ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαθήματα Φυσικής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Fysikos
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 20:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fysikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους ,

Επειδή διαβάζοντας τα θέματα του forum πρόσεξα ότι δεν υπάρχει κάτι που να ασχολείται αμιγώς με θέματα φυσικής, θεωρώντας λοιπόν ότι πολλοί θα ήθελαν να γνωρίσουν τη φυσική έστω και με αυτόν τον τρόπο, αποφάσισα να ανοίξω ένα topic στο οποίο θα γίνονται μαθήματα φυσικής. Επίσης θα δίνονται απαντήσεις σε οποιεσδήποτε απορίες στο βαθμό που αυτό είναι δυνατό.
Βλέποντας τα ενδιαφέροντα των μελών έκρινα ότι θα ήταν καλό και ενδιαφέρον να αρχίσω με Ηλεκτρομαγνητισμό.
Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές απορίες, ελπίζω να μπορώ να ανταποκριθώ.

Πριν αρχίσω να γράφω θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτή την προσπάθεια που θέλω να ξεκινήσω.

Αν υπάρχει έστω και μια αντίρρηση θα την σεβαστώ και δεν θα αρχίσω.

Ευχαριστώ


Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 20:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mετά από 6 μήνες παρουσίας μου ως παρατηρητής και πρόσφατα και ως συζητητής, νομίζω οτι το esoterica είναι ένα από τα πιο δημοκρατικά forum στο χώρο του ελληνικού διαδικτύου. Tο αν θα έχει ενδιαφέρον το topic σου θα φανεί από την επισκεψιμότητα που θα έχει.

Mπορείς όμως να μου εξηγήσεις τί εννοείς λέγοντας ...θα γίνονται μαθήματα φυσικής?

Kαλή επιτυχία στο topic σου

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 22:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RYCHE ΧΑΙΡΕΤΑ FYSIKO

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ...
1 ΕΡΩΤΗΣΗ:
Η ΣΚΕΨΗ ΠΑΡΑΓΕΙ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ Η΄ ΕΣΤΩ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ;;;

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ HΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 23:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το forum του Esoterica.gr προσπαθεί να βρίσκεται στο γενικότερο χώρο της μεταφυσικής και της εσωτερικής αναζήτησης.

Αν σκοπεύεις Fysikos, να ενθαρρύνεις και την Μεταφυσική μέσα από την Φυσική, τότε μπορεί να έχει μέλλον το topic αλλιώς μάλλον θα πρέπει να σταματήσει.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 01:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι να σταματήσει ρε thoth;
Αν μπορείς να λύσει απορίες καλώς όρισες στο forum.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 01:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρίωνα, το γνωρίζεις ότι το forum πρώτιστα είναι forum εσωτερικής αναζήτησης και ιδιαίτερα η κατηγορία στην οποία ανοίχτηκε το topic είναι η ΓΝΩΣΗ με περιγραφή "Επιστήμη κι Εσωτερισμός".

Είναι παράλογο αυτό που ζητάω;

Δεν θα ήταν πιο σωστό και χρήσιμο να συνδυαστούν η Φυσική και η Μεταφυσική; Αυτό περιμένουν κι αυτοί που επισκέπτονται αυτήν την κατηγορία και για αυτό τους καλούμε, εδώ. Δεν νομίζω ότι κάνω λάθος.

Εάν ο Fysikos νομίζει ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει να κάνει αυτό, ας μετακινήσουμε αρχικά το topic στην Γενική Κατηγορία Συζητήσεων και βλέπουμε πως πάει.

Περιμένω τις απαντήσεις του Fysikos

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Fysikos
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 03:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fysikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκοπός μου είναι να μιλήσω για φυσίκη και να βοηθήσω γενικότερα στην κατανόηση των φυσικών φαινομένων.
Είδα ότι σε πολλά απο τα θέματα που υπάρχουν χρειάζεται στοιχειώδης κατανόηση και γνώση της φυσικης και των νόμων της.
Θεωρώ οτι καθε επιστήμη και κυριως η φυσική μπορει να βρισκεται σε ενα forum με τίτλο γνώση.
Επίσης θεωρώ οτι καθε επιστήμη προάγει τον άνθρωπο και σε εσωτερικό επίπεδο. Αν θέλετε μπορουμε να επεκτείνουμε αυτή την άποψη.
Η χρήση της φυσικής για την ερμηνεια μεταφυσικών φαινομένων είναι κατι που θα πρέπει όλοι να το κάνουν εφ' όσον μπορούν να κατανοήσουν τα φυσικά φαινόμενα και τους αντίστοιχους φυσικούς νόμους.
Πιστεύω ότι το θέμα δεν πρεπει να μετακίνηθει...
Αν εξακολουθείτε να έχετε διαφορετική γνώμη, τότε απλά δεν χρειάζεται να συνεχίσω να γράφω.
Άθελά σας ισως, κάνατε ένα είδος λογοκρισίας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 09:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Fysikos, είμαι Διαχειριστής σε ένα site εσωτερισμού και ανεξήγητου αλλά έχω σπουδάσει και θετικές επιστήμες. Οπότε γνωρίζω πολύ καλά την χρησιμότητα και τον ρόλο των θετικών επιστημών στην κατανόηση του κόσμου.

Συμμετείχα σε δεκάδες συζητήσεις που αφορούσαν σε αυτά τα θέματα κι έχω δημιουργήσει κι ένα topic που έχει ως αφετηρία τα μαθηματικά και την φυσική αλλά προσπαθεί να δώσει προεκτάσεις και στην εσωτερική φιλοσοφία.

Μπορείς να το δεις εδώ
topic.asp?TOPIC_ID=1384

καθώς και μικρότερες συζητήσεις όπως αυτή
topic.asp?TOPIC_ID=1261

Ένα μέλος μας με πολλές γνώσεις στην Φυσικής, ο Tomcat, συμμετέχει και προσφέρει πολλά σε συζητήσεις όπως οι παρακάτω
topic.asp?TOPIC_ID=648

topic.asp?TOPIC_ID=378

Άρα θεωρώ ότι μάλλον δεν έχεις ψάξει ούτε αυτήν την κατηγορία του forum ούτε και έχεις κατανοήσει ποιος είμαι και ποιες είναι οι προθέσεις μου.

Τώρα στα συγκεκριμένα.

Λες

quote:
Είδα ότι σε πολλά απο τα θέματα που υπάρχουν χρειάζεται στοιχειώδης κατανόηση και γνώση της φυσικης και των νόμων της.
Θεωρώ οτι καθε επιστήμη και κυριως η φυσική μπορει να βρισκεται σε ενα forum με τίτλο γνώση.
Επίσης θεωρώ οτι καθε επιστήμη προάγει τον άνθρωπο και σε εσωτερικό επίπεδο. Αν θέλετε μπορουμε να επεκτείνουμε αυτή την άποψη.
Η χρήση της φυσικής για την ερμηνεια μεταφυσικών φαινομένων είναι κατι που θα πρέπει όλοι να το κάνουν εφ' όσον μπορούν να κατανοήσουν τα φυσικά φαινόμενα και τους αντίστοιχους φυσικούς νόμους.
Πιστεύω ότι το θέμα δεν πρεπει να μετακίνηθει...

Συμφωνώ με το γενικό σκεπτικό σου και νομίζω ότι αν διαχειριστείς αυτό το topic σωστά μπορεί να αποδώσει ενδιαφέροντα πράγματα.

Αλλά αυτό που λες

quote:
Θεωρώ οτι καθε επιστήμη και κυριως η φυσική μπορει να βρισκεται σε ενα forum με τίτλο γνώση.

δεν ισχύει.

Το forum περιγράφεται ως ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα και δεν το κρύβουμε. Άρα δεν είναι απλώς Γνώση και έτσι δεν είναι forum επιστημονικού βήματος. Δηλαδή με το ίδιο σκεπτικό (το ότι δεν έχουμε τις απαιτούμενες γνώσεις) μπορεί κάποιος να μπει αργότερα και να κάνει ένα topic Γεωλογίας, ένας άλλος Γεωγραφίας, ένας άλλος, Μαθηματικών, ένας άλλος Ήλεκτρονικών Υπολογιστών κοκ. Κατανοείς ότι αυτό δεν θα είναι forum εσωτερικής αναζήτησης αλλά επιστημονικής γνώσης.

Υπάρχουν καλά forums φυσικής στο ελληνικό ίντερνετ, τα οποία επισκέπτομαι πολύ συχνά και παίρνω γνώσεις και στοιχεία για εμένα προσωπικά. Αλλά μεταφέρω εδώ μόνο αυτά που σχετίζονται με τον εσωτερισμό.


quote:
Άθελά σας ισως, κάνατε ένα είδος λογοκρισίας...

Το αυτοκίνητο το έχουμε για να το οδηγούμε, το κουτάλι το έχουμε για να τρώμε, την ομπρέλα την έχουμε για να μας προστατεύει από την βροχή κοκ. Δεν οδηγούμε την ομπρέλα ούτε τρώμε με το αυτοκίνητο. Έτσι και αυτό το forum έχει έναν συγκεκριμένο ρόλο και σκοπιμότητα και δεν μπορεί να είναι τα πάντα. Αν προσπαθούσε να είναι τα πάντα θα καταντούσε μια μεγάλη αποτυχία, οπότε προσπαθούμε να είμαστε και να μεγαλώνουμε ως site μεταφυσικής και εσωτερικής αναζήτησης, χωρίς φιλοδοξίες να γίνουμε και forum επιστήμης. Για αυτό τα συμπεράσματα περί λογοκρισίας τα βλέπω λίγο... βιαστικά.


Βέβαια δεν μπορούμε να είμαστε με ένα πιστόλι και να πυροβολούμε όλους αυτούς που ανοίγουν κατά καιρούς άσχετα topics με την θεματολογία του forum αλλά προσπαθούμε να μειωθεί αυτό το φαινόμενο γιατί οφείλουμε να σεβαστούμε την μεγάλη πλειοψηφία που για αυτήν την θεματολογία γράφτηκε στο forum μας.

Έτσι σκέψου αυτά που σου γράφω, στάθμισέ τα και εφόσον νομίζεις ότι θέλεις να διαχειριστείς αυτό το topic με βάση αυτό το σκεπτικό, όχι μόνο δεν θα έχω πρόβλημα αλλά με πολύ μεγάλη χαρά θα συμμετέχω και θα βοηθήσω στην ανάπτυξή του και στην προσφορά του.

Ελπίζω να έθεσα το θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις και να βοήθησα να κατανοήσεις τον ρόλο μου σε αυτό το forum, γιατί δεν έχω τίποτε προσωπικό μαζί σου, ούτε βέβαια με την αγαπημένη μου Φυσική


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 10:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι εχει απολυτο δικαιο ο Θωθ...

Απο την αλλη, κατα τη γνωμη μου, ο εσωτερισμος δεν ειναι κατι ξεχωριστο απο την επιστημη, αλλα περιλαμβανει και περιεχει ΚΑΘΕ γνωση, οπως και η καθε ενεργεια του ανθρωπου , οσο ποταπη και αν φαινεται,δεν ειναι ξεχωρη απο τη βιωματικη εσωτερικη αναζητηση.

Ομως, στο χωρο αυτο που ειναι προσδιορισμενος επαρκως, αν θελουμε να προαγουμε την κεντρικη ιδεα που το γεννησε, εχουμε καποια υποχρεωση και μεις να μη διαχυθουμε σε επιμερους θεματολογιες.

Φιλε fysike, σημαντικη η προσφορα σου..Ειμαι βεβαιος οτι θα ειναι χρησιμη η συμβολη σου, αφου παντα αναφυονται ερωτηματα "ειδικοτητας" που χρηζουν απαντησεως.

Ας μεινουμε ομως στο πνευμα του χωρου που μας φιλοξενει και ας αρχισουμε το απλωμα των γνωσεων μεσα στα πλαισια και στους σκοπους του χωρου.

Σημερα, παρα ποτε, η φυσικη και η μεταφυσικη (ορος αδοκιμος κατ' εμε -φρονω οτι ΟΛΑ ειναι φυσικη -..)δεν εχουν ευδιακριτα διαχωριστικα ορια.
Η κβαντικη, η αστροφυσικη και η κβαντοχρωμοδυναμικη περιλαμβανουν ερμηνειες του κοσμου που ενδιαφερουν ΑΜΕΣΑ τον εσωτερικο αναζητητη.
Εκει νομιζω θα ειναι σημαντικη η προσφορα της φυσικης για τον αναζητητη και το κυριοτερο, θα εδραιωσει τις στερεες βασεις και θα αποτελεσει την ασφαλιστικη δικλειδα, για να μην αιθεροβατει ο αναζητητης του εσωτερισμου -πραγμα δυστυχως πολυ συνηθισμενο στο χωρο του εσωτερισμου-.

Για αρχη θα προτεινα, φιλε φυσικε, να τολμησουμε επιστημονικες ερμηνειες για το αιθερικο, ακομα για το ερωτημα που θετει ο ryche και αργοτερα μας περιμενουν δυσκολοτερα ερωτηματα, οπως π.χ. αν ο ανθρωπος "χανει" κατι κατα το θανατο του και αν αυτο το κατι ειναι μετρησιμο μεγεθος....Και επεται συνεχεια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fysikos
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 17:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fysikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,
Θέλω να κάνω μια ερώτηση…
Τι έχει σημασία για εσάς, να μπορεί κάποιος να διαβάσει και να αναπαράγει αυτά που διάβασε ή να δημιουργήσει κάτι από αυτά που διάβασε;;;(για εμένα και τα δυο αλλά κυρίως το δεύτερο)

Εγώ δεν θέλω να προσφέρω αποσπασματικές γνώσεις που ορισμένες φορές μπορεί να οδηγήσουν σε λάθος μονοπάτια τον αναγνώστη. Θέλω βήμα προς βήμα να δώσω στον αναγνώστη να καταλάβει πως μπορεί να χρησιμοποιήσει το εργαλείο που λέγεται φυσική τόσο στη ζωή του όσο και για την εξήγηση φαινομένων.
Το forum έχει τίτλο επιστήμη και εσωτερισμός, με συγχωρείς αλλά εγώ έχω δει πολύ εσωτερισμό με καθόλου επιστήμη (δεν πιστεύω να διαφωνείς) και μερικά αποσπάσματα επιστήμης που για τους περισσότερους θα είναι ακατανόητα. Δεν θα ήταν καλό να υπάρχει και ένα topic μόνο με επιστήμη το οποίο όμως να απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις των μελών!!!
Το να κανείς μια θεώρηση για ένα φαινόμενο προϋποθέτει να έχεις τις βάσεις να το κανείς, σωστά;;

Άρα λοιπόν θεωρώ ότι το εγχείρημα μου, δηλαδή να παρουσιάσω τη φυσική με ένα τρόπο κατανοητό σε όλους , με τη χρήση και μαθηματικών και παραδειγμάτων ακόμα και ασκήσεων σε ένα μέρος για τον εσωτερισμό , μόνο άσχετο δεν είναι και μόνο κακό δεν θα κάνει..

Και θα σου πω ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβεις πως η απλή γνώση της φυσικής βοηθάει στην κατανόηση κάποιων φαινομένων.

Πόσοι ξέρουν τον τρόπο να αιωρηθεί και να κρατηθεί περιστρεφόμενη στον αέρα μια μεταλλική σβούρα,;;;
Είναι ένα πείραμα που μπορούν όλοι να το κάνουν στο σπίτι τους και μάλιστα θα μείνουν άφωνοι από το θέαμα…..
Και πάνω από όλα εξηγείται με τη φυσική και συγκεκριμένα με μαγνητισμό…

Για τον ryche, δεν μπορώ να πω με σιγουριά, ωστόσο μπορώ να κάνω μια εικασία.
Θα έλεγα ότι μάλλον το αντίστροφο ισχύει, η σκέψη παράγεται από ηλεκτρισμό και συγκεκριμένα από ηλεκτρικές εκκενώσεις που συμβαίνουν στον εγκέφαλο κατά τη λειτουργία του. Και μάλλον τα εγκεφαλογραφήματα αυτό που κάνουν είναι να μετράνε αυτές τις ηλεκτρικές εκκενώσεις που αν συμβαίνουν θα είναι πολύ μικρής τάξεως.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι περίεργο. Μου προκαλείς διάφορες σκέψεις με τα λεγόμενά σου, χωρίς τα λόγια σου να είναι... ηλεκτρισμένα

Βέβαια ο ηλεκτρισμός είναι και αυτός ένα μέσο, μέσα σε μια διαδικασία μεταβίβασης της σκέψης. Αλλά υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες στην διαδικασία: Η γλώσσα, οι συμβολισμοί των γραμμάτων, οι προδιαθέσεις μας, οι προλήψεις μας, η παιδεία μας, η τέχνη και η τεχνική της έκφρασής μας κ.α.

Πως μπορείς να λες ότι η σκέψη παράγεται από τον ηλεκτρισμό όταν πριν από το ηλεκτρικό ερέθισμα υπάρχουν δεκάδες άλλοι παράγοντες που "σέρνουνε" τις σκέψεις από τον έναν στον άλλον.

Ναι, η ρόδα του αυτοκινήτου, φαίνεται να μας κυλάει προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση. Υπάρχει όμως οδηγός; Και που είναι αυτός ο οδηγός; Και τι μέσα έχει στην διάθεσή του; Και με ποια σειρά χρησιμοποιούνται αυτά τα μέσα;

Άντε να ξεκινήσουμε ένα επιστημονικό θέμα για να δούμε που θα μας πάει.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορούμε να ξεκινήσουμε με τη σβούρα;....
...περιέργεια...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 18:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω μιά ερώτηση... τι πιστεύεις ότι είναι η ακτινοβολία που εμφανίζεται στις φωτογραφίες Κίρλιαν και πώς την εξηγείς επιστημονικά;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μερλιν
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 02:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μερλιν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΥΣΙΚΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΒΑΝΤΙΚΟ ΚΥΜΑ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 11:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι έγινε αυτός ο άνθρωπος;...Α ρε thoth με τις εξηγήσεις σου...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 14:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)ΠΩΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΤΟ ΚΟΣΜΟΣΚΑΦΟΣ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ?
ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ 12.482.110.115/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟΒΟΛΤΣ ΚΑΙ ΚΑΤ'ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΙΣΟΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΑΡΥΤΙΚΗ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗΣ
2) ΜΕ ΤΙ ΤΡΟΠΟ ?
ΣΥΝΤΗΚΟΝΤΑΣ ΝΟΥΚΛΕΟΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΟΞΕΙΔΙΟΥ ΣΕ ΠΛΟΥΤΩΝΙΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΙΟ ΣΥΝ ΦΩΤΟΝΙΑ,"ΡΕΥΜΑ" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΙΝΕΙ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ.Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΑΔΡΑΝΟΥΣ ΑΕΡΙΟΥ,ΠΟΥ ΔΡΑ ΤΟΣΟ ΣΑΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ-ΘΩΡΑΚΑΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΟ,ΠΟΥ ΜΕΤΕΧΕΙ-ΣΕ 2η ΦΑΣΗ-ΣΤΗΝ ΑΝΤΡΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΜΙΚΕΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟ ΤΟΥΣ ΜΟΡΦΗ(ΕΚΤΟΣ ΣΚΑΦΟΥΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ.)ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ-ΜΠΕΒΑΤΡΟ."
ΑΣ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΑΜΑ ΑΚΟΜΑ(ΠΩΣ ΣΤΡΕΒΛΩΝΕΤΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ,ΠΩΣ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗ ΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ,ΤΙ ΣΧΗΜΑ ΕΧΕΙ,ΤΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΑΡΕΧΕΙ,ΤΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΤΙ ΒΑΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ..)
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ! Ε
ΣΤΟ ΠΡΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΘΕΔΡΑ).

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Τ.Σ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 16:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα τι έγινε αυτός ο άνθρωπος;...Α ρε thoth με τις εξηγήσεις σου...

Καλά, άλλη φορά δεν θα προσπαθώ να εξηγώ. Θα διαγράφω και θα κλειδώνω.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 16:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς!Θύμωσε ο Τρισμέγιστος...
Δεν είπα να μην εξηγείς...αλλά σ' αυτή την περίπτωση μου φάνηκες λίγο αρνητικός...(μπορεί κ να μην ήσουν, εγώ λέω πως μου φάνηκε εμένα..)
Κ στο κάτω-κάτω υπάρχουν ένα σωρό άσχετα θέματα -συνθήματα υπέρ του ΠΑΟ(!!!!!!!), αυτό νομίζω ότι θα είχε κάτι να προσφέρει...
Ορίστε!Τόσες ερωτήσεις!Τον τρόμαξες τον φυσικό...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 16:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα καλέ!!! έτσι εύκολα θυμώνω εγώ;

Αν θύμωνα τόσο εύκολα θα είχα γίνει σαν τον Σαμουήλ στο Κούγκι. Θα έβαζα φωτιά εδώ και καιρό σε μένα και σε όλο το forum.

Είπα να γίνω λίγο παραπονιάρης για να μου κάνετε γούτσι... γούτσι...

Αν ο Φυσικός αποθαρρύνεται τόσο εύκολα και δεν ξέρει να διεκδικεί τότε με την πρώτη κόντρα πάλι θα τα παρατούσε. Έτσι κι αλλιώς του έκανα μια ερώτηση και περιμένω απάντηση.

Που ξέρεις ότι σταμάτησε, όμως; Μπορεί να προετοιμάζει μια διατριβή για να μου απαντήσει

Και αν επιμένεις να με προσβάλλεις και να με κατηγορείς τότε ένα έχω να σου πω:


ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ESOTERICOΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ



"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 17:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γούτσι γούτσι!Γούτσι γούτσι!Γούτσι γούτσι!Γούτσι γούτσι!
(φτάνει τόσο; Δεν μου πάνε εμένα αυτά τα γατουλίστικα,εκνευρίζομαι...)
Όσο για το σταυρόλεξο...α)Εννοείται ότι είχες 4-5 έτοιμα.Εχεις βάλει τα 2.Έστω ότι έχεις 4.Είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να βάλεις το επόμενο;...β)ΔΕΝ σε προσέβαλα κ ΔΕΝ σε κατηγόρησα...γ)Αυτό που κάνεις είναι στυγνός εκβιασμός!ΘΕΛΩ να πω τη γνώμη μου κ ΘΕΛΩ κ σταυρόλεξο..Πειράζει;Αν αναγκάζομαι να διαλέξω να μου το πεις για να μείνω σιωπηλή...για λίγο...
μετά...ούτε όφις (με βλέπεις, κινούμαι κοντά στο αντικείμενό σου για να μπορούμε να συννενοηθούμε, καταβάλω υπεράνθρωπες προσπάθειες..)στον κόρφο σου...
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη από τον Διαχειριστή Τhoth.....

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 19:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά... θα το σκεφτώ...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tomcat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 14:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tomcat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γούτσι γούτσι και από μένα φίλε Thoth.... (ποίος είπε ότι δεν παρακολουθώ τα τεκταινόμενα.......)

Σοβαρά πάντως, πιστεύω φίλε Thoth, ότι το να υπάρχουν κάποιοι φίλοι του forum που θα μπορούσαν ίσως με τις γνώσεις τους να μας βοηθήσουν είναι καλό.Κυρίως σε ότι αφορά ψευδοεπιστημονικές "αλήθειες" και ορολογίες που διάφοροι τύποι στυλ Γκιόλβα κ.ο.κ. χρησιμοποιούν.

Αγαπητέ φίλε Τάσο, γιατί πιστεύεις ντε και καλά ότι αυτά που διάβασες για το συγκεκριμένο διαστημόπλοιο και τον τρόπο κίνησής του έχουν κάποια στέρεη επιστημονική βάση?? Η φρασεολογία που αναφέρεις (και σίγουρα τη διάβασες στο εν λόγω βιβλίο) μου θυμίζει περισσότερο (ποιός την θυμάται ρε παιδιά άραγε???) τη Λευκή Κουκουβάγια (πού να χάθηκε αυτή η ψυχή )

Για τη ώρα, καλό φθινόπωρο και τα λέμε......If you want me, call for me (πώς τα λέω ο π.....)

Φιλικά όπως πάντα, και σήμερα με ιδιαίτερη διάθεση χιούμορ
Tomcat


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 12:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Προς Μερλιν

Κβαντο (Quantum) απο τη λατινική λέξη που σημαίνει κομματι (αδιαίρετο).

Κβαντικό κύμα είναι η μαθηματική περιγραφή που χρησιμοποιούν οι φυσικοί για τα στοιχειώδη σωματίδια.
(Ηλεκτρόνια Φωτόνια κτλ).

Θα προσπαθήσω να το κάνω πιο λιανά (και να με συγχωρέσει ο φυσικός αν ξεφύγω λίγο απο τον αυστηρό φορμαλισμο)

Λοιπον.

Στη φυσική υπάρχει η έννοια του σωματιδίου. Εγω την καταλαβαίνω σαν "ενα μικρό βοτσαλάκι". Το μικρό βοτσαλάκι έχει καποιες ιδιότητες και συμπεριφέρεταισύμφωνα με συγγεκριμένο τρόπο. Δηλαδη αν το σπρώξεις κουνιέται, αν το αφήσεις στον αέρα θα πέσει και όλες τις γνωστές συνήθειες που έχουν τα καλά βοτσαλάκια.Μία σημαντική ιδιότητα που έχει το βοτσαλάκι (τοσοσημαντικη που τη θεωρούμε δεδομένη) είναι το να έχει συγγεκριμένη θέση. Α ναι το βοτσαλάκι υπακούει στο νόμο του Νευτωνα F=Μ*γ (ναι, αυτη τη χαζομάρα απο το σχολείο) Τέλος το βοτσαλάκι είναι αριθμήσιμο. Δηλαδή μπορούμε να έχουμε ενα βοτσαλακι, δύο βοτσαλακια, 56345 βοτσαλακια κτλ.

Στη φυσική επίσης υπάρχει και η έννοια του κύματος. Το κύμα πάλι εγω το καταλαβαίνω σαν το κυμα στη θάλασσα. Δηλαδή κατι που ταλαντώνεται και προχωράει. Το κύμα έχει και αυτό κάποιες ιδιότητες. Εχει μια ταχύτητα διάδοσης (ποσο γρήγορα πάει) έχει ένα πλάτος (ποσο πάνω-κάτω ταλαντώνεται), τι κάνει αν τρακάρει με άλλα κύματα (φτιάχνει περίεργα σχήματα που οι φυσικοί τα λένε κροσσούς συμβολής) και ολα τα γνωστά. Το κύμα ΔΕΝ έχει συγκεκριμένη θέση αφου για να υπάρξει πρέπει η κινηση του νερου σε ενα σημείο να σπρώχνει το νερό στο παραδίπλα σημείο που σπρώχνει ακόμα παραπέρα κτλ. Το κύμα έχει και αυτο την εξίσωσή του που λέγεται κυματική εξίσωση (πως αλλιώς θα λεγόταν ?) και η εξίσωση αυτή δεν μοιάζει με την εξίσωση του Νευτωνα. Τέλος το κύμα ΔΕΝ είναι αριθμήσιμο και αδιαίρετο γιατί μπορω να έχω οσο κύμα θέλω (κόψε 5 μέτρα κύμα, που λέμε και στο χασάπη)

Οπως φαίνεται, υπάρχει σαφής διαφορά ανάμεσα στα κύματα και τα σωματιδια και ο καθένας μπορεί να τα ξεχωρίσει με την πρώτη ματιά.

Στην αρχή του αιώνα (του 20ου βρε ! όχι του 21ου !) κάτι "περίεργα πραγματάκια" σε κατι εργαστήρια συμπεριφέρονταν πολύ "ανάγωγα". Αλλοτε έμοιαζαν με κύματα, και δημιουργούσαν κροσσούς συμβολής και άλλοτε έμοιαζαν με σωματίδια και μετριόνταν μόνο με ακέραιους αριθμούς. Και φυσικά αρνούνταν να ακολουθήσουν την εξισωση του Νευτωνα η την κυματική εξίσωση.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΑ ? αναφώνησε σύσσωμη η επιστημονική κοινότητα

Η σπαζοκεφαλιά κράτησε για τους φυσικούς της εποχής εκέινη απο το 1900 μέχρι το 1940 (περίπου) οπότε και κατάφεραν τελικά να βρούν μία εξίσωση που να ταιριάζει στην παράξενη συμπεριφορά αυτών των "περίεργων πραγματακιων".

Στην εξίσωση αυτή, το "περίεργο πραγματάκι" περιγράφεται απο ένα κύμα που όμως εχει μιγαδικό (μιγαδικός είναι ένας αριθμος που αν τον πολλαπλασιάσεις με τον εαυτό του σου προκύπτει ένας αρνητικός αριθμος. π.χ. ι*ι = -1) πλάτος και παριστάνει την ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να βρεθει το σωματίδιο σε ένα σημείο του χώρου.

Κατάλαβες ? Εγώ πάντως οχι

Ο Νομπελίστας Richard Feynman που πήρε το βραβείο για τη συνεισφορά του στην κβαντική φυσικη δήλωσε οτι ο ίδιος "δεν καταλαβαίνει" την κβαντική φυσική. Οπότε και εγώ δεν αισθανομαι πολυ χαζος.

Edited by - Angelos on 21/09/2003 12:26:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 13:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενας, ένας με τις ερωτήσεις βρε παιδιά...

Τον τρομάξατε τον φυσικό μας και την έκανε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 13:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο όρος μεταφυσική περιγράφει κάτι που ξεκινάει μετά τη φυσική.Το να υπάρχει λοιπόν και η συμμετοχή ενός φυσικού πιστεύω οτι είναι ότι το καλύτερο μιας και αυτός διευκρινίζοντας τα όρια της φυσικής γνώσης καθορίζει και το σημείο εκκίνησης μας.Το ίδιο συμβαίνει και με τον όρο υπερ-φυσική,πώς να υπερβώ κάτι όταν δεν ξέρω πόσο ψηλά εκτείνεται.
Κατακτήσαμε τους αιθέρες με τα αεροσκάφη στηριζόμενοι σε γνώσεις και εμπειρίες που αποκτήσαμε απο την ζωή μας πάνω στη γή.
Σε αυτήν την ιστοσελίδα ,απο το λίγο καιρό που είμαι μέλος της,διέκρινα μια σοβαρότητα και κυρίως μια ισορροπία απο τα άτομα τα οποία συμμετέχουν.Σε γενικές γραμμές ο χώρος της μεταφυσικής διαθέτει όμως λογής λογής φρούτα και ενίοτε άτομα που προσπαθούν να βρούν μια τοποθεσία για να στεγάσουν την νευρωσική ή ψυχωσική απόδραση τους.Το να υπάρχει λοιπόν ένα άνοιγμα προς τις θετικές επιστήμες και μια επικοινωνία διασφαλίζει και το κύρος αυτών που θέλουν να συμμετέχουν σε αυτά τα πεδία αναζήτησης.Κατα τη γνώμη μου (που δεν διεκδικεί κανενός είδους αλάθητο) ευπρόσδεκτη η προσφορά του φίλου φυσικού και σίγουρα ωφέλιμη.Οι πιθανές αντιθετες απόψεις και ο διάλογος που μπορεί να προκαλέσουν για να γεφυρωθούν ή εν πάσει περιπτώσει να συσχετιστούν και να συνυπάρξουν είναι κάτι που θα ωφελήσει όλους μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 13:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ tomcat ΔΕΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΑΠΛΑ ΖΗΤΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ,ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ,ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ & ΣΕΝΑ ΣΑΝ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ? ΑΥΤΟ ΖΗΤΩ,ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΛΑΪΚΕΥΜΕΝΗ.ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?

Τ.Σ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 14:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑΣΟ

Να σε βοηθήσω λιγο εγω παιδι μου...

Λοιπον, το "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟΒΟΛΤ" ειναι μοναδα μετρήσης ενέργειας. Οπως για παράδειγμα η ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑ που πληρώνουμε στη ΔΕΗ.

1 Ηλεκτρονιοβολτ, αντιστοιχει σε 160 επι δεκα εισ την ΜΕΙΟΝ 21 Joule (ναι αυτη τη βλακεία απο τη φυσική που διαβαζεις στο σχολείο) και αν το μετατρέψουμε σε κιλοβατώρες (αυτο που πληρωνουμε στη ΔΕΗ) βγαίνει 4.4 επι 10 εισ την ΜΕΟΝ 26

αρα 1 Ηλεκτρονιοβολτ = 0.000000000000000000000000004 Κιλοβατώρες.

Ε, τα 12.482.110.115/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟΒΟΛΤΣ είναι

0.000000000000000055 Κιλοβατώρες. Δηλαδη ΨΙΧΟΥΛΑ.

Μια λαμπα καίει σε ενα δευτερόλεπτο 100000000000000 φορες
περισοτερη ενεργεια απο οτι παραγει ο κινητήρας του σαράβαλου.

Παρε καλύτερα ένα πατίνι

Με άλλα λογια, Τασο, μην ψαρώνεις. αυτος που το εγραψε δεν ξερει καν τι ειναι το ηλεκτρονιοβολτ. Ο καθένας μπορει να χρησιμοποιήσει 10 περιεργες λέξεις για να σε πεισει οτι
είναι ειδικός. Ενας που ξέρει κατι πραγματικά, μπορει να το πει με απλά λογια.

Και εγω έχω την απορία που είναι ο φυσικος ?
θελω να μάθω για το σβουρακι που πετάει !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μερλιν
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 05:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μερλιν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ "ANGELOS" ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΛΗΡΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ...(ΦΥΣΙΚΟΣ ΕΙΣΑΙ?)
ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΛΑΤΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?
ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΒΑΝΤΙΚΟ ΚΥΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 10:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερλιν

Χαίρομαι που βοήθησα. Για το "αρνητικό πλάτος" δεν ξερω τι
να σου πω γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν θέλεις να σου προτείνω κανενα βιβλίο για διάβασμα, πες μου τι υπόβαθρο έχεις για να δω ποιό είναι το κατάλληλο.

Για τη σχέση του κβαντικού κυματος με την ψυχή, είναι πολυ απλο.

Το κβαντικό κύμα είναι μια έννοια της κβαντικής φυσικής.
Είναι ένα μαθηματικό κατασκέυασμα για την περγραφή της συμπεριφοράς των στοιχειωδών σωματιδίων. Το μαθαίνεις διαβάζοντας βιβλια φυσικής. Αυριο μπορεί η θεωρία να εξελιχθεί και να μην χρησιμοποιούμε πια αυτή την ένοια.

Η ψυχή είναι μια έννοια της θεολογίας-μεταφυσικής. Εδώ δεν υπάρχουν θεωρίες, συνταγές και μαθηματικές εξισώσεις. Για να την καταλάβεις πρέπει να κοιτάξεις μέσα σου.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως δεν έχουν καμια σχέση μεταξύ τους.

Υ.Γ. ΟΧΙ δεν είμαι ο fyskios. Και ανυπομονώ οσο και εσείς να μαθω ΠΩΣ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΣΒΟΥΡΑΚΙ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 16:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Βλέποντας εδώ και καιρό την ύπαρξη του topic, θέλω να καταθέσω την άποψή μου που είναι η εξής:
Καμμία από τις κατακτήσεις των Φυσικών Επιστημών δεν μπορεί να να βοηθήσει τον άνθρωπο να εμβαθύνει στον εσωτερικό του κόσμο που αποτελεί την κυριότερη αιτία των των διαφόρων εκδηλώσεων που συγκροτούν την ανεξερεύνητη και ανερμήνευτη προσωπικότητα κάθε ατόμου.

Ο Ηράκλειτος είπε: «Η ψυχή του ανθρώπου είναι είναι πολύ δύσκολο να εξερευνηθεί οποιονδήποτε δρόμο και να ακολουθήσει κανείς. Τόσο απύθμενος και ανεξερεύνητη είναι

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 18:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αngelos - Fysikos = 3-0

Eυτυχώς δεν μπήκε αυτογκόλ!...

Παρακαλείται ο Fysikos να επιστρέψει στον αγωνιστικό χώρο για να δώσει συνέντευξη τύπου και να λύσει απορίες...

Ευχαριστώ!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy