ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΣTAMATHΣ ΣΠANOYΔAKHΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 22:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια για την εργασία ορισμένων επάνω στη Mυθωδία και τον Bαγγέλη Παπαθανασίου. Ξεκινάω αυτό το forum για ανταλλαγή απόψεων πάνω σε έναν επίσης (κατά τη γνώμη μου) μεγάλο συνθέτη. Tον Σταμάτη Σπανουδάκη, παρά το γεγονός ότι κάποιες φορές αδικεί τον εαυτό του με την εμμονή του στο ελληνοχριστιανικό ιδεώδες

Carpe Diem

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 00:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως το τραγουδι του "Θα ρθεις σαν αστραπη ειναι" ενα απο τα πιο πομπωδη και αριστουργηματικα κομματια που εχω ακουσει

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 23:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταμάτης Σπανουδάκης.....

Μαζί με τον Βαγγέλη Παπαθανασίου αποτελούν τη μισή μου δισκοθήκη. Πραγματικά ένας μεγάλος συνθέτης. Από την ακρόαση πολλαπλών φορών των έργων και των 2 συνθετών, έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα:

Ο Παπαθανασίου γράφει μια μουσική συμπαντική, πλαισιωμένη από πολύ δέος, καμιά φορά ηλεκτρονική, αποπνέει μια αίσθηση ολότητας και ότι κάθε νότα είναι φιλοσοφημένη... Νομίζεις ότι ακούς τις αρχέγονες μελωδίες της φύσης, καθώς η μουσική του μπορεί να χαρακτηρίσει την καταστροφή ενός κόσμου, τη δημιουργία μιας νέας ζωής, τις κινήσεις των πλανητών και όλα αυτά ακούγοντας το ίδιο κομμάτι...

Ο Σπανουδάκης γράφει μουσική γήινη και συγκεκριμένα πολύ ρομαντική, αισθαντική. Το περίεργο είναι ότι έτσι μπορούν να χαρακτηριστούν ακόμη και τα πιο πομπώδη και δυναμικά του κομμάτια!! Περιγράφει με τη μουσική του συναισθήματα (κυρίως) για ιστορικά γεγονότα με έναν τρόπο που δίνει ένα βαλκάνιο στίγμα, ότι κι αν σημαίνει αυτό, απλά έτσι το νιώθω...

Συναισθήματα που σε γεμίζουν, σε φορτίζουν συγκινησιακά, και σε κάνουν να βιώσεις τη δυναμική του Αλέξανδρου( Αλέξανδρος Το παραμύθι της Ανατολής, Το όνειρο της Δύσης ), το θρήνο για την άλωση της Πόλης ( Μαρμαρωμένος Βασιλιάς), το δέος του Ιωάννου όταν έγραφε την Αποκάλυψη ( Το Δάκρυ του Ιωάννη ), μια άλλη άποψη για το millennium ( Χιλιαεννιακοσιαενενηνταεννεα ), την τραγωδία του ξεριζωμού των Σμυρνιών( για την Σμύρνη... ). Ίσως τελικά αυτό να είναι το μεγάλο του ταλέντο. Η μουσική του σε κάνει να οραματίζεσαι γεγονότα.

Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι αυτοί οι 2 μεγάλοι συνθέτες αλληλοσυμπληρώνονται. Ίσως κατά βάθος γι’ αυτό να έχω έργα κι από τους δυο τους. Για να κρατάω μια ισορροπία ανάμεσα στο γήινο και το συμπαντικό, την ολότητα και το συγκεκριμένο γεγονός, το δέος και τον ρομαντισμό....

Τώρα σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε για την εμμονή του στο ελληνοχριστιανικό ιδεώδες, τί να πω; Απλά από εκεί εκλύει την μουσική του. Άλλωστε όπως έχει πει ο ίδιος από εκεί παίρνει δύναμη και ότι με τη βοήθεια της εκκλησίας γλύτωσε από τα ναρκωτικά... Πιστεύω ότι είναι πού βρίσκει ο καθένας τα Πιστεύω του και την Έμπνευση του. Αλλά ας μην χαρακτηρίζουμε μουσικά κομμάτια, φορώντας τους ταμπέλες. Είναι ανάλογα με την χρήση που τους γίνονται. Π.χ. ο Καρατζαφέρης έχει για ύμνο του τη Μυθωδία.... Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... Ας περιοριστούμε στο ταλέντο του καθενός...

Ουφ.... Τα ‘πα!!!!


-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 11:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία κουβέντα, αλλά γιατί στο "Παράξενο;"

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 19:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις απόλυτο δίκιο αγαπητή Valnta. H ευθύνη είναι δική μου και χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ, επηρρεάστηκα από το γεγονός οτι υπήρχε θέμα για την Mυθωδία εδώ

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 20:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, το κατάλαβα ότι κάπως έτσι θα έγινε, απλά στο επισημαίνω μόνο κ μόνο γιατί υπάρχουν άτομα που κοιτάζουν μόνο το forum που τους ενδιαφέρει... Κ ο Σπανουδάκης στο Παράξενο...όπως κ να'χει...χάνει...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 22:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως και εμένα κάπου δεν μου κόλλαγε.... Αλλά δεν μπορούσα να μην απαντήσω σε θέμα με το όνομα Σταμάτης Σπανουδάκης.... Αλήθεια μπορεί κάποιος να το μεταφέρει αλλού για να συνεχιστεί αυτή η κουβεντούλα;;;; Παρακαλώ......

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 01:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι στην ΨΥΧΗ ταιριάζει περισσότερο.

Αμπρακατάμπρα, topic, πήγαινε στην κατηγορία Ψυχή

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 01:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Thoth, μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιό σκεπτικό μετέφερες το topic στην κατηγορία "ψυχή" ;. Kαι αφού μετέφερες αυτό γιατί δεν μετέφερες και το topic της Mυθωδίας που είναι παρεμφερές ;

Nομίζω πως πρέπει να σκεφτείτε το ενδεχόμενο μιας γενικής κατηγορίας που θα ονομάζεται TEXNH KAI EΣΩTEPIΣMOΣ και να μεταφερθούν όλα αυτά τα θέματα εκεί μέσα.

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 01:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Thoth, μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιό σκεπτικό μετέφερες το topic στην κατηγορία "ψυχή" ;. Kαι αφού μετέφερες αυτό γιατί δεν μετέφερες και το topic της Mυθωδίας που είναι παρεμφερές ;

Nομίζω πως πρέπει να σκεφτείτε το ενδεχόμενο μιας γενικής κατηγορίας που θα ονομάζεται TEXNH KAI EΣΩTEPIΣMOΣ και να μεταφερθούν όλα αυτά τα θέματα εκεί μέσα.

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 19:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3 και 4 Oκτωβρίου Συναυλίες ΣTAMATH ΣΠANOYΔAKH σε Θεσσαλονίκη και Aθήνα

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

myrto
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 17:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους myrto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους ,
ειμαι μια φανατικη θαυμαστρια του Σταματη Σπανουδακη και της μουσικης του !!!
Σας προσκαλω ολους να γινετε μελη στο club μου για τον Σταματη !!!!

http://clubs.pathfinder.gr/stamatisspanoudakis/161806

Εδω μπορειτε να βρειτε οτιδηποτε αφορα τον Σταματη καθως και τις πιο εκγυρες και νεες πληροφοριες για αυτον !!!!
Μοιραστειτε μαζι μας τις σκεψεις , το ονειρο , τα συναισθηματα που δημιουργει η μοναδικη μουσικη του Σταματη !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy