπάρχει και ότι δε δημιουργήθηκε από κάποιον, είναι εντελώς παράλογο και επιστημονικά (!) και θεολογικά. Έκτός αν εμείς οι άνθρωποι ξεπεράσουμε τα όρια του μυαλού μας και δημιουργήσουμε και τρίτη πλευρά (εκτός από την θεολογική και την επιστημονική), που πριν το κάνουμε αυτό όμως θα πρέπει να την κατανοήσουμε και να την αποδείξουμε και όχι όλη μας τη ζωή να στηριζόμαστε μόνο σε θεωρίες.
Και πιστεύω πως όσοι επιχειρήσουν να ξεπεράσουν την δύναμη του μυαλού τους δηλαδή να κατανοήσουν τι υπάρχει μετά από το άπειρο η τι περιορίζει το άπειρο (!) δηλάδη πόσο άπειρο υπάρχει (!) (στο χώρο και το χρόνο). Τότε αυτή η δύναμη που και αυτή περιορίζεται από κάτι (!) το μόνο που θα καταφέρουν αυτοί που θα επιχειρήσουν να την ξεπεράσουν είναι να μήν καταλήξουν πουθενά ή ακόμα και αν καταλήξουν κάπου αυτό να είναι η τρέλα. (Γι' αυτό, αυτό, που ισχύει είναι κάτι μεταξύ κοσμοθεωρίας της επιστήμης και κοσμοθεωρίας της θεολογίας για παράδειγμα (κάνω μία σκέψη) να υπάρχει Θεός και να σκέφτηκε πριν δημιουργήσει τον κόσμο "πώς θα δημιουργήσω τον κόσμο" αυτό το "πώς", μπορεί να το στήριξε στην επιστήμη και στην μαθηματική σκέψη.
Συμπερασματικά, (κάνω μία δεύτερη σκέψη) το Big Bang να ήταν ένα "λάθος" του Θεού. Δηλαδή, να μην ισχύει το ότι ο Θεός είναι παντογνώστης, αλλά να ισχύει το ότι δεν "υπολόγισε" σωστα το "πώς" δημιούργησε τον κόσμο ή να ισχύει το ότι υπάρχει, αλλά να ισχύει το ότι υπάρχει και το ότι στηρίχθηκε στην επιστήμη). Τρέλα όμως οπώς την εννοεί η Ψυχολογία και όχι ο καθένας. Για παράδειγμα, ο Einstein, ο οποίος ήταν "τρελός" προσπάθησε και αυτός να κατανοήσει το πως και από ποιον δημιουργήθηκε ο κόσμος. Πιστεύω πως ο Θεός επέλεξε εκείνον, για να αλλάξει τον κόσμο, διότι κάποιος έπρεπε να το κάνει, και όπως είπε ο ίδιος ο Einstein πριν πεθάνει: "Το μόνο που αγάπησα είναι η Φυσική" μας δίνει να καταλάβουμε πολλά, ότι δηλαδή χρησιμοποίησε την ψυχή του μόνο για την Φυσική και για τίποτε άλλο. Γι' αυτό (πιστεύω) δεν πρέπει να σκεφτόμαστε πάντα ούτε με επιστημονικό τρόπο 100% (που πιστεύω πως είναι λάθος μου που χρησιμοποιώ τον αριθμό αυτό για κοσμοθεωρίες απλά το διατυπώνω έτσι, ώστε να γίνεται κατανοητό) (γιατί αρκετές αλλά όχι όλες οι θεωρίες της είναι αποδεδιγμένες) ούτε με θεολογική νοοτροπία (που ούτε εκεί είναι όλα επιβεβαιομένα).
Η ταινία "Beautiful mind" στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα, της οποίας το θέμα είναι η ζωή ενός ανθρώπου, που ήταν σαν τη ζωή του Einstein. Η τρέλα αποδυκνείεται από την επιστήμη της Ψυχολογίας, από την οποία σχεδόν το όλες οι θεωρίες της είναι αποδεδιγμένες και πιστεύω, πως αν έφτιαχνε η επιστήμη αυτή δική της κοσμοθεωρία θα υπήρχαν πολλές πιθανότητες να ήταν και η "σωστη" για να το πω καλύτερα το πιο κοντά στο "σωστο"... Πιστεύω επίσης, ότι και στην επιστήμη της Χημείας θα συνέβεναι αυτό, όμως με λιγότερες πιθανότητες να φτάσει όσο πιο κοντά γίνεται στο "σωστό", διότι η Χημεία είναι επιστήμη, η οποία στηρίζεται καθαρά σε πρακτική. Τέλος, θέλω να πω ότι όσοι στηρίζουν την κοσμοθεωρία σε υπολογισμούς (πιστεύω) πως είναι λάθος, διότι εδώ δεν ισχύουν οι αριθμοί και γενικά πιστεύω πως πουθενά δεν ισχύουν οι αριθμοί επειδή έχει αποδιχθεί με τεσσερεις διαφορετικούς τρόπους ότι όλοι οι αριθμοί είναι ίσοι. Ενώ το "πως δημιουργήθηκε ο κόσμος" είναι σκέψη, θεωρία, κρίση, ορθολογισμός, ερευνητικότητα και όχι αριθμοί και πρακτική.
Μιλάω καθαρά και μόνο με τη λογική μου και με τίποτα παραπάνω, μπορεί ή λογική μου να είναι παράλογη αλλά και η παραλογία έχει μία δική της λογική, και μέσα στο χάος της παραλογίας να υπάρχει λογικά!... βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

"Do you smell what The Rock is cooking?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 04:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Rock Boy,
Δικαίωμά σου όπως και δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει για τη δημιουργία του σύμπαντος. Χωρίς ικανοποιητικές επιστημονικές αποδείξεις άλλωστε, μόνο στην προσωπική του πίστη μπορεί να βασίζεται κάποιος σ' αυτά τα θέματα. Όμως λες ότι η κοσμογονία δεν μπορεί να βασιστεί σε αριθμούς. Μα, ο,τιδήποτε υποτίθεται ότι γνωρίζουμε σήμερα για τη δημιουργία του κόσμου, σε αριθμούς στηρίζεται. Καμία θεωρία, όσο γοητευτική και να είναι, δεν μπορεί να σταθεί αν δεν επαληθευτεί και μαθηματικώς. Και, εν τέλει, αν οι αριθμοί δεν είναι ορθολογισμός, τότε τί είναι; Πως μπορεί κάποιος να αποδείξει, αν όχι με τη βοήθεια των μαθηματικών, τί συνέβη κάποια δισεκατομμύρια χρόνια πριν; Καλώς ή κακώς είναι ένα από τα χρησιμότερα εργαλεία που έχουμε στα χέρια μας...Εκτός αν υπάρξει κάτι καινούργιο στο μέλλον...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 04:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορείς να βασιστείς μόνο στους αριθμούς αλλά και στην κοινη λογική. Πολλές φορές οι αριθμοί δεν είναι λογικοί και γι' αυτό μπερδευόμαστε. Γνώμη μου? ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ!

Η ψυχή μου είναι μια φυλακή, που έχω μέσα κλειστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 12:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφώς και οι αριθμοί συχνά μπορεί να οδηγήσουν σε πλάνες...Όμως αναφέρεσαι στην ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ...Και να σε ρωτήσω εδώ : Σε ΠΟΙΑ κοινή λογική...Στη δικιά σου, στη δικιά μου, σε ποια; Αυτό που ονομάζεις "κοινή λογική" είναι στην ουσία κάτι τόσο ρευστό και οι κρίσεις που προέρχονται από αυτήν τόσο υποκειμενικές, που αλλίμονο αν προσπαθήσουμε να στηρίξουμε μια ενιαία και κοινώς αποδεκτή θεωρία για τη δημιουργία του κόσμου στην "κοινή λογική" του οποιουδήποτε, ακόμη και του πιο λαμπρού επιστήμονα. Στον κόσμο υπάρχουν 6 δις "κοινές λογικές", όσες και οι άνθρωποι, κάθε μία από τις οποίες μπορεί να οδηγήσει σε διαφορετικά συμπεράσματα. Σε ποια από όλες αυτές λοιπόν μπορούμε να στηριχθούμε με ασφάλεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 17:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λέω "κοινή" λογική εννοώ την απλή λογική...

Η ψυχή μου είναι μια φυλακή, που έχω μέσα κλειστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 22:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, φίλε μου, αλλά αυτή η "απλή λογική", ποια είναι; Πιστεύεις ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ενιαίο τρόπο σκέψης; Ότι όλοι οι άλλοι θα σκεφτούν με τον ίδιο τρόπο με εσένα; Η απλή λογική είναι πολύ καλή και χρήσιμη για την καθημερινή μας ζωή, αλλά πόσο μπορούμε να βασιστούμε σ' αυτή όταν αναφερόμαστε σε τόσο "δύσκολα" θέματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 23:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί λένε ότι το Σύμπαν δημιουργήθηκε από τον Θεό και εγώ το ίδιο. Άρα αυτό είναι κοινή λογικη για όσους πιστεύουν στο Θεό. Όσοι έιναι υπέρ της επιστήμης η "κοινή τους λογική" είναι η κοσμοθεωρία του big bang (Παντως μου αρέσει αυτη η συζήτηση)

Η ψυχή μου είναι μια φυλακή, που έχω μέσα κλειστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 23:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως υπάρχουν και πολλοί "υπέρ της επιστήμης" (μεταξύ των οποίων κι εγώ) που πιστεύουν και στην ύπαρξη Θεού και στο ότι Αυτός δημιούργησε το σύμπαν. Τα δύο αυτά δεν συγκρούονται απαραίτητα. Μπορεί να αλληλοσυμπληρώνονται...Άκου τώρα κι αυτό : "Πιστεύω στο Θεό" σημαίνει πιστεύω στην ύπαρξη ενός Όντος πανίσχυρου, πέρα από κάθε ανθρώπινη λογική ή φαντασία. Γιατί λοιπόν αυτό το πανίσχυρο Όν να μην δημιούργησε το σύμπαν με τέτοιο τρόπο, ώστε εμείς, παρατηρώντας το δισεκατομμύρια χρόνια μετά τη δημιουργία του, να μας ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι υπήρξε ένα Big Bang κλπ κλπ; Όλες αυτές οι θεωρίες είναι το αποτέλεσμα της παρατήρησης με τα δικά μας μικρά και περιορισμένα ανθρώπινα μέσα...Ίσως τόσο μόνο να μπορούμε να καταλάβουμε...Δεν είναι περίεργο το ότι "γνωρίζουμε" τί έγινε μέχρι λίγα εκατομμυριοστά του δευτερολέπτου μετά το Big Bang, αλλά όχι πιο πριν; Δεν έχουμε ακόμη κατάφέρει να ξεπεράσουμε ένα οριακό σημείο, που απέχει μεν ελάχιστα από τη "στιγμή της δημιουργίας", όμως είναι σημαντικό αν θέλουμε να έχουμε την πλήρη εικόνα...Ίσως είναι η κοσμική φάρσα του Θεού στον άνθρωπο, έτσι, για να του δείξει τη μικρότητά του...Ένας Θεός μπορεί να ξέρει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 09:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου! Τελικά καταλήξαμε στο ίδιο συμπέρασμα!! Κρίμα και ήθελα να κρατήσει περισσότερο η συζήτηση!!!

Η ψυχή μου είναι μια φυλακή, που έχω μέσα κλειστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 13:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tο σύμπαν δεν μπορεί να είναι παιγνίδι απλής τύχης, δεν είναι δυνατόν να λειτουργεί τόσο τέλια χωρίς την παρέμβαση δημιουργού.
Το να μπορεί κανείς να δώσει λύση στο αίνιγμα του σύμπαντος, είναι σαν να έχει λύσει το ζήτημα του Θεού.


Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 15:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά, φίλε Νότη, κι εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν στη ύπαρξη του Δημιουργού. Όμως, τα τρομακτικά αλλά γοητευτικά αινίγματα του σύμπαντος και του Θεού δεν θα πάψουν ποτέ να μας βασανίζουν. Η αναζήτηση της προέλευσης των πάντων, που, όπως λες κι εσύ, είναι ουσιαστικά η αναζήτηση του Θείου, θα είναι πάντοτε παρούσα, όσο κι αν η Λύση μοιάζει όλο και πιο μακρινή. Το ότι υπάρχουν όρια στη σκέψη είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης...Κανείς όμως δεν ξέρει μέχρι πού φτάνουν αυτά. Όλη αυτή η αναζήτηση αξίζει τον κόπο, μόνο και μόνο για να ανακαλύψουμε μέχρι πού μπορούμε να φτάσουμε...Και, ίσως στο τέλος (αν υπάρξει τέλος) να εκπλαγούμε από την απόσταση που θα έχουμε διανύσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 18:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου durden_alie έχεις αναφέρει την μαγική λέξη που μας δείχνει την αιτία του αγνώστου, το μεγάλο Γιατί.

Τα όρια μας


Τα καταλαβαίνεις μόνο όταν τα ξεπερνάς, και συντρίβεσαι. Αλλιώς, αυτό που ξεπέρασες δεν ήταν τα όριά σου.


Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 18:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...Αν στην Κόλαση του Δάντη το υπέρτατο αμάρτημα ήταν η Προδοσία, μεταξύ των αρχαίων ημών προγόνων αυτό θεωρούνταν η Ύβρις...Κατάπτυστα και τα δύο! Μήπως θα έπρεπε να αναζητήσουμε μια "εσωτερική" σύνδεση αυτών των δύο; Διότι δυσκολεύομαι να καταλήξω στο ποιο είναι χειρότερο...

Edited by - durden_alie on 30/06/2003 18:44:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy