ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Με μαυρα γυαλια ΤΑΞΙΔΙ στον 21ο ΑΙΩΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 17:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι μου...
ανοιγω αυτο το θεμα γιατι ειναι κατι που με προβληματιζει αρκετο καιρο τωρα,και θα ηθελα ν ακουσω και της δικες σας φωνες,αποψεις.

Μεσα στο ταξιδι των αιωνων ο ερωτισμος και το σεξ εχουν περασει απο διαφορα σταδια,ομως παντα οι ανθρωποι ισορροπουσαν αναμεσα στης απαγορευσεις τα παθη τους και της επιθυμιες τους.

Τα ΜΜΕ βομβαρδιζουν καθημερινα τους καταναλωτες μικρους και μεγαλους απο υπεραφθονες εικονες σεξ,ερωτισμου με την απολυτη ελευθεριοτητα της γυμνιας και της αθυροστομιας...

Η γυναικα και το σωμα της ειναι ο πειρασμος,και η εστιαση των κερδοσκοπικον βιομηχανιων.

Η πορνογραφια στην ευρεια της μορφη(εννοω απο πορνογραφικα εντυπα μεχρι κακεκτυπα λογοτεχνικα κειμενα που εντασσωνται στην κατηγορια του πορνοργαφιματος που στης μερες μας αφθονουν)και γενικα η αντιληψη της νεας εποχης που θελει τα παντα να περνουν μεσα απο το φιλτρο του σεξ,φερνει μερικες φορες τον απλο ανθρωπο σε αδιεξοδο,συνειδητο η οχι.

Η Μουσικη σκηνη που απευθυνεται στης νεοτερες γενιες κατω των 20 και τα βιντεο κλιπς που θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι καθαρα πορνο διχως ιχνος τεχνης,μου προκαλουν λυπη και πολλα ερωτηματικα,στην εποχη των 80-90 βλεπωντας το μουσικο καναλι ΜΤV ηταν μια μουσικη οασης με ομορφα βιντεο κλιπς και μουσικη.
Συγκριτικα με τα σημερινα δεδομενα που περνουν το μηνυμα του απατηλου προτυπου τριπτιχου της ευτυχιας ΣΕΞ,ΠΛΟΥΤΟΣ,ΕΞΟΥΣΙΑ.

Μεσα απ ολα αυτα προκυπτει το ερωτημα:ειναι η εποχη μας τοσο ελευ8ερη ερωτικα?
Ειναι ο καθημερινος ανθρωπος ελευθερος να εκφραση της ερωτικες του επιθυμιες /φαντασιωσεις χωρις αναστολες και φοβο να εκθεθει?
Ειναι η γυναικα τοσο χειραφετημενη οσο παρουσιαζεται ενδελεχως συμβολικα παντου η μεσα απο τους πολαπλους ρολους που πρεπει να ανταπεξελθη καπου χανει της ισορροποιες της και την αρμονια ως αναφορα τον ρολο της ως μητερα,εργαζωμενη,συνβολο του σεξ,κτλ
τελικα ολο αυτο το πειραμα της εκρηξης του φεμινισμου κατα ποσο επεφερε θετικες αλαγες στην ζωη της γυναικας?
Ας εξετασουμε μερικως την αντιληψη που υπηρχε μεσα απο το περασμα των αιωνων για την γυναικεια σεξουαλικοτητα.

ΤΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΙΕΡΗ ΠΟΡΝΕΙΑ
Η λατρεια της θεας της σεληνης συνοδευονταν απο οργιαστικες τελετουργιες και ως θεα της μητροτητας ενθαρρυνε της γυναικες να δεχονται οσους εραστες επιθυμουσαν.
Οι γυναικες αυτες ηταν οι ζωντανες ιερειες της θεας,που προσφεραν την ηδονη και την εκσταση σε ολους τους συμμετεχωντες,μεσα απο αυτην την τελετουργια εφταναν σ ενα επιπεδο αυξημενης συνειδησης και υπερτατης ενωσης με την κοσμικη ροη.
Μεσα απο τα τεκτενομενα του Χριστιανισμου ο ερωτισμος ευνουχιζεται εντελως και η σεξουαλικοτητα ενδυκνειτε μονο ως πραξη αναπαραγωγης.

Κατα τους Ισλαμιστες και βαση το κορανι,για να εμποδισουν την γυναικεια απολαυση εφταναν σε ακροτητες οπως αυτη της(κλειτοριδεκτομης) που ακομη ισχυει σε καποιους λαους της ανατολικης Αφρικης,με σκοπο να διασφαλιστη η πιστοτητα των γυναικων.

Επανερχοντας στην σημερινη εποχη που οσο ποτε το σεξ εχει συνδιαστει και προβληθη σε συνδιασμο με το χρημα ,σεξ,χρημα,εξουσια,εχει γινει το προτυπο για πολλους ανθρωπους ανα την γη,οι οποιοι αρνουμενοι να δουν την καθημερινοτητα μεσα απο το φιλτρο των πραγματικων αξιων της ζωης.
Επισης ανασταλτικος στον παραγοντας στον ερωτισμο ειναι ολη αυτη η μεγαλη εξαρση των σεξουαλικα μεταδιδομενων ασθενειων που ως δαμοκλειος σπαθη αιωρειται στην ανθρωποτητα.

Υπαρχει ελπιδα η τροπος να βρουμε διεξοδικες λυσεις σε αυτην την ισοπεδοτικη κατασταση που επικρατει σημερα?
Κατα την γνωμη μου ισως η καθημερινη συνειδητη ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ στα προσκαιρα ρευματα των καιρων,η απλοποιηση της ζωης στα απολυτος απαραιτητα,η ενωσης μας με το ΘΕΙΟ,με συλλογικη συνειδηση και αντιληψη των ευατον μας ως συνολο σκεφτομενοι συλλογικα αποφευγουμε τον εγκλεισμο του πνευματος μας στην φυλακη των τεσσαρων τοιχων της λογικης,που ναι μεν η λογικη ειναι απαραιτητη αλλα αντιστιχο μερος της λογικης πρεπει να παραχωρησουμε στο συναισθημα,στον ερωτα,στην Αγαπη, στην τρυφεροτητα,σε ολα αυτα τελος παντων που ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ.

Ο ορθολογισμος και μονο αυτος ειναι η αντιδημιουργικη αντιληψη της Ζωης.
ορθολογισμος=realismos
ορθολογισμος χρονος
ορθολογισμος απουσια του ονειρου

Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ ειναι πιο απαραιτητη απο τον ορθολογισμο,η συνειδητοτητα του ΕΦΗΜΕΡΟΥ και του ΑΠΕΙΡΟΥ η αυτοπραγματωση με οδηγο την ΑΓΑΠΗ μπορει να μας οδηγειση στης σφαιρες του φωτος περα απο τα στενα επιγεια ορια της ζωης.

Οι θεμελιωδεις Νομοι της Υπαρξης,οπως ο Νομος ΤΗΣ Αιτιας και του Αποτελεσματος ο Νομος της Ιεραρχιας ειναι νομοι ηθικοι,και μας βοηθουν να βρουμε την απαιτουμενη αρμονια που απουσιαζει στους καιρους μας.
Η συμμορφωση μας προς αυτους δημιουργει ηθικη,προσωπικοτητα δηλαδη καλοσυνη ,συνειδητη ,μονιμη,και οχι περιστασιακη.
Ετσι μονο μπορουμε να ταξιδευουμε στην εποχη μας στους ΑΙΩΝΕΣ και στο ΑΠΕΙΡΟ...
ΜΕ ΜΑΥΡΑ ΓΥΑΛΙΑ Η ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ.
ΑΓΑΠΗ
ΟΜ


,

dsm

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 18:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2003, 23:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μου Πνεύμα, (spirit)

Αν και είμαι σε relax, διαβάζοντας τι έγραψες με παρακίνησες να απαντήσω! Αυτό δεν είναι θεμα για αχλαδοτυρο, μα φουλ στο φιλοσοφικό, και μάλιστα sticky! Είναι πολύ πιο σπουδαίο να γνωρίσεις τις αντιδράσεις σου σε κάθε λογής πρόκληση, παρά να διαλογίζεσαι για το θεό, αν υπάρχει μόνο η ύλη…. και αν ο χριστουλης ήταν ερυθρόδερμος... και φόραγε λευκά εσώρουχα!

Αυτή είναι η αρχή της Σοφίας… αντιλαμβάνομαι σε βάθος το ψυχολογικό γίγνεσθαι, πως συμπεριφέρομαι, δηλαδή τον εαυτό μου….

Αν λύσω σε βάθος ΕΝΑ πρόβλημα (μου) ΟΛΙΚΑ, και όπως έγραψες αυτό του ΣΕΧ/ΕΙΚΟΝΕΣ το βρίσκουμε παντού…. Τότε μέσα στη συνείδηση έχω κάνει ένα βήμα... στην προκειμένη περίπτωση ΑΛΜΑ!

ΠΟΙΟ?

Δεν είμαι το ίδιο Άτομο... αυτό που πριν ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΕ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 14:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλως ηρθες Ηλιολουστε ΠΛΑΤΩΝΑ
Συβυλλικο καπως το μηνυμα σου αλλα απολυτα κατανοητο...

Αυτή είναι η αρχή της Σοφίας… αντιλαμβάνομαι σε βάθος το ψυχολογικό γίγνεσθαι, πως συμπεριφέρομαι, δηλαδή τον εαυτό μου….

Αυτο τριγυρνα καπως στο μυαλο μου απ το πρωι...

και συνειρμικα που λεει και η αγαπητη μου ΑΤΜΑ...
ΜΟΥ ηρ8ε στο μυαλο το ποιημα αυτο....

ΣΑΡΔΟΝΙΚΗ ΕΠΟΧΗ
Η επιδημια της πλουτοκρατιας
ιδου το συνδρομο της σχιζοφρενους εποχης μας

Σ ενα ροδοδεντρο η Σιβυλλα απαθης

Το αναθεμα παραλληλα με την αβυσσο και
τη χαοτικη υστερια

Ο αναρχισμος
τα σκανδαλα
η πορνογραφια
η τεχνολογια,σε υπερτρροφια

το ενστικτο θα ηταν αντιδοτο
αλλα κι αυτο υποκριτικο

Μονο μια θεραπεια υπαρχει
αυτη μεσα μας
του εγω αυτοψια

Αυτη ναι
θα ηταν
μια
αυτονομια!
ΟΜ



dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 18:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μου Πνεύμα,

Ελπίζω οι συνειρμοί σου να είναι γεμάτοι έμπνευση,
ώστε και η σιβυλλική γραφή μας,
να γίνει διαφανής και ηλιόλουστη!

Αυτοψία….
βαθιά χρειάζεται νυστέρι
σε καρκινοκυτταρα συνήθειας
αυτά…. που και όταν κοιμάσαι λειτουργούν…

πάψτε….έστω για λίγο,
εχθρούς και φόβους… παντού θά προβάλεις
πάψτε….έστω για λίγο,
να λέτε ποια, ποιος…. και τι εγώ…. είμαι

το ένστικτο έτσι πεθαίνει!

Συνήθεια….. ασφάλεια…
εκεί τα καρκινοκυτταρα...
εκεί και ο δόλιος, και μικρούλης εαυτός μas…
χωρίς αυτονομία,

νεκρές οι μνήμες σέρνονται!


-------------------------


ΥΓ… Ανέφερες την ΑΤΜΑ…

Ήταν σε πολλά…. (η έμπνευση!)
μα ίσως, άλλος ένας κύκλος….…..να άρχισε!

Θα δουμε!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 25/08/2003 18:38:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 18:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
quote:
Αυτό δεν είναι θεμα για αχλαδοτυρο, μα φουλ στο φιλοσοφικό...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο ΠΛΑΤΩΝΑ!

Η Συζήτηση αυτή θα έχει τη "στέγη" της από δω και στο εξής στο Forum .-= Η ΨΥΧΗ =-. (μεταφορά από το Forum "Μεταξύ τύρου και αχλαδιού")

Το παρόν θέμα είναι πολύ σοβαρό όπως ξεκίνησε! Παρακαλώ λοιπόν για εξίσου σοβαρές τοποθετήσεις... απαραιτήτως μετά από (σοβαρό ) στοχασμό.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 19:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Αγαπητή φίλη spirit, πράγματι άνοιξες ένα θέμα με μία προσέγγιση που μπορεί να δώσει αφορμή για μια πολύ ωραία συζήτηση. Διαβάζοντας τα γραφόμενά σου, σε κάποια σημεία σε κατάλαβα και θα συμφωνήσω μαζί σου (κυρίως στο πρώτο μέρος), ωστόσο στο τελευταίο μέρος της αρχικής σου τοποθέτησης, θα κάνω κάποιες προσωπικές παρατηρήσεις.

quote:
Υπαρχει ελπιδα η τροπος να βρουμε διεξοδικες λυσεις σε αυτην την ισοπεδοτικη κατασταση που επικρατει σημερα?
Κατα την γνωμη μου ισως η καθημερινη συνειδητη ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ στα προσκαιρα ρευματα των καιρων,η απλοποιηση της ζωης στα απολυτος απαραιτητα,η ενωσης μας με το ΘΕΙΟ,με συλλογικη συνειδηση και αντιληψη των ευατον μας ως συνολο σκεφτομενοι συλλογικα αποφευγουμε τον εγκλεισμο του πνευματος μας στην φυλακη των τεσσαρων τοιχων της λογικης,που ναι μεν η λογικη ειναι απαραιτητη αλλα αντιστιχο μερος της λογικης πρεπει να παραχωρησουμε στο συναισθημα,στον ερωτα,στην Αγαπη, στην τρυφεροτητα,σε ολα αυτα τελος παντων που ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ.

Ο ορθολογισμος και μονο αυτος ειναι η αντιδημιουργικη αντιληψη της Ζωης.
ορθολογισμος=realismos
ορθολογισμος χρονος
ορθολογισμος απουσια του ονειρου

Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ ειναι πιο απαραιτητη απο τον ορθολογισμο,η συνειδητοτητα του ΕΦΗΜΕΡΟΥ και του ΑΠΕΙΡΟΥ η αυτοπραγματωση με οδηγο την ΑΓΑΠΗ μπορει να μας οδηγειση στης σφαιρες του φωτος περα απο τα στενα επιγεια ορια της ζωης.


Καταλαβαίνω σαφώς ότι σαν όντα εγκλεισμένα μόνο στη λογική μας, θα είμαστε όντα δίχως καρδιά. Χρειάζεται λοιπόν και το συναίσθημα, κι όχι μόνο οι 4 τοίχοι της λογικής όπως γράφεις. Και που μου θύμησες (για άλλη μία φορά τον θυμάμαι) τον Νίκο Καζαντζάκη και την ασκητική του: Το πρώτο χρέος, αφορά το νου, και την αντίληψη των πραγμάτων μέσω αυτού.
..."Εγώ μόνο υπάρχω!" φωνάζει ο νους. "Μέσα στα κατώγια μου, οι πέντε μου ανυφάντρες δουλεύουν, υφαίνουν και ξυφαίνουν τον καιρό και τον τόπο, τη χαρά και τη θλίψη, την ύλη και το πνεύμα...
Στο δεύτερο χρέος ξυπνάει η καρδιά και φωνάζει:
..."Δε δέχουμε τα σύνορα, δε με χωρούν τα φαινόμενα, πνίγουμαι! Την αγωνία τούτη βαθιά, αιματηρά να τη ζήσεις, είναι το δεύτερο χρέος.
Ο νους βολεύεται, έχει υπομονή, του αρέσει να παίζει, μα η καρδιά αγριεύει, δεν καταδέχεται αυτή να παίξει, πλαντάει και χιμάει να ξεσκίσει το δίχτυ της ανάγκης"...

Μα έχει κι άλλα ο δρόμος. Κι αν δεν ζήσεις, δεν υποτάξεις χωρίς να αποταχθείς το κάθε στάδιο, μπορείς άραγε να προχωρήσεις;
Ναι, η προσκόλληση στη λογική από μόνη της, σε εμποδίζει να νιώσεις. Κάποια στιγμή ξυπνάει και η καρδιά. Σε φουντώνει, σε εκτοξεύει. Ονειρέυεσαι, και τα όνειρά σου σε τραβούν με δύναμη προς τα πάνω, προς τα πέρα. Αποκτάς φτερά.
Τι να τα κάνεις όμως;
Πρέπει να μάθεις πως και που θα πετάξεις. Αλλιώς...
Τότε, ίσως ζητήσεις λιγάκι τη βοήθεια του ορθολογισμού. Οχι για να σου δώσει τη φλόγα, την ψυχή, την κινητήρια δύναμη της πορείας, αλλά για να σε βοηθήσει να πορευτείς μέσα σε αυτό που γεννήθηκες, και καλείσαι να επιτέλέσεις το σκοπό σου βαδίζοντας στον δρόμο σου: Την καθημερινότητα, τη μάθηση μέσα στον υλικό κόσμο.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 10:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλημερα σας φιλοι μου απο το ηλιολουστο Ελσινκι
βλεπω το θεμα περασε στα της ψυχης δρωμενα...
οπως και να εχει ευχαριστω πολυ για την παρουσια σας εδω,ετσι αισθανομαι λιγοτερο μονη...

quote:

το ένστικτο έτσι πεθαίνει!

Το ενστικτο υπαρχει παντα φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ απλα μερικες φορες υπολειτουργη,αλλα αν θυμηθουμε την διαδρομη μας στα παιδικα χρονια,ποσες φορες το ενστικτο μας μας γλυτωσε απο κυνδινους που αν δεν λειτουργουσε μπορει να μην υπηρχαμε σημερα...με δεος βλεπω καποια πιτσιρικια σημερα που κανουν παρατολμα παιχνιδια που θετουν σε κυνδινο την σωματικη τους ακαιρεοτητα,παρα αυτα λειτουργουν διαισθητικα και αυτο γιατι ολες οι αισθησεις στην παιδικη ηλικια ειναι σε υπερλειτουργια,που με το περασμα τον χρονων αμβυνωνται εκτος κι αν γινεται συνειδητη προσπαθεια με υγιεινο τροπο ζωης,μπορουμε να διατηρησουμε σε καλο επιπεδο ολες της αισ8ησεις μας,αλλα δεν ειναι ευκολο.

Οσο για την αυτοπροβολη που ανεφερες καλε μου ΠΛΑΤΩΝΑ,πιστευω πως ατομα τα οποια στην ουσια της υπαρξη τους ειναι αδεια,μονο αυτα εχουν αυξημενη δοση αλαζονειας και το ΥΠΕΡΕΓΩ τους μαζι με τον ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ σε μονιμη βαση,απεχουν πολυ απο την προσεγγιση της ΑΛΗΘΕΙΑΣ σε ολα τα επιπεδα.Ολα τα ατομα που εχω γνωρισει στην μεχρι τωρα πορεια ζωης μου που μπορω να πω οτι ειναι αξια λογου και σπουδαια,ηταν χαμηλων τονων,και η αξια τους εβγαινε μεσα απο της πραξεις τους και οχι απο τα λογια τους.

Γι αυτο πιστευω οτι ειναι πολυ σπουδαιο να προσεχουμε την εκφορα των λεξεων γιατι τα λογια μας ειναι προεκταση του νου μας,και πολλες φορες επιβαλλεται η ΣΙΩΠΗ σαν καθαρση της ροης των σκεψεων μας.

Το λογοτυπο του admin ειναι ενας μικρος ομορφος διαλογισμος...ζητησατε και θελει σας εδοθη:


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"
-------------------------

Αγαπητη Αμαλια ευχομαι παντα να τα καταφερνεις σε καθε στιγμη της ζωης σου,διακρινω μια εμμονη στον Ν.Καζαντζακη και καλα κανεις κι εγω εχω ταυτιστει καπου μαζι του ειναι μια ψυχη απο *ατοφιο υλικο*και λεω ειναι γιατι ψυχες που εχουν αφησει το χναρι τους σε αυτη τη γη δεν πεθαινουν ποτε ουτε χανωνται ποτε.Πριν απο πολλα χρονια ετυχε να βρεθω στο σημειο που ειναι ο ταφος του στην Κρητη,μονος πανω σ εναν λοφο μ εναν απλο ξυλινο σταυρο...κι απο κατω η επιγραφη περι ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ και ΦΟΒΟΥ.


Ονειρέυεσαι, και τα όνειρά σου σε τραβούν με δύναμη προς τα πάνω, προς τα πέρα. Αποκτάς φτερά.
Τι να τα κάνεις όμως;
Πρέπει να μάθεις πως και που θα πετάξεις. Αλλιώς...
Τότε, ίσως ζητήσεις λιγάκι τη βοήθεια του ορθολογισμού. Οχι για να σου δώσει τη φλόγα, την ψυχή, την κινητήρια δύναμη της πορείας, αλλά για να σε βοηθήσει να πορευτείς μέσα σε αυτό που γεννήθηκες, και καλείσαι να επιτέλέσεις το σκοπό σου βαδίζοντας στον δρόμο σου: Την καθημερινότητα, τη μάθηση μέσα στον υλικό κόσμο


Δεν διαφωνο με αυτο που γραφεις απλα υπαρχουν διαφορες κατηγοριες ανθρωπον,υπαρχουν αυτοι που ποτε δεν ονειρευτικαν τιποτε,υπαρχουν αυτοι που παντα ειναι κλεισμενοι στην λογικη τους,εδω δεν μιλαμε καν για την υπαρξη φτερων,γιατι η λογικη τους ειναι προσωπικη και ασφαλως διαμορφομενη με ιδιοτελη κριτηρια,υπαρχουν και οι ανθρωποι που σε ολη τους την ζωη συνηθησαν να πετουν με τα φτερα αλλων...


quote:

quote:

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 10:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τελευταια κατηγορια και πιο ενδιαφερουσα ειναι αυτη των ανθρωπον,που ειναι οραματιστες και χτιζουν την ζωη τους πανω σε βασεις ελευθερες απο χρονοτοποθετικα ορια,αυτοι δεν χρειαζωνται την βοηθεια του ορθολογισμου διοτι η εσωτερικη τους πυξιδα τους οδηγει παντα στην σωστη κατευθυνση,γνωριζουν τα ορια τους τα μετρα στα οποια μπορουν να κινηθουν χωρις να καουν,χωρις να χανωνται σ επικυνδινες η ανωφελες πτησεις.

Anyway the wind Blows...Γιατι κανενας θνητος δεν ειναι μικρος οταν γεννιεται μεσα στον ηλιο και θελει να βασιλεψει..
Δημητρης Πιστικος
Ηλιοπαιδεια

ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 07:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι καλό μερικές φορές εκτός από τη συζήτηση που γίνεται σε σοβαρά και μη θέματα, να υπάρχει και μια ΕΠΑΦΗ που πάει πέρα από το τι γράφει η (λογική), και οι επιθυμίες μας. Λέμε τότε, βρήκα απήχηση, επικοινώνησα… κάτι που ίσως να πηγαίνει και λίγο πιο μακριά από τις κλασσικές ερωτήσω απαντήσεις… Έτσι καλό μου Πνεύμα, αν πρόσεξες εσύ και οποίος, κάποιο λάθος στα λεγόμενα μου, να τα γράφεις άνευ φόβου και πάθους…. με ενδιαφέρει περισσότερο η επικοινωνία…. παρά να περάσω οποιαδήποτε μισαλλοδοξία και άρρωστοπιστεύω… δικό μου η άλλων!

Σωστά λοιπόν λες πως το ένστικτο υπολειτουργεί….μα έγραψα σε ποιητική μορφή… και το ποίημα είναι σαν την ζωγραφική! Το γεγονός είναι πως δεν χαϊδεύει τις ίδιες χορδές στους ανθρώπους…. Μου αρέσει να ερευνώ με καθαρό μυαλό, να μπαίνω στην ΟΥΣΙΑ, στο πρόβλημα, που σχεδόν πάντα είναι ο Εαυτός μας *(ΤΟ ΕΓΩ) Αυτός…. που συνεχώς αναμειγνύεται σε κάθε εκδήλωση της Ζωής ακόμα και των φυσικών ένστικτων, καταντώντας τα ΜΗΧΑΝΙΚΑ, π.χ (Ερωτικές εικόνες που ανέφερες….για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα μας.)

Για αυτά λοιπόν δεν αναρωτιέσαι τι μπορούμε να κάνουμε? Μάλιστα φαίνεται πως εντόπισες την Αιτία.... τη λογική…. θεωρώντας την όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα…… το μεγάλο ΚΑΚΟ!

Και ερωτώ.

Υπεύθυνοι είμαστε εμείς *(ο Εαυτός μας) η η λογική?

Σου λέει ποτέ η λογική, πάρε χάπια… κάπνισε τσιγάρα…. φάε του σκασμού….χάλασε την υγεία σου… κοίταξε πορνό?

Δεν νομίζω, μα εξέτασε και το γεγονός (την έλλειψη λογικής) στην εμφάνιση…. των όσων ανάφερες. Ύστερα γιατί να διαχωρίζουμε την αφύπνιση από τον ορθολογισμό? Γνωρίζεις μήπως αφυπνισμένους παράλογους?

Τέλος για κάτι που έγραψες προς την Αμαλία, πως μερικοί μαθαίνουν να πετούν με τα φτερά των άλλων… Είναι αλήθεια πως μερικά βιβλία δίνουν πολλά.... μα αν κοιτάξεις προσεχτικά, αυτό συνήθως που παίρνεις…. είναι γνώση, εντυπώσεις, και βιώματα άλλων. Αναρωτιέμαι αν πετάς πραγματικά (η νομίζεις…… πως πετάς) μιας και προσωρινά *(τα βιβλία) μπορούν να έχουν ένα κατασταλτικό χαρακτήρα…. (ΤΟΥ ΕΓΩ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ).

Καλό μου πνεύμα, μπορώ να γράψω πολλά, να γεμίσω σελίδες με όμορφα λόγια, μα έχω την εντύπωση δεν λείπουν τα όμορφα και σοφά λόγια…. εξάλλου το γράφεις....

Πως γίνεται στη ζωή μας…..η λέξη Αγάπη που χρησιμοποιούμε παντού, και με όλα….. να μην είναι μόνο λόγια?

Θυμάμαι σε ένα τοπικ μου, κάτι που έγραψα και έβαλα μια εικόνα μέσα….αναφώνησες Υπέροχο, και μαζί με σένα και άλλοι…

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1394&whichpage=2&ARCHIVE=


Ξέρεις τι αναγνωρίζουν….. και θέλουν οι άνθρωποι? ΟΜΟΡΦΙΑ! Αυτό κάπου είναι!!!! (μέσα μας?) …. για την Αγάπη…ακόμα δεν ξέρω…. Ερευνώ!!!! (An einai mesa mas!)

Θέλεις να προχωρήσουμε παρακάτω μαζί? Φυσικά και η Αμαλιτσα μας, (και όποιος άλλος θέλει…..) μιας και στις φετινές διακοπές….. ήταν τόσο ΕΜΦΑΝΗΣ η αναζήτηση από όλους *(Χωρίς καμία εξαίρεση)…… της ΟΜΟΡΦΙΑΣ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 23:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 01:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βροχερο βραδυ σημερα εδω,και απογευμετινο δωρακι ενα ουρανιο τοξο,μετα απο βροχη...ομορφα!
Αγαπητε ΠΛΑΤΩΝΑ θυμαμαι πολυ καλα βλεπωντας το τοπιο που παρεθεσες αναφωνισα ΥΠΕΡΟΧΟ!Ηταν μια στιγμη ενθουσιασμου αυθορμιτη.Ναι ο αν8ρωπος χρειαζεται την ομορφια και την αισθητικη,αλλα μετα απο πολλα χρονια αναζητησης της ομορφιας και της αισθητικης τελειοτητας κατεληξα στο συμπερασμα οτι αναζητωντας την ομορφια και μονο αυτη σαν αυτοσκοπο,ειναι μια σταση ζωης ματαιοδοξη με παρωπιδες χωρις να αντιλαμβανομαστε την γενικη εικονα γυρω μας,μηπως θα ηταν πιο ωριμο να μπορουμε ν αντιμετωπιζουμε και την ασχημη πλευρα της ζωης με ΔΥΝΑΜΗ;;;

Ναι ειναι ωραιο ενα σπιτι στην εξοχη,αλλα σκεψου ποσος κοσμος ζει σε εξαθλιωμενα κλουβια,ποσος κοσμος ειναι αστεγος.
Και αλωστε πως τολμαμε ν αναζητουμε μονο την ομορφια;με τοση δυστιχια που υπαρχει γυρω μας...η μηπως εθελοτυφλουμε;

Για πες μου καλε μου ΠΛΑΤΩΝΑ που τοσο αναζητας την ΟΜΟΡΦΙΑ και ειναι κατανοητο..αν δεις στον δρομο εναν ανθρωπο με παραμορφωμενο προσωπο θα τον απορριψης μονο και μονο επειδη χαλα την αισθητικη σου αντιληψη περι του ωραιου;
Και αν αυτος ο ανθρωπος κρυβει μια υπεροχη ψυχη και εναν θαυμασιο νου;
Ειναι υποκειμενικη η αναζητηση της ομορφιας.

Οσο για το θεμα μας που ανεφερες:π.χ (Ερωτικές εικόνες που ανέφερες….για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα μας.)

ισως να μην εγινα κατανοητη,δεν μ ενοχλουν αυτου καθ αυτου η ερωτικες εικονες ,αλλα η αβασταχτη ελαφροτητα που επικρατει στης μερες μας σε σχεση με το σεξ και τον πλουτο,η καθε λογης εκπορνευση,και ξεπουληματος,την ελειψη ΟΡΑΜΑΤΟΣ**********
ΜΕΣΑ σ ενα θολο τοπιο αποπροσανατολισμενων ανθρωπων,οι φωνες σιωπουν οι διανοουμενοι κοιμουνται στην ληθη(εδω αναφερω την ΑΦΥΠΝΙΣΗ* ΟΙ καλλιτεχνες εκτος απο μερικες εξαιρεσεις,ακολουθουν τον ρυθμο της εμπορικοτητας,και παει λεγοντας...για να μην αναφερω την πολιτικη η οποια μου προκαλη αλεργιααα.

ΤΟ ΕΥ ΖΗΝ ειναι το ζητουμενο αλλα σε ΟΡΘΕΣ βασεις.
Για την ΑΓΑΠΗ που εγινε καραμελα στα στοματα ολων δεν θ αναφερθω ακομη,γιατι κι εγω ψαχνω ακομη...τον σωστο δρομο ν αγαπω...πιστευω οτι φτανω.

Τωρα αλλο ενα μεγαλο κεφαλαιο ανοιγης αυτο του ΕΓΩ...

Ε.ελευθερωσου απο το εγω,γινε εμεις,εδω ειναι το πρωτο βημα για την αγαπη.
Γ.γνωρισε,μαθε,τους συνανθρωπους σου, ακομη κι αυτους που δεν συμπαθεις,σιγουρα πισω απο καθε συμπεριφορα και χαρακτηρα,υπαρχει μια ιστορια και ενα κινητρο.
Ωραιοτητα και εγωισμος δεν συμβαδιζουν,κι αν καποια φορα νοιωσεις ΑΔΥΝΑΜΟΣ απο την απουσια του ΕΓΩ σου,εχεις μια αλλη ΙΣΧΥΡΗ δυναμη,την ΑΓΑΠΗ.
Αυτα εν συντομια...
επανερχομαι....

ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 01:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητη Αμαλια ευχομαι παντα να τα καταφερνεις σε καθε στιγμη της ζωης σου. Διακρινω μια εμμονη στον Ν.Καζαντζακη και καλα κανεις κι εγω εχω ταυτιστει καπου μαζι του

Σε ευχαριστώ αγαπητή φίλη spirit.
Αν κι αυτό που πρακτικά κατάφερα, είναι μία "γιοκ-φωτογραφία" για ψηφιακή υπογραφή.
Μεγάλο κατόρθωμα δε νομίζεις;
Ετσι και στη ζωή.
Πολλά νομίζουμε και θέλουμε να καταφέρουμε. Προχωράμε για αιώνες μπροστά. Μπορεί αυτό που στο τέλος (ή νέα αρχή;) θα βρούμε να είναι ένας "γιοκ-θρόνος"...αλλά τα πόδια μας μετά από τόσο περπάτημα, σίγουρα θα έχουν γίνει πιο δυνατά.
Για να συνεχίσουμε, να προχωράμε.

Σχετικά με τη λέξη "εμμονή", φίλη spirit,
πιστεύεις ότι η αναγνώριση της ποιότητας των γραφόμενων του Καζαντζάκη από μένα (κι από εσένα όπως είπες), θα μπορούσε να είναι εμμονή; Γιατί αγαπητή μου φίλη; Σκέψου λίγο, πολλές φορές χρησιμοποιούμε λέξεις που "ταράζουν" τη χροιά των γραφόμενών μας. Προσωπικά δεν μου αρέσει να τις χρησιμοποιώ για τους άλλους, ούτε και οι άλλοι για μένα. (άσχετο λίγο με το θέμα, αλλά ουσιαστικό για την αληθινή και ειλικρινή επικοινωνία μεταξύ μας, που αποτελεί χρήσιμο σύντροφο στον δρόμο...)

αυτή...που τα κατάφερε!

Edited by - amalia on 31/08/2003 02:25:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 08:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς και μου ξέφυγε τούτο εδώ το θέμα που δημιούργησε η ηλιόλουστη λατρευτή μου Spirit;

Χμ…..δεν θα συμμετάσχω αυτήν την στιγμή διότι είμαι λιγάκι ‘'αποκαμωμένος’’ από Σαββατιάτικες κραιπάλες, μα θα επιστρέψω λίαν συντόμως.

Καλή σου ημέρα Πνεύμα!


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2003, 18:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΗΝ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ ΤΕΧΝΗ...
ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΠΥΓΜΗ...
ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ TRENDY
ΤΗΝ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΒΛΑΚΕΙΑ
ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΡΩ

ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΥΝΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΝΑΝΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΣ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2003, 10:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητε ΠΛΑΤΩΝΑ θυμαμαι πολυ καλα βλεπωντας το τοπιο που παρεθεσες αναφωνισα ΥΠΕΡΟΧΟ!Ηταν μια στιγμη ενθουσιασμου αυθορμιτη.Ναι ο αν8ρωπος χρειαζεται την ομορφια και την αισθητικη,αλλα μετα απο πολλα χρονια αναζητησης της ομορφιας και της αισθητικης τελειοτητας κατεληξα στο συμπερασμα οτι αναζητωντας την ομορφια και μονο αυτη σαν αυτοσκοπο,ειναι μια σταση ζωης ματαιοδοξη με παρωπιδες χωρις να αντιλαμβανομαστε την γενικη εικονα γυρω μας,μηπως θα ηταν πιο ωριμο να μπορουμε ν αντιμετωπιζουμε και την ασχημη πλευρα της ζωης με ΔΥΝΑΜΗ;;;

Καλο μου πνευμα,

Δεν μιλάω για ομορφιά που εξαρτάται από μια εικόνα, από ένα πρόσωπο….και πολύ περισσότερο σαν αυτοσκοπό. ΠΧ, για μένα η ομορφιά στα μουσεία…. είναι πολύ μικρή…Μιλώ για την ομορφιά (συνώνυμο της αγάπης), όταν αγαπάς αισθάνεσαι όμορφα, όλος ο κόσμος είναι μπροστά σου…
Σε μια συζήτηση ξεκινάς απλά, για να πας μακριά…αν γίνεται φυσικά.


quote:
Ναι ειναι ωραιο ενα σπιτι στην εξοχη,αλλα σκεψου ποσος κοσμος ζει σε εξαθλιωμενα κλουβια,ποσος κοσμος ειναι αστεγος.
Και αλωστε πως τολμαμε ν αναζητουμε μονο την ομορφια;με τοση δυστιχια που υπαρχει γυρω μας...η μηπως εθελοτυφλουμε;

Κάποιος που τον ενδιαφέρει η ΟΜΟΡΦΙΑ δημιουργεί μήπως εξαθλιωμένα κλούβια και άστεγο κόσμο? Η Πραγματική ομορφιά δεν κάνει διάκριση στο τι κοιτάζει... κατά συνέπεια και το φτωχό…(poy bohthaei)

quote:
Για πες μου καλε μου ΠΛΑΤΩΝΑ που τοσο αναζητας την ΟΜΟΡΦΙΑ και ειναι κατανοητο..αν δεις στον δρομο εναν ανθρωπο με παραμορφωμενο προσωπο θα τον απορριψης μονο και μονο επειδη χαλα την αισθητικη σου αντιληψη περι του ωραιου;
Και αν αυτος ο ανθρωπος κρυβει μια υπεροχη ψυχη και εναν θαυμασιο νου;
Ειναι υποκειμενικη η αναζητηση της ομορφιας.

Νομίζω πως υποθέτεις αγαπητό πνεύμα πράγματα που δεν είπα . Δεν είχα ούτε έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους, παραμορφωμένους…. Και μη!

quote:
Οσο για το θεμα μας που ανεφερες:π.χ (Ερωτικές εικόνες που ανέφερες….για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα μας.)
ισως να μην εγινα κατανοητη,δεν μ ενοχλουν αυτου καθ αυτου η ερωτικες εικονες ,αλλα η αβασταχτη ελαφροτητα που επικρατει στης μερες μας σε σχεση με το σεξ και τον πλουτο,η καθε λογης εκπορνευση,και ξεπουληματος,την ελειψη ΟΡΑΜΑΤΟΣ**********
ΜΕΣΑ σ ενα θολο τοπιο αποπροσανατολισμενων ανθρωπων,οι φωνες σιωπουν οι διανοουμενοι κοιμουνται στην ληθη(εδω αναφερω την ΑΦΥΠΝΙΣΗ* ΟΙ καλλιτεχνες εκτος απο μερικες εξαιρεσεις,ακολουθουν τον ρυθμο της εμπορικοτητας,και παει λεγοντας...για να μην αναφερω την πολιτικη η οποια μου προκαλη αλεργιααα.

Επαυξάνω!

quote:
ΤΟ ΕΥ ΖΗΝ ειναι το ζητουμενο αλλα σε ΟΡΘΕΣ βασεις.
Για την ΑΓΑΠΗ που εγινε καραμελα στα στοματα ολων δεν θ αναφερθω ακομη,γιατι κι εγω ψαχνω ακομη...τον σωστο δρομο ν αγαπω...πιστευω οτι φτανω.

Πριν φτασεις…. ριξε και μια ματια τι ειπωθηκε.... για να μην τα επαναλαμβανω παλι και εδώ!

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=623&whichpage=1&ARCHIVE=

quote:
Τωρα αλλο ενα μεγαλο κεφαλαιο ανοιγης αυτο του ΕΓΩ...
Ε.ελευθερωσου απο το εγω,γινε εμεις,εδω ειναι το πρωτο βημα για την αγαπη.
Γ.γνωρισε,μαθε,τους συνανθρωπους σου, ακομη κι αυτους που δεν συμπαθεις,σιγουρα πισω απο καθε συμπεριφορα και χαρακτηρα,υπαρχει μια ιστορια και ενα κινητρο.
Ωραιοτητα και εγωισμος δεν συμβαδιζουν,κι αν καποια φορα νοιωσεις ΑΔΥΝΑΜΟΣ απο την απουσια του ΕΓΩ σου,εχεις μια αλλη ΙΣΧΥΡΗ δυναμη,την ΑΓΑΠΗ.
Αυτα εν συντομια...
επανερχομαι....

Kalo moy PNEYMA!!!
Μα ωραίες εγωίστριες…. γνώρισα πολλές!!! Γυναίκες με εσωτερική ομορφιά….ΛΙΓΕΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2003, 10:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιος που τον ενδιαφέρει η ΟΜΟΡΦΙΑ δημιουργεί μήπως εξαθλιωμένα κλούβια και άστεγο κόσμο? Η Πραγματική ομορφιά δεν κάνει διάκριση στο τι κοιτάζει... κατά συνέπεια και το φτωχό…(poy bohthaei

κάποιες φυλές στην αφρική κρεμάνε κονσέρβες σε χείλια και αυτιά ωστε να κρεμάσουν θεωρώντας όμορφο αυτό το θέαμα.
Η ομορφιά είναι υποκειμενική ένοια. Για κάποιον είναι πανέμορφο το θέαμα των teenager που γλείφονται και χοροπηδάνε στο mtv. Θα σου πεί "που το κακό ?", "μήπως δεν είναι μέσα στον άνθρωπο αυτές οι καταστάσεις ?Αν δεν ήταν θα είχαν εκδηλωθεί ?"Και έχει δίκιο...
Συνεπώς το ζήτημα που θίγει η spirit γίνεται πιο πολύπλοκο...αν συμπεριλάβουμε και την ένοια της επιλογής. Επιλέγεις αν θα δείς κάτι ή όχι.
Αναρωτιέμαι πολλές φορές αν ο Ανθρωπος πρέπει να περάσει απο αυτές τις καταστάσεις για να κάνει το επόμενο βήμα.Αν ο φοίνικας πρέπει να καεί για να ξαναγεννηθεί ή αν όλα αυτά οδηγούν σε μια ανακύκλωση.
Τείνω προς το πρώτο...και λέω πως στην ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ, την εποχή της διάχυσης τους φωτός , οι ταχύτητες μεταλλαγής ανεβαίνουν ραγδαία,η αδράνεια συνεπώς μεγαλώνει, και ο άνθρωπος περνάει μαζικά πια τα στάδια εξέλιξης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 10:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Την καλημερα μου απο το ηλιολουστο Ελσινκι...
καλως ηρθες ΑΙΟΝ.
quote:

Αναρωτιέμαι πολλές φορές αν ο Ανθρωπος πρέπει να περάσει απο αυτές τις καταστάσεις για να κάνει το επόμενο βήμα.Αν ο φοίνικας πρέπει να καεί για να ξαναγεννηθεί ή αν όλα αυτά οδηγούν σε μια ανακύκλωση.

Ειμαι σιγουρη οτι καποια στιγμη 8α επερ8η κορεσμος και ανακυκλωση οπως αλωστε συνμβαινει παντα στο περασμα των εποχων,το μονο που δεν ξερω ειναι αν θα ρθει δια πυρος,η με πια μορφη;
ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 23:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Αμαλια δεν ειχα διαθεση προσβλητικη,αναφερωντας την λεξη εμμονη:που ειναι λεξη συνωνυμος με την σταθεροτητα,διαρκεια,επιμονη,κατα το λεξικο...


Σχετικά με τη λέξη "εμμονή", φίλη spirit,
πιστεύεις ότι η αναγνώριση της ποιότητας των γραφόμενων του Καζαντζάκη από μένα (κι από εσένα όπως είπες), θα μπορούσε να είναι εμμονή; Γιατί αγαπητή μου φίλη; Σκέψου λίγο, πολλές φορές χρησιμοποιούμε λέξεις που "ταράζουν" τη χροιά των γραφόμενών μας. Προσωπικά δεν μου αρέσει να τις χρησιμοποιώ για τους άλλους, ούτε και οι άλλοι για μένα. (άσχετο λίγο με το θέμα, αλλά ουσιαστικό για την αληθινή και ειλικρινή επικοινωνία μεταξύ μας, που αποτελεί χρήσιμο σύντροφο στον δρόμο...)

εχω απειρες εμμονες οσο αφορα,κειμενα,συγγραφεις,και σε οτι μου αρεσει τελος παντων...

φιλικα

ΟΜΜΜΟΜΜΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 22:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση φίλη spirit.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 23:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανασα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 21:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς και μου ξέφυγε τούτο εδώ το θέμα που δημιούργησε η ηλιόλουστη λατρευτή μου Spirit;


πνευμα αγαπημενο!
ηταν ενα επικαιρο θεμα(για το καλοκαιρι...)
αλλα +τωρα "δεν παει πισω"!

ποιητη μου...ευχαριστω για την ανασα


aum

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/11/2003 21:13:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 20:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε παιδια που το ξεθαψατε αυτο το θεμα;
πολυ ηλιος και ηλιολουστα ηταν ολα τοτε μα τωρα...που ο ηλιος εφυγε ξεψυχαει,τωρα με απασχολουν αλλα,η αληθεια ειναι οτι τελειωσε καπως αποτομα,αδοξα αν και ειχε προοπτικη,καθως ειπαν και οι ειδικοι,λειπει και ο ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ,και τον ΠΛΑΤΩΝΑ δεν βλεπω τον τελευτεο καιρο...

το μονο μου εχω να προσθεσω ειναι,ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ ΑΡΕΤΗ.Ταιριαζει στη ανθρωπινη φυση η ηθικη αρετη;
οχι στα στενα πλαισεια που εχει επιβαλλει ο χριστιαννισμος αλλα με την ευρεια εννοια,κατα ποσο θα ηταν χρησιμο,να καλλιεργουμε την ηθικη αρετη και την ηθικη πραξη εφ ορου ζωης;
ομ


dsm


dsm

Edited by - spirit on 11/11/2003 20:41:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 22:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λαμπρη να ειναι η καθε σου μερα καλη μου spirit...

η ηθικη...
ωωω
η προσωπικοτητα λοιπον...

πεθανα πριν πολυ καιρο που λεει και η αγαπημενη ατμα...
τι εννοει?
σκοτωσε την προσωπικοτητα της....
την κατασκευασμενη...
αυτη που ολοι νομιζουν οτι ειναι δικια μας
μα τελικα αν παρουμε τις αποστασεις μας θα δουμε
πως ο ηθικος εαυτος ειναι εμποδιο...για καθε πνευματικη εξελιξη...

γι αυτο
καθως θα μπω στο ναο μου...
τα ντυμενα εξω θα τ'αφησω
για να συναντησω τον δημιουργο
που πριν σκεπαζα...
κατω απο το υπνοσεντονο μου...

καλησπερα σας μουσες μου...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 00:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

λαμπρη να ειναι η καθε σου μερα καλη μου spirit...

η ηθικη...
ωωω
η προσωπικοτητα λοιπον...

πεθανα πριν πολυ καιρο που λεει και η αγαπημενη ατμα...
τι εννοει?
σκοτωσε την προσωπικοτητα της....
την κατασκευασμενη...
αυτη που ολοι νομιζουν οτι ειναι δικια μας
μα τελικα αν παρουμε τις αποστασεις μας θα δουμε
πως ο ηθικος εαυτος ειναι εμποδιο...για καθε πνευματικη εξελιξη...

γι αυτο
καθως θα μπω στο ναο μου...
τα ντυμενα εξω θα τ'αφησω
για να συναντησω τον δημιουργο
που πριν σκεπαζα...
κατω απο το υπνοσεντονο μου...

καλησπερα σας μουσες μου...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...


πως ο ηθικος εαυτος ειναι εμποδιο...για καθε πνευματικη εξελιξη...

επετρεψε μου να διαφωνισω με αυτο που λες,ριζικα ryche..
το ΗΘΟΣ φτιαχνει δυνατη συνειδηση και ειναι ο πιο γρηγορος τροπος για να ανελικτη καποιος πνευματικα,απο καποιον αλλον που ειναι εγκλωβισμενος σε ρυπαρες και ανηθικες ΣΚΕΨΕΙΣ.
Ο ηθικος εαυτος και επαναλαμβανω οχι( η φτηνη διδασκαλια της χριστιαννικης εκκλησιας,)περι ηθους,αλλα κατι πιο βαθυ,που εχει σχεση με τον προσωπικο αγωνα του καθε ατομου, να φτασει εκει που εχει ορισει συνφωνα με της δικες του αξιες.

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 21:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ηθικος εαυτος και επαναλαμβανω οχι( η φτηνη διδασκαλια της χριστιαννικης εκκλησιας,)περι ηθους,αλλα κατι πιο βαθυ,που εχει σχεση με τον προσωπικο αγωνα του καθε ατομου, να φτασει εκει που εχει ορισει συνφωνα με της δικες του αξιες.

ναι καλη μου συμφωνω...
μα ο ηθικος εαυτος πρεπει να ειναι δημιουργημα συνειδητης επιλογης και οχι χρόνιας πλησης εγκεφαλου...χρειαζεται παρατηρηση να δουμε τι <<εφαρμοζει>> μεσα μας...

καλησπερα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 13:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'May the earth be peaceful, may the ethers be peaceful,
may the heaven be peaceful, may the waters be peaceful,
may the herbs be peaceful, may the trees be peaceful.
May all the Gods bring peace.
May there be peace by this invocation of peace.
With this invocations of peace which calms everything
I make everything peaceful that here is terrible, everything,
which here is cruel, everything which here is sinful.
Let it become prosperous, let everything became to be a salvation to us'.

Atharva Veda: X.191.4


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 13:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα θέμα με σοβαρές τοποθετήσεις και πάντα επίκαιρο.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 01:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΗΝ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ ΤΕΧΝΗ...
ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΠΥΓΜΗ...
ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ TRENDY
ΤΗΝ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΒΛΑΚΕΙΑ
ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΡΩ
κι αν μου επιτρέπεις ryche συμπληρώνω:

ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ
ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΖΩΗ
ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΣΥΝΕΣΗ
ΤΗΝ ΥΣΤΕΡΙΑ ΧΑΡΑ



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 01:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--να συμπληρωσω κι εγω λοιπον...
παρουσις της αυτης νεκραναστασης..--

+ τους "δηθεν"..."ουσιωδεις" + "περιεκτικους".

καληνυχτα εσωτερικα..
--επειδη αν δεν νυχτωσει...δεν θα φανει + το φωςςςςς....--


Αtma Lov_it

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 08:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Σκαρφαλωμένο
στου ονείρου το μπαλκόνι
α! τ' αστεράκι..

Λίγο ν' ανθίσει
το λυπημένο κύμα
φύσα αεράκι

{ Συγγραφείς στο χρόνο, <Ημερολόγιο 1999 }


Να 'σαι καλά φίλε Στέφανε. Όντως επίκαιρο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy