ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η λεπτή γραμμή (Πραγματικότητα - Φαντασία)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 08:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρομαι στην λεπτή αλλά καθοριστική γραμμή που διαχωρίζει το πραγματικό από το φανταστικό.Και έρχομαι αμέσως στο θέμα.Τα "παράξενα" που μας απασχολούν είναι όντως παράξενα ή είναι προϊόντα πλάνης ή καθαρό εμπόριο για να πουλάνε κάποιοι τα βιβλία τους ή τα περιοδικά τους?
Εγώ προσωπικά πάντα ήμουν έτοιμος να δεχθώ και την πιο ακραία θεωρία-αρκεί να με έπειθε.Στην συνέχεια όμως διαπίστωσα ότι πολλά από αυτά που ακούγονται σήμερα είναι χιλιοειπωμένα και στερούνται επιχειρημάτων.Και το βασικότερο απο όλα>βασίζονται στο φανταστικό διήγημα.Τί εννοώ...

-Θα υπήρχε θεωρία κούφιας Γης,εάν ο Πόε δεν είχε γράψει το διήγημά του "Αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πυμ"?

-Θα μίλαγε κανείς για ονειροχώρες σήμερα,εάν δεν είχε γράψει πρώτα ο Λάβκραφτ για αυτές?

-Θα ήξερε κανείς το megapolicomancy εάν δεν είχε κάνει λόγο για αυτό ο Fritz Leiber στην "Κυρά του σκοταδιού"?

-Θα μιλούσε κανείς για παράλληλους κόσμους (πέρα από τους σοβαρούς επιστήμονες που κι αυτοί εικάζουν) εάν δεν είχε γράψει ο Άρθουρ Μάχεν το "Ν"?

Αυτά είναι ένα απλό παράδειγμα.Μήπως προσπαθούμε να αποδεχθούμε(και βάζω και τον εαυτό μου μέσα)το φανταστικό γιατί δεν μας αρέσει ο κόσμος που ζούμε?Αυτό το ζήτημα πάντα με προβλημάτιζε και θα ήθελα να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτό.


old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 11:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dagon καλημέρα
quote:
Αναφέρομαι στην λεπτή αλλά καθοριστική γραμμή που διαχωρίζει το πραγματικό από το φανταστικό.Και έρχομαι αμέσως στο θέμα.Τα "παράξενα" που μας απασχολούν είναι όντως παράξενα ή είναι προϊόντα πλάνης ή καθαρό εμπόριο για να πουλάνε κάποιοι τα βιβλία τους ή τα περιοδικά τους?


Για να δούμε κατά την γνώμη μου εάν κάποια πράγματα είναι "παράξενα" ή όχι, μάλλον πρέπει να δούμε τι είναι πραγματικό.
Πως ορίζεται η πραγματικότητα τελικά;
Υπάρχει "αντικειμενική" πραγματικότητα (Συλλογική Πραγματικότητα, Σ.Π.), με την έννοια του απόλυτου; Θα έλεγα πως μάλλον όχι, ο καθένας μας βιώνει την δική του πραγματικότητα. Αλλά για λόγους λειτουργικούς που έχουν να κάνουν με την οργανωμένη κοινωνία, ας δεχθούμε ότι υπάρχει μία "παραδεκτή" Σ.Π.
Εάν η δική μου πραγματικότητα (Ατομική Πραγματικότητα, Α.Π.)απέχει πολύ από την Α.Π. κάποιου άλλου ή και από την "παραδεκτή" Σ.Π., κάπου εκεί αρχίζει το παράξενο.

Συνήθως το παράξενο δημιουργείται όταν εκούσια ή ακούσια, δημιουργείται η μετατόπιση της Α.Π. από την Σ.Π. Το εάν θα αντιληφθούν και άλλοι το παράξενο, θα έχει να κάνει εάν και η δική τους Α.Π. μετατοπισθεί.

Πολλές φορές η νέα Α.Π. που δημιουργείται (π.χ. περίπτωση Μegapolicomancy) μπορεί να είναι τόσο πραγματική, που δεν μας αφήνει όντως να καταλάβουμε ότι υπάρχει κάτι το παράξενο. Αυτό το καταλαβαίνουμε όταν μετατοπισθεί πάλι πίσω η Α.Π. προς την Σ.Π.

Θα έλεγα ότι οι συγγραφείς που παραθέτεις και πολλοί άλλοι ακόμα, απλά είχαν το ταλέντο να αποτυπώσουν αυτά τα πράγματα στο χαρτί. Τέτοιες εμπειρίες σίγουρα είχαν και άλλα άτομα, απλά για τους Χ λόγους δεν μπορούσαν να τις δημοσιοποιήσουν. Αρα κάποιος που έχει τέτοιες εμπειρίες και διαβάζοντας αυτές τις ιστορίες, αφενός βλέπει ότι τελικά δεν είναι "τρελλός", αφετέρου ίσως να βρει και κάποιες ερμηνείες και μηχανισμούς που ο ίδιος δεν είχε σκεφθεί.

Συμπερασματικά δεν θα είχα απολύτως κανένα πρόβλημα να αποδεχθώ το φανταστικό, επειδή δεν μου αρέσει ο κόσμος που ζω. Η ουσία πιστεύω ότι βρίσκεται στην βίωση κάποιων εμπειριών, οι οποίες όπως προείπα ως Α.Π. δεν είναι καθόλου φανταστικές.
π.χ. ο Lovecraft όταν έβλεπε τα φοβερά του όνειρα, ήταν φανερό ότι τον συγκλόνιζαν, κυριολεκτικά ψυχοσωματικά, γεγονός που δεν ήταν καθόλου φανταστικό.

Φίλε Dagon, δεν ξέρω εάν σε διαφώτισα καθόλου...τουλάχιστον σε αυτή την πραγματικότητα


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 13:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε old tiger,
σε ευχαριστώ που παράθεσες την άποψή σου(να υποθέσω ότι διαβάζεις Μπαλάνο?).Από ότι καταλαβαίνω πιστεύεις ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο για μία αντικειμενική πραγματικότητα και ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη δική του οπτική γωνία.Άρα τα όνειρα του Λάβκραφτ που μεταφράστηκαν σε ιστορίες(πχ Νυαρλαθοτέπ) ήταν για αυτόν αληθινά -η καθημερινή του τραγωδία,αλλά για όλους τους άλλους απλώς η φαντασία ενός εκκεντρικού ανθρώπου.
Θεωρητικά αυτό πράγματι είναι έτσι.Όμως το αξιοπερίεργο και -το θέμα το οποιό διαπραγματευόμαστε,είναι που πάνω στην ατομική πραγματικότητα του Λάβκραφτ χτίστηκε μία νεομυθολογία που επηρέασε τον τρόπο ζωής χιλιάδων ανθρώπων,παρουσιαζόμενη ως πραγματική(συλλογικά πραγματική).Αυτό είναι για το οποίο αντιδρώ.Γιατί να μην απολαμβάνουμε τα έργα του Λάβκραφτ -που από μόνα τους είναι ρεαλιστικά,έχοντας γνώση ότι ήταν η ατομική πραγματικότητα του Λάβκραφτ,αλλά θα πρέπει να μας τα παρουσιάζουν ως αντικειμενικά αληθινά,φτιάχνοντας θεωρίες για τον Κθούλου κάτω από καπάκια υπονόμων?
Προσωπικά,ελπίζω να κάνω λάθος γιατί βλέπω αυτήν την νεομυθολογία σαν συνέχεια του έργου του Λάβκραφτ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 13:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dagon γειά σου και πάλι

quote:
πάνω στην ατομική πραγματικότητα του Λάβκραφτ χτίστηκε μία νεομυθολογία που επηρέασε τον τρόπο ζωής χιλιάδων ανθρώπων,παρουσιαζόμενη ως πραγματική(συλλογικά πραγματική)

από την στιγμή που ο Lovecraft και όλος ο κύκλος του, κατάφεραν να μετατοπίσουν τις Α.Π. πολλών ανθρώπων προς κάποια άλλη (νεομυθολογία όπως αναφέρεις), ουσιαστικά κατάφεραν να δημιουργήσουν μία νέα Σ.Π. για κάποια ομάδα ατόμων. Οι λόγοι που έγινε αυτό, μπορεί να είναι διάφοροι και σίγουρα ποικίλουν.
Οι συντριπτικά πιο πολλοί άνθρωποι, είτε λόγω άγνοιας της νεομυθολογίας αυτής, είτε γιατί δεν τους "έπεισε", παρέμειναν στην παλιά Σ.Π.
Αρα η νεομυθολογία αυτή παραμένει "πραγματική" για μικρή σχετικά μερίδα ανθρώπων.

Να βάλω όμως και μία νέα παράμετρο;
Τι θα γινόταν εάν αντικαταστούσαμε τα ονόματα που παρελαύνουν στην σχετική μυθολογία, με ονόματα από άλλες μυθολογίες ή ακόμα καλύτερα με κοσμικές δυνάμεις;
Μήπως τελικά θα βλέπαμε ότι η μήτρα για όλες τις "μυθολογίες" είναι κοινή; Μήπως το μόνο που αλλάζει ενδεχομένως είναι το εξωτερικό περίβλημα των μύθων αυτών;

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;
Μήπως μιλάμε για μία "Αχρονική Πανανθρώπινη" Σ.Π., η οποία προυπάρχει του ανθρώπου και απλά οι μυθολογίες "ωραιοποιούν" κάποιες καταστάσεις, που μπορεί να είναι εκ φύσεως εντελώς ξένες με οτιδήποτε το ανθρώπινο;
Απλά ο Lovecraft αυτό που μπορεί να έκανε, ήταν να βγάλει το όμορφο περιτύλιγμα που προυπήρχε και εμφάνισε μία πιο εφιαλτική αλλά και πιο πραγματική όψη.

Τώρα εάν ο Κθούλου παραμονεύει κάτω από τα καπάκια...θα έλεγα ότι λόγω μεγέθους δεν χωράει
σίγουρα όμως χωράνε οι οπαδοί και πιστοί του



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 26/06/2003 13:50:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 14:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σας.

Δηλαδή αγαπητέ παλιοτίγρη, εννοείς ότι όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά, άσχετα με το σχήμα που θα πάρει ο καπνός από την κάθε ατομική πραγματικότητα;
Τον οποίο καπνό μπορεί κάποιος να τον δει ή όχι (σε όποια μορφή), οπότε γιαυτόν που δεν θα το δει, το φανταστικό θα παραμίνει φανταστικό, ενώ για τον άλλο θα είναι γεγονός.
Το κακό με αυτές τις ιστορίες λοιπόν, είναι η υποκειμενικότητα που τις διέπει. Θα μου πεις βέβαια, πολλά πράγματα στη ζωή είναι υποκειμενικά, ωστόσο εμείς τα θεωρούμε δεδομένα.

Για να πάμε όμως στην αρχική ερώτηση του φίλου DAGON.

quote:
Μήπως προσπαθούμε να αποδεχθούμε(και βάζω και τον εαυτό μου μέσα)το φανταστικό γιατί δεν μας αρέσει ο κόσμος που ζούμε?Αυτό το ζήτημα πάντα με προβλημάτιζε και θα ήθελα να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτό.


Σαν άνθρωποι με τις ιδιαιτερότητές μας ο καθένας, προσπαθούμε να ζήσουμε στο φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον που βρισκόμαστε, με το λιγότερο δυνατό κόστος προσαρμογής, αλλά και με κοινό στόχο να νιώθουμε όσο το δυνατόν πιο ευτυχισμένοι. Ετσι, χτίζουμε την προσωπική μας πραγματικότητα, τροφοδοτούμενοι όμως από τη συλλογική. Κάποιες φορές, αν δεν μας αρέσει κάτι, ή αν επιθυμούμε να γοητευτούμε από κάτι το παράξενο, το μυστήριο, αφήνουμε αυτήν την πραγματικότητα να διαμορφωθεί μέσα από πιο ασαφή δεδομένα. Το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου, πόσο θα επιρρεάσουν τα δεύτερα αυτά δεδομένα την Α.Π. μας, κάνοντάς μας να διευρύνουμε την αντίληψή μας, ή να ζήσουμε σε έναν κόσμο τελείως φανταστικό. Το τελευταίο ενέχει κινδύνους.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 15:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
My dear Amaly (without hairs)

Θα έλεγα ότι μπορεί να υπάρχουν πολλοί καπνοί...αλλά στο πολύ βάθος μία φωτιά, η οποία έχει να κάνει με την "Αχρονική Πανανθρώπινη" Σ.Π. που ανέφερα.

quote:
Το κακό με αυτές τις ιστορίες λοιπόν, είναι η υποκειμενικότητα που τις διέπει. Θα μου πεις βέβαια, πολλά πράγματα στη ζωή είναι υποκειμενικά, ωστόσο εμείς τα θεωρούμε δεδομένα.

Θα προτιμούσα να πω ότι το ωραίο με αυτές τις ιστορίες, είναι αυτό που είχα αναφέρει σε προηγούμενο post μου, χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα τον Lovecraft
quote:
Η ουσία πιστεύω ότι βρίσκεται στην βίωση κάποιων εμπειριών, οι οποίες όπως προείπα ως Α.Π. δεν είναι καθόλου φανταστικές.
π.χ. ο Lovecraft όταν έβλεπε τα φοβερά του όνειρα, ήταν φανερό ότι τον συγκλόνιζαν, κυριολεκτικά ψυχοσωματικά, γεγονός που δεν ήταν καθόλου φανταστικό.


Η ψυχοσωματική αυτή εκδήλωση μπορεί να είναι τόσο έντονη, που κανείς πια δεν μπορεί να την αμφισβητίσει. Δηλαδή τα αποτελέσματα αυτής της Α.Π. θα είναι αποδεκτά από την Σ.Π.

Στην τελευταία σου παράγραφο καλή μου Αμαλία, εάν κατάλαβα καλά, μου δημιουργείς την αίσθηση ότι αναφέρεσαι σε μία Α.Π. που έχει να κάνει περισσότερο με την "φαντασιοπληξία" και λιγότερο με το παράξενο.
Κατά την γνώμη πάντα, η ειδοποιός διαφορά έγκειται στο ότι, στην πρώτη βιώνεις τις καταστάσεις καθαρά εσύ, ενώ στην δεύτερη μπορείς να συμπαρασύρεις και άλλα άτομα, με αποτέλεσμα την δική σου πλέον Α.Π. να την κάνεις Σ.Π. και για αυτά τα άτομα.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 15:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως και τα ταξίδια στο φεγγάρι και κάτω από τη θάλασσα καθώς και οι εφευρέσεις που έγραψε ο Ιούλιος Βερν δεν έχουν γίνει σήμερα πραγματικότητα; Η φαντασία μας δείχνει το εφικτό και την πιθανότητα. Η επιστήμη τον τρόπο και την απόδειξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 16:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με λίγα λόγια φίλοι μου κατασκευάζουμε μόνοι μας τον κόσμο μας(?).Ένα ιδιωτικό σύμπαν όπως θα έλεγε και κάποιος άλλος.Άσχετα εάν αυτό έρχεται σε σύγκρουση με την εκάστοτε επιστήμη?Από ότι φαίνεται ναι.Το παράδειγμα του φίλου Εχετλαίου πολύ καλό.Η επιστήμη εξελίσσεται ενώ αυτά που περιγράφονται σε αυτά τα διηγήματα είναι προαιώνιοι φόβοι-αρχέτυπα(βλ.supernatural horror in liberature).Σίγουρα υπάρχουν πράγματα πέρα από τις λέξεις.Πράγματα που δεν μπορούν να περιγραφούν αλλά είναι ισχυρότερα από καθε τι γνωστό.Αυτό που αναφέρεις για την μυθολογία Κθούλου φίλε μου είναι απόλυτα σωστό.
Ωστόσο,για να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου-καθώς έχω αρχίσει και αυτοαναιρούμαι αλλάζοντας την αρχική μου στάση στο ζήτημα,η συμβατική ψυχολογία εξηγεί πολλά πράγματα.Ας πούμε την φοβία του Λάβκραφτ(μιας και φέραμε αυτόν ως παράδειγμα)για το κρύο,το σκοτάδι και την θάλασσα την βλέπουμε ως backround πολλών διηγημάτων του.
Με αυτήν την οπτική γωνία έρχεται το εύλογο ερώτημα.Τί σε αυτό το κόσμο είναι πραγματικό?Τί μπορείς να πεις ότι είναι απόλυτα πραγματικό πέρα από την οπτική γωνία του καθενός?Βλέπεις ως άνθρωποι είμαστε προικισμένοι από την φύση μας με μία ευχή αλλά και κατάρα.Τις αισθήσεις μας,που τα συμπεράσματά μας και η κοσμοαντίληψή μας προέρχονται από αυτές.Ποιός μπορεί να δηλώσει με σιγουριά τα όρια φανταστικού-πραγματικού?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 16:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Πραγματικο.. Φανταστικο..
Αντικειμενικο...Υποκειμενικο

Ειμαστε ελευθεροι μες την δουλεία μας..
η΄Δουλοι μες την ελευθερια μας...

Kαλη μου amalia ρωτας
Μήπως προσπαθούμε να αποδεχθούμετο φανταστικό γιατί δεν μας αρέσει ο κόσμος που ζούμε?

Και γω συμφωνω. Δεν μας αρεσει αυτο που ζουμε .. και ονειρευομαστε..

Βλέπεις ως άνθρωποι είμαστε προικισμένοι από την φύση μας με μία ευχή αλλά και κατάρα. Μου αρεσε αυτο .. DAGON!

ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΟΠΩΣ Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΙΤΣΑ ΤΠΥ elixir ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ
ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.. ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 22:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ??????

Η ΛΕΠΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ??????

ΜΑ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΜΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΜΕΡΙΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ????

ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΝ ΙΑΝΟΣ ΜΑΣ ΔΙΧΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 23:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ.
ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ.
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΥΦΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΣΣΕΙ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ...

ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ,ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΜΕΝΕ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ...ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΠΛΗΤΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ...

ΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;;;ΧΜΜΜ....
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ;
ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΕΙΠΩΜΕΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ DAGON ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΟΥΣ...

Η ΛΕΠΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ....ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ....
ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ,ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ,ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΚΕΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ....

quote:
Μήπως προσπαθούμε να αποδεχθούμε(και βάζω και τον εαυτό μου μέσα)το φανταστικό γιατί δεν μας αρέσει ο κόσμος που ζούμε?

ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ...
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΜΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ;;
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΕΙ ΜΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ;;ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ...

ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΑΠΩΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΚΛΙΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΣ...ΔΕΝ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΣΗΜΕΡΑ;;ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ;;ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ;;;...

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,Η ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΟΥ ΡΟΥ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΡΑΙΔΕΣ...

ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ;

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 00:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ...απόψε θα διηγηθώ μία μικρή ιστορία...

Ο ήρωας μας κλεισμένος σε ένα δωμάτιο...μαζί με αναμεμειγμένες μυρωδιές από κόκκινο κρασί, καπνιστό κρέας, καπνιστό τυρί, κόκκινες καφτές πιπεριές και μυρωδάτο ζυμωτό ψωμί...

Ο Johnny Cash τραγουδάει...Ι walk the Line, Next in Line, Big River...και στο καπάκι ο Gene Autry...The call of the Canyon, Red River Valley, Take me Back to my Boots and Saddle...

Χωρίς να το καταλάβει ο ήρωας μας αρχίζει να νιώθει κάτι από John Wayne...μπα όχι, πολύ soft...κάτι πιο hardcore...

Οι δειλοί δεν ξεκίνησαν ποτέ...και οι αδύναμοι πέθαναν στον δρόμο...
έτσι δεν είναι φίλε Dagon;

Ετσι ένιωθε ο ήρωας μας...σαν τον αναζητητή της Αγριας Δύσης...τον pioneer που την ημέρα κάλπαζε με το άλογο του μέσα στις αχανείς εκτάσεις της Αγριας Δύσης...πέρναγε μέσα από χιόνια, από ερήμους...αλλά δεν σταμάταγε...
Το βράδυ...καθόταν στην μκρή φωτιά του κάτω από τα άστρα...έστριβε τον καπνό του...έπαιζε την κιθάρα του...

Ηξερε όμως ότι η κάθε στιγμή, μπορούσε να είναι η τελευταία του...κάθε στιγμή ζούσε το δικό του Alamo...

Χωρίς να το καταλάβει ξεμάκρυνε τόσο από κάθε μορφής οργανωμένη κοινωνία...που βρέθηκε ψηλά σε ένα λόφο...παρέα με διάφορα άγρια ζώα...τα οποία κατά έναν παράξενο τρόπο δεν το πείραζαν...

Γιατί όμως...;...δεν ήταν πλέον άνθρωπος...τουλάχιστον όχι με την καθημερινή έννοια που αποδίδουμε σε αυτόν τον όρο...ήταν και ο ίδιος ένα άγριο ζώο...έσφιζε από δύναμη...και αποζητούσε την Ελευθερία...

Κατανοώντας πλέον τη νέα του φύση ξεχύθηκε στις απέραντες εκτάσεις της Αγριας Δύσης...αναζητώντας την μεγάλη περιπέτεια...

Μόνος ο παλιός άνθρωπος...ανάμεσα στα άγρια ζώα...

Ασε τα άλλα τα ζώα, τα ήμερα... να είναι στο μαντρί



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 04:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, γι' αυτό είμαστε ακόμη άνθρωποι. Γιατί πολλές φορές αδυνατούμε να ξεχωρίσουμε το πραγματικό απο το φανταστικό.
Ένας πραγματιστής και ρεαλιστής ποτέ δε θα μπορέσει να συνεισφέρει ουσιαστικά σε ένα νέο κόσμο γιατί στερείται φαντασίας και ζεί τα πράγματα εκ του ασφαλούς και απο δεύτερο χέρι. Πηγαίνει μόνο σε πεπατημένες.
Απο την άλλη ενας ονειροπόλος είναι ο επαναστάτης της συνείδησης γιατί οι σκέψεις του είναι προσανάματα για νέες ιδέες, οι οποίες -λέγεται οτι- καλυτερεύουν τον άνθρωπο.
Και οι δύο είναι αλληλοσυμπληρωματικές αλήθειες και δεν μπορούν να υπάρξουν για μεγάλο διάστημα αυτόνομες και ξεχωριστές η μια απο την άλλη.
Ο μέσος ανθρώπινος εγκέφαλος χρησιμοποιεί μόνο το 10% της δυναμικότητάς του. Είναι πολλά αυτά που δε μπορεί να εξηγήσει πειραματικά η επιστήμη (και άρα ο ορθολογικός άνθρωπος) και όμως υφίστανται.
Αυτό δε τα τοποθετεί στην περιοχή του φανταστικού.
Η λεπτή γραμμή πιστεύω οτι θα έπρεπε να αποτελούνταν απο τις έννοιες.
Γνωστό και Άγνωστο, καθ' ότι το φανταστικό με το πραγματικό συχνά αλληλοεπικαλύπτουν το ενα το άλλο.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 14:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κουβέντα έχει πάρει πολύ ωραία τροπή.
Ως ένα γενικό συπέρασμα νομίζω ότι μπορώ να θεωρήσω αυτό(Εάν κάποιος διαφωνεί ας με διορθώσει).ΤΟ θΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ-ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ(το θύμα των αισθήσεων).ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ.
Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτό το κείμενο σκέφτομαι ότι κι εμείς εδώ κάνουμε το ίδιο.Ξετυλίγουμε τον προσωπικό μας μικρόκοσμο(ατομική πραγματικότητα)ώστε να πάρει κάτι ο ένας από τον άλλο και να προσθέσουμε άλλο ένα λιθαράκι στον κοινό μας μακρόκοσμο(συλλογική πραγματικότητα).
Και ο Λάβκραφτ τώρα που το σκέφτομαι αυτό δεν έκανε?

Διστυχώς ο κόσμος μας είναι αυτός που είναι.Και διστυχώς υπήρχαν και υπάρχουν άνθρώποι που επειδή δεν τους άρεσε ο κόσμος που ζούσαν αναζήτησαν άλλους κόσμους και είτε πήραν τα βουνά είτε έγιναν θρησκόληπτοι είτε το έριξαν στην πρέζα ή απλώς μας άφησαν.

Όσο πάει φίλε μου old tiger το πιστεύω όλο και περισσότερο.
ΟΙ ΔΕΙΛΟΙ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΠΕΘΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 02:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απευθυνθώ στον αγαπητό reptilesalonica επειδή η σκέψη του με άγγιξε. Και θα μιλήσω ως πραγματιστής, ελπίζοντας να έχω τη συμπάθειά του γ' αυτό. Ξέρεις, φίλε, η απόψεις μας σχετικά με αυτό που ορίσαμε εδώ ως "λεπτή γραμμή" ταυτίζονται. Πάντα πίστευα ότι ο διαχωρισμός φανταστικού-πραγματικού είναι λανθασμένος, ότι ουσιαστικά υπάρχουν αυτά που ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ κι αυτά που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ. Μια καθαρά ρεαλιστική άποψη, δε νομίζεις; Το ερώτημα όμως που γεννάται από το διαχωρισμό αυτό είναι πιστεύω το εξής : Μπορεί άραγε το σύνολο που ονομάζουμε "ΑΓΝΩΣΤΟ" κάποια στιγμή να εκλείψει; Θα μπορέσουμε άραγε να τα εξηγήσουμε κάποτε όλα; Προσωπικά πολύ αμφιβάλλω, αλλά φυσικά δεν μπορώ να ΓΝΩΡΙΖΩ. Το ίδιο το ερώτημα ανήκει από μόνο του στη σφαίρα του ΑΓΝΩΣΤΟΥ. Κάτι όμως μέσα μου μού ψιθυρίζει την απάντηση...κάτι που μου λέει ότι το ΑΓΝΩΣΤΟ, όσο κι αν συρρικνωθεί, θα εξακολουθήσει να υπάρχει για να συναρπάζει τις φτωχές συνειδήσεις μας...ότι μερικά ερωτήματα, απλά δεν θα απαντηθούν ποτέ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 04:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε durden alie, οι έννοιες Γνωστό-Άγνωστο ανήκουν στο ρεαλιστικό αλλά ανήκουν και σε τόσα πολλά άλλα πεδία, που δε μπορείς να απομονώσεις το ρεαλιστικό στοιχείο σ' αυτές τις έννοιες.
Υπάρχει το Γνωστό και Άγνωστο, αυτά που μπορούν να εξηγηθούν με απτά παραδείγματα (εργαστήριο) και αυτά που δε δύναται να εξηγηθούν.
Στην πλειονότητά τους όμως οι άνθρωποι πιστεύουν σε πολλές έννοιες που είναι καθαρά υπόθεση του μη-ρεαλιστικού, όπως ο Θεός ή η Ανώτερη Διάνοια ή Αυτό που βρίσκεται πέρα απο τους λόφους.
Οι άνθρωποι πρέπει κάποτε να πάψουν να άγονται και φέρονται απο το ορθολογιστικό μυαλό τους.
Υπάρχουν πολλά που έχει να ανακαλύψει αυτό το δύσπιστο μυαλό και τα περισσότερα απο αυτά-απλά δε μπορεί να τα αγγίξει γιατί δεν είναι ο τομέας του.
Ανήκουν στα της καρδιάς και της ψυχής. Μέχρι τότε, μπορεί μόνο να τα αισθάνεται.
Γι' αυτό είναι σημαντικό να έχουμε ανοιχτά όλα τα "κανάλια" μας και να αφουγκραζόμαστε τα λεπτοφυέστερα αυτών που συμβαίνουν γύρω μας και συνήθως δε γίνονται αντιληπτά με την πρώτη ματιά.
Αυτά θα ενεργοποιήσουν άλλα κομμάτια μέσα μας και θα αρχίσουμε να αισθανόμαστε περισσότερο το Άγνωστο και τον τρόπο που αυτό δρά.
Πάντα φιλικά

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 29/06/2003 04:54:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 13:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΟΤΙ

quote:
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ??????

Η ΛΕΠΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ??????

ΜΑ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΜΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΜΕΡΙΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ????

ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΝ ΙΑΝΟΣ ΜΑΣ ΔΙΧΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ.



ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ (ΟΡΙΑ) ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΥΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΑΥΤΗΣ.
ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΑ ????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙ...
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 03:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χμ...απόψε θα διηγηθώ μία μικρή ιστορία...

Ο Johnny Cash τραγουδάει...


Hey, get rhythm when you get the blues... > http://www.iranon.gr > Aira newzZZ...

((AiraBased_ΜΟΖ society))

Edited by - Moz on 13/08/2006 03:56:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 18:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα η απάντηση στο τί είναι φανταστικό και τί πραγματικό μπορεί να δοθεί μόνο αν προσδιορίσουμε τη θεωρία του χάους. Είναι κάτι που συμβαίνει πραγματικά, ή ισχύει μόνο θεωρητικά άρα φανταστικά...
Επειδή για μένα η θεωρία ισχύει, αυτά που επηρεάζει στη ζωή μας οδηγούν σε δεδομένες καταστάσεις, που όμως θα άλλαζαν εξ ολοκλήρου αν μπορούσαμε να μεταβάλλουμε έναν απειροελάχιστο παράγοντα. Όλα κινούνται σε ένα λεπτό νήμα που επηρρεάζεται από το χρόνο και το χώρο και την τύχη. Τα χιλιάδες διαφορετικά σενάρια που δεν γίνονται πραγματικότητα είναι για μένα το φανταστικό. Αυτό που ορίζεται ως τυχαίο είναι στην ουσία η παράμετρος που ορίζει τις εξελίξεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 20:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα χιλιάδες διαφορετικά σενάρια που δεν γίνονται πραγματικότητα είναι για μένα το φανταστικό.

Θα έλεγα καλύτερα οτι φανταστικό είναι όχι όλα τα σενάρια, αλλά κάποια λίγα μέσα απο τις χιλιάδες που κάποια στιγμή τα οραματιστήκαμε σάν πραγματικότητα, θέλαμε να γίνουν αλλά δέν μας έκαναν το χατίρι.
Αρκεί βέβαια η πραγματοποίηση τους να μήν ήταν παντελώς εξωπραγματική αλλά να ακολουθούσε κάποια λογική, ο γάιδαρος ας πούμε ποτέ δέν μπορεί να πετάξει

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy