ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Τι γίνεται λίγο πριν πεθάνεις;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας, το ερώτημά είναι ακριβός αυτό που λέει και ο τίτλος του, τι γίνετε λίγο πριν πεθάνει κάποιος, τι πιστεύετε ότι μπορεί να βλέπει, να νιώθει ή και να γνωρίζει κάποιος τις τελευταίες του στιγμές ως άνθρωπος.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμ
Γειά σου φίλε Ιάσονα...

Καταρχάς λίγο ΠΡΙΝ πεθάνει κάποιος ΗΤΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...
Τι είναι ΤΕΛΙΚΑ αυτό που τον καταντά τον ΖΩΝΤΑΝΟ σε ΝΕΚΡΟ;;;
Είναι κάτι που ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ή είναι κάτι που ΛΕΙΠΕΙ και κάνει ένα ζωντανό να είναι πλέον νεκρός;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 16:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς, το ερώτημα το θέτω γιατί πιστεύω ότι λίγο πριν πεθάνει κάποιος κάτι γίνεται, ότι βλέπει κάτι ή μαθαίνει κάτι γιαυτό και πολλές φορές άτομα που βρίσκονται κοντά στον θάνατο γελάνε ή λένε περίεργα πράγματα που κανένας από τους γύρω του δεν καταλαβαίνει τι πραγματικά σημαίνουν, επίσης πολλοί είναι αυτοί που είναι γελαστοί όταν πεθαίνουν.

Εγώ πιστεύω ότι είναι και τα δύο, δηλαδή λείπει η ανθρώπινη φύση σου και προστίθενται στο έπακρον οι δυνατότητες που είχες ως άνθρωπος να γνωρίσεις αλλά δεν τις είχες αξιοποιήσει.


"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 22:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το μάθουμε λίγο πριν πεθάνουμε.Δεν πέθανα για να το ξέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 23:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιγο πριν χασουμε προσφατα ενα συγγενικο μου προσωπο, οι νοσοκομες που την φροντιζαν στο νοσοκομειο μας ειπαν οτι απλα κοιτουσε στο κενο και στα ματια της φαινοταν καθαρα η αισθηση του φοβου!

Να φανταστω οτι ηταν ο θανατος που ενοιωθε οτι την πλησιαζε? Ηταν ο φοβος γιατι πλεον ηταν σε θεση να καταλαβει τι την περιμενε μετα? Ηταν φοβος που ειχε προκληθει απο κατι που ειδε...

Δυστιχως δεν θα μαθουμε ποτε!!!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 00:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα το μάθουμε λίγο πριν πεθάνουμε.Δεν πέθανα για να το ξέρω.

Αν το καταλάβουμε βέβαια ότι πεθάναμε...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 01:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε μια περίληψη του έργου της Dion Fortune "ΜΕΣΑ ΑΠΌ ΤΙΣ ΠΎΛΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ"

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1491&whichpage=3&ARCHIVE=

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 11:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΒΓΕΝΕΙ Η ΨΥΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΥΛΑΚΑ ΑΓΓΕΛΟ ΣΟΥ!


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 02:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω πως όταν κάποιος βρίσκεται στα "πρόθυρα" του θανάτου, το μόνο σίγουρο είναι πως στις περισσότερες περιπτώσεις το καταλαβαίνει. Τώρα πώς ακριβώς το καταλαβαίνει δεν ξέρω. Και τι ακριβώς αισθάνεται, ούτε αυτό το ξέρω! Υπάρχει κανείς ετοιμοθάνατος να μας πει;

Feel the anxiety hold off the fear...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 15:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΘΗ,ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΨΗΛΑ ΜΕ ΚΕΝΟ ΒΛΈΜΜΑ.ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ.
ΚΑΘΩΣ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΣΤΟ ΚΕΝΟ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ.Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕ ΠΑΤΕΡΑ" ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ (Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 4 ΑΔΕΛΦΙΑ).
ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ "ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ? ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΝ.ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ".
ΚΑΙ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΑΠΑΝΕΝΑΤΙ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ.
(ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΙΣΤΟΡΗΣΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ)
ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΕ IASONA ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ MAIL.

Edited by - Masvidal on 20/10/2003 15:40:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 15:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 16:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!
Χρησιμοποιήστε την "Αναζήτηση" για να βρείτε ένα θέμα σχετικό: τις Επιθανάτιες εμπειρίες.
Υπάρχει κάπου στο Forum αλλά δε θυμάμαι πού ακριβώς!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 12:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπέροχο θέμα φίλε Ιάσωνα, αν και δεν έχω να πληροφορίες να το "υποστηρίξω" με ενδιαφέρει πολύ!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 13:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτη η φραση ηρθαν να με παρουν ειναι κλασσικη αλλα οσο αναφορα αυτους που υποτιθεται (?) οτι πεθαναν και ξαναγυρισαν ειπαν οι απλα μπηκαν σε ενα τουνελ και γυρισαν δηλαδη ηταν σολο η πορεια τους χωρις ξεναγο.
αλλο κλασσικο συμπτωμα ομως ειναι και οι βρισιες δηλαδη καποιος που ζει τα τελευταια του δευτερολεπτα αρχιζει τα καντηλια μαλλον μεσα στην παρανοια της εγκεφαλικης αποσυνδεσης.

το "ξεψυχισμα" οπου ο υποψηφιος μακαριτης αρχιζει να εχει σπασμους "βγαινει η ψυχη" οπως ελεγαν και οι παλιοτεροι εγω προσωπικα απο τροχαια που εχω δει και γενικα απο περιστατικα που μου ετυχαν με ατομα που εγερναν προς τον αλλο κοσμο οποτε αρχιζαν οι σπασμοι το τελος ηταν σε αποσταση αναπνοης και φυσικα κανενας απο αυτους δεν ξαναγυρισε να μας πει για το τουνελ.

πω πω ρε παιδια μαυρισε η ψυχη μου ρε ιασωνα τι θεμα ειναι αυτο?

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 16:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΥΧΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=301

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 18:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ !!!!!




ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ...
ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ...
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ,ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ...
Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ;


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 21:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι γινεται πριν πεθανεις???

μαλλον οτι γινεται και πριν γεννηθεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 01:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι γινεται πριν πεθανεις???

μαλλον οτι γινεται και πριν γεννηθεις...


Και τί γίνεται πριν γεννηθείς; Υπάρχεις ώς ψυχή και περιμένεις να έρθει η σειρά σου να μπεις σε ένα σώμα;

Καλά, αφήστε το, αλλού το πάω εγώ, αν και πιστεύω βέβαια πως όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους...

Την ταινία "The eye" την έχετε δεί;

Εκεί υπάρχει μια άποψη για το τι γίνεται στο ευτύτερο χρονικό διάστημα του θανάτου.

Feel the anxiety hold off the fear...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 09:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας.

Φίλε Τσανάκαλε την ταινία την είδα πριν λίγο καιρό. Να σου πω την αλήθεια δεν μου άρεσε, μου θύμησε σε κάποιες σκηνές την 6η αίσθηση. Πάντως, όπως πολύ σωστά λες, δίνει μία άποψη για το τι συμβαίνει.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 21:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε για αυτό το θέμα.

Αφορμή για το θέμα αυτό ήταν δύο περιστατικά πολύ κοντινών μου ανθρώπων που δυστυχώς δεν βρίσκονται πια εν ζωή, θα σας αναφέρω και τα δύο περιστατικά που έλαβαν χώρα τον χρόνο που μας πέρασε.

Η αδελφή του παππού μου ήξερε τουλάχιστον 30 λεπτά πριν πεθάνει ότι επρόκειτο να πεθάνει, πήγε λοιπόν στην γιαγιά μου και στον παππού (μου έμεναν μαζί) και τους λέει ότι θα πεθάνει, άρχισε να τους δείχνει που έχει χρήματα για την κηδεία της, που έχει τα διάφορα έγγραφα που θα χρειάζονταν όταν θα πέθαινε και στην συνέχεια πήγε και κάθισε στο κρεβάτι της, παρόλο που τις λέγανε να σηκωθεί να την πάνε σε ένα νοσοκομείο εκείνη αρνιόταν και έλεγε ότι ήθελε να πεθάνει στο σπίτι της, μετά από λίγη ώρα κατέληξε, τα τελευταία της λεπτά δεν είπε τίποτα παρά μόνο κοίταζε τον τοίχο που ήταν απέναντι της και χαμογέλαγε.

Το δεύτερο περιστατικό αφορά την πατέρα μιας φίλης μου, ο οποίος ταλαιπωρούνταν χρόνια από μία ασθένεια, λίγο πριν πεθάνει και ενώ ήταν στο κρεβάτι άρχισε να κοιτάει επίμονα το ταβάνι και να γελάει, μετά άρχισε να λέει στα παιδία του και στη γυναίκα του, που βρίσκονταν μέσα στο δωμάτιο, να δουν και αυτοί αυτά που βλέπει γιατί είναι πολύ ωραία, όταν πέθαινε άπλωσε τα χέρια του ψιλά και ήταν σαν να περιμένει κάποιον να τον πάρει αγκαλιά.

Αυτά τα δύο περιστατικά πιστεύω ότι είναι άκρως ενδεικτικά ότι κάτι γίνετε λίγο πριν πεθάνεις.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 23:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Antistixa peristatika exo akousei kai apo filika mou prosopa, pisteuo oti ligo prin pethanoume kati ginete to thema einai oti polles fores ta atoma pou briskonte giro apo to atomo pou pethenei den prosexoun kati periergo stin simperifora tou me apotelesma min iperxoun polles martiries.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 00:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟΥΝΕΛ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΦΩΣ....
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΖΕΙ???ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ...ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ...
ΤΙ ΛΕΤΕ??


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 13:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΝΑ ΤΟΥΝΕΛ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΦΩΣ....
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΖΕΙ???ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ...ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ...
ΤΙ ΛΕΤΕ??


Αυτό που λένε πολλοί ότι βλέπουνε ένα τούνελ και ότι στην άκρη του πολύ μακριά υπάρχει ένα δυνατό φως το μαρτυρούν άτομα τα οποία ήταν στο μεταίχμιο του να ζήσουν ή να πεθάνουν, αυτό εξηγείτε επιστημονικά. Δηλαδή συσσωρεύετε γύρο από τις κόρες των ματιών του ατόμου, αίμα, αυτό έχει ως αποτέλεσμα το άτομα να χάνει την όραση του και το μόνο που μπορεί να δει είναι ένα μικρό φως που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει, αποτέλεσμα αυτού είναι όταν επανέλθει το άτομο να λέει άτι δεν μπορούσε να δει τίποτα γιατί ήταν σε ένα σκοτεινό τούνελ και το μόνο που διέκρινε ήταν ένα μακρινό δυνατό φως.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - iasonas on 27/10/2003 13:11:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 14:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του φίλου iasona οτι λίγη ώρα πρίν "φύγει" κάποιος βλεπει το επερχόμενο "τέλος" ,να το πω, μίας κατάστασης.
Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής: λίγες ώρες πριν πεθάνει ένα πολύ συγγενικό και αγαπητό μου πρόσωπο (πλήρης ημερών)καταλαβαίνοντας, πιστεύω, το "τέλος" φανερά συγκινημένη έλεγε οτι θα ήθελε για τελευταία φορά να ξαναπάει στα μέρη που γεννήθηκε και μεγάλωσε, καθως ήταν απο επαρχία. Έτσι απλά χωρίς να έχει προηγηθεί μια σχετική συζήτηση.
Επίσης το ίδιο πρόσωπο λίγο παλιότερα μου είχε αναφέρει οτι είχε δει στον ύπνο της πάρα πολλούς ανθρώπους που είχαν φύγει απο αυτή τη ζωή και καθώς πήγαινε να τους συναντήσει αυτοί της είπαν να φύγει γιατί ήταν νωρίς για αυτήν.
Ακόμα ήθελα να πω, (και να ευχαριστήσω) οτι βρήκα πολυ ενδιαφέρον την περίληψη του βιβλίου της Dion Fortune απο τον Thoth, ένα βιβλίο που πραγματικά αγνοούσα μέχρι στιγμής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 15:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που λένε πολλοί ότι βλέπουνε ένα τούνελ και ότι στην άκρη του πολύ μακριά υπάρχει ένα δυνατό φως το μαρτυρούν άτομα τα οποία ήταν στο μεταίχμιο του να ζήσουν ή να πεθάνουν, αυτό εξηγείτε επιστημονικά. Δηλαδή συσσωρεύετε γύρο από τις κόρες των ματιών του ατόμου, αίμα, αυτό έχει ως αποτέλεσμα το άτομα να χάνει την όραση του και το μόνο που μπορεί να δει είναι ένα μικρό φως που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει, αποτέλεσμα αυτού είναι όταν επανέλθει το άτομο να λέει άτι δεν μπορούσε να δει τίποτα γιατί ήταν σε ένα σκοτεινό τούνελ και το μόνο που διέκρινε ήταν ένα μακρινό δυνατό φως.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - iasonas on 27/10/2003 13:11:41


Και πως εξηγειται το γεγονος οτι το ατομο "βλεπει" και αλλα πραγματα εκτος του τουνελ και του φωτος ? Φιλε iasona εχεις μιλησειμε ατομα που ειχαν τετοιες εμπειριες ? Δεν ειναι μονο το τουνελ και το φως στην ακρη.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα... (γνωμη μου).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 15:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλωστε αυτα τα "συμπτωματα" δεν εμφανιζονται ΠΡΙΝ πεθανεις.Λαμβανουν χωρα σε μια ενδιαμεση κατασταση ζωης-μη ζωης.
Θα τα ξαναπουμε......
"Νεκρος ηδη με βλεπω απο ψηλα.Οι γιατροι προσπαθουν να με επαναφερουν στο σωμα-φυλακη.....δεν θελω.Τα καταφεραν.Αντιο αιωνιοτητα...."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 16:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Masvidal, εγώ απάντησα στην αναφορά του φίλου ryche, η οποία λέει για άτομα που έχουν δει ένα τούνελ και στο βάθος αυτού έντονο φως, για το συγκεκριμένο είπα ότι εξηγείτε επιστημονικά, αυτό που αναφέρεις εσύ είναι εξωσωματικές εμπειρίες, για τις οποίες δεν ξέρω αν έχει δώσει κάποιος επιστημονική εξηγήσει.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχει και μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που δεν έχουν δει απλά ένα τούνελ αλλά έχουν βίωση μία εξωσωματική εμπειρία, κατά την διάρκεια της οποίας έβλεπαν τον εαυτό τους στην κατάσταση που ήταν εκείνη την στιγμή, είτε βρίσκονταν σε απέραντα λιβάδια που δεν είχα ξαναδεί ποτέ, πάντα σε αυτές τις μαρτυρίες το άτομο που την έχει βίωση λέει ότι αισθανόταν τόσο ήρεμος, ότι τον περιέβαλε μία γαλήνη και ήταν τόσο ευτυχισμένος που ήθελε να μείνει σε αυτήν την κατάσταση για πάντα.
Τώρα όσο για το αν έχω μιλήσει με άτομα που έχουν ζήσει μία εξωσωματική εμπειρία, η απάντηση είναι ναι.


"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 16:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε οmega πολύ ενδιαφέρουσα η αναφορά σου, πραγματικά πιστεύω ότι αυτές οι καταστάσεις είναι τραγικές αλλά συγχρόνος και τόσο αληθινές γιατί γνωρίζεις ένα κομμάτι (έστω μικρό) της αλήθειας που υπάρχει μετά την ανθρώπινη φύση σου. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η περίληψη του βιβλίου της Dion Fortune από τον Thoth.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 16:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Masvidal, εγώ απάντησα στην αναφορά του φίλου ryche, η οποία λέει για άτομα που έχουν δει ένα τούνελ και στο βάθος αυτού έντονο φως, για το συγκεκριμένο είπα ότι εξηγείτε επιστημονικά, αυτό που αναφέρεις εσύ είναι εξωσωματικές εμπειρίες, για τις οποίες δεν ξέρω αν έχει δώσει κάποιος επιστημονική εξηγήσει.

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΕΣ/ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ.ΕΓΩ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ (ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ).
ΕΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΕΚΕΙ,ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ Ο.Β.Α.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ... ΤΟ ΤΟΥΝΕΛ,Η ΔΙΑΝΥΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ,Η ΑΦΙΞΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΟΥΝΕΛ,Η ΟΠΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΓΝΩΡΙΜΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΚΛΠ
ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ (ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣΗ).ΡΩΤΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ...ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΟΧΘΗΣ (ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ή ΛΕΠΤΑ).
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΕΣ/ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ ΑΣΚΟΠΑ....
ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.
ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ,MASVIDAL.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 17:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου ΙΑΣΟΝΑ....

φιλε μου εγω δεν το πηγα τοσο επιστημονικα
μα περισσοτερο μεταφορικα...
δηλ...εννοουσα οτι πεθαινοντας εδω γεννιομαστε καπου αλλου...
οπως οταν πρωτοηρθαμε στην ζωη...καπου πρεπει να ειχαμε πεθανει...
ξερεις για πραγματα που αφορουν και την ψυχη του ανθρωπου δεν νομιζω οτι χωρανε αποδειξεις...εχω βαρεθει παρα πολυ να πρεπει να αποδειξω με τους τροπους που δεχεται η συγχρονη επιστιμη καθετι που συμβαινει...μεσα μας...
αυτα καλησπερα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 18:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δεν πιστεύω ότι οι επιθανάτιες-μεταθανάτιες εμπειρίες με τις εξωσωματικές εμπειρίες είναι το ίδιο και το αυτό.
Από ότι ξέρω και διορθοσέμαι αν κάνω λάθος εξωσωματική εμπειρία μπορεί να έχει ο άνθρωπος σε οποιεσδήποτε συνθήκες, το άτομο σε αυτές τις περιπτώσεις βλέπει τι υπάρχει και τι γίνεται γύρω του, επίσης μπορεί να δει τον εαυτό του και την κατάσταση που βρίσκεται την δεδομένη στιγμή ενώ επιθανάτιες-μεταθανάτιες εμπειρίες έχει ο άνθρωπος σε δεδομένες στιγμές της ζωής του (π.χ. όταν είναι άρρωστος ή τραυματίας σε περιπτώσεις που η ζωή του βρίσκεται στα τελευταία λεπτά της).
Αυτά που λες τώρα για πορεία μέσα στο τούνελ και συναντήσει γνώριμων προσώπων θεωρώ ότι είναι μια επιθανάτια-μεταθανάτια εμπειρία. Εκτός από αυτά που ανέφερες, από τέτοιες μαρτυρίες έχω ακούσει ανθρώπους να λένε και για συναντήσεις με άλλες μορφές που δεν τις είχαν ξαναδεί, που ήταν πολύ όμορφες και γαλήνιες, όπως επίσης και για μια φωνή που άκουγαν χωρίς να βλέπουν το πρόσωπο που τους μιλάει, όπως και το ότι όταν επέστρεψαν αισθάνονταν άσχημα και ήταν στενοχωρημένοι που έφυγαν από αυτό το μέρος. Ξέρεις θεωρούσαν ότι τους δόθηκε ένα μεγάλο δώρο αλλά για λίγο και ότι θα πρέπει να περιμένουν αρκετό καιρό για να το ξαναδούν.
Όχι δεν έχω μιλήσει προσωπικά με άτομα που έχουν βιώσει μια επιθανάτια-μεταθανάτια εμπειρία, αν και θα το ήθελα πάρα πολύ.
Να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι τα άτομα αυτά είναι πολύ προνομιούχα.
Εσύ γνωρίζεις ή έχεις μιλήσει με κάποιο άτομο που να έχει βιώσει μια τέτοια εμπειρία;

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1171875
Maintained by Digital Alchemy