ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΠΑΙΔΙΑ & ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 03:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερώτηση απευθύνεται περισσότερο με αυτούς που μεγαλώνουν παιδιά , όπως και άτομα τα οποία είχαν γονείς που ασχολούνται με τον εσωτερισμό και πήραν το (ας το πούμε) μεράκι από αυτούς

Εσωτερισμός και παιδία … λοιπόν

Οι ερωτήσεις μου….
Πώς ( με τι τρόπο)...
Πότε (σε τι ηλικία) …
και ακόμα αν θα πρέπει..?
……………………καθώς και DO και τα Don’t

Γιώργος
..ο καλοστεκούμενος και κακοντυμένος μυημένος βορείων προαστίων…


Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 18:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα το ανακαλύψω εν καιρώ...μέχρι στιγμής είναι νωρίς...αλλά ο Κέλσος και η sofia7 κάτι μπορούν να μας πουν γι'αυτό...νομίζω...

Α! Δεν είσαι μόνο εσύ κακοντυμένος...και των βορείων προαστίων...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 21:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες Γιώργο!
(εύχομαι να μην μας το χαλάσεις πάλι...ε! μην τα παίρνεις, πλάκα κάνω!κι ας μην είμαι από τα Β.Π )

Πιστεύω πάντως, πως το κρυφό όνειρο πολλών "εσωτεριστών" είναι να δουν την επίτευξη ή τουλάχιστον την πρώιμη είσοδο στον εσωτερικό δρόμο στα παιδιά τους. Μήπως αυτό είναι μια παγίδα; Παρόμοια με τη γνωστότατη σε όλους: Ο γιος μου θα γίνει γιατρός, γιατί κι εγώ γιατρός είμαι...
Βέβαια αυτό δεν είναι ο κανόνας, και κατά την άποψή μου, ούτε θα έπρεπε να είναι, ωστόσο είναι αρκετά πιθανό να συμβεί σε πολλούς από εμάς. Στην προσπάθειά μας - την ειλικρινή μας προσπάθεια - να μην καταστρέψουμε την εσωτερική διαισθητική φλόγα, που από τη φύση τους διαθέτουν τα περισσότερα παιδάκια.
Από την άλλη μεριά βέβαια, γιατί να μην τους δώσουμε αυτή την ευκαιρία, δημιουργώντας με τη συμβολή μας μια νέα γεννιά, πιο indigo -όπως έλεγε ο παλιός μας φίλος;
Αρκετά ερωτήματα, και είμαστε στην αρχή ακόμα...
Θα μπορούσα να μιλήσω για μέση οδό, ισορροπία και τα λοιπά καλά, αλλά όπως λέει και η ρήση: "ιδού η Ρόδος (φτου γμτ!), ιδού και το πήδημα!" Κι επειδή ακόμα παιδάκια δεν μου έδωσε ο καλός Θεούλης, εύχομαι όταν γίνει αυτό, να έχω αποκτήσει την ωρημότητα, για να συμπεριφερθώ αναλόγως.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 00:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Valnta
Υπάρχουν εκατοντάδες χρήστες σε αυτό το φόρουμ.. οπού ο καθένας έχει την δική του άποψη και ιδέα για τον εσωτερισμό… οπότε ας το περιορίσουμε στο τι θεωρεί ο καθένας εσωτερισμό και στο τι ΕΣΥ βάζεις μέσα στο εσωτερισμό..

Ενδιαφέρον αυτό που λες για τα πιτσιρίκια… τελικά ...μήπως τα παιδιά είναι ποιο εσωτεριστές από μας…?


Για να ακούσουμε και καμία γνώμη από αυτούς που έχουν παιδιά…

Γιώργος
Αμαρτία Νο 12: Γαριδάκια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 01:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως τα παιδιά μέχρι να αγγίξουν τον κόσμο των μεγάλων ή να ‘μολυνθούν’ από το σκεπτικό αυτών, βιώνουν αυτά που ο αυτοαποκαλούμενος ‘εσωτεριστής’ δεν φαντάσθηκε ποτέ του. Τα βίωσε όταν και αυτός ήταν ένα παιδί. Τώρα ποια όχι.

Όταν το παιδάκι πιάσει στα χέρια του το πρώτο βιβλίο (τα don’t και τα do, όπως βλακωδώς και γελοιωδώς μας είπε ο Γιώργης, από τα βόρεια προάστια λες και διάβαζα άρθρο σε soft σεξοπεριοδικό ποικίλης ύλης έμοιαζε ο χαρακτηρισμός του. Με διάθεση για αστεϊσμό προφανώς το έκανε, αλλά ένα τέτοιο λεπτό θέμα δεν σηκώνει ίχνος αστεϊσμού.) που θα οριοθετεί, θα βάζει κανόνες, θα ερμηνεύει το ανερμήνευτο, θα χαρτογραφεί το αόρατο κλπ, τότε δυστυχώς παύει να βιώνει. Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν. Ο άνθρωπος αρχίζει να αναρωτιέται όταν παύει να βιώνει την ‘ζωή’, συνεπώς το ‘όλο’.

Τότε ξεκινούν τα ερωτηματικά και το κυνήγι της ‘αλήθειας’.
Μα αφού γνώριζε, γιατί απομακρύνθηκε; Είναι τόσο δύσκολο;
Αφού ο ίδιος έκλεισε την πόρτα και πέταξε τα κλειδιά.

Δεν μπορώ να εξηγήσω τίποτα με λόγια καλοί μου φίλοι.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω Αμαλία τι το ενδιαφέρον βρίσκεις σε τούτο το θέμα, από την στιγμή που δεν έχει….. θέμα.

Δηλαδή να κάνουμε τα παιδιά μας ‘σαν τα μούτρα μας’; Πολύ όμορφα.


Τα παιδιά μας έχουν την ανάγκη για εισχώρηση στους κόλπους της ‘τέχνης’ και της υγιούς ‘φιλοσοφίας’ (Ας αποκαλέσω έτσι την βαθύτερη ανάγκη του ανθρώπου για ‘αυτοέκφραση’.) ούτος η άλλος και η τέχνη μια μορφή φιλοσοφίας θεωρώ πως είναι, εάν όχι ανώτερη αυτής.

. Για τους δύσπιστους, αναλογισθείτε τι μπορεί να κατορθώσει ένας άνθρωπος μέσο αυτής. (της τέχνης)

Δεν είναι όλα ένα παίγνιο.

(Να ζητήσω συγνώμη από τον Γιώργο εάν τον προσέβαλα με τους σκληρούς χαρακτηρισμούς μου.)


Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 24/09/2003 01:36:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 08:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι η γαλούχηση των παιδιών στον εσωτερισμό πρέπει να αρχίσει από πολύ νωρίς μόλις τα παιδιά αρχίζουν να κατανοούν απλές λέξεις όπως καλό-κακό, σωστό-λάθος...πρέπει να τα κάνουμε να δούνε τα πράγματα όπως πρέπει εκ των έσω...να μην δίνουν σημασία στα ακριβά δώρα αλλά στην πράξη αυτή καθαυτή που συμβολίζει την αγάπη του άλλου, να μην κρίνουν έναν άνθρωπο από το αν είναι όμορφος ή ντυμένος άσχημα, να μην διαλέγουν τους φίλους τους γιατί έχουν nitendo και θα τους το δανείζουν... απλά πραγματάκια αλλά τόσο βασικά που αν μπουν σε σωστές βάσεις από νωρίς το παιδί αυτό θα γίνει βαθύτατα εσωτεριστής και ας μην ανοίξει βιβλίο εσωτερισμού ποτέ στη ζωή του...

Αυτή είναι η γνώμη μου...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 09:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεράστιο θέμα άνοιξε ο συντοπίτης Γιώργος.
Ισως το πιό σημαντικό. Δεν νομίζω πως διαφωνεί κανείς πως όταν μιλάμε για τον κόσμο και τα στραβά του, καταλήγουμε πάντα στην έλειψη σωστής παιδείας...
Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες (προγραφίσαντες καλύτερο ?) αλλά θα ήθελα να το δούμε και αλλιώς...

Ο Εσωτεριστής (ο εσωτεριστής πνευματικός άνθρωπος όχι ο καραμπινοεσωτεριστής) καταρχήν δεν πρέπει να εγκλωβίζεται απο τον χωρόχρονο. Τι εννοώ με αυτό ? Οταν θα αποφασίσει να φέρει στον πλανήτη αυτό μια υπόσταση θα πρέπει να ασχοληθεί μαζί της πρίν καν αυτή γεννηθεί...
Με την προσευχή του θα αιτήσει στον Πατέρα ωστε η όλη διαδικασία να εποπτεύεται και να έλξη υπόσταση ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ! Κατάληλη για το κάρμα της,το περιβάλλον που θα μεγαλώσει, τα στοιχεία που μπορεί να της προσφέρει.
Η τεκνοποιία δεν είναι ήπιαμε μια μπύρα,φάγαμε μια μπριζόλα μας σηκώθηκε και βούρ... .Ούτε ..."αυξάνεστε και πλυθήνεστε και λογαριασμό μη δίνετε..."
Μέγα λάθος αυτές οι απόψεις...
Η τεκνοποιία είναι σοβαρότατη πνευματική κίνηση.Μια καινούργια υπόσταση θα έρθει να εξελιχθεί στον πλανήτη αυτό, το πρώτο πράγμα που θα αναρωτηθεί ο εσωτεριστής είναι "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ" ? Πνευματικά πρώτιστος , ψυχικά , υλικά ?
Ακούς τους ανθρώπους και λένε..."Μα τι λεβέντη έβγαλα...,τον σπούδασα,τον πάντρεψα..." και ρωτώ, αυτό είναι ?
Το οτι ο λεβέντης μπορεί να ξηγιέται πούστικα,να κλέβει μέσω του επαγγελματος του, να εκμεταλλεύεται τους συνανθρώπους του δεν μας λέει τίποτα ? Γιαυτό θα συμφωνήσω με την Avallon (θα γκρεμιστεί κανας φούρνος...) ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ , οι απλές πανανθρώπινες αξίες και ιδέες , ΑΓΑΠΗ,ΙΣΟΤΗΤΑ,ΙΣΟΝΟΜΙΑ,ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ,ΣΕΒΑΣΜΟΣ,ΑΝΔΡΕΙΑ,ΤΙΜΗ.
Ο εσωτεριστής θα χάσει το παιχνίδι όταν θα ονομάσει την υπόσταση, "μωρό","παιδί","αγόρι","κορίτσι",άντρας"...
Οχι αυτά είναι κλισέ καταστάσεις που οδηγούν σε σκέψεις τύπου "είναι μωρό δεν ξέρει", "είναι αγοράκι ζηλεύει","είναι άντρας μήπως δεν γα.." ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!! Δίπλα σου έχεις έναν άλλο άνθρωπο, ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΔΕΛΦΟ ΣΟΥ, ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ ,απο που κι ως πού κρίνεις οτι δεν καταλαβαίνει, οτι δεν είναι έτοιμο, οτι δεν πειράζει, οτι δεν χρειάζεται ?
Είμαι της άποψης οτι όλες οι κινήσεις πρέπει να προέρχονται απο φώτηση,προσευχή και στοχασμό.
Οι αρχαίοι ήταν βλάκες που μάθαιναν τα παιδιά απο μικρά μουσική και αρμονία και το σημαντικότερο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ, ενώ εμείς οι έξυπνοι που τα "παρκάρουμε" μπροστά απο το χαζοκούτι...και το μόνο που ρωτάμε "ΔΙΑΒΑΣΕΣ" ?
"ΔΙΑΒΑΣΕΣ" ? Τίποτα άλλο δεν μας ενδιαφέρει...
Αν έχει διαβάσει είναι θεός, αν όχι είναι για "πέταμα" το κωλόπαιδο... Τι και αν δεν έχει φίλους, τι και αν πλακώνεται και μαλώνει με τα άλλα παιδάκια,τι και αν λέει ψέμματα,τι και αν βρίζει σα μαουνιέρης..."ΔΙΑΒΑΣΕΣ" ?...
Συγνώμη αν πολυλογώ αλλά κρίνω το θέμα ΥΨΙΣΤΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ!!! είναι ένα θέμα που το συναντώ καθημερινά και που με προβληματίζει συνέχεια.

Και να θυμόμαστε πάντα τον Χαλίλ..." ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 09:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα περάσω σε άλλο θέμα τώρα και όσοι έχουν ασχοληθεί ελάχιστα με θέματα παιδείας θα το καταλάβουν.
Ο χειρότερος καταστροφέας και συμπιεστής υποστάσεων είναι το Σχολείο.
Αν είχα παιδιά δεν θα τα έστελνα στο σχολείο...
Τι εννοώ με αυτό ?
Χμ...γνωρίζει κανείς απο σας καναν πλούσιο και μορφωμένο άνθρωπο ? Νομίζετε οτι στέλνουν τα παιδιά τους στους καταστροφείς υποστάσεων που λέγονται σχολεία ? Οχι φίλτατοι...για ερευνήστε...(ειδικά στο εξωτερικό)
Εκει μέσα είναι ζούγκλα, εκει μέσα μαθαίνεις να μισείς τον διπλανό σου και να τον βλέπεις ανταγωνιστικά, μαθαίνεις να είσαι γλύφτης,μαθαίνεις να είσαι υποκριτής, μαθαίνεις να είσαι κομπιναδόρος, μαθαίνεις τη μεγαλύτερη βλακεία που ειπωθηκε ποτέ " δημιουργικό άγχος" (είναι δυνατόν να είναι δημιουργικό το άγχος ?)
Οχι, δεν θα άφηνα ποτέ μια υπόσταση στα χέρια βαρεμένων δημοσίων υπαλλήλων , αποτυχημένων (τις περισσότερες φορές) ανθρώπων.
Θυμάμαι στα σχολικά χρόνια μόνο δύο ανθρώπους που ενδιαφερόντουσαν για τα παιδιά και αγαπούσαν πραγματικά αυτό που έκαναν... αλλά θυμάμαι πως το ίδιο το σύστημα του σχολείου τους έπνιξε μέσα στην γκριζούρα του. Ξέρετε γιατι ? Γιατι δίδασκαν στα παιδιά να είναι αληθινά και να μην υποκρίνονται...
Και οι δύο κατέληξαν σε ιδιωτικό σχολείο...
Θα με ρωτήσετε τι θα έκανα... Δεν ξέρω, αν είχα λεφτά θα επέλεγα τους κατάλληλους Δασκάλους και θα δίδασκαν το παιδί μου κατ'οίκον (αυτό ακριβώς που κάνουν οι ψαγμένοι πλούσιοι των οποίων τα παιδιά μετά διαπρέπουν).Αν δεν είχα λεφτά δεν θα έκανα παιδιά...(όπως και κάνω)
Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με την παιδεία θα γνωρίζει να μας πεί για εκείνο το πειραματικό σχολείο που έφτιαξαν κάποτε στην Αγγλία(το κάνουν μάθημα στο Φ.Π.Ψ.) οπου τα παιδιά δεν υποχρεωνόντουσαν να κάνουν τίποτα. Κινιόντουσαν μόνο κατα συνείδηση και αυτό έφερε τρομερά αποτελέσματα. Θα ψάξω να σας βρώ και να δείτε τα στοιχεία, επίσης θα ψάξω να βρώ για τα σχολεία που άνοιγε ο Κρισναμούρτι...εκεί να δείτε παιδεία...
Ξέρω οτι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και οτι μιλάω λίγο απόλυτα αλλά κάποτε θα πρέπει οι εσωτεριστές να ασχοληθούν πολύ σοβαρά με αυτό που λέγεται παιδεία και ειδικότερα οι γονείς να διεκδηκήσουν ΣΩΣΤΗ παιδεία για τα παιδιά... ΣΩΣΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑ = ΛΑΜΠΡΟ ΜΕΛΛΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 10:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το μόνο που θα προσπαθούσα να "εμφυτέψω" σε ένα μικρό παιδάκι είναι
μεγάλο χαμόγελο, αισιοδοξία, και "φυσικότητα".

ο Βίλχεμ Ράιχ στα "παιδιά του μέλλοντος" μιλά γιά "θωρακισμένα παιδιά"...
παιδιά που χάνουν την αθωότητά τους, τη φύση τους, τον αυθορμητισμό, τη χάρη, τη δύναμή τους,
επειδή "οι μεγάλοι και γνώστες"
προσπαθούν να τα "καλουπώσουν"!

τι διαφορετικό είναι ο εσωτερισμός των μεγάλων, από μιά προσπάθεια να επαναφέρουνε μέσα τους αυτό που τους ποδοπάτησε και έσβησε καθώς μεγαλώνανε, η μανία των γονέων τους γιά "εκπαίδευση!

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι διαφορετικό είναι ο εσωτερισμός των μεγάλων, από μιά προσπάθεια να επαναφέρουνε μέσα τους αυτό που τους ποδοπάτησε και έσβησε καθώς μεγαλώνανε, η μανία των γονέων τους γιά "εκπαίδευση!

Χμ... τα παιδιά επειδή είναι μικρά και κάνουν "χαριτωμενιές" δεν πάει να πεί οτι είναι και αυτό που λέμε "αθώα" και "αγνά" και "άμώλυντα" γιαυτό και επέμεινα στο οτι δεν πρέπει να τα βλέπουμε σαν παιδιά αλλά σαν ξεχωριστές πνευματικές υποστάσεις με καταγραφές απο προηγούμενες ενσαρκώσεις, με επιθυμίες ανεκπλήρωτες, με στόχους.
Αν αντιλαμβάνεσαι τον εσωτερισμό σαν "την προσωρινή απώλεια συνείδησης και προσπάθειας προσανατολισμού και προσαρμογής άνευ ευθυνών που δείχνουν τα παιδιά" τότε οκ.Για θυμήσου όμως γιατι αναπωλείς με χαρά τα παιδικά σου χρόνια ? Γιατι τότε Λίλιθ δεν γνώριζες καν την λέξη Ευθύνη. Αλλος "καθάριζε" για πάρτη μας...
Ελα μου όμως που άνθρωπος εκπαιδεύεται σε αυτόν τον πλανήτη και για να μάθει να είναι υπεύθυνος...
Ο εσωτερισμός δεν είναι η ξεγνοιασιά...
Αν όμως αντιλαμβάνεσαι τον εσωτερισμό σαν μια μη χωροχρονική εξέλιξη του Ανθρώπου τότε είσαι υποχρεωμένος να Εκπαιδεύσεις την υπόσταση αυτή ωστε να εκμεταλλευτεί την παρούσα ενσάρκωση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Επειδή έχουμε άσχημες μνήμες απο την έννοια της εκπαίδευσης αυτό δεν πάει να πεί οτι η εκπαίδευση είναι κάτι κακό. Παιδεία θέλει και η αισιοδοξία και ο αυθορμητισμός και τα πάντα.Αν βέβαια ασπάζεσαι το οτι ο πλανήτης αυτός αποτελεί σχολείο για τον Ανθρωπο και όχι οτι ερχόμαστε για να περάσουμε καλά...

Edited by - AION on 24/09/2003 16:02:36

Edited by - AION on 24/09/2003 16:07:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 12:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε εχεμβροτε οσο εσυ εισαι Μέγας Συντονιστής και Κλειδοκράτορας των Forums αλλο τόσο και εγω ειμαι βορείων προαστίων... κακοντυμένος δεν ειμαι σίγουρα...


Τωρα οσο για το το Do and DONT εσυ μπορει να το θεωρείς γελιο και βλακώδες αλλα για καποιον
σαν και εμένα που ζεί στο εξωτερικό εδω πολλά χρόνια ειναι τρόπος εκφρασης ... λυπάμε που η εκφραση μου δεν φτάνει τα ΔΙΚΑ σου standard .. αλλα αυτο ειναι και αν σου αρεσει....

Γιώργος
..δειτε προσεχώς... Το Βούρλο και ο Φραγκάτος


Edited by - Γιώργος on 24/09/2003 23:04:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 15:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Γιώργο! δεν είναι έτσι, και δεν μου αρέσει.

(Που ξαφνικά αποφάσισες να φορέσεις προβιά σοβαρού συνομιλητή! Αλά… βέβαια, κανένας δεν θυμάται το παρελθόν. Όταν όμως έρχεται η ώρα να γράψουμε την ‘σοφία’ μας δεν τα σκεφτόμαστε αυτά.)

Τέλος πάντων, αποσύρομε στα ενδότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 19:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O παιδοψυχολόγος μου είχε πει (τι άγχος κι αυτό - το μωρό είναι ακόμα 9 μηνών) ότι η προσωπικότητα του παιδιού ολοκληρώνεται στην ηλικία των 4-5 χρόνων... όταν το παιδί φθάσει στα χέρια του πρώτου του δασκάλου έχει ήδη "σχηματιστεί" και ο δάσκαλος δεν μπορεί να κάνει πολλά πάνω σ'αυτό.

Συμπέρασμα: ο χαρακτήρας του παιδιού οφείλεται αποκλειστικά στην οικογένειά του (εκτός από το DNA-που κι αυτό βέβαια είναι μέρος της οικογένειας). O τρόπος που το παιδί θα διδαχτεί την σωστή κοσμοθεώρηση από τους γονείς είναι καθοριστικός. Απλά πράγματα βρε παιδιά... να βλέπει τον ευαυτό του σα μέρος του όλου, σαν μέρος της Φύσης,... να μάθει ότι κάθε πράξη μας επιδρά πάνω σε αυτή,να μάθει για τη φιλία... τι πιο εσωτεριστικό?

Ας μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό... δεν είναι όλα τόσο φαιδρά...Τα παιδιά είναι ευτυχία...ακούγεται κοινότυπο και ποτέ δεν περίμενα ότι εγώ θα παραδεχόμουν κάτι τέτοιο αλλά έτσι είναι...

Τα παιδιά δεν χρειάζεται να μυηθούν...είναι Μύστες που διαλέγουν σε ποιά οικογένεια θα έρθουν για να δώσουν μαθήματα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 23:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το μόνο που θα προσπαθούσα να "εμφυτέψω" σε ένα μικρό παιδάκι είναι
μεγάλο χαμόγελο, αισιοδοξία, και "φυσικότητα".


Αγαπητή μου λίλιθ μου άρεσε η λέξη που χρησιμοποιούσες… Εμφυτέψω..

Τελικά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να εμφυτεψεις και να προσπαθήσεις για το καλύτερο….
... όπως μας αναφέρει και ο φίλος ο ΑΙΟΝ πρέπει να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις και το αντίστοιχο περιβάλλον.. με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο οσο αφορά την δημιουργία παιδιών όσο και τον τομέα της εκπαίδευσης….

quote:
Χμ...γνωρίζει κανείς απο σας καναν πλούσιο και μορφωμένο άνθρωπο ? Νομίζετε οτι στέλνουν τα παιδιά τους στους καταστροφείς υποστάσεων που λέγονται σχολεία ? Οχι φίλτατοι...για ερευνήστε...(ειδικά στο εξωτερικό)
Εκει μέσα είναι ζούγκλα, εκει μέσα μαθαίνεις να μισείς τον διπλανό σου και να τον βλέπεις ανταγωνιστικά, μαθαίνεις να είσαι γλύφτης,μαθαίνεις να είσαι υποκριτής, μαθαίνεις να είσαι κομπιναδόρος, μαθαίνεις τη μεγαλύτερη βλακεία που ειπωθηκε ποτέ " δημιουργικό άγχος" (είναι δυνατόν να είναι δημιουργικό το άγχος ?)
Οχι, δεν θα άφηνα ποτέ μια υπόσταση στα χέρια βαρεμένων δημοσίων υπαλλήλων , αποτυχημένων (τις περισσότερες φορές) ανθρώπων.


quote:
Η τεκνοποιία είναι σοβαρότατη πνευματική κίνηση.Μια καινούργια υπόσταση θα έρθει να εξελιχθεί στον πλανήτη αυτό, το πρώτο πράγμα που θα αναρωτηθεί ο εσωτεριστής είναι "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ" ? Πνευματικά πρώτιστος , ψυχικά , υλικά ?


Ζώντας στο εξωτερικό θα επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του ΑΙΟΝ … ίσως το ποιο τραγικό παράδειγμα είναι η απόκτηση παιδιών απλά για την παροχή επιδόματος και σπιτιού από την κυβέρνηση …… υποβάλλοντας τα παιδιά σε μια ζούγκλα αδιαφορίας, βίας ..και μέτριας έως καθόλου εκπαίδευσης… οπού στο τέλος καταλήγουν στην ίδια ζούγκλα (γκέτο ) σαν «πιθηκάκια» οπού η ιδέα του εσωτερισμού είναι εντελός εξωπραγματική ..... (και μετά σου λένε ότι το κοινός ανθρωπάκος την έχει άσχημα.)


Όσο για το μεγάλο χαμόγελο, την αισιοδοξία και φυσικότητα.. δεν χρειάζεται να το εμφυτεψεις.. πιστεύω αυτά υπάρχουν σε όλους μας… και ίδιος σε μικρά παιδία.. αυτό μάλλον που χρειαζόμαστε είναι να το θυμόμαστε που και που……

Αλήθεια πότε ήταν η τελευταία φορά που κοιτάξαμε τις παιδικές μας φωτογραφίες.. ?


Γιώργος
… 3 κουπες + Mind = *****


Edited by - Γιώργος on 24/09/2003 23:23:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 23:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμπέρασμα: ο χαρακτήρας του παιδιού οφείλεται αποκλειστικά στην οικογένειά του (εκτός από το DNA-που κι αυτό βέβαια είναι μέρος της οικογένειας). O τρόπος που το παιδί θα διδαχτεί την σωστή κοσμοθεώρηση από τους γονείς είναι καθοριστικός. Απλά πράγματα βρε παιδιά... να βλέπει τον ευαυτό του σα μέρος του όλου, σαν μέρος της Φύσης,... να μάθει ότι κάθε πράξη μας επιδρά πάνω σε αυτή,να μάθει για τη φιλία... τι πιο εσωτεριστικό?

το "διδαχτεί" ειναι που τα πράγματα δεν ειναι και τόσο απλα..φίλη Αvallon..

Γιώργος.
καλύτερα να σε θεωρούν ένοχο… από το να σε θεωρούν ανίκανο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 23:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το μεγάλο χαμόγελο, την αισιοδοξία και φυσικότητα.. δεν χρειάζεται να το εμφυτεψεις.. πιστεύω αυτά υπάρχουν σε όλους μας… και ίδιος σε μικρά παιδία.. αυτό μάλλον που χρειαζόμαστε είναι να το θυμόμαστε που και που……

αυτό μου θύμησε μιά καταπληκτική ταινία-σταθμό στον κινηματογράφο...

"η ζωή είναι ωράια" με τον Benini
γιά όσους δεν τη γνωρίζουν, είναι η ιστορία μιάς ευραικής οικογένιας που στο 2ο παγκόσμιο πόλεμο τους κλείνουν σε στρατόπαιδο συγκέντρωσης. το μικρό παιδάκι είναι μαζί με τον πατέρα του. αυτός προσπαθεί να πίσει το παιδί ότι όλα είναι καλά και ωραία, ώστε το παιδί να μη τρομάξει, οπότε του παρουσιάζει μιά άλλη πραγματικότητα... δεν υπάρχει πόλεμος, στρατόπαιδα συγκέντρωσης, βασανιστήρια, θάνατος...
όλα είναι ένα παιχνίδι δράσης, που το παιδάκι συμμετέχει.

η ταινία αυτή λοιπόν παρουσιάζει ακριβώς αυτό. την προσπάθεια δηλαδή του πατέρα να διατηρήσει στο πρόσωπο του παιδιού ένα χαμόγελο, ακόμη και όταν όλος ο κόσμος γύρω του καταρρέει και χάνεται...

πάντως, πιστεύω ότι αν και το χαμόγελο υπάρχει στα παιδιά, είναι εύκολο να χαθεί από το πρόσωπό τους. ίσως τότε η λέξη "εμφυτεύω" μα μην αναφέρεται στην παρουσία του χαμόγελου, αλλά στις εσωτερικές συνθήκες που το δημιουργούν. από κει και πέρα, ο ρόλος του γονέα είναι κατά τη γνώμη μου όχι μόνο να εμφυτέψει τον σπόρο (εσωτερική συνθήκη) αλλά και να τον ποτίζει, μέχρι το μικρό ανθρωπάκι να μεγαλώσει, να γίνει γερό και δυνατό...

έχει αποδιχτεί επιστημονικά (πχ. η διατριβή / βιβλίο "emotional intelligence") ότι ένα αισιόδοξο και χαμογελαστό παιδί καταλήγει πιό δυνατό στις διάφορες κακουχίες της ζωής.

τελικά, θυμηθείτε και όλες αυτές τις διάφορες ψυχο-τεχνικές, που απευθύνονται σε μεγάλους και σκοπό έχουν να επαναφέρουν στον άνθρωπο τη χαμένη -κάποιες φορές- αισιοδοξία, όπως η μέθοδος Silva ή το Neuro-Linguistic-Programming...

Γκιβμιεκίς -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 11:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω την ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ αποψη,οτι δεν εχουμε ΤΙΠΟΤΑ να "εμφυτεψουμε"στα παιδια,περα απ τους φοβους μας,τις προσωπικες μας ανασφαλειες,τη βια,την αρχηφιλια,που υποστηκαμε και ανεξελεγκτα εως ασυνειδα,"διδασκουμε"..
τα παιδια ειναι ΘΕΟΙ!!!!Το μονο που εχουμε δικαιωμα και υποχρεωση να κανουμε,ειναι να ΜΑΘΟΥΜΕ απ αυτα..μαθαινουν παιζοντας,παιζουν μαθαινοντας..το δρομο μας τον δειχνουν!ποιοι ομως εχουν ξεφυγει απ τη φτηνεια τους,ωστε να θελουν να μαθουν??????????

ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΓΑΠΗ & Η ΔΥΝΑΜΗ
ΑΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 12:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα παιδιά είναι Θεοί

Ωραίο σα σύνθημα αλλά...
Δυστυχώς δεν είναι!
Ας μην παίζουμε άλλο με τις λέξεις. Θεός=Τέλειο και το τέλειο δεν γίνεται να γεννηθεί Τέλειο και να εγκλωβιστεί στην συνέχεια απο το μερικό. Αν ως παιδιά είμασταν Θεοί , θα ήμασταν και τώρα... Ο Θεός δεν έχει ημερομηνία λήξης ούτε χαλάει...
Τα παιδιά αν ήταν Θεοί δεν θα χρειαζόταν να κατεβούν στον ΠΛΑΝΗ-ΤΗ και να μαθητεύσουν.
Τα παιδιά είναι ανολοκλήρωτες,ατελείς, ανθρώπινες υποστάσεις όπως και ο κάθε άνθρωπος αν δεν ακολουθήσει πορεία ΕΞΕΛΙΞΗΣ.

Αλήθεια...μιλάτε όλοι λές και τα παιδιά παραμένουν για πάντα παιδιά και όμως η εποχή της αθωότητας δεν διαρκεί πάνω απο δέκα συνολικά χρόνια... ΜΕΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 15:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΥΜΩΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΠΟΥ
ΟΛΟΙ - ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ 'Η ΑΘΕΛΑ - ΜΟΥ ΕΜΦΥΣΗΣΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ.

ΑΓΑΝΑΚΤΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ "ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ" ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ, ΚΑΙ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΣΦΥΡΙ!

ΚΑΙ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ: ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ) ΔΙΧΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ Γ@#~@@*$#@ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ, ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ? ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΕΛΘΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΓΚΕΡΑΣΜΟΣ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...

ΑΙΟΝ, ΓΡΑΦΕΙΣ "Οι αρχαίοι ήταν βλάκες που μάθαιναν τα παιδιά απο μικρά μουσική και αρμονία και το σημαντικότερο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ" ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΜΑΘΑΙΝΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ? Ή ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ?

THE ANGRY TRAVELLER

ΥΣ. ΓΙΩΡΓΟ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ. ΠΟΥ ΖΕΙΣ?

Edited by - Traveller on 25/09/2003 15:15:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 15:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλωντας να αποφύγω την λέξη Πολιτική ,η οποία ερεθίζει με άσχημο τρόπο μερικούς ανθρώπους ,χρησιμοποίησα την κοινωνικοποίηση.
Ισως να μην ήταν και το πιο εύστοχο.
Τα παιδιά στην αρχαία Ελλάδα μάθαιναν απο μικρά τους νόμους, την αξία της κοινωνίας, την αξία του κοινωνικού συνόλου και της πολιτείας ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑς ΓΛΟΙΩΔΕΣΤΑΤΟΥΣ ΤΡΙΑΝΤΑΡΗΔΕΣ ΟΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ !
Συνήθως οι τριαντάρηδες αυτοί δεν "φυτρώνουν" αλλά κάπου μεγαλώνουν...με το χαμόγελο μιας απαθέστατης αισιοδοξίας που είναι σα να σου λέει "αφού έχουμε να φάμε δε μας νοιάζει τίποτα άλλο"!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 15:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να συμπληρώσω στο θέμα που έχετε ξεκινήσει αναφέροντας μια φράση που η κόρη μου συνιθίζει να λέει "τελικά το πιο δύσκολο πράγμα είναι να μεγαλώνεις γονείς"..
Τα παιδιά είναι μια μεγάλη πηγή γνώσεως και ίσως έχουν τα πάντα εκτός από αυτά που αρχίζουμε και τους αφαιρούμε ένα-ένα
Στο θέμα ακριβώς που χειρίζεται αυτό το forum είναι πολύ ευαίσθητο το ερώτημα. Δηλαδή όλοι εδώ που μιλάμε έχουμε απόλυτη βεβαιότητα για τα θέματα εσωτερισμού έχουμε κατασταλΛάξει απόλυτα στα πάντα? Και πολύ περισσότερο έχουμε δημιουργήσει και αναμφισβήτητα ινδάλματα όπου ένα παιδί μπορεί να απευθυνθεί σαν να πηγαίνει να μάθει ποδόσφαιρο? Ισως θα έπρεπε λοιπόν να ακολουθήσουμε και σ'άυτό το θέμα το πρώτο κανόνα που θα έπρεπε να ακολουθήσουμε και στη ζωή μας
ΣΕΒΑΣΜΟ στις ανάγκες στις ιδιαιτερότητες και στις αναζητήσεις ενός άλλου πλάσματος και συμφιλίωση μαζί του για να μπορέσουμε χέρι χέρι να πλησιάσουμε περισσότερο την αλήθεια της ψυχής μας. Αυτό ζητούν και τα παιδιά ότι κι εμείς ΣΕΒΑΣΜΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω την ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ αποψη,οτι δεν εχουμε ΤΙΠΟΤΑ να "εμφυτεψουμε"στα παιδια,περα απ τους φοβους μας,τις προσωπικες μας ανασφαλειες,τη βια,την αρχηφιλια,που υποστηκαμε και ανεξελεγκτα εως ασυνειδα,"διδασκουμε"..
τα παιδια ειναι ΘΕΟΙ!!!!Το μονο που εχουμε δικαιωμα και υποχρεωση να κανουμε,ειναι να ΜΑΘΟΥΜΕ απ αυτα..μαθαινουν παιζοντας,παιζουν μαθαινοντας..το δρομο μας τον δειχνουν!ποιοι ομως εχουν ξεφυγει απ τη φτηνεια τους,ωστε να θελουν να μαθουν??????????

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.....
ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ.......
.........................................................ΕΜΦΥΤΕΥΜΕΝΗ ΒΟΥΛΗΣΗ
ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ.......ΕΜΦΥΤΕΥΣΤΕ....

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 25/09/2003 16:01:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλησπέρα σε όλους...

Μιας και η 'Αβαλλον ΜΑΡΤΥΡΗΣΕ ότι έχω την ΙΔΙΟΤΗΤΑ του ΓΟΝΕΑ, ας πώ την άποψή μου...

Πρέπει να ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, να ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΩΣ ΠΑΙΔΙΑ και ΟΧΙ ως μεγάλοι...
Που σημαίνει απλά, ότι το να ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ", είναι απο λάθος μέχρι επικίνδυνο...

Τα ΠΑΙΔΙΑ, είναι ΟΝΤΩΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ (παρατηρήστε ότι δεν έχω εισαγωγικά τώρα στη λέξη) και αυτό γιατί ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ, αλλά με το ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...
Σε άλλο τόπικ έχω αναπτύξει το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ (όχι τι "εγώ" ΦΑΝΑΤΑΖΟΜΑΙ, αλλά τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ) και ανέφερα πώς ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ, δε λειτουργεί με τη ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ, αλλά με την ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ και τα εργαλεία της, πράγμα που τα ΠΑΙΔΙΑ αυτό κάνουν...

Πράγματι έχω μάθει ΠΟΛΛΑ απο τα παιδιά μου...
ΠΟΛΛΑ.....

Βλέπω μια "εμμονή" στην ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ...
Δυστυχός θα σας στεναχωρίσω, αλλά ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΠΩΣ, θα "εμφυτευσουμε" στα παιδιά αυτό το οποίο είναι ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΜΑ
Γιατί η έννοια του ΕΜΦΥΤΟΥ και της ΕΜΦΥΤΕΥΣΗΣ, είναι ότι το παιδί το έχει ΗΔΗ απο τη γέννησή του, κάτι που είναι ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΛΗΘΙΝΟ...

Και μια μικρή "διόρθωση"...
Τα παιδία είναι ΤΟΣΟ ΘΕΟΙ, όσο είμαστε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ (οι "μεγάλοι")...
Αυτό όμως που τα παιδιά έχουν ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ, είναι "η βασιλεία των ουρανών", εξού και το ότι ο Ιησούς ΖΗΤΗΣΕ να τα αφήσουν να πάνε κοντά του...
Μια ακόμα ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ που πολλοί ουτέ ΚΑΝ την έχουν προσέξει...

Εμ βέβαια, αφού ΕΜΕΙΣ οι ΜΕΓΑΛΟΙ τα ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΑ...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 17:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιας και η 'Αβαλλον ΜΑΡΤΥΡΗΣΕ ότι έχω την ΙΔΙΟΤΗΤΑ του ΓΟΝΕΑ, ας πώ την άποψή μου...

Oχι που θα σ΄άφηνα...
Ελπίζω να μη σου' κανα χαλάστρα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katamala
Νέο Μέλος

Cyprus
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 00:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katamala  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
------------------------------------------------------------------------------------------
ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ , οι απλές πανανθρώπινες αξίες και ιδέες , ΑΓΑΠΗ,ΙΣΟΤΗΤΑ,ΙΣΟΝΟΜΙΑ,ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ,ΣΕΒΑΣΜΟΣ,ΑΝΔΡΕΙΑ,ΤΙΜΗ.
------------------------------------------------------------------------------------------
Δίπλα σου έχεις έναν άλλο άνθρωπο, ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΔΕΛΦΟ ΣΟΥ, ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ ,απο που κι ως πού κρίνεις οτι δεν καταλαβαίνει, οτι δεν είναι έτοιμο, οτι δεν πειράζει, οτι δεν χρειάζεται ?
Οι αρχαίοι ήταν βλάκες που μάθαιναν τα παιδιά απο μικρά μουσική και αρμονία και το σημαντικότερο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ, ενώ εμείς οι έξυπνοι που τα "παρκάρουμε" μπροστά απο το χαζοκούτι...και το μόνο που ρωτάμε "ΔΙΑΒΑΣΕΣ" ?
------------------------------------------------------------------------------------------
Χμ...γνωρίζει κανείς απο σας καναν πλούσιο και μορφωμένο άνθρωπο ? Νομίζετε οτι στέλνουν τα παιδιά τους στους καταστροφείς υποστάσεων που λέγονται σχολεία ? Οχι φίλτατοι...για ερευνήστε...(ειδικά στο εξωτερικό)
------------------------------------------------------------------------------------------
Δεν ξέρω, αν είχα λεφτά θα επέλεγα τους κατάλληλους Δασκάλους και θα δίδασκαν το παιδί μου κατ'οίκον (αυτό ακριβώς που κάνουν οι ψαγμένοι πλούσιοι των οποίων τα παιδιά μετά διαπρέπουν).Αν δεν είχα λεφτά δεν θα έκανα παιδιά...(όπως και κάνω)
------------------------------------------------------------------------------------------
Re arhige den nomizeis oti afta pou les einai ligo antifatika?Pia koinonikopoiisi me prosopikous daskalous kai prasina aloga?mipos tha ferneis kai tin omada tou olimpiakou na ton mathei na paizei sosto podosfero?Gia ela ligo stin pragmatikotita.Pios gonios einai se thesi na plironei gia paidia sto spiti?edo den mporoun na plironoun gia frontistiria.Tosa hronia palevoume gia dorean paidia kai esi milas gia idiotika sholeia.Auta eprepe na palevoume gia na ta klisoume kai ohi na milame me toso zilo,as palepsoume gia ola ta paidAKIA kai ohi mono gia to diko mas me daskalo stο spiti(mpori na pame kai ston paradiso an to kanoume afto :)
Na stamatisoume na kanoume paidia!!!e auto den einai lisi,auti tin hari den tha tin kanoume se kanena.
Alla gia na min ksefevgoume apo to thema.As afisoume ta paidAKIA na anaptiksoun mona tous to diko tous esoterismo kai OHI TON DIKO MAS na min milame gia epivoles kai ipovoles.Nai stin sosti kathodigisi(pan metron ariston),nai stin stiriksi nai stin morfosi ohi omos stin "fasistiki" diapedagogisi.Tora poso kai pos tha anaptihthi o esoterismos tous pistevo den mas peftei kai polis logos.
To oti tha mas miasoun se polla pragmata afto einai anamfivolo,mazi mas megalonoun.As diorthothoume lipon mazi tous isos na einai mia kali efkeria(mpori kai i teleftaia),me auton ton tropo na eimaste sigouroi oti tha ehoume ta kalitera apotelesmata,kai auto pou ipe i λιλιθ gia tin aisiodoksia einai poli simantiko(ohi epivoli alla entharinsi).
Etsi me ton esoterismo tou kathe anthropou pleon giati kanenas den meni paidi (oso afora tin ilikia)mpori na diorthothi kai to olo kinoniko sinolo.
Na me sinhorite an ksefiga.
Efharisto

AHsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 10:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας.
Αληθεια εσεις ποσο παιδια ειστε ακομη;εχει απομεινη μεσα σας κατι απο την παιδικη α8ωοτητα ενας εσωτεριστης κατα την γνωμη μου κρατα καποια στοιχεια αγνα και ποτε δεν τα χανει στην παροδο του χρονου.
ΑΙΟΝ γραφεις>Συνήθως οι τριαντάρηδες αυτοί δεν "φυτρώνουν" αλλά κάπου μεγαλώνουν...με το χαμόγελο μιας απαθέστατης αισιοδοξίας που είναι σα να σου λέει "αφού έχουμε να φάμε δε μας νοιάζει τίποτα άλλο.
Υπαρχουν πολιτες χωρις παιδεια,ατεγκτοι,τους συναντας παντου δεν εχουν ηλικια,αλλα ειναι ΑΣΧΗΜΟΙ μεσα κι εξω...
Τι παιδια θα μπορουσαν να διαμορφωσουν αυτοι;
To πρωτο σχολειο για τα παιδακια ειναι η οικογενεια,αν βρισκουν ΑΓΑΠΗ και ΑΠΟΔΟΧΗ μεσα σ αυτη,ασχετα απο το οικονομικομορφωτικο επιπεδο της καθε οικογενειας μεγαλωνουν ομαλα.
Τα παιδια βλεπουν πραγματα που ενας εσωτεριστης ενηλικας χρειαζεται χρονια πνευματικη ασκηση για να τα δει και αυτο γιατι εχουν αγνα ακομη ενστικτα,που οι ενηλικες προσπαθουν με καθε τροπο να καταστρεψουν κΑΙ ν αρπαξουν αυτη την αθωοτητα.
Αφηστε τα παιδια να ειναι ΠΑΙΔΙΑ,να ονειροπολουν,δωστε τους την ΣΙΓΟΥΡΙΑ οτι ειναι ΣΠΟΥΔΑΙΑ,μικροι ηρωες,και πολυ ΑΓΑΠΗ και ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ,ειναι η τροφη της ψυχης,μονο ετσι θα μπορεσουν να γινουν υγειης ενηλικες,και κατι που διαβασα πιο πανω και συμφωνο απολυτα ειναι οτι τα παιδια δεν ειναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ,δηλαδη κτημα μας ΑΝΟΙΚΟΥΝ σε ολους καΙ πιο πολυ στον ευατο τους.Μερικοι γονεις πιστευουν οτι ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΑ ΟΝΕΙΡΑ μπορουν να τα υλοποιησουν στα παιδια τους,γι αυτο και βλεπουμε τραγικα παραδειγματα ανθρωπων μαιμουδων τα πιθικοειδη,οι οποιοι ποτε δεν ειχαν δικη τους αποψη για την ζωη τους...παντα καποιοι αλλοι αποφασιζαν γι αυτους,ΓΟΝΕΙΣ,ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ,ΔΑΣΚΑΛΟΙ.
Σκετη μελαγχολια,ανια,πληξη,κι ενοχη.
Η μονη αντιβιωση για το κτηνος που περιεχουμε ειναι η Παιδεια.Η αληθινη παιδεια και οχι η ανευθυνη εκπαιδευση και η πληροφορια χωρις κριση και χωρις ανησυχη αμφισβητουμενη συμπερασματολογια.Αυτη η παιδεια που δεν εφησυχαζει ουτε δημιουργει αυταρεσκεια στον σπουδαζοντα,αλλα πολλαπλασιαζει τα ερωτηματα και την ανασφαλεια.
Αυτα κλεινωντας νομιζω πως εχω ξεφυγει καπως,συγνωμη για την φλυαρια.
ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosiemar
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 00:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosiemar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγαλώνω δυο παιδιά και συνάμα με μεγαλώνουν και αυτά.

από την δεκαχρονη εμπειρια μου θα ηθελα να πω τα εξης στον φιλο γιωργο και σε οσους αντεχουν να διαβασουν το .....κατεβατο.

παρακολούθησε το παιδί σου. θα ξέρεις οταν ειναι ετοιμο για την επομενη φαση της ζωης του. Δεν υπαρχουν συγκριμένες ηλικιες, το καθε παιδι ωριμαζει στην δικια του πρωσοπική ώρα.

δεν υπαρχουν must. ξεπεραστε το επιτελους. γιατι τελειωνοντας το λυκειο το παιδι πρεπει να εχει αγγλικα γαλλικα πιανο να εχει γυρισει τα μουσεια ολου του κοσμου να εχει διαβασει τους κλασσικους και μη να εχει μυηθει στο θεατρο την οπερα την τεχνη κλπ και να εχει μπει στην γαματη σχολη; μετα τι γινεται καιγεται και χανει;

τι να εμφυτεψεις και να εμφυσησεις; τελικά δεν θα μαθουν και δεν θα κανουν αυτα που τους λες αλλα αυτα που σε βλεπουν να κανεις ακομα και οταν νομιζεις οτι εχει κρυφτει επιμελως, πιστεψτε με!

Δεν υπαρχουν αγνα και αθωα παιδια, σκυλια γατια κλπ. Απο την ηλικια των 1,5 θα πουν ψεμματα θα χτυπησουν θα φιλονικησουν θα κρυψουν θα χλεβασουν. υπαρχουν απλως ανθρωποι σε πολλοι μικρα σωματακια χωρις τον καταλληλο ογκο δεδομενων και εμπειριων για να μεταφρασουν τι συμβαινει γυρω τους εξου και η εικονα της αθωοτητας. ειδικα σημερα που το χαζοκουτι εχει μπει για τα καλα στα σπιτια μας πια αθωοτητα;

διαπαιδαγωγω τα παιδια μου στο δημοσιο σχολειο και δεν θα το αλλαζα με τιποτα. ειμαι παιδι του δημοσιου ελλαδας και αλλοδαπης κατοχος master και οχι ιδιαιτερα λαμπρό μυαλο αλλα λαμπρη ανορθογραφη!. ειχα και εγω τους αναποδους και απαισιους δημοσιους υπαλληλους για δασκαλους και με εμαθαν να εκτιμω τους καλους. αλλωστε δεν χρειαζεται παραπανω απο ενα μεντορα ο ανθρωπος στην ζωη του.

καθε μερα τα παιδια μου μου θυμιζουν μια ξεχασμενη πτυχη του δικου μεο παρελθοντος. τα λατρευω γι'αυτο και μονο. θυμαμαι οτι το μονο που ήθελα ηταν να με αφηνουν να κανω το δικο μου. τι παει να πει καει;θελω να πιασω! τι παει να πει κακο; θελω να το κανω!

ηλελα απο τους γονεις μου να βρισκονται πισω μου να ζητωκραυγαζουν τις επιτυχιες μου να με ενθαρρυνουν στα λαθη μου να βριζουν τις αδυναμιες μου. δεν ειχα τετοιους γονεις. προσπαθω να γινω τετοια γονεας για τα παιδια μου.

βλεπω την μεγαλη να απομακρυνεται σιγα σιγα και πανηγυριζω! σεβομαι την δυναμη της διαφωνω με τις επιλογες της συζητω τους προβληματισμους της και ..... δαγκωνομαι. το μεσα μερος του μαγουλου μου ειναι μια μονιμη πληγη. ειπα πολλα, ειπα λιγα, τα ειπα λαθος και ουτω καθεεξης.

πολλοι μου δινουν συγχαρητηρια και με λενε καλη μητερα. τον τιτλο αυτο η καποιον αλλο εχουν μονο τα παιδια μου δικαιωμα να μου τον δώσουν. θα κριθω θα αξιολογηθω θα βρεθω ανεπαρκης γιατι το να συμβει κατι αλλο θα ηταν εναντια στην φυσική ροη των πραγματων, και οταν μια μερα τα παιδια μου κανουν παιδια θα ΕΔΡΑΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΩΣ ΜΗΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!!

Οτιδηποτε αλλο θα ηταν αφυσικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 11:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πρόσεξε καλή μου τι λες!
Εγω νωρίτερα κάτι ανέφερα για παιδοψυχολόγο και κάποιος με υψηλό Iq έβγαλε το συμπέρασμα ότι έτρεχα το μόλις (τότε) 6 μηνών μωρό μου σε ψυχολόγους... Αντε να εξηγήσεις ότι απλά συμμετείχα τον Ιούνιο σε μια εκδήλωση των pampers όπου μας μίλησαν ψυχολόγοι!
Μέχρι στιγμής απ'ότι καταλαβαίνω τα πας περίφημα σα μητέρα και συγχαρητήρια! Ακρως εσωτεριστική η στάση σου
Οσο για το δημόσιο σχολείο είμαι και εγώ της ιδίας άποψης... Από τώρα οι γνωστές μου με ρωτάνε σε ποιό σχολείο θα την γράψω όταν μεγαλώσει και φρίττουν όταν τους λέω στο πλησιέστερο δημοτικό!
Να΄σαι καλά και να συνεχίσεις το λειτούργημα αυτό με μεράκι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 10:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 12:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μεγαλώνω δυο παιδιά και συνάμα με μεγαλώνουν και αυτά.


Αχ, και να μπορούσαν όλες οι μανούλες να το πούνε αυτό!


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy