ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες φωτογραφίες!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 18:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλοκαίρι που μας πέρασε , ο αδελφός μου τράβηξε 2 φωτογραφίες, όπου εμφανίζονται περίεργα "φωτα" στη φωτογραφία που φυσικά δεν υπήρχαν τη στιγνή της φωτογράφησης.
Εκείνο που ξέρω στα σίγουρα είναι ότι το φιλμ δεν έχει πάρει φως, (μιας και ασχολούμαι με τη φωτογραφία), και φυσικά δεν υπάρχει καποια επεξεργασία στις φωτογραφίες, καθώς έχω τα αρνητικά και είναι ακριβώς έτσι όπως εμφανίζονται στις φωτογραφίες.
Σας τις βάζω να μου πείτε και εσέίς τη γνώμη σας...
Φιλικά..

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...

epta
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 21:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΠΙΣΤΕΥΩ, ΑΠΟ ΕΓΚΕΙΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΡΗ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 07:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δευτερη ειδικα φωτογραφια δεν εχει απολυτως τιποτα το περιεργο απλα εχει βαλει αυτος που τραβα την φωτογραφια την μηχανη να κρατησει το κλειστρο ανοιχτο για μερικα δευτερολεπτα γιαυτο φαινοντε και οι κινησεις τον ανθροπων στην βαρκα .Ουτε στην δευτερη φωτο βλεπω κατι το αξιοπεριεργο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 10:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδιά οι φωτγραφίες τραβήχτηκαν στα Μέθανα.
Φίλε Terpandros το περίεργο στη 2η φωτογραφία για μένα είναι το φως που εμφανίζεται στη βάρκα (που φυσικά δεν υπήρχε όταν τραβήχτηκε η φωτογραφία), και όχι οι άνθρωποι. Πρόσεξε σε παρακαλώ αν θες και την αντανακλασή του στη θάλασσα, που δείχνει όντως να είναι κάποιο φως και όχι σφάλμα του φιλμ.
Όσο για τηην πρώτη φωτογραφία εμένα μου κάνουν εντύπωση τα φώτα πουεμφανίζονται δίπλα στο άτομο, τη στιγμή που η φωτογραφία τραβήχτηκε με φλας και σε απόλυτο σκοτάδι.
Φιλικά

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epta
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 23:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
iaira, καλό θάταν να ανατρέξεις στο περιοδικό ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΗΜΑΡ στα τευχη 19 και 21 στα κεφ.ΤΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ και Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 00:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή iaira,

Καλώς μας ήλθες πάλι!!!!Σε έχουμε χάσει.
Σχετικά με τις φωτο.Δεν θα αντιδικίσω με τον φίλο που θεωρεί ότι
το διάφραγμα έμεινε ανοικτό.(μιλάω για την φωτό με τον κύριο στην
βάρκα).Αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο,τότε όλη η φωτογραφία θα είχε την
εμφάνιση της διπλοτυπίας.(Πόζα πάνω στην πόζα).Δηλαδή θα είχαμε κάπου
και ένα δευτερεύον είδωλο του κυρίου,που θα είχε δημιουργηθεί μόνο και
μόνο από την κίνηση της βάρκας (λόγω οιασδήποτε έντασης κυματισμού),
αλλά και της κίνησής του λόγω αναπνευστικής λειτουργίας.Εφ' όσον η
φωτό είναι τραβηγμένη με φλάς και από ότι φαίνεται λειτουργεί σωστά,
η φωτογραφική μηχανή,
πρέπει να αποκλείσουμε την περίπτωση του ανοιχτού για κάποιο χρόνο
διαφράγματος.Ο αγαπητός φίλος πιθανώς δίνει αυτή την εξήγηση διότι
θα γνωρίζει τι εντυπωσιακά εφέ μπορεί κανείς να πραγματοποιήσει κατά
την διάρκεια νυκτερινής φωτογράφισης με ταχύτητα "Β".
Συγκεκριμένα τώρα για την φωτό οι πιθανές εξηγήσεις είναι δύο:
1.Έχουμε φωτογράφιση ενεργειακού κροσσού.(Τέτοια φωτό έχει τραβηχτεί
τυχαία από φίλο μου,νύχτα κατά την διάρκεια αναπαράστασης των Ισθμί-
ων Εορτών 1970 καλοκαίρι).
2.Κάποιο φωτεινό αντικείμενο με ταχύτητα μεγαλύτερη της ταχύτητας του
διαφράγματος σε "θέση φλας" αποτυπώνεται κατ΄αυτόν το τρόπο,καίγο-
ντας το φίλμ,όση ώρα τούτο βρίσκεται εκτεθιμένο κάτω από τον ελά-
χιστότατο χρόνο διαφράγματος φλάς.Η μεγάλη ταχύτητα του αντικειμέ-
νου το καθιστά αόρατο στο γυμνό μάτι.

Για την δεύτερη φωτό δεν έχω να πω κάτι συγκεκριμένο διότι σαφέστα-
τα υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας διαφράματος.Η φωτεινή αποτύπωση που
φαίνεται τόσο την βάρκα όσο και σαν ανάκλαση στο νερό,μπορεί να οφείλεται σε κάποιον οργανισμό (πχ.πυγολαμπίδα),ο οποίος αποτυπώνε-
ται κατ'αυτό τον τρόπο,λόγω του ανωτέρω αναφερθέντος προβλήματος.

Αγαπητή φίλη να σε βλέπουμε συχνότερα!!!!!!!!!!!!!

Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 13:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΦΕΡΩ ΓΝΩΜΗ ΑΠΛΑ ΕΝΑΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΝΤΑ.

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΒΑΡΚΕΣ (ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΛΛΕΣ -ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΨΑΡΑ) ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
ΟΙ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ.

ΣΕ ΔΥΟ ΜΟΝΟ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΟΥΝΗΜΕΝΗ ΟΛΗ Η ΦΩΤΟ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΕΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΦΙΛΗ iaira ΣΤΗΝ 2 ΦΩΤΟ ΕΧΕΙΣ ΦΛΑΣ????

ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΦΩΤΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΕΤΡΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 14:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη iaira αρκετα περιεργες οι φωτογραφιες σου.
Μιας και ασχολεισαι με τι φωτογραφια θα μπορουσες να μας πεις καποιες τεχνικες λεπτομερειες της φωτογραφησης οπως ποσα ISO ηταν το φιλμ (100,400 περισσοτερο) για να δουμε αν εχει μεγαλυτερη ευεσθησια στο σκοταδι.
Επισης η μηχανη που εγινε η ληψη εχει δυνατοτητα ελεγχου ταχυτητας του διαφραγματος?
Προσωπικα τη μονη λογικη εξηγηση που δινω ειναι οτι εχει χρησιμοποιηθει υπερευεσθητο φιλμ 400αρι και πανω και εχει πιασει στα αριστερα της πρωτης φωτο τη λαμπα κατα την κινηση της βαρκας ενω στα δεξια αυτη η περιεργη φιγουρα πιθανο να ειναι η καυτρα του τσιγαρου του κυριου που ειναι στη φωτο με κινηση του χεριου του απο πανω προς τα κατω.
Οσο για τη δευτερη φωτο νομιζω οτι δεν εχει φλας οποτε η μηχανη αν ειναι αυτοματη κρατησε το διαφραγμα ανοικτο περισσοτερο και με το αναιπεσθητο κουνημα βγηκε θολη.
Επεισης μια ερωτηση ακομα αγαπητη iaira η δευτερη φωτο εχει τραβηχτει απο τη στερια ή κοντα στη στερια ? Αν ναι τοτε πιστευω εξηγειται το πρασινο φως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 16:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι σε όλους...
Παιδιά τις φωτογραφίες δεν τις τράβηξα εγώ, αλλά ο αδελφός μου. Από ότι τον ρώτησα χρησιμοποιεί πάντα φιλμ 100 ISO.
Στη δεύτερη φωτογραφία δεν έχει χρησιμοπιείθεί φλας, και γι αυτό είναι και κουνημένη.
Η φωτογραφικάη μηχανή είναι αυτόματη και μόνη της άνοιξε το κλείστρο του φακού λόγω της φωτεινότητας της υπάρχουσας στιγμής.
Φίλε Omega, αν υποθέσω ότι το φως που φαίνεται στη βάρκα (2η φωτό) , είναι η καύτρα του τσιγάρου, τότε κατά τη γνώμη μου πάντα, δε θα έκανε τόσο δυνατό φως στη φωτογραφία, παρά θα φαινόταν ένα αχνό κίτρινο φως, και οπωσδηποτε δε θα έκανε αντανάκλαση στη θάλασσα.(προσωπική πάντα γνώμη).
Επίσης όσο για το φως στη δεύτερη φωτογραφία, πιστέυω ότι ήταν ακούνητο, και ότι το σχήμα έχει βγει έτσι επειδή η φωτογραφία είναι κουνημένη , σα να βγάλουμε τα φώτα ενός αυτοκινήτου χωρίς φλας τη στιγμή που το αυτοκίνητο κουνιέται.
Φιλικά...

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epta
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 19:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδέλφια σας είπα και πιο πάνω να ανατρέξτε στα συγκεκριμένα τεύχη του ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΗΜΑΡ, εκδόσεις ΔΙΟΝ. Πιστεύω ότι θα τα βρειτε στη ΣΤΟΑ ΒΙΒΛΙΟΥ περ.νο 17 η στη Θεσσ/κη στις εδόσεις ΔΙΟΝ, Φιλικής Εταιρείας 39, ΤΚ 546 21. Θα διαπιστώσετε ότι δεν είσαστε μόνοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 23:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε AVATAR,

Tι έγινε???Χαθήκαμε εντελώς???Έτσι είπαμε???
Για την διόρθωση που κάνεις στην αναφορά μου περί "πυγολαμπίδος",
έχεις δίκιο.Πλην όμως δεν γνωρίζω τον τόπο της λήψης της φωτό.Συνεπώς
αν είναι αρκετά κοντά σε μάλλον φυτοφόρα ακτή και στην περιοχή πχ της
Ναυπακτίας,τότε μάλλον είναι πυγολαμπίδα.(Λέω.Δεν κόβω το λαιμό μου).
Την περιοχή πρέπει να μας την πει η Iaira,ώστε να μπορέσω να πω κάτι
καλλιτερο.
Από την άλλη πλευρά μπορεί να είναι και κάποια "κάφτρα",πράγμα που
νομίζω διαψεύδει η Iaira.(Δεν θυμάμαι).


Υ.Γ.Να μη χανόμαστε.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 14:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑΤΕ ΛΙΓΟ.
ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΒΑΡΚΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ?
ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΕΡΑΙΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ ΑΠΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ¨ΒΓΑΙΝΕΙ¨ ΑΥΤΗ Η ΛΑΜΠΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ.ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΑΠΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΛΑΜΨΗ ΠΙΟ ΑΜΥΔΡΗ ΟΜΩΣ.
ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΣΚΙΑ ΣΑΝ ΜΑΥΡΟ ΚΑΠΝΟ.ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΒΑΡΚΑ.Η ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.


Edited by - SUNNY on 30/09/2003 14:17:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 14:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη SUNNY.
Την "καυτρα" του τσιγαρου την υπεθεσα παρατηρωντας καλα την αμυδρη λαμψη οπως τη λες στα δεξια της φωτο.
Αν κοιταξεις καλα η λαμψη προεκτεινεται μεχρι το κατω μερος της φωτογραφιας,οσο για την αντανακλαση στη θαλασσα της πρωτης φωτογραφιας που λεει η iaira εγω τουλαχιστον δεν τη βλεπω πουθενα.
Οι συγκεκριμενες φωτο κατα τη γνωμη μου ειδικα η πρωτη,γιατι για τη δευτερη δεν δοθηκαν αρκετες εξηγησεις απο την iaira,δεν παρουσιαζουν, δυστυχως καποιο περιεργο συμβαν αλλα αρκετα συνηθισμενο φαινομενο κατα τη ληψη νυχτερινων φωτογραφιων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 15:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωτο 1

Θα συμφωνήσω με τον omega. Η λάμψη αριστερά απο τον άνθρωπο είναι το κουνημένο φώς της βάρκας ενώ η λάμψη δεξιά του είναι η κουνημένη κάυτρα του τσιγάρου του. Μάλιστα τα "ιχνη" των δύο φώτων έχουν το ίδιο σχήμα και αυτο δείχνει οτι το κούνημα οφείλεται σε κουνημα της μηχανής και όχι των ιδιων των φώτων. Ο ίδιος ο άνθρωπος δεν φαινεται κουνημένος διοτι αποτυπώθηκε στο φίλμ χάρις τη στιγμιαία λάμψη του φλας που πάγωσε την κίνηση.

Φωτο 2

Εδώ ο φωτογράφος δηλώνει ρητα οτι το κουνημένο φως ΔΕΝ υπήρχε όταν τραβήχτηκε η φωτογραφία. Πάντως το έυρος του κουνήματος στο φως είναι ιδιο με το εύρος του κουνήματος στην εικόνα της βάρκας. Επίσης η θέση του φωτός είναι πανω στη βάρκα. Αυτά τα δύο συνηγορούν μάλλον προς το οτι αυτό που αποτυπώθηκε στο φιλμ δεν ειναι τιποτε άλλο παρα ενα φωτάκι στη βάρκα που ο φωτογράφος δεν προσεξε τη στιγμή που έπαιρνε τη φωτογραφια.

Άγγελος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΔΥΣΣΕΙΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 16:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΔΥΣΣΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου η παρατήρηση είναι η εξής:
1η Φωτό: Η φωτογραφία είναι ιδιαίτερα ευκρινής που σημαίνει ότι δεν τραβήχτηκε με κίνηση και αυτό φαίνεται και από τον άνθρωπο και από την βάρκα, επομένως κατά την δική μου άποψη η λάμψη δεν είναι απόρροια της κίνησης της Μηχανής αλλά της κίνησης του «αντικειμένου». Βλέπουμε ακόμα ότι η φορά της λάμψης είναι από πάνω προς τα κάτω και απότομα προς τα πάνω ή το αντίθετο δηλαδή λίγο προς τα κάτω και απότομα προς τα πάνω (μάλλον αδύνατο), αυτό το λέω διότι δεν μπορώ να ταυτίσω την κίνηση λόγω κουνήματος της αριστερής γραμμής με την μικρή δεξιά γραμμή διότι όπως παρατηρούμε στον πυρήνα της λάμψης υπάρχει έντονη φωτεινότητα, ενώ στο περίβλημα λιγότερο έντονη και οι παράλληλες γραμμές χωρίζονται με το περίβλημα. Άρα το περίβλημα είναι αποτέλεσμα της έντονης φωτεινότητας επάνω στο φιλμ. Άρα το ερώτημα είναι τι θα μπορούσε να προκαλέσει αυτή την λάμψη επάνω στο φιλμ; Πρώτον δεν βλέπουμε τσιγάρο στην φωτογραφία, αλλά εάν υπήρχε λόγω του μεγέθους της λάμψης θα προέρχεται από τον φωτογράφο, πως όμως πέταξε την καύτρα του τσιγάρου από πάνω προς τα κάτω και το τσιγάρο που το κρατούσε πάνω από το κεφάλι του; Και η καύτρα γιατί έχει περίεργη τροχιά και όχι καθ’ οδική. Τέλος δεν πιστεύω ότι η αχνή πορτοκαλί λάμψη της φωτογραφία στα δεξιά του ανθρώπου, έχει να κάνει με κάτι περίεργο διότι πιστεύω ότι δημιουργήθηκε από την έντονη αριστερή λάμψη που προκάλεσε και την έντονη γραμμή. Δεν μπορώ να βγάλω λογικό συμπέρασμα για το τι προκάλεσε αυτό στην φωτογραφία όμως το πιθανότερο είναι να εξηγείται λογικά, όμως δεν πιστεύω ότι είναι καύτρα τσιγάρου.
2η Φωτό: Εδώ το μόνο περίεργο που παρατηρώ είναι αυτό που προαναφέρθηκε, ότι δηλαδή το έντονο άσπρο σχήμα που παρατηρείται έχει την ίδια φορά με την πράσινη σκιά. Άρα η το πράσινο από πίσω προκάλεσε την αλλοίωση στην φωτό ή το άσπρο αντανακλάται στο βάθος και αυτό δεν θα μπορούσε να είναι τίποτα εκτός από κάποια λάμψη μπροστά στην Μηχανή και όχι να προέρχεται από φλας κλπ.

Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω τελικά (αν υπάρχει λογική στην φωτογραφία σύμφωνα με τον ανθρώπινο εγκέφαλο), τότε αυτή δεν είναι άλλη από την αλλοίωση του φιλμ στο φωτογραφείο που έγινε η εμφάνιση και κάποιος παράγοντας (όπως αντικείμενο ή κάποιο υλικό) να επηρέασε μόνο τις συγκεκριμένες φωτογραφίες. Συγνώμη λάθος που λέμε. Όμως η δεύτερη φωτογραφία….;;;;;
Πάντως και το ανεξήγητο παίζει δεν ξέρω, άλλωστε στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ βρισκόμαστε.

Υ.Γ.: Να είστε καλά στην αναζήτησή σας

Φιλικά ΟΔΥΣΣΕΙΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

epta
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους epta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΕΥΧΗ ΤΟΥ ΠΕΡ. ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΗΜΑΡ,ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ, ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΥΤΟΠΤΕΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ, ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ, ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΩΡΙΣΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΥΓΟΛΑΜΠΙΔΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALTAR
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 10:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALTAR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά αρχήν για σε όλους είμαι νέο μέλος στην κοινότητα σας ,αλλά κατά καιρούς την έχω επισκεφτεί και έχω αντλήσει σημαντικές πληροφορίες για θέματα που με απασχολούσαν.
όντως πολύ περίεργη η φωτογραφία του φίλου iaira
και με αφορμή αυτήν την φωτογραφία θέλω να ζητήσω κάτι από όλους τους παρευρισκόμενους που πιστεύω θα το βρουν αρκετά ενδιαφέρον, αφού το θέμα έχει να κάνει με παράξενες φωτογραφίες.
κάποια στιγμή στην αναζήτηση μου στο internet είχα πέσει πάνω σε κάποιον που φωτογράφισε με ειδικό φακό ένα τοπίο και από μέσα φάνηκαν 2 στρατιώτες το ανέφερε τότε ότι είναι μια φωτογραφική μηχανή παλιά που με ειδικό φακό πιθανών από ζαφείρι δεν θυμάμαι έχει την ικανότητα να παίρνει το παρελθόν και να το φυλακίζει μέσα στην εικόνα , βοηθήστε με παρακαλώ γιατί για μια έρευνα που διεξάγω ψάχνω να βρω τον συγκεκριμένο, και μάλιστα κάποιος μου είπε ότι έχει και μουσείο .
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ,και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ για τον τρόπο που μπαίνω μέσα στην κοινότητα σας αλλά ανοίγομαι δύσκολα σε κόσμο, ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 20:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτε ΑΛΤΑΡ πρώτη φορά ακούω αυτό που λές και νομίζω οτι κάτι τέτοιο βρίσκεται στη σφαίρα της φαντασίας.

Οι δυό φωτογραφίες έχουν είναι κουνημένες.

Πάρε ένα κινητό με παλιά κάμερα και τράβα το φεγγάρι κουνώντας τη και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy