ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 ΠΑΟΛΟ ΚΟΕΛΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 18:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια παλιά αλλά καλή συνέντευξη του Πάολο Κοέλο στην εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ".

Διαβάστε την είναι πολύ ενδιαφέρουσα

http://ta-nea.dolnet.gr/neaweb/nta_nea.print_unique?e=A&f=16928&m=R10&aa=1

Πως σας φαίνεται ο δεκάλογος του στο τέλος του άρθρου;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 20:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα Θωθ.
Πολύ καλή η συνέντευξη που μας παρέθεσες. Είχα διαβάσει πριν από αρκετά χρόνια τον Αλχημιστή, αλλά πιστεύω ότι αν τον ξαναδιαβάσω θα ανακαλύψω νέα πράγματα.
Πάντως, μου είχε αφήσει αισιόδοξα μηνύματα. Μηνύματα που σε βοηθούν να στηριχτείς στην δύναμη του εαυτού σου, να πιστεψεις ότι ο κόσμος των ονείρων σου, είναι το προπύργιο της καθημερινότητας που χτίζεις για το μέλλον.
Το ίδιο μου βγάζει και ο δεκάλογός του. Απλές και σαφείς αρχές, όπως θα έπρεπε να είναι αυτές οι οποίες διέπουν τη ζωή μας. Αλλά συνάμα και δυναμικές.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 21:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψη μου για τον συγκεκριμένο συγγραφέα είναι πολύ αρνητική. Έχω διαβάσει το ημερολόγιο ενός μάγου και με είχε απογοητεύσει. Μπλέκει θρησκείες μεταξύ τους έπειτα τις γεμίζει με δεισιδαιμονίες και αυτό θεωρείται λογοτεχνία; Μπράβο του όμως, έχει καταφέρει να κοροιδέψει αρκετούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 21:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Αμαλία και Wollfaced.

Μου επιβεβαίωσατε, ο καθένας απο τελείως διαφορετική πλευρά το πόσο απαραίτητος είναι ένας τέτοιος συγγραφέας στους καιρούς μας.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 00:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ(ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΩΡΑΣ) ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Ο ΠΑΟΛΟ ΚΟΕΛΙΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΕΡΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ! ΜΠΟΡΕΙ ΣΥΝΑΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΓΙΑ AYTA ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ! ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΔΟΥΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΠΟΤΕ! ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙΑ, ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΧΗΜΙΣΤΗ.
Ο ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ !ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΩ! ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΑΝ ΟΠΩΣ Η ΒΕΡΟΝΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ .ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΩ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΚΑΛΟΓΟ ΤΟΥ, ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΤΗΟΤΗ (ΔΙΟΤΙ ΞΕΦΥΓΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ),ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΣΩΣΤΟ, ΣΟΦΟ ΚΑΙ ΟΥΣΙΩΔΗ! ΛΕΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ...

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 01:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Ο εν λόγω συγγραφέας είναι μαζί με τον Richard Bach,Thoth δε θα μιλήσω για τον δεύτερο , το αγαπημένο μου δίδυμο.

Ο Πάολο Κοέλο θεωρώ ότι έχει αναφερθεί όσο ελάχιστοι συγγραφείς ταα βασικά συναισθήματα που ΟΛΟΙ έχουμε βιώσει,λίγο ως πολύ: την αγάπη και το φόβο.Μάλιστα,όχι αυτά καθ'αυτά,αλλά ηπιότερες εκφράσεις τους: επιθυμία,απογοήτευση,αναζήτηση του θείου κλπ κλπ.

Αυτό νομίζω ότι τον κάνει τόσο ξεχωριστό και τόσο δημιφιλή,γιατί η ανθρωπότητα είναι μια και δεν γνωρίζει σύνορα ούτε φυλετικά,ούτε πολιτικά,ούτε χρονικά...

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
konstantina
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 14:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν πρώτοις, εύχομαι σε όλους να περάσουν μια όμορφη μέρα.
Σχετικά με το θέμα τώρα...
Έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του Κοέλο (εκτός αν από την άνοιξη έχει κυκλοφορήσει κανένα καινούργιο)
Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός αν και μου φάνηκε προχειρογραμμένο, είχε αρκετά θετικά στοιχεία μέσα του.
Ο αλχημιστής μου μιλούσε για πράγματα που γνωρίζω αλλά που θεώρησα ότι τα έδινε πολύ όμορφα και το χάρισα στον γυιο μου.
Το πέμπτο βουνό, νομίζω ότι ήταν το κατώτερο των προσδοκιών μου.
Το ημερολόγιο ενός Μάγου και η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει τα θεωρώ ως τα αντιπροσωπευτικώτερα ενός συγγραφέα της δικής του δεινότητας.
Τα δυο πρώτα νομίζω πως είναι απόλυτα κατανοητά ακόμη και για τους έφηβους.
Ως προς τον δεκάλογο τώρα...
Με ξενίζει αυτό το "πρέπει" στον πρώτο, δεύτερο και έβδομο λόγο.
Δικαιολογείται ωστόσο καθώς έχει ανατραφεί σε ένα καθολικό περιβάλλον.

Τα καλύτερα σημεία είναι πιστεύω : Ο πέμπτος, μέρος του όγδοου ο ένατος και δέκατος λόγος.

Όσον αφορά τον 4ο έχω κάποιους ενδοιασμούς.
Είμαι βλέπετε ένθερμη υποστηρίκτρια της άποψης πως αποτελούμε όλοι μέρος του Όλου (του Θεού για κάποιους) και δεν υπάρχει προσωπικός μύθος για να υλοποιηθεί παρά συμπαντικός.
Βρισκόμασταν παρόντες στον σχεδιασμό της υλοποίησης αυτού του συμπάντικού μύθου και επιλέξαμε να παίξουμε τον συγκεκριμένο λόγο.
Δεν είναι δικιά μου η ιδέα, του ίδιου του Κοέλο είναι...

Σαν συνέπεια των παραπάνω ο όγδοος λόγος με προβληματίζει...
"Τα μόνα σφάλματα που θεωρούνται σοβαρά..."
Σφάλματα? Σοβαρα? Ποιος ορίζει την σοβαρότητα ενός σφάλματος?
Ίσως να μην κατάφερε ν' αποδώσει με λόγια αυτή του την σκέψη.
Όσο για το :
-"να νομίζεις ότι δεν αξίζεις ό,τι καλό και κακό σου συμβαίνει στη ζωή" με ξενίζει.
Δεν θεωρώ πως τα γεγονότα ή τα μαθήματα που παίρνουμε κατά την πορεία μας σε αυτή την ζωή ή οποιαδήποτε άλλη μπορούν να μπουν στη λογική (ή τον παραλογισμό) του θετικού ή αρνητικού ή της ανταμοιβής.
-"Ν΄αγαπούμε τους εχθρούς μας αλλά να μην κάνουμε συμμαχίες μαζί τους"
Δεν μπορώ να αντιληφθώ την έννοια του εχθρού εφόσον όλοι είμαστε ένα.
-"Βρίσκονται στο δρόμο μας για να δοκιμάσουν το σπαθί μας και αξίζουν τον σεβασμό της μάχης μας"
Έ, όχι και το σπαθί μας... Δεν επιτιθέμεθα. Δεν είμαστε ενάντιοι σε κανέναν αφού όπως αναφέρεται και στον 1ο λόγο "όλοι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί"
Διασταυρώνονται οι δρόμοι μας και όπως αυτοί βρίσκονται στο δρόμο μας έτσι κι εμείς βρισκόμαστε στο δικό τους. Ο λόγος αυτής της διασταύρωσης έχει κάποιο ανώτερο σκοπό. όχι να δοκιμάσουμε την δύναμη του σπαθιού μας αλλά μάλλον την δύναμη της θετικής σκέψης μας.
Μεταχειριζόμαστε βία αμυνόμενοι και όχι επιτιθέμενοι.κατανοούμε τον τρόπο που σκέφτεται και λειτουργεί ο κάθε άνθρωπος.
Κατ' εμέ η μάχη σε υλικό επίπεδο δεν έχει νικητές. Μόνο χαμένους.
Σε διανοητικό ή ψυχικό μονο νικητές.

-"Εμείς να διαλέγουμε τους εχθρούς μας και όχι αντίστροφα"
Τι είναι πάλι ετούτο?
Επιλογή μετατροπής των συνανθρώπων μας και παραλληλοδοιπόρων σε εχθρούς?
Αυτές τις σκέψεις θέλησα να μοιραστώ μαζί σας.
Κι επιπλέον με κάθε καλή διάθεση θέλω να σχολιάσω κάποια απο τα γραφόμενα :
Των "φίλων" (από τη στιγμή που ανταλλάσουμε απόψεις κι έχουμε ελπίζω την επιθυμία να δώσουμε ο ένας στον άλλον κάποια πράγματα, νομίζω πως μπορώ να σας λέω φίλους) :
Wolffaced ΄: Δεν νομίζω πως στο συγκεκριμένο βιβλίο κάνει κάτι τέτοιο. Μάλλον καταγράφει αποσπάσματα μιας συγκεκριμένης "θρησκείας". Δεν είναι θρησκεία αλλά χρησιμοποιώ την δική σου έκφραση. Οι επικλήσεις το δείχνουν καθαρά. Μύηση γίνεται σε κάποιο τάγμα, που έχει σκοπό να οδηγήσει τον ήρωα στην αυτογνωσία.
lencolas : Δεν τον θεωρώ έναν από τους σημαντικώτερους συγγραφείς. Διαβάζοντας ωστόσο την βιογραφικό του, ναι τον θαυμάζω και τον σέβομαι σαν άνθρωπο.
Σαν συγγραφέα τον θεωρώ αρκετά καλό και τολμηρό (λαμβάνοντας υπόψη το ότι έχει ανατραφεί και δηλώνει καθολικός.
Darkangel_78 : Έχεις δίκηο... Είναι τόσο δημοφιλής και γίνεται τόσο αγαπητός επειδή έχει την ικανότητα να γράφει για όσα βιώνουν οι άνθρωποι επί της γης.
Ευχαριστώ τον thoth για το θέμα που διάλεξε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2003, 15:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ευχαριστήσω την lencolas και την Σκοτεινή μας Άγγελο για τις απόψεις τους.

Καλωσόρισες κι εσύ Κωνσταντίνα.
Αν και έχω κάπως διαφορετική άποψη από εσένα για κάποια σημεία από αυτά τα 10, σε τελική ανάλυση νομίζω ότι συμφωνούμε στα περισσότερα.

Καλή συνέχεια

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 09:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον Wolffaced.
Ελαφρώς επιφανειακή και γενικόλογη βρίσκω την σκέψη του εν λόγω συγγραφέα.
Είχα ρίξει μια ματιά στον Πολεμιστή του Φωτός. Δεν κατάφερα
να διαβάσω πάνω από 2-3 σελίδες. Ακολουθεί, από ό,τι φαίνεται,
τη μεταμοντέρνα μόδα να ανακατεύει ετερόκλητα στοιχεία κι
αυτό αποκαλείται πνευμνατικότητα. Αντιπροσωπεύει πολύ καλά το
σημείο στο οποίο βρίσκεται η ιστορία των ιδεών στη συγκεκριμένη
εποχή : ανθρώπινα δικαιώματα, ελευθερία και αυτοκαθορισμός του
ατόμου, δικαίωμα στον ηδονισμό κ.τ.λ. χωρίς ίσως να αντιλαμβάνεται ότι αποτελεί μέρος ενός ρεύματος. Κάθε κοινωνία έχει το Παράδειγμά
της (Παράδειγμα = κοινωνιολογικός όρος που αναφέρεται στις κυρίαρχες
τάσεις στον πολιτισμό και την κουλτούρα μιας κοινωνίας, δεν είναι και
πολύ ακριβής αυτός ο ορισμός).Ο Κοέλιο εκφράζει ακριβώς το Παράδειγμα
της σημερινής "μεταμοντέρνας" κοινωνίας και για αυτό έχει αγκαλιαστεί
από τα κατεστημένα ΜΜΕ και διαβάζεται σε τόσες γλώσσες (τα Νέα, όπως κι άλλες εφημερίδες του εξωτερικού, θα έχουν και δική του στήλη που σημαίνει απόλυτη αποδοχή από τον συνηθισμένο τρόπο σκέψης).Αποτελεί πνευματικό, εξαγωγικό προιόν της δυτικής κοινωνίας (στις αρχές της οποίας εντάσσεται πλήρως, ίσως με την πεποίθηση ότι είναι και λίγο
επαναστατικός) όπως οι κάπως καλές ταινίες του Hollywood (αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν τέτοιες).
Με λίγα λόγια : αδιάφορος, μία από τα ίδια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 12:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
η άποψή μου θα περιορισθεί μόνο όσον αφορά το βιβλίο του Κοέλο "Ο Αλχημιστής", και θα δείτε γιά ποιό λόγο...

την πρώτη φορά που διάβασα το βιβλίο ήταν πριν από 6 χρόνια, το 1997, την χρονιά που πρωτοεκδώθηκε στην Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος.
το βιβλίο δε μου άρεσε, το βρήκα παιδιάστικο, επιφανειακό, απλοικό, με ενόχλησε μάλιστα ο ενθουσιασμός από τους γύρω μου, που εκθίαζαν το βιβλίο...ήδη είχα διαβάσει αρκετά βιβλία "εσωτερικής αναζήτησης", και συγκρίνοντας τον Αλχημιστή μαζί τους ένιωθα τους γύρω υποστηριχτές του και κάπως ανόητους!

πριν από 1 μήνα ξαναδιάβασα το βιβλίο. (ήδη είχα διαβάσει πάρα πολλά περισσότερα βιβλία από το 1997...) η συγκυρία ήταν εντελώς τυχαία, ήμουν φιλοξενούμενη σε ένα σπίτι και ο Αλχημιστής ήταν από τα λίγα βιβλία που υπάηρχαν στη βιβλιοθήκη, "εύκολο και μικρό στη διάρκεια", κάτι που θα μπορούσα να διαβάσω γιά τις τελευταίες 2 μέρες, που μου απέμεναν, ώστε να μην αφήσω κάτι στη μέση...

αυτή τη φορά όμως, δεν είχα την ίδια γνώμη!
εντυπωσιάστηκα από το βιβλίο, από την απλότητα αλλά και την αμεσότητα. από τον τρόπο που ο Κοέλο μεταδίδει απλές, καθολικές και πολύ ουσιώδεις σκέψεις.

ορισμένα τμήματα του Αλχημιστή, τα θεωρώ εκπληκτικά. ιδιαίτερα τον διάλογο του Σαντιάγκο με τον Αλχημιστή με θέμα την προδωσία της καρδιάς. καθώς και το δίδυμο: όταν κάποιος ξεκινά να πραγματοποιήσει τον προσωπικό του μύθο όλο το σύμπαν συνομοτεί μαζί του γιά να τα καταφέρει / σε αντιπαραβολή με το / στο τέλος του δρόμου υπάρχει η μεγάλη δοκιμασία, έτσι ώστε να γίνει φανερό γιά τον πολεμιστή ότι εμπέδωσε ό,τι ήταν να εμπεδώσει κάτα τη δοκιμασία και να ξεπεράσει το φόβο του...
πολλά σημεία, πολλές φράσεις-κλειδιά, πολλές καινούργιες αναγνώσεις επιδέχεται, κατά τη γνώμη μου αυτό το βιβλίο.

ίσως όμως το πιό σημαντικό απ' όλα να είναι ότι το βιβλίο αυτό καταφέρνει να μεταδώσει στον αναγνώστη την αισιοδοξία, με έναν πολύ απλό τρόπο, και κάνει το αδύνατο και το προσδοκώμενο να φαίνεται τόσο εύκολο και αναπόφευκτό!

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 13:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι απο μενα,λιλιθ πολυ καιρο εχω να σε δω,απο της προετοιμασιες του Παρτυ σου.[:)
Ο λογος λοιπον για τον Παολο Κοελο,καπου γυρω στο 1997 διαβασα τον Αλχημιστη μετα απο παροτρυνση μιας γνωστης μου που δουλευε σε βιβλιοπωλειο,χωρις να με ξερει σχεδον καθολου μου λεει διαβασε αυτο το βιβλιο θα σου αρεσει...
οντος το διαβασα και το βρηκα καλογραμμενο,και θα μπορουσε ν απευ8υνεται σε ολες της ηλικιες.
Η γευση που μου αφησε ηταν μιας απροσδιοριστης αισιοδοξιας,το μηνυμα που περασε σε μενα,μπορεις να φτασεις τα παντα...στο χερι σου ειναι η ζωη σου...πραξε!!!!
Απο τοτε το βιβλιο το ξαναδιαβασα αρκετες φορες,και την ιδια αισθηση αισιοδοξιας μου δινει παντα...το βιβλιο παλιωσε φαγωθηκε απο το σκυλακι μου,εγω εφυγα απο την Ελλαδα αλλα δεν ειναι τυχαιο που ακομη το εχω μαζι μου.
Μετα τον Αλχημιστη,διαβαζα συστηματικα καθε Κυριακη στην εφημεριδα τα Νεα συνεντευξης και αθρα του Παολο Κοελο στην διευ8υνση που περεθεσε ο αγαπητος Θωθ.
Μετα επακολουθησε το Εγχειριδιο του πολεμιστη του Φωτος...
Κατα την αποψη μου ο Κοελο ειναι απλα ενας καλος συγγραφεας που εχει καλο δρομο μπροστα του αν και μερικες φορες επαναλανβανεται...δεν ειναι στην κατηγορια των εκλεκτων συγγραφεων αλλα διαβαζεται ευχαριστα,και μας αφηνει ομορφα εμπειρικα μηνυματα.

ΟΜ


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neo24483
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 19:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neo24483  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Neo24483  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω λόγο να κρίνω αν είναι καλός ή κακός ο P. Coehlo. Πάντως το Εγχειρίδιο του Πολεμιστή του Φωτός, με βοήθησε να ξεπεράσω κάποια ψυχολογικά προβλήματα που αντιμετώπιζα...
Απευθύνεται σε άτομα που χρειάζονται μια "ώθηση" για να βγουν από το τέλμα στο οποίο τους έχει φέρει ο παραλογισμός της εποχής μας.
Πιστεύω είναι συγγραφέας που διαλέγει τους αναγνώστες του και όχι το αντίστροφο...

"Και ουδέν ό,τι ουκ απώλετο..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy