ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΚΤΑΤΩΡ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 13:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία απο έναν Μεγάλο του Σινεμά...
Το κείμενο που ακολουθεί είναι ο λόγος που κάνει στο τέλος της ταινίας "Ο Μεγάλος Δικτάτωρ" ο Τσάρλι Τσάπλιν...

Λυπάμαι αλλά δεν θέλω να είμαι αυτοκράτορας – αυτή δεν είναι η δουλειά μου - δεν θέλω να κυβερνήσω ή να κατακτήσω κανέναν. Θα επιθυμούσα να βοηθήσω τον καθένα εάν είναι δυνατόν, Εβραίο, μαύρο , λευκό. Όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, έτσι είναι τα ανθρώπινα όντα.
Όλοι θέλουμε να ζήσουμε από την αμοιβαία ευτυχία, όχι από την αμοιβαία δυστυχία. Δεν θέλουμε να μισήσουμε και να περιφρονήσουμε ο ένας τον άλλο. Σε αυτόν τον κόσμο υπάρχει χώρος για τον καθέναν και η γη είναι πλούσια και μπορεί να προσφέρει σε όλους.
Ο τρόπος της ζωής μπορεί να είναι ελεύθερος και όμορφος.
Αλλά έχουμε χάσει τον τρόπο.
Η πλεονεξία έχει δηλητηριάσει τις ψυχές των ανθρώπων - έχει φράξει τον κόσμο με το μίσος -μας έχει οδηγήσει στη δυστυχία και την αιματοχυσία.
Έχουμε αναπτύξει την ταχύτητα αλλά έχουμε κλείσει τον εαυτό μας σε: μηχανήματα που δίνουν την αφθονία και μας έχουν αφήσει στην ανάγκη. Η γνώση μας έχει καταστήσει κυνικούς, την ευφυϊα μας σκληρή και αγενή. Σκεφτόμαστε πάρα πολύ και αισθανόμαστε λίγο: Περισσότερο από τα μηχανήματα χρειαζόμαστε την ανθρωπιά. Περισσότερο από την ευφυΐα χρειαζόμαστε την συμπόνια και την ευγένεια.
Χωρίς αυτές τις ιδιότητες, η ζωή θα είναι βίαια και θα χαθεί.
Το αεροπλάνο και το ραδιόφωνο μας έχουν φέρει πιο κοντά . Η ίδια η φύση αυτών των εφευρέσεων φωνάζει για την καλοσύνη στα άτομα, φωνάζει για την καθολική αδελφοσύνη για την ενότητα όλων μας. Ακόμη και τώρα η φωνή μου φθάνει στα αυτιά εκατομμυρίων ανθρώπων σε όλο τον κόσμο, εκατομμύρια απελπισμένων ανδρών, γυναικών και μικρών παιδιών, θύματα ενός συστήματος που κάνει τους ανθρώπους να βασανίζουν και να φυλακίζουν αθώους . Σε εκείνους που μπορούν να με ακούσουν λέω "μην απελπιστείτε".
Η δυστυχία που είναι τώρα επάνω σε μας είναι μόνο η διάβαση της πλεονεξίας, η πικρία των ατόμων που φοβούνται τον τρόπο της ανθρώπινης προόδου: το μίσος των ατόμων θα περάσει οι δικτάτορες πεθαίνουν και η δύναμη που πήραν από τους ανθρώπους, θα επιστρέψει στους ανθρώπους και όσο πεθαίνουν οι άνθρωποι η ελευθερία δεν θα χαθεί ποτέ...
Στρατιώτες - μην δώστε τον εαυτό σας στα θηρία, άτομα που σας περιφρονούν και σας υποδουλώνουν - που οργανώνουν τις ζωές σας, σας λένε τι να κάνετε, τι να σκεφτείτε και τι να αισθανθείτε, που σας τρυπούν με τρυπάνι, σας κάνουν δίαιτα , σας συμπεριφέρονται σαν κοπάδι, σας χρησιμοποιούν σαν χορτονομή πυροβόλων.
Μην δώστε τον εαυτό σας σε αυτά τα αφύσικα άτομα, άτομα μηχανών, με τα μυαλά μηχανών και τις καρδιές μηχανών. Δεν είστε μηχανές. Δεν είστε βοοειδή. Είστε άνθρωποι. Έχετε την αγάπη της ανθρωπότητας στις καρδιές σας. Δεν μισείτε – μόνο οι ανέραστοι μισούν. Μόνο οι ανέραστοι και οι αφύσικοι στρατιώτες - μην πολεμάτε για τη σκλαβιά, να πολεμάτε για την ελευθερία.
Στο δέκατο έβδομο κεφάλαιο Αγίου Λουκά γράφει ότι "το βασίλειο του Θεού είναι μέσα στο άτομο" - όχι ένα άτομο, ούτε μια ομάδα ατόμων - αλλά σε όλα τα άτομα - σε σας, τους ανθρώπους.
Οι άνθρωποι έχετε τη δύναμη, τη δύναμη να κατασκευάζετε τις μηχανές, τη δύναμη να δημιουργείτε την ευτυχία. Οι άνθρωποι έχετε τη δύναμη να καταστήσετε τη ζωή ελεύθερη και όμορφη, για να κάνετε αυτήν την ζωή μια θαυμάσια περιπέτεια. Τότε στο όνομα της δημοκρατίας ας χρησιμοποιήσουμε αυτή τη δύναμη – ας ενωθούμε όλοι .Ας παλέψουμε για έναν νέο κόσμο, ένα αξιοπρεπή κόσμο που θα δώσει στους ανθρώπους την δυνατότητα να εργαστούν, και θα σας δώσει το μέλλον και γηρατειά και ασφάλεια. Από την υπόσχεση αυτών των πραγμάτων, τα θηρία έχουν ανέλθει στη δύναμη, αλλά ψεύδονται. Δεν εκπληρώνουν την υπόσχεσή τους, ποτέ. Δικτάτορες ελεύθεροι οι ίδιοι αλλά υποδουλώνουν τους ανθρώπους. Τώρα ας παλέψουμε για να εκπληρώσουμε εκείνη την υπόσχεση. Ας παλέψουμε να ελευθερώσουμε τον κόσμο, να απομακρύνουμε τα εθνικά εμπόδια, να απομακρύνουμε την πλεονεξία, το μίσος και την αδιαλλαξία. Ας παλέψουμε για έναν κόσμο του λόγου, ένα κόσμο όπου η επιστήμη και η πρόοδος θα οδηγήσουν στην ευτυχία όλων των ανθρώπων.
Στρατιώτες - στο όνομα της δημοκρατίας, ας ενωθούμε όλοι !
Κοιτάξτε ψηλά τα σύννεφα διαλύονται! - ο ήλιος βγαίνει. Βγαίνουμε από το σκοτάδι στο φως. Μπαίνουμε σε έναν νέο κόσμο. Ένας καλός νέος κόσμος όπου οι άνθρωποι θα σταθούν επάνω από το μίσος και την πλεονεξία τους και τη βιαιότητα.
Στην ψυχή του ατόμου έχουν δοθεί τα φτερά - και επιτέλους αρχίζει να πετά. Πετά στο ουράνιο τόξο - στο φως της ελπίδας - στο μέλλον, ένα λαμπρό μέλλον που ανήκει σε σας, σε μένα και σε όλους μας. Κοιτάξτε ψηλά. Κοιτάξτε ψηλά."

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 14:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετικό ΑΙΟΝ.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 14:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΡΑΒΟ ρε φίλε. Πολύ όμορφο. Όσο και δυνατό. Όσο και σκληρό . Δηλαδή αληθινό.
Χειροκροτώ και υποκλίνομαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 15:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...somewhere over the rainbow...



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 11:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΘΑ ΤΟ ΑΔΙΚΗΣΕΙ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 16:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.cinenet.gr/greatdictator.htm

http://www.odeon.gr/movies/the_great_dictator/greatdictatorparaskinio.htm


-ΕΤΣΙ...ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΑ...:)-




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 02:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ δυνατό φίλε μου!...συγχαρητήρια που μοιράζεσαι εναν άλλον ΑΙΟΝ εδω "μέσα".
Ήδη θα κατάλαβες σε ποιά "παράταξη" ανήκω,-αν και δε χρειάζομαι αναγνώριση-αν και δε χρειάζεσαι οπαδούς
...you may say i'm a dreamer, but i'm not the only one...
Imagine~John Lennon~

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 02:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή κίνηση Αιών! Σε τι θα μπορούσα να φέρω αντίρρηση από τον παραπάνω λόγο;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 11:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους, και ένα πραγματικά μεγάλο ευχαριστώ στο φίλο ΑΙΟΝ για το καταπληκτικό απόσπασμα που μας παράθεσε...

Με αυτό έρχεται και επιβεβαιώνεται ότι η "εσωτερικότητα" [που εκδηλώνεται με την ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ, κατα την ευαγγελική περικοπή και τη ΚΑΙΝΗ ΕΝΤΟΛΗ (καινή = "ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ" - "ΝΕΑ" και ΟΧΙ "άδεια") του Ιησού πρός την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ] ενυπάρχει και υποβόσκει ΠΑΝΤΟΥ και στα ΠΑΝΤΑ...

Ποιός θα μπορούσε να φανταστεί ότι μέσα απο μια ΚΩΜΩΔΙΑ (ένα κατεξοχήν ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΙΔΟΣ ΘΕΑΤΡΟΥ), του μεγαλύτερου ερμηνευτή του είδους αυτού (κατα τη ταπεινή μου γνώμη), του Τσάρλυ Τσάπλιν ή "ΣΑΡΛΩ" και μάλιστα μέσα απο το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΓΟ, θα μπορούσε να πηγάζει ένα τέτοιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ πρός την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...

Αλήθεια, η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΑΚΟΥΕΙ;;;;
'Η μήπως είναι ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΗ στο να ανακαλύψει θεωρείες συνομοσίας και όπου αυτό στέκεται ΑΔΥΝΑΤΟ γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, προσπαθεί (επίπονα είναι η αλήθεια!) να ΚΑΤΑΣΚΕΥΣΕΙ εκείνη συνομοσίες και έτσι ΧΑΝΕΙ την ουσία της ΖΩΗΣ;;;

Μια ΟΥΣΙΑ πού τόσο μα τόσο όμορφα, απλά, λητά μας παρουσίασε ο Μεγάλος αυτός Κωμικός;;;

Φίλε ΑΙΟΝ, σε ευχαριστώ και πάλι...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 06/07/2003 12:02:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 10:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΙΟΝ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.
ΛΙΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ.

ΤΟ ΕΙΠΕ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΥ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΝΗ ΤΩΝ ΠΟΛΕΜΩΝ.

ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΕΛΣΟΣ ...
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ "Αλήθεια, η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΑΚΟΥΕΙ;;;;" ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ.

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑ ΠΝΙΓΟΝΤΑΙ.
ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ??????
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΡΙΔΙΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗΣ ????

ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΡΙΔΙΟ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΚΛΟ.
ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΝΑ ΣΧΙΜΑΤΙΖΕΤΑΙ.
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΓΑΘΑ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ)?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2003, 17:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επίλυση των προσωπικών προβλημάτων είναι πρώτη προτεραιότητα αλλά οφείλουμε να μην δημιουργούμε και καινούργια. Αλλιώς θα έρθει κάποια μέρα που η ζωή θα φεύγει απο μέσα μας και εμείς δεν θα έχουμε κάνει τίποτα. Όπως ήρθαμε θα φύγουμε. Μια ζωή τζάμπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 00:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Μια ζωή τζάμπα...

Σοφή κουβέντα...
Αλλά ΠΟΤΕ;;;
ΠΟΤΕ, είναι που μια ζωή πηγαίνει τζάμπα;;;
Και με ποιά κριτήρια;;;

Με τον φίλο AvatarGr θα "διαφωνήσω", σε επι μέρους θέμα ΠΟΥ ΟΜΩΣ μπορεί να γίνει και βασικό...

Λές φίλε μου (και το σέβομαι αυτό), πώς

quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.


Καλέ μου φίλε, ανάτρεξε στους ΒΙΟΥΣ των 'Οντων Εκέινων που ήρθαν και ΔΙΔΑΞΑΝ τον 'Ανθρωπο...
Η ζωή τους, ΜΟΝΟ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΧΕ...
Παρ'όλα ταύτα, ΕΚΕΙΝΟΙ ΔΙΔΑΞΑΝ...
Και ΙΣΩΣ να μην έχεις κατανοήσει ότι η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ (μιά ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διδασκαλία), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ το τελετουργικπο τυπικό της, ΑΛΛΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ και το ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ κομμάτι του ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ που ΔΙΔΑΣΚΕΙ...

Αλλά σήμερα βλέπεις, μένει ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ, στα "λόγια" του Διαδασκάλου και όχι στα ΕΡΓΑ ΤΟΥ...
'Ετσι (κατα τη ταπεινή μου γνώμη, μπορεί να κάνω και λάθος ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ), έχουμε τα σημερινά φαινόμενα που ο Μεγάλος Κωμικός ΣΤΗΛΗΤΕΥΣΕ και ΚΑΥΣΤΗΡΙΑΣΕ με τον καλύτερο τρόπο...

'Οχι φίλε μου AvatarGr...
'Οταν ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, δεν έχει προβλήματα, τότε ΑΠΛΑ "ΑΕΡΟΛΟΓΕΙ" και "ΔΟΚΙΣΗΣΟΦΕΙ"...
'Οταν ΕΧΕΙ πρόβλήματα, τότε ΑΥΤΑ είναι που τον φέρνουν στο ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ και ποιός είναι και τι είναι και γιατί περνάει όσα περνάει...
Πάρε το παράδειγμα του Ντάντε Αλιγκέρι...
Θα έβγαζε ποτέ απο ΜΕΣΑ ΤΟΥ, το αριστούργημά του, τη "Θεία Κωμοδία", ΑΝ δεν είχε αποριφθεί ερωτικά απο τη λατρεμένη του;;;
Και πόσα πόσα άλλα ΤΕΤΟΙΑ παραδέιγματα...

Με σεβασμό στο ΠΟΝΟ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 23:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λόγος του "Μεγάλου δικτάτορα" είναι αποστωμοτικός και αν προσπαθήσεις να κανεις σχόλιο θα ήταν σαν να κατέστρεφες ένα έργο τέχνης.
Παρόλα αυτά θυμίζει,αν όχι έχει πάμπολα κοινά νοήματα με κάποιον άλλο λόγο που εκφωνήθηκε πρίν απο 2300 χρόνια.
Αναφέρομαι στον λόγο του Μ.Αλεξάνδρου που υπάρχει στο σχετικό τόπικ .
Μόνο που εκεί το θέμα εξαντλήθηκε στο πόσο βάρβαρος και αιμοσταγής δολοφόνος ήταν αυτός που τον εκφωνούσε.
Για άλλη μια φορά το δέντρο έκρυψε το δάσος.
Για άλλη μια φορά πετάξαμε τον θησαυρό γιατί δεν μας άρεσε το σεντούκι.
Αδιαφορία , ή άστοχη επιλεκτικότητα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 23:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Steelspring...

Κλείνεις λέγοντας:

quote:
Αδιαφορία , ή άστοχη επιλεκτικότητα;

Θεωρώ ΑΣΤΟΧΟ αυτό που υιοθετείς ως άποψη, δηλαδή το να ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και όχι να ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΣ (ο καθένας στο μέτρο που μπορεί) τα διάφορα κείμενα...

Το ΑΝ κάποιος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ερμηνεύσει και να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ αυτό που του προσφέρει η ΖΩΗ Η ΙΔΙΑ, τότε απλά αναρωτιέμαι ΠΩΣ θα μπορέσει να ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ;;;

Αδικείς πολύ τον Αίον που έκανε τον κόπο και παράθεσε κάτι απο τον ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ και που ΑΠΗΧΕΙ τόσο πολύ μεγάλο βάθος σε θέματα ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ και πολύ περισσότερο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ...
Εσωτερισμού, που ΠΟΛΛΟΙ τον επικαλούντε ΧΩΡΙΣ να έχουν ΚΑΝ αντιληφθει ΤΙ ΕΙΝΑΙ και ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ...

Πράγματι ο ΛΟΓΟΣ ΣΤΗΝ ΩΠΙΔΑ που εκφώνησε ο Αλέξανδρος ο μέγας αυτό στρατηλάτης, ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ αναγκαίος σε κάθε έναν που θέλει να αντιληφθεί ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ σε σχέση με τον ΚΟΣΜΟ...
Συμφωνώ λοιπόν με αυτό που λές ότι για άλλη μια φορά το δέντρο κρύβει το δάσος...

'Ομως ΤΗΡΗΣΕ τις ίσες αποστάσεις, και ΕΦΑΡΜΟΣΕ το ίδιο μέτρο και στο παραπάνω κείμενο...
Μην αφήνεις το ΔΕΝΤΡΟ να σου κρύψει το ΔΑΣΟΣ...
Αναγνώρισε στον μεγάλο κωμικό, το ΙΣΟ ως πρός τον λόγο και ειδικά ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 18:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ΚELSOS
quote:
Θεωρώ ΑΣΤΟΧΟ αυτό που υιοθετείς ως άποψη, δηλαδή το να ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και όχι να ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΣ (ο καθένας στο μέτρο που μπορεί) τα διάφορα κείμενα...

ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΣ τα λόγια μου ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ ότι άποψή μου είναι να ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ τα διάφορα κείμενα...;

quote:
'Ομως ΤΗΡΗΣΕ τις ίσες αποστάσεις, και ΕΦΑΡΜΟΣΕ το ίδιο μέτρο και στο παραπάνω κείμενο...
Μην αφήνεις το ΔΕΝΤΡΟ να σου κρύψει το ΔΑΣΟΣ...
Αναγνώρισε στον μεγάλο κωμικό, το ΙΣΟ ως πρός τον λόγο και ειδικά ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ...


Το ότι επισημαίνω οτι δεν τηρήθηκαν ίσες αποστάσεις μεταξύ δύο σημαντικών λόγων, ΚΑΤΑΝΟΕΙΤΑΙ απο εσένα ως μή τήρηση ίσων αποστάσεων;

Θυμίζω πώς τοποθετήθηκα:

quote:
Ο λόγος του "Μεγάλου δικτάτορα" είναι αποστωμοτικός και αν προσπαθήσεις να κανεις σχόλιο θα ήταν σαν να κατέστρεφες ένα έργο τέχνης.
Παρόλα αυτά θυμίζει,αν όχι έχει πάμπολα κοινά νοήματα με κάποιον άλλο λόγο που εκφωνήθηκε πρίν απο 2300 χρόνια.
Αναφέρομαι στον λόγο του Μ.Αλεξάνδρου που υπάρχει στο σχετικό τόπικ


Είναι τρομερά ενοχλητικό να σου αποδίδουν σκέψεις που δέν έκανες και ιδιότητες που δεν έχεις.

Για να μήν μακρυγορώ , παραθέτω δύο αποσπάσματα των λόγων που επέλεξα με κριτήριο την αναφορά σε παρεμφερείς έννοιες.
Ας κρίνει ο καθένας με τα δικά του κριτήρια την αξία του καθένα τηρώντας τις ίδιες αποστάσεις .
Ας αξιοποιήσουμε λοιπόν αυτά που μας προσφέρει η ζωη ερμηνεύοντας και κατανοώντας για να μπορέσουμε να εξελιχθούμε.

quote:
ΤΟ ΘΕΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΣΑΝ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΚΟΙΝΟ ΠΑΤΕΡΑ ΟΛΩΝ,
ΩΣΤΕ Η ΔΙΑΓΩΓΗ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΘΕΩΡΩ ΙΣΟΥΣ ΛΕΥΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΛΑΨΟΥΣ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ
ΣΑΝ ΥΠΗΚΟΟΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΜΕΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ.


quote:
Λυπάμαι αλλά δεν θέλω να είμαι αυτοκράτορας – αυτή δεν είναι η δουλειά μου -
δεν θέλω να κυβερνήσω ή να κατακτήσω κανέναν. Θα επιθυμούσα να βοηθήσω τον
καθένα εάν είναι δυνατόν, Εβραίο, μαύρο , λευκό. Όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε
ο ένας τον άλλο, έτσι είναι τα ανθρώπινα όντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 20:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ σωστα,φιλε STEELSPRING.
Ο ΕΟΝ,θαπρεπε να ψαχνει ειλικρινα,για εφαρμογες του κειμενου του Τσαπλιν,στα Ιουδαιοχριστιανικα πεπραγμενα ανα τους αιωνες.
Τωρα ,Ιουδαιοχριστιανοι,να κρινουν ημιθεους,σαν τον Μεγα(αληθινα μεγαλος και οχι καλπικος)Αλεξανδρο,ειναι τουλαχιστον αστειο.
Αφου εχουν τωρα,τον "Μεγα" Κων/τινο,τον "Μεγα" θεοδοσιο,τον "Μεγα"Βασιλειο και τον "Μεγιστο" "φιλανθρωπο" Ιησου του Ναυη-βοηθεια μας!ειναι και αγιος της ελληνορθοδοξου εκκλησιας ,γβρμτθ!-τι τους νοιαζει για τους ελληνες...
αφου εις τους ποδας του Αβρααμ κλινουν το γονυ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 21:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακομη πιο αστειο ειναι να προσπαθουν καποιοι να λενε ο,τι τους κατεβει προκειμενου να ακουγονται οι φανατισμενες προθεσεις τους.
Οι Ιουδαιοι δεν ειναι Χριστιανοι Ηelios.Το κειμενο που κατεθεσε ο ΑΙΟΝ εχει αληθειες που περιεχονται στα ευαγγελια απο την διδασκαλια του Χριστου.Μονο ο Χριστος μιλησε για αγαπη και για την αγαπη του προς τον ανθρωπο θυσιαστηκε.Το θεωρω ασκοπο να σου μιλαω αλλα δεν δεχομαι να λες καθε φορα ο,τι ασχετο σου κατεβαινει σε καθε τοπικ μονο και μονο για να ειρωνευτεις!
Να ειστε ολοι καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 23:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ
θαλης ο Μιλησιος.
500 χρονια προ Χριστου.
ΟΙ ΣΤΩΙΚΟΙ
ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΠΡΩΤΙΣΤΟ
ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ,
ΤΟ ΝΑ ΠΡΑΤΤΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ,
ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΝ ΑΔΕΛΦΟΥΣ.
Το να αναφερω κι αλλους Αρχαιοελληνες,
που ειπαν τα ιδια οπως και ο Ιησους,
χωρις οι μαθητες και οπαδοι τους να αποκτηνωθουν,
και να κανουν τα γνωστα εγκληματα και καταστροφες,
σε φανατισμενες και επιθετικες τρυφερες υπαρξεις
μαλλον φανταζει ματαιο...
ετσι γλυκεια μου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 01:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την διαφορα χρυσε μου οτι ο Χριστος δεν διδαξε απλως!Βιωσε την αγαπη αυτη και στο ονομα της εδωσε τον εαυτο του για θυσια.Οδηγηθηκε σαν το προβατο στην σφαγη εις γνωσιν Του,επιβεβαιωνοντας τις Γραφες και αποδεικνυοντας το νοημα της διδασκαλιας Του!
Οσο για τους αρχαιοελληνες φυσικα και ειπαν τα ιδια που ειπε ο Ιησους.Ηταν οι πιο γνησιοι προδρομοι Του!Σε αντιθεση με τους Εβραιους που δεν τον δεχτηκαν ποτε,ουτε Εκεινον ουτε την διδασκαλια Του!
Ριχνεις λασπη στον Χριστιανισμο εξαιτιας καποιων φανατισμενων,την στιγμη που εσυ δεν ανηκεις σε καποιο επιπεδο καλυτερο αυτων και χανεις την ουσια.
Καλη φωτιση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 02:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με την διαφορα χρυσε μου οτι ο Χριστος δεν διδαξε απλως!Βιωσε την αγαπη αυτη και στο ονομα της εδωσε τον εαυτο του για θυσια.Οδηγηθηκε σαν το προβατο στην σφαγη εις γνωσιν Του,επιβεβαιωνοντας τις Γραφες και αποδεικνυοντας το νοημα της διδασκαλιας Του!


Διδασκαλία που παρόλο ότι τόνισε ότι δέν θέλει να γίνει θρησκεία
, τελικά έγινε.
Να θυμηθούμε όμως και τα εκατομύρια Εθνικών που οδηγήθηκαν σαν πρόβατα προς σφαγή ,που ήξεραν πολύ καλά τι θα πεί αγάπη, και τελικά σφαγιάστηκαν φυσικά και ηθικά προς χάριν (τέρψην ίσως..) μιάς άλλης αγάπης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 03:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντησω και σε εσενα φιλε μου γιατι υπαρχει και για σενα μια απαντηση.Αναφερετε συνεχεια τους διωγμους των εθνικων λες και οι Χριστιανοι υπεστησαν λιγοτερους διωγμους.
1. Διωγμός τού Νέρωνα (64-68 μ.Χ.). Ο αυτοκράτορας αυτός έκαψε τη Ρώμη για δική του ευχαρίστηση, και για να στρέψει την οργή τού όχλου εναντίον άλλων εκτός αυτού τού ιδίου, επίσημα διέταξε το διωγμό τών Χριστιανών. Τότε θανατώθηκαν οι απόστολοι Πέτρος και Παύλος.

2. Διωγμός τού Δομιτιανού (94-96 μ.Χ.). Αυτός βρήκε αφορμή το "φόρο τού διδράχμου", που δεν πλήρωναν οι Χριστιανοί, επειδή έπαυαν να είναι Ιουδαίοι και άρχισε σκληρό διωγμό κατά τών Χριστιανών. Τότε μαρτύρησαν ο Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης και ο Τιμόθεος στην Έφεσο, μαθητής τού Αποστόλου Παύλου

3. Διωγμός τού Τραϊανού (97-116 μ.Χ.). Τους χρόνους τής αυτοκρατορίας του ο Τραϊανός όρισε με οδηγίες ειδικές τον τρόπο δίωξης τών Χριστιανών. Όταν οι Χριστιανοί αρνούνταν να θυσιάσουν στους θεούς τών Ρωμαίων, τους καταδίκαζαν σε θάνατο. Ο ειδωλολατρικός λαός, πολύ φανατισμένος, δεν τηρούσε τη διαταγή που έλεγε ότι χρειάζεται έγγραφη καταγγελία για να γίνει η δίωξη. Οι διωγμοί συνεχίσθηκαν και από τους διαδόχους τού Τραϊανού, τον Αδριανό και τον Αντώνιο Πίο, αλλά όχι τόσο άγριοι.

4. Τού Αδριανού (118-129 μ.Χ.)

5. Διωγμός τού Μάρκου Αυρηλίου (161-178 μ.Χ.). Αν και λέγεται ότι ήταν αγαθός άνθρωπος, έδωσε διαταγή για το βασανισμό και τη θανάτωση με άγρια και απάνθρωπα βασανιστήρια. Τα χρόνια αυτά βασανίσθηκε και αποκεφαλίσθηκε η Αγία Παρασκευή.

6. Διωγμός τού Σεπτιμίου Σεβήρου (193-212). Την εποχή τού Σεβήρου ανανεώθηκε ένας νόμος το 202, που δεν επέτρεπε τον προσηλυτισμό. Άρχισε τότε διωγμός (200-211 μ.Χ.) εναντίον τών Χριστιανών στην Αίγυπτο κυρίως, στη Βόρ. Αφρική και στη Γαλλία (Γαλατία). Τότε μαρτύρησαν και πέθαναν ο πατέρας τού Ωριγένη, ο Λεωνίδας, ο Ειρηναίος, επίσκοπος τού Λουγδούνου (σημερινής Λυών τής Γαλλίας) και η Αγία Περπέτουα στην Καρχηδόνα.

7.Μαξιμίνου τού Θράκα (235-237 μ.Χ.).

9. Τού Βαλεριανού (257-259 μ.Χ.).
Νουμεριανός (πρ. αυτοκράτορας)

10. Ο φοβερότερος και πιο απάνθρωπος ήταν ο διωγμός τού Διοκλητιανού και Μαξιμιανού (285-305). (Το 286 ο Διοκλητιανός έκανε κόμμα με τον Μαξιμιανό). Τα αίτια ήταν τα ίδια με τού Δεκίου και κράτησε συνολικά 9 χρόνια (296-305). Ο Γαλέριος με συστάσεις που του έκανε, τον έπεισε να διώξει τους Χριστιανούς. Στη Μ. Ασία λέγεται ότι θανατώθηκαν 15.000 Χριστιανοί, στην Αίγυπτο 140.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους. Τότε θανατώθηκαν και οι Άγιοι Δημήτριος και Γεώργιος. Οι διωγμοί έπαυσαν λίγα χρόνια αργότερα, όταν έγινε αυτοκράτορας ο Μ. Κωνσταντίνος.

Να ειστε ολοι καλα!




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 06:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Skorpina
Θεωρώντας ότι η συζήτηση παίρνει τροπή άσχετη με το τόπικ ,
Δίνω την απάντησή μου στην διεύθυνση :
http://www.geocities.com/criszus3/diogmoi.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 22:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
............Σφαγές και στο topic μου?
ΈΛΕΟΣ,ρε παιδιά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 01:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη Mercury αλλα επρεπε να απαντησω...
Μετα λενε οτι δεν απανταω...
Συγνωμη που εξελιχθηκε ετσι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 09:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...

Φίλε Steelspring...
Aπλά σου ΕΔΕΙΞΑ ότι απο την ΟΠΤΙΚΗ ΜΟΥ κάνεις λάθος...
Απόδειξη;;;
Η απόδειξη είναι ότι ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ένα θέμα που ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ και ΚΑΝΕΝΑΣ δε θέλησε να το "συνδιάσει, παντρέψει" με τον ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΤΙΣΜΟ που επικρατεί στα άλλα θέματα του Εμφύλιου Σπαραγμού...

Παρακαλώ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ έχει να προσθέσει "κάτι" ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ και όχι απλά να πεί "κάτι" για να δηλώσει για ΠΟΛΥΟΣΤΗ ΦΟΡΑ την ΕΧΘΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΝΟΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ, ας μην συνεχίσει να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το παρόν θέμα...
Μέχρι και ο Μερκούριος, εξεπλάγην

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 17:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρακαλώ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ έχει να προσθέσει "κάτι" ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ και όχι απλά να πεί "κάτι" για να δηλώσει για ΠΟΛΥΟΣΤΗ ΦΟΡΑ την ΕΧΘΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΝΟΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ, ας μην συνεχίσει να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το παρόν θέμα...

Φίλε Kelsos
Πολύ έντεχνα έπλεξες τον ύμνο προς την μονομέρεια.
Ακολούθησε την αν έτσι σου αρέσει.
Δείχνεις ότι τάχα καταλαβαίνεις ποιός ΑΓΝΟΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΪΝΕΙ.
Παίρνεις μάλιστα και το ύφος μεγάλου διδασκάλου.Δεν θέλουμε άλλους γέμισε ο τόπος.
To τόπικ αυτοκαταστρέφεται απο την εξαρχής μονομέρειά του.
Κάτσε και αυτοσυγκεντρώσου , βίωσε ή ότι θες κάνε , μέχρι να καταλάβεις ,να ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ και να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ τι είναι μονομέρεια και τι δέν είναι, και ότι την μονομέρεια ούτε οι αγαθότερες προθέσεις δεν μπορούν να αιτιολογήσουν.
Έχω κουραστεί να επαναλαμβάνω τα ίδια .
Μην με αναγκάζεις να το κάνω συνέχεια .
ΜΑΘΕ να ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙΣ και ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ τις ΘΕΣΕΙΣ των ΑΛΛΩΝ , για να το πω στη γλώσσα που προτιμάς..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 09:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου...

Φίλε Steelspring...
Σε παρακολουθώ και αδυνατώ να σε καταλάβω!!!
Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο υπολογιστής σου ή καλύτερα η οθόνη σου, ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...!!!

Στο λέω, ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ να βλέπεις ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ και ΜΟΝΟ πάνω σε αυτό να προσπαθείς να πείς τα όσα λές!!!!

Μιάς και ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ, στο ξαναπαραθέτω και θα ήθελα σχόλια επι του ΣΥΝΟΛΟΥ και όχι "μονομερός" όπως πολύ σοφιστικά λές ότι γράφω!!!

quote:
Φίλε Steelspring...
Aπλά σου ΕΔΕΙΞΑ ότι απο την ΟΠΤΙΚΗ ΜΟΥ κάνεις λάθος...
Απόδειξη;;;
Η απόδειξη είναι ότι ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ένα θέμα που ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ και ΚΑΝΕΝΑΣ δε θέλησε να το "συνδιάσει, παντρέψει" με τον ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΤΙΣΜΟ που επικρατεί στα άλλα θέματα του Εμφύλιου Σπαραγμού...

Παρακαλώ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ έχει να προσθέσει "κάτι" ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ και όχι απλά να πεί "κάτι" για να δηλώσει για ΠΟΛΥΟΣΤΗ ΦΟΡΑ την ΕΧΘΡΑ ΤΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΝΟΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ, ας μην συνεχίσει να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το παρόν θέμα...
Μέχρι και ο Μερκούριος, εξεπλάγην


Και για να σε βοηθήσω κι άλλο, διάβασε ΚΑΙ σχολίασε τα ΕΝΤΟΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 09:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χλαμυδολάγνοι όλου του κόσμου ενωθείτε ....

Βασικά τσινίσαν τα πλευροκαλογερακοφουρακοκεραμυδό-πεδα γιατι στην ταινία ο Τσάπλιν είναι Εβραίος (έγκλημα) κουρέας ...και φυσικά όπως γίνεται πάντα θα με θεωρήσουν εγκάθετο σιωνιστικών κύκλων που θέλω την κατάργηση του ελληνικου έθνους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 14:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να απαντήσω Φίλε Kelsos.
O Φίλος ΑΙΟΝ με την τελευταία του απάντηση με κάλυψε απόλυτα ως προς την αρχική του πρόθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 14:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσένα τι σε νοιάζει όμως αν εγώ καταργήσω το έθνος (πραγματικά πολύ θα ήθελα να καταργηθούν όλα τα έθνη ), αφού είσαι στην Αυστρία ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Σκορπινα,ξερει και τι βιωσαν οι Σχολες,οι μαθητες,κλπ.
Βεβαια μονον οι χριστιανοι βιωσαν την αγαπη.
Αλλοι ,δεν ακολουθησαν τα ιδανικα τους,μονον λογια ηταν.
Ετσι το σκορπιονι,ξερει και για τον Θαλη,και για τον Εμπεδοκλη,και για τον Τυανεα,και για ολους.

Έγιναν τροποποιήσεις από τον Διαχειριστή ΤΗΟΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy