ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Θαύματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2002, 00:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ζητήσω την δική σας γνώμη για τα σύγχρονα θαύματα ή "θαύματα" που συμβαίνουν π.χ. στους ναούς, στα προσκυνήματα, στις προσευχές.

Π.χ. συμβαίνουν θαύματα στη Τήνο;

Και αν γίνονται θαύματα ποιος τα προκαλεί; '

Ο Θεός ή κάποιος Άγιος, ή κάποιο Πνεύμα ή τελικά η δύναμη της αυθυποβολής;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2002, 01:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς,
ΘΕΟΣ = 9 + 5 + 70 + 200 = 284
ΑΓΙΟΣ = 1 + 3 + 10 + 70 + 200 = 284


Βλέπεις φίλε μου Thot, ότι η Αριθμοσοφία του Πυθαγόρα μας βοηθά στο ένα μέρος της ερώτησης.
Συμπερένω ότι είναι Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ που κάνει το "θάυμα".

Ποίος είναι όμως αυτός ο Θεός;
Κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο: Ι- 30 ...Εγώ και ο Πατήρ ΕΝ είμεθα...
Κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο: I- 34 ...Εγώ είπα θεοί είσθε...
Κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο: Ι- 38 ...Ο Πατήρ έν εμοί και Εγώ εν Αυτό...
Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο:ΙΖ- 20 ...Και όρη μπρείτε να μετακινήσετε εάν έχετε πίστη ώς κόκκο σινάπεως...

Και τα αποσπάματα απο την Καινή Διαθήκη δεν έχουν τέλος που καταμαρτυρούν εις τους αιώνες ότι ο Θεός, ο Χρηστός και ο 'Ανθρωπος, είναι το ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ πρόσωπο, ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Εν πρώτις αυτή είναι η άποψή μου,
Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κατερίνα
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2002, 17:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κατερίνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάποιος συμβολισμός του αριθμού 284.
Ρωτώ γιατί εγώ ξέρω ότι
ΘΕΟΣ = 8 + 5 + 15 + 18 = 46
4+ 6 = 10 = 1 + 0 = Ένα= Υπέρτατη Αρχή

ΑΓΙΟΣ = 1 + 3 + 9 + 15 + 18 = 46 = 4 + 6 = 10 = 1

Σε μια μικρή έρευνα που έκανα μόνη μου μετά που διάβασα για την αριθμοσοφία του Πυθαγόρα διαπίστωσα ότι είνα εκπληκτικά μεγάλος ο αριθμός των λέξεων με άθροισμα ΕΝΑ οι οποίες έχουν να κάνουν με τη θειική υπόσταση, ονόματα Θεών, Αγίων τόσο από το ελληνικό πάνθεον όσο και από την χριστιανική εκκλησία.
Αντίστοιχα το ίδιο συνέβαινε και με άλλους αριθμούς σε άλλες έννοιες.

Όσον αφορά τα θαύματα σαν αποδείξεις ίσως και να μην έχουν τόση σημασία, οσο η πίστη στο θαύμα. Δηλαδή η πίστη στο Θεό τελικά είναι πίστη στην δυνατότητα Του να κάνει την παρουσία Του αισθητή. Από τη στιγμή που πιστεύεις στο Θεό πρέπει να μπορείς να πιστέψεις και στη δυναμή του και στην παρουσία του. Είναι όπως το είπες αυτή η βιωματική σχέση.
Αν καθήσουμε να εξετάσουμε κάθε περίπτωση ξεχωριστά ίσως και περισσότερες από τις μισές να είναι ψέματα. Είδα ανθρώπους να στήνουν ολόκληρη επιχείρηση με την εμφάνιση κάποιων σημαδιών στον τοιχο του σπιτιού τους. Αξία έχει το πως αντιμετωπίζεις προσωπικά το θαύμα, πως βιώνεις τη δυνατότητα του θείου να σε πλησιάσει ή να αλλάξει τη ροή όσων εμείς θεωρούμε φυσιολογικά ή αναμενώμενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2002, 18:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ απλά Κατερίνα μου χρησημοποίησα την "κλίμακα με την Ελληνικη αρίθμιση των γραμμάτων" την αρχαιοελληνική αν θές.
Τα αποτέλεσμα πάντως είναι το ΙΔΙΟ όπως και εσυ θα διαπίστωσες.
Στη Πυθαγόρια Αριθμοσοφία υπάρχουν τα κλειδια για να "ανακαλύψεις" πολλά απο όσα μας "απασχολούν" αν όχι ΟΛΑ!!!

Υπάρχει λοιπόν μια συσχέτιση μεταξύ της αριθμηικής αξίας των λέξεων.
Εχω πεί ήδη σε άλλο τόπικ μερικά απο αυτά.
Πάντως ο ΑΡΙΘΜΟΣ (το σοφοτέρω των όντων) μας δίδει αξία ΠΟΣΟΤΙΚΗ & ΠΟΙΟΤΙΚΗ.
Η ποιότητα έχει να κάνει με την ΔΟΝΗΣΗ, που ΚΑΙ αυτη δεν είναι άλλο απο ΑΡΙΘΜΟΣ, ΜΟΥΣΙΚΗ κατα τον μέγα Πυθαγόρα.

Αρα ΑΝ δύο λέξεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΝΟΗΜΑΤΟΣ, έχουν την ΙΔΙΑ ΔΟΝΗΤΙΚΗ ΑΞΙΑ, εύκολα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΥΣΙΑ.
Αυτο φυσικά σε ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ. Θέλει πολύ μελέτη το εν λόγο σύστημα για να βγάλεις τέτοιου είδους συμπεράσματα.

'Οσο για την πίστη στο Θεό που λές, δε μπορώ παρα να σε ρώτήσω σε ποιόν Θεό;;;
Απαντώ απο τη δική μου μεριά, στον ΕΝ ΥΜΙΝ ΘΕΟ, τον ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟ και όχι σε κάτι που είναι ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
Εσύ τι απαντάς;;;

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κατερίνα
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2002, 15:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κατερίνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως ο Δίας και ο Ζεύς είναι δύο διαφορετικά πρόσωπα της ίδιας οντότητας, νομίζω ότι και η φαινομενική διαφορά στις θέσεις μας πολλές φορές έχει τον ίδιο χαρακτήρα. (Σε σχέση και με τη συζήτηση στο κεφάλαιο Παγανιστές και Συγκέντρωση στην Ακρόπολη αναφέρομαι)
Εσύ δηλαδή κάπως έχεις την τάση να Διαχωρίσεις τα πράγματα κι εγώ έχω την τάση να τα συΖεύξω.
Έσύ λοιπόν όταν με ρωτάς για ποιο Θεό μιλώ ίσώς ήδη να πιστεύεις ότι έχω στο νου μου ένα διαφορετίκό Θεό από αυτό που έχεις εσύ. Αντίστοιχα κι εγώ την ώρα που σου απαντώ είμαι σιγουρη χωρίς καν να σε ξέρω, ότι μιλούμε για τον ίδιο Θεό.
Ευτυχώς οι 'Ελληνες τα απάντησαν όλα πριν από μας για να μας βγάζουν από τη δύσκολη θέση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2002, 15:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά πιστεύω πως η ανάλυση και η σύνθεση είναι δύο νοητικές καταστάσεις συμπληρωματικές και όχι ανταγωνιστικές.
Ο απλοϊκός νους μας χρειάζεται την ανάλυση για να επεξεργαστεί την πραγματικότητα αλλά για να μπορέσει να πάρει κάτι από αυτή τη διεργασία χρειάζεται να ακολουθήσει μια σύνθεση, μια σύΖευξη.

Αν σταθούμε μόνο στην ανάλυση ενός τριαντάφυλλου, εκείνο που θα μας μείνει να είναι ένας σωρός ροδοπέταλα...

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2002, 00:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατερίνα, φίλη μου. Δε ρώτησα, όπως εσυ αντιληφθηκες, σε ποιόν ΑΛΛΟ θεό αναφέρεσαι.
Ρώτησα απλά σε "ποιά εκδήλωση", "έκφραση", του θεού αναφέρεσαι.
Τόνησα και υπερθεμάτισα τον ΕΝ ΥΜΙΝ ΘΕΟ.
Αυτόν που βρίσκεται ΜΕΣΑ, σε κάθε τι που υπάρχει και ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Στο ξαναείπα ότι δεν έχουμε διαφορές. Εχουμε ομοιότητες που θα ήθελα να ήταν ταυτότητες. Πιστευω σε αυτόν το "στόχο".

Σωστά το έθεσε ο Theo, εννοώ αυτο για το τριαντάφυλλο. Αλλά στην σύνθεση πάλι του τριαντάφυλλου μετά απο την ανάλυσή του, ο κάθε ένας με τα βιώματά του, τις γνώσεις του κλπ, το συνθέτει, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

Εμένα πάντως το αποτέλεσμα θα ήταν:
'Ενας ΣΤΑΥΡΟΣ απο τα πέταλα
'Ενα ΣΤΕΦΑΝΙ απο το κοτσάνι με τα αγκάθια και
'Ενα ΑΡΩΜΑ να πλανάτε στον αέρα... Μυρίστε το και εσείς......

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 14:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αυτό το άρωμα το αντιλαμβάνομαι σαν μια αίσθηση που αφήνει ο χρόνος, μια αίσθηση που διαφοροποιεί το παρελθόν, το τελελεσμένο, από το μελλοντικό, το όραμα.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2002, 23:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο χρόνος, ο χρόνος, ο χρόνος, ο χρόνος... ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΣ!!!
Δίαβασε φίλε μου τι λέει η Μπλαβάτσκυ για αυτόν.
Μας τον παρουσιάζει σαν την "ΑΙΩΝΙΑ ΠΛΑΝΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ".

Αυτή είναι και η δική μου άποψη.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2002, 11:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω νοητικά αυτό που λέει η Ε.Π.Μπ. αλλά καταλαβαίνω επίσης ότι απέχω παρασσάγγας απ' αυτό.
Είμαι μέσα στην πλάνη αυτή και αντιλαμβάνομαι τον χρόνο μέσα από αυτή.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2002, 09:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το δεχθείς, ΣΙΓΟΥΡΑ μη περιμένεις να αλλάξει. Στο χέρι σου-ΜΑΣ, είναι το πώς δεχόμαστε τα πράγματα και ποιά πράγματα δεχόμαστε.
Στον φίλο τον x-files έγραψα μια ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ άποψη για τα πράγματα, που έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με τον χρόνο ΑΡΑ και με το χώρο.
Ρίξε της μια ματιά και ψάξε τη στο βάθος της...

Μην αδικής κανέναν, και προπαντώς τον εαυτό σου φίλε μου Τεό

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2002, 18:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει δίκιο. Είναι κάτι που το κάνω συχνά.
Πιστεύω πως όσο κοιτάζω πίσω μου δεν θα ξεφύγω από τις σκιές μου.
Το κλειδί είναι να κοιτάζω μπροστά, αλλά δεν ξέρω το πως.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2002, 00:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Τεό, αν λές ότι προσπαθής να ξεφύγης, σημαίνει ότι σε κυνηγάνε.
Αν σε κυνηγάνε, αναλογήσου "τι" έκανες και σε κυνηγάνε, "ποιοί" σε κυνηγάνε.
Εγώ πάλι μέχρι σημέρα, ΠΟΤΕ δεν άφησα, ΚΑΝΕΝΑΝ & ΤΙΠΟΤΑ να με κυνηγήσει. Με όσα ήρθα αντιμέτωπος, τα κοίταξα ΚΑΤΑΜΑΤΑ και τα "πολέμησα". ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ όμως δε τους γύρησα τη πλάτη και δε τα άφησα να με κυνηγήσουν.
Τη στιγμή που τα πολεμάς, ξέρεις αμέσως και το αποτέλεσμα. Ξέρεις δηλαδή ότι ή ΝΙΚΗΣΕΣ ή ΝΙΚΗΘΗΚΕΣ.
Είτε με τη μία κατάληξη είτε με την άλλη, το πλέον βέβαιο είναι ότι στο μέλλον ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΚΥΝΗΓΗΣΗ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Τα όποια λάθη κάνουμε και ειδικά εγώ έχω κάνει λάθη, θα πρέπει να είναι χρήσημοι οδηγοί μας στο μέλλον μας, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να μαθαίνουμε απο αυτά, να πέρνουμε τα θετικά στοιχεία, να αφήνουμε πίσω τα αρρνητικά και να συνεχίσουμε πιό "σοφοί" τη πορέια μας μέσα στον χρόνο.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1074219
Maintained by Digital Alchemy