ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΨEMMA
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 09:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mακριά από το ψέμμα! Δεν δίνει ανακούφιση στην καρδιά όπως η αλήθεια. Δεν μας παρηγορεί, λυπεί εκείνον που το εκτοξεύει και σαν βέλος σταλμένο από το Θεό, γυρίζει πίσω και πληγώνει τον τοξότη.
ΓKAITE


Παρ' όλα αυτά δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος επί της Γης που να μην έχει πει έστω και μια φορά ψέμματα. Tί είναι αυτό που μας κάνει να χρησιμοποιούμε το ψέμμα; Tί είναι τελικά το ψέμμα; Θα ήθελα τις απόψεις σας

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμε

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 10:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΟ;


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 18:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να απαντήσω στις ερωτήσεις σου... Ίσως όχι τώρα...
Απλά θα'θελα να πω ότι δεν είμαι σίγουρη ότι η αλήθεια αποτελεί βάλσαμο... Ισως όχι σε όλες τις περιπτώσεις...Μου έχει τύχει "στο όνομα της αλήθειας" να πληγώσω κόσμο....Κ τελικά δεν είμαι σίγουρη τι είναι πιο σημαντικό... Μερικές φορές...λέγοντας την αλήθεια (βέβαια, ΠΟΙΑ είναι η αλήθεια; Η δικιά μου αλήθεια; Του άλλου; Νομίζω ότι ως κ αυτή είναι υποκειμενική) σκοτώνεις την ελπίδα... Μερικές φορές η ελπίδα...είναι η αρχή του θαύματος...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 18:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εεε... τώρα να σου πω ότι δεν λέω ψέματα;;;

Ψέματα θα σου πω

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 11:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"TO ΨΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ"

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΚΥΒΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 11:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...πες μου όσα ψέμματα τολμάς,
μόνο μη μου πεις
πως μ' αγαπάς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariearies
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 16:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariearies  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"moebius 1 ...πες μου όσα ψέμματα τολμάς,
μόνο μη μου πεις
πως μ' αγαπάς..."

μήπως ακούς ΡΕΜΟ?????

αν και φανατική της αλήθειας κάποιες φορές ίσως χρειάζεται κανένα ψεματάκι για να μην πληγώσεις τον άλλον....δυστυχώς είμαι η χειρότερη ψεύτρα του κόσμου (δεν μπορώ με τίποτα να πω ψέματα και ο άλλος το καταλαβαίνει κατευθείαν....) ίσως καποια στιγμή γίνω πιό διπλωμάτης με κανένα ψεματάκι που και που....έτσι, για να μην πληγώνω τον κοσμο και τον εαυτό μου χωρίς ουσιαστικά να το θέλω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 16:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''μήπως ακούς Ρέμο?...''

Μαρία με εξέπληξες, κλειστό γράμμα διαβάζεις!!! Σε πειράζω...
Δεν είναι ωραίο τραγούδι?
Εξάλλου λέγονται τόσα ψέμματα στο όνομα της Αγάπης...

Νομίζω πως τα ψέμματα είναι απαραίτητα μόνο για να αποφύγουμε να πληγώσουμε κάποιον...

Για να γίνεις καλή ψεύτρα Μαρία θα προσπαθείς να πείσεις πρώτα τον εαυτό σου, ότι λες αλήθεια και μετά θα το ξεφουρνίζεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariearies
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 17:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariearies  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνο, γενικώς ο Ρεμος είναι πολύύύ καλός (άσχετο με το θέμα μας, αλλά να μην κάνω βρε ένα σχόλιο σαν γυναικα???)

αυτό νομίζω είναι το πιό δύσκολο...να πείσεις τον εαυτό σου που ξέρει την αλήθεια.....γιατί τους άλλους μπορεί και να τους πείσεις αν δεν γνωρίζουν ότι είναι ψέμα....τον εαυτό σου όμως??? δεν θα έχεις τύψεις μετά???

"όχι αγάπη μου, δεν την έφαγα εγώ χθες όλη την τούρτα από το ψυγείο....και ας έβαλα μέσα σε μία μέρα 3 κιλα....αλήθεια σου λέω...γιατί δεν με πιστεύεις???" (εγώ τον έπεισα τον εαυτό μου ότι δεν λέω ψέματα, τα ρούχα όμως που δεν θα μπαίνουν θα μαρτυρούν την αλήθεια!!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moebius 1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 17:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moebius 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο ένα σχόλιο?
Να κάνεις και δύο και τρία!!!
Υπάρχει τίποτα πιο όμορφο από τα γυναικεία σχόλια και το μπλα-μπλα γενικώς?
Ίσως μια τούρτα σοκολατίνα (ωχ, μια σύσπαση στο στομάχι, τρέχουν σάλια, ρεζίλι έγινα)!

Παιδί μου, δεν φταίνε τα τρία κιλά που πήρες! Δεν ήταν καλό το απορρυπαντικό του πλυντηρίου και ''μπήκανε'' τα ρούχα...

Ξέρεις, η θεωρία της προπαγάνδας λέει πως, όσο πιο θρασύ είναι ένα ψέμμα, τόσο ευκολότερα γίνεται πιστευτό!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qex
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 17:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω πιστευω οτι το κυριο ειναι να μην λες ψεματα στον εαυτο σου....

Is DARKNESS leading me?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 17:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχουν "κατηγορίες" ψεμάτων, όπως και αν ακούγεται αυτό. Τα κατα συνθήκη ψέματα, τα ψέματα για να αποφύγουμε κάτι/κάποιον, τα ψέματα για να μην πληγώσουμε τον άλλο...

Σίγουρα αυτές οι κατηγορίες δεν χρυσώνουν το χάπι αλλά δυστυχώς πρέπει να παραδεχτώ με το χέρι στην καρδιά, ότι πολλές φορές έχω καταφύγει στο ψέμα σαν "λύση".

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 10:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΠΡΙΛΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ;


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 10:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΠΡΙΛΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ;

Ποτέ των ποτών την... ΠΡΟΤΑΠΡΙΛΙΑ, αλλά μπορείς να λές όσα ψέματα θέλεις την ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 11:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΠΡΙΛΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΨΕΜΜΑΤΑ;

Ποτέ των ποτών την... ΠΡΟΤΑΠΡΙΛΙΑ, αλλά μπορείς να λές όσα ψέματα θέλεις την ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"



Επιτρέπεται...., δεν επιτρέπετε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 22:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι οι άλλοι αποκαλούν υποκρισία , εγώ το λέω ελευθερία του πνεύματος… (γραμμένο σε έναν τοίχο)

Γιώργος…
..πές τα μεγάλε…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chamuel
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 21:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chamuel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΤΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΛΕΕΙ. Δεν θα μιλήσω σχετικά με το αν κανείς βλάπτει κάποιον λέγοντας ψέμματα,ειναι σίγουρα προφανές πως το να λεει κανεις την αλήθεια οφελει τον ίδιον πάνω απ όλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 22:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Τα φωτισμενα οντα λενε αναγκαστικα ψεματα για να μην προκαλεσουν αντιδρασεις για τις δυναμεις τους.

Οποτε και τα ψεματα εχουν τη χρησημοτητα τους για το καλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hurricane21
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
147 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 22:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hurricane21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε αλεξη οι ανωτερες οντοτητες πιστευω πως απλα αποκρυπτουν την αληθεια και δεν λενε ψεματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 23:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε hurricane21 το να αποκρυπτες την αληθεια δεν ειναι
ουσιαστικα μια μορφη ψεματος.

Παντως μπορει καποιος να πει οτι ολα ειναι ψεματα.
Αυτο επειδη μαθαινουμε καινουρια πραγματα και αφηνουμε τα παλια.

Ολες οι αληθειες που βιωνουμε θα γινουν ψεματα οταν μαθουμε καινουριες,ανωτερες αληθειες.

Αρα ολα ειναι ψεματα εκτος απο μία μοναδικη θεμελιωδη αληθεια,αυτη που δημιουργησε τα παντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2009, 15:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πες μου ένα ψέμα, ν' αποκοιμηθώ

μοναχά για σένα κάνω τον χαζό"

Νικόλας Άσιμος, Λίνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
chamuel
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 03:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chamuel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H αλήθεια αγαπητοι συνομιλητές, δεν γίνεται ποτε να κρύψει τον εαυτό της και να εξακολουθήσει να είναι αλήθεια. Ο τρόπος που μια φωτισμένη ψυχή θα παρουσιάσει μια αλήθεια της, έχει να κάνει με το πόσο φωτισμένη είναι εκείνη η ψυχή και όχι με το τί επιθυμούν ή μπορούν να αντέξουν οι άλλοι. Οι άλλοι σπάνια κατανοούν την αλήθεια μιας φωτισμένης ψυχής, ασχετα με το αν εισπράτουν στοιχεία-οφέλη της δικής της φώτισης.Την αλήθεια του Ιησού ας πούμε, λίγες ψυχές την έχουν αντιληφθεί, αν και όλοι ίσως έχουμε δεχτεί κάποια οφέλη απο αυτήν, οφέλη που έχουν να κάνουν με την πρόσβασή μας σε μια ανώτερη γνώση. Το ιδιο ισχύει βέβαια και με την αλήθεια όλων των φωτισμένων δασκάλων της ανθρωπότητας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilias1972
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2009, 09:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilias1972  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"μισή αλήθεια ίσον με ένα ολόκληρο ψέμα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy