ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 "ΟΡ ΕΝ ΣΟΦ"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 21:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί γνωρίζετε για το "ΌΡ ΈΝ ΣΟΦ"... Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι γι'αυτό άς γράψει.Ευχαριστώ πολύ, Καποδίστριας.

Edited by - kapodistria on 19/07/2003 19:39:13

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 22:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Απόλυτον,ο Θείος Λόγος,ο Υπέρτατος Δημιουργός,το Όν,περί του οποίου τίποτε δεν δύναται κάποιος να πεί ή να σκεφθεί.Από αυτό απορρέουν τα 10 Σεφειρώθ. Ορ Έν Σόφ= Άπειρον Πνευματικό Φώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 00:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΠΕΣ ΗΔΗ ΠΟΛΛΑ- TO KATONOMAΣΕΣ -
ΟΡΙΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΦΟΡΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ...
ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ..-
ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...

..ΑUR...

AUM.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2003, 17:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Υπέρτατο Ον είναι μία απόλυτη και ανεξερεύνητη Ενότητα,η οποία περικλείει τα πάντα μέσα της,και τίποτα απολύτως δεν υπάρχει εκτός αυτής.Το Υπέρτατο αυτό Όν καλείται Έν Σόφ "ο άπειρος".Κανένας δεν μπορεί να προσδιορίσει το Όν αυτό,το οποίο δεν είναι δυνατόν να συλληφθεί από τον νού του ανθρώπου.Για να γίνει λοιπόν αντιληπτός ο Έν Σόφ έπρεπε να καταστεί ενεργητικός και δημουργικός.Δεν μπορούσε όμως να γίνει και ο απευθείας δημιουργός,διότι αφού είναι άπειρος δεν έχει θέληση ούτε πρόθεση,ούτε σκέψη,επιθυμία ή ενεργητικότητα,ιδιότητες δηλαδή που μόνο ένα πεπερασμένο όν μπορεί να έχει.Ο Έν Σόφ επομένως υποχρεώθηκε να δημιουργήσει κατ'έμμεσο τρόπο τον κόσμο μέσω δέκα εκπορεύσεων εκ του απείρου φωτός εκ του οποίου αποτελείται ο Θεός και εντός του οποίου εδρεύει.Οι δέκα αυτές εκπορεύσεις είναι τα δέκα Σεφιρώθ.Γιά τον τρόπο απορροής τους στην συνέχεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 16:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν αρχή ο Έν Σόφ εξαπέστειλε στο διάστημα μία πνευματική απορροή το πρώτο Σεφιράχ,το οποίο καλείται Στέμμα(Κεθέρ),γιατί αυτό κατέχει την ανώτατη θέση.Το πρώτο αυτό Σεφιράχ περιήχε μέσα του τα άλλα εννέα τα οποία εκπορεύθηκαν κατά την ακόλουθη τάξη:Πρώτα απέρρευσε μία αρσενική ενεργητική δύναμη οποία ονομάσθηκε Σοφία(Χότμαχ).Από αυτή πάλι εκπορεύθηκε μία παθητική ή θηλυκή δύναμη η οποία ονομάσθηκε Νούς(Μπινάχ).Τα τρία αυτά Σεφιρώθ αποτελούν την πρώτη Τριάδα και απ'αυτά απορρέουν τα υπόλοιπα επτά.Από την ένωση της Σοφίας και του Νού απέρρευσε το τέταρτο Σεφιράχ το καλούμενο Έλεος (Χέσεδ).Από αυτό ώς προικισμένο με αρσενική ιδιότητα απέρρευσε το πέμπτο Σεφιράχ το καλούμενο Δικαιοσύνη(Γκιμπούρα).Η ένωση Ελέους και Δικαιοσύνης δημιούργησαν το έκτο Σεφιράχ το Κάλλος(Τιφέρεθ)Τα τρία αυτά Σεφιρώθ αποτελούν την δεύτερη Τριάδα.Από το έκτο απέρρευσαν το έβδομο, η Σταθερότης (Νιτζάχ) και από αυτό το όγδοο το Μεγαλείο(Χώδ).Από τα δύο τελευταία απέρρευσε η ένατη, η Βάση, το Θεμέλιο(Γεσώδ) η οποία απετέλεσε μαζί μ'αυτά την τρίτη Τριάδα.Τέλος από την Βάση απέρρευσε η Βασιλεία(Μαλχούθ), η οποία είναι το δέκατο Σεφιράχ και βρίσκεται στα πόδια όλων των άλλων όπως το Στέμμα βρίσκεται στην κορυφή αυτών.Τα δέκα Σεφιρώφ παριστάνονται σε διάταξη ώς δένδρο με κλαδιά,αυτό που η Καββαλά ονομάζει Δένδρο της ζωής ή Καββαλιστικό δένδρο......(Σ.Σ. Επειδή όμως όπως φαίνεται εσάς σας ενδιαφέρουν πολύ ελαφρύτερα θέματα,σταματώ εδώ και σάς χαιρετώ.Έγραψα γιά τις απορροές του Όρ Έν Σόφ μόνο γιατί σας το υποσχέθηκα σε χθεσινή μου απάντηση.Ευχαριστώ πολύ,γειά σας...Καποδίστριας.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2003, 21:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.
ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΑ-ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ INTERNET.
ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΠΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ.
ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ LINKS Κ.Τ.Λ
ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΕΝΤΑΞΕΙ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΣΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ.
ΦΙΛΙΚΑ..



If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 14:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ kapodistria ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΚΑΒΒΑΛΑ.

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Επειδή όμως όπως φαίνεται εσάς σας ενδιαφέρουν πολύ ελαφρύτερα θέματα,σταματώ εδώ και σάς χαιρετώ

ΠΩΣ ΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ????
ΕΙΔΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ???????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 11:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου...

Καλά, εκτός του ότι μας ενδιαφέρουν άλλα θέματα και δεν γνωρίζουμε αγαπητέ Πρώτε Κυβερνήτη της Ελλάδος, αυτά που εσένα ενδιαφέρουν και κατέχεις, απο τα ΣΥΜΦΡΑΖΟΜΕΝΑ τα δικά σου εξάγω το συμπέρασμα ότι εσένα σε ενδιαφέρει το παρόν θέμα, αυτά που γράφεις ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ;;;;

Που το είδες το ΟΡ ΕΝ ΣΟΦ;;;
Και γιατί ΑΥΘΑΙΡΕΤΗΣ με τον "αποσυμβολισμό" που δίνεις;;;;

ΑΪΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ

Μήπως αυτό είναι που ήθελες να γράψεις;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ για ακολούθησε τη συμβουλή του φίλου μας ΑvatarGr...
Για ρίξε μια ματιά στη Καμπάλα...
Και που ξέρεις...
Κάτι μπορέι να ανακαλύψεις και εσύ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 18:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την καλημέρα μου...

Καλά, εκτός του ότι μας ενδιαφέρουν άλλα θέματα και δεν γνωρίζουμε αγαπητέ Πρώτε Κυβερνήτη της Ελλάδος, αυτά που εσένα ενδιαφέρουν και κατέχεις, απο τα ΣΥΜΦΡΑΖΟΜΕΝΑ τα δικά σου εξάγω το συμπέρασμα ότι εσένα σε ενδιαφέρει το παρόν θέμα, αυτά που γράφεις ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ;;;;

Που το είδες το ΟΡ ΕΝ ΣΟΦ;;;
Και γιατί ΑΥΘΑΙΡΕΤΗΣ με τον "αποσυμβολισμό" που δίνεις;;;;

ΑΪΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ

Μήπως αυτό είναι που ήθελες να γράψεις;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ για ακολούθησε τη συμβουλή του φίλου μας ΑvatarGr...
Για ρίξε μια ματιά στη Καμπάλα...
Και που ξέρεις...
Κάτι μπορέι να ανακαλύψεις και εσύ...



Άν δεν γνωρίζετε κάτι με ακρίβεια τότε γιατί κάνετε υποθέσεις και προσβάλλετε τούς άλλους;Έχω μάθει στη ζωή μου να είμαι προσεκτικό άτομο και κυρίως να μην υποθέτω όταν μιλώ γιά κάτι... Έτσι λοιπόν το σωστό είναι αυτό ακριβώς που διαβάζετε "Ορ Έν Σόφ" (Βλέπε στο βιβλίο "Το μαύρο λεξικό της Ελληνικής Μασωνίας" μου διαφεύγει ο συγγραφεύς του αλλά υπόσχομαι σύντομα να σας τον πώ)και όχι οτιδήποτε άλλο μειωτικό θέλετε,αξιώτιμε κύριε Κέλσε, να μου προσάψετε υποθέτωντας ("μήπως").Πάντως φαίνεται κάποιο πρόβλημα νάχεται,φταίει φαίνεται το ψευδώνυμο πού επέλεξα, άν κρίνω από το "ειρωνικό", (Πρώτε Κυβερνήτη της Ελλάδος).... Ευχαριστώ, Καποδίστριας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 19:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το όνομα του συγγραφέως του βιβλίου "Το μαύρο λεξικό της Ελληνικής Μασωνίας" είναι Β.Α.Λαμπρόπουλος.Και για το " Όρ Έν Σόφ" θα βρείτε στον δεύτερο τόμο του έργου του συγγραφέως στην σελίδα 64 στο λήμμα "Έν Σόφ",αλλά και στο λήμμα "Καββαλά ή Καμπαλά" σελ.173.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 11:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους...

Αγαπητέ πρώτε Κυβερνήτη της Ελλάδος (συνεχίζω να ΕΡΜΗΝΕΥΩ το όνομά σου φίλε μου), σε ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ στο να εξάγεις ΛΑΝΑΘΑΣΜΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ για τους άλλους, μιάς και είσαι ένα πόλύ πρόσφατο και νέο μέλος στη μεγάλη μας συντροφία...
Δεν δικαιολογώ όμως την ΑΓΕΝΕΙΑ που πρώτος εξαπέλυσες πρός τα μέλη αυτής της μεγάλης μας συντροφιάς, λέγοντάς μας με ΥΦΟΣ:

quote:
Επειδή όμως όπως φαίνεται εσάς σας ενδιαφέρουν πολύ ελαφρύτερα θέματα...

Και σου απαντώ λοιπόν ΑΚΡΙΒΩΣ με τα δικά σου λόγια, μιάς και είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ να διορθώνουμε τους άλλους, αλλά ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ πρώτα να έχουμε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ και να μην γινόμαστε ΥΠΕΡΟΠΤΕΣ πρός ανθρώπους που ΔΕΝ προλάβαμε ΚΑΝ να κατανοήσουμε απο τον τρόπο γραφής τους...
Σου απαντώ λοιπόν με τα λόγια σου:
quote:
Άν δεν γνωρίζετε κάτι με ακρίβεια τότε γιατί κάνετε υποθέσεις και προσβάλλετε τούς άλλους;

Α! και κάτι ακόμα...
Δεν ήμουν ΚΑΘΟΛΟΥ ειρωνικός με το που διευκρίνησα το ψευδώνυμό σου...
ΑΝ είχες αφιερώσει λίγο χρόνο, θα ΕΒΛΕΠΕΣ πώς έτσι αποκαλώ ΟΛΑ τα μέλη, με το επεξηγηματικό του ψευδώνυμού τους...
Αλλά εσύ ΗΔΗ είχες καταλάβει τα πάντα....

Τα είχες καταλάβει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και με το θέμα που άνοιξες...
Και για να δούμε τώρα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ κατάλαβες με την επίπονη και δαπανηρή σε χρόνο έρευνα σου για την Καμπάλα και το Σεφιροθικό Δέντρο της Δημιουργίας, μέσα απο ένα ΜΑΥΡΟ ΛΕΞΙΚΟ!!!!!!

Ερμηνεύεις (ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ θα έλεγε η αναξιότητς μου ΚΑΙ χωρίς να ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣ το ΠΩΣ & το ΓΙΑΤΙ είναι έτσι τα πράγματα) πώς το "ΟΡ ΕΝ ΣΟΦ" είναι :

quote:
Το Απόλυτον,ο Θείος Λόγος,ο Υπέρτατος Δημιουργός,το Όν,περί του οποίου τίποτε δεν δύναται κάποιος να πεί ή να σκεφθεί.Από αυτό απορρέουν τα 10 Σεφειρώθ. Ορ Έν Σόφ= Άπειρον Πνευματικό Φώς.

Χμμμμ
Πώς είναι δυνατόν απο το ΑΠΟΛΥΤΟΝ και το ΑΝΕΚΦΡΑΣΤΟ, να Δημιουργεί;;;;
'Η λοιπόν το ΑΠΟΛΥΤΟΝ δεν είναι απόλυτο...
'Η η ερμηνεία σου είναι λάθος (ΟΛΟΤΕΛΑ)...

Για τις παρακάτω απαντήσεις σου δεν θα σχολιάσω τίποτα, μιάς και η αρχική επάνω στην οποία στηρίζεις τα εξαγώμενα συμπεράσματά σου είναι ΛΑΘΟΣ, (επαγωγικά ΚΑΙ ΑΥΤΑ, τα συμπεράσματα δηλαδή) είναι ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ...

Και για να μην λές ότι μπορεί να φανταστεί το μυαλό του ανθρώπου, σου δίνω τη ταπεινή και ανάξια λόγου απάντησή μου στο θέμα του ΑΪΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ...
Την απάντηση αυτή θα τη βρείς στο θέμα "ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ", στη διεύθηνση : http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=843&ARCHIVE=&whichpage=2

Και να η προσωπική μου απάντηση (χωρίς τη βοήθεια του ΜΑΥΡΟΥ ΛΕΞΙΚΟΥ ΤΗΣ ΜΑΣΩΝΙΑΣ) σε σχέση με το ΑΪΝ ΣΟΦ ΑΟΥΡ...

quote:
Πάνω και ΠΡΙΝ απο την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του δέντρου των 10 Σεφιρώθ, υπάρχουν το Αϊν, το Αϊν Σόφ και το Αϊν Σόφ Αούρ.
Αυτό που ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ φίλε μου απο το Ζοχάρ, ότι "τιποτα δεν απορρέει απευθειας απο το Θεο" είναι αυτό το Αϊν
Που είναι η ΠΑΘΗΤΙΚΗ κατάσταση της ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ (ΜΗ ενεργός).
Απο αυτή την κατάσταση, ο ΑΝΘΡΩΠΟΝΟΥΣ, φτάνει και συλλαμβάνει το Αϊν Σόφ
Αυτό το Αϊν Σόφ που μπορεί και συλλαμβάνει ο Ανθρωπονούς, είναι ο Θεός σαν Δίχως 'Ορια, Δίχως Περιορισμούς, Αδιαφοροποίητο και Απεριόριστο.
Απο το Αϊν Σόφ επόμενο στάδιο είναι η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ, η ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ αυτής της Δίχως 'Ορια Θεότητας.
Αυτό γίνεται με το Αϊν Σόφ Αούρ, που είναι το Απεριόριστο Φώς ή Παγκόσμιο Φώς.
Αυτό το ΦΩΣ που ο Θεός (Αϊν Σόφ) είπε : "Γεννηθήτω ΦΩΣ και έγινε ΦΩΣ.

Τι έχοουμε δηλαδή εδώ;;;;
'Εχουμε αυτό που οι Αποκρυφιστές των Ινδιών ονομάζουν ΜΕΛΑΝΟ ΠΥΡ και ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ, αναφέροντε ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ (βλέπε Αϊν).
'Εχουμε το Αϊν Σόφ που είναι ο Δίας, η Θεότητα που εκπορεύει ΚΑΙ επεκτείνεται η οποία είναι ΧΩΡΙΣ μορφή και ύπαρξη, μη έχοντας ΚΑΜΙΑ ομοιότητα με οτιδήποτε άλλο.
Καί τέλος έχουμε το Εκδηλωμένο ΧΩΡΙΣ άλλη ομοιότητα Αϊν Σόφ Αούρ, που είναι οι ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΟΙ ΚΟΣΜΟΙ, οι Κάστωρ & Πολυδεύκης κλπ κλπ...

...Η Πρώτη Σεφίρα, το ΚΕΤΕΡ (Στέμα) είναι η ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ απο το Αϊν Σόφ Αούρ...
Αυτή η Σεφίρα ονομάζεται επίσης (όπως ίσως να κατάλαβες φίλε μου ήδη) και Αδάμ Οϊλάχ (ADM OILAH), δηλαδή Ουράνιος 'Ανθρωπος...



Ξαναλέω λοιπόν, για να ΜΗΝ με παρεξηγήσεις φίλε Καποδίστρια πώς ο λόγος που ΔΕΝ σου απάντησα (προσωπικά) αλλά πιθανά και τα άλλα μέλη στο θέμα σου, δεν είναι επειδή ασχολούμαστε με "άλλα θέματα, ελαφρότερου ρεπερτορίου", αλλά επειδή ΚΑΙ στον τίτλο που έδωσες και προπαντώς στην επεξήγηση, αντιληφθήκαμε ότι κάτι "μαύρο μαγειρεύεται"....

Συγγνώμη για το "ύφος μου", αλλά είναι η "αντίδραση" στο δικό σου ύφος....


Πάντα φίλος με ΟΛΟΥΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ
Ο τίτλος σύμφωνα με τα δικά σου γραφώμενα σημαίνει
ΟΡ = Απειρο
ΕΝ = Πνευματικό
ΣΟΦ = Φώς
Για ρίξε μια ματιά στο λεξικό σου και πές μου ΠΩΣ λέγεται στην Εβραϊκή το ΦΩΣ...
ΠΩΣ λέγεται το ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ...
Και ΠΩΣ λέγεται το ΑΠΕΙΡΟ...

Περιμένω την απάντησή σου φίλε μου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy