ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 "The Passion" Mel Gibson Τα Πάθη του Χριστού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 17:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι η δεύτερη σκηνοθετική δουλειά του Μελ Γκίπσον, μετα το Braveheart. Δεν εχει βγει ακομα στους κινηματογραφους, θα προβληθει γυρω στο Πασχα (στα ελληνικα θα λεγεται μαλλον "Τα Πάθη" ή κατι τετοιο). Απο το τρέιλερ προαισθάνομαι οτι προκειται για αριστουργημα.
Προκειται για τις 12 τελευταιες ωρες του Χριστού, η γλώσσες που χρησιμοποιούνται είναι: λατινικά και αραμαϊκά!(όχι αγγλικά), και είναι βασισμένο στο ημερολόγιο μιας μοναχής, αντι της Βίβλου.
Φυσικά όπως ήταν αναμενομενο έχει προκαλέσει αντιδράσεις διάφορων θρησκοληπτων καθολικών και εβραιων απο διαφορες φήμες που διέρευσαν για την ταινία (οτι προκαλεί αντισημιτισμό και διάφορα άλλα). Μάλιστα προκειται για άτομα που δεν έχουν δει καν τη ταινία! Καποιοι που την είδαν, σε κλειστες προβολές φυσικά διαψευδουν αυτες τις φήμες και δήλωσαν οτι η ταινία τους κατασυγκίνησε.
Το ίδιο είχε γίνει και με την ταινία του Σκορτσέζε "The Last Temptation of Christ" ("Ο Τελευταίος Πειρασμός του Χριστού" βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Καζαντζάκη). Φυσικά η εκκλησία μας είχε αφορίσει τον Καζαντζάκη πολυ πιο πριν. Πως γίνεται αυτοι οι δήθεν πνευματικοί ανθρωποι να είναι τόσο στενόμυαλοι; Τοσο πολυ λοιπόν φοβόμαστε κατι το καινουριο, το διαφορετικό, το άγνωστο;

Το Θέμα θα μπορουσε και να λέγεται "Τέχνη και Θρησκεία"

Για οσους ενδιαφέρονται για το τρέιλερ της ταινίας θα το βρουν εδώ:

http://www.passion-movie.com/english/media.html


Edited by - 1900 on 04/10/2003 15:55:33

Jehane
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 16:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jehane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα ακούσει για τα γυρίσματα της ταινίας εδώ και πολύ καιρό.
Στην αρχή η "είδηση" ήταν ότι θα γυριζόταν εξ'ολοκλήρου στα Αραμαϊκά και υπήρξε κάποιος διάλογος για το αν αυτό θα ήταν πρόβλημα ή όχι... Το θέμα ήταν, αν μια τόσο "παγκόσμια" ιστορία, χρειαζόταν λόγο ή πως με το κατάλληλο σενάριο (και σκηνοθεσία) οι εικόνες μπορούν να μιλήσουν μόνες τους.
Με έκπληξη είδα τις αντιδράσεις στα κεντρικά δελτία ειδήσεων, πρωτού καν προβληθεί η ταινία. Αυτός ο "αντισημιτισμός" με έκανε να πέσω κάτω από τα γέλια... Ένα από τα λίγα πράγματα που με βγάζουν έξω από τα ρούχα μου είναι ο θρησκευτικός φανατισμός. Δεν αντέχω την όποια Εκκλησία και Ιερατείο...
Όσο για τον Καζαντζάκη, όσοι έχουν διαβάσει έργα του, δεν μπορούν παρά να συμφωνήσουν πως πρόκειται για βαθειά θρησκευόμενο άτομο, που τουλάχιστον με τις ιδέες και το λόγο του έκανε πράξη την ουσία του Χριστιανισμού. Μέχρι και ο Πάπας κάποια στιγμή ζήτησε συγγνώμη για κάποια λάθη της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλήσιας στο παρελθόν... Ο δικός μας ασχολείται με ... ανέκδοτα! Ας είναι!
Jehane

Truth is always the right answerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 14:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα ένα link για trailer/ Αυτη τη φορά τετράλεπτο
Η ταινία πρεπει να 'χει πολύ καλές ερμηνείες

http://www.themoviebox.net/movies/2004/NOPQR/Passion_The/trailer-page.html

Edited by - 1900 on 03/12/2003 14:35:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aussie
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 02:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aussie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΑΠΟ'ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΤΕ.ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΩΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΩΣΗΣ ΕΠΕΣΕ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΨΕ.ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ.(Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΕΠΕΣΕ ΚΟΝΤΑ Σ'ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ)...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 19:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΑΠΟ'ΤΙ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΤΕ.ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΩΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΩΣΗΣ ΕΠΕΣΕ ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΨΕ.ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ.(Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΕΠΕΣΕ ΚΟΝΤΑ Σ'ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ)...


ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ;;;;;;

Έ, όχι και καινούργιο.

http://www.esoterica.gr/news/november_03/thundrjes/thundrjes.htm
(Από τα νέα του Νοεμβρίου 2003 !!!)

Όπως και σε πολλά άλλα θέματα αυτού του είδους, όπως παρατηρώ εδώ και καιρό, το Esoterica είναι αυτό που τα πρωτοδημοσιεύει και μετά από καιρό γίνονται είδηση στα ΜΜΕ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 03:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν λίγες ώρες είδα τη ταινία.
Τώρα καταλαβαίνω γιατι έγινε τόσος ντόρος!
Επιτέλους ένας σκηνοθέτης που ΔΕΝ μας έδωσε ακομα μια ωραιοποιημένη εκδοση των Παθών,
που ΔΕΝ μας διηγήθηκε ενα ακόμα παραμυθάκι ν' αποκοιμηθούμε.

Ο Γκιπσον μεσα απο μια εμπνευσμένη σκηνοθεσία καταφέρνει να περάσει στον θεατή τον απόλυτο πόνο, περνώντας μια πιο ανθρώπινη διάσταση του Χριστού, επιμένωντας στις πληγές του ξανά και ξανά, μεχρι που τις νιώθουμε ν' ανοίγουν πάνω μας.
Κι ο πόνος σαν οξύ πέφτει πάνω στις ανοιχτες αυτές πληγές και μας ξυπνάει για λίγο απ' την αναισθησία στον συνανθρώπινο πόνο, για τον οποίο όλοι, μα όλοι είμαστε υπεύθυνοι!


Πολύ καλές ερμηνείες, ειδικά αν σκεφτει κανεις οτι όλοι μιλούσαν δυο γλωσσες(λατινικά και αραμαϊκά) που δεν είχαν ξαναμιλήσει στη ζωή τους!

Η καλύτερη εκδοχή διαβόλου που 'χω δει.

Η μουσική συμπλήρωνε τέλεια την ατμόσφαιρα
μια ατμόσφαιρα σκοτεινή που σου κοβε την ανάσα.

Με λίγα λόγια, για να μη μπω σε λεπτομέρειες και το χαλάσω για όσους δε το 'χουν δει,

Αριστούργημα!


(ΥΓ Δε το συνιστώ σ' όσους έχουν προβλήματα καρδιάς)


Edited by - 1900 on 30/03/2004 05:03:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 16:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταινία είναι σκέτο splatter.
Πολύ αίμαι αδερφάκι μου.
Οι ερμηνείες καλές.
Ο Ιησούς σαν πολύ ψωμωμένος μου φανηκε.

Πάντως η όλη φάση μου θύμισε το εξής.
Σκέφτομαι τι ωραίο που θα ήταν να γύριζε κάποιος τη ζωή του Πυθαγόρα
και να μιλούν όλοι Αρχαία Ελληνικά.
Συναρπαστική ζωή,φοβερό σενάριο και όλα αυτά
στα Αρχαία Ελληνικά.
-αρκεί να μην το γυρίσει ο Αγγελόπουλος...-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 10:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΑ TRAILER ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΒΙΑ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ..
ΠΑΡΑΘΕΤΩ TO LINK ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ 2 ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΑΤΟΜΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΤΟ ΕΡΓΟ..

http://news.pathfinder.gr/misc/41263.html

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 14:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' εμέ, οταν οι γνώμες δυίσταντε, είναι καλό σημάδι οτι πρόκειται για κάτι ενδιαφέρον

Σίγουρα προκειται για ταινία για γερά νεύρα, αλλά κατα τη γνώμη μου,
η τέχνη δεν υπάρχει μόνο για να διασκεδάζει...

Η ταινία είναι "βαριά" και καλο θα ήταν όποιος πιστεύει οτι δεν αντέχει πολλά-πολλά να μην τη δει,

αλλά απ' την άλλη, όλο αυτο το κλίμα φόβου που έχει δημιουργηθεί,
προϊδεάζει αρνητικά το θεατή κι έτσι όταν παει κάποιος να τη δει,
έχοντας στο μυαλό του αυτά που έχει ακούσει, μεγενθύνονται κατα πολύ τ'αρνητικά συναισθήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2004, 17:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως όμως να λειτουργεί και αντίστροφα.
Μπορεί ο θεατής να έχει ακούσει τόσα πολλά
που τελικά αυτά που θα δει να μην είναι αυτά που περίμενε.
Άρα μπορεί και να επηρρεαστεί θετικά (και να καταλάβει την ταινία).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 10:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα καταλαβαίνω γιατι έγινε τόσος ντόρος!
Επιτέλους ένας σκηνοθέτης που ΔΕΝ μας έδωσε ακομα μια ωραιοποιημένη εκδοση των Παθών,
που ΔΕΝ μας διηγήθηκε ενα ακόμα παραμυθάκι ν' αποκοιμηθούμε.

Δεν έχω δει ακόμα την ταινία, αλλά με όλα όσα έχω ακούσει γι'αυτήν, χαίρομαι που βλεπω καποιον να λέει οτι σκεφτομαι να πω μόλις τη δω.......δεν πιστεύω να σας μπςρδεψα...

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 13:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας καρα-μπέρδεψες!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 13:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΧΑΡΗΡΗΡΙΑ στον Μελ Γκίμπσον!!!

Με μια λέξη ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!!

Μεταφέρει με τον πιο ρεαλιστικό τρόπο (ως σήμερα) τα Πάθη του Χριστού.
Από τις γλώσσες ομιλίας (αραμαϊκά, λατινικά) μέχρι την, πραγματικά, ωμή βία.

Γι' αυτούς που θεώρησαν "υπερβολική" την βία της ταινίας, πρέπει να τους θυμίσω ότι μιλάμε για μια εποχή που οι άνθρωποι διασκέδαζαν βλέποντας συνανθρώπους τους να γίνονται λεία για λοντάρια στις αρένες.
Φανταστείτε λοιπόν, τι θα έκαναν σ'Αυτόν που τους είπε πως είναι ο ΧΡΙΣΤΟΣ, ο ΜΕΣΣΙΑΣ...
Εδώ στη σημερινή "πολιτισμένη" εποχή, αν είσαι λίγο άτυχος και σε πιάσουν στα χέρια τους οι έχοντες εξουσία (αστυνομία), θα σου αλλάξουν τον αδόξαστο και θα φύγεις χωρίς να μπορείς να μιλήσεις απ'το ξύλο που θα 'χεις φάει. Α, και χωρίς να έχεις κάνει και τίποτα!!

Φανταστείτε λοιπόν τι θα έκαναν τότε στον ΧΡΙΣΤΟ, σ'Αυτόν που δήλωσε ΥΙΟΣ του ΘΕΟΥ, σ'Αυτόν που επηρέασε περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον ολόκληρο τον κόσμο!

Ίσως να του έκαναν και χειρότερα απ' αυτά που είδαμε στην ταινία.

ΜΠΡΑΒΟ λοιπόν ξανά στον Μελ Γκίμπσον για μια ταινία αληθινή, μια ταινία ρεαλιστική, μια ταινία που ακολούθησε πιστά τις Γραφές, χωρίς να παραλείπει ΤΙΠΟΤΑ απ'αυτά που αναφέρονται στα Ευαγγέλια, χωρίς δικές του "φαντασιώσεις".
Σ'αυτό το σημείο αξίζει τον κόπο να γίνει και μία σύγκριση με την ταινία του Franco Zeffirelli "Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ".

Η ταινία του Franco Zeffirelli είναι αναμφισβήτητα μία πάρα πολύ σημαντική ταινία με ένα υπέροχο cast και αξιόλογες ερμηνίες. Ο Zeffirelli έχοντας στην κατοχή του την εκπληκτική φυσιογνωμία και ερμηνία του Robert Powell, ο οποίος μας δίνει τον καλύτερο "κινηματογραφικό" Χριστό, καταφέρνει να μας συγκινήσει και να μας αποδώσει τη ζωή του Χριστού με τον καλύτερο τρόπο εώς σήμερα.

Θα ήθελα απλά να τονίσω κάποια σημεία στην ταινία του Zeffirelli, τα οποία με ενόχλησε που δεν υπήρχαν από την πρώτη φορά που είδα την ταινία.
Ο Zeffirelli αντί να δώσει έμφαση στην Σταύρωση, που είναι και η σημαντικότερη στιγμή στη ζωή του Χριστού, μας αναλύει(κουράζοντάς μας) με θεωρίες εντελώς δικές του για τη ζωή του Ιούδα (για την οποία φυσικά δεν υπάρχει καμία πληροφορία. Είναι καθαρά υποθέσεις του Zeffirelli), την παρουσία εκείνου του φανταστικού χαρακτήρα Ζέρα (Zerah the Elder), ο οποίος φυσικά δεν αναφέρεται πουθενά και ούτε υπάρχει κάποιο στοιχείο για την ύπαρξη του και τέλος την παρατεταμένη αναφορά στο πρόσωπου του Βαραβά, που για τον οποίο επίσης δεν υπάρχουν πληροφορίες.
Τα πάθη του Χριστού περνάνε σχεδόν απαρατήρητα, με λάθη και παραλήψεις στην απόδωση τους, κάτι που δεν γίνεται στην ταινία του Μελ Γκίμπσον. Στην τελευταία, τα Πάθη αποδίδονται σωστά και κατά την προσωπική μου γνώμη η βία δεν είναι υπερβολική για τους λόγους που προανέφερα.

Απο την ταινία του Zeffirelli απουσιάζουν πολλά βασικά στοιχεία της σταύρωσης:
Ο Σταυρός, ο οποίος είναι ο μισός, ενώ έπρεπε να είναι ολόκληρος.
Ο Σίμωνας, ο άνθρωπος που αγγαρεύεται να κουβαλήσει το Σταυρό του Χριστού. Άφαντος!
Η κοπέλα που σκουπίζει το πρόσωπο του Χριστού με το μαντήλι της και η μορφή Του μένει αποτυπωμένη στο μαντήλι της. Επίσης άφαντη!
Ο Γολγοθάς, είναι μόλις δυό βήματα απο την πόλη και χωρίς ούτε μια τόση δα ανηφορίτσα.
Επάνω στο Σταυρό, ο Χριστός ζητάει νερό και του δίνουν ξύδι. Πουθενά κι αυτό.
Το τρύπημα των πλευρών του Ιησού με τη λόγχη από τον Ρωμαίο. Ούτε κι αυτό!
Όταν ο Χριστός παραδίδει το Πνεύμα Του στον Θεό η Γη ανοίγει στα δύο και γίνεται σεισμός και καταποντισμός. Ο Zeffirelli μας δίνει μια βροχούλα!
κ.α.


Γιατί αυτές οι παραλήψεις σε μια τόσο μεγάλη ταινία;
Δεν είχε χρόνο; Θα γινόταν μήπως η ταινία πολύ μεγάλη και δε θα μπορούσαμε να τη δούμε;
Μα η ταινία είναι ήδη 6 ώρες! Ας γινόταν 6.30"!!!
Ή αν δεν ήθελε να τη μεγαλώσει άλλο ας παρέλειπε όλες αυτές τις άχρηστες σκηνές με τη φανταστική ζωή του Ιούδα και του Ζέρα ακόμα και τη παρατεταμένη αναφορά στον Βαραβά, οι οποίες καλύπτουν τουλάχιστον μια ώρα από την ταινία.

Εδώ θέλω να επισημάνω ότι δεν προσπαθώ να υπονομεύσω την ταινία του Zeffirelli(αντίθετα θεωρώ ότι είναι ίσως η πιο καλή ταινία που έχει γυριστεί για τη ζωή του Χριστού), απλά τονίζω κάποιες βασικές (κατα τη γνώμη μου πάντα) παραλήψεις, από το σημαντικότερο σημείο της ζωής του Χριστού!


Όλα τα παραπάνω είναι απλά η ταπεινή μου γνώμη και τίποτα παραπάνω από αυτό.

--------------------------------------------------
Να ζείς σαν ετοιμοθάνατος και να δημιουργείς σαν αθάνατος !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astrostalida
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 00:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astrostalida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,
είμαι και εγώ ένας από αυτούς που είδαν αυτή την ταινία.Δεν ξέρω εάν πρέπει να την χειροκροτήσω ή να την κατακρίνω.Ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που πιστεύουν στην ορθοδοξία και ομολογώ πως η εικόνα που είχα στο μυάλο μου για τα Πάθη αλλά και για τον ίδιο τον Ιησού ήταν αυτή της ταινίας του Zeffirelli.Βλέποντάς την κατάλαβα πόσο ωραιοποιήμενο το είχα όλο αυτό στο κεφάλι μου.Ίσως επειδή κάθε Πάσχα από 10 έτων παρακολούθουσα την ταινία του Zeffirelli.Από την στιγμή όμως που είδα την ταινία του Mel Gibson μου δημιουργήθηκε μια απορία.Είναι καλό να δημιουργούμε την αντανάκλαση εκείνης της εποχής στο μυαλό μας μόνοι ή να την παίρνουμε έτοιμη από τις ταινίες;
Η ταινία πάντως με επηρέασε και την θεώρω από τις καλύτερες του είδους της.Όσο για τον σατανά της ταινίας...τι να πω...δεν ξέρω έαν θα υπάρξει ποτέ καλύτερη απεικόνισή του.

"Είναι μόνο η καρδιά που μπορεί να δει τα αληθή,η ουσία δεν είναι ορατή στο γυμνό μάτι"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 14:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέποντάς την κατάλαβα πόσο ωραιοποιήμενο το είχα όλο αυτό στο κεφάλι μου.Ίσως επειδή κάθε Πάσχα από 10 έτων παρακολούθουσα την ταινία του Zeffirelli.Από την στιγμή όμως που είδα την ταινία του Mel Gibson μου δημιουργήθηκε μια απορία.Είναι καλό να δημιουργούμε την αντανάκλαση εκείνης της εποχής στο μυαλό μας μόνοι ή να την παίρνουμε έτοιμη από τις ταινίες;

Πιστεύω πως η ταινία του Zeffirelli, είναι καλή για τα παιδιά...φανταστική ταινία, δεν μπορώ να το αρνηθώ...αλλά υπάρχει και το "μετά" απο αυτό...ή ίσως το διαφορετικό, που πρέπει να δούμε για να έχουμε ολοκληρομένη άποψη...!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 08:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και τον Μελ Γκίπσον τον εμπιστεύομαι, δεν είχα αποφασίσει εάν ήθελα να δω την ταινία.. όμως μετά από τις δηλώσεις περί διαβόλου.. δεν πρόκειται να την χάσω..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coperrolo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


191 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 06:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coperrolo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έντονα δραματικό και ταυτόχρονα αλύπητα σκληρό. Τα flashbacks και οι στιγμές που φάνηκαν ήταν όλα τα λεφτά. Το ακροατήριο συμμετείχε ενεργά...
Ο Πατσίνο στο "συνήγορο..." και η ερμηνεία του ως διάβολος, δεν αισθάνθηκαν κάποιον τριγμό στην πρωτιά απο το ερμαφρόδιτο (γνώμες τώρα).
Όσοι Χριστιανοί είδαν την ταινία θα γιορτάσουν αυτό το Πάσχα λιγάκι διαφορετικά, από μια άλλη οπτική γωνία.
Καλημέρα σας.

My Karma ran over your Dogma
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 23:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΣΕ DVD??? ΑΝ ΟΧΙ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 18:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το πρόβλημα της 7ης Τέχνης είναι η ανάγκη της ρεαλιστικής απεικόνισης.

Αποχαύνωση... πλήρης!

Είναι λυπηρό το ότι πρέπει δούμε κάτι με τα μάτια μας και να τ' ακούσουμε με τ' αφτιά μας ως απεικόνιση μιας υποτιθέμενης πραγματικότητας, για να προβληματιστούμε.

Κι ακόμα τότε, αναρωτιέμαι, τί καταλάβαμε;

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 16:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ghost σε dvd το είδα πριν από λίγες μέρες...αλλά από μαύρο...

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy