ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Το ελιξήριο της θλίψης.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 19:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ελιξίριο της θλίψης.

Κάποιοι λένε ότι τα ωραία πράγματα τελειώνουν γρήγορα.
Αλήθεια τελειώνουν???
Μήπως το αγαλλιάζουμε σαν μια γουλιά αθάνατο νερό, σαν ένα μαγικό γιατρικό, και τα κρύβουμε βαθιά στην ψυχή μας, ώστε όταν νιώθουμε θλιμμένοι να τα θυμόμαστε και να γιατρευόμαστε ???
Αυτό θα ήθελα να κάνουμε και εδώ. Μια γλυκιά κατάθεση ψυχής. Μια όμορφη στιγμή που ζήσαμε και την κρύψαμε μέσα μας. Να η στιγμή να τα μοιραστούμε. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΣΚΟΠΑ. ΟΧΙ!!! ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΧΑΡΑΜΙΣΟΥΜΕ. Θα τα καταθέσουμε σαν να βάζουμε όλοι μας μια γουλιά αισιοδοξίας και δύναμης σε ένα μπουκαλάκι. Έτσι όταν θα έρθουν οι «χειμώνες» μας θα μπορούμε να διαβάζουμε αυτές τις όμορφες στιγμές και να δυναμώνουμε. Μια μυρωδιά από το μπουκαλάκι που θα περιέχει λίγο από το ΣΠΑΝΙΟ ΑΡΩΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΜΑΣ , θα είναι αρκετό για να μας δώσει την δύναμη που χρειαζόμαστε. Θα μπορούμε και εμείς να αισιοδοξούμε οτι θα ζήσουμε παρόμοιες στιγμές. Η μπορεί να μας έρχονται στο νου οι δικές μας όμορφες στιγμές. Αυτές που κρύψαμε μέσα μας για ώρα ανάγκης. Όμως όταν ήρθαν οι ώρες ανάγκης , κουβάλησαν μαζί τους την θλίψη τους και κουκούλωσαν τις όμορφες στιγμές μας. Όμως δεν τις χάσαμε. Το διαμάντι της ψυχής μας αν το καλύψει η σκόνη της θλίψης , πάλι διαμάντι είναι. Ας χαρίσουμε λίγο από την λάμψη του εδώ. Δεν περιμένω πολλά μηνύματα γιατί ξέρω ότι τελικά πιο εύκολα λες κάτι άσχημο παρά κάτι όμορφο. Αν το καλό σκεφτείτε , είναι ευκολότερο να μοιραστείς με κάποιον κάτι άσχημο που σου συνέβη παρά κάτι όμορφο δυνατό και αισιόδοξο. Ξέρω ότι τα άσχημα είναι περισσότερα απο τα όμορφα. Όμως τα όμορφα είναι δυνατότερα. Μια ευτυχισμένη στιγμή είναι δυνατότερη από χιλιάδες δυστυχίες. Αν ήταν διαφορετικά δεν θα ερωτευόμασταν ποτέ.
Θα ήταν λοιπόν τιμή μου αν επιτρέπατε σε μια ευτυχισμένη σας στιγμή να γίνει φίλος μας στα δύσκολα.


ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2003, 00:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ..
ΑΥΤΟΦΩΤΕΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ...
ΚΑΙ ΞΑΦΝΟΥ...ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΟΥΝ...
ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ...
ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΩ ΑΥΤΟ ...ΠΟΥ ΞΕΡΩ...
ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ...ΧΑΡΑ ΣΥΝΗΚΕΙ..
ΜΕ ΤΗΝ ΘΛΙΨΗ...ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ..
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 00:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα φιλε αλατι...πολυ ομορφο και αξιολογο το θεμα που ανοιξες:EΥΓΕ!
το σκεφτομουν κι εγω εδω και πολυ καιρο.
Ελπιζω αρκετοι φιλοι να μοιραστουν ομορφες στιγμες που εζησαν στο παρελθον, στο προσφατο παρον,η ακομη ευχης εργο θα ηταν να υπηρχε μια μονιμη κατασταση ΑΡΜΟΝΙΑΣ και ΟΜΟΡΦΙΑΣ
Υπαρχουν καποιες στιγμες που εχουν χαραχτη στην μνημη ανεξιτηλα,μυρωδιες,χρωματα,φωνες,
μουσικες.
Αν παω πισω στα χρονια της εφηβειας μου ερχονται μνημες της θαλασσας,μερονυχτα διπλα στην θαλασσα,η μυρωδια και η αισ8ηση της μαγευτικη, ο ηλιος χρυσοστολιστος να λουζει με το φως της καρδιες μας.
Εικονα 2:Καλοκαιρι χαρουμενη παρεα σε νυχτερινη παραλια,με γεματη σεληνη..τοσο η νυχτα τοσο η μουσικη ολοι μια παρεα μουσικων με κρουστα μουσικα οργανα,κι εγω σε μια μαγευτικη στιγμη στου χρονου την αεναη στιγμη να μεθω στους νυχτερινους ηχους στα γελια των φιλων μου...η Μαρτα η μεξικανα φιλη μας να τραγουδα υπεροχα,κι εγω να ταξιδευω στο απειρο.

Εικονα: 3 NΗΣΟΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΤΟ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΜΠΛΕ ΣΕ ΛΕΥΚΟ ΦΟΝΤΟ.Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΣ

Εικονα: 4 Μεγαλο δωματιο στο θεατρο της παλιας ηλεκτρικης στον Βολο...μεγαλη αιθουσα χορου γεματη καθρεφτες,η αγαπη στο πιανο κι εγω ο χορος.

Εικονα: 5 Ατελειωτες ωρες συζητησης με την καλη μου φιλη μεχρι το πρωι,και καπου τα ξημερωματα να βγαινει η γιαγια της * ...καλη της ωρα εκει που βρισκεται,στο παραθυρο με την νυχτικια ως φαντασμα και να ρωτα την φιλη μου,για εμενα ποιο ειναι το παλλικαρι ηρθε ο Ζωζης;ο Ζωζης ο τοτε φιλος της.

Εικονα: 6 Στο περιγιαλι το λευκο στην Κυπρο να κολυμπω,και να μεθω στην ομορφια του της πρωινες ωρες.

Εικονα: 7 Xειμωνας στο χιονισμενο Πηλιο με μια συντροφια σε σπιτι παραδοσιακο,να ζωγραφιζουμε να μιλουμε να μοιραζομαστε το αγιο προζυμη της ψυχης..

Πολλες οι εικονες,που της κρατω ως σταγονες αγιες...αλλα δεν της νοσταλγω,ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΩΣΤΑ ΠΕΡΑΣΕ.

ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 09:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπέροχες στιγμές... στιγμές που αληθινά με "γιατρεύουν"...Εσύ είσαι πάντα μέσα στις υπέροχες στιγμές μου. Οι συζητήσεις μας...οι γλύκες μας...ο έρωτάς μας...αγαλλίαση. Οι δικές μας στιγμές, οι "δικές μας" εποχές... Χριστούγεννα... και τώρα σύντομα... ο γάμος μας... μια γλυκιά ζέστη πλημμυρίζει την ψυχή.

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2003, 14:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι και πριν από μερικά χρόνια, όταν είχα κάποια προβλήματα δεν άφηνα κανένα να έρθει κοντά μου. Οι φίλοι παραπονιόντουσαν ότι δεν τους αφήνω να μου δείξουν ότι είναι δίπλα μου. Εγώ όμως δεν μπορούσα. Ήθελα να ξεπερνάω τα δύσκολα μόνος μου. Μετά και αφού είχα βρει ουσιαστικά την λύση, το συζητούσα μαζί τους. Δεν ήξερα τότε γιατί το έκανα αυτό. Αγαπούσα πραγματικά τους φίλους μου ναι δεν τους κρατούσα κανένα μυστικό. Όμως αυτό δεν το μπορούσα. Τα πράγματα όμως έμελλε να αλλάξουν. Είχα τότε πάλι τις μαύρες μου και με πήρα τηλ ένας πολύ καλός μου φίλος.

- Έλα ρε τι κάνεις?
- καλά…
- τι καλά είναι αυτό ??
- ένα απλό καλά.
- αφού το ακούω ότι δεν είσαι καλά . θέλεις να περάσω από εκεί??
- Ούτε να το σκέφτεσαι. Θα σε πάρω εγώ τηλ όταν είναι . άντε τα λέμε. Γεια.

Μετά την λήξη του διάλογου πέρασαν 20 λεπτά και το κουδούνι της πόρτας μου χτυπούσε. Ήταν ο φίλος μου. Ένιωσα μεγάλη παραβίαση και του ζήτησα να φύγει. Εκείνος επέμενε και του άνοιξα θυμωμένος. Πριν προλάβω όμως να τον βρίσω τον είδα να έχει φέρει ένα σάκο μαζί του και την κιθάρα του. Τι είναι όλα αυτά , τον ρώτησα και εκείνος με κοίταξε και μου είπε να κάνω την δουλεία μου. Μετά έκατσε στο σαλόνι έβγαλε από τον σάκο το βιβλίο του και άρχισε να διαβάζει. Ούτε που μου μίλησε ούτε που με κοίταξε. Αργότερα έφτιαξε τοστ μόνο για τον εαυτό του και ούτε τότε μου μίλησε. Άρχισα να νιώθω πολύ πιο ωραία. Ο φίλος μου ήταν ΕΚΕΙ. ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ! Δεν με πίεσε να μάθει τι έχω. Δεν έκανε ηλίθιες ερωτήσεις. Δεν είχε καν κάποιο βλέμμα. Απλά έκανε ότι θα έκανε και σπίτι του αν ήταν μόνος του. Έτσι μου έδωσε το δικαίωμα να είμαι στην κοσμαρα μου και εκείνος να είναι δίπλα μου χωρίς να με ενοχλεί. Αργά το βράδυ δεν χρειάστηκε πολύ προσπάθεια για να του τα πω όλα. Ήταν από τα πιο όμορφα μαθήματα φιλίας. Με σεβάστηκε και παρά που καιγόταν να μάθει τι είχα , καθόταν και περίμενε προσποιούμενος ότι δεν τρέχει τίποτα.
Στάθηκε δίπλα μου όχι όπως ήθελε η ήξερε η μπορούσε αλλά όπως ήθελα εγώ και ας μην το ήξερα. Ίσως οι φίλοι μας να μας ξέρουν καλύτερα από εμάς. Και αυτό σου δίνει ΤΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ που ξεπερνάς τα πάντα. Μια δύναμη που είναι πάντα δίπλα σου. κοιτάς τον εχθρό (πρόβλημα) και ανησυχείς αν θα τον κερδίσεις. Και ξαφνικά κοιτάς δίπλα σου και βλέπεις ότι δεν είσαι μόνο σου. οι φίλοι σου είναι εκεί. Τώρα το πρόβλημα γίνεται αυτόματα μικρότερο και όλο πιο αδύναμο.

ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΦΙΛΑΝΕ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ
ΝΑ ΦΥΛΑΝΕ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΟΥΓΚΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑ
ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 09:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν τόσο όμορφο και μελαγχολικά αισιόδοξο που τελικά δεν κρατήθηκα και το έκλεψα.
Ας ελπίσουμε ότι κάποιος θα με συχωρέσει.

quote:

Ο ήλιος βασιλεύει. Ο ουρανός περνάει από τις αποχρώσεις του κόκκινου και μώβ στο μαύρο, διάσπαρτο με αστέρια, νυχτερινό του ένδυμα και τα τιτιβίσματα των πουλιών δίνουν την θέση τους στους αχνούς θορύβους της νύχτας και την βαθιά φωνή της κουκουβάγιας. Μυρίζει καθαρά, υγρασία, θυμάρι και πέυκο. Φως δεν εχω ανάψει, τα αστέρια και το φεγγάρι δίνουν όσο χρειάζομαι. Πόσο την απολαμβάνω αυτήν την νύχτα στο βουνό. Μονη με τα σκυλιά μου. Ξαπλωμένη, με τα κεφάλια τους ακουμπισμένα πάνω μου, κοιτάζω ψηλά στον ουρανό και οι σκέψεις μου πετάνε, πιο ελεύθερες απο ποτέ εδώ. Αναπόφευκτα τελικά η σκέψη πάει στην στιγμή του αποχωρισμού που πλησιάζει ξανά. Λες και το καταλαβαίνει το μέρος γύρω μου και νιώθω σαν να μου ψιθυρίζει: "Μην λυπάσαι... εγώ εδώ και όπου κι αν βρεθείς υπάρχω... άλλες μυρωδιές, άλλοι ήχοι αλλά η ψυχή είναι η ίδια, φτάνει να με ψάξεις... πάντα θα σε παρηγορώ..."


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 22:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο όμορφο θέμα! Πάει κατευθείαν στην καρδιά... Δεν το είχα ανακαλύψει, και κατά τύχη το είδα πριν από λίγο. Κάλλιο αργά παρά ποτέ φαντάζομαι.

Ας προσθέσω κι εγώ μια γλυκιά ανάμνηση που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας τα λόγια σου για την φιλία, φίλε μου Αλάτι13!
Γκρίζος χειμώνας... καθισμένη στο μετρό, πτώμα στην κούραση και με πεσμένο το ηθικό όταν ακούστηκε το μπιπ του κινητού. Το μύνημα που έλαβα ήταν:

quote:

ΜΗΝΥΜΑ ΕΛΗΦΘΗ
-ΓΕΙΑ-

1 ΑΚΟΜΑ
ΜΗΝΥΜΑ ΕΛΗΦΘΗ
-ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙΣ-


1 ΑΚΟΜΑ
ΜΗΝΥΜΑ ΕΛΗΦΘΗ
-ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ-


1 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ
ΜΗΝΥΜΑ ΕΛΗΦΘΗ
-Ο ΑΠΟΣΤΟΛΕΑΣ ΣΕ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ-



Κάτι τόσο απλο, τόσο μικρό, ίσως για μερικούς παιδιάστικο. Κι όμως ούτε κούραση, ούτε τα περιέργα βλέματα των γύρω όταν έσκασα στα γέλια από χαρά, όυτε τίποτα δεν με ακουμπούσε μόλις το διάβασα... τα ξέχασα όλα και ήμουν σε μια κατάσταση ευφορίας για ώρες...
Χρειάζεται τόσο λίγο για να χαρίσεις μια ηλιαχτίδα χαράς σε κάποιον που αγαπάς!

Μικρές συνήθως οι πιο πολύτιμες στιγμές μας. Διαρκούν δευτερόλεπτα, εικόνες-στιγμιότυπα της ζωής, ένα χαμόγελο, ένα βλέμα, ένα χάδι, μια σκέψη, ένα κελάηδημα πουλιού... θησαυροί μονάκριβοι και τα λόγια φτωχά για να τους περιγράψουν.

Υ.Γ. Όσο για "κλέψιμο" ή να σε "συγχωρέσω" φίλε Αλάτι δεν τίθεται τέτοιο θέμα... να σε ευχαριστήσω πρέπει.


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 16:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτα από όλα να ευχαριστήσω τους, ryche, spirit, oneric1 και silverwolf, για την βοήθεια τους..
Καλή μου λύκαινα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για αυτό που έγραψες. Ήταν κάτι τόσο μικρό και τόσο απλό, που όμως ΜΑΣ έδωσες απίστευτη δύναμη. Γιατί να την ξεχνάμε ; αν ήταν μια κακία στιγμή ίσως να την θυμόμασταν περισσότερο. Εμείς όμως εδώ θα δουλέψουμε κόντρα σε αυτό που έχουμε μάθει τόσα χρόνια.

ΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΔΥΝΑΜΗ, ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΤΕ. ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΘΥΜΗΣΗ ΤΗΣ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ. ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!!! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΙΞΙΡΙΟ ΤΗΣ ΘΛΙΨΗΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2003, 00:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΠΕΤΡΑΣ...
ΠΑΡΑΛΙΑΚΑ...ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ...
Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΘΙΣΜΕΝΗ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ...ΜΑΖΙ
ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ..ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΦΩΤΟΙ...
ΒΛΕΠΩ ΠΙΟ ΔΙΠΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ..
ΚΑΤΑΣΚΗΝΟΤΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΟΥΝ..ΤV ΜΕ ΘΕΜΑ..
ΤΗΝ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ..
ΕΓΩ...ΕΚΕΙΝΗ...ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΝΕΙ ΑΚΟΜΑ...ΝΑ ΓΕΛΩ..
ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΖΩ...ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ..

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 19:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην ώρα που έσκαγε ο ήλιος πίσω από το βουνό κ έστελνε τις πρώτες αχτίδες πάνω στη θάλασσα.... Eγώ για πρώτη φορά αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση....Nα ξεπεράσω το φόβο μου για τα μεγάλα ύψη....

Φολέγανδρος...καθισμένη πάνω στον τρούλο μιας μικρής εκκλησίας....

Γύρω μου...θαύματα....Θάλασσα κ βράχια κ ατέλειωτος γκρεμός κάτω από μένα...

Mια αίσθηση σαν να πετάω....αλλά κ μια σαν να ένιωθα πρώτη φορά το σώμα μου...

H την ψυχή μου...

Tο πιο μαγευτικό ξημέρωμα της ζωής μου...K δίπλα μου...μια χάντρα (ένα μάτι) ποιος ξέρει πως βρέθηκε εκεί...το βραβείο για το κατόρθωμά μου... το φυλαχτό μου...

Thothoula η κουνιστούλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 10:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αθήνα, φθινόπωρο του 199... Αθήνα μαγική που κλέβει την καρδιά σου στο πρώτο σου ραντεβού μαζί της...αναπνέεις και κρεμάς απ' τις στάλες των πρώτων βροχών μια βαλίτσα γεμάτη όνειρα κι ελπίδες...
Αθήνα, άνοιξη του 199... Αθήνα μαγική κι η μυρωδιά της να σε τρελλαίνει...Ν' ανοίγει τις πόρτες του μυαλού και της καρδιάς και να ξεχύνεται ο έρωτας...ο έρωτας για την πόλη, ο έρωτας για τη ζωή...Περπατάς στα σοκάκια στο Μοναστηράκι κι αγκαλιάζεις τον κόσμο όλο...ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
Αθήνα, Αύγουστος του 199... Αθήνα μαγική και η πανσέληνος που φωτίζει τον σύμπαν ολάκερο και η επιθυμία ανικανοποίητη ως πάντα...βασανιστική...τρομακτική , κι εσύ εκεί με το στυλό και το χαρτί να γράφεις ...λόγια , λόγια που δε θα μάθει ποτέ...
Αθήνα, χειμώνας του 199... Αθήνα μαγική, και πόνος κι οδύνη κι η πόλη λες κλαίει μαζί σου...σου ψιθυρίζει και σε κρατά απ' το χέρι...μην απελπίζεσαι σου λέει...μπόρα είναι, θα περάσει...

Δεν ήταν μπόρα και δεν πέρασε...Κι αυτή η πόλη η μαγική είναι πια μακριά μου...δε με γαληνεύει πια... μα μερικές φορές καθώς περνάω απ'το λιμάνι το πρωί για να πάω στη δουλειά...τη θυμάμαι και δακρύζω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 09:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα Αυγούστου. Στη Δονούσα, ένα μικρό νησάκι στο Αιγαίο.
Κάτω από ένα Δεντράκι. Φοβερή Θέα της Νάξου. Ο ήλιος δύει. Οι αχτίδες του πέφτουν πάνω στη Θάλασσα και σχηματίζει ένα αιώνιο μονοπάτι... Αφουγκράζομαι τος ήχους και δημιουργώ μέσα μου το συναίσθημα της Αγάπης για τα πάντα και της εγγύτητας με τα πάντα... Ένα γέλιο αναβλύζει από μέσα μου που δεν εκφράζεται, χαμογελάω... Το σώμα μου δέχεται την χαρά, γιατρεύεται... Ο Θεός πρέπει να ήταν κάπου εκεί...
Τον Ευχαρίστησα... Για όλα...

καλή σας μέρα....

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Flor
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 11:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα !! Θα ήθελα και εγώ να παραθέσω ένα μικρό κομμάτι ευτυχίας και ανάμνησης

Με τον φίλο μου ο οποίος θα γίνει και άντρας μου μένουμε μακρυά .... βλεπόμαστε κάθε Σαβ/κο ... θα έχω την ευτυχία σε ένα χρόνο περίπου να μετακομίσω σε ένα μαγευτικό μέρος πιστέψτε με εδώ στην Ελλάδα .. και το εννοώ μαγευτικό ... και αν θέλετε στο πιο γνωστό μέρος του κόσμου

Έχω γυρίσει μια μέρα από τη δουλειά ... μια Τετάρτη , που είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά ... με πάρα πολλά νεύρα ... με σκέψεις άσχημες και αρνητικές να μου περνούν απ'το μυαλό , μέχρι που έχω κάνει το λάθος και τον έχω πάρει τηλέφωνο και απ'την κακή ψυχολογία μου αρχίζω και κάνω παράπονα και μιλάω εκνευρισμένα και και και .... σε αυτόν που με άκουγε υπομονετικά , με κατανόηση.
Κάνω ζάπινγκ και σκέφτομαι όλο αρνητικές σκέψεις και μου περνάει απ'το μυαλό η σκέψη " Κοίτα τώρα να δεις που τον χρειάζομαι και είναι χιλιόμετρα μακρυά !!!! Γιατί δηλαδή ? Ως πότε ???? "
Χτυπάει το κουδούνι της πόρτας και ούτε που κοιτάζω ποιός είναι γιατί είναι η ώρα η καθιερωμένη που έρχεται μια γειτόνισσα και κάθεται με τη μητέρα μου και πίνουν καφέ.
Ήταν αυτός όμως !!!!! Είχε ξεκινήσει από νωρίς ... είχε πάρει άδεια για να έρθει να με δει και να μείνουμε 2 μέρες μαζί !!!
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως εξαφανίστηκαν όλες οι αρνητικές σκέψεις και τα άσχημα συναισθήματα σε μια στιγμή !!!

Η αγάπη είναι θεραπεία για τα πάντα !!!
Αυτά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 14:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πραγματικά πολύ όμορφο θέμα! Έχω όμως την εξής απορία: Μήπως το ελιξίριο της θλίψης είναι σκέψεις για το μέλλον και όχι για το παρελθόν? Μήπως όταν αναπολούμε όμορφες στιγμές που έχουμε ζήσει μέσα μας ελπίζουμε και ευχόμαστε να ξαναζήσουμε ανάλογες στο μέλλον?

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 13:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τις 22/08/03 στις 2/10/03. η φίλη μου Βάλντα έκανε το μικρό της θαύμα. Το θέμα ξεχασμένο από όλους έπεφτε και χανόταν όλο και πιο πολύ στα βάθη του εσωτερικά.

Με ένα γλυκό φιλί της σκέψης της το ανάστησε και πάλι.

Έτσι όπως κάνουν ο φίλοι. Οι πραγματικοί φίλοι. Όταν νιώθεις ότι είσαι κάτω και πραγματικά έχεις πιάσει τον πάτο και παίζεις με τα χώματα και νιώθεις ότι τίποτα δεν μπορεί να σε σηκώσει πάλι στα πόδια σου…. Τότε έρχεται το καλό σου φιλαράκι και με μια αγκαλιά σου δίνει πάλι όλη την δύναμη που χρειάζεσαι για άλλη μια προσπάθεια.
Και πάμε πάλι.
Για νέες ήττες, για νέες συντριβές. Για όσα ποθείς αξίζει τώρα να παλεύεις, που λέει και ο αγαπημένος μου ΠΟΙΗΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς όσους τιμήσανε το θέμα με την παρουσία τους.

Φίλε timertapped ρωτάς τι είναι το ελιξίριο της θλίψης.
Μπορώ μονο να σου πω τι θα ήθελα να περιέχει το ελιξίριο της θλίψης.

Θα ήθελα να ήταν ένα μπουκαλάκι που μέσα θα είχε σε υγρή μορφή όλες τις όμορφες σκέψεις σας και τις εμπειρίες σας.

Αυτές που σας έδωσαν δύναμη να συνεχίσετε.

Αυτές που σας έκαναν να καταλάβετε ότι υπάρχει αυτή η δύναμη που μπορεί να σε κάνει να συνεχίσεις προς το μέλλον.

Θα ήθελα όταν γράφετε – αν είναι δυνατό - να φαντάζεστε ότι κάποιος άνθρωπος είναι σοβαρά προβληματισμένος και θλιμμένος. Ίσως κάποιος φίλος σας. Αυτός λοιπόν μπαίνει στο θέμα και διαβάζει τα μηνύματα σας. Όταν τελειώσει και έχει πιει όλο το ελιξίριο της θλίψης , τότε ίσως η θλίψη του να έχει κάνει ένα μικρό βήμα προς τα πίσω.

Μπορεί να μην ακούγεται μεγάλο. Είναι όμως κάτι. Ένα ευγενικό δώρο ψυχής που εσείς του το χαρίσατε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 16:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mερικές φορές με πιάνει μια θλίψη χωρίς λόγο... Xωρίς να έχει γίνει κάτι, έρχεται κ κάθεται πάνω μου ένα "πλάκωμα", ένας κόμπος που με πνίγει...Kάποιες από αυτές τις φορές νομίζω πως νοσταλγώ το παρελθόν, κάποιες άλλες νομίζω πως φοβάμαι για το μέλλον...Oταν με πιάνει αυτό, δεν θέλω γύρω μου κανέναν.Kαλά-καλά δεν αντέχw ούτε εμένα...

Xθες το βράδυ το ξανάπαθα..την ώρα που όλοι οι φίλοι μου ήταν στο σπίτι.Tους είπα ότι πάω για ύπνο κ περίμενα μέχρι να φύγουνε για να βγω έξω..

Oταν μελαγχολώ, το μόνο που θέλω είναι να περπατήσω...Oχι με κάποιο σκοπό, πχ. να πάω σε ένα ωραίο μέρος, αλλά...απλά να περπατήσω, ακούγοντας μουσική...Tελοσπάντων,χθες ήμουν πολύ σκεφτική.Σκεφτόμουν μήπως δεν είμαι κ πολύ φυσιολογική, δηλ. να κάτσω κ να κάνω όλο αυτό το θεατράκι με τον ύπνο κτλ. μόνο κ μόνο για να μη δώσω εξηγήσεις για το πως νιώθω ή τι θέλω να κάνω, σε ανθρώπους δικούς μου, φίλους, κολλητούς,δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε το πως ένιωθα..

Περπάτησα καμοιά ώρα κ γύρναγα σπίτι χαμένη στις σκέψεις μου κ στη μουσική όταν...βρέθηκα μπροστά σε μια αλεπού!Σταμάτησα κ την κοίταζα, μια αλεπού στη μέση του δρόμου τα ξημερώματα δεν είναι κάτι που μου συμβαίνει κάθε μέρα...

Πέντε λεπτά κράτησε αυτό.Πέντε λεπτά είναι πολύς χρόνος όταν στέκεσαι ακίνητος με μια αλεπού απέναντί σου.

Alati, σήμερα θέλω να βάλω την αλεπού μου στο μπουκαλάκι σου...

Eίναι ένα πάρα πολύ ωραίο θέμα..Πολύ χρήσιμο θα έλεγα.Oχι μόνο για τους άλλους όπως λες, ακόμα κ για μας που έχουμε την τάση να ξεχνάμε κάτι όμορφο που μας έτυχε...

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 17:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι η ιστορία 2 φίλων που περπατούν στην έρημο.
Κάποια στιγμή τσακώθηκαν και ο ένας από τους δύο έδωσε ένα χαστούκι στον άλλο.
Αυτός ο τελευταίος, πονεμένος, αλλά χωρίς να πει τίποτα, έγραψε στην άμμο :

ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙΣΕ.

Συνέχισαν να περπατούν μέχρι που βρήκαν μια όαση όπου αποφάσισαν να κάνουν μπάνιο. Αλλά αυτός που είχε φάει το χαστούκι παραλίγο να πνιγεί και ο φίλος του τον έσωσε. Όταν συνήλθε, έγραψε πάνω σε μια πέτρα :

ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ.

Αυτός που τον είχε χαστουκίσει και στη συνέχεια του έσωσε τη ζωή, τον ρώτησε : όταν σε χτύπησα, έγραψες πάνω στην άμμο, και τώρα έγραψες πάνω στην πέτρα. Γιατί?

Ο άλλος φίλος απάντησε : «όταν κάποιος μας πληγώνει, πρέπει να το γράφουμε στην άμμο όπου οι άνεμοι της συγνώμης μπορούν να το σβήσουν. Αλλά όταν κάποιος κάνει κάτι καλό για μας, πρέπει να το χαράζουμε στην πέτρα, όπου κανένας άνεμος δεν μπορεί να το σβήσει».

ΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ.

Στείλε αυτή τη φράση στους ανθρώπους που δεν ξεχνάς.
Αν δεν την στείλεις σε κανένα, αυτό σημαίνει ότι είσαι βιαστικός και ότι ξεχνάς τους φίλους σου.

ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ!!!!!


Αυτή η ιστοριούλα που έφτασε στα χέρια μου μέσω email μου θύμισε αυτό εδώ το θέμα. Oπότε μέσα απο αυτό επιλέγω να την μοιραστώ με τους φίλους από το esoterica...


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ROGG
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 20:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ROGG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα θυμήθηκα την τελευταία φορά που αγκαλλιαστήκαμε, στο αεροδρόμιο της Μυτιλήνης, σα να' ταν χρόνια ή αιώνες πριν, ή σα να μην έγιναν ποτέ... Μαύρο με λευκό, σε ένα σφιχταγκάλλιασμα που θα άλλαζε τη ζωή και των δυο μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 15:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατι ομορφο και δυνατο που εγραψε η φιλη μου η Βαλντα!!!

quote:

Ένας μαθητής ρώτησε τον δάσκαλό του:
- Δάσκαλε, τι θα έλεγες, αν έβλεπες ότι έπεσα;
- Θα έλεγα, σήκω!
- Αν έπεφτα, άλλη μια φορά;
- Ξανά, σηκώσου!
- Τι, πάντα πρέπει να σηκωθείς;
- Ναι, πάντα όταν πέφτεις πρέπει να σηκωθείς, γιατί εκείνος που έπεσε και δεν σηκώθηκε, είναι νεκρός.

Ο κυβερνήτης μιας πολιτείας έδωσε την διαταγή να ρίχνουν στη φυλακή έναν σούφι. Οι μαθητές του ήρθαν στη φυλακή να δουν τον δάσκαλό τους. Έμειναν έκπληκτοι όταν είδαν τον δάσκαλό τους που καθόλου δεν άλλαξε και με χαρά τους υποδέχτηκε σαν να τον επισκέφτηκαν στο σπίτι του.
- Δάσκαλε, τι είναι αυτό που σας παρηγορεί μέσα σ' αυτό το σπίτι της θλίψης;
- Τα τέσσερα γνωμικά. Αυτό είναι το πρώτο: "Το κακό δε μπορείς να το αποφύγεις, γιατί όλα είναι προκαθορισμένα από τη μοίρα". Το δεύτερο "Τι απομένει στον άνθρωπο τον οποίον χτύπησε η συμφορά εκτός να υποφέρει με υπομονή; Αφού στον κόσμο δεν είσαι ο μόνος που περνάει παρόμοιες δύσκολες καταστάσεις". Το τρίτο "Να ευγνωμονείς τη μοίρα σου αφού δεν έπαθες κάτι χειρότερο, που μπορεί να συμβεί οποιαδήποτε στιγμή". Και στο τέλος, λέω στον εαυτό μου "Η απελευθέρωση μπορεί να είναι πολύ κοντά, αλλά εσύ δεν το γνωρίζεις".
Eκείνη τη στιγμή ήρθαν οι φύλακες κ είπαν ότι είναι ελεύθερος, και ότι τον φυλακίσαν κατά λάθος.

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 21:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανάσα κ δω...
Θεωρώ το Ελιξίριο της Θλίψης ένα πολύ σημαντικό θέμα..
που όμως έχει συνέχεια την τάση να "κρύβεται"..

Βάζω στο "μπουκαλάκι" τα εξής..

Έχε πάντα ένα πράσινο δέντρο στην καρδιά σου,
και ίσως να έρθει το πουλί να κελαηδήσει.
(κινέζικη παροιμία)

Δεν υπάρχει άλλη ευτυχία
εδώ σ'αυτό τον κόσμο
από το να είμαι ελεύθερος από τη σκέψη
ότι είμαι κάτι διαφορετικό
από σένα.
(Ουτπαλαντέβα)


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 21:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η μόνη αγνή χαρά σ' αυτό τον κοσμο
είναι ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ"

Cesare Pavese

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 20:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θέλω να σας πω για κάποια ψυχή εδώ μέσα...
Κάποια κυρία άγνωστή μου κ παρόλα αυτά...
αφάνταστα αγαπημένη.Κάποια κυρία που ξέρει να διαφωνεί
με τον σωστό τρόπο, που έχει πάντα καλή διάθεση
αλλά ακόμα κ αν δεν έχει, είναι ευγενική κ καλωσυνάτη.
Θέλω να σας πω για το "γούρι" μου κ για τον άνθρωπο
που με "έστρωσε" στις δύσκολες φάσεις μου.

Κ το όνομα αυτής ΤΟ ΞΩΤΙΚΟ.

Σας ευχαριστούμε νονά...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 22:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ελιξίριο της θλίψης.

Κάποιοι λένε ότι τα ωραία πράγματα τελειώνουν γρήγορα.
Αλήθεια τελειώνουν???
Μήπως το αγαλλιάζουμε σαν μια γουλιά αθάνατο νερό, σαν ένα μαγικό γιατρικό, και τα κρύβουμε βαθιά στην ψυχή μας, ώστε όταν νιώθουμε θλιμμένοι να τα θυμόμαστε και να γιατρευόμαστε ???
Αυτό θα ήθελα να κάνουμε και εδώ. Μια γλυκιά κατάθεση ψυχής. Μια όμορφη στιγμή που ζήσαμε και την κρύψαμε μέσα μας. Να η στιγμή να τα μοιραστούμε. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΣΚΟΠΑ. ΟΧΙ!!! ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΧΑΡΑΜΙΣΟΥΜΕ. Θα τα καταθέσουμε σαν να βάζουμε όλοι μας μια γουλιά αισιοδοξίας και δύναμης σε ένα μπουκαλάκι. Έτσι όταν θα έρθουν οι «χειμώνες» μας θα μπορούμε να διαβάζουμε αυτές τις όμορφες στιγμές και να δυναμώνουμε. Μια μυρωδιά από το μπουκαλάκι που θα περιέχει λίγο από το ΣΠΑΝΙΟ ΑΡΩΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΜΑΣ , θα είναι αρκετό για να μας δώσει την δύναμη που χρειαζόμαστε. Θα μπορούμε και εμείς να αισιοδοξούμε οτι θα ζήσουμε παρόμοιες στιγμές. Η μπορεί να μας έρχονται στο νου οι δικές μας όμορφες στιγμές. Αυτές που κρύψαμε μέσα μας για ώρα ανάγκης. Όμως όταν ήρθαν οι ώρες ανάγκης , κουβάλησαν μαζί τους την θλίψη τους και κουκούλωσαν τις όμορφες στιγμές μας. Όμως δεν τις χάσαμε. Το διαμάντι της ψυχής μας αν το καλύψει η σκόνη της θλίψης , πάλι διαμάντι είναι. Ας χαρίσουμε λίγο από την λάμψη του εδώ. Δεν περιμένω πολλά μηνύματα γιατί ξέρω ότι τελικά πιο εύκολα λες κάτι άσχημο παρά κάτι όμορφο. Αν το καλό σκεφτείτε , είναι ευκολότερο να μοιραστείς με κάποιον κάτι άσχημο που σου συνέβη παρά κάτι όμορφο δυνατό και αισιόδοξο. Ξέρω ότι τα άσχημα είναι περισσότερα απο τα όμορφα. Όμως τα όμορφα είναι δυνατότερα. Μια ευτυχισμένη στιγμή είναι δυνατότερη από χιλιάδες δυστυχίες. Αν ήταν διαφορετικά δεν θα ερωτευόμασταν ποτέ.
Θα ήταν λοιπόν τιμή μου αν επιτρέπατε σε μια ευτυχισμένη σας στιγμή να γίνει φίλος μας στα δύσκολα.




Το ελιξίριο της θλίψης...
Κάτι στιγμές φωτός που όμορφα θυμάμαι
ζεστές φιλίες που μοσχοβόλησαν ζωή,
χαρές φωνές και χρώματα που χάθηκαν στο χρόνο.
Πόσα αναπολώ, γέλια χαρούμενα κι ελπίδες θαρρετές.
Κι ακόμα και τώρα σαν μελαγχολώ σκέφτομαι αυτούς τους ανθρώπους που ακόμα και σήμερα με μιά φράση, με ένα γέλιο με δύο λογάκια στοργής με κάνουν να νοιώθω ζεστά ανθρώπινα.
Το ελιξίριο της θλίψης,
αυτές οι ατέλειωτες κουβεντούλες που όταν πονάς σε κάνουν να αισθάνεσαι τόσο καλά, να βγαίνεις από το κάθε πρόβλημα να μπαίνεις σε ψυχές γεμάτες από φώτα, να κάνεις την καρδιά σου να λησμονάει κάθε τι αρνητικό.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 23:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαλντα,διχασμενης προσωπικοτητας,βαφτιστηρα μου σε ευχαριστω για τα οσα χαρισματα μου κατεγραψες και για τα καλα σου λογια

Υ.Γ. Αλατι13 πραγματι πολυ ωραιο το θεμα σου απλα με προλαβε η βαφτιστηρα μου και το ξεθαψε!

Υ.Γ.2. Καποια αλλη στιγμη(τωρα δεν μου ερχονται τα καταλληλα λογια)θα ηθελα να μιλησω και εγω για τον ανθρωπο που ο χαρακτηρας και η συμπεριφορα του εκαναν και την δικη μου συμπεριφορα να αλλαξει προς το καλυτερο.Παντως εστω και χωρις να μιλησω θα ηθελα να του πω ενα ευχαριστω .

Καλο σας βραδυ


Edited by - Το ξωτικό on 11/12/2003 23:10:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 00:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θέλω να σας πω για το "γούρι" μου

Παρεπιμπτοντως θα ηθελα να πω κατι που σου ειχα πει και αλλη φορα καλη μου βαφτιστηρα...δεν μπορω να σηκωσω το βαρος του να ειμαι καποιου το γουρι η η καλη τυχη..

quote:

κ για τον άνθρωπο που με "έστρωσε" στις δύσκολες φάσεις μου.

Καλη μου μονο τα γαιδουρια και τα μουλαρια τα στρωνουν κατα πρωτο λογο...και κατα δευτερο δεν ειμαι καποιος οδοστρωτηρας η καποιο τανκ για να σε ...στρωσω!


Edited by - Το ξωτικό on 12/12/2003 00:28:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 11:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλη μου μονο τα γαιδουρια και τα μουλαρια τα στρωνουν κατα πρωτο λογο

E, και; Aρνήθηκα ποτέ εγώ τη μουλαρίσια φύση μου; Xμ.. μου θύμησες τη γιαγιά μου που κάθε φορά που πείσμωνα για κάτι άρχιζε "Γαϊδάρα, ε γαϊδάρα"-sic!
Kατά δεύτερο λόγο, επίσης στρώνουν:
1) τα χαλιά -δεν θυμάμαι πότε, οι καλές νοικοκυρές όμως θα γνωρίζουν
2) τα αυτοκίνητα (δεν μπορώ το ΣK θα πάω να στρώσω το εργαλείο)
3) τις "κακές" κοπέλες (θα τη στρώσω εγώ την κάμπια..)
4) το Kρεβάτι-το "γαμήλιο" (τς τς τι τσιγκούνα η θειά Aμερσούδα!)

Zητώ ταπεινά συγγνώμη από το Alati (MA ΠOY EINAI TO AΛATI;)
για την μεγάλη παρένθεση.... Θα επανέλθω...
Mε ωραίες στιγμές που "κολλάνε" (ας μην σχολιάσουμε κ το κολλάνε) στο θέμα


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 16:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να είσαι τόσο κουρασμένος από την δουλεία που να μην σου μένει χρόνος ούτε για να κοιμηθείς.

Και μια μέρα να μπαίνεις στο ιντερνετ και να βλέπεις ότι κάποιοι άνθρωποι – που θεωρείς σημαντικούς – να τιμούν με τα λόγια τους και την παρουσία τους , αυτό που εσύ θεωρείς σημαντικό.

Είναι σαν να έχεις να μιλήσεις πολύ καιρό με κάποιο ΦΙΛΟ και την στιγμή που τον σκέφτεσαι, να χτυπάει το τηλέφωνο και να είναι αυτός. Έτσι για ένα γεια. Χωρίς γκρίνιες και απαιτήσεις. Απλά ένα γεια.

Οσο για αυτό που λες…

quote:

Ανάσα κ δω...
Θεωρώ το Ελιξίριο της Θλίψης ένα πολύ σημαντικό θέμα..
που όμως έχει συνέχεια την τάση να "κρύβεται"..



Η χαρά έχει την τάση να κρύβεται. ΄΄η για να το πω καλύτερα, εμείς έχουμε την τάση να την κρύβουμε. Οι ωραίες στιγμές είναι κάτι σαν ΦΥΛΑΧΤΟ. Φοβόμαστε να τις μοιραστούμε. Λες και θα τις χάσουμε. Σαν να φοβόμαστε μην μας γρουσουζέψουν την ευτυχία μας.

Και όλο και τις κρατάμε μέσα μας. Και μετά περνάμε και αλυσίδες και λουκέτα για να μην μας τις κλέψουν. Και μετά τις κλειδώνουμε και στο χρηματοκιβώτιο.

΄΄όμως αλίμονο. Η χαρά ανήκει στην συνομοταξία του ΑΗΔΟΝΙΟΥ. ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ ΠΕΘΑΙΝΕΙ.

Γιαυτο και το θέμα έχει την τάση να κρύβεται. Γι αυτό και δεν υπάρχουν πολλά ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ (ΟΧΙ ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΑ) ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.
Αν ανοίγαμε ένα θέμα με την ονομασία (ΤΟ ΕΛΙΞΙΡΙΟ ΤΗΣ ΧΑΡΑS) και γράφαμε όλες τις κακές στιγμές , τώρα θα είχε πάει στις 30 σελίδες.

Όμως το δικό μας μυστικό είναι ένα. ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ.

Μικρές χαρές λέγεται και αξίζει να τις θυμόμαστε και να τις μοιραστούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 16:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω από καρδιάς τους 1900 Αφροδίτη και Ξωτικό για τις όμορφες στιγμές και σκέψεις που μοιράσθηκαν μαζί μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 18:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ελιξήριο της θλίψης
δεν έχει χρώμα, γευση κι άρωμα
το ελιξήριο της θλίψης είναι νερό.
Μα αν του κόσμου δακρυα και βροχές
ενωθούν
Χρωμα..γαλάζιο
Γευση..αλμυρή
Αρωμα..θεϊκο θα πάρουν
Θάλασσα θα στρώσουν
να βυθιστεί ο ήλιος στην καρδιά μας και ν'αποκοιμηθεί
και μια φορά, ακόμα, πάλι να ανατείλει την αυγή...

Edited by - 1900 on 18/12/2003 18:24:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 17:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Va(l)nta
....
wondering...

Edited by - Valnta on 22/12/2003 17:41:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 18:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[χαρά καινούργια μέρα τιράντα κράτημα ζωής
εφαρμογή διαρκείας 
καμάκι σκέψη αναλαμπή που πάντα πετυχαίνει
ηφαίστειο απλωχεριές που σκάζει η μέσα ομορφιά
μ' ιδρώτα και με διάρκεια
ρεύμα ισχυρό άνοιξη λαμποκόπημα στα αγγεία στα ποτάμια
μήλα και άσπρα σύννεφα χυμοί που καταπέμπουν
το μυστικό το μυστικό κι ασίγαστο ρυθμό
ισορροπία λίκνισμα φωτιά γη και αέρας
καταγωγή το μπλε βαθιά του ουρανού
το μπλε της θάλασσας βαθιά 
κύματα αφρός κύματα αφρός στα μάτια η Αφροδίτη
ουράνιο τόξο γέφυρα πολύχρωμη βαθιά συνομιλία
κι ο σκοπός ποίκιλος και μοναδικός και συνεχής και ένας
η ζωή ποίκιλη και ποιητική και συνεχής και μία.] Θ.Kοντομάρης



Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy