ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Και μετά ερχόταν Εκείνος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 16:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Αρχισε όταν ήμουν 3-4 χρόνων απ'ό,τι θυμάμαι. Το όνειρο ήταν πάντα το ίδιο: 'Ενα μεγάλο σαλόνι. 'Ενα μεγάλο παράθυρο που έβλεπε σε πολυσύχναστο δρόμο, με σκούρες πράσινες κουρτίνες. Κάτω από το παράθυρο ένας μεγάλος πράσινος καναπές και δύο πολυθρόνες δεξιά και αριστερά. (Η καρδιά μου χτυπούσε δυνατά γιατί ήξερα τι θα επακολουθούσε. Παρακαλούσα να σταματήσει αυτή η διαδικασία, αλλά δεν σταματούσε ποτέ.) Μια οικογένεια ερχόταν και καθόταν στο σαλόνι. Μαμά και μπαμπάς στον καναπέ. Γιος και κόρη δεξιά και αριστερά στις πολυθρόνες. Με κοιτούσαν. Ξαφνικά η εικόνα στρεβλωνόταν, αναπηδούσε ('Εμοιαζε με κακή λήψη τηλεόρασης, αν και τότε δεν ήξερα καν τι είναι τηλεόραση.) Με έπιανε ναυτία και ήθελα να ανοίξω τα μάτια, αλλά φοβόμουν πολύ, γιατί ήξερα πως Εκείνος ήταν μέσα στο δωμάτιο. 'Οταν άνοιγα τα μάτια μου, τον έβλεπα κοντά μου. Ψηλή ακαθόριστη μορφή, πάντα απειλητική και πιο σκοτεινός από το σκοτάδι. Προσπαθούσα να φωνάξω, αλλά ήταν αδύνατον. Εκείνος πλησίαζε κι εγώ ένιωθα απόγνωση. Και μετά απλά υψωνόμουν στο ταβάνι, αργά... ώσπου χανόμουν μέσα στο ταβάνι. Αυτό κράτησε πολλά χρόνια. Σε όσους το έλεγα, μου απαντούσαν «ανοησίες». Με την οικογένειά μου αλλάξαμε πόλεις και κράτη. Είχε χαθεί για καιρό, αλλά εμφανίστηκε ξανά στα 25 μου. Πάλι το ίδιο όνειρο, πάλι αυτός μέσα στο δωμάτιο. Τώρα κατάφερνα και ψέλλιζα μια προσευχή κι εκείνος έφευγε. Μετά από μερικούς μήνες άρχισαν οι ψίθυροι στο δωμάτιο την ώρα που βυθιζόμουν στον ύπνο και μετά από κάποιο χρόνο, ερχόταν Εκείνος. Ανυψωνόμουν πάλι στο ταβάνι και χανόμουν. Μια από αυτές τις φορές, πριν χαθώ, γύρισα και κοίταξα προς τα κάτω. Εκείνος ήταν σκυμμένος πάνω από το σώμα μου. Οι ψίθυροι έρχονταν κάθε βράδυ. «Βγήκα» κι έφυγα χωρίς την παρουσία Εκείνου άλλες 2-3 φορές. Τη μια ακολούθησα ένα παιδάκι που μου είπε: «’Ελα να παίξουμε» μέσα σε έναν πανύψηλο φωταγωγό που πάνω-πάνω είχε ένα πολύ δυνατό φως. ‘Αλλη μια φορά, άνοιξα μια «πόρτα» και βρέθηκα μπροστά σε έναν αόρατο «χείμαρρο» που παρέσυρε δέντρα, πρόβατα, τηλεοράσεις πολυθρόνες και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς. ‘Ωσπου ήρθε η τελευταία φορά: Εκείνος ήρθε πάλι στο δωμάτιο κι εγώ ψέλλισα μια προσευχή. Γύρισε την πλάτη και άρχισε να απομακρύνεται αργά, πολύ αργά. ‘Ενιωσα πολύ κουρασμένος μετά από τόσα χρόνια φόβου (ήμουν πια 26). Γύρισα το κεφάλι μου προς εκείνον και του είπα: «’Ελα.» Δεν ξέρω αν ήρθε ποτέ κοντά μου. Ξέρω μόνο ότι χάθηκε μπροστά από τα μάτια μου και η βιβλιοθήκη απέναντι από το κρεβάτι μου άρχισε να κουνιέται πολύ δυνατά, λες και γινόταν σεισμός. Μικροαντικείμενα και βιβλία έπεσαν κάτω και μετά ησυχία. Τίποτα.

Τον συνάντησα μια τελευταία φορά, όταν έκανα ρέικι. Τον είδα ξαφνικά σαν σε όνειρο. Χαμένο στο σκοτάδι, χωρίς πρόσωπο, να πετάει προς ένα πολύ δυνατό φως. ‘Εκλαψα σπαρακτικά. ‘Εκλαψα όσο δεν είχα κλάψει ποτέ
στη ζωή μου, σαν αν έβγαινε ένας τρομερός πόνος από μέσα μου, κι όχι σαν να έχανα ένα αγαπημένο πρόσωπο. -


Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 16:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως μας ηρθες oiax....


Εκεινος.....

Ψηλή ακαθόριστη μορφή, πάντα απειλητική
και πιο σκοτεινός από το σκοτάδι.
.................................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 23:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον!

Δεν μπορώ βέβαια να εξηγήσω τα γεγονότα που βίωσες αλλά γνωρίζω πόσο πολύ σε αναστάτωναν παλιότερα. Ακόμα και σήμερα όταν τα ξανασυζητάμε...
Πιστεύω πάντως ότι όταν αποφάσισες να τον "αντιμετωπίσεις" πιό σθεναρά, Εκείνος έχασε την δύναμη του πάνω σου. Και η δύναμη του ήταν ο φόβος που σου προκαλούσε η παρουσία του.

Ελπίζω κάποιος άλλος να γνωρίζει περισσότερα από μένα πάνω σε αυτά τα θέματα και να έχει μια πιό εμπεριστατωμένη απάντηση...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 02:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ!
ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ... ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΦΥΓΕ, ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ... ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ, ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ... ΝΑ 'ΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 08:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα Καλώς ήλθες και από εμένα. Διάβασα με μεγάλη προσοχή το θέμα σου. Όμως δυστυχώς δεν κατάλαβα αν το ξεκίνησες για να συζητήσουμε κάτι η απλά για να το μοιραστείς μαζί μας. Όλα αυτά που γράφεις και ο τρόπος αντίδρασης (να βγαίνεις από το σώμα σου) ταιριάζουν σε αντίστοιχες μαρτυρίες για κάτι πολυ συγκεκριμένο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 10:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ oiax ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ - ΟΝΕΙΡΟ ????

ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΑ ΤΟΠΙΚΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=459
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=973
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=906
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=613

ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 10:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛHMERA...


ΤΗ ΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΟΣ... ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ...
ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟΣ...
ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΝ ΠΡΟΔΙΔΕΙ...
ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΛΙΣΣΕΤΑΙ..
ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΤΙΜΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ

ΣΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ ΜΟΥ oiax ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ
ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ.....

ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ ΕΙΧΑ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΤΙ
ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ, ΠΑΡΑΞΕΝΟ,
ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΑΠΕΙΛΟΥΣΕ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ή ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..
ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΛΗΘΙΝΟ...

ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΝΥΧΤΑ...
...ΗΡΘΕ...
ΜΙΑ ΣΚΙΑ.. ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΜΑΥΡΗ ΑΥΡΑ
ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΑ 3 ΜΕΤΡΑ....
ΚΑΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΟΥ
ΕΡΧΟΤΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ...
ΣΤΕΚΟΤΑΝ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ...
ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΟ ΟΡΙΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙΟΥ ΜΟΥ
ΕΙΧΕ ΟΜΩΣ Δ Υ Ν Α Μ Η
ΠΟΥ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΜΟΥ
ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ....
ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.. ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ..
ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΗ..
ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ....
ΟΥΡΛΙΑΞΑ....
ΟΥΡΙΑΞΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...

ΕΥΤΥΧΩΣ...
ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΟΛΟΙ....

ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΑΝΩ ΟΡΟΦΟΥΣ...
ΗΡΘΑΝ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ
ΕΚΕΙΝΟΣ... ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ
ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ...
ΓΙΑ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ
ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΟΝΟ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ
.. ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΙΣ ΦΟΒΙΕΣ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ

ΜΕΤΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ
ΕΠΕΣΤΡΑΨΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ
ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΨΥΧΡΟ
ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ...


ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ
ΔΕΝ ΞΑΝΑΗΡΘΕ....
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ Α Υ Ρ Ι Ο !!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 14:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ - ΟΝΕΙΡΟ ????


Η εικόνα με την οικογένεια στο σαλόνι ήταν όνειρο, ναι. Μόλις έβλεπα
τις άδειες πολυθρόνες, ήξερα ακριβώς τι θα συμβεί και ότι αυτός ερχόταν.

Οι γονείς μου έλεγαν ότι παιδιαρίζω και δεν με άφηναν να κοιμηθώ μαζί τους. Προπαντός η μητέρα μου έκανε την αδιάφορη όταν της το έλεγα.
Αργότερα, από μια θεία μου, έμαθα ότι όλη η οικογένεια της μητέρας μου
είχαν παρόμοια περιστατικά. Κάποια από τα ξαδέλφια της επίσης. Αισθάνομαι εξοργισμένος και πονεμένος γιατί υπέφερα πολλά χρόνια και κανείς δεν έκανε τίποτα να με βοηθήσει. Μόνο που το σκέφτομαι, εξοργίζομαι!!!

Κανείς δεν μου εξηγούσε τίποτα. Πέρα από Εκείνον, κάποιες άλλες φορές,
"έβγαινα" και ταξίδευα στο ταβάνι. 'Εβλεπα τους άλλους να διασκεδάζουν στο άλλο δωμάτιο. Βρισκόμουν σε άλλα, περίεργα δωμάτια. Μετά που έφυγε Εκείνος, άκουγα ψιθύρους για πολύ καιρό, όχι απειλητικούς όμως. Σαν να ήταν κάποιοι άλλοι. 'Ακουσα μια παιδική φωνή να μου λέει "'Ελα να παίξουμε" και άρχισανα ανεβαίνω έναν πανύψηλο "φωταγωγό" με πολύ δυνατό φως πάνω. Τρόμαξα και γύρισα πίσω. 'Αλλη μια φορά, άνοιξα μια "πόρτα" και βρέθηκα εμπρός σε ένα αόρατο "ποτάμι" που παρέσυρε δέντρα, πρόβατα, τηλεοράσεις, φράχτες... Ξέρω, τα λέω κάπως ανακατωμένα, αλλά μου έχουν συμβεί τόσο πολλά. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που έχω, δεν ξέρω καν τι να το κανω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 14:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oiax Εχω ακουσει για καποιους μηχανισμους
που μπορει η ψυχη να βγει απο το Σωμα
Ενω εισαι ζωντανος..

Η ψυχη αναδυεται βλεπει το Σωμα και ταξιδευει
οπουδηποτε ..μηδενιζοντας το χρονο των αποστασεων...

Λενε ομως οτι αυτο που σε κραταει στη ζωη ειναι
η λεπτη κλωστη που ενωνει το σωμα με τη ψυχη
Αν κοπει Πεθαινεις..
Ο μοναδικος τροπος να κοπει Ειναι
κατι Μαυρες Φιγουρες που καταδυναστευουν αυτον
τον Κοσμο..

ΕΡΩΤΗΜΑ..

Εβλεπες Απειλη απο Μαυρες Φιγουρες??


Σημειωση..
Δεν ειμαι μυημενη σε τετοιου ειδους μηχανισμους
Οταν τα ανεφεραν και ημουν παρον
Τα θεωρησα αστεια...
Το περιστατικο που ανεφερα πιο πανω
Δεν το εχω συζητησει Ποτε!!!
Μολις ομως διαβασα αυτο που Βιωσες
Ανατριχιασα και Ενστικτωδως Ηρθε
Η εικονα Εκεινου....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 14:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε oiax καλημέρα και καλώς ήλθες και από εμένα

Θα έλεγα ότι το εντυπωσιακό στην δική σου περίπτωση δεν είναι το γεγονός αυτό καθ’εαυτό, όσο πιστεύω η επαναληπτικότητα του φαινομένου.

Δυστυχώς από τα λίγα που αναφέρεις δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν είσαι κάποιο διαισθητικό άτομο, εάν έχει ασχοληθεί με αποκρυφισμό γενικότερα ή υπήρξαν και άλλα περίεργα συμβάντα στην ζωή σου (βέβαια με το τελευταίο σου μήνυμα δίνεις κάποιο επιπρόσθετο στοιχείο, αφού φαίνεται ότι έχει συμβεί και σε άλλους στην οικογένεια).

Πάντως η εμπειρία που είχες δεν είναι απαραίτητα κάτι το κακό και σαφώς μπορεί να μην είναι η "επίσκεψη" αυτού που υπονοείς ή φαντάζεσαι. Οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς αληθινά.

Χρησιμοποιείς κάποιες εκφράσεις που είναι "κωδικές" και παραπέμπουν αλλού. Οπως :

quote:
Ξαφνικά η εικόνα στρεβλωνόταν, αναπηδούσε

quote:
Εκείνος πλησίαζε κι εγώ ένιωθα απόγνωση. Και μετά απλά υψωνόμουν στο ταβάνι, αργά...

quote:
Ανυψωνόμουν πάλι στο ταβάνι και χανόμουν. Μια από αυτές τις φορές, πριν χαθώ, γύρισα και κοίταξα προς τα κάτω. Εκείνος ήταν σκυμμένος πάνω από το σώμα μου.

quote:
έναν πανύψηλο φωταγωγό που πάνω-πάνω είχε ένα πολύ δυνατό φως.

quote:
άνοιξα μια «πόρτα» και βρέθηκα μπροστά σε έναν αόρατο «χείμαρρο»

quote:
Χαμένο στο σκοτάδι, χωρίς πρόσωπο,

Η εμπειρία σου μοιάζει με προσέγγιση σε πύλη. Ο φόβος (ήταν μήπως τρόμος; αναφέρομαι στον απόλυτο τρόμο)μπορεί να είναι προστασία από το κακό αλλά μπορεί να είναι και ο φύλακας/πυλωρός που πετά τον αρχάριο έξω από τη δίνη.

Εάν θέλεις διάβασε το διήγημα "Τα όνειρα του Σπιτιού της Μάγισσας" του H.P.Lovecraft, θα καταλάβεις γιατί...

Κάτι πιο δύσκολο...προσπάθησε στο ξύπνιο να βιώσεις την όλη κατάσταση, όσο πιο πιστά μπορείς και άσε να δεις που θα οδηγήσει. Σαν εγχείρημα βέβαια έχει πολλές δυσκολίες, αλλά έτσι μπορεί να ανακαλύψεις πολλά πράγματα για την εμπειρία σου.

Υ.Γ. Εάν όντως ήταν κάτι κακό, όλα αυτά τα χρόνια θα σου είχε οπωσδήποτε κάνει κάτι κακό.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 15/07/2003 14:35:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 14:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου αγαπητέ/ή oiax και καλώς μας όρισες.
Να ξεκαθαρίσω κατ'αρχήν ότι δεν αμφιβάλλω για τίποτα από όσα λες και δεν έχω καμία απολύτως πρόθεση (όπως κανένας άλλος εδώ) να χλευάσω τα λεγόμενά σου.Εχω όμως κάποιες ερωτήσεις:

1) Είπες ότι ήσουν 3-4 ετών.Μήπως αυτό το όνειρο (τρομακτικό,δε λέω) ήταν κάποια μεταμφιεσμένη φοβία σου? Μήπως είχες ακούσει "παράξενες" ιστορίες από την οικογένειά σου και ασυνείδητα ονειρεύτηκες κάτι ανάλογο?

2) Ανέφερες ένα κοριτσάκι που σε καλούσε να παίξετε. Ήταν μια μορφή που αναγνώριζες? Υπήρχε τότε αναφορά για κάποιο παιδί γνωστής σας οικογένειας που έχασε τη ζωή του σ'αυτή την ηλικία?

3) Είπες στο πρώτο σου μήνυμα ότι το όνειρο αυτό είχα χαθεί για καιρό όμως κάποια στιγμή επέστρεψε. Όταν το έβλεπες ήσουν πάντα στην ίδια πόλη/μέρος ή έτυχε να το δεις και σε άλλα μέρη όπου ζούσες?

4) Η αφελέστατη ερώτηση όλων: λες Εκείνος...ποιός νομίζεις ότι ήταν εκείνος?

Το σίγουρο είναι ότι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα πια.Εφ'όσον τον αντιμετώπισες μία φορά, μπορείς και δεύτερη,αν και ελπίζω να μη χρειαστεί!!
Εύχομαι πάντως να βρεις μια εξήγηση για να μπορέσεις να το ξεχάσεις ολοκληρωτικά και νομίζω ότι τα θέματα που παραθέτει ο Avatargr είναι πολύ ενδιαφέροντα.
Μην οργίζεσαι για τη στάση της οικογένειάς σου...ο καθένας μόνος του πολεμάει!!
Και πάλι καλώς μας όρισες!


O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 14:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΡΩΤΗΜΑ..

Εβλεπες Απειλη απο Μαυρες Φιγουρες??


Η φιγούρα ήταν μόνο μία και ένιωθα ότι ήθελε το κακό μου.
Καταλάβαινα ότι ήταν άντρας χωρίς να τον βλέπω ακριβώς.
Μόνο μια κατάμαυρη μορφή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 15:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε oiax καλημέρα και καλώς ήλθες και από εμένα

Θα έλεγα ότι το εντυπωσιακό στην δική σου περίπτωση δεν είναι το γεγονός αυτό καθ’εαυτό, όσο πιστεύω η επαναληπτικότητα του φαινομένου.

Δυστυχώς από τα λίγα που αναφέρεις δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν είσαι κάποιο διαισθητικό άτομο, εάν έχει ασχοληθεί με αποκρυφισμό γενικότερα ή υπήρξαν και άλλα περίεργα συμβάντα στην ζωή σου (βέβαια με το τελευταίο σου μήνυμα δίνεις κάποιο επιπρόσθετο στοιχείο, αφού φαίνεται ότι έχει συμβεί και σε άλλους στην οικογένεια).

Πάντως η εμπειρία που είχες δεν είναι απαραίτητα κάτι το κακό και σαφώς μπορεί να μην είναι η "επίσκεψη" αυτού που υπονοείς ή φαντάζεσαι. Οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς αληθινά.

Χρησιμοποιείς κάποιες εκφράσεις που είναι "κωδικές" και παραπέμπουν αλλού. Οπως :

quote:
Ξαφνικά η εικόνα στρεβλωνόταν, αναπηδούσε

quote:
Εκείνος πλησίαζε κι εγώ ένιωθα απόγνωση. Και μετά απλά υψωνόμουν στο ταβάνι, αργά...

quote:
Ανυψωνόμουν πάλι στο ταβάνι και χανόμουν. Μια από αυτές τις φορές, πριν χαθώ, γύρισα και κοίταξα προς τα κάτω. Εκείνος ήταν σκυμμένος πάνω από το σώμα μου.

quote:
έναν πανύψηλο φωταγωγό που πάνω-πάνω είχε ένα πολύ δυνατό φως.

quote:
άνοιξα μια «πόρτα» και βρέθηκα μπροστά σε έναν αόρατο «χείμαρρο»

quote:
Χαμένο στο σκοτάδι, χωρίς πρόσωπο,

Η εμπειρία σου μοιάζει με προσέγγιση σε πύλη. Ο φόβος (ήταν μήπως τρόμος; αναφέρομαι στον απόλυτο τρόμο)μπορεί να είναι προστασία από το κακό αλλά μπορεί να είναι και ο φύλακας/πυλωρός που πετά τον αρχάριο έξω από τη δίνη.

Εάν θέλεις διάβασε το διήγημα "Τα όνειρα του Σπιτιού της Μάγισσας" του H.P.Lovecraft, θα καταλάβεις γιατί...

Κάτι πιο δύσκολο...προσπάθησε στο ξύπνιο να βιώσεις την όλη κατάσταση, όσο πιο πιστά μπορείς και άσε να δεις που θα οδηγήσει. Σαν εγχείρημα βέβαια έχει πολλές δυσκολίες, αλλά έτσι μπορεί να ανακαλύψεις πολλά πράγματα για την εμπειρία σου.

Υ.Γ. Εάν όντως ήταν κάτι κακό, όλα αυτά τα χρόνια θα σου είχε οπωσδήποτε κάνει κάτι κακό.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 15/07/2003 14:35:28


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 15:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Old Tiger, συγγνώμη, ήθελα να σου απαντήσω και κατά λάθος έστειλα πάλι
ολόκληρο το μήνυμά σου.

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα, αλλά όπως βλέπετε μπήκα με αρκετό
άγχος.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν είμαι διαισθητικός. Πολύ αργότερα διάβασα για όλα αυτά τα φαινόμενα, όμως τότε που μου συνέβαιναν ήξερα μόνο αυτά που βίωνα. Δεν έχω καλέσει ποτέ πνεύματα, ούτε έχω ασχοληθεί με παρόμοιες
τελετές.

Και, ναι, δεν ήταν απλός φόβος αυτό που ένιωθα. 'Ηταν τρόμος.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 15:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ! Καταλαβαινω τι λες...

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ
Αν υπαρχουν μηχανισμοι που μπορει η ψυχη να βγει απο το Σωμα
Ενω εισαι ζωντανος..??
Η ψυχη αναδυεται βλεπει το Σωμα και ταξιδευει
οπουδηποτε ..μηδενιζοντας το χρονο των αποστασεων...??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 16:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΦΙΛΕ ΟΙΑΧ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΥΧΟΜΑΙ..
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ,ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕΣ "ΕΚΕΙΝΟΝ" ΚΑΙ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ?ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΛΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ.

ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΗΝ ΑΝΝΙΤΑ ΠΑΝΙΑ ΣΤΙΣ ΑΥΠΝΙΕΣ ΜΙΛΟΥΣΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΕΡΙΚΑ.ΠΗΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝΕ ΦΑΝΤΑΡΟΣ.ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕ,ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΩΣ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ,ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΠΩΣ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ,ΠΩΣ ΗΤΑΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ.ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΠΛΩΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΕΙΠΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΟ.
ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΕΠΙΡΕΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΑΚΟΥΣΕΙ?Η ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΟΝΕΙΡΟ?ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΣ,ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΓΝΩΜΗ ΕΙΠΑ,ΠΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ...
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 23:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1) Είπες ότι ήσουν 3-4 ετών.Μήπως αυτό το όνειρο (τρομακτικό,δε λέω) ήταν κάποια μεταμφιεσμένη φοβία σου? Μήπως είχες ακούσει "παράξενες" ιστορίες από την οικογένειά σου και ασυνείδητα ονειρεύτηκες κάτι ανάλογο?

Η οικογένειά μου δεν ασχολούνταν με τέτοιου είδους θέματα όταν ήμουν μικρός. Ποτέ. Στην πόλη που βρισκόμουν δεν υπήρχε τηλεόραση και εγώ το μόνο που διάβαζα, ήταν παραμύθια του 'Αντερσεν και Μίκι Μάους. Δεν διάβαζα τρομακτικά παραμύθια, ούτε ήταν δυνατόν να έχω πρόσβαση σε κάτι
τρομακτικό.

quote:

2) Ανέφερες ένα κοριτσάκι που σε καλούσε να παίξετε. Ήταν μια μορφή που αναγνώριζες? Υπήρχε τότε αναφορά για κάποιο παιδί γνωστής σας οικογένειας που έχασε τη ζωή του σ'αυτή την ηλικία?

Δεν ήταν κοριτσάκι. 'Ηταν μια φωνή πολύ μικρού παιδιού. Δεν το είδα ποτέ, απλά το άκουσα δίπλα μου να με καλεί. Και εγώ αυτόματα, και με μεγάλη χαρά εκείνη τη στιγμή, "έφυγα". Επίσης, είχα "εξόδους" στις λίγες φορές που έκανα ρέικι, μπροστά σε άλλους άνθρωπους που με επανέφεραν.

quote:

3) Είπες στο πρώτο σου μήνυμα ότι το όνειρο αυτό είχα χαθεί για καιρό όμως κάποια στιγμή επέστρεψε. Όταν το έβλεπες ήσουν πάντα στην ίδια πόλη/μέρος ή έτυχε να το δεις και σε άλλα μέρη όπου ζούσες?

Το όνειρο συνεχίστηκε σε διαφορετική χώρα και διαφορετική ήπειρο.
Γεννήθηκα στην Αφρική.

quote:

4) Η αφελέστατη ερώτηση όλων: λες Εκείνος...ποιός νομίζεις ότι ήταν εκείνος?

Δεν ξέρω ποιος ήταν εκείνος. Δεν τον ένιωθα σαν ένα οικείο πρόσωπο που
ξαφνικά ήθελε να μου κάνει κακό. 'Ηταν κάποιος που ερχόταν από έξω. Πάντα ερχόταν από έξω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 23:49:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ,ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕΣ "ΕΚΕΙΝΟΝ" ΚΑΙ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ?ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΛΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ.

'Ηταν σαν ένας άνθρωπος ψηλός "σκεπασμένος" με ένα μαύρο σεντόνι. Μπορώ να πω ότι έμοιαζε λίγο σαν το Φάντασμα του Μίκι Μάους. Μόνο που δεν διέκρινες χέρια και πόδια. Μάντευες ότι πρέπει να υπήρχαν. Η περιγραφή μου "πιο σκοτεινός από το σκοτάδι" είναι ακριβής. 'Ηταν μια μορφή πιο σκοτεινή από το σκοτάδι. Το συγκλονιστικό είναι ότι αυτή ακριβώς την έκφραση που τη χρησιμοποιούσα για να περιγράψω Εκείνον, τη βρήκα πολύ αργότερα, όταν ήμουν περίπου 23 χρόνων, σε ένα βιβλίο με τίτλο "Ο 'Ελλην Βρικόλαξ" που έτυχε να φυλλομετρώ στο σπίτι κάποιων φίλων. Ακόμα και οι φίλοι μου ξαφνιάστηκαν με αυτό, αφού ήδη τους είχα περιγράψει τι μου συνέβαινε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 23:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα,

Φίλε Oiax όπως σου είπα και το μεσημέρι πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να διαβάσεις το διήγημα του H.P.Lovecraft "Τα όνειρα του σπιτιού της Μάγισσας".
Δυστυχώς σε μία έρευνα που έκανα σήμερα, σε μεγάλο κεντρικό βιβλιοπωλείο της Αθήνας, δεν κατάφερα να το βρω μεταφρασμένο στα Ελληνικά. Ξέρω σίγουρα ότι κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Locus-7 στα Ελληνικά, αλλά δυστυχώς τα βιβλία αυτού του οίκου δεν κυκλοφορούν στην αγορά. Πρέπει να το προμηθευτείς απ'ευθείας από αυτούς. Τώρα εάν υπάρχει και κάποιος άλλος οίκος...δεν ξέρω...
Εγώ έχω μία αγγλική έκδοση κάποιων διηγημάτων του Lovecraft (Omnibus 1 - At the Mountain of Madness, Harper Collins Publishers, 1999), αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να ξέρεις αρκετά καλά Αγγλικά, καθώς το στυλ γραφής του είναι ιδιαίτερα γλαφυρό, γεμάτο κοσμητικά επίθετα και δυσνόητες περιγραφές.
Πάντως κατάφερα και βρήκα όλο το διήγημα μέσα στο Internet (εννοείται πάντα στα Αγγλικά) οπότε μπορείς να το τυπώσεις και να το διαβάσεις. Αγγλικός τίτλος "Τhe Dreams in the Witch-House".
http://www.gizmology.net/lovecraft/works/dreams.htm

Ο λόγος που με βλέπεις να επιμένω τόσο πολύ είναι επειδή πιστεύω ότι όντως πρέπει να προσέγγισες κάποια πύλη.
Μέσα στο διήγημα θα βρεις και την Μαύρη ψιλή μορφή που αναφέρεις, η οποία μάλιστα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο Lovecraft λέει ότι το όνομά του είναι Νυαρλαθοτέπ (Nyarlathotep).
Συγκεκριμένα ο Lovecraft κάνει κάποιες αναφορές όπως:

"Πρέπει (ο πρωταγωνιστής) να συναντήσει τον Μαύρο Άνθρωπο και να τον ακολουθήσει μαζί με τους άλλους στον θρόνο του Αζαθώθ (Αzathoth) στο κέντρο του υπέρτατου χάους".

ενώ τον περιγράφει κάπως έτσι:
"πίσω από το τραπέζι στεκόταν μία μορφή που δεν είχε ποτέ πριν ξαναδεί-ένας ψηλός αδύνατος άντρας, με μαύρο νεκρικό χρώμα, αλλά χωρίς να έχει τα παραμικρά χαρακτηριστικά της μαύρης φυλής.Παντελής έλλειψη μαλλιών ή γενειάδος, ο οποίος φορούσε ως ένδυμα μία ασύμμετρη μαύρη βαριά ρόμπα. Τα πόδια του δεν ξεχώριζαν εξαιτίας του τραπεζιού και του καναπέ, αλλά πρέπει να φόραγε παπούτσια."

Οι Azathoth και Nyarlathotep είναι ουσιαστικά "θεοί" της μυθολογίας Κθούλου, την οποία δημιούργησε ο Lovecraft (κυρίως) και την συνέχισαν μετά τον θάνατό του άλλοι μεγάλοι συγγραφείς του φανταστικού.
Πολλοί μελετητές της όλης μυθολογίας έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τελικά δεν ήταν και τόσο μυθολογία. Υπάρχουν πολλά στοιχεία που υπάρχουν και σε άλλες μυθολογίες, ενώ είναι εκπληκτικά παράξενο πως ο lovecraft μιλά για πύλες και παράλληλα σύμπαντα, όταν στην εποχή του δεν είχαν μιλήσει οι επιστήμονες για αυτά τα πράγματα. Το έργο του πραγματικά είναι εκπληκτικό και αξίζει κανείς να ασχοληθεί μαζί του.

Ο Azathoth είναι ο μεγαλύτερος και ο πλέον ασύλληπτος από τους θεούς της σχετικής μυθολογίας. Ο Azathoth που κατοικεί στο κέντρο του Απείρου, εκφράζει ουσιαστικά το Άμορφο και Αρχέγονο Χάος. Ουσιαστικά δηλαδή ο Azathoth είναι είναι ένα είδος κεντρικής Κοσμικής Δίνης ή μίας περιστρεφόμενης Μαύρης Τρύπας που χάσκει απειλητικά στο κέντρο του σύμπαντος. Είναι το "άπειρο σημείο", εκεί όπου παύει κάθε έννοια τάξης και οργάνωσης και όπου οι φυσικοί νόμοι, η αιτιοκρατία και το καθετί παρασύρονται και χάνονται μέσα σ'αυτή τη φοβερή "ρουφήχτρα, επιστρέφοντας έτσι πίσω στο χάος απ'όπου γεννήθηκαν. Ο Azathoth παραμένει μακρινός και απρόσιτος, σχεδόν στα περιθώρια των γήινων πραγμάτων.Υπάρχει, δίχως να παρεμβαίνει άμεσα στον ανθρώπινο κόσμο.

Ο Nyarlathotep τώρα είναι η μοναδική γέφυρα αληθινής επαφής ανάμεσα στους ανθρώπους και στους Μεγάλους Παλαιούς (οι Θεοί της μυθολογίας). Ετυμολογικά εικάζεται ότι μπορεί να σημαίνει "Ο φρουρός της πύλης". Ουσιαστικά ο Nyarlathotep είναι ο αγγελιαφόρος των Μεγάλων Παλαιών καθώς είναι ο μόνος που διαθέτει προσωπικότητα, με την μεταφορική έννοια του όρου. Οι άλλοι θεοί είναι Δυνάμεις μακρινές και απρόσωπες. Από ψυχολογικής πλευράς οι άλλοι θεοί είναι καθαρά "ένστικτα", ενώ αυτός έχει και οργανωτικά στοιχεία λογικής.
Από την σκοπιά της μεταφυσικής, δεν αποτελεί ξεχωριστή οντότητα αλλά είναι προέκταση ή απόροια του Azathoth. Αν π τελευταίος νοείται ως το άμορφο και αδιαμόρφωτο απόλυτο Χάος, ο Nyarlathotep είναι ένα διαμορφωμένο πλοκάμι του που εισχωρεί προς τον κόσμο της τάξης. Γι'αυτό και περιγράφεται ως το "Ερπον Χάος". Είναι αυτός που έρχεται σε άμεση και συχνή επαφή με τους ανθρώπους.
Στους διαφόρους θρύλους ανά τον κόσμο έχει κυριαρχήσει ως η πανάρχαιη μορφή του αντιπροσώπου ή αγγελιαφόρου κάποιων κρυφών και τρομερών δυνάμεων: Του "Μαύρου Ανθρώπου" της μαγικής παράδοσης.
(τα στοιχεία για τους Azathoth και Nyarlathotep είναι από το βιβλίο "Η Σκιά του Κθούλου" του Γ.Μπαλάνου)

Πάντως φίλε μου είτε το διαβάσεις από το Αγγλικό κείμενο, είτε το βρεις σε μετάφραση μπορεί να θυμηθείς και να καταλάβεις διάφορες λεπτομέρειες και για το δικό σου όνειρο.

Αυτό που μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση...ΚΑΙ ΨΑΞΤΟ ΠΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥ ΚΑΛΑΑΑΑ...είναι αυτό που ανέφερες για αντίστοιχα συμβάντα και σε μέλη από την οικογένεια της μητέρας σου. Αλήθεια η καταγωγή της από που είναι;
Προσπάθησε να διαπιστώσεις πόσο πίσω χρονολογικά πάνε αυτά τα περιστατικά στην οικογένειά της. Βρες επίσης εάν υπήρχε κάποιο"άτακτο" παιδί στην οικογένεια, που έκανε "διάφορα". Καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι, μην διστάσεις να μου στείλεις mail.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 00:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Old Tiger γεια και πάλι. Τα "'Απαντα" του Λάβκραφτ έχουν κυκλοφορήσει
σε τρεις τόμους από τις εκδόσεις Κάκτος, εδώ και πολύ καιρό, και με έκανες να τα "ξεθάψω" από εκεί που ήταν χωμένα. Για να είμαι ειλικρινής,
τα έχω γιατί είναι κλασικά, αλλά και με τρομάζουν κιόλας.

Δεν ξέρω αν αυτή η μορφή που περιγράφει ο Λάβκραφτ είναι ίδια με τη δική μου. Εγώ δεν διέκρινα ούτε γενειάδα, ούτε κάποια ρούχα. Επίσης Εκείνος ήταν απόλυτα συνδεδεμένος με το όνειρο του σαλονιού, αφού το έβλεπα πάντα σαν να ήθελε να προαναγγείλει την άφιξή του. Πολλές φορές αναρωτιέμαι αν αυτό το όνειρο ήταν κάποιο μήνυμα του και αν με αυτό ήθελε να μου πει κάτι. Αν όντως ήθελε να μου πει κάτι, γιατί εγώ αισθανόμουν ότι ήταν τόσο
μα τόσο εχθρικός απέναντί μου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 00:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσπάθησε να διαπιστώσεις πόσο πίσω χρονολογικά πάνε αυτά τα περιστατικά στην οικογένειά της. Βρες επίσης εάν υπήρχε κάποιο"άτακτο" παιδί στην οικογένεια, που έκανε "διάφορα". Καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Δεν μου είπαν ποτέ αν κάποιος παλιός από την οικογένεια ήταν "κακό παιδί". 'Ο,τι έμαθα, το έμαθα από μια θεία, αφού την πίεσα αρκετά, γιατί η γιαγιά δεν μιλούσε. Η επόμενη γενιά, δηλαδή, μητέρα και θείοι, δεν ξέρουν και πολλά. Κανένας από τους παλιότερους δεν μιλούσε γι'αυτά.

Πάντως, εκείνο που έμαθα είναι ότι οι παλιότεροι είχαν μείνει ως πολυμελής οικογένεια σε παλιές φυλακές που είχαν μετατραπεί σε σπίτια.
Κάθε βράδυ, σαν ομαδική παράκρουση, την ώρα του βραδινού, έβλεπαν έναν
άνθρωπο να πλησιάζει τη βρύση της αυλής για να πιει νερό και να χάνεται.

'Ακουγαν ουρλιαχτά μέσα στη νύχτα. Κάποια νύχτα, δύο θείοι μου (αδέλφια μεταξύ τους), άκουσαν γδούπους έξω από το παράθυρό τους. 'Οταν το άνοιξαν, είδαν μια σειρά από κομμένα κεφάλια να κρέμονται από σκοινία.
Ειδικά μια θεία (η πιο αλαφροϊσκιωτη απ'όλους) κοιμόταν τη μέρα, γιατί όλη τη νύχτα μιλούσε με μια μαύρη γυναίκα που την επισκεπτόταν στο δωμάτιό της.

Αυτά μου τα είπε ένα μεσημέρι η θεία μου και δεν ξαναναφέρθηκε ποτέ
σε αυτό. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συνέβη. Πάντως οι παλιοί δεν είχαν
πει τίποτα στους νεότερους. 'Οταν τα ανέφερα αυτά, τώρα πρόσφατα σε ένα οικογενειακό τραπέζι, έμειναν άναυδοι. 'Ενας από τους νεότερους βρήκε το θάρρος και είπε ότι μπορεί να προαισθάνεται τα άσχημα γεγονότα. Αυτό
το επιβεβαίωσε και ο αδερφός του με συγκεκριμένα γεγονότα.

Καταλαβαίνω, με τέτοιο οικογενειακό ιστορικό, είναι ίσως πολύ φυσικό να μου συμβαίνουν αυτά. Με τον καιρό, έχω βρει κάποια πράγματα, αλλά είναι τρομερό να σου συμβαίνουν, άλλοτε τρομερά και άλλοτε θαυμαστά πράγματα και να μην έχεις έναν άνθρωπο, κατ'αρχήν να θέλει να σε ακούσει, και κατά δεύτερο να σε βοηθήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 09:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Oiax καλημέρα,
quote:
"πίσω από το τραπέζι στεκόταν μία μορφή που δεν είχε ποτέ πριν ξαναδεί-ένας ψηλός αδύνατος άντρας, με μαύρο νεκρικό χρώμα, αλλά χωρίς να έχει τα παραμικρά χαρακτηριστικά της μαύρης φυλής.Παντελής έλλειψη μαλλιών ή γενειάδος, ο οποίος φορούσε ως ένδυμα μία ασύμμετρη μαύρη βαριά ρόμπα. Τα πόδια του δεν ξεχώριζαν εξαιτίας του τραπεζιού και του καναπέ, αλλά πρέπει να φόραγε παπούτσια."


Αν διαβάσεις καλά την περιγραφή που κάνει ο Lovecraft (κάπου μπορεί να υστερεί και η μετάφρασή μου), αναφέρει ότι δεν έχει γενειάδα, ενώ με την λέξη ασύμμετρη κατά την γνώμη μου μάλλον θέλει να δώσει κάποια "ασάφεια" στην μορφή.
Εξάλλου το ασυνείδητό μας μεταφράζει και προβάλλει τα διάφορα σύμβολα, ενδεχομένως με διαφορετική μορφή. Μην κοιτάς δηλαδή τόσο τις λεπτομέρειες.
Πρόσεξε όμως με αυτά που σου γράφω σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε πείσω ότι έχω εγώ δίκιο. Απλά προσπαθώ να προτείνω εάν θέλεις μία αποκρυπτογράφηση του ονείρου σου.

Οταν σου είπα χθες το μεσημέρι να διαβάσεις την συγκεκριμένη νουβέλα, δεν θυμόμουν καν αυτή την μαύρη φιγούρα. Απλά μου έκανε εντύπωση η φρασεολογία που χρησιμοποίησες στην περιγραφή σου (κάποια πράγματα στα έκανα quote). Αυτές τις εκφράσεις θα τις διαβάσεις είτε σε διάφορα διηγήματα του φανταστικού (συνήθως οι συγγραφείς έχουν αντίστοιχες εμπειρίες γι’αυτό και είναι τόσο αληθοφανείς), είτε έχει κάποιος αντίστοιχες εμπειρίες, έστω και παραλλαγμένες. Υπάρχουν όμως κάποιες "κομβικές" εκφράσεις που δείχνουν κάποια πράγματα. Αρα όπως καταλαβαίνεις η έκπληξή μου ήταν πολύ μεγάλη όταν έκατσα χθες το απόγευμα να ξαναδιαβάσω την νουβέλα και είδα την αναφορά για την μαύρη φιγούρα.

quote:
Αν όντως ήθελε να μου πει κάτι, γιατί εγώ αισθανόμουν ότι ήταν τόσο
μα τόσο εχθρικός απέναντί μου;


Δεν νομίζω ότι ήταν εχθρικός (με την έννοια τουλάχιστον που δίνουμε στον όρο), απλά εσύ ένιωθες κίνδυνο καθώς το ασυνείδητό σου ενδεχομένως αντιλαμβανόταν το "μη Ανθρώπινο". Για όποιον έχει αντίστοιχη ονειρική εμπειρία νομίζω ότι μπορεί να καταλάβει καλά τι εννοώ.

Δεν μου απάντησες για τον τόπο καταγωγής της οικογενείας της μητέρας σου. Εάν δεν μπορείς να μάθεις κάτι απ’ευθείας από την οικογένεια σου, ενδεχομένως να μπορέσεις να μάθεις κάτι από ηλικιωμένους της περιοχής. Και όχι απαραίτητα για την οικογένειά σου απ’ευθείας. Μπορεί να ακούσεις για κάποιο θρύλο της περιοχής, για κάτι που έγινε πριν πολλά χρόνια ή να διαβάσεις κάτι σε κάποιο σχετικό βιβλίο λαογραφίας. Ειδικά στην Ελληνική λαογραφία ο αποκαλούμενος "Αράπης" έχει την μανία να παρουσιάζεται αρκετά συχνά. Πάντως και στο σημείο της οικογενείας, ο Lovecraft σε καλύπτει πλήρως καθώς είναι εκνευριστικά συχνές οι αναφορές του σε οικογένειες που ασχολούνταν με "απαγορευμένες γνώσεις" και πέρναγε αυτή η "γνώση" με όλα τα συνεπακόλουθα από γενειά σε γενειά.
Ψάχνοντας κανείς βρίσκει...να είσαι σίγουρος γι’αυτό.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LAMANI
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 13:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LAMANI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OIAX, δεν αμφισβητώ την ιστορία σου. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η γραφή σου... Αν ασχοληθείς με το γράψιμο, θα γίνω η πιο φανατική σου αναγνώστρια!
Τώρα σχετικά με την εμπειρία σου, υπάρχει στο forum ένα πολύ εκτεταμένο θέμα για την αστρική προβολή. Αξίζει τον κόπο να το δεις. Κατάγομαι κι εγώ από την Αφρική και παρόμοιες εμπειρίες έχω βιώσει κι εγώ προσωπικά, όπως και μέλη της οικογένειας και φίλοι. Ειδικά η περίπτωση του μαύρου που πίνει νερό από την βρύση της αυλής... Αυτόν τον είχαμε δει όλοι, μέχρι που μια μέρα εκνευρισμένος ο ιδιοκτήτης του σπιτιού του έβαλε τις φωνές. Ο μαύρος, γύρισε τον κοίταξε μ' ένα περίεργο βλέμμα κι άρχισε να ψιλώνει... Έφτασε μέχρι τα 3 μέτρα κι ύστερα έγινε καπνός και χάθηκε. Από τέτοιες ιστορίες, όσες θέλεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 11:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OIAX, δεν αμφισβητώ την ιστορία σου. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η γραφή σου... Αν ασχοληθείς με το γράψιμο, θα γίνω η πιο φανατική σου αναγνώστρια!


Ε αυτό κι αν είναι θεόκουφο!!!
Από την πρώτη στιγμή που διάβασα αυτό το τόπικ, μου άρεσε παρα μα πάρα πολύ ο παραστατικότατος και γλαφυρός τρόπος γραφής του συγγραφέως. Διάβασα όλες τις απαντήσεις, περιμένοντας με υπομονή να σχολιάσω...ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙ Η ΦΙΛΗ "LAMANI"!!!

Αρα, μάλλον κάποιο δίκιο θα έχουμε. Και εκτός των άλλων, γράφοντας γιαυτό - ίσως μέσα σε ένα διήγημα γενικότερο - να είναι μια καλή ευκαιρία να το ξορκίσεις. Κι εγώ φανατική αναγνώστρια θα είμαι, να είσαι σίγουρος!

Σχετικά με τα όνειρα που έβλεπες όταν ήσουν 3 ετών τώρα...
Καταρχήν, ήταν όνειρα; Συχνά τα παιδάκια (ειδικά κατά την ηλικία των 2 ετών) βλέπουν πράγματα που οι μεγάλοι δεν μπορούν να δουν. Βλέπουν μορφές μέσα στο χώρο, συχνά μιλάνε και μαζί τους, καρφώνουν τα ματάκια τους με προσύλωση σε εικόνες που οι μεγάλοι δεν βλέπουν. Αργότερα, όταν μεγαλώνουνε τα ξεχνούνε. Μήπως είχες δει κάποια τέτοια μορφή κάπου, και μετά το υποσυνείδητό σου, αφού την έθαψε, την έβγαζε στην επιφάνεια με τη μορφή ονείρου;
Πάντως, υπάρχουν γιατροί (ή μη) υπνωτιστές, που μπορούν αν θες να σε βοηθήσουν να ξεθάψεις τέτοιες αναμνήσεις.

Σε κάθε περίπτωση, η εμπειρία και η εξιστόρησή της, πολύ ενδιαφέρουσα!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oiax
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 22:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oiax  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lamani, amalia, σας ευχαριστώ πολύ. 'Ετσι που το πάτε, σε λίγο με βλέπω να βάζω βιβλίο. :-)

amalia, το έχω σκεφτεί κι εγώ για τον υπνωτισμό.

Lamani, έμεινα άφωνος με την ιστορίσ σου για τον μαύρο στη βρύση, αλλά είμαι σίγουρος πως όλοι θα μείνουν άφωνοι, όταν πω ότι μάλλον καταγόμαστε από την ίδια χώρα της Αφρικής. 'Ισως και από την ίδια πόλη!

Πόσες συμπτώσεις μπορεί να υπάρξουν άραγε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 15:29:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε oiax ο τίτλος του topic μου θύμησε το διήγημα του Lovecraft "He"(=Εκείνος). Αυτά που σου αναφέρει ο old tiger είναι πολύ κατατοπιστικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 14:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα,
Παραθέτω ένα απόσπασμα από ένα ποιήμα του Γ.Ρίτσου που το έστειλε κάποιος φίλος

quote:
Όταν έρχεται ο Ξένος
Την ώρα που μέναμε κλεισμένοι στη μεγάλη κάμαρα με τούς σκεπασμένους καθρέφτες
ήρθε Εκείνος, ακάλεστος, ξένος- τί ζητούσε;
Εμείς δε θέλαμε να δούμε, ν΄ακούσουμε, να τον αναγνωρίσουμε.

Θα έλεγα ότι δημιουργεί την ίδια ατμόσφαιρα.

Τώρα έτυχε να ανταλλάξω κάποιες απόψεις με κάποιους φίλους, σχετικά με την εμπειρία που είχε ο φίλος Oiax.
Oλοι μάλλον συμφωνούμε ότι πρόκειται για συνάντηση με "Φρουρό" κάποιας Πύλης.
Ο ένας μάλιστα εκ των φίλων-αρκετά "ψαγμένος" θα έλεγα-είχε μία ανάλογη εμπειρία. Συναντηθήκαμε την προηγούμενη Παρασκευή και μου είπε τα παρακάτω:

"Η μαύρη φιγούρα έκανε την εμφάνιση πάντα λίγο πριν κοιμηθεί, δηλαδή μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Στην πρώτη του επαφή είδε τη φιγούρα να ορμά επάνω του λες και ερχόταν να τον χτυπήσει κάποιο τρένο. Με το που ήρθε σε επαφή με τη φιγούρα μια τρομέρή ποσότητα ενέργειας φόρτισε το σώμα του, σε σημείο που πετάχτηκε κυριολεκτικά σαν ελατήριο από το κρεββάτι του. Η υπερδιέγερση ήταν τόσο μεγάλη που δεν κοιμήθηκε για περίπου 48 ώρες. Μετά από το περιστατικό αυτό, το ίδιο βράδυ η νύχτα του φαινόταν εκνευριστικα φωτεινή ενώ τα αντικείμενα και γενικά ο όλος χώρος του φαινόταν απίστευτα ζωντανός και ζωηρός όσο ποτέ, σε σημείο βέβαια που τον έπιασε εκνευρισμός. Οι υπόλοιπες συναντήσεις όμως δεν ήταν τόσο ελκυστικές. Πλέον όταν γίνεται επαφή βλέπει αμυδρά τη σκοτεινή φιγούρα, νιώθει όμως ότι με κάποιο απροσδιόριστο τρόπο προσπαθεί να τον αγγίξει και τότε τελείως μηχανικά τινάζεται από το κρεβάτι με ένα απόλυτο αίσθημα τρόμου και φρίκης. Τέτοια γεγονότα είχε μικρός, αλλά κατά την εφηβεία του σταμάτησαν. Τώρα το άτομο αυτό είναι 28 χρονών και πρόσφατα άρχισε καποιους πειραμτισμούς. Από το σημείο αυτό και πέρα αρχίσαν πάλι να επαναλαμάνονται τα όνειρα αυτά σε μεγαλύτερη βέβαια κλίμακα έντασης αλλά και συχότητας. Επειδή έγινε μάλλον υπερευαίσθητος, οι αισθήσεις του είχαν οξυνθεί σε υπερβολικό βαθμό, γεγονός που ήταν τρομερά ενοχλητικό. Οπότε και σταμάτησε αυτούς τους πειραματισμούς, με αποτέλεσμα να σταματήσουν και τα φαινόμενα."

Μετά από αυτά αποφάσισα και εγώ να πειραματισθώ, για να δω πόσο εύκολη θα ήταν μία τέτοια συνάντηση. Ετσι το βράδυ του Σαββάτου αρκετή ώρα πριν κοιμηθώ, προσπάθησα να επιτύχω μία συνειδητή επαφή με τον φρουρό.
Ξάπλωσα περίπου κατά τις 2:00 το πρωί.
Κατά τις 2:30, μεταξύ ύπνου και ξύπνιου άνοιξα τα μάτια μου...
Μαντέψτε.
Η σκοτεινή φιγούρα ήταν εκεί, πολύ ψιλή (αν και ήμουν ξαπλωμένος-άρα σε πολύ χαμηλό ύψος-πρέπει να ήταν πάνω από 2 μέτρα), ακαθόριστης μορφής και φαινόταν σαν να με κοίταζε (βέβαια δεν φαινόταν πρόσωπο). Αν και ο χρόνος σε τέτοιες περιπτώσεις είναι σχετικός, πρέπει το φαινόμενο να κράτησε για περίπου 2 δευτ., προτού χαθεί εντελώς από τα μάτια μου.
Στην ξαφνική θέαση της φιγούρας φοβήθηκα αρκετά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε τρόμος. Θα έλεγα μάλιστα ότι ήταν μάλλον "ελεγχόμενος" φόβος, καθώς μετά από λίγο κοιμήθηκα κανονικά (αυτό κατά την γνώμη μου είναι αρκετά περίεργο, αλλά μπορεί να οφείλεται στο ότι στο παρελθόν σε ανάλογες ονειρικές εμπειρίες είχα πραγματικά νιώσει τον απόλυτο τρόμο. Αρα το φαινόμενο κατά κάποιο τρόπο ίσως να ήταν κάπως ελεγχόμενο).
Αναγνωρίζω βέβαια την πιθανότητα (κατ’εμέ όμως ελάχιστη) της αυθυποβολής λόγω της συζήτησης που είχα την προηγούμενη βραδιά.

Οπως είπε ένας άλλος φίλος,
"Η Μαύρη Φιγούρα περιμένει πάντα εκεί Έξω, τριγυρνά στα σύνορα τού Ονείρου σαν μαντρόσκυλο εντοπίζοντας τούς Ονειρευόμενους από την "μυρωδιά".
Είναι ο Ονειρευόμενος που τον τραβά κοντά του.
Ο Μπαλάνος γράφει σχετικά για τούς κυματισμούς που αφήνει γύρω του ένας πειραματιζόμενος και πού τραβάνε πάνω του την προσοχή όσων έχουν τούς κατάλληλους δέκτες."
Για να συμπληρώσω και εγώ στα παραπάνω χρησιμοποιώντας "Μπαλανική" ορολογία:
Για κάποιον λόγο (είτε ακούσια, είτε εκούσια) δημιουργούμε ένα εσωτερικό Locus, μία εσωτερική πύλη. Τα απόνερα αυτής της πύλης, το πεδίο δηλαδή που δημιουργείται, το λεγόμενο Nimbus, είναι αυτό που "πιάνει" η Μαύρη φιγούρα, είναι η μυρωδιά που αφήνουμε.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy