ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υδρογόνο 2 Οξυγόνο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 11:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το υδρογόνο 2 οξυγόνο είναι μία χημική ένωση το γνωστό σε όλους μας μόριο του νερού... Ήθελα να ρωτήσω αν είναι οξύ η βάση! Οξέα είναι οι ενώσεις που όταν διαλυθούν στο νερό απελευθερώνουν κατιόντα υδρογόνου (Η+). Οι βάσεις είναι οι ενώσεις που όταν διαλυθούν στο νερό απελευθερώνουν ανιόντα υδροξειδίου (ΟΗ-). Πάντως άλας δεν είναι!

Η ψυχή μου είναι μια φυλακή, που έχω μέσα κλειστεί...

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 12:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΛΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ/ΧΕΙΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΣΟΥ?


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 15:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νερό δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Και όσον αφορά αυτά που αναφέρεις:
quote:
Οξέα είναι οι ενώσεις που όταν διαλυθούν στο νερό απελευθερώνουν κατιόντα υδρογόνου (Η+). Οι βάσεις είναι οι ενώσεις που όταν διαλυθούν στο νερό απελευθερώνουν ανιόντα υδροξειδίου (ΟΗ-)

είναι όλα σύμφωνα με τις θεωρίες του Arhenius οι οποίες είναι οι πιο απλές στον χώρο της χημείας...


Τέλοσπάντων...

Καλύτερα συνέχισε τις αναζητήσεις σου στο www.forums.gr ή στο http://physics4u.gr ... To esoterica ασχολείται με μεταφυσικά θέματα όχι με φυσικά...


Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 18:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού είμαι μόλις 15 και φέτος έμαθα για τα οξέα και τις βάσεις στη Χημεία.

Η ψυχή μου είναι μια φυλακή, που έχω μέσα κλειστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 19:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΜΦΟΛΥΤΗΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ ΕΙΤΕ ΩΣ ΟΞΥ ΕΙΤΕ ΩΣ ΒΑΣΗ.
ΤΟ ΝΕΡΟ (H2O) ΟΤΑΝ ΔΡΑΣΕΙ ΩΣ ΒΑΣΗ,ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΤΙΟΝ ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ.
ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΣΕ ΟΞΩΝΙΟ ΔΗΛΑΔΗ H3O+
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΡΑΣΕΙ ΩΣ ΟΞΥ,ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΥΔΡΟΓΟΝΟ KAI ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΟΗ-


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΩΣ ΟΞΥ
Η20 + H2PO4- --> ΟΗ- + Η3PO4

ΩΣ ΒΑΣΗ

H2O + HBr --> H3O+ + Br-


ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,ΚΑΘΩΣ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ ΕΙΜΑΙ,ΚΑΙ ΑΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΑΥΤΟΛΟΓΗΣΩ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 19:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού είμαι μόλις 15 και φέτος έμαθα για τα οξέα και τις βάσεις στη Χημεία.

Υπομονή... Αν όμως καίγεσαι τόσο για απαντήσεις ψάξε σε περισσότερο σχετικά forums...

Μάτια...Παρατηρούν...Δεν μπορούν να δουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rock Boy
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 01:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Rock Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(WICCA KATΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ, ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ ΤΟ ΘΕΜΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ TOPIC ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ)
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΈΔΩΣΕΣ GLORFINDEL ΜΟΥ ΘΉΜΥΣΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΥΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΑΝ ΣΩΜΑΤΙΔΙΟ.

Η ψυχή μου είναι μια φυλακή, που έχω μέσα κλειστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 12:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Rock Boy ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy