ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 εσωτερισμός και προσέγγιση του ΘΕΙΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 23:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
h enasxolhsh me ton esoterismo xekinise prin merikous mines.panta symfona me tis methodous tis golden dawn kai tin meleti tis kaballa.diskolo to egxirima kai mallon polixrono.exo katalixi se tris basikes arxes gia to epithimito apotelesma. 1.CONSCIUS WILL. 2.AYTHYPOVOLI 3.PRACTISE PRACTICE PRACTICE thelo tis apopsis ton filon tou site gia na bgei kapia akri

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 02:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω υπάρχει ένασ πιο απλός τρόπος. Αυτές οι τακτικέσ κατά τη γνώμη μου ανήκουν σε άλλη εποχή. Νομίζω το ρεύμα που κυριαρχεί τώρα είναι μία απλή φράση, πίστεψε και αφέσου στον Θεό. Ποτέ δεν είσαι ο πράττων, αλλά πάντα ένα κανάλι, άρα όσο ελυθερώνεσαι στον Θεό τόσο μεγαλύτεροσ αγωγός πληροφοριών γίνεσαι και τόσο μεγαλύτερη γίνεται η εξέλιξή σου

Εποχή του ΦωτόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 08:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ......

ΦΙΛΕ theosoficus ΚΑΛΟΣ ΗΛΘΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ..

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .....
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΔΡΟΜΟ ΚΑΘΙΣΕ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ.....
ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟΝ....
ΨΗΛΑΦΙΣΕ ΤΟΝ.....
ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΟΝ......
ΝΙΩΣΕ ΤΟΝ ....... TON EAYTON SOY...

ΑΠΛΩΣΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ...

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ....

Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 15:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ......

ΦΙΛΕ theosoficus ΚΑΛΟΣ ΗΛΘΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑΣ..

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .....
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΔΡΟΜΟ ΚΑΘΙΣΕ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ.....
ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΤΟΝ....
ΨΗΛΑΦΙΣΕ ΤΟΝ.....
ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΟΝ......
ΝΙΩΣΕ ΤΟΝ ....... TON EAYTON SOY...

ΑΠΛΩΣΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ...

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ....

Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..



σε ευχαπιστω για την απαντηση αλλα την θεωρω ασαφη και γενικευμενη.οσοι ασχολουμαστε με ceremonial magic εχουμε αναγκη απο tips ανθρωπων που εχουν περπατησει στο μονοπατι και γνωριζουν.ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

C.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 17:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους C.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε theosoficus να σου κάνω μια ερώτηση:
Γιατί ασχολήθηκες μ'αυτά που αναφέρεις και πότε ένοιωσες έτοιμος να ασχοληθείς? Να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω ούτε να σε υποτιμήσω ούτε να το παίξω "κάτι". Από περιέργεια ρωτάω.
Φιλικά, Lycia

"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 01:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε theosoficus να σου κάνω μια ερώτηση:
Γιατί ασχολήθηκες μ'αυτά που αναφέρεις και πότε ένοιωσες έτοιμος να ασχοληθείς? Να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω ούτε να σε υποτιμήσω ούτε να το παίξω "κάτι". Από περιέργεια ρωτάω.
Φιλικά, Lycia

"γευόμαστε τα αρώματα του ουρανού ανακατεμένα με το πνεύμα της γης"


γιατι πιστευω πωσ δεν εχουμε ερθει στον κοσμο απλωσ για να κανουμε παιδια και να εχοθμε μια δουλιεα.νομιζω πωσ πρεπει να δωσω ενα νοημα στη ζωη μου.το να διευρυνω και να αναπτυξω την συνειδηση μου αρα το πνευμα μου το θεωρω εξαιρετικα ενδιαφερον και προκλητικο.ο απωτεροσ σκοποσ ειναι η ενωση με την κοσμικη συνειδηση δηλ.με τον Θεο.βεβαια ασ μην ξεχναμε πωσ σημασια εχει το ταξιδι για την Ιθακη και οχι τοσο η ιδια η Ιθακη.οταν λοιπον μπεισ σε αυτο το trip καταλαβαινεισ ποσο λιγη σημασια εχουν τα πολλα λεφτα το prestige και ολα αυτα τα σκοθπιδια που σου πλασαρει η κοινωνια για να σε χειραγωγησει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ααρών
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 13:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ααρών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλοι μου.
Φιλε theosoficus συμφωνω με τα οσα εγραψες.Οποιαδηποτε μορφη πρακτικης ασκησης ειναι σαφως πολυ ανωτερη απο το θεωρητικο κομματι του εσωτερισμου και μονο.Δεν εχω διαβασει για κανενα γκουρου που να μην αναπτυχθηκε πνευματικα χωρις να κανει πνευματικες ασκησεις και πρακτικες.Οποιαδηποτε πρακτικη θετει σε λειτουργια αμεσως χωρις να το καταλαβαινουμε απολυτα ,τις ικανοτητες που εχει ο ανθρωπος σε λανθανουσα μορφη.

Ορθες σκεψεις,ορθος λογος,ορθες πραξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 21:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
h enasxolhsh me ton esoterismo xekinise prin merikous mines.FILE THEOSOFICUS BIAZESAI APELPISTIKA MESA SE LIGOYS MHNES NA FTASEIS KAPOY MIA ZWH MA8HTEIAS KAI ISWS DEN FTANEI...STOXASOY DOULEPSE ME TON EYATO SOY,KAI PANW AP OLA MHN BIAZESAI.
OM

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 22:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

h enasxolhsh me ton esoterismo xekinise prin merikous mines.FILE THEOSOFICUS BIAZESAI APELPISTIKA MESA SE LIGOYS MHNES NA FTASEIS KAPOY MIA ZWH MA8HTEIAS KAI ISWS DEN FTANEI...STOXASOY DOULEPSE ME TON EYATO SOY,KAI PANW AP OLA MHN BIAZESAI.
OM

dsm


καταπχην σε ευχαριστω για την αποψη σου.αλλα παλι αοριστιεσ παρατηρω.αν γνωριζεισ και εχεισ εμπειρια στο μονοπατι κατεθεσετη και να σαι σιγουροσ οτι θα ειναι ευπροσδεκτη.ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 22:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεβαστές οι απόψεις των όλων των φίλων παραπάνω καθώς φαίνεται ότι είναι walkers of the path. Το θέμα είναι όμως ότι με την ουσία τι γίνεται όσον αφορά την πρακτική που πολύ σωστά λέχτηκε ότι είναι απαραίτητη και άν δεν υφίσταται τότε ναι μεν αυγατίζει το intellectual αλλά δεν έρχεται η πολυπόθητη διεύρυνση της συνείδησης. Τα μονοπάτια που μπορεί να διεισδύσει κανείς στον κόσμο του εσωτερισμού πολλά, και εξαιρουμένων των ανατολικών μεθόδων γιόγκα η Δυτική σχολή είναι βυθισμένη στην Αλχημεία, στην Καββάλα και στην τελετουργία που είναι και η καταλληλότερη για μας τους Δυτικούς κατά τη γνώμη μου (H Dion Fortune ειδικά έχει σπαταλήσει πολύ μελάνι για αυτό). Το να διαβάζει κανείς συνεχώς διάφορα συγγράμματα και βιβλία είτε ανήκει στον Ροδοσταυρισμό, είτε στον Ελευθεροτεκτονισμό, είτε στον Γνωστικισμό, είτε στον Θεοσοφισμό κτλ μόνο μπέρδεμα του επιφέρει και όχι διασαφήνιση εννοιών. Πέφτει στην παγίδα της Σεφίρας του Χόντ όπου κάποιος έχει διαβάσει άπειρα βιβλία αλλά δεν έχει κάνει τίποτα πρακτικό της προκοπής ούτε έχει τσεκάρει για το validity των απόψεων που αναγράφονται στα εκάστοτε βιβλία. Ποιά είναι η λύση λοιπόν?
Κατα την ταπεινή μου γνώμη και κινουμενος και εγώ εδώ και κάποιον καιρό στα τελετουργικά μονοπάτια θα σύστηνα τα εξής.
1)Ανάλυση και ψυχολογικό σκάλισμα του εαυτού μας (Γνώθι σ αυτόν που είπαν και οι φίλοι, ψάχνουμε το τι,πώς και γιατί)
2)Διάβασμα ανηλεώς, απο όλα τα θρησκευτικά, φιλοσοφικά και μαγικά ρεύματα για να υπάρχει το απαραίτητο background.
3)Διαλογισμός και visualization καθημερινά. Εάν δεν υπάρχει η πλήρη ησυχίατου μυαλού είναι αδύνατο να εισέλθεις στα εσωτερικά πεδία για ψάξιμο, ούτε καν για απλό contemplation. Εάν δεν επιτευχθεί ένα πολύ καλό επίπεδο στο visualization κάθε τελετουργικό σου θα είναι σχεδόν άχρηστο καθώς θα πραγματοποιείται στο χονδροειδές υλικό επίπεδο. Τι αξία θα έχει π.χ ένα Lesser banishing Ritual of the Pentagram εάν δεν έχεις τη δύναμη να οραματιστείς τους 4 αρχάγγελους έστω και σε βασικό επίπεδο clairvoyantly. Δεν θα δημιουργηθούν οι απαραίτητες σκεπτομορφές για να εισέρθουν οι θείες αυτές ενέργειες εκεί μέσα με αποτέλεσμα την ελλειπή προστασία σου και ενδεχόμενα προβλήματα.
4) Κουράγιο και υπομονή. Η τελετουργική μαγεία δεν είναι χώρος για τεμπέληδες,καλοπροαίρετους ανίκανους,φοβισμένους κτλ Θέλει κότσια και δουλειά όπως συχνά επισήμαινε η αείμνηστη Fortune.
5) Εισαγωγή στο Αστρικό πεδίο με astral projection τεχνικές. Εάν ο εσωτεριστής δεν βγαίνει απο το σώμα του, (τουλάχιστον θα πρεπε να έχει συνειδητότητα στα όνειρα του), δεν θα μάθει τίποτα αξιόλογο καθώς εκεί θα παλέψει με τα Egos του, θα λάβει διδασκαλίες απο θεία οντα, θα ξορκίσει μαύρα όντα, θα παλέψει με το άγνωστο και θα περπατήσει επίπεδα (τουλάχιστον τα σεληνιακά για αρχή μέχρι να αυξηθεί η αύρα του) Εκεί θα βρει τους δασκάλους του και εκεί θα δουλέψει. Ας βρεθεί μία τεχνική κατάλληλη που να σε βολεύει και βγές καθημερινά, θέλει λίγο κόπο αλλά αξίζει τον κόπο.
Αυτά είναι τα βασικά φίλε theosophicus, υπάρχουν και άλλα πολλά και εύχομαι εμπειρότεροι φίλοι στον τελετουργικό χώρο να προσθέσουν και αυτοί το λιθαράκι του στην ομορφη αυτή συζήτηση.

Να σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 23:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ theosoficus,

Κατα τη γνώμη μου πάντα,
Όλες οι θεωρίες εμπεριέχουν καποια αλήθεια εντός τους
αλλά είναι κάτι που δεν υπάρχει σε καμία απ' αυτες.
Ξερεις τι είναι; Ο εαυτός σου.
Με μασημένη τροφή μονο προχειρότητες θα καταφέρεις
Δεν υπάρχει η τέλεια συνταγη γι αυτά που αναζητάς.
Λες:

quote:
τα σκοθπιδια που σου πλασαρει η κοινωνια για να σε χειραγωγησει

Ένα απ' αυτά τα σκουπίδια που πλασαρεται πολύ τελευταία είναι η ιδέα οτι υπάρχουν γρήγοροι, εύκολοι και έτοιμοι τροποι να κάνεις τα πάντα.
Δηλαδή να περπατήσεις σ'ενα δρόμο που άλλοι έχουν φτιάξει για σενα.
Αν όμως δε φτιάξεις εσύ το δρόμο σου, το πιο πιθανο είναι να χαθείς.
Αυτή είναι η γνώμη μου
αν και το πιο πιθανο είναι να τη βαφτίσεις κι αυτήν αοριστία!
Anyway σ' όποιο συμπέρασμα κι αν καταλήξεις, σου εύχομαι καλή τύχη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 23:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σεβαστές οι απόψεις των όλων των φίλων παραπάνω καθώς φαίνεται ότι είναι walkers of the path. Το θέμα είναι όμως ότι με την ουσία τι γίνεται όσον αφορά την πρακτική που πολύ σωστά λέχτηκε ότι είναι απαραίτητη και άν δεν υφίσταται τότε ναι μεν αυγατίζει το intellectual αλλά δεν έρχεται η πολυπόθητη διεύρυνση της συνείδησης. Τα μονοπάτια που μπορεί να διεισδύσει κανείς στον κόσμο του εσωτερισμού πολλά, και εξαιρουμένων των ανατολικών μεθόδων γιόγκα η Δυτική σχολή είναι βυθισμένη στην Αλχημεία, στην Καββάλα και στην τελετουργία που είναι και η καταλληλότερη για μας τους Δυτικούς κατά τη γνώμη μου (H Dion Fortune ειδικά έχει σπαταλήσει πολύ μελάνι για αυτό). Το να διαβάζει κανείς συνεχώς διάφορα συγγράμματα και βιβλία είτε ανήκει στον Ροδοσταυρισμό, είτε στον Ελευθεροτεκτονισμό, είτε στον Γνωστικισμό, είτε στον Θεοσοφισμό κτλ μόνο μπέρδεμα του επιφέρει και όχι διασαφήνιση εννοιών. Πέφτει στην παγίδα της Σεφίρας του Χόντ όπου κάποιος έχει διαβάσει άπειρα βιβλία αλλά δεν έχει κάνει τίποτα πρακτικό της προκοπής ούτε έχει τσεκάρει για το validity των απόψεων που αναγράφονται στα εκάστοτε βιβλία. Ποιά είναι η λύση λοιπόν?
Κατα την ταπεινή μου γνώμη και κινουμενος και εγώ εδώ και κάποιον καιρό στα τελετουργικά μονοπάτια θα σύστηνα τα εξής.
1)Ανάλυση και ψυχολογικό σκάλισμα του εαυτού μας (Γνώθι σ αυτόν που είπαν και οι φίλοι, ψάχνουμε το τι,πώς και γιατί)
2)Διάβασμα ανηλεώς, απο όλα τα θρησκευτικά, φιλοσοφικά και μαγικά ρεύματα για να υπάρχει το απαραίτητο background.
3)Διαλογισμός και visualization καθημερινά. Εάν δεν υπάρχει η πλήρη ησυχίατου μυαλού είναι αδύνατο να εισέλθεις στα εσωτερικά πεδία για ψάξιμο, ούτε καν για απλό contemplation. Εάν δεν επιτευχθεί ένα πολύ καλό επίπεδο στο visualization κάθε τελετουργικό σου θα είναι σχεδόν άχρηστο καθώς θα πραγματοποιείται στο χονδροειδές υλικό επίπεδο. Τι αξία θα έχει π.χ ένα Lesser banishing Ritual of the Pentagram εάν δεν έχεις τη δύναμη να οραματιστείς τους 4 αρχάγγελους έστω και σε βασικό επίπεδο clairvoyantly. Δεν θα δημιουργηθούν οι απαραίτητες σκεπτομορφές για να εισέρθουν οι θείες αυτές ενέργειες εκεί μέσα με αποτέλεσμα την ελλειπή προστασία σου και ενδεχόμενα προβλήματα.
4) Κουράγιο και υπομονή. Η τελετουργική μαγεία δεν είναι χώρος για τεμπέληδες,καλοπροαίρετους ανίκανους,φοβισμένους κτλ Θέλει κότσια και δουλειά όπως συχνά επισήμαινε η αείμνηστη Fortune.
5) Εισαγωγή στο Αστρικό πεδίο με astral projection τεχνικές. Εάν ο εσωτεριστής δεν βγαίνει απο το σώμα του, (τουλάχιστον θα πρεπε να έχει συνειδητότητα στα όνειρα του), δεν θα μάθει τίποτα αξιόλογο καθώς εκεί θα παλέψει με τα Egos του, θα λάβει διδασκαλίες απο θεία οντα, θα ξορκίσει μαύρα όντα, θα παλέψει με το άγνωστο και θα περπατήσει επίπεδα (τουλάχιστον τα σεληνιακά για αρχή μέχρι να αυξηθεί η αύρα του) Εκεί θα βρει τους δασκάλους του και εκεί θα δουλέψει. Ας βρεθεί μία τεχνική κατάλληλη που να σε βολεύει και βγές καθημερινά, θέλει λίγο κόπο αλλά αξίζει τον κόπο.
Αυτά είναι τα βασικά φίλε theosophicus, υπάρχουν και άλλα πολλά και εύχομαι εμπειρότεροι φίλοι στον τελετουργικό χώρο να προσθέσουν και αυτοί το λιθαράκι του στην ομορφη αυτή συζήτηση.

Να σαι καλά.



φιλε yngwie θα πρεπει να σου πω οτι εισαι ο πρωτοσ που τολμα και θιγει ανοιχτα αυτο το θεμα.απο τα λεγομενα σου βλεπω πωσ ειμαι στο σωστο δρομο και αυτο μου δινει δυναμη να συνεχισω.παντωσ ειναι κριμα που στην συζητηση αυτη υπαρχουν εμπειροι εσωτεριστεσ και δεν αποκαλυπτουν καποια πραγματα και ασ με συγχωρησουν.αλλα η μυστικοπαθεια ειναι οχειροτεροσ εχθροσ του εσωτερισμου. AS ABOVE SO BELOW.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 23:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ theosoficus,

Κατα τη γνώμη μου πάντα,
Όλες οι θεωρίες εμπεριέχουν καποια αλήθεια εντός τους
αλλά είναι κάτι που δεν υπάρχει σε καμία απ' αυτες.
Ξερεις τι είναι; Ο εαυτός σου.
Με μασημένη τροφή μονο προχειρότητες θα καταφέρεις
Δεν υπάρχει η τέλεια συνταγη γι αυτά που αναζητάς.
Λες:

quote:
τα σκοθπιδια που σου πλασαρει η κοινωνια για να σε χειραγωγησει

Ένα απ' αυτά τα σκουπίδια που πλασαρεται πολύ τελευταία είναι η ιδέα οτι υπάρχουν γρήγοροι, εύκολοι και έτοιμοι τροποι να κάνεις τα πάντα.
Δηλαδή να περπατήσεις σ'ενα δρόμο που άλλοι έχουν φτιάξει για σενα.
Αν όμως δε φτιάξεις εσύ το δρόμο σου, το πιο πιθανο είναι να χαθείς.
Αυτή είναι η γνώμη μου
αν και το πιο πιθανο είναι να τη βαφτίσεις κι αυτήν αοριστία!
Anyway σ' όποιο συμπέρασμα κι αν καταλήξεις, σου εύχομαι καλή τύχη



Aγαπητε φιλε δεν ψαχνω γρηγορουσ κι ευκολουσ τροπουσ για ναδω αποτελεσματα.εδω μιλαμε για υποθεση ζωησ.και οχι μονο μιασ.αλλα οπωσ καταλαβαινεισ ακολουθω μονοπατια ηδη περπατημενα απο χιλιδεσ εσωτεριστεσ πριν απο εμενα.αυτο δεν σημαινει οτι δεν χρησιμοποιω κριτικη σκεψη σε καθε τι που μου φαινεται περιεργο.ειμαι σιγουροσ οτι στην πορεια θα βρω τον δικο μου δρομο φτιαγμενο απο τισ εμπειριεσ μου και τα λαθη.σε εθχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 03:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε theosophicus έγραψες συνοπτικά κάποια πράγματα και θα ήθελα να τοποθετηθώ στα επιμέρους λεγόμενα σου και ίσως έτσι βοηθήσω περισσότερο.

1)Φιλε yngwie θα πρεπει να σου πω οτι εισαι ο πρωτος που τολμα και θιγει ανοιχτα αυτο το θεμα.

Το κλειστό και το ανοιχτό φιλε και συμπορευτή είναι σχετικές έννοιες. Εκεί ανάγεται και η έννοια του Ερμητισμού, αυτό που είναι κρυφό για τον αμύητο αλλά λίγο γνωστό στον αναζητητή και κτήμα για το μυημένο.Ολοι όμως έχουν δικαίωμα για το μονοπάτι, πολλοί θα το ακούσουν,αρκετοί θα το συζητήσουν, λιγότεροι θα το ξεκινησουν και πολύ λιγότεροι θα το προχωρήσουν γιατί θέλει θυσίες, μεγάλες θυσίες και κρύβει κινδύνους και απάτες αλλά και όμορφες στιγμές.
Οι όμορφες στιγμές χαρακτηρίζονται απο τη βιωματική εμπειρία, του να ξέρεις κάτι το οποίο το βιώνεις έμπρακτα και όχι επειδή στο είπε κάποιος "φωτισμένος" (απο θεωρητικολογίες έχει γεμίσει ο τόπος γενικώς και σε όλα τα επίπεδα) ή επειδή το διάβασες κάπου απο κάποιον "πομπώδη" συγγραφέα που χαίρει εκτίμησης λόγω της άγνοιας που διακατέχει τον μέσο αμύητο άνθρωπο. Τυφλοί οδηγοί τυφλών όπως έλεγε επίσης η Dion Fortune και άλλοι σπουδαίοι και μυημένοι εσωτεριστές.
Οταν π.χ διαβάζεις σε ένα βιβλίο ότι π.χ η μηλιά έχει μέσα της το τάδε elemental που το κάνεις Invoking με το τάδε mantram και εσύ το δείς με την διαδικασία που περιγράφεται και την μορφή που του αποδίδεται τότε είσαι σίγουρος ότι αυτός που το έγραφε δεν έγραφε βλακείες και το είχε ψάξει. Αυτο φυσικά θα συμβεί όταν φτάσουμε σε βασικό επίπεδο με τις γνώσεις περί αστρικού πεδίου, διαλογισμού κτλ που ανέφερα στο προηγούμενο Post.

2)απο τα λεγομενα σου βλεπω πως ειμαι στο σωστο δρομο και αυτο μου δινει δυναμη να συνεχισω.

Αυτο θα το κρίνεις εσύ φίλε μου, ο δικός μου δρόμος π.χ δεν σημαίνει ότι διαφέρει αλλά ούτε και άν συμπίπτει με τον δικό σου η οποιουδήποτε άλλου. Το μονοπάτι έχει σαν στόχο την αλήθεια και τον εκμηδενισμό της Maya. Τώρα εάν θα συνεχίσεις σαν Thelemist,Rosicrucian,Freemason,Golden Dawn magician,Gnostic,Shaman κτλ αυτό είναι μία άλλη ιστορία. Πρόσεξε όμως τους τσαρλατάνους, τους άσχετους και τους λύκους με ενδύματα προβάτων γιατί αυτοί κάνουν την ζημιά στον άπειρο Επίσης απέφυγε αυτούς που δίδουν πνευματική γνώση για χρήματα ή το παίζουν διάνοιες με βαρύγδουπους τίτλους ενώ δεν έχουν κάνει ούτε ένα απλό εξορκισμό χώρου στη ζωή τους.Η τυφλή πίστη είναι εσφαλμένη πίστη. Η πίστη που βασίζεται στην εμπειρία ειναι αυτή που ατσαλώνει τον αναζητητή και συνεχίζει.
O Aleister Crowley έλεγε ότι όταν βιμπράρουμε ένα ιερό θείο ονομα κάνοντας το Sign of the enterer σε κάποιο Banishing πρέπει να είμαστε τόσο εξαντλημένοι σχεδόν ώστε να μας κόβονται τα πόδια και να είμαστε έτοιμοι να πέσουμε κάτω. Για αυτό η τελετουργία απαιτεί γνώση, δύναμη, άριστη υγεία ψυχική και σωματική,τόλμη και κότσια,συνδυασμό πολύπλοκων συχνά τυπικών για να εξυψωθεί η συνείδηση στο σωστό πεδίο. Αλλο η θεωρία και άλλο η πρακτική στο τελετουργικό επίπεδο, είναι σαν τη μέρα με τη νύχτα.

3)Παντως ειναι κριμα που στην συζητηση αυτη υπαρχουν εμπειροι εσωτεριστές και δεν αποκαλυπτουν καποια πραγματα και ας με συγχωρησουν.Αλλα η μυστικοπαθεια ειναι ο χειροτερος εχθρος του εσωτερισμου. AS ABOVE SO BELOW.

Και εδώ φίλε με όλο το σεβασμό πιστεύω ότι προτρέχεις στην κριτική. Οι αγαπητοί φίλοι παραπάνω εξέφρασαν όμορφα τις απόψεις τους και άν δεν σε κάλυψαν θα μπορούσαν να συντρέχουν πολλές αιτίες όπως ενδεχόμενη απειρία στο τελετουργικό μονοπάτι επειδή μπορεί να ακολουθούν κάποιο άλλο σύστημα, πιθανή εντρύφηση μόνο στις εσωτερικές αλήθειες αλλά όχι και στο πρακτικό μερος του θέματος το οποίο είναι δύσκολο και συχνά επικίνδυνο, πιθανοί όρκοι σιωπής εάν ανήκουν σε κάποιο ενεργό μαγικό τάγμα,πιθανή και εύλογη απορία τους για τα κίνητρα σου και για το πώς και αποφάσισες να ασχοληθείς με τον εσωτερισμό (γιατί δεν έχουν και όλοι τα αγνότερα και για αυτό υπάρχει και το black lodge) και απλά τήρηση του νόμου της σιωπής. Σήμερα όμως πιά τουλάχιστον τα κατώτερα μυστήρια δεν είναι πιά esoteric αλλά exoteric knowledge όποτε αυτά τουλάχιστον πρέπει να υπάρχουν σε άπλετο φώς σε μία συζήτηση εσωτεριστών κατά τη γνώμη μου.
Ο κίνδυνος ελοχεύει στον εσωτερισμό σε κάθε βήμα καθώς η απότομη διεύρυνση της συνείδησης μπορεί να είναι μοιραία και να οδηγήσει κάποιον άμεσα στο Δρoμοκαίτιο καθώς ο νούς παθαίνει overrun και η διευρυνση του πρέπει να γίνεται σιγά σιγά και με προσοχή εκτός και άν ήδη υπάρχουν δυνάμεις απο προηγούμενες ζωές όποτε θα φτάσεις στην ανάκτηση δυνάμεων που έχεις στη λήθη γρήγορα και μετά με πολύ κόπο θα αναρριχηθείς παραπάνω και ίσως να μη φτάσουν μιά και δύο ζωές. να ξέρεις όμως ότι η μύηση είναι η ίδια η ζωή και όχι κάποια τελετή εντος ενος τάγματος. Να το θυμάσαι αυτό.
Οσο για το As above so below που σοφά έθεσε τις βάσεις ο Ερμής ο τρισμέγιστος, ο Θώθ ή Ταχουτί των Αιγυπτίων μας έδειξε ότι εμμέσως πλήν σαφώς ότι για να κατέβει ο Ουρανός στη Γή χρειαζεται δουλεια και κόπος αλλά η πληρωμή είναι μεγάλη.

May the light follow your path όπως είπε και κάποιος φίλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MachineHead
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 16:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MachineHead  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ...!!!!!!

Αγαπητέ theosoficus, ακριβώς όπως και εσύ η επαφή μου τον "εσωτερισμο" έγινε πριν απο μερικούς μήνες. ΄Δε ξέρω για εσένα όμως μερικα απο τα προβλήματα που αντιμετωπίζω στην "προσέγγιση" είναι τα εξείς:
1. ΔΕΝ νιώθω έτοιμος. (υπάρχει μια σύγχηση στον εαυτό μου , ισως απο το νεαρο της ηλικιας 22) Δεν ξέρω αν πρέπει να προχωρήσω παρακάτω...
Αυτό που ξέρω είναι οτι ΘΕΛΩ να το κανώ γιατι κάτι μου λέει ΠΡΟΧΩΡΑ και ΦΥΣΙΚΑ το ΜΟΝΟ μονοπάτι που με εκφράζει ΑΠΟΛΥΤΑ ειναι το ΔΕΞΙΟ και η επαφή με τον Θεο για μένα κρίνετε απαραίτητη.
2. Οπως και εσύ οι πρακτικές που ακολουθω είναι της GOLDEN DAWN ομως σαν Ορθοδωξος Χριστιανός που είμαι "κολλάω" στην προφορά των Θείων ονομάτων κατα την διάρκεια του LBRP. Δηλαδή εκείνο το ΥΗV* δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην ειναί IHΣΟΥ αφου συμφωνα με την "μαθηματικη αριθμολογια" (οσοι ξέρουν θα καταλάβουν) αποφέρουν τον ιδιο αριθμό. 888. Έχω την εντύπωση οτι πλησιάζουν περισσότερο την Εβραϊκη θρησκεία τα ονόματα αυτα και όχι την Χριστιανική. Κατι ακόμη που με προβληματίζει είναι το γεγονός του οτι η DION FORTUNE έμεινε πιστή στις παραδώσεις του Χριστιανισμού. Αναρωτίεμαι λοιπόν αν θα έπρεπε να κάνω τον Θείο Κυκλο της Προστασίας όπως τον αναφέρει η Fortune σε βιβλία της και να αντικαταστήσω το LBRP με αυτόν τον κύκλο (Με την δύναμη του Χριστού Θεου... κλπ κλπ). Στην περίπτωση αυτή ΟΜΩΣ δεν επικαλούμε Αρχαγγέλους, δεν τους φαντάζομαι , ΔΕΝ τους ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ διπλα μου και αυτο πρέπει να έχει καποια επακόλουθα.........)
ΒΕΒΑΙΑ εδω πρέπει να αναφέρω οτι ΟΥΤΕ ΑΥΤΑ τα λογια με αντιπροσωπευουν αφου δεν "υπηρετω με ΟΛΗ μου την ψυχη και ΟΛΗ μου την Δυναμη" αλλα με ΤΟ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΑΥΤΗΣ.
3. Τα αποτελέσματα του Middle Pillar; ΝΑΙ έχω δεί διαφορά στην συμπεριφορά μου... ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ προσέχω τι λεω... πως συμπεριφέρομαι... ΝΟΜΙΖΩ οτι με έχει βοηθήσει και σε αλλους τομείς. Για παράδηγμα Ενω χρωστούσα 2500 Ευρω μεσα σε 3 μηνες τα ξεχρέωσα. ΕΝΩ πριν ξεκινήσω να το κανω αντι να μειώνω το ποσο ΟΛΟ Και μεγάλωνε, βέβαια ισως να είναι συμπτωση... ΙΣΩΣ και οχι.
Κατα την διάρκεια του Αισθάνομαι (οταν το κανω φανταζόμενος ΧΡΩΜΑΤΑ) ΠΟΛΥ ΕΝΤΩΝΟ μουδιασμα την περιοχή του σβέρκου (στην πορφυρη μπάλα))
και δεν αισθάνομαι καθόλου την μαυρή. Οι υπολειπες 3 μου επιφέρουν ενα απλό μουδιασμα.
4. Οσο βέβαια για το TARO ritual του DONALD KRAIG το κάνω καθημερινά αν και δεν βλέπω να βγαίνουν πάντα τα αποτελέσματα που αναφέρουν οι κάρτες. Ισως είναι νωρις ακόμη να καταλάβω το βαθλητερο νόημα τους.

Ανεφερα τις πρακτικές που ακολουθω απλα γιατι Χρειάζομαι βοηθεια. Σας παρακαλώ να μου πείτε τι πρεπει να κάνω ωστε να ΜΗΝ ΒΓΩ απο το μονοπάτι του Χριστιανισμού να ΜΗΝ ασπαστω αλλη θρησκεία (ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ) και να πλησιάσω τον ΘΕΟ με τις μεθόδους της Golden Dawn;
Ποιό είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κανώ?????
Τι πρέπει να διαβάσω????
Τα μονα σχετικα που έχω διαβάσει είναι :
1. FORTUNE ΨΥΧΙΚΗ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ,
2. FORTUNE KΑΒΒΑΛΑ
3. DONALD KRAIG ELEVEN LESSONS OF HIGH MAGIC (μΕΧΡΙ 5 ΜΑΘΗΜΑ).
4. ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΩΜΑ (ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΥΓΓΡΑΦΕΑ)
5. ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ

Σας κούρασα πολύ και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την υπομονή. Βεβαια περισότερο θα ευχαριστήσω αυτον που υπομονετικα θα μου λύσει τις απορείες.

***ΓΙΩΡΓΟΣ***

Edited by - MachineHead on 30/09/2005 17:01:02

Edited by - MachineHead on 30/09/2005 17:04:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 07:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την εσωτερική φωνή μέσα σου , δεν θα την καλλιεργήσει κάνένα βιβλίο .
Απλά θα σε προτρέψουνε προς την εσωτερική κατεύθυνση .

Εσύ φίλε μου και μόνο εσύ :


Πρέπει να καλλιεργήσεις ,την εσωτερική σου θεική συνείδηση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
machinehead θα σου γράψω την γνώμη μου για τους προβληματισμούς σου.

Δεν μου κάνει καμία εντύπωση που νοιώθεις σύγχυση. Εκτός από το νεαρό της ηλικίας που πιθανόν να εντείνει την σύγχυση, άρχισες με βιβλία που δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτα, εάν όπως λες δεν έχεις διαβάσει κάτι άλλο. Άρχισε με απλές ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης, χαλάρωσης, εστίασης προσοχής, οραματισμού. Υπάρχουν πολλά βιβλία που μπορείς να διαβάσεις. Μην παρασύρεσαι από τους περίεργους τίτλους, αγόρασε αυτό που καταλαβαίνεις. Όσο και να σε εξιτάρει ένα βιβλίο λόγω περιεχομένου, εάν είναι ακαταλαβίστικο μην το παίρνεις. Οπότε βασικό να ξεφυλλίζεις λίγο τα βιβλία και να διαβάζεις, μετά αποφασίζεις.

Όσον αφορά τα ονόματα πιστεύω καλό θα ήταν να λες μόνο αυτά που ταιριάζουν σε εσένα, στην εκπαίδευση που έχεις πάρει και ξέρεις σίγουρα ότι είναι τα σωστά. Η Fortune απλώς έτσι μεγάλωσε από ότι έχω καταλάβει, εάν είχε μεγαλώσει ως μουσουλμάνα, βουδίστρια ή οτιδήποτε άλλο θα έλεγε τα ονόματα εκείνης της θρησκείας. Αφού είσαι χριστιανός λογικό είναι να λες το όνομα του Χριστού.

Εάν δεν σε αντιπροσωπεύουν τα λόγια μην τα χρησιμοποιείς, ούτως ή άλλως δεν καταφέρνεις τίποτα. Νομίζεις ότι κάτι έχεις σχηματίσει αλλά δυστυχώς δεν το κάνεις. Σε καμία τελετουργία, από όσο εγώ γνωρίζω, δεν γίνεται τίποτα εάν δεν βάλεις κομμάτι του εαυτού σου.

Και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να μπλέκεις τον Θεό με τον χριστιανισμό. Οι θρησκείες είναι πολλές ο Θεός ένας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 14:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

theosoficus

thelo tis apopsis ton filon tou site gia na bgei kapia akri



ακουσες αρκετες ηδη!


quote:

theosoficus

h enasxolhsh me ton esoterismo xekinise prin merikous mines



που σημαινει οτι ακομη δεν εχεις μαθει οτι υπαρχουν επιπεδα αντιληψης, οπως δεν εχεις μαθει να παιρνεις αυτο που σου προσφερεται κι ας μην το κατανοεις ακομη στο επιπεδο σου.


γιατι λες: "παντωσ ειναι κριμα που στην συζητηση αυτη υπαρχουν εμπειροι εσωτεριστεσ και δεν αποκαλυπτουν καποια πραγματα και ασ με συγχωρησουν.αλλα η μυστικοπαθεια ειναι οχειροτεροσ εχθροσ του εσωτερισμου",

ενω η αληθεια ειναι οτι σου προσφερθηκαν πολλες συμβουλες κι εσυ δεν τις αναγνωριζεις σαν τετοιες.


οπως η παρακατω που την θεωρησες "αοριστια":

quote:

spirit

FILE THEOSOFICUS BIAZESAI APELPISTIKA MESA SE LIGOYS MHNES NA FTASEIS KAPOY MIA ZWH MA8HTEIAS KAI ISWS DEN FTANEI...STOXASOY DOULEPSE ME TON EYATO SOY,KAI PANW AP OLA MHN BIAZESAI.



ή αυτη:

quote:

1900

Κατα τη γνώμη μου πάντα,
Όλες οι θεωρίες εμπεριέχουν καποια αλήθεια εντός τους
αλλά είναι κάτι που δεν υπάρχει σε καμία απ' αυτες.
Ξερεις τι είναι; Ο εαυτός σου.
Με μασημένη τροφή μονο προχειρότητες θα καταφέρεις
Δεν υπάρχει η τέλεια συνταγη γι αυτά που αναζητάς.


ή αυτη:

quote:

alfa-omega

Την εσωτερική φωνή μέσα σου , δεν θα την καλλιεργήσει κάνένα βιβλίο .
Απλά θα σε προτρέψουνε προς την εσωτερική κατεύθυνση .

Εσύ φίλε μου και μόνο εσύ :


Πρέπει να καλλιεργήσεις ,την εσωτερική σου θεική συνείδηση .



ή αυτη:

quote:

pyramid

Οι θρησκείες είναι πολλές ο Θεός ένας.



και φυσικα αυτη που σου δοθηκε πρωτη:


quote:

Μορφέας

Νομίζω υπάρχει ένασ πιο απλός τρόπος. Αυτές οι τακτικέσ κατά τη γνώμη μου ανήκουν σε άλλη εποχή. Νομίζω το ρεύμα που κυριαρχεί τώρα είναι μία απλή φράση, πίστεψε και αφέσου στον Θεό. Ποτέ δεν είσαι ο πράττων, αλλά πάντα ένα κανάλι, άρα όσο ελυθερώνεσαι στον Θεό τόσο μεγαλύτεροσ αγωγός πληροφοριών γίνεσαι και τόσο μεγαλύτερη γίνεται η εξέλιξή σου



τις ακουσες?


τις καταλαβες?


ακου αλλη μια...


Ενα ειναι το Μονοπατι, Κανενα!


καθε μαθητης και μεθοδος, καθε μαθητης και μονοπατι

quote:

Ααρών

Δεν εχω διαβασει για κανενα γκουρου που να μην αναπτυχθηκε πνευματικα χωρις να κανει πνευματικες ασκησεις και πρακτικες.


διαβασε για καποιες "σχολες" ζεν και για τους σουφι - θα βρεις αρκετους του "κανενος μονοπατιου, της καμιας μεθοδου"...


ναστε καλα!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 22:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μια απλή άσκηση φίλε MachineHead :

Προσπάθησε αύριο , να είσαι ευγενικός σε όλους τους ανθρώπους ,που θα συναντήσεις μπροστά σου .

Μην κάνεις ζαβολιές , άσε να χαρούνε την ευγένειά σου όλοι , κακοί ,καλοί ,στραβοί, κουτσοί και ανάποδοι .

Αυτό ίσως σου ανοίξει περισσότερο την όρεξη ,για το μακρινό ταξίδι του εσωτερισμού .

Τώρα που το σκέφτομαι , θα το κάνω και εγώ .


Αύριο θα είμαι , όσο ποιο ευγενικός μπορώ με τους συνανθρώπους μου .

Αν το επιθυμείς τα ξανά λέμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MachineHead
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 01:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MachineHead  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. theosoficus σε ευχαριστω και για το e-mail . alfa-omega και pyramid,
καλώς η κακώς απο τότε που ξεκίνησα να "ασχολούμε" δείχνω παντού καλοσύνη. ΠΑΝΤΟΥ!!!!! Προσπαθώ να προβάλω τον καλό μου εαυτό και έχω αποβάλει σε ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ (για μένα) βαθμό καθε κακία,ζήλια,μοχθηρία που ύπηρχε μέσα μου. ΕΙΜΑΙ ενας καλύτερος άνθρωπος ή μάλλον ενας ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΣ συνάνθρωπος.
Οσο για την άσκηση που μου πρότεινες την κάνω ήδη απο μόνος μου τόσο καιρο τώρα και σιγά σιγά Ναι, βλέπω αποτελέσματα! Κάντε την και εσείς.
βέβαια για το τι "νομίζετε" οτι πρέπει να κάνω μέτα απο τα 2 αυτα τελετουργικά δεν μου απάντησε κανείς σας. Ισως αν ρωτούσα τι κάνετε εσείς μετά απο αυτα να έπερνα καποιές απαντήσεις και επειδή η συζήτηση μετατρέπεται σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αν δε θέλετε να γράψετε στο forum τις προτάσεις σας μπορείτε να μου τις στείλετε στo email MachineHead_gr@yahoo.com
και πάλι σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!!!

***ΓΙΩΡΓΟΣ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 04:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

βέβαια για το τι "νομίζετε" οτι πρέπει να κάνω μέτα απο τα 2 αυτα τελετουργικά δεν μου απάντησε κανείς σας.



θα σου απαντησω εγω, αν και δεν ξερω αν εισαι ετοιμος για την Αληθεια αυτου του επιπεδου.


ωστοσο ποτε δεν εβλαψε κανεναν η Αληθεια, οποτε...

να τα χεσεις τα τελετουργικα και να γινεις ρευστος και ανοικτος στο Θειον - εναρμονισου!

γινε απλα φορεας χωρις δικο του σκοπο - χαλαρη προσοχη, προσεκτικη χαλαρωση


το Θειον φυσικα ειναι διπλα σου....

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 14:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


θα σου απαντησω εγω, αν και δεν ξερω αν εισαι ετοιμος για την Αληθεια αυτου του επιπεδου.


ωστοσο ποτε δεν εβλαψε κανεναν η Αληθεια, οποτε...

να τα χεσεις τα τελετουργικα και να γινεις ρευστος και ανοικτος στο Θειον - εναρμονισου!

γινε απλα φορεας χωρις δικο του σκοπο - χαλαρη προσοχη, προσεκτικη χαλαρωση


το Θειον φυσικα ειναι διπλα σου....



Και να προσθέσω , ότι ποτέ δεν θα δει κάποιος την μία και τέλεια μορφή του θείου . Πάντοτε θα έχει διαφορετικές .

Ίσως .........μετά τον θάνατο ,όταν η θεική ψυχή αποχωρησθεί το σώμα ,να δει κάποιος κάτι παραπάνω .

Αυτό το κάτι παραπάνω ψάχνεις φίλε MachineHead

Καλοπροαίρετα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 21:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


quote:

βέβαια για το τι "νομίζετε" οτι πρέπει να κάνω μέτα απο τα 2 αυτα τελετουργικά δεν μου απάντησε κανείς σας.



θα σου απαντησω εγω, αν και δεν ξερω αν εισαι ετοιμος για την Αληθεια αυτου του επιπεδου.


ωστοσο ποτε δεν εβλαψε κανεναν η Αληθεια, οποτε...

να τα χεσεις τα τελετουργικα και να γινεις ρευστος και ανοικτος στο Θειον - εναρμονισου!

γινε απλα φορεας χωρις δικο του σκοπο - χαλαρη προσοχη, προσεκτικη χαλαρωση


το Θειον φυσικα ειναι διπλα σου....

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr



ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ JOHNNIE ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΓΑΠΗΤΕ MachineHead.


ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ.
ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ "ΖΩΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΥ"

ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ.

Η ΧΑΛΑΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΡΕΥΣΤΟΤΗΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Ο JOHNNIE ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΦΑ ΚΑΙ ΤΟ ΩΜΕΓΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΛΕΓΕΤΕ ΑΓΑΠΗ-ΕΙΡΗΝΗ-ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
ΟΥΤΕ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΕ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ Ο ΟΥΣΙΑΣΤΗΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΕΤΙΜΑΣΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΦΟΡΤΙΣΟΥΝ ΘΕΤΙΚΑ...

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝ ΑΦΗΝΕΣΕ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο JOHNNIE ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.
ΧΡΙΣΙΜΟΙΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΠΡΑΞΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ.
ΕΙΡΗΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΧΑΛΑΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΗ ΨΥΧΙΚΗ-ΣΩΜΑΤΙΚΗ.
ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ : ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ 24ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΘΑ ΦΑΝΕΡΩΘΟΥΝ ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟ!


ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΚΤΙΣΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΡΕΤΩΝ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ..
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΝΑ ΑΦΕΙΕΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.
ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΘΑΚΗ...


ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΘΟΥΝ!


Μην κάνεις μη σου κάνουνε
μην πεις να μην σου πούνε
μην κουρταλίσεις κούρταλα
να μην σου κουρταλούνε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy