ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΥΡΑΝΟΣ...ΥΨΩΣΗ..."ΝΕΚΡΟΙ".
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 11:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ Ή ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ Ή ΣΤΗΝ ΓΗ.

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΠΟΥ ΠΑΕΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ.

ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ? ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ...ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ?

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΥΨΩΣΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΨΩΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ?

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΦΩΣ.

ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΥΓΙΕΙΣ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 12:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ? ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ...ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ?

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΥΨΩΣΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΨΩΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ?

ΜΠΑΜΠΑΣ ΑΡΚΑΣ: Τελικά φοβόμαστε το άγνωστο.
ΜΙΚΡΟΣ ΑΡΚΑΣ: Εγώ φοβάμαι τον Παπαρηγόπουλο.
ΜΠΑΜΠΑΣ ΑΡΚΑΣ: Και ποιός είναι αυτός γιέ μου;
ΜΙΚΡΟΣ ΑΡΚΑΣ: ..... Μου είναι άγνωστος ....

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 18:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ Cube,

"Η ΨΥΧΗ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΤΟ ΑΣΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΗΛΘΕ"....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 18:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ Ή ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ Ή ΣΤΗΝ ΓΗ.

quote:
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η ΥΨΩΣΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΨΩΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ?
Κ η κάθοδος;....
quote:
ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΦΩΣ.

Φως...ποιος μπορεί να σου απαντήσει σ' αυτό;...Την έχω ακούσει πολλές φορές αυτή την εκδοχή, αλλά....ποιός ξέρει;....

Communicating at an unknown rate...

Edited by - Valnta on 05/09/2003 18:21:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 11:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

ΕΧΕΤΛΑΙΕ ΕΙΠΕΣ...

"Η ΨΥΧΗ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΤΟ ΑΣΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΗΛΘΕ"

ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ...ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 15:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cube, το αναφέρει ο Πλάτωνας, στον "Τίμαιο".

Βέβαια είναι αλληγορικό και όχι πραγματικό αλλά κάτι ουσιαστικό θέλει να μας δείξει.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 17:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βοήθησε με λίγο καλέ μου ΘΩΘ.

Πες μου κάτι παραπάνω...Ο "Τίμαιος" είναι τίτλος βιβλίου του Πλάτωνα.

Βοήθησε λίγο ακόμα.

Φιλικά Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 17:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Βοήθησε με λίγο καλέ μου ΘΩΘ.

Πες μου κάτι παραπάνω...Ο "Τίμαιος" είναι τίτλος βιβλίου του Πλάτωνα.

Βοήθησε λίγο ακόμα.

Φιλικά Κύβος.


CYBE ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΘΩΘ.ΕΝΤΑΞΗ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ .ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ.ΑΚΟΥ Ο ΤΙΜΑΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΩΝ ΘΩΘ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΟΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΤΟΤΕ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 18:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Αφού δε το συνέθεσε σε ένα όλον, διαίρεσε αυτό σε ψυχές ισάριθμες με τα άστρα και διαμοίρασε κάθε ψυχή σε κάθε άστρο και επιβίβασε αυτές καθώς μέσα σε όχημα, τους έδειξε την φύση του παντός και τους ανακοίνωσε τους υπό της μοίρας τεταγμένους νόμους του, ότι δηλαδή η πρώτη γένεση θα είναι καθορισμένη μία για όλα τα όντα, για να μην στερηθεί κανείς τίποτε υπό αυτού..

... Και όποιος ζήσει καλά τον καθορισμένο δι' αυτού χρόνο θα επανέλθει πάλι στην κατοικία του οικείου άστρου και θα ζήσει εκεί ζωή ευδαίμονα και όμοια με αυτήν του άστρου...

... και κατά τις μεταμορφώσεις αυτές δεν θα βρει τέλος των βασάνων του παρά όταν υποτάξει στην περιφορά του ταυτού και ομοίου μέσα του όλη την μεγάλη και αργότερα προσκολληθείσα μάζα από πυρ, ύδωρ και αέρα και γη, μάζα θορυβώδη και άλογη. Μόνο εάν με το λογικό καθυποτάξει την μάζα αυτή θα επανέλθει στην μορφή της πρώτης και άριστης κατάστασής του.” ΠΛΑΤΩΝ, Τίμαιος 41c, 42a,b,c,d.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 18:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... και κατά τις μεταμορφώσεις αυτές δεν θα βρει τέλος των βασάνων του παρά όταν υποτάξει στην περιφορά του ταυτού και ομοίου μέσα του όλη την μεγάλη και αργότερα προσκολληθείσα μάζα από πυρ, ύδωρ και αέρα και γη, μάζα θορυβώδη και άλογη. Μόνο εάν με το λογικό καθυποτάξει την μάζα αυτή θα επανέλθει στην μορφή της πρώτης και άριστης κατάστασής του .” ΠΛΑΤΩΝ, Τίμαιος 41c, 42a,b,c,d.

Και τοτε...... τα ιδια ελεγα!

Μαλιστα ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ειναι,....αυτος που βιωνει αυτο.... το ΕΝΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 00:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούπς...
Δεν περίμενα η απάντησή μου να πάρει τέτοια διάσταση 10 μέρες μετά...
Πάντως δεν είχα πρόθεση να φανώ μυστικοπαθής.
Θυμόμουν τη φράση αλλά όχι ακριβώς από πού ήταν...
Ευχαριστώ thoth για την βοήθεια.
Δεν ξέρω τι νόημα σώνει και καλά νομίζει ο iamblixos ότι θέλει να πει ο Πλάτωνας, και ίσως thoth να είναι αλληγορικό, όμως αν υποθέσουμε για μιά στιγμή ότι είναι κυριολεκτικό, τότε..
... βρίσκει νόημα η φράση "ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ"

Φιλικά, Εχετλαίος
ΥΓ. Συγνώμη και πάλι αλλά πάλι δεν θυμάμαι που το διάβασα..
Κάτι έχω πάθει τελευταία...μπορεί να φταίει η Μυθωδία....

Edited by - Εχετλαίος on 16/09/2003 00:18:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 18:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

CYBE ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΘΩΘ.ΕΝΤΑΞΗ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ .ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ.ΑΚΟΥ Ο ΤΙΜΑΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΩΝ ΘΩΘ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΟΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΤΟΤΕ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ

Εντάξει, αλλά δεν χρειάζεται να ειρωνευόμαστε αυτούς που ακόμα δεν τα έχουν διαβάσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 10:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

********************************************************************
CYBE ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΘΩΘ.ΕΝΤΑΞΗ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ .ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ.ΑΚΟΥ Ο ΤΙΜΑΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΩΝ ΘΩΘ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΟΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΤΟΤΕ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ
********************************************************************

Ειπε ο ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ...ο γνώστης...προς τον Κύβο...

Συγχώρεσε με εάν δεν φτάνω στο επίπεδο των γνώσεων σου ΙΑΜΒΛΙΧΕ αλλά που θα πάει θα μάθω και εγώ σιγά σιγά. Δεν γεννήθηκα με γνώση...μόνο με φώτιση!

Δεν με πειράζει που με ειρωνεύτηκες...Καλή καρδιά...αυτό μετράει...

Και εάν ήμουν στο επίπεδο κάποιων άλλων τώρα θα ξεκινούσα λογομαχία μαζί σου και θα σε έβριζα...και άλλα πολλά.

Βλέπεις όμως ότι εγώ επειδή δεν ξέρω πολλά δεν μπορείς να με αγγίξεις με την ειρωνία σου.

Και κάτι άλλο...ποιός σου είπε ότι εγώ δεν είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος...ή ότι δεν είμαι πιστός στο Δωδεκάθεο...ή ότι δεν είμαι Οτιδήποτε.

Δεν κατάλαβα το ΠΡΕΠΕΙ που μου βάζεις, στο θέμα ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να έχω διαβάσει τον ΤΙΜΑΙΟ. Ε ναί λοιπόν δεν τον έχω διαβάσει αγαπητέ είρωνα και ούτε κάν τον είχα ακούσει.

Αυτό όμως δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να ρωτήσω για να μάθω.
ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ!

Ευχαριστώ τον ΘΩΘ και ιδιαίτερα τον ΛυκόΠρόσωπο.

Να είστε ΟΛΟΙ καλά.
Μετα Τιμής Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy