ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Lord of the rings- The return of the king
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 00:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από 3 χρόνια το τέλευταίο μέρος της τριλογίας πλησιάζει...

Κανένα τέλος δεν έρχεται χωρίς θυσίες...

Δείτε εδώ το trailer της ταινίας: http://www.lordoftherings.net/trailer_rotk/index.html

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 16:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 00:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι. 17 Δεκεμβρίου για την ακρίβεια...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 23:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο εγώ το είδα;;;;;

Πως και δεν το έχουμε αναλύσει ακόμη;;;


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 00:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνο εγώ το είδα;;;;;

Πως και δεν το έχουμε αναλύσει ακόμη;;;


Οχι!και εγώ το είδα!και μαλιστα στις 17!στα village tου Ρεντη μαζί με τους fan του www.lordoftherings.gr !!!ήταν τέλειο!μακάρι να προλάβω να το ξαναδώ άλλη μια φορα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 00:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κατάλαβες - σου άφησε - τελικά η ταινία , πέραν του ότι ήταν πολύ καλή παραγωγή;


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 08:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Anounaki,

Η ταινία ήταν τέλεια. Βέβαια στενοχωρήθηκα λίγο που κόψαν τόσα πολλά από το 3ο βιβλίο αλλά ήταν αναμενόμενο αφού και η 2η ταινία τελείωνε νωρίτερα από το 2ο βιβλίο.
Νομίζω η χειρότερη απογοήτευση από την ταινία είναι ότι τα ξωτικά εγκαταλείπουν για πάντα την Μέση Γη, αφήνοντας την στα χέρια των ανθρώπων. Μου προκάλεσε αρκετή μελαγχολία.
Εντωμεταξύ περιμένοντας να βγει σε DVD έχω ξαναδεί άπειρες φορές το 1 και το 2. Τι πράγμα είναι αυτές οι ταινίες. Όσο πιο πολύ τις βλέπεις τόσο πιο πολύ τις ευχαριστιέσαι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariza11
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 10:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariza11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Για όποιον ενδιαφερεται προιόντα από την ταινία υπάρχουν στο παρακάτω site:

http://cgi6.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewSellersOtherItems&include=0&userid=valinor_swords&sort=2&rows=25&since=-1&rd=1

Να είστε καλά!!!

"Talk to the hand"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 11:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το σύνολο του έργου (και τις 3 ταινίες)
για εμένα "όλα τα λεφτά"
ήταν η αναφορά στο τέλος
ότι πλέον ο άνθρωπος μπήκε στην τέταρτη εποχή του...

Ο Ησίοδος αναφέρει τα 4 γένη των ανθρώπων:
To Χρυσό Γένος , το Ασημένιο , το Ορειχάλκινο και το Σιδερένιο Γένος το σημερινό...



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 23:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να πω ότι η ταινία ήταν...χορταστικότατη νομίζω περιττεύει...

Όμως η αναφορά σου, φίλε Anounakis, στον Ησίοδο ως πηγή έμπνευσης (ή μήπως κάτι άλλο;) του Τόλκιν είναι κάτι που πρώτη φορά ακούω...Μπορώ να ζητήσω τα φώτα σου;

Και μια ερώτηση επίσης προς κάποιον πιο σχετικό : Είναι αλήθεια ή απλά φήμη ότι ο ίδιος ο Τόλκιν υποστήριζε ότι η ιστορία της Μέσης Γης αναφέρεται σ' έναν κάθε άλλο παρά φανταστικό κόσμο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 00:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πήγαινε στην προσωπική μου σελίδα που θα βρεις στο προφίλ μου

και από το βασικό μενού ακολούθα την διαδρομή:
Anounakis :// Παγκόσμια μυθολογία / Ελλάδα / Το ανθρώπινο γένος


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 03:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ Η LIV TYLER!!!!ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ!!!!Η ΤΑΙΝΕΙΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!!Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠ'ΤΑ ΤΡΙΑ MERH!!!!Μ'ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΛΗ!!!!!YOU TAKE MY PRECIOUS!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 21:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!
ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΜΑΧΗΣ!ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΦΕ!ΤΡΟΜΕΡΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!
ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ Ο LEGOLAS ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΛΕΦΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΣ,ΟΛΟΣ Ο ΚΙΝ ΖΗΤΩΚΡΑΥΓΑΖΕ!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΗ ΤΩΝ ΒΑΛΑΡ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ..
ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!!
ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ "TWO TOWERS EXTENDED VERSION" ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΔΙΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ 45 ΛΕΠΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΛΛΗ ΤΑΙΝΙΑ!ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ ΛΙΓΟ Η ΤΑΙΝΙΑ...ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ HOBBIT ΤΟΥ ΤΟΛΚΙΝ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ....

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 08:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Legolas ήταν όλα τα λεφτά!!!

Και εμένα θα μου λείψει η ταινία πολύ.

Το Hobbit δεν θα είναι το ίδιο, αλλά δεν πειράζει, ας το γυρίσουν κι αυτό, είναι στο ίδιο πνεύμα και θα το ευχαριστηθούμε.

Anounakis, πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση, δεν είχα σκεφτεί να συνδυάσω την 4η εποχή της Μέσης Γης με τον Ησίοδο. Δεν αποκλείεται ο Τόλκιν να είχε πάρει ιδέες και από την ελληνική μυθολογία. Είχε τρομερή μόρφωση και άλλωστε το έχει πει ότι δανείστηκε στοιχεία από πολλές μυθολογίες και παραδόσεις.

Durden, δεν το είχα ακούσει αυτό. Ξέρω ότι οι μελετητές είχαν συνδέσει την τριλογία με τον Β' παγκόσμιο πόλεμο και τον Σάουρον με τον Χίτλερ, αλλά ο Τόλκιν το διέψευσε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 15:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Durden, δεν το είχα ακούσει αυτό. Ξέρω ότι οι μελετητές είχαν συνδέσει την τριλογία με τον Β' παγκόσμιο πόλεμο και τον Σάουρον με τον Χίτλερ, αλλά ο Τόλκιν το διέψευσε.

Αυτό που έχω ακούσει εγώ είναι ότι η Μέση Γη δεν είναι άλλη από τη δική μας Γη, απλά αρκετές χιλιάδες χρόνια πριν...Αυτό που δεν γνωρίζω είναι η θέση του Τόλκιν πάνω σ' αυτόν το ισχυρισμό.

Αγαπητέ Anounakis, δυστυχώς αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη σελίδα σου και δεν μπορώ να προχωρήσω μετά την Παγκόσμια Μυθολογία αφού δεν εμφανίζεται κανένα άλλο μενού......Βοήθεια!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 04:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά η ταινία ήταν αριστούργημα.. πανέμορφη... σήμερα την είδα και έπαθα κάτι της....

Η φοβερή αρχιτεκτονική των πόλεων.. τα εφέ γενικά.... οι ήρωες... τα πλάσματα..... οι μάχες... οι νεκροί...... δεν ξέρεις σε τί να πρωτοαναφερθείς.....
Η σκηνή που με συγκίνησε ιδιαίτερα ήταν η σκηνή με τον Γκάνταλφ, όταν έτρεχε μαζί με το άλογό του για να σώσει την στρατιά από τους δράκους .... και φυσικά το πέτυχε!!!!!!!!!!!Αχ αυτός ο Γκάνταλφ πολύ θα μου λείψει!!!!!!!!

Επίσης να πω ένα ευχαριστώ στον φίλο που ανέφερε για την έκδοση με τα 45 επιπλέον λεπτά για το 2, που αγνοούσα.. που μπορώ να το βρώ? να ρωτήσω εάν αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα 2 (1 και 3) μέρη? ή μόνο για το 2?
Ακόμη να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πότε έχει προγραμματιστεί να μεταφερθεί στον κινηματογράο η ταινία "Το Χόμπιτ"?
Και κάτι ακόμα... για όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο... γιατί ο Μπίλμπο,ο Γκάνταλφ και ο Φρόντο, στο τέλος πήγαν μαζί με τα ξωτικά?Γιατί έμεινα με την απορία!!!!!!!
Πάντα με φιλική διάθεση........

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 10:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori

Και το 1 έχει βγει σε extended edition (περίπου 30' παραπάνω) με καινούριες ή Extended σκηνές. Δεν ξέρω αν υπάρχουν στα DVDαδικα για να τα νοικιάσεις αλλά εάν θες να τα αγοράσεις υπάρχουν ακόμα και στα carrefour.

Θα ανατρέξω στο βιβλίο γιατί το έχω διαβάσει εδω κι ενα χρόνο και δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί έφυγαν ο Φρόντο και ο Μπίλμπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 23:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανεβηκαν στο καραβι ,για το ταξιδι προς την αιωνιοτητα...:)

o fronto ,ειχε μια πληγη απο το σπαθι ,το οποιο τον δηλητηριαζε σιγα σιγα .επισης ,οπως αναφερε αφησε τις τελευταιες σελιδες του "βιβλιου"(της ιστοριας του δηλαδη, που θα πηγαινε απο γεννια σε γεννια) ,ωστε να τις συνεχισει ο φιλος του...

ο μπιλμπο :))) ,ειχε οπως αναφερε λιγο καιρο ακομη,ετσι ηθελε αναπαυτει πλεον ,να παει σε εναν τοπο γαληνης και ηρεμιας ,ωστε να πεθανει ευτηχισμενος:)))

η δικη μου γνωμη ειναι,πως ηδη αυτα τα δυο προσωπα ειχαν πεθανει και εδειξε η ταινια τον αποχαιρετισμο...σαν να υπηρχαν τα δυο προσωπα κοντα τους.


υπεροχο...απλα υπεροχο..

δακρυα χαρας και οχι λυπης για εκεινους που φευγουν..οπως ανεφερε η ταινια.....αψογο

:)

καλο βραδακι παιδια,θελω να πιστευω πως σας βοηθησα λιγουλακι ,μεσα απο αυτα που προσωπικα εννοιωσα στην ταινια.

υ.γ ευχομαι να ερθει συντομα και το δικο μου ταξιδι.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 00:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ανεβηκαν στο καραβι ,για το ταξιδι προς την αιωνιοτητα...:)

εγώ λέω

ανέβηκαν στο καράβι ή ότι ήταν αυτό
και την έκαναν... και μείναμε μόνοι μας
και από τότε άρχισε το σιδερένιο γένος του ανθρώπου
αυτό που ζούμε σήμερα...


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
captain steven
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 00:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ανεβηκαν στο καραβι ,για το ταξιδι προς την αιωνιοτητα...:)

o fronto ,ειχε μια πληγη απο το σπαθι ,το οποιο τον δηλητηριαζε σιγα σιγα .επισης ,οπως αναφερε αφησε τις τελευταιες σελιδες του "βιβλιου"(της ιστοριας του δηλαδη, που θα πηγαινε απο γεννια σε γεννια) ,ωστε να τις συνεχισει ο φιλος του...

ο μπιλμπο :))) ,ειχε οπως αναφερε λιγο καιρο ακομη,ετσι ηθελε αναπαυτει πλεον ,να παει σε εναν τοπο γαληνης και ηρεμιας ,ωστε να πεθανει ευτηχισμενος:)))

η δικη μου γνωμη ειναι,πως ηδη αυτα τα δυο προσωπα ειχαν πεθανει και εδειξε η ταινια τον αποχαιρετισμο...σαν να υπηρχαν τα δυο προσωπα κοντα τους.


υπεροχο...απλα υπεροχο..

δακρυα χαρας και οχι λυπης για εκεινους που φευγουν..οπως ανεφερε η ταινια.....αψογο



re mano!mh les ti ginete sthn tainia!mporei kapoios pou diavazei na mhn thn exei dei akoma kai na mhn 8elei na ma8ei ti ginete!

Filika captain steven :)

Edited by - captain steven on 16/01/2004 00:22:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 01:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ φίλε captain steven, συγνώμη, γιατί εγώ φταίω που έκανα αυτή την ερώτηση.. λυπάμε..Ο φίλος μάνος απλώς ήθελε να βοηθήσει...
Αλλά τώρα εγώ πως θα λύσω την απορία μου?
Λοιπόν όποιος ξέρει κάτι... ας το παραθέσει με τρόπο για να μην την σπάσουμε σε εκείνους που δεν την έχουν δει....

Ευχαριστώ.. πάντα με φιλική διάθεση.

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 10:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, έχει διαβάσει κανείς σας το Σιλμαρίλιον;
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το βιβλίο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 10:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω βρήκα την 3η ταινία καταπληκτική!!!! Όχι ότι οι άλλες δύο ταινίες ήταν λιγότερο καταπληκτικές...κυρίως τα τοπία της Νέας Ζηλανδίας...είναι υπέροχα!!!!

Είμαι και γω big fan του LOTR!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 20:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια, έχει διαβάσει κανείς σας το Σιλμαρίλιον;
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το βιβλίο...

ΕΓΩ!ΕΓΩ!!!!
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΗ/Ε ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ!ΣΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙΣ!ΕΞΗΓΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΣΑΝ ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ!!ΛΕΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΓΗΣ,ΕΞΗΓΕΙ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ,ΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΓΚΑΝΤΑΛΦ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΣΑΡΟΥΜΑΝ,ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ,ΚΤΛ.ΕΠΙΣΗΣ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ!ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ!!!

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 23:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αλήθεια, έχει διαβάσει κανείς σας το Σιλμαρίλιον;
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το βιβλίο...

ΕΓΩ!ΕΓΩ!!!!
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΗ/Ε ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ!ΣΕ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙΣ!ΕΞΗΓΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΣΑΝ ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ!!ΛΕΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΓΗΣ,ΕΞΗΓΕΙ ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ,ΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΓΚΑΝΤΑΛΦ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΣΑΡΟΥΜΑΝ,ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ,ΚΤΛ.ΕΠΙΣΗΣ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ!ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ!!!

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....


Σ'ευχαριστώ που απάντησες στο μήνυμά μου...
Αύριο κιόλας θα πάω να το αγοράσω...

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 12:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία είναι πραγματικά καταπληκτική, είναι ένα ΕΠΟΣ. Από τις ελάχιστες φορές που ντο σίκουελ μιας ταινίας ξεπερνά την αρχική. Ότι και να γράψω θα είναι λίγο, θα πάω σπίτι και μέσω του dvd θα χαθώ για μια ακόμη φορά στη μαγεία του Τόλκιν........................................

ΣΑΝ ΒΓΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ,
ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 13:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!
ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΜΑΧΗΣ!ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΦΕ!ΤΡΟΜΕΡΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!
ΕΙΔΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ Ο LEGOLAS ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΛΕΦΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΣ,ΟΛΟΣ Ο ΚΙΝ ΖΗΤΩΚΡΑΥΓΑΖΕ!

ΦΙΛΙΚΑ
Alma Libre....


Έτσι ακριβώς! Με μία μικρή διόρθωση όμως:

Ο legolas είναι το μωρό ΜΟΥ!!!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 20:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και όλες....

Πραγματικά η καλύτερη από τις 3 ταινίες. Όταν είδα το 1ο δεν πολυενθουσιάστηκα......
Όταν είδα το δεύτερο, μου άρεσε πολύ περισσότερο από το 1ο και δεν μπορούσα να πιστέψω τί παραπάνω μπορούσα να περιμένω από το 3ο....

ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟ 3ο ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΗΜΟΥΝ!!!!!! Απλά Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ο-Υ-Ρ-Γ-Η-Μ-Α!!!!! Μόνο που το τέλος βρε παιδιά κάνει μια μικρή κοιλιά..... Άσε που δεν εμφανίζεται καθόλου ο Σάρουμαν..... Άκουσα ότι ήταν να παίξει για 8', αλλά τον κόψανε στο μοντάζ. Λογικά θα μπουν αυτές οι σκηνές στο dvd.

ΔEITE TO!!!!!

-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!!!! ΣΕ ΟΛΑ!!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 20:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσθέσω και τα δικά μου σχόλια εδώ πέρα.

Η Τριλογία είναι ιδιοφυής ώς προς την εκτύλιξη του Μύθου.Όλα τα στοιχεία είναι ξεκαθαρισμένα και απόλυτα εναρμονισμένα μεταξύ τους...

Να υποθέσουμε επίσης πως προφητεύει κάτι....;; Εγώ δεν θα διαφωνήσω σε αυτό...

Βρήκα το δεύτερο μέρος καλύτερο απο τα άλλα γιατί η απελπισία αλλάζει σε ελπίδα...το τρίτο μέρος κινείται περίπου στο ίδιο μήκος κύματος ώς προς την ένταση μάχης και μεγαλείου.

Ένα έχω να πώ, είναι η Μυθολογία-Βίβλος της Νέας Εποχής!

Όσον αφορά για το Σιλμαρίλλιον έχω διαβάσει ένα μικρό μέρος του.

Θα ήταν ωραίο αν και μεγαλεπίβολο να κάνουν ένα έργο με τη προϊστορία της Μέσης Γής!

Κάτι τώρα που θέλω να σας ζητήσω απο όλους έιναι το εξής...θα ήθελε κανείς να αρχίσουμε ένα θέμα ώς προς την Εσωτερική-Μεταφυσική του ανάλυση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 00:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι ακριβώς! Με μία μικρή διόρθωση όμως:

Ο legolas είναι το μωρό ΜΟΥ!!!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~


Ε,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΛΎΣΗ?ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ONEIRIC1,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ...ΑΧ....
ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....

Edited by - lencolas on 26/01/2004 00:40:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 16:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΛΎΣΗ?ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ONEIRIC1,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΩ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ...ΑΧ....
ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....
Edited by - lencolas on 26/01/2004 00:40:46


Αχ, καλή μου.....αυτά τα υπέροχα ... αυτάκια!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy