ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 12:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΜΕ/ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ?

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ?

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΙΕΙ? Η ΨΥΧΗ,ΤΟ ΜΥΑΛΟ,Η ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ,Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ?

ΜΟΙΡΑΣΤΗΤΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΦΙΛΙΚΑ ΚΥΒΟΣ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 12:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κύβε,

Θα απαντήσω (προς το παρόν) μόνο στη πρώτη σου ερώτηση, για να της δώσω μια άλλη διάσταση. Είναι προφανές ότι ο κάθε άνθρωπος σκέφτεται με το δικό του τρόπο (κάτι που αναμφισβήτητα σχετίζεται τόσο με κληρονομικούς όσο και με κοινωνικούς παράγοντες). Επίσης, προφανώς ο΄κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται με το δικό του τρόπο. Τις περισσότερες φορές που οι άνθρωποι δε μας καταλαβαίνουν, είναι γιατί δεν μπορούμε να επικοινωνησουμε. Είτε χρησιμοποιήσουμε τη γλώσσα ως μέσο επικοινωνίας είτε κάποιον άλλο τρόπο, ο καθένας μας "ερμηνεύει" τα πράγματα με το δικο του τρόπο. Πάρε για παράδειγμα τις φωτο της φίλης Καποδιστρια, και πώς αυτές "ερμηνεύονται" (αγγίζουν) τον καθε ένα μας. Οσον αφορά στο λόγο , πάρε για παράδειγμα το "χαλασμένο τηλέφωνο" που παίζαμε μικροί. Ή πάρε μια απλή φράση και προσπάθησε να εκμαιεύσεις από τους φίλους σου, πώς αυτοί την αντιλαμβάνονται...Θα φρίξεις !!!
Το ερώτημα για εμένα, είναι δεδομένων των παραπάνω, πόσο τελικά μπορούμε να πούμε ότι είμαστε σε θέση να καταλάβουμε κάποιον ? (ακόμα κι όταν υπαρχει διάθεση και καλή πίστη και προσπάθεια και ανοιχτό μυαλό και όλες αυτές οι συνθήκες που κατά την άποψή μου δεν είναι παρά ιδανικές...) Και τελικά μήπως είμαστε όλοι ΜΟΝΟΙ εγκλωβισμένοι στο μυαλό μας ??? (λέω τώρα)

Οσο για τις άλλες σου απορίες επιφυλάττομαι να απαντήσω εν ευθέτω χρόνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 13:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΗ/ΦΙΛΕ ΚΑΤΖΕ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΡΜΗΝΙΑ...
ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...

ΕΡΜΗΝΙΑ = 214 (ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ)
ΑΔΑΗΣ = 214 (ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ)
ΣΙΓΑ = 214 (ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ)

ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΑΖΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

ΟΙ "ΑΔΑΗΣ" ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΑΘΟΣ "ΕΡΜΗΝΙΑ" ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ "ΣΙΓΑ", ΑΡΓΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ "ΕΡΜΗΝΙΑ" ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ "ΑΔΑΗΣ".

ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ = 658 (ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ)
ΗΜΙΣΥ = 658 (ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ)

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

ΠΛΗΡΗΣ "ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΕΤΕΡΟΝ "ΗΜΙΣΥ".

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
ΦΙΛΙΚΑ ΚΥΒΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 13:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι όχι, μην παίρνεις φόρα. Ερμηνεία όχι ερμηνία. Καταρχήν. Και κατά δεύτερον τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά. Ανθρωποι που δεν είναι αδαείς (όχι αδαής, αυτό είναι ενικός) μπορούν ΚΑΛΛΙΣΤΑ να υποπέσουν σε λάθος ερμηνεία κάποιου πράγματος (ίσως αυτός που το είπε το πράγμα να μην το εξέφρασε σωστά π.χ.). Είναι απίστευτο το πόσες "παρανοήσεις" μπορούν να γίνουν σε μια συζήτηση. Εσύ λες "άσπρο" και ο Α σκέφτεται "κύματα", ο Β σκέφτεται "σύννεφα", ο Γ σκέφτεται "πρόβατα" ο Δ σκέφτεται "άγγελος" κ.λπ. κ.λπ. (τις λέξεις που χρησιμοποίησα πάρτε και μεταφορικά)

Συγγνώμη γλυκέ μου κύβε για τις γραμματικές διορθώσεις - δε σου τη λέω, απλά δεν μπορεσα να αντισταθώ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 13:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ cube ΕΘΕΣΕΣ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΤΟ..

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΤΟΥ ΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ.

ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΧΕΙ ΚΤΙΣΕΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΤΟΥ ...

ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΜΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤ'ΕΜΕ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ...

ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΜΑΣ ....

ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΕΑΤΟ... ΤΟ ΠΡΕΠΩΝ

ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ.(ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΛΛΟΝ)

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΙΟΣ ????
Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΚΤΙΣΑΜΕ ....
ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ...
ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΗΤΤΗΜΕΝΟΥΣ ...

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΕΝΑ ΑΥΤΗΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΜΑΧΟΙ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.
Θίξατε ένα σοβαρό και ανθρώπινο θέμα.
Θα θέσω αρχικά κάποια ερωτήματα για προβληματισμό.
Μήπως πρέπει να σταματήσουμε επιτέλους να είμαστε εγωκεντρικοί? Μήπως πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους ότι δεν κινούνται όλα γύρω από εμάς?
Για να κατανοήσεις τον άλλον, πρέπει να του αφιερώσεις τον χρόνο σου. Μας μένει όμως χρόνος εάν ασχολούμαστε συνέχεια με τον εαυτούλη μας?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΖΕ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ.
ΛΑΘΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

AVATARGR...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ...ΑΛΛΑ...

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΤΤΗΜΕΝΟΙ?
Π.Χ. ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗΓΟΙ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΜΙΑΣ "Α" ΟΜΑΔΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ "ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ" ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ "ΠΑΙΧΤΕΣ". ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΧΤΕΣ. ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΡΧΗΓΟΙ? ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΝΙΚΗΤΗΣ...ΝΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΛΛΑ ΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ" ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ? ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΜΑΔΙΚΑ ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ? ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΜΑΣ? ΟΧΙ. ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟ ΔΕΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ. ΔΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ.

ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΟΝΝΟΩ ΟΜΑΔΕΣ ΟΥΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ. ΜΙΛΑΩ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ "ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ". ΑΛΛΑ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΗΣ "ΣΟΦΙΑΣ". ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΤΕΡΗΤΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΠΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ.
ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΔΟΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ...ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΤΡΟΦΗ" ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΤΡΟΦΗ" ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ? ΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο ΝΟΥΣ?

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ cube ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΔΩΣΕΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ......

ΘΡΗΣΚΕΙΑ ...
ΟΜΑΔΕΣ (ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ-ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ-ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΕΣ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ)
ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ .....

ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ....

ΕΙΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ... (ΔΥΣΤΗΧΩΣ)

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΔΙΚΟ..
ΑΥΤΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ .....

ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ ....
ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ......

ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΡΕΝΑ ...
ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ...

ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΗ/ΦΙΛΕ ΚΑΤΖΕ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΡΜΗΝΙΑ...
ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ...

ΕΡΜΗΝΙΑ = 214 (ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ)
ΑΔΑΗΣ = 214 (ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ)
ΣΙΓΑ = 214 (ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑ)

ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΑΖΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

ΟΙ "ΑΔΑΗΣ" ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΑΘΟΣ "ΕΡΜΗΝΙΑ" ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ "ΣΙΓΑ", ΑΡΓΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.


Αφού φίλε μου Cube σου αρέσει να απαντάς με λεξαρίθμους, σου δίνω και εγώ μια απάντηση - κουίζ:

Θα μπορέσουμε να κατανοήσουμε, ο ένας τον άλλον, όταν ο 1310 ανακαλύψει ότι η πραγματική του 1310 είναι να είναι 284.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΣΟΦΕ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟΜΙΛΗΤΕ AVATARGR ΠΟΣΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙΣ...
ΠΟΣΟ ΣΕ ΤΙΜΑΝΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ!

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΥΠΟΝΟΗΣΩ.

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ...ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΩΡΟ ΚΑΙ Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ...

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΕΦΟΣΟΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "ΜΟΝΟΣ" ΤΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΦΑΝΑΤΙΖΟΝΤΑΙ? ΟΛΟΙ ΧΩΡΑΜΕ! ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΓΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΟΛΟΙ.
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΥ, ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ...
ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΞΥΠΝΟ?
ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ...
ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΑΣΕ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΞΥΠΝΟΥΣ. ΑΣΕ ΧΩΡΟ ΟΜΩΣ. ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙΣ. ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Η "ΠΙΕΣΗ" Ή ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΛΑ...

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ, ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ.
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥΤΖΟΥΡΩΘΟΥΝ Ή ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΑ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΛΕΩ. ΛΕΩ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΓΝΩΣΗ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΗ, ΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗ.
ΚΑΤΑΝΟΗΣΤΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ. ΠΑΡΑΘΕΣΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΛΙ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΣΟΥ ΤΗΟΤΗ...

ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΩ...
_________________________________________________________________
ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ!
_________________________________________________________________

ΣΩΣΤΑ ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ?


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 15:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.....

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ cube ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΠΛΑΧΝΑ ΤΟΥ (ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΤΟΥ).

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΚΛΕΙΔΙΑ ΧΙΑΣΤΗ.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΑΝΤΟΥ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ (ΘΡHΣΚΕΥΤΙΚΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ)

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

quote:
ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ!

ΘΥΜΙΖΩ ΤΗΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗ ΡΗΣΗ ** ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ **

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 16:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίπου Κύβε.

Όχι αποκάλυψη αλλά ΦΥΣΙΣ.

ΑΝΘΡΩΠΟΣ=ΦΥΣΙΣ=1310.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 17:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ Ο ΙΔΙΟΣ!ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ,Η ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ!ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΠΡΩΤΑ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ...

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ,ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΓΩΙΣΤΕΣ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΘΡΩΠΟ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ..
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 01:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Κυβε
εχω την αισθηση...οτι
κατανοω...σημαινει...
κατα του νου...
να παω κοντρα...στην μασκα
που εχει φτιαξει ο εαυτουλης μου..
να αρνηθω τα βιωματα μου τις επιθυμιες
τα θελω μου τους φοβους μου...
για να Δραση Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
ωστε να κατανοησω τον αλλον...πολυ
δυσκολο...
πρεπει να αφησω στην ακρη την προσωπικοτητα μου
και να μιλησει η αληθεια ΜΑΣ...που εμπεριεχεται στον καθενα...
αυτα φιλε ΚΥΒΕ
ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΣΟΥ...
ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ

ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 22:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Κύβε,

Θα ήθελα να συμφωνήσω με το φίλο AVATARGR : Δεν κατανοούμε επειδή δεν ακούμε. Και δεν ακούμε είτε λόγω των προκαταλήψεών μας είτε διότι υποτιμούμε το συνομιλητή μας. Διάλογος όμως χωρίς σεβασμό δεν είναι δυνατόν να υπάρξει. Οπότε το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να αναλωνόμαστε σε μια εναλλαγή κενών μονολόγων, «περιμένοντας τη σειρά μας να μιλήσουμε», όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί.

Ο διάλογος δεν είναι εύκολο πράγμα…Χρειάζεται σκληρή εξάσκηση για να «ρίξουμε τη μάσκα του εαυτούλη μας», όπως είπε κι ο αγαπητός ryche. Εξάσκηση η οποία δεν περιορίζεται μόνο στο να μάθουμε να ακούμε, αλλά και στην προσπάθεια για κατανόηση του ίδιου μας του εαυτού. Αλήθεια, πόσοι από εμάς που λέμε ότι δεν μας καταλαβαίνουν οι γύρω μας, έχουμε κατανοήσει τον εαυτό μας; Πόσο προσπαθούμε οι ίδιοι να γίνουμε κατανοητοί από τους άλλους; Κατανοούμε αυτά που εκφέρουμε ή το κάνουμε απλά για να εντυπωσιάσουμε; Επιζητούμε την επικοινωνία ή την αυτοπροβολή;

Είναι μερικά από τα ερωτήματα που πρέπει πιστεύω να απαντηθούν για την «κατανόηση» της έλλειψης κατανόησης…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 16:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Κύβε,

Θα ήθελα να συμφωνήσω με το φίλο AVATARGR : Δεν κατανοούμε επειδή δεν ακούμε. Και δεν ακούμε είτε λόγω των προκαταλήψεών μας είτε διότι υποτιμούμε το συνομιλητή μας. Διάλογος όμως χωρίς σεβασμό δεν είναι δυνατόν να υπάρξει. Οπότε το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να αναλωνόμαστε σε μια εναλλαγή κενών μονολόγων, «περιμένοντας τη σειρά μας να μιλήσουμε», όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί.

Ο διάλογος δεν είναι εύκολο πράγμα…Χρειάζεται σκληρή εξάσκηση για να «ρίξουμε τη μάσκα του εαυτούλη μας», όπως είπε κι ο αγαπητός ryche. Εξάσκηση η οποία δεν περιορίζεται μόνο στο να μάθουμε να ακούμε, αλλά και στην προσπάθεια για κατανόηση του ίδιου μας του εαυτού. Αλήθεια, πόσοι από εμάς που λέμε ότι δεν μας καταλαβαίνουν οι γύρω μας, έχουμε κατανοήσει τον εαυτό μας; Πόσο προσπαθούμε οι ίδιοι να γίνουμε κατανοητοί από τους άλλους; Κατανοούμε αυτά που εκφέρουμε ή το κάνουμε απλά για να εντυπωσιάσουμε; Επιζητούμε την επικοινωνία ή την αυτοπροβολή;

Είναι μερικά από τα ερωτήματα που πρέπει πιστεύω να απαντηθούν για την «κατανόηση» της έλλειψης κατανόησης…


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΛΕΙΠΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ INTERNET..
ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ...ΣΤΙΣ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΜΟΥ.

Αλήθεια, πόσοι από εμάς που λέμε ότι δεν μας καταλαβαίνουν οι γύρω μας, έχουμε κατανοήσει τον εαυτό μας;

ΕΓΩ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΩ,ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΩ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΟ ΛΕΩ.
ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ (ΝΟΜΙΖΩ?) ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ "ΠΑΝΤΑ" ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!

Πόσο προσπαθούμε οι ίδιοι να γίνουμε κατανοητοί από τους άλλους;
ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΤΡΟΠΟ. ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΟΜΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΉΤΕ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΛΕΞΕΙΣ...ΟΠΩΣ Π.Χ. ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ,ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ.
ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΤΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΠΡΩΤΟΥ ΠΑΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

Κατανοούμε αυτά που εκφέρουμε ή το κάνουμε απλά για να εντυπωσιάσουμε;
ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ (ΜΙΛΑΩ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ)?
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. ΑΠΛΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΚΑΠΟΙΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ...ΕΓΩΙΣΤΗ ΝΑ ΠΩ? ΙΣΩΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΛΕΞΕΙΣ,ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ.

Επιζητούμε την επικοινωνία ή την αυτοπροβολή;
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ (ΘΕΩΡΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ) ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ! Η ΑΥΤΟΠΡΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ..ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΠΡΑΞΕΙΣ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 01:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΜΕ/ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ?

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ?

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΤΑΙΕΙ? Η ΨΥΧΗ,ΤΟ ΜΥΑΛΟ,Η ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ,Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ?

ΜΟΙΡΑΣΤΗΤΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

ΦΙΛΙΚΑ ΚΥΒΟΣ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.




'
Για να υπάρξει κατανόηση ανάμεσα σε δύο άτομα, προφανώς πρέπει να μιλούν την ίδια γλώσσα. Μεταφορικά αναφερόμενος σε αυτό που προείπα, πιστεύω πως δε μπορεί να υπάρξει κατανόηση. Οι άνθρωποι τις περισσότερες φορές επικοινωνούν με μια απο τις πολλαπλές μάσκες τους. Όταν συμπέσει και επικοινωνήσουμε με κάποιο άτομο, αυτό σημαίνει πως εκείνη τη στιγμή η μάσκα του ήταν στην ίδια χρονική στιγμή με τη δική μας. Οι μάσκες όμως είναι ένα κομμάτι απο τα πολλά που φταίνε για την έλλειψη επικοινωνίας. Εκτός απο τις μάσκες είναι και οι προσωπικές στιγμές του καθενός. Μερικοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται τελείως διαφορετικά το ίδιο πράγμα απο άλλους. Μερικοί άνθρωποι είναι εκ φύσεως αρνητικοί, άλλοι εκ φύσεως θετικοί, ενώ άλλοι είναι εκ φύσεως αδιάφοροι. Καθημερινά και στο βωμό των ανθρώπινων αδυναμιών, χτίζονται ολόκληρες βαβέλ εννοιών. Η άλλειψη κατανόησης είναι τόσο παλιά, όσο και ο άνθρωπος. Πρέπει να καταστραφούν τα πάντα ώστε να ξαναχτιστούν. Λέγοντας "πρέπει να καταστραφούν" δεν έχω διάθεση να καταστρέψω τίποτε, απλά πιστεύω πως έτσι όπως είναι δομημένες οι ανθρώπινες σχέσεις δεν έχουν πλαίσιο αναφοράς σε κάποια βάση κατανόησης ώστε να μπορεί να υπάρξει μια αρχή.
Κάποιος μπορεί να πεί, "μα εγώ έχω όλη την καλή διάθεση και είμαι διατεθειμένος να φτάσω βαθιά..."
Ε λοιπόν, όσο χρόνο διαρκέσει αυτή η "διάθεση" άλλο τόσο θα ακολουθηθεί απο την αντίθετή της απο το ίδιο άτομο που (υποθετικά) έκανε την παραπάνω ειλικρινή δήλωση.

Όσο γυρνάμε στους ίδιους κύκλους, αυτοί οι κύκλοι θα καθορίζουν και τις δράσεις και αντιδράσεις μας, μέσα και έξω απο τους κύκλους μας.
Το πρώτο βήμα είναι ίσως να κατανοήσουμε όλα τα σημεία του κύκλου...
Να κατανοούμε έχοντας επίγνωση πρώτα του εαυτού μας στο εκάστοτε σημείο του κύκλου που βρισκόμαστε και γυρνάμε και έπειτα ίσως μπορέσουμε να κάνουμε κάποια ειλικρινή προσέγγιση προς άλλο άτομο με σκοπό την κατανόηση.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 11:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Θα ήθελα να εστιάσω λίγο το πρόβλημα της κατανόησης ανάμεσα στα δύο φύλα.

quote:
Για να υπάρξει κατανόηση ανάμεσα σε δύο άτομα, προφανώς πρέπει να μιλούν την ίδια γλώσσα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι άντρες μιλάνε διαφορετική γλώσσα από τις γυναίκες. Τι εννοώ? Ότι ο τρόπος με τον οποίο σκέφτονται μιλάνε εκφράζονται και αντιλαμβάνονται οι άντρες είναι τελείως διαφορετικός από τις γυναίκες.
Για αυτό δεν είναι υπεύθυνος κανείς παρά η ίδια η φύση.

Είναι γνωστό σε όλους και χιλιοειπωμένο το «δεν με καταλαβαίνει» που συχνά αντιμετωπίζουμε όλοι μας.

Θα πρέπει λοιπόν προκειμένου να λυθεί ή να περιοριστεί αυτό το πρόβλημα και αφού έχουμε θετική διάθεση, ο καθένας μας να κατανοήσει τη λειτουργία του αντίθετου φύλου και να πράξει ανάλογα.

Όλοι μας – συνήθως – φερόμαστε όπως θα θέλαμε να φερθούν σε εμάς. Αυτό όμως ανάμεσα στα δύο φύλα δεν λειτουργεί διότι όπως προείπα η λειτουργία τους διαφέρει σχεδόν ριζικά και έτσι σαν αποτελέσματα έχουμε τις τυχόν παρεξηγήσεις παρερμηνεύσεις και όλα όσα έπονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 14:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα κι από μένα!

δεν κατανοούμε, γιατί δεν ακούμε...
γιατί δεν ακούμε?
αφού όλοι πιά ξέρουμε ότι μόνο όταν ακούς κατανοείς!

πιστεύω ότι τα κλειδιά είναι:

ανυπομονησία,
έλλειψη πειθαρχίας,
αδυναμία συγκέντρωσης,
έλλειψη εμπιστοσύνης,
απουσία στόχου.

ανυπομονούμε να βγάλουμε συμπεράσματα, συνήθως -και εδώ ταιριάζει απόλυτα το "δεν ακούω" κυριολεκτικά και μεταφορικά- τα δικά μας συμπεράσματα προσπαθούμε να επιβεβαιώσουμε.
"είδες! αυτό εννοούσες και συ!", "τελικά είχα δίκιο", "το έλεγα εγώ!" κλπ. κλπ.

τόσο πολύ μάς καταλαμβάνει η ανυπομονησία, που δεν μπορούμε να πειθαρχίσουμε το νου μας...
οι απαντήσεις είναι εκεί έξω, στου συνομηλιτή το στόμα...
αν δίχναμε λίγο περισσότερο εμπιστοσύνη και στον εαυτό μας, αλλά και στον άλλο, πόσα θα κερδίζαμε!

θέτουμε στόχους, στόχους που χρειάζονται οι άλλοι, ώστε να τους πραγματοποιήσουμε...
πόσο πολύ το ξεχνάμε αυτό, κατά την διάρκεια μιάς κρίσιμης αλληλεπίδρασης...
πόσο πολύ τη στιγμή, που η λύση βρίσκεται στο στόμα του άλλου και κατ' επέκταση στα χέρια μας,
ο εγωισμός μας πετάγεται μπροστά, δίνει μιά "κλωτσιά" και μας απομακρύνει...

χάνουμε τη μάχη, επειδή βιαζόμαστε να πάρουμε ηδονή, ακούγοντας δυνατά τα ίδια μας τα λόγια...


Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 20:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καθημερινά και στο βωμό των ανθρώπινων αδυναμιών, χτίζονται ολόκληρες βαβέλ εννοιών. Η έλλειψη κατανόησης είναι τόσο παλιά, όσο και ο άνθρωπος. Πρέπει να καταστραφούν τα πάντα ώστε να ξαναχτιστούν. Λέγοντας "πρέπει να καταστραφούν" δεν έχω διάθεση να καταστρέψω τίποτε, απλά πιστεύω πως έτσι όπως είναι δομημένες οι ανθρώπινες σχέσεις δεν έχουν πλαίσιο αναφοράς σε κάποια βάση κατανόησης ώστε να μπορεί να υπάρξει μια αρχή.


ΦΙΛΕ REPTILE,
ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ.
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΤΙ.ΠΩΣ ΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ(ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ) Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ!!!
ΑΠΙΘΑΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ!!!
ΚΙ'ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΙΘΑΝΑ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 22:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα,λιλι8ακι εχεις απολυτο δικιο:πιστεύω ότι τα κλειδιά είναι:

ανυπομονησία,
έλλειψη πειθαρχίας,
αδυναμία συγκέντρωσης,
έλλειψη εμπιστοσύνης,
απουσία στόχου.

αλλα αν τα παρουμε τα πραγματα ενα ενα, ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ γιατι οι ρυθμοι της ζωης ειναι ετσι που ο χρονος ειναι πολυτελεια,και στης μεγαλουπολεις ακομη πιο πολυ...γι αυτο οι ανθρωποι που ζουνε στην φυση εχουν μεγαλυτερη ηρεμια,και πλεοναζωντα χρονο.
Η ελλειψη πειθαρχιας,ειναι το αποτελεσμα της ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ μας να συγκεντρωθουμε μεσα απο τα χιλιαδες ηχητικα,οπτικα,και καθε ειδους ερεθισματα που εκλαμβανουμε κα8ημερινα,συνειδητα η οχι.Η προσωπικη μου αποψη και αυτο προσπαθω να το εφαρμοζω στην πραξη ειναι να λειτουργω αφαιρετικα,δηλαδη προσεχτικη επιλογη το τι ακουω πως το ακουω,τι διαβαζω,αν δεν εχω να πω κατι προτιμω την σιωπη απο την ανουσια φλυαρια,το σκορπισμα με λιγα λογια.
ΖΕΝ:αυτοσυγκεντρωση,σε διαθεση εσχατης επιθυμιας,να εισαι αδιαταραχτη.
Νιωσε τη συνειδηση καθε προσωπου σαν δικη σου συνειδηση.Ετσι παραμεριζοντας τη μεριμνα για τον εαυτο σου,γινε η καθε υπαρξη.

Οταν εχεις ζωηρη αντιληψη με μια ιδιαιτερη αισ8ηση,μεινε στην αντιληψη.
Μπες στο διαστημα,αστηριχτη,αιωνια,ακινητη.

Αν ερχεται η ζωη,αυτη ειναι η ζωη.Αν ερχεται ο θανατος,αυτος ειναι ο θανατος.Δεν υπαρχει λογος να εισαι στον ελενχο τους.

Αν το πνευμα ειναι ΠΑΡΑΦΟΡΤΩΜΕΝΟ με ΑΝΕΜΟ και ΚΥΜΑΤΑ,ειναι αδυνατον να ερθει η ζητουμενη αυτοσυγκεντρωση.
Η ελλειψη εμπιστοσυνης,πιστευω πως ξεκινα απο εμας τους ιδιους δεν εμπιστευομαστε αρκετα τον ευατο μας,και αυτο μας εμποδιζει να παμε ενα βημα πιο περα στα γεγονοτα,καθως επισης και η ανασφαλεια ειναι ενας παραγοντας κατασταλτικος στο θεμα της εμπιστοσυνης,και επικοινωνιας με τους ανθρωπους.
Στην απουσια στοχου θα προσθετα απουσια οραματος.


ΟΜ


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 19:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλουμε κάποτε να δούμε τι μερίδιο ευθύνης έχουμε εμείς οι ίδιοι όταν στέλνουμε ένα μήνυμα και περιμένουμε να γίνει αντιληπτό απο τους άλλους.Πηγαίνεις στο σπίτι σου και ενώ λατρέυεις τα ζυμαρικά βλέπεις έκπληκτος οτι η γυναίκα σου σου μαγείρευσε μπάμιες είναι πολύ διαφορετικό να πείς "μα καλά πάλι τέτοιο χαζοφαί έχει σήμερα?" απο το να πείς "καλές και οι μπάμιες αλλά όπως εσέίς λαχταράτε τα φαγητά αυτά έτσι κι εγώ λαχταρώ τα μακαρόνια".Ο καθένας μας έχει ένα δικό του εκφραστικό κώδικα σφυρηλατημένο απο τα ιδιαίτερα βιώματα και εμπειρίες του.Ο πιο νοήμων δεν είναι αυτός που εκφράζει βαθυστόχαστα μηνύματα αλλά αυτός που μπορεί να εκφραστεί ΄χρησιμοποιώντας τους εκφραστικούς κώδικες των ανθρώπων στους οποίους απευθύνεται.Ο Χρηστός χρησιμοποίησε τις πραβολές για να μπορέσει να διασφαλίσει την επιτυχή λήψη των μηνυμάτων του απο τους απλοικούς ανθρώπους στους οποίους απευθύνονταν αλλά και η αρχαιοελληνική γραματεία είναι γεμάτη απο μύθους και παραβολές ακριβώς για να επιτύχει όσο πιο ευστοχα γίνονταν την αποστολή νοημάτων στους μελετητές της.
Το γιατί λοιπόν δε μας κατανοούν οι άλλοι οφείλεται είτε γιατί δεν έχουμε ξεκαθαρίσει και εμείς οι ίδιοι τι νόημα θέλουμε να στείλουμε και τελικά αυτό που εκφράζουμε είναι πολύ διαφορετικότερο απο αυτό που νομίζουμε οτι εκφράζουμε,είτε γιατί ο εκφραστικός μας κώδικας δεν έχει την ευαισθησία να αντικατοπτρίσει των κώδικα των ανθρώπων στους οποίους απευθυνόμαστε.Όταν στέλνουμε ένα πακέτο και το πακέτο αυτό φτάσει στον παραλήπτη αλλοιωμένο σίγουρα θα ενοχοποιήσουμε κυρίως τον αποστολέα και τη μεταφορική εταιρεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 21:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζουμε σε μια παρονοϊκή εποχή. Τετρημένο ή όχι, αυτό ειναι!
Η παράνοια της εποχής μας: Ο φόβος
Ζουμε μ' ενα διαρκή φόβο πάνω απ'το κεφάλι μας σαν τον χάρο. Φοβομαστε τους συνανθρωπους μας, την καθημερινή επαφή, τον διάλογο. Ο φόβος είναι η κινητήρια δύναμη γι αυτό που ξεκινάει σαν συνεχής άμυνα και καταλήγει σε ενα ατελειωτο συναγωνισμό και κυνήγι για εξουσία και δύναμη πάνω στους συνανθρώπους μας. Κι όλα αυτά χωρίς να υπάρχει καποιος συγκεκριμένος λόγος. Απλά παίζει μουσική και εμεις ακολουθάμε το χορό. Όλοι θέλουμε να 'χουμε τον τελευταίο λογο. Κι έτσι χάνεται κάθε ίχνος επικοινωνίας.
π.χ. Σίγουρα θα σας έχει τύχει να βρίσκεστε σε μια συζήτηση που το μόνο που γίνεται είναι να περιμένει ο καθενας τη σειρα του να μιλήσει, χωρίς καν να έχει ακούσει τι έχει πει ο αλλος. Απο 'κει ξεκιναν και οι παρεξηγήσεις. Δεν έχουμε μαθει ν' ακούμε. Κάποτε θα μάθουμε μα θα 'ναι αργά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 17:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900 λές ότι υπάρχει φόβος. τι φοβάσαι εσύ? υπάρχει ελευθερία λόγου έτσι δεν είναι?

Ανέπτυξε μας λίγο το σκεπτικό σου...

Καλωσόρισες.

Μετα τιμής Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 19:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε cube.

Χρησιμοποιησα τη λέξη φόβος σαν γενική έννοια. Ο φόβος έχει πολλές μορφές ή μάλλον είναι η βαθια ριζωμένη αιτία για πολλά αποτελέσματα: Το άγχος, η υπεροψία,η καχυποψία... όλα παιδιά του φόβου. Κατα ένα μεγάλο μέρος η ζωή μας ελέγχεται απο άλλους.Φοβόμαστε οτι θα χάσουμε τον έλεγχο της ζωής μας. Έτσι ο άνθρωπος θέλει σταθερά πραγματα στη ζωή του και στο μυαλό του ώστε να διατηρεί μια ψευδαίσθηση ελέγχου.

Όταν λοιπόν μια αντίθετη ή καινουργια άποψη βρεθεί μπροστα του όχι απλα την απορρίπτει, αλλα δε δεχεται καν να την ακουσει, γιατί αυτό θα ανατρέψει και θα γκρεμίσει ολη αυτη τη ψευδαισθηση και φοβάται οτι θα βρεθει ξανα στο κενό, στο άγνωστο ή (κατά τη γνώμη μου) στην αρχή.

Κάλή η ελευθερία λόγου αλλα τι να σου κάνει κι αυτή;! Μια ιδέα είναι! Απ' τον άνθρωπο εξαρτώνται όλα.
Ας ανοίξει λοιπόν τα μάτια του, τα αυτιά του και προπαντώς...την ψυχή του...

Ελπίζω να σου απάντησα και να μη ξέφυγα απ' το θέμα, έτσι κι αλλιως όλα τα προβλήματα απο κάπου ξεκινάνε, δεν είναι έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 10:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

quote:
Κατά ένα μεγάλο μέρος η ζωή μας ελέγχεται απο άλλους. Φοβόμαστε οτι θα χάσουμε τον έλεγχο της ζωής μας.

Ο καθένας από εμάς είναι αφεντικό του εαυτού του. Κανείς δεν μπορεί να ελέγξει κανέναν, εάν αυτός δεν το θέλει. Αυτό που μας κάνει πολλές φορές να μην μπορούμε να λειτουργήσουμε ανεξέλεγκτα είναι το γεγονός ότι ζούμε σε μία κοινωνία η οποία διέπεται από άγραφους κανόνες και αυτοί είναι που πρέπει να σεβόμαστε και να εφαρμόζουμε προκειμένου να υπάρχει αρμονία.

Όταν τα έχουμε βρει με τον ίδιο μας τον εαυτό όταν ξέρουμε ποιοι είμαστε τι θέλουμε τι μπορούμε να προσφέρουμε και είμαστε ειλικρινείς δεν μπορούμε να χάσουμε τον έλεγχο της ζωής μας.

quote:
Ζουμε σε μια παρονοϊκή εποχή

Πράγματι η εποχή μας έχει αλλάξει ριζικά και σαν αποτέλεσμα παρατηρούμε την ψυχρότητα την απομόνωση την συναισθηματική μοναξιά. Όλα αυτά δεν μας επιτρέπουν ν ακούμε να κατανοούμε τον άλλον να μπορούμε να επικοινωνούμε σωστά. Όσο αυτό διαιωνίζεται τόσο το κενό μεγαλώνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 23:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίδα γλυκιά μου συνομιλήτρια...

Αργησα λίγο αλλα είδα την απάντηση σου, ελπίζω να με συγχωρέσεις.

Θέλω να προσθέσω κάτι στο σκεπτικό σου και να το αναπτύξω...

Είπες...

"Πράγματι η εποχή μας έχει αλλάξει ριζικά και σαν αποτέλεσμα παρατηρούμε την ψυχρότητα την απομόνωση την συναισθηματική μοναξιά. Όλα αυτά δεν μας επιτρέπουν ν ακούμε να κατανοούμε τον άλλον να μπορούμε να επικοινωνούμε σωστά. Όσο αυτό διαιωνίζεται τόσο το κενό μεγαλώνει."

Είναι αλήθεια αυτό που λες...το θέμα ξεκινάει από το σημείο που μπαίνουμε στο σπίτι μας και αντί να ανοίξουμε το ραδιόφωνο να ακούσουμε λίγη μουσική (όπως κάνω εγώ) ανοίγουμε την τηλεόραση για να δούμε του κόσμου τις ηλιθιότητες για να μην πω και τίποτα πιο βαρύ.

Γίνετε μία πλύση εγκεφάλου και όλη την ημέρα την περνάμε μπροστά στην τηλεόραση. Εγώ την έχω κόψει...σαν ναρκωτικό ακούγεται...αλλά όλο και κάτι θα δώ. Ναι θα δω ειδήσεις...αλλά σε πιο κανάλι να δω...που οπου και εάν κοιτάξω θα δω την τάδε τραγουδίστρια...και εάν πήγε τουαλέτα η τάδε τραγουδίστρια...και εάν έβηξε η τάδε τραγουδίστρια...και εάν έκανε κακάκια του ο τάδε υπουργός...πόσα παιδιά θα γεννήσει...ήμαρτον.

Είναι ειδήσεις αυτά?

Από εκεί ξεκινάει πιστεύω...γιατί το πρώτο πράγμα που αποτυπώνεται στον ανθρώπινο εγκέφαλο είναι η εικόνα και εύκολα...ότι βλέπουμε το μαθαίνουμε πιο γρήγορα...εάν έχει και ήχο ακόμα πιο γρήγορα.

Βγαίνεις με φίλους και δεν πιάνεις ένα θέμα της προκοπής να συζητήσεις...τίποτα...μηδέν...τ ι π ο τ α! Μόνο σε ποιο κλαμπ θα πάμε δηλαδή? Μόνο πότε θα κάνουμε έρωτα? Μόνο που θα πάμε να φάμε? Και με την τροφή του εγκεφάλου τίποτα?

Εάν σταματήσει ο εγκέφαλος να λειτουργεί θα πεθάνουμε το ξέρουνε αυτό μερικοί? Το λέω σε φίλους και μου λένε ο JOHNNY WALKER το ξέρει αυτό? Ε τι να του πω μετά από τέτοια απάντηση?

Δεν λέω όχι, να πάμε σε κλάμπ, να χορεύουμε με τις ώρες...ναι μου αρέσει!
Δεν λέω όχι, να κάνουμε έρωτα, με τις μέρες...αυτό και εάν μου αρέσει!
Δεν λέω όχι, να πάμε να φάμε...να σκάσουμε από το φαί!

Αλλά να πούμε και δύο κουβέντες τις προκοπής...δηλαδή η ζωή μας είναι μόνο η ζωή των άλλων?

Μόνο από τα κουτσομπολιά θα ζήσει ο κόσμος..? Τα έχω πάρει τώρα...Φόρτωσα! Downloading..........................Anger!

Ας ηρεμήσω...Τι λέτε και εσείς συνομιλητές? Πείτε μου ότι κάνω λάθος?

Υγεία... Αγάπη... Ζωή..!

+ κύβος +
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 10:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ?
Η ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ###
"ΟΧΙ"
"ΕΧΕΙΣ ΛΑΘΟΣ"
"ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ"
"ΔΕΝ ΧΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ"..
παντα εχουν δικαιο σε οτι λενε και μερικοι δεν δεχονται τον διαλογο πολλες φορες υπαρχει ο μονολογος φυσικα......

THEKLATS

Edited by - theklats on 03/10/2003 10:41:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy