ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Οργανων Οργανο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 00:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα ανοιγω αυτο το θεμα για να μου πειτε εαν το εχει καποιος σε καποια .pdf ή .txt μορφη να μου το στειλει.

Ακομα, επιγραμματικα, σε τι ακριβως αναφερεται το εν λογω εργο.

Ευχαριστω


...open minds are better minds!

Ehetlaios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


50 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 04:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ehetlaios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από όσο γνωρίζω αυτό το έργο είναι του Αριστοτέλη και συγκαταλέγεται ανάμεσα στα πιο σπάνια και δυσεύρετα έργα του.΄Εαν θυμάμαι καλά υπάρχουν μόνο δύο αντίτυπα παγκοσμίως...

Δεν θα ήθελα να σε απογοητεύσω στην αναζήτηση σου αυτή,πάντως εάν το βρείς σε οποιαδήποτε μορφή θα ήθελα να μου το στείλεις και εμένα.Είναι απο ότι έχω ακούσει ένα από τα πιο "περίεργα" και δυσκολονόητα βιβλία του μέγιστου Αριστοτέλη.Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο...

Φιλικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 15:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "Οργάνων Όργανον" σύμφωνα με τον Γεώργιο Λευκοφρύδη αποτελεί μια κωδικοποιημένη πληροφόρηση σχετικά με το περίφημα Κοσμοσκάφος Στάγυρο-Ε που απετέλεσε το μέσον μεταφοράς τος Αριστοτέλη από το Μ του Λαγού στη Γη... Το θέμα ως ερμηνία μπορεί να πάρει επικίνδυνες διαστάσεις καθώς εμπλέκει τους εξωγήινους με τους Έλληνες και ιδιαίτερα με τον Αριστοτέλη του οποίου η καταγωγή (πάντα κατά τον Λευκοφρύδη) είναι το Μ του Λαγού.

Το βιβλίο πρόσφατα έχει εκδοθεί, το έχω και τολμώ να πω ότι παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον με πολλές προεκτάσεις και πληροφορίες περί κοσμογονίας, κωδικοποιημένων φράσεων, εξωγήινης νοημοσύνης και εξελιγμένης τεχνολογίας...

Εκδόσεις "Καθέδρα" Θεσσαλονίκη
2310-466970 kathedra@the.forthnet.gr
Ελπίζω να μη κατηγορηθώ για διαφήμιση, άλλωστε το βιβλίο δεν υπάρχει πουθενά αλλού.


Sub rosa

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 01:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Alastis δεν ξερω αν ψαχνεις το αρχαιο κειμενο αλλα το συγκεκριμενο του Αριστοτελη ειναι πολυ σπανιο και ευκολοτερα θα το βρεις μεταφρασμενο σε αλλη γλωσα παρα στην Ελληνικη.

Μαλλον ομως θα σε καλυπτε, και πιθανον για αυτο ψαχνεις, το βιβλιο του Γιωργου Λευκοφρυδη που αναφερει και ο Οculatis Abis το οποιο εγω ηξερα οτι ειναι πολυ σπανιο μιας και το ειχε εκδοσει ο ιδιος.

Τωρα αν ξαναεκδοθηκε (με ολα τα περιεχομενα του) αυτο ειναι πολυ σημαντικο μιας και μεχρι στιγμης βολευομασταν με μια φωτοτυπια.
Το συγκεκριμενο βιβλιο του Λευκοφρυδη, πληρης τιτλος ΚΟΣΜΟΣΚΑΦΟΣ ΣΤΑ-ΓΥΡΟ ΕΨΙΛΟΝ ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΝ ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, πιστευεται οτι περιεχει πληροφοριες για την κατασκευη ιπταμενων μηχανων, πληροφοριες τις οποιες καταφεραν εν' μερει να αξιοποιησουν, κατα πρωτο λογο οι Αμερικανοι, που λεγεται οτι εφτιαξαν ενα μη επανδρωμενο σκαφος που μοιαζει με ιπταμενο δισκο, και κατα δευτερο λογο οι Ρωσοι οι οποιοι κατασκευασαν ενα ακομα καλυτερο σκαφος το οποιο το ονομαζουν Εκιρ.

Οσον αφορα για αυτο καθεαυτο το εργο του Αριστοτελη ο Λευκοφρυδης λεει:"το Οργανων Οργανον του Αριστοτελους : οτι στριφνοτερο επιασα στα χερια μου σε ολη μου τη ζωη σαν αρχαιοελληνικο κειμενο" και αυτο απο εναν ανθρωπο που οπως αναφερει στον προλογο του βιβλιου του "επι δεκα χρονια συνεχεια και ανελεητα,ξετιναξα στην κυριολεξια ΟΛΑ τα αρχαιοελληνικα κειμενα που γλυτωσαν από την φωτια της βιβλιοθηκης της Αλεξανδρειας"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ehetlaios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


50 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 02:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ehetlaios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι,
το βιβλίο του Λευκοφρύδη είναι μία από τις πιο "περίεργες' και "παράξενες" ιστορίες,λόγω του ότι είχε απαγορεύτει η κυκλοφορία του,καθώς και κατασχέθηκαν όλα τα αντίτυπα του από την αγορά όταν εκδόθηκε για πρώτη φορά.Σήμερα έχει επανεκδοθεί.Προσωπικά το έχω διαβάσει από τις φωτοτυπίες της 1ης έκδοσης.

Το θέμα όμως είναι αν μπορούμε να βρούμε το αυθεντικό κείμενο του Αριστοτέλη.Τοτε μόνο θα είμαστε σε θέση να κρίνουμε και τις θέσεις του κυρίου Λευκοφρύδη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 16:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΘΕΔΡΑ ΤΟ ΕΧΩ..ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΩ ΕΝΑΝ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 16:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω παιδια...


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 22:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ... περίεργο...
Μια μικρή έρευνα στο δίκτυο έδειξε ότι δεν υπάρχει καμμιά αναφορά στα αγγλικά για το βιβλίο αυτό με εξαίρεση μια εργασία ενός Ελληνα πάνω σε αυτό όπου και μπορεί κανείς να διαβάσει το βιβλίο http://www.geocities.com/ioannis_axe/philosophy1.htm

Αντίθετα υπάρχει πολύ μεγάλη έρευνα στο θέμα στην Γερμανική γλώσσα!! καθώς και το ομώνυμο βιβλίο στα Γερμανικά στο Αmazon...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 01:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' όσο γνωρίζω το "Οργανον" του Αριστοτέλη είναι μία συλλογή συγγραμάτων πάνω στην λογική. (το site που δίνει η Avallon είναι αρκετά αναλυτικό).
Περιλαμβάνει τις κατηγορίες, τα αναλυτικά, τα τοπικά και (ή μαζί με) τους σοφιστικούς έλεγχους.
To ελληνικό κείμενο είναι πολύ σπάνιο. Δεν είναι όμως από αυτά που "χάθηκαν" και "ξαναβρέθηκαν τον 11ο αιώνα, αλλά γνωρίζουμε ότι ήταν στα χέρια των Νεστοριανών καλογέρων της Συρίας. Το έργο έγινε γνωστό στους Αραβες λόγιους και από τον 8ο αιώνα εμφανίστηκαν οι πρώτες "εκδόσεις", στην Ισπανία και την Ιταλία. Κύριοι μελετητές και σχολιαστές του έργου αναφέρονται, ο Δομηνικακός καλόγερος Albert The Great[1206-1280], ο δάσκαλος του Thomas Aquinas[1226-1274]. Στην δε Αραβική Αυτοκρατορία το έργο του Αριστοτέλη μελετήθηκε από Αραβες και Εβραίους λόγιους, συμπεριλαμβανομένου του Ραββίνου Moses Maimonides ("from Moses to Mosse, there is none like Moses") [1135-1204] και του Αραβα δικαστή Ibn Rushd (Averroes)[1126-1280], και οι δύο κάτοικοι της Κόρδοβας.
Το έργο μεταφράστηκε στα λατινικά (από τις Αραβικές εκδόσεις) και απασχόλησε τους ευρωπαίους λογίους, και κυρίως τον St Thomas Aquinas (c. 1225 - 74). Αργότερα ο Francis Bacon (1561-1626) υιοθέτησε τις κατηγορίες του Αριστοτέλη και την διαφορά ανάμεσα στις 4 αιτίες (Four Causes) και έγραψε το δικό του έργο, το "Novum Organum".

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, η λογική που παρουσιάζεται στο έργο είναι αυτή που μάθαμε στο σχολείο.
Θυμάστε εκείνο το παράδειγμα μη λογικού συνειρμού, "ο αστυφύλακας είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο, άρα ο αστυφύλακας είναι μπουζούκι";!
(Λέτε να είναι κωδικοποιημένο μήνυμα για να μην ξεχάσουμε το έργο του Αριστοτέλη; χεχε)


Κάποια σχετικά sites
http://www.perseus.tufts.edu/GreekScience/Students/Jordana/LOGIC.html
http://plato.stanford.edu/entries/aristotle-logic/
http://www.philosophypages.com/hy/2n.htm


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Smart Alex-
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 00:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Smart Alex-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon: υπάρχει πολύ μεγάλη έρευνα στο θέμα στην Γερμανική γλώσσα!! καθώς και το ομώνυμο βιβλίο στα Γερμανικά στο Αmazon...

Loipon to vrika kai to paraggeila apo to amazon.
Tha prospathisw na to diavasw..


Victory or ValhallaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 19:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Good for you smart Alex!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SOCRA
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 18:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOCRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ www.gamato.info
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOCRA
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2009, 18:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOCRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ www.gamato.info
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy