ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η κόλαση του δυϊσμού σώματος - νού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WhiteMagicWoman
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2002, 13:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WhiteMagicWoman  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος WhiteMagicWoman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O nous kai to swma einai stena demena alla kai polu diaforetika!Poia i sxesi metaksu twn 2?
H empeiria pou perigrafetai se polles thriskies ws fwtisi,afupnisi i thewsi erxetai sunithws meta apo ena kuklo idiaiterwn askisewn tou muoumenou...(i idiaiterwn akraiwn empeiriwn pou pisteuetai oti efarmozontan se arxaia ellinika mustiria).Mipws telika den einai tipota allo apo ena anaprogrammatismo tou nou wste na antilavmanetai diaforetika tin pragmatikotita?Giati arage oles autes oi texnikes dinoun emfasi sto spasimo tou egw diladi tis diergasias autoanaklasis mas pou statheropoiei panta se 1 kai monadiki pragmatikotita?Mipws autes oi empeiries apo tin alli anaferontai sti suneiditopoiisi apo ti meria tou egkefalou pws uparxei?Giati nai men mporei na dinei se emas(kai edw tithetai to erwtima se poio tmima mas)tin aisthisi tis uparksis ws 1 programma pou pithanon diathetei alla o idios antilavmanetai tin uparksi tou?

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2002, 13:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό το θέμα και αρκετά περίπλοκο θα έλεγα. Και για να το αναλύσουμε θα πρέπει να θέσουμε κάποιες βάσεις κατα την Σωκρατική σκέψη.
Καταρχάς ο άνθρωπος είναι τρισυπόστατος. Αποτελείται απο Φυσική, Ψυχική και Πνευματική υπόσταση.
Η κάθε υπόσταση έχει και κάποιο "εργαλείο" να χειρίζεται και αντιλαμβάνεται το γίγνεσθαι. Έτσι έχουμε :
Φυσική Υπόσταση - Συνήδειση
Ψυχική Υπόσταση - Υποσυνείδηση
Πνευματική Υπόσταση - Υπέρσυνείδηση

Εκτός απο τη τρισυπόσταση υπόσταση, έχουμε τα 7 Σώματα του Ανθρώπου.
Φυσικό - Αιθερικό - Αστρικό - Νοητικό - Βουδδικό - Εναδικό - Ατμικό.
Αυτά μας λέει η Ιδική Φιλοσοφία.
Ο Νούς καλή μου Μαγισσούλα ανήκει στο Φυσικό σώμα, είναι ένας μύς που έχει "προγραμματιστεί" να κάνει συγκεκριμένη δουλειά. Εργαλείο του νού είναι η Λογική.
Άρα κατα την ερώτηση σου περι διαφοράς των 2, εγω δε βρίσκω καμία, Ανήκου και τα 2 στο ίδιο σώμα το Φυσικό και ελένχονται απο την Συνείδηση.

Ναί συμφωνώ μαζί σου για τον ιδιαίτερο κύκλο μυήσεων που περνούσαν(περνούν και θα συνεχίσουν να περνούν οι απανταχού στη γή μυούμενοι)ή για τις ακραίες εμπειρίες που είχαν. Διαφωνώ όμως με τον "αναπρογραμματισμό" του νού. Νομίζω (μπορεί να κάνω και λάθος) οτι η διαδικασίες αυτές ΜΕΤΑΛΛΑΣΟΥΝ το Νού. Στην Σανσκριτική Φιλοσοφία και ιδιαίτερα στην Οκτάσκαλη Γίογκα, όταν ο Γίογκι φτάσει στο επίπεδο του Σάμαντι (φώτιση) λέγεται ότι έχει ΗΔΗ αλλάξει τον τρόπο λειτουργίας του Νού του και έχει ευαισθητοποιήσει Αιθερικής φύσεως Όργανα.
Το Αιθερικό Σώμα είναι πιό λεπτοφυές απο το Φυσικό. Αργότερα ίσως σου περιγράψω όλα τα σώματα του ανθρώπου.

Για την πραγματικότητα τώρα. Ποιά θεωρής εσυ πραγματικότητα;; Αυτό που έστω μία απο τις 5 Αισθήσεις του ανθρώπου μπορεί να αντιληφθεί και άρα το θεωρει λογικό - πραγματικό;;
Υπάρχουν θεωρίες που μας λένε ότι ο κόσμος που ζούμε, ο "πραγματικός" δεν είναι τίποτα άλλο παρα μια σκιά ενός κόσμου που με την φυσική μας μορφή δεν μπορούμε να αντιληφθούμε. Σανσκριτικά ο Κόσμος, αποκαλείται
Μάγια, πού σημένει Πλάνη, Αυταπάτη!!! Παρέξενο δε συμφωνής;;
Και εδω σε μάς στα Ελληνικά μυστήρια, για να δείξουν οι Μύστες στους Μυούμενους τον κόσμο που ζούμε, τους έβαζαν μέσα σε μιά σπηλιά, τους έβαζαν να κοιτούνε τό τοίχομα της σπηλιάς, άναβαν πίσω τους μία ΦΩΤΙΑ και έτσι έβλεπαν τις ΣΚΙΕΣ ΤΟΥΣ. Τότε ο Μύστης τους έλεγε ότι ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΣΟΜΟΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ, Ο ΚΌΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ!!!

Χρησημοποιής την λέξη συνειδητότητα, συνειδητοποίηση.
Αυτά ναι σε ότι αφορά το φυσικό εγκέφαλο, όμως μη ξεχνάς ότι ΜΟΝΟ με το φυσικό εγκέφαλο δεν μπορείς να μετέχεις στο ΟΛΟ, απλά σε ένα μόνο ΜΙΚΡΟ κομμάτι του (όχι και το καλύτερο...).
Αυτό γιατί εφ'όσον οι 5 Αισθήσεις δε μπορούν να αντιληφθούν, αρα δε μπορούν να επιβεβαιώσουν ΜΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΩΝ καταστάσεων, άρα και ο εγκέφαλος τις απορρίπτει ως ΜΗ ΛΟΓΙΚΕΣ!!!
Ο Εγκέφαλος (κακως κατ'εμέ) έχει τοποθετηθεί ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, απο "δούλος" σε "άρχοντα" και "κύριο" του οικήματος που κατοικεί, με "συναρχόντησα"
την λογική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2002, 13:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσε, με προβληματίζεις:

Ο Νούς καλή μου Μαγισσούλα ανήκει στο Φυσικό σώμα, είναι ένας μύς που έχει "προγραμματιστεί" να κάνει συγκεκριμένη δουλειά. Εργαλείο του νού είναι η Λογική.

Δηλαδή, η Λογική είναι κάποια ίνα αυτού του μυώνα ή κάποιο οστό που ο μυώνας αυτός κινεί;;;;;;;

Η γνώμη μου είναι πως η Λογική είναι μια Ιδέα και ο Νούς είναι επίσης μια Ιδέα και ο εγκέφαλος είναι το φυσικό όργανο που ελέγχεται από αυτές τις Ιδέες και χρησιμοποιείται απ' αυτές ώστε να μπορούν με φυσικό τρόπο να εκδηλώνονται στο φυσικό πεδίο. Υπάρχουν εξάλλου παραδείγματα ασθενών με κατεστραμένο μεγάλο μέρος του φυσικού τους εγκεφάλου, χωρίς ουσιαστικές απώλειες μνήμης ή διανοητικής επιδεξιότητας. Δεν μπορώ να αποδεχτώ την νεοδαρβινική άποψη πως η ανθρώπινη νόηση είναι άμεση συνάρτηση των γραμμαρίων του εγκεφάλου όπως και η ικανότητα χειρονακτικής εργασίας δεν είναι άμεση συνάρτηση των γραμμαρίων των μυώνων μας.

Υ.Γ.: Υπάρχει ένα ωραίο ανέκδοτο γι' αυτούς που περιμένουν μεταφυσικά πράγματα:

Σε μια πλημύρα ο Ζώης ανεβαίνει στην ταράτσα του σπιτιού του για να γλυτώσει. Ο Ζώης πιστεύει πάρα πολύ στο Θεό και είναι σίγουρος πως ο Θεός δεν θα επιτρέψει να πνιγεί ένας τόσο πιστός δούλος του. Το νερό όμως ανεβαίνει σταθερά και φτάνει στην ταράτσα και βρέχει πια τα πόδια του Ζώη ως τα γόνατα, όταν ένα σωστικό συνεργείο με μια βάρκα έρχεται και του προσφέρει μια θέση στη βάρκα.
-- Μπά, λέει ο Ζώης, εγώ έχω εμπιστοσύνη στο Θεό και ξέρω πως δεν θα αφήσει να πάθω κακό. Πάρτε καλύτερα τους άλλους τους αμαρτωλούς.
Περνάει λίγη ώρα και το νερό έχει πια φτάσει ως τη μέση του Ζώη, όταν μια δεύερη βάρκα έρχεται να τον πάρει. Η απάντηση του Ζώη, στερεότυπη.
-- Μπά, εγώ έχω εμπιστοσύνη στο Θεό και ξέρω πως δεν θα αφήσει να πάθω κακό. Πάρτε καλύτερα τους άλλους τους αμαρτωλούς.
Περνάει κι άλλη ώρα και το νερό έχει φτάσει ως το λαιμό του Ζώη, όταν μια τρίτη βάρκα έρχεται να τον πάρει. Ο Ζώης ακλόνητος.
-- Αφήστε με εμένα, εγώ έχω εμπιστοσύνη στο Θεό. Πάρτε καλύτερα τους άλλους.
Μετά από λίγη ώρα το νερό σκεπάζει το Ζώη και τον πνίγει. Πεθαίνει λoιπόν και ανεβαίνει στον ουρανό. Εκεί, συναντάνει τον Άγιο Πέτρο, ο οποίος τον βάζει σε μια αίθουσα όπου θα περίμενε μαζί με άλλους νεοφερμένους εξέταση από τον ίδιο τον Θεό. Έρχεται λοιπόν ο Θεός με της συνοδεία των Αγγέλων του και πριν αρχίσει την εξέταση αντιλαμβάνεται πως ο Ζώης είναι οργισμένος και τον ρωτάει:
-- Εσύ, Ζώη, έχεις κάτι μαζί μου;
-- Και βέβαια έχω, φωνάζει ο Ζώης. Πάντα έκανα το θέλημά σου, πάντα προσευχόμουν και έκανα δωρεές, έχτισα και μια εκκλησία για να δοξάζεται το όνομά σου, και εσύ με αχαριστία μεγάλη με άφησες να πνιγώ.
-- Βρε ηλίθιε ανθρωπάκο, τρεις βάρκες σου έστειλα και συ δεν μπήκες σε καμία...

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2002, 16:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Theo, έχεις απόλυτο δίκιο. Λέγοντας ΝΟΥΣ εννοούσα, αυτόν τον ίδιο τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ. Ζητώ συγγνώμη για το λάθος. Την "νεοδαρβινική θεωρία" δε την γνωρίζω, αλλά αν έχει να κάνει με την άρχική δαρβίνια θεωρία της καταγωγής των ειδών, τότε και εγω μαζί σου φίλε δεν την αποδέχομαι.
Τα προβλήματα πάντως τα δημιουργει η λογική, και φυσικά η λογική τα λύνει! Κάποτε ήμουν κατα του ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, έμαθα όμως με χρόνια ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ σε έναν άνθρωπο που ερευνά τη μεταφυσική και τον εσωτερισμό μπορεί να του φανεί χρήσημος. Τον ορθολογισμό της επιστήμης ΜΟΝΟ με τον ορθολογισμό της ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ μπορείς να τον αντικρούσεις. Για να γίνει αυτό χρειάζεται πολύ μελέτη χωρίς προκαταλύψεις ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2002, 16:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάθαμε όλοι στο σχολείο πως οι επίκτητες ιδιότητες δεν κληρονομούνται. Και το "επιστημονικό" πείραμα που "αποδυκνύει" αυτόν τον ισχυρισμό ήταν το μέτρημα του μήκους της ουράς στους απογόνους μιας σαύρας της οποίας είχαμε κόψει την ουρά...

Σιγά το πείραμα. Σήμερα η γενετική αποδέχεται πως το DNA μπορεί να αλλάξει ακόμα και με χρήση πρωτεϊνών. Και είναι διαφορετική η λειτουργία των πρωτεϊνών μέσα από συνθήκες όπως η διαβίωση σε μεγαλύτερο υψόμετρο, η διαβίωση στο μολυσμένο περιβάλον μιας πόλης ή ενός λιμανιού, σε ένα πιο ξηρό κλίμα ή σε περιοχές με αρκετά διαφορετική θερμοκρασία. Και ξέρουμε πως οι πρωτεΐνες αλλάζουν και οι απόγονοι αλλάζουν πολύ γρήγορα. Και το είδος με την μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα στον πλανήτη είναι ο άνρθωπος, γι' αυτό και μπορεί να ζει σε κάθε γωνιά του.

Και το πετυχαίνει αυτό επειδή χρησιμοποιεί τον νού του πολύ περισσότερο από κάθε άλλο είδος. (θα προτιμούσα τη λέξη γένος αντί για είδος, επειδή δεν θεωρώ πως ο άνθρωπος είναι ένα ακόμα είδος του ζωικού βασιλείου). Εικάζω δε πως χρησιμοποιεί τον νου του και σε αόρατα επίπεδα και έτσι σχηματίζοντας νοοτροπίες προκαλεί αλλάγές στις κοινωνίες του που με τη δαρβινική μέθοδο της τυχαίας αλλαγής και της απόρριψης των σφαλμάτων δεν θα είχαμε ξεφύγει από την εποχή των τροφοσυλλεκτών.

Ίσως και η ίδια η ζωή να μην είχε πετύχει τίποτα περισσότερο από την αμοιβάδα, ακολουθώντας αυτή τη διαδικασία. Η αποδοχή της έννοιας ενός παγκόσμιου νου για μένα είναι εντελώς φυσική.


theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2002, 09:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Theo, με μπέρδεψες...
Τώρα εσυ κάνεις την χρήση του ΝΟΥ, ίδια με τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ!!!
Μιλάς για περισότερη χρήση του ΝΟΥ απο κάθε άλλο είδος. Καλά το είπες είδος γιατί η έννοια του γένους έχει να κάνει με την "διαβάθμηση" του ανθρώπου. Ο Ανθρωπος ανήκει στο Ζωικό βασίλειο, όσο "άσχημο" φαίνεται, αν φαίνεται.

Θα εννοής ότι ο άνθρωπος κάνει περισότερη χρήση της ΝΟΗΣΗΣ...
Προσπαθώ να αντιληφθώ τις έννοιες που χρησημοποιής, αν θές, οριοθέτησέτες.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CrEeP
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2002, 14:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CrEeP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mia mikrh parenthesh sthn syzhthsh sas, mia frash pou exw diabasei alla opws panta den thymamai pou.

"H ylh einai h katwterh morfh tou pneymatos kai to pneyma einai h anwtath morfh ths ylhs"

Apopsh mou einai oti gia na diakrithei kaneis ston tomea ths eswterikhs anazhthshs (diakrithei ws pros ton eayto tou ennow panta)
prepei oxi mono na anapthksei to pneyma tou alla kai thn ylh tou. Na ferei ta dyo akra sthn apolyth isorropia. H psyxh gia mena einai to nomisma me tis dyo opseis. YLH-PNEYMA. den mporei na anaptyxthei to ena eis baros tou allou. To nomisma exei PANTA 2 opseis.

Ayta... synexiste :)

OLA EINAI ENA

Oλα είναι ΕΝΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2002, 21:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην φράση που μας παράθεσες Creap, αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να κάνω μια κάποια.... "αλλαγή".
Τι θέλω να πώ;
Μέσα απο την προσωπική μελέτη και έρευνα, πιστεύω πως:
Η ύλη είναι ΥΠΕΡΣΥΜΠΙΚΝΩΜΕΝΟ Πνεύμα

Αν τώρα υποθέσουμε πως η ΥΛΗ και το ΠΝΕΥΜΑ είναι όπως λές, "τα δύο άκρα", θα πεί πώς αν ένα απο τα δύο άκρα εκλήψει το εν απομείναν άκρο θα συνεχίσει την ύπαρξή του.
Αν λοιπόν υποθέσουμε πως το ΠΜΕΥΜΑ εκλήψει, τότε και η ΥΛΗ θα μπορέι να συνεχίσει την ύπαρξή της. Να όμως που τα πράγματα δεν είναι έτσι...
Παράδειγμα θα φέρω τον θάνατο ενός ανθρώπου.
Τι είναι ο θάνατος;;;
Είναι η απουσία της ψυχής (ΠΝΕΥΜΑ) μέσα απο το σώμα του (ΥΛΗ) που έχει ώς αποτέλεσμα την εντός ολίγου ΕΞΑΦΑΝΙΣΗΣ του σώματος (ΥΛΗΣ).
Η ψυχή (ΠΝΕΥΜΑ) όμως συνεχίζει ΑΥΤΟΥΣΙΑ να υπάρχει, ενώ το σώμα (ΥΛΗ) δεν υπάρχει τουλάχιστον όχι όπως ήταν πριν απο το θάνατο.

Το αρχαίο ρητό "Νούς υγειής εν Σώματι υγειή" μπορεί ίσως να μας βοηθήσει λίγο επάνω σε αυτό που είπες.
Αλλά δε θα μπορούσα να δεχτώ ότι όλοι οι "φουσκωτοί" που αναλώνουν τον χρόνο τους μέσα στα γυμναστήρια, είναι και ισοροπημένοι ως προς το αξίωμα όπως μας το παρουσίασες. Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα (χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν).

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 12:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσε.

Χρησιμοποιώ για την νεοπλατωνική ορολογία: ΣΩΜΑ - ΨΥΧΗ - ΝΟΥΣ.
Αυτός ον ΝΟΥΣ δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την ύλη που είναι το ΣΩΜΑ. Η ΨΥΧΗ είναι το ενδιάμεσο που με την κυκλική της λειτουργία αποκαθιστά την επικοινωνία.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 12:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια αντιστοιχία της ιδνικής(?) με την αρχαία ελληνική αντίληψη για την εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου, λαμβάνοντας υπόψει τις διαφορές νοοτροπίας ανάμεσα στους λαούς και τις εποχές, είναι αυτή που εγώ θεωρώ ικανοπιητική και μπορείτε να τη δείτε κατεβάζοντας την εικόνα http://www.angelfire.com/mn3/theopage/images/7syn.gif

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 12:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το λάθος. Ο server δεν μπορεί να κατεβάσει έτσι την εικόνα.

θα τη βρείτε στη διεύθυνση: http://www.angelfire.com/mn3/theopage/pleasure.html

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2002, 01:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ποιά "πηγή" πήρες τις ονομασίες φίλε μου Τεό;;;
Εννοώ σε ποιά σχολή ανήκουν. Θα γνωρίζεις φαντάζομαι για τις διαφορές που υπάρχουν στα πάμπολλα φιλοσοφικά συστήματα των Ινδιών.
Αν σου είναι εύκολο πές μου, έχω κάποιες "ψιλοενστάσεις" επάνω στο κατατοπιστικό σχήμα σου.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2002, 12:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, δεν έχω μελετήσει την ινδική φιλοσοφία αυτούσια αλλά μόνο μέσα από επιτομές δυτικών φιλοσόφων. Υποθέτω πως υπάρχει εκεί ένας συγκερασμός φιλοσοφικών αντιλήψεων από τις οποίες έχει "κοπεί" ότι δεν ταιριάζει με μια παγκόσμια φιλοσοφική παράδοση, κοινή σε όλους τους αρχαίους πολιτισμούς.
Θα κάνω κάποια στιγμή μια πιο πηγαία αναζήτηση στο χώρο, αλλά δεν βιάζομαι γι' αυτό, επειδή τις ελάχιστες φορές που το επιχείρησα, σχημάτισα την εντύπωση πως υπάρχουν τόσες αποχρώσεις της σύγχρονης ινδικής φιλοσοφίας, όσα και τα σημαντικά χωριά στην Ινδία.
Οι πηγές μου είναι βιβλία και άρθρα του Livraga στα οποία έχω πρόσβαση, καθώς και θεόσοφοι συγγραφείς, όπως η Bessant, αν και η κλασσική ορολογία της Θεοσοφικής Εταιρείας έχει ήδη κάποιες διαφορές τις οποίες όμως κατανοώ πλήρως. Δεν στέκομαι στο γράμμα του Νόμου, προσπαθώ να βλέπω αυτά που ενώνουν και όχι αυτά που χωρίζουν. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν, έτσι...

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2002, 23:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθησα με ενδιαφερων τις αποψεις σας,και θαθελα να πω οτι καλο θα ειναι να εχουμε καποια κοινη ορολογια ως προς τις εννοιες.Δηλ.να καθορισετε συμφωνα με ποιων θεωριων αναγαγονται τοΠΝΕΥΜΑ ο ΝΟΥΣ και ηΨΥΧΗ ωστε να γινονται λιγο πιο σαφη τα λεγομενα σας χωρις να αντικρουονται αυτες καθεαυτες οι θεωριες αλλα ηουσια των πραγματων.φιλικα akhenaton

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2002, 23:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως όρισες φίλε Ακενατών.
'Εχεις δίκιο γι'αυτό που αναφέρεις. Φυσικά θα γνωρίζεις ότι η κάθε σχολή φιλοσοφίας, ή το κάθε σύστημα αν θές καλύτερα, κάνει χρήση όρων που πιθανά σε άλλο σύστημα να αντιστοιχούν σε άλλους όρους, έτσι επικρατεί αυτο που ονομάζω "ΣΥΝΧΥΣΗ".
Δε θα ήθελα να αναφερθώ παραπάνω σε αυτό.
Πάντως εγώ αποδέχομαι το τρισυπόστατο του ανθρώπου ως:
ΠΝΕΥΜΑ
ΨΥΧΗ
ΣΩΜΑ

Κατα τις δικές μου έρευνες και μελέτες επάνω στο έργο "αυθεντιών" του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ, σε αυτο το συμπέρασμα κατέληξα.
Τώρα ο ΝΟΥΣ δεν είναι άλλος απο τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ, ΜΥΑΛΟ, του ανθρώπου και ανήκει στω ΣΩΜΑ, ενώ η ΝΟΗΣΗ, είναι η "γέφυρα" επικοινωνίας μετάξυ της ΨΥΧΗΣ και του ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ.
Αυτή είναι και η διαφορά μας απο τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ ζώα!!!
Ενώ ΚΑΙ εκέινα έχουν ΨΥΧΗ (ομαδική φυσικά), καθώς ΚΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟ, εν τουτης δεν έχουν τη "γέφυρα" που προείπα, τη ΝΟΗΣΗ.

Ελπίζω να έδωσα μια "σαφή" άποψη της άποψής μου και να μην σε μπέρδεψα περισότερο, αν πάλι το κατάφερα να σε μπερδέψω, τι να πώ, εδώ είμαι για να σε ξεμπερδέψω (ή να σε μπερδέψω περισότερο, ποιός ξέρει... χεχεχε)
Και πάλι καλώς όρισες,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2002, 22:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστς για το ξε-μπερδεμα(χαχα)φιλε κελσο,αλλα μου γεννηθηκε μια απλη ερωτηση, η συνηδητοτητα σε πιο μεροσ ανηκει?
στον νου η στην ψυχη?η και τα 2 εχουν καποια μορφη συνηδειτοτητας?και αν ναι πια η διαυλος επικοινςνιας?φιλικα akhenaton

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2002, 01:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω Ακενατόν πώς η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ανήκει, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο ΝΟΥ. Η συνείδηση είναι η ΛΟΓΙΚΗ σε επεξεργασία! Η λογική έχει να κάνει με τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ (νού), άρα η συνείδηση ανήκει στο σώμα. Αν ανήκει ΣΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ, στο σώμα, δε μπορεί να ανήκει ΚΑΙ στη ψυχή.

Αυτό που αποκαλείς ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ, "δίαβλο επικοινωνίας" μεταξύ του Νού (εγκεφάλου) και της ψυχής, είναι η ΝΟΗΣΗ όπως προείπα...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2002, 20:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω για τις διευκρινησεις φιλε κελσο μια ερωτηση ακομα θαθελα να κανω.Αν υποτιθεται καποιος φτανει στην φωτιση διευρινεται η συνηδητοτητα του?και τι επιρροη θα χε αυτη στην νοηση?η δεν υπαρχει επιρροη? η η διευρινση δεν ειναι μονο της συνηδητοτητας αλλα και της νοησης?φιλικα akhenaton


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2002, 11:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν υποτιθεται καποιος φτανει στην φωτιση διευρινεται η συνηδητοτητα του?και τι επιρροη θα χε αυτη στην νοηση?η δεν υπαρχει επιρροη? η η διευρινση δεν ειναι μονο της συνηδητοτητας αλλα και της νοησης?


Κατα τη ταπείνη μου άποψη, όχι ΑΝ αλλά ΟΤΑΝ κάποιος φτάσει στη "ΦΩΤΙΣΗ" η συνειδητότητά του ΔΕΝ διευρήνεται, ΑΛΛΑ αλλάζει εξολοκλήρου!!!
Ενός "Φωτισμένου" η συνείδηση είναι διαφορετική απο τη δική μας. Ναι μέν έχει να κάνει όλα όσα κάνει ΚΑΙ η δική μας συνείδηση, αλλά κάνει ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ πλέον πράγματα που εμείς τα "προσπαθούμε" με τη βοήθεια της ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ.
Η Νόηση είναι αυτό το "οργανο" που περιμένει το πότε ο φυσικός εγκέφαλος και η συνείδηση, θα το χρησημοποιήσουν για την αντίληψη τών όχι φυσικών νόμων και καταστάσεων.
Η Νόηση λοιπόν είναι το ΟΡΓΑΝΟ, ενώ η Συνειδητότητα είναι μιά ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Αρα αυτή "διεύρηνση" που αναφέρεις, αλλάγή τη χαρακτιρίζω εγώ, δέν επιφέρει τίποτα επάνω στο "όργανο", τη ΝΟΗΣΗ αλλά μετατρέπει τη λειτούργούσα κατάσταση του εγκεφάλου με αποτέλεσμα ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ εκτός απο τα φυσικά πράγματα ΚΑΙ τα πράγματα που μέχρι τώρα ο Νούς, ο Μέγας αυτός δυνάστης του ανθρώπου, απορρίπτει μετα βδελιγμίας.

Προσπάθησα να προσεγγίσω ένα ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ. Ελπίζω να βοήθησα!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicos
Νέο Μέλος

Belgium
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 12:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file kelsos:
den symfonw mazi soy...h lise moy thn aporia eipes:
"Νομίζω Ακενατόν πώς η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ανήκει, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο ΝΟΥ. Η συνείδηση είναι η ΛΟΓΙΚΗ σε επεξεργασία! Η λογική έχει να κάνει με τον ΦΥΣΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ (νού), άρα η συνείδηση ανήκει στο σώμα. Αν ανήκει ΣΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ, στο σώμα, δε μπορεί να ανήκει ΚΑΙ στη ψυχή."
1-Mia amaksa me to alogo thn keiberna o odigws.
2-afoy mporei na paraithsh estw kai proswrina thn amaksa o odeigws kai n'anebei sto alogw h
3-Na afhsh to alogo na boskh kai na koimith mes sthn amaksa menoyn syndedemena mazi h oxi;;;
opothe h syneidhsh anhkei kai sta dyo...sthn amaksa kai sto alogo
bye
nick

loukakisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2002, 17:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς να σε καλωσορίσω και απο εδώ φίλε Νico, απο το Βέλγιο. Με χαρά έναν έλληνα της διασποράς τον δεχόμαστε στη μεταφυσική μας παρεούλα

'Οσο σε ότι αφορά το παράδειγμά σου, Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ είναι ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
Η ΛΟΓΙΚΗ είναι ένα ΕΡΓΑΛΕΙΟ, που χρησημοποιήτε κατα κόρον στην ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Με αυτή τη "διευκρίνηση", σίγουρα θα συμφωνήσω με τη σκέψη σου, ότι ο ΟΔΗΓΟΣ, κατα βούληση μπορέι να είναι ΚΑΙ μέσα στην άμαξα, ΚΑΙ να καβαλικεύει το άλογο ΧΩΡΙΣ την άμαξα (ΑΣΤΡΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ).

Ελπίζω να τοποθετήθηκα "ορθότερα" τώρα

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2002, 11:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά μπερδεύτηκα και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη,μια και όλοι έχετε κατανοήσει το θέμα..
Έχει ειπωθεί,ότι το όνειρο είναι η "βασιλική οδός προς το ασυνείδητο".
Μάλιστα ο Γιουγκ,έχει γράψει απίθανα πράγματα,πάνω στην ερμηνεία των ονείρων και τον συμβολισμό που χρησιμοποποιεί το υποσυνείδητό μας.Την ένωση συνειδητού-ασυνειδήτου την ονομάζει "ιερό γάμο" και περιγράφει αυτόν τον δύσκολο δρόμο..Εντύπωση του προκάλεσε, ότι τα σύμβολα αυτά είναι παγκόσμια..και μίλησε για το συλλογικό ασυνείδητο.

Και ρωτάω απλά,τί είναι το υποσυνείδητο..έχει σχέση με την ψυχή;

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 01:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο όρος ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ είναι καθαρά ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ φίλη Ροζάριουμ.
Με τον όρο εξωτερικός εννοώ ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμία ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ με τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΑΥΤΟ του ανθρώπου και τις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ.

Ο όρος ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ είναι καθαρά ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ και οι λειτουργίες του έχουν να κάνουν με το ΨΥΧΙΚΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, την ΨΥΧΗ ΤΟΥ.
Κατα τη διάρκεια του ύπνου, είναι γνωστό ότι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ώς "εργαλειο" της, "ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ" και τα ινία του σώματος περνάνε στην ΨΥΧΗ και στην ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Αυτός είναι και ο λόγος που οι όποιες εικόνες "βλέπουμε" στα όνειρά μας, ΔΕΝ ΜΠΟΡΈΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ο φυσικός εγκέφαλος με τη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και γιαυτό ΟΤΙ βλέπουμε το βλέπουμε "ΠΑΡΑΞΕΝΟ"...
Παράξενο ώς προς τη λογική και τη συνέιδηση.
Αν μπορούσαμε να ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ και με τη ΨΥΧΗ μας, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ στο φυσικό μας κόσμο, ΠΑΛΙ παράξενα θα φάνταζαν...

Υπάρχει ο νόμος της ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ.

Δώσε μας αν θές τον ορισμό του ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ, μιάς και τον κατέχεις...


Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2002, 11:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ rosarium..κάτοχος,νομέας και "κυρία" (με την έννοια της κυριότητας) εννοιών. Αστιεύομαι φυσικά.

Ως προς αυτό που με ρώτησες,φίλε μου.Οι ψυχαναλυτές χρησιμοποιούν τον όρο υποσυνείδητο,για ν' αναφερθούν σε ΜΙΑ περιοχή ανάμεσα στο ασυνείδητο και την συνείδηση.Υπό λοιπόν της συνειδήσεως και ασυνείδητο,δηλ. ότι βρίσκεται εκτός συνειδήσεως.
Στην κοινή χρήση υποσυνείδητο-ασυνείδητο είναι συχνά συνώνυμες.΄Οταν λοιπόν αναφέρομαι στο ασυνείδητο εκφράζομαι με την "κοινόχρηστη" έννοιά της.

Η ουσία των όσων περιγράφεις,με βρίσκει σύμφωνη.
Θα 'θελα να ξέρω όμως,πώς αντιμετωπίζεις,την ανάδυση και αφομοίωση των υποσυνείδητων περιεχομένων απ' το συνειδητό.Κι ένα σχόλιο,αν δεν σ' εξαντλώ,για τον "ιερό,βασιλικό γάμο" του συνειδητού-ασυνειδήτου(υποσυνειδήτου).
Ίσως, μέσα από διαφορετικές πορείες να βρεθεί κάτι κοινό..


rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Email Message
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2002, 18:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Email Message  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να επικοινωνήσω με άτομα που είχαν τουλάχιστον μία εμπειρία από αυτό που αποκαλείτε "κόλαση του δυισμού σώματος-νου"
Η λέξη "κόλαση" χαρακτηρίζει και τη δική μου άποψη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 14:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Υψηλή τέχνη της Θεουργίας, μπορεί και ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΙ ΝΕΚΡΟΥΣ...
Ας αποδείξουμε ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...

Στα πλαίσια της επιχείρησης:

"Για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νέοι"

ας ΘΕΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ όλοι μαζί...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wisdom
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 08:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Wisdom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι αποδεκτό να έχουμε "φιλοσοφικές" ερωτήσεις.

Είναι όμως επιτρεπτό και ακίνδυνο να δίδουμε απαντήσεις στις ερωτήσεις των άλλων και οι άλλοι στις δικές μας;


Χμμμ... Και ποιο άραγε είναι το κίνητρο των ερωτήσεων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 09:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι αποδεκτό να έχουμε "φιλοσοφικές" ερωτήσεις.

Είναι όμως επιτρεπτό και ακίνδυνο να δίδουμε απαντήσεις στις ερωτήσεις των άλλων και οι άλλοι στις δικές μας;


Χμμμ... Και ποιο άραγε είναι το κίνητρο των ερωτήσεων;



.......
Καλώς ήρθες φίλε/η Wisdom

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 01:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ στο νέο μας μέλος, Wisdom...
Φίλε μου σου εύχομαι ΓΟΝΙΜΗ παραμονή στη μεγαλύτερη Ελληνική διαδυκτιακή μεταφυσική παρέα, πράγμα πού όπως ΚΑΤΑΜΑΡΤΥΡΑ το nikname σου, είναι ΣΙΓΟΥΡΟ τουλάχιστον για εμάς...

Αναφέρεις λοιπόν πώς:

quote:
Ειναι αποδεκτό να έχουμε "φιλοσοφικές" ερωτήσεις.

Αλήθεια, ΓΙΑΤΙ είναι ΑΠΟΔΕΚΤΟ το να θέτουμε ερωτήσεις;;;
Μήπως ΓΙΑΤΙ μέσα απο την ΕΡΩΤΗΣΗ που θέτης ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣ το σημείο που έχεις φτάσει;;;
Και βλέπωντας ΑΥΤΟ το σημείο οι συζητώντες μαζί σου, ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ το ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ και ΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να περιλάβουν στην ΑΠΑΝΤΗΣΗ που ενδεχομένος έχουν να δώσουν;;;

Συνεχίζεις λέγοντας:

quote:
Είναι όμως επιτρεπτό και ακίνδυνο να δίδουμε απαντήσεις στις ερωτήσεις των άλλων και οι άλλοι στις δικές μας;

Αυτό έχει να κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ και ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ με το ΤΙ ΕΡΩΤΑΣ...
Και μιάς και λές για "Φιλοσοφικές Ερωτήσεις", απλά αναρωτιέμαι ΠΟΤΕ είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ και ΠΟΤΕ είναι ΑΚΙΝΔΥΝΗ η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;;;
Κατ'επέκταση είναι ΑΚΙΝΔΥΝΟ το να ΑΠΑΝΤΑΣ σε ερωτήσεις ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ...
Αν τώρα ΠΑΡΑΠΟΙΗΘΕΙ αυτό και απο ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ καταντήσει ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και τεθεί σε εφαρμογή στη ΠΡΑΞΗ, το "λάθος" (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΘΟΣ) είναι εκείνου που ΠΑΡΑΠΟΙΕΙ τα λεγόμενα...

(Σε κάποιο άλλο θέμα των forums, έχει τεθεί το ΠΡΟΒΛΗΜΑ του ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΥ του Μεγάλου Ωριγένη...
Μια ΠΡΑΞΗ που ΤΕΘΗΚΕ ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ, ακριβώς λόγο ΠΑΡΑΝΟΗΣΕΩΣ της ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ που είχαν θέσει οι Μαθητές του Ιησού ως πρός το ΠΩΣ θα κερδίσει κάποιος τη Βασιλεία των Ουρανών, και της ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ που τους έδωσε ο Μέγας Διδάσκαλος)

Και καταλήγεις στην ΕΡΩΤΗΣΗ:

quote:
Χμμμ... Και ποιο άραγε είναι το κίνητρο των ερωτήσεων;

Χμμμμ... Τώρα ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΔΩΣΩ;;;

Και πάλι, ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 02:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΟΝΗΣΕΩΝ....ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΣΑΡΚΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...ΕΝΑ ΑΙΘΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ...ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΙΩΝΙΟ...?ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΣ ΣΩΜΑΤΑ...ΚΑΤ ΕΜΕ...
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy