ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΥΛΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 12:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΜΙΛΑΓΑ ΧΤΕΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΓΕΤΑΙ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΥΛΗ ΤΡΙΚΑΛΩΝ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΘΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΤΕ. ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΠΥΛΗ. ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟ ΧΩΡΙΟ (ΤΩΡΑ ΚΩΜΟΠΟΛΗ)ΣΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΑ ΑΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΧΤΙΣΤΙΚΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ. ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΝΤΟΠΙΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ. ΤΙ ΕΝΝΟΩ: ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΤΟ ΧΩΡΙΟ ΥΠΕΡΥΨΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΨΩΝΟΝΤΑΙ ΟΜΑΛΑ ΜΕ ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΔΥΟ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟΙ ΒΡΑΧΟΙ. ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΒΟΥΝΩΝ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΤΟΥΝΕΛ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΛΑ ΜΕ ΜΠΕΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ PARKING. ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΠΟΡΤΑ ΠΑΝΑΓΙΑ! ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΡΙΣΕΙ ΤΙΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΕΣ! ΚΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ) ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ. ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΟΥ "ΕΦΤΙΑΞΑΝ" ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΠΟΡΤΑΡΙΑ!

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 12:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν καταλαβαίνω καλά υποψιάζεσαι ότι ο λόγος που ονομάζεται πύλη δεν είναι το ότι είναι το μόνο πέρασμα στην περιοχή όπως λένε οι ντόπιοι, αλλά κάτι που έχει "ξεμείνει" από παλιά;Ενδιαφέρον ακούγεται. Για να δούμε.. ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να ξέρει κάτι παραπάνω...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 12:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΡΙΒΩΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ Ή ΜΕ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΤΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 12:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις μήπως αν η εκκλησία που έγινε "minimal" είχε χτιστεί πάνω σε κάποιο αρχαίο μέρος λατρείας;

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 13:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΡΧΑΙΑ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 13:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ SUNNY ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΑΥΤΗ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ "ΠΟΡΤΑ" ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΩΡΙΟ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΝΝΟΕΙ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΛΟΓΩ ΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΟΓΙΚΗ.

ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ.

ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 14:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τι βρήκα:
Πύλη
Δεκαοκτώ χιλιόμετρα από τα Τρίκαλα προς Άρτα, βρίσκεται η πανέμορφη κωμόπολη της Πύλης (παλιότερα Πόρτα και ακόμη παλιότερα Πόρτα-Παζάρ) .
Η Πύλη βρίσκεται στην είσοδο της πεδινής περιοχής της Θεσσαλίας προς τα ορεινά της Πίνδου.
Τα δύο αντικριστά βουνά: Κόζιακας και Ίτανος που διαχωρίζονται από τον Πορταϊκό (Πορτιάτη) ποταμό σχηματίζουν μία φυσική μεγαλόπρεπη Πύλη, απ’ όπου και το όνομα της κωμόπολης.
Στην Πύλη μπορεί κανείς να επισκεφτεί τη μοναδική βυζαντινή εκκλησία η οποία βρίσκεται απέναντι, στην Πόρτα-Παναγιά και χρονολογείται από την εποχή της Άννας Κομνηνής (1283 μ.Χ.).

Η Πόρτα-Παναγιά είναι η ιδιαίτερη πατρίδα (γενέτειρα) του Αγίου Βησσαρίωνα του θαυματουργού, άλλοτε μητροπολίτη Λαρίσης και Τρίκκης. Ο Άγιος Βησσαρίωνας, ο οποίος είναι πολιούχος της Πύλης, Καλαμπάκας και Τρικάλων, είναι μία μεγάλη μορφή της Χριστιανοσύνης. Δικό του έργο είναι το μονότοξο λίθινο γεφύρι επί του Πορταϊκού, στα στενά (1514 μ.Χ.). Γεφυρώνει τον Ίταμο με τον Κόζιακα και ήταν η μοναδική δίοδος των ορεινών πληθυσμών από και προς την πεδιάδα των Τρικάλων.

Έργο του Αγίου Βησσαρίωνος είναι επίσης η Μονή Δουσίκου, λίγα χιλιόμετρα από την Πύλη.
Η Πύλη υπήρξε πολλές φορές πεδίο σοβαρών μαχών εξαιτίας της θέσης της. Καταστράφηκε επανειλημμένα από τους κατακτητές. Τελευταία φορά πυρπολήθηκε από τα Ιταλικά στρατεύματα την 8η Ιουνίου 1943.
Σήμερα είναι έδρα του ομώνυμου Δήμου και αριθμεί περίπου 2.500 κατοίκους, ενώ ολόκληρος ο Δήμος Πύλης φτάνει τους 4.500.
Από την Πύλη διέρχεστε προκειμένου στη συνέχεια να μεταβείτε στην Ελάτη, το Περτούλι, τον Ασπροπόταμο, τα Στουρναραίικα και την Άρτα.


Μονή Μεγάλων Πυλών (Πόρτα Παναγιάς)
Ο ναός Πόρτα-Παναγιάς, ήταν το καθολικό της Ιεράς Μονής Μεγάλων Πυλών. Βρίσκεται στον οικισμό "Πόρτα" στα βόρεια του Δήμου Πύλης και επί της όχθης του Πορταϊκού. Σήμερα λειτουργεί ως ναός και είναι επισκέψιμος.

Ο ναός είναι σταυρεπίστεγος που κτίστηκε στα 1283 από τον Σεβαστοκράτορα Ιωάννη Άγγελο Δούκα Κομνηνό. Ο εξωνάρθηκας ανήκει στον τύπο του οκταγωνικού εγγεγραμμένου με γωνιακές ημικυκλικές κόγχες και ισόπλευρο τρούλλο. Χαρακτηριστικό αυτής της εκκλησίας είναι ότι έχει τοποθετημένες εκατέρωθεν της Κύριας Πύλης στο ιερό, τις εικόνες της Παναγίας και του Χριστού. Οι ίδιες δε εικόνες είναι μοναδικές, ολόσωμες, κατασκευασμένες από πολύχρωμες ψηφίδες (1283-1289).

Οι τοιχογραφίες που έχουν εναπομείνει στον κυρίως ναό όπως κι αυτές του νάρθηκα χρονολογούνται στον 18ο αιώνα. Στο πλαίσιο των αναστηλωτικών και στερεωτικών εργασιών πραγματοποιήθηκε ανασκαφική έρευνα στο δάπεδο του ναού, που έφερε στο φως το παλαιό δάπεδο του ναού, όπως και πολλά αρχιτεκτονικά μέλη, αρχαίου ναού, σε δεύτερη χρήση

Η Πόρτα-Παναγιά είναι η ιδιαίτερη πατρίδα (γενέτειρα) του Αγίου Βησσαρίωνα του θαυματουργού, άλλοτε μητροπολίτη Λαρίσης και Τρίκκης. Ο Άγιος Βησσαρίωνας, ο οποίος είναι πολιούχος της Πύλης, Καλαμπάκας και Τρικάλων, είναι μία μεγάλη μορφή της Χριστιανοσύνης.


ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΥΠΗΡΧΕ Ή ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ. ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟΣΕΣ ΜΑΧΕΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΑ ΕΙΧΑΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 12:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΎΛΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΝΑΞΟ ΧΤΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΥΛΗ ΠΕΤΡΙΝΗ ΧΩΡΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙΑ ΤΕΙΧΟΥΣ ΤΡΙΓΥΡΩ ΤΗΣ. Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΠΟΡΤΑΡΑ".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 17:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε,ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ..ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 17:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πορτάρα (μάλλον έτσι τονίζεται), η πύλη του αρχαίου ναού του Απόλλωνα που κτίστηκε το 522 πΧ και ποτέ δεν τέλειωσε.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 16:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φίλε beyond κανε τον κόπο να ρωτήσεις καποιον παππού , κάποια γιαγιά, κάτι θα γνωρίζουν αυτοί. Κατά προτίμηση τους γηραιότερους!


φιλε/η οστρια , μήπως γνωριζεις τιποτα άλλο για αυτή την πόρτα? ΄

Δεν είναι λίγο περίεργο το γεγονός ότι ποτέ δεν τελείωσε?
...Η μήπως έχει τελειώσει και είναι όλα έτοιμα?

Edited by - SUNNY on 08/07/2003 16:09:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 17:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε/η οστρια , μήπως γνωριζεις τιποτα άλλο για αυτή την πόρτα? ΄

Δεν είναι λίγο περίεργο το γεγονός ότι ποτέ δεν τελείωσε?
...Η μήπως έχει τελειώσει και είναι όλα έτοιμα?


Για την Πορτάρα της Πάρου δεν έψαξα ακόμα... αλλά βρήκα μερικά στοιχεία για την Πύλη Τρικάλων!

Λοιπόν, δες το
http://www.dimospylis.gr/index.htm

Αποσπάσματα από το site

" ναός Πόρτα Παναγιά, είναι σταυρεπίστεγη τρίκλιτη βασιλική που έχει κτισθεί πάνω σε αρχαίο ναό. Αυτό μαρτυρούν οι κίονες οι οποίοι ευρίσκονται στο χώρο γύρωθεν του ναού, όπως και η ύπαρξη πολλών αρχιτεκτονικών μελών είτε εντοιχισμένων είτε περισυλλεγέντων κατά καιρούς, που σήμερα φυλάσσονται στο ναό. "

"Σε δύο κορυφές του βουνού Ίταμος, ΝΔ της Πύλης, σώζονται τα ερείπια δύο φρουρίων των ελληνιστικών χρόνων. Από αυτά ελέγχονται όλα τα περάσματα των Αγράφων και της Πίνδου. Τα εν λόγω φρούρια κατελήφθησαν από τον Φίλιππο Ε΄ της Μακεδονίας το 189 π.Χ. και καταστράφηκαν από τον Ιούλιο Καίσαρα το 46 π.Χ. Στην περιοχή αυτή τοποθετείται η αρχαία πόλη Αθήναιον."

Εψαξα λοιπόν για το αρχαίο "Αθήναιον" και να τι βρήκα:

"Σημαντικόν αρχαίο φρούριον κείμενο επί των συνόρων της αρχαίας θεσσαλίας και της Αθαμανίας, δια λαξευτών ογκολίθων κατεσκευασμένον και οπωσδήποτε καλώς διατηρούμενον, υπέρ το χωρίον Πόρτα των Αγράφων της Πίνδου, εν θέση "Αιλιάς" και "Ιταμος" επί υψομέτρου 1.356μ. τούτο κατέλαβεν εκ Γόμφων Φίλλιπος ο Ε΄ τω 189 πΧ. ίνα καταστείλη την επανάσταση των Αθαμάνων (Λύβιος 38,2) Εκ τινών επιγραφών και αρχιτεκτονικών μελών, ευρεθέντων εν τη εκκλησία "Πόρτα Παναγία", εικάζεται ότι υπήρχε εκεί ναός της Αθηνάς, εκ του οποίου ονομάσθη η θέσης (βλ πρακτικά της Αρχ. Εταιρείας του 1911 σελ. 282-284 και του 1924 σελ 125)"

Αλήθεια γιατί αυτά τα βουνά τα λένε Αγραφα?


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 13:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΚΑΛΗ Η ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ.
ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ.

ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΓΩΝΡΙΖΕΙ ΑΛΛΕΣ "ΠΥΛΕΣ" ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 21:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις Θερμοπύλες!!!

Στην Κω υπάρχει μια περιοχή που λέγεται Παλιά Πύλη και δίπλα το χωρίο Πύλη (Νέα).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 00:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:)))))))))))καλησπερα φιλοι μου.
υπεροχο θεμα,να εκφρασω μια απορια? χωρις να μου πεταξετε τοματες η καρεκλες?αληθεια,εχει ψαξει καποιος το γεννεαλογικο δεντρο του bill gates?δεν θα βρειτε πολλα πραγματα,σχεδον τιποτε,μονο ο ιδιος ο βασιλης πυλεας μπορει και δεν δινει συνεντευξεις περα απο τις νεες τεχνολογιες και την πορεια των ερευνων της microsoft.μην φαω πολυ ξυλο μια σκεψη και απορια εξεφρασα.με απεραντο σεβασμο και εκτιμηση,ο φιλος σας μανος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beetlejuice
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 03:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beetlejuice  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδω νομιζω πως μπορω να σας βοηθησω και μαλιστα αποτελεσματικα. Στο αρθρο που εχω γραψει στο site της ομαδας μου με τιτλο Φακελος Ελληνικη Μυθολογια:Επιστημονικη Φαντασια ή η ιστορια των προγονων μας σας μεταφερω τα εξης:"...Για όποιον θελήσει να επαληθεύσει τα παραπάνω ας βρει στο χάρτη τις εξής τοποθεσίες:Όλυμπος Λέσβου,Όλυμπος Αττικής,αρκαδικό όρος Λυκαίον(κατά την αρχαιότητα ονομαζόταν Όλυμπος),Όλυμπος Ηλείας,Όλυμπος της Κρήτης,Όλυμπος Σκύρου,Όλυμπος Καρπάθου,Όλυμπος Μυσίας Μ.Ασίας,Όλυμπος Βιθυνίας κ.α.Επίσης άξιον προσοχής είναι και το γεγονός ότι κοντά σε πολλά από αυτά τα όρη ή τοποθεσίες,βρίσκονται και άλλες με την ονομασία Πύλες,Πύλας ή Πυλές(αχωροχρονικά σημεία επαφής δύο κόσμων ίσως;"

Επισης πληροφορω οσους δεν γνωριζουν οτι ο γνωστος μας Ολυμπος ΔΕΝ ΘΕΩΡΟΥΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ οτι ηταν η κατοικια των θεων,ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ(!!!) κατεβαιναν στη Γη και οποιος θελει μπορει να το ψαξει...Τωρα εσεις απλα συνδεστε το παζλ..Κατι βγαινει!!!!!

Η απόλυτη ομάδα του ελληνικού μεταφυσικού:GATEWAY TEAM:Επισκεφθείτε μας στο www.metafysiko.gr και συμμετεχετε στο ΝΕΟ μεγαλο ΦΟΡΟΥΜ του ανεξηγητου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 11:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕς ( ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΥΛΕΑΣ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ?

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ. ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΤΟΠΟΝΥΜΙΑ.ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑΤΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΤΙ:
ΚΑΠΟΙΟΣ, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ (ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ), ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΑΡΤΗ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΚΘΕΣΕΙ ΕΔΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ¨ΒΛΕΠΟΥΜΕ¨ ΚΑΤΙ.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ!


Edited by - SUNNY on 15/07/2003 11:44:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 16:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα σε ολους φιλοι μου,ειστε καλα?,
sunny,στα ελληνικα το ονομα "bill gates" μεταφραζεται ως βασιλης πυλεας,δεν ξερω κατι αλλο,εκτος του οτι προσφατα ειπαν στις ειδησεις,πως δεν εγινε δεκτος στον λευκο οικο,γιατι δεν ειχε ταυτοτητα.
αυτο ειναι γεγονονος και μια πραγματικοτητα που αξιζει να την μελετησουμε.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,το φιλαρακι σας ,ο μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 00:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά!
Για τις τοποθεσίες και τη σημασία τους στο χώρο κυκλοφορεί το πολύ καλό βιβλίο <<Τα άγνωστα μεγαλουργήματα των αρχαίων Ελλήνων>> του Θ.Μανιά. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ,αξίζει να το προμηθευτείτε!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 02:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και από μένα

Ο beetlejuice μας έδωσε αρκετές πληροφορίες και ίσως θα έπρεπε να το ψάξουμε λίγο στον χάρτη όπως λέει και η sunny! Λέτε να βρεθούμε προ εκπλήξεων?
Ας αναλάβει κάποιος να ενώσει τα σημεία στον χάρτη και να το ανεβάσει στο θέμα (αλλά πώς να το ανεβάσει από το κομπιούτερ του γίνεται;
αυτό είναι το δικό μου πρόβλημα, γιατί δεν βρίσκω κάποιο site στο οποίο να μπορώ να ανεβάσω τις εικόνες που έχω και να τις χρησιμοποιώ μετά όπου θέλω. Αν ξέρετε κανένα πείτε μου!)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 08:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 16:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν φτιάξτε το χάρτη σε μορφή εικόνας,στείλτε το με ηλεκτρονικό μήνυμα στον Admin ή στον Arzuna μαζί με τη διεύθυνση του θέματος!Για το χατήρι των μελών μας και της έρευνας ΟΛΑ τα μπορούμε!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 16:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιέ μου φίλε, Σκοτεινέ Άγγελε, τι κάνεις?

Ζεις ακόμα την περιπέτεια της ζωγραφικής? Έχεις καινούρια έργα?

Είχα χαθεί λίγο καιρό, τώρα είμαι πάλι εδώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 04:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΛΙΑ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ-ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ-,ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΗΛΕΙΑΣ.Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΣΥΣΧΕΤΙΖΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΠΩΝΥΜΙΑ (ΠΟΡΤΕΣ,ΚΤΛ ΚΤΛ) ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΠΟΛΛΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΑΜΑΤΙΚΩΝ ΝΕΡΩΝ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΓΕΙΩΝ ΡΕΥΜΑΤΩΝ, ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΓΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΙΣΩΣ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ-ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΧΩΡΟΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΑΣΜΑ,ΜΙΑ ΠΥΛΗ ΠΡΟΣ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ,ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Η ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ,ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 15:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΡΟΘΥΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΨΑΞΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΜΗΠΩΣ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑΚΟ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ?

Edited by - SUNNY on 17/07/2003 15:04:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 16:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ???????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 17:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου,ειστε καλα?,
εχω βρει 2 χαρτες,ομως δεν με βοηθησαν,οι μονες πυλες που αναφερονται ειναι
η πυλος,το πηλιο,οι θερμοπυλες
εκτος αν οι αρχαιοι ελληνες εβαζαν κωδικους στους σημαντικους χωρους.τι εννοω,ας βρει καποιος ποιοι αριθμοι αντιστοιχουν στην λεξη πυλη,ισως βρουμε πολεις και τοποθεσιες που συνδεονται ,με τον αριθμο που θα προκυψει.
με σεβασμο και απεραντη αγαπη,το φιλαρακι σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 19:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εκτος αν οι αρχαιοι ελληνες εβαζαν κωδικους στους σημαντικους χωρους.τι εννοω,ας βρει καποιος ποιοι αριθμοι αντιστοιχουν στην λεξη πυλη,ισως βρουμε πολεις και τοποθεσιες που συνδεονται ,με τον αριθμο που θα προκυψει.

Φίλε Μάνο η Πύλη = 518 από μια γρήγορη ματιά στο βιβλίο του Μανιά δεν υπάρχει κάποια άλλη λέξη ή όνομα που να ισσούται με 518, ούτε και απόσταση μεταξύ δύο τόπων.

Βέβαια βρήκα έναν ενδιαφέροντα συσχετισμό
ακρόπολις = 581

Πάντως βρήκα ότι η "πύλη" των αρχαίων (προέρχεται μάλλον από το πόλος ή το πόλις) εχρησιμοποιείτο για να χαρακτηρίσει: είσοδο, άνοιγμα, στόμιο, ορεινή διάβαση, δίοδο, ισθμό, πορθμό.

Αρα οι τόποι με την (συν)επωνυμία "πύλη, πύλαι κλπ" είναι αρκετοί.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 23:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η πυλη ανοιξε,
μεσα μας καλεσε,
γνωση να λαβουμε,
με φως μας εντυσε,
ο χρονος κυλησε,
στην ωρα εγνεψε,
μια μεθη μας αφησε,
το εναυσμα εδωσε,
το φως μας χαρησε,
ελληνες μας βαφτησε.

δικο μου,με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,ο φιλος σας μανος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 04:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πορτάρα (μάλλον έτσι τονίζεται), η πύλη του αρχαίου ναού του Απόλλωνα που κτίστηκε το 522 πΧ και ποτέ δεν τέλειωσε.

Ποτέ δεν τελείωσε ο ναός, ή η Πύλη;
Ναός χτίστηκε καθόλου, ή μόνο η Πύλη;

περίεργο μου φαίνεται να χτιστεί πρώτα η πύλη και μετά ο ναός...

Μιας και μιλάμε για τοποθεσίες όπου εικάζεται ότι βρίσκονται σε αυτές κάποιου είδους πύλες (προς κάποια άλλη διάσταση άραγε;), άκουσα πρόσφατα ότι πολύ παλιά, ο Ολυμπος και ο Κυσσαβος ήταν ενωμένοι. Κάποια γεωλογική διαταραχή - λένε - τους χώρισε (αν περάσετε από τα Τέμπη θα προσέξετε ότι για περίπου 500 μέτρα τα δυό βουνά είναι κάθετα κομμένα σαν να τα έκοψε κάποιος με μαχαίρι!)κι έκτοτε η περιοχή συγκεντρώνει ενέργεια περίεργης ιδιότητας, που κάνει το μέρος να λειτουργεί ως πύλη.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι πράγματα που άκουσα από Θεσσαλονικιούς, διά της προφορικής οδού, οπότε λάβετέ το ως φήμη κι όχι ως πληροφορία.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantinos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
51 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 21:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantinos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χωρίο Πύλη Τρικάλων, το είχα επισκευτεί προ πεντέ ετών. Βέβαια τότε ήμουν μόλις στην 6η τάξη του δημοτικού... αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το φυσικό τοπιο (η περιοχή είναι γεμάτη δέντρα) και το πετρόχτιστο γεφύρι που περνούσε πάνω από το ποτάμι της περιοχής. Δυστήχως από τότε δεν έτυχε να ξανά επισκευτώ το μέρος. Γενικά πιστευώ πως και ο Νομός Τρικάλων αλλά και ο Νομός Καρδίτσας έχουν αρκετά ενδιαφέροντα μέρη να επισκευτείς.

Κωνσταντίνος Αναζητητής της αλήθειαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy