ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η γνώμη μου για το forum
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cristos56
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 16:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cristos56  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cristos56  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cristos56  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALHSPERA SE OLA TA MELH TOU FORUM.
ZHTO SIGNOMI , PROTON GIATI TO PC POU EIME DEN GRAFEI ELLHNHKA, KE DEUTERON GIA TA TYXON OR8OGRAFIKA LA8I MOU.
PARAKOLOU8O KERO TORA THS SHZHTHSEIS POU KANETAI STO FORUM,
KE OMOLOGO OTI TETIA POIOTHTA STHS EROTHSEIS KE APANTHSEIS DYSKOLA BRISKEIS SE ALLA FORUM.
THELO LOIPON NA SAS PO ENA MPRABO KE ENA EUXARISTO , GIATI AN KE MEGALHTEROS APO POLOUS EDO SE HLIKIA , MA8AINO APO ESAS.
Romanos56

ELLAS TO MEGALEIO SOU!

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 18:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες cristos56 και σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

Ισως θα βοηθούσε σχετικά με το τεχνικό πρόβλημα που αναφέρεις ότι έχεις με τη χρήση των ελληνικών χαρακτήρων (αλλά και για οποιαδήποτε άλλη τεχνική δυσκολία αντιμετωπίσεις), να ανατρέξεις στα παρακάτω θέματα:

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !
Τα ΠΩΣ και τα ΓΙΑΤΙ του ΚΩΔΙΚΑ Forum!!!


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 18:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή Συμμετοχή cristos56!

Είχες μάλλον κατά λάθος γράψει το ίδιο μήνυμα και στο Forum .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.

Παραμένει πλέον ως ενεργό μόνο αυτό εδώ.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cristos56
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2004, 22:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cristos56  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cristos56  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cristos56  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟ , ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟ ΑΝΙΛΗΠΟΣ.
ΚΕ ΘΑΥΜΑΖΟ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΚΕ ΗΘΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.

Σου απαντο γιατι σε Σεβομαι, ασχετος αν σημφονο, η διαφονο μαζι σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 15:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΧΡΙΣΤ056 ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΑΔΥΧΤΙΑΚΟ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΔΩ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ.

ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΣΥΧΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΣΟΥ.
ΜΕ ΧΑΡΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ/ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ.

Ο ΤΟΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ Η ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 19:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ!
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΚΡΑΤΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ADMIN ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΜΑΣ!!!!
ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΔΕ ΠΑΙΝΕΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΛΑΚΩΣΕΙ!!
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΜΟΝΗ...
ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....

Edited by - lencolas on 19/01/2004 19:59:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 23:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cristos56 καλώς ήρθες,
Η "ομορφιά" που διαπίστωσες "χτίζεται" απο τον καθένα, γι' αυτό λοιπόν σε παρακινώ να συμμετέχεις στο/α θέμα/ματα που αισθάνεσαι πως σε αγγίζουν ώστε να βελτιωνόμαστε, να γινόμαστε καλύτεροι-καθώς γ εξέλιξη είναι μια συνεχής και αέναως διαδικασία.
Και εδώ μου δίνετε η ευκαιρία να πω κάτι που δεν έτυχε να αναφέρω μέχρι τώρα.
Παλαιότερα με προσέγγισαν άτομα απο άλλα παρόμοιας θεματολογίας sites, κάνοντας μάλλον άγρα μελών.
Μπήκα σε εκείνα τα sites, αλλά δεν είδα κάτι που θα μπορούσε να με κρατήσει.
Χαίρομαι για΄τι το esoterica, προσφέρει πολυφωνία απόψεων και...σύνδεση ψυχών...(ανάμεσα σε κάποια μέλη τουλάχιστον)
Ο σημαντικότερος λόγος που συνεχίζω και γράφω εδώ.


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 13:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας συγκινεί ιδιαίτερα που ο νέος μας Φίλος cristos56 αναγνωρίζει μία ποιότητα στο Ήθος που αποπνέουν οι Ομάδες Συζήτησης του ESOTERICA.
Τον ευχαριστούμε και σίγουρα τέτοιες διαπιστώσεις μας δίνουν κουράγιο και δύναμη για να συνεχίσουμε και να προσπαθούμε συνεχώς να βελτιωνόμαστε και να προσφέρουμε περισσότερα.

Φίλε reptilesalonica το έθεσες πολύ σωστά:

quote:
... το esoterica, προσφέρει πολυφωνία απόψεων και... σύνδεση ψυχών...

Ευχαριστούμε!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cristos56
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2014, 22:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cristos56  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cristos56  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cristos56  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπιτοι φιλοι,
ελειψα αρκετο καιρο.
ευχομε ναστε ολοι καλα.
χρονια πολλα και καλα σε ολους.
αρχιζω παλι το διαβασμα στα κειμενα σας.

Σου απαντο γιατι σε Σεβομαι, ασχετος αν σημφονο, η διαφονο μαζι σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2014, 14:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Εξισωση ειναι απλη, την αντιγραφω απο την Παπυρους Λαρους Μπριτανικα:

ΦΑΣΙΣΜΟΣ + ΑΡΧΑΙΟΛΑΓΝΕΙΑ + ΨΥΧΑΝΩΜΑΛΙΑ + ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ + ΚΟΜΠΛΕΞ + ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΓΑΜΑΩ + ELLADISTAN = FORUM ESOTERICA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 16:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Εξισωση ειναι απλη, την αντιγραφω απο την Παπυρους Λαρους Μπριτανικα:

ΦΑΣΙΣΜΟΣ + ΑΡΧΑΙΟΛΑΓΝΕΙΑ + ΨΥΧΑΝΩΜΑΛΙΑ + ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ + ΚΟΜΠΛΕΞ + ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΓΑΜΑΩ + ELLADISTAN = FORUM ESOTERICA



Αγαπητή arte για να κατανοήσεις τι γίνεται στο forum εδώ θα πρέπει να δεις την ιστορική του πορεία και εξέλιξη... τότε θα αντιληφθείς το γιατί υπάρχουν αυτά που παρατηρώντας τα κατέληξες στα παραπάνω. Γιατί είναι γνωστό στους "παροικούντες την ιερουσαλήμ" (στην πιάτσα των ελληνικών φόρουμ δηλ) μια παραπλήσια εξίσωση για το εσοτερικα: esoterica=σκυλοκαυγάς.

Η εικόνα, όπως την βλέπω και όπως της "εισέπραξα" 8 - σχεδόν - χρόνια τώρα είναι ως εξής:
Το φόρουμ ξεκίνησε από ανθρώπους με προφανές ενδιαφέρον στα εσωτερικά/μεταφυσικά θέματα οι οποίοι πάντως μου έδιναν πάντα την εντύπωση ότι είχαν μια "ειδική" σχέση με χώρους που εξέφραζαν αντιεκκληστικές ιδέες, αν όχι φανερά αντιχριστιανικές. Όπως και να έχει το φορουμ έγινε γρήγορα "βήμα" αντιχριστιανικής υστερίας από στρατευμένους και μη του αθεϊστικού αλλά και του παγανιστικού/αρχαιολατρικού/δωδεκαθεϊστικού χώρου. Να σου θυμήσω εδώ ότι από τα τέλη της δεκαετίας του 90 είχε αρχίσει να διαφαίνεται ένα ρεύμα (που είχε αρχίσει παλιότερα) αρχαιολατρίας με ή χωρίς δόσεις δωδεκαθεϊστικών τάσεων. Το ρεύμα αυτό αντί να διερευνεί πως θα εκφραστεί καλύτερα γι'αυτό που πρεσβεύει θεώρησε ότι θα διαδοθεί καλύτερα αν εκφράσει αντιεκκλησιασμό ή αντιχριστιανισμό - δικαιολογημένα ή όχι δεν θα το εξετάσω εδώ. Έτσι συνέβησαν τα εξής στο φόρουμ. Από τη μια άνθρωποι σαν εμένα - αναζητητές που έχουν βρει στο χριστιανισμό και τον ελληνισμό περισσότερα κοινά απ'όσες διαφορές - αλλά εκφράζονται μέσα από το χριστιανισμό στην εσωτερική ζωή και τις αναζητήσεις ερχόταν στο φόρουμ για δημιουργική ανταλλαγή απόψεων αλλά σύντομα έβλεπαν ανθρώπους που - με κάποια ασυλία και ανοχή - πόσταραν με εκφράσεις "αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές" ακόμα και απειλητικές και χυδαίες. Δίκαια νομίζω παρουσίαζαν (και παρουσιάζουν) την δική τους θέση αντικρούοντας την υστερία. Αλλά γινόταν το εξής: αν έλεγες ας συζητήσουμε για το τάδε θέμα (και ήταν χριστιανικού περιεχομένου ή ενδιαφέροντος) έμπαιναν καμιά δεκαριά - βαλτοί κατ'εμέ ή τέλος πάντων το θεωρούσαν καθήκον τους - και άρχισαν ύβρεις, απαξιωτικές εκφράσεις, μισαλλοδοξία και αγένεια. Από τη μια μεριά το πράγμα πήγαινε έτσι - αν το σήκωνες και για όσο το σήκωνες τους ανεχόσουν τις... κουτσουλιές και έπαιρνες αυτο που ήθελες (δεχόμενη πχ τις παρεμβολές ως 'λελογισμένο κόστος') και μετά απομακρυνόσουν.
Ταυτόχρονα όμως η αντιχριστιανική υστερία έφερνε στο φόρουμ και απολογητές και διάφορους υπερ-χριστιανούς (βαλτοί ή όχι δεν ξέρω) που απαντούσαν συχνά με όμοια αγένεια και οι σκυλοκαυγάδες καλά κρατούσαν. Πιστεύω ότι το ρεύμα της αρχαιολατρίας το έβλεπαν κάπως απειλητικό για τη εκκλησία ή το χριστιανισμό και γι'αυτό οι αντίδραση - σίγουρα υπήρχε μπόλικη μισαλλοδοξία από τους αντιχριστιανούς και σχεδόν πάντα η πρόκληση ερχόταν από εκεί (όπως το έχω δει, όπου συμμετείχα, ειδικά πιο παλιά.)
Από τους σκυλοκαυγάγες νικητές δεν μπορούσαν να βγούνε. Χαμένοι βγαίναν πάντα οι αναζητητές και οι ανεξάρτητοι-μεμονωμένοι που απλά ήθελαν να κουβεντιάσουν (ο αληθινός εσωτερισμός και τα υβρεολόγια δεν συνάδουν.)
Όμως τα χρόνια πέρασαν. Όπως έλεγε και ένας ιστορικός για το κίνημα των χίππυς - στην αρχή υπήρχε πολλή ιδεολογία και χαμηλή μουσική. Μετά η ιδεολογία άρχισε να λείπει και η μουσική να δυναμώνει μέχρι που έμεινε μόνο η μουσική και χάθηκαν και οι χίππυς...
Το "ρεύμα" της αρχαιολατρίας έκανε "τον κύκλο" του στην Ελλάδα - έγιναν μερικά στοιχεία του mainstream άλλα μείνανε ως γραφικότητες που χάνονται - κι ο φανατισμός άρχισε να χάνει το δυναμισμό του. Εκεί που έμπαινες και σου την πέφτανε πάνω από 10 (και με βάρδιες) να σε βρίζουν, μείναν λίγοι γραφικοί φανατικοί που ούτε όταν είναι σε "εφημερία" δεν επαρκούν. Καταλαβαίνεις. Οι καλύτεροι σοβαρεύτηκαν, έμεινε η ανεπάρκεια. Το ρεύμα - ειδικά μετά το 2008/9 άρχισε να χάνει ανθρώπους και μέσα (έκλεισε πχ το περιοδικό ΔΑΥΛΟΣ, το "περιοδικό ΙΧΩΡ εκπέμπει SOS" λέγανε, μάλλον έκλεισε κι αυτό - δεν τα παρακολουθώ) και από το 2012 οι ικανές φωνές λιγόστεψαν.
Οι απολογητάδες - προφανώς - αντιλήφθηκαν ότι δεν αποτελούν τα απομεινάρια απειλή και απομακρύνθηκαν. Μείναν πάλι οι αναζητητές να έχουν να τα βάλουν με το ήθος που είχε διαμορφώσει η συνήθεια στους αγενείς. Οι κανα-δυό καλύτεροι είναι ανεξάρτητοι-μεμονωμένοι κι αυτοί ενώ οι εναπομείναντες αθεο/αρχαιολάτρες της στρατευμένης 'παρέας' των αγενών είναι αξιοθρήνητα απομεινάρια της περασμένης δεκαετίας – υποθέτω – με μια στοίβα τεύχη του «ΔΑΥΛΟΥ» και του «ΙΧΩΡ» δίπλα τους και βιβλία ξεχασμένα, του Κορδάτου, του Αλλέγκρο και του Βερέττα να «ξεπατικώνουν» αποσπάσματα από τη Βίβλο που ποτέ δεν διάβασαν οι ίδιοι και αντιγράφουν απεγνωσμένα για να κατηγορήσουν.
Έχεις λοιπόν την απάντηση (όπως την βλέπω εγώ από την πλευρά μου.)
Οι λίγοι - όπως οι χίππυς έβαζαν δυνατότερα τη μουσική όσο χανόταν - ανεβάζουν τους τόνους της υστερίας και είναι πιο αγενείς. Άλλοι το αντέχουν, άλλοι φεύγουν. Λελογισμένο κόστος, για μένα και όσους παραμένουν - απαράδεκτη συμπεριφορά πάντως που είδα να εισπράττεις κι εσύ.


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 18:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο το ελαχιστο συγκρητικα διαστημα που μετεχω σε φορουμ ιντερνετικων συζητησεων μπορω να πω οτι εβγαλα καποια πολυτημα συμπερασματα για την διεργασια μιας "ηλεκτρονικης συζητησης", ως μεσο πολλαπλων αλληλεπιδρασεων κατα πρωτο λογο στο επιπεδο των ανταλαγων σκεψεων, αλλα και ως πλαισιο δρασης μιας περισσοτερο ψυχολογικης δραστηριοτητας η οποια στηριζεται στο μεσο (το ηλεκτρονικο), για την διεκπερεωση μιας ψυχικης λειτουργιας, στο βαθμο που δεν βρισκει την φυσικη της διεξοδο στον πραγματικο κοσμο, και αναζητα υποκαταστατα ολοκληρωσης και εξιδανικευσης, στην ηλεκτρονικη εικονικοτητα.

Υπο αυτη την οπτικη λοιπον(την ψυχολογικη), θεωρω οτι οι ανθρωποι που γινονται μελη μιας ηλεκτρονικης κοινοτητας ανωνυμων συντελεστων, εχουν ενδομυχα ως αρχικο και κυριο στοχο τους, την αντικατασταση ή αντισταθμηση ενος ελειματικου φυσικου εγω , το οποιο μεσω της προβολης ενος αλλου γλωσσικο-λογικου δυναμικου εγω, βγαινει εξω απο την καθημερινη φυσικη λογοκρισια των κοινωνικων φυσικων σχεσεων, και γινεται πραξη χαρη στην ουδετεροτητα του ηλεκτρονικου μεσου.

Επομενως κατα την αποψη μου, η φαινομενικα δευτερας ταξεως ενεργεια της προβολης ψυχικου εσωτερικου δυναμικου, μετασχηματιζεται σταδιακα και χαρην της ουδετεροτητας της ηλετρονικης λογοκρισιας (μονο γλωσσικο-λογικη) στο επιπεδο των κοινωνικων επαφων, σε ενεργεια πρωτης ταξεως που ολοκληρωνει τον στοχος του ατομου, το οποιο επειδη δεν καταφερνει να αποκτησει εναν πραγματικα δυναμικο και καταλυτικο ρολο στην κοινωνικη φυσικη πραγματικοτητα, προβαλει την γλωσσικο - λογικη "καταξιωση" του , μεσα απο την αναδειξη του ατομικου και λογικου εγω ως μοναδικοτητα.

Ξερουμε ομως οτι η συνισταμενη της ανθρωπινης ολοκληρωσης και κατ επεκταση συμπεριφορας ειναι συναρτηση μια πολλαπλοτητας συνιστωσων, η οποια δομει πολλαπλα το ατομο ως προσωπικοτητα, δινοντας του ειδικο βαρος σε μια κατευθυνση περισσοτερο απο μια αλλη. Επομενως η μονοσημαντη εκθεση και υπερθετικη ενισχυση ενος μονο παραγοντα συστασης του εγω , δηλαδη μεσω των γλωσσικων - λογικων σχηματισμων, υποκτυπτουν μια ταση αντισταθμισης μιας απωλειας ή ενως κενου στον χωρο των αλλων μεταβλητων- συνιστωσων που συναπαρτιζουν μια ολοκληρωμενη προσωπικοτητα.

Αρα απο την στιγμη που θεωρω την αναδειξη της ατομικοτητας του εγω ως ενεργεια πρωτης ταξης και αρα μη αναγωμενης πανω απο αυτο το οριο, συμπερενω οτι η διελευση της σκεψης μεσα απο την καθε ειδους θεματολογια που ενισχυει αυτην την γενικη ταση, ερχεται σε δευτερη θεση και απλα λειτουργει σαν ενας βρογχος αναδρασης- συνεληξης, με τον πολο χαμηλοτερης ταξης να επιρεαζει κατα μικροτερο αναλογικα μερος, την πορεια στον χωρο καταστασεων ( εγω - ατομο - σκεψη - λογικη - γλωσσα).

Σε οτι αφορα την γενικη διακυμανση της θεματολογιας και προσπαθοντας να τηρισω ισες γραμμες, θα ελεγα οτι η προσπαθεια των μεν και και των δε, αν μπορουσα να τους χωρισω σε δυο κατηγοριες, εχει ως αφετηρια την αποδομηση του πλαισιου της αντιπαλης ομαδας - ιδεολογιας με προφαση αλλωτε, την επιστημονικα δομημενη πραγματικοτα απο την μια, και αλλωτε την υπεβατικη βιωματικη ενεργεια γνωσης απο την αλλη.

Εχω την εντυπωση οτι οι υλιστες και οι αθεοι δεν προσπαθουν να αναδειξουν μια αυτονομα δομημενη σταση απεναντι στους ενθεους και ιδεαλιστες , αλλα μεσα απο την επιστημονικη αποδομηση των θεσεων των δευτερων, τεινουν να εκφυλισουν τις θρησκευτικες θεσεις, και στην θεση τους, και αφου εκφυλιστουν αρκετα, να επαναοικοδομησουν ενα νεο δογματικο συστημα ελεγχου και υποταγης , το οποιο να μπορει αντικαταστησει την παλια τυρανια-εξουσια, με μια νεα αυτη την φορα, και παντα με την προφαση του επιστημονισμου. Σε μερικες δε περιπτωσεις εχω την αισθηση οτι πισω απο το προκαλημα της αποδομησης μεσω του επιστημονικου πλαισιου, κρυβονται επισης θρησκευτικες θεσεις οι οποιες ομως επειδη ειναι πολυ εξω απο το σημειο ισορροπιας των δογματων, προωθουν τις θεσεις τους υπογειως, και παντα με προφαση την επιστημη, μεχρι να βρουν το καταλληλο εδαφος επικρατησης και επανασπορας.

Τωρα για τους ιδεαλιστες και τους ενθεους , νομιζω οτι οι θεσεις τους οι οποιες και επειδη βρισκονται εξω απο την μεση ανθρωπινη βιωματικη εμπειρια , δεν μπορουν να πεισουν για την αληθεια αυτων των θεσεων , και αυτο για εναν επιπλεον λογο ο οποιος εχει να κανει κυριως με τον συσχετισμο πλαισιων αναφορας. Ειναι δηλαδη μια σχεση επικοινωνιας των μεν με τους δε , η οποια βρισκεται σε αντιφατικο πλαισιο αναφορας το οποιο ως "κοινο" πλαισιο επικοινωνιας των αντικρουομενων αποψεων, παραγει αντιφασεις συναρτομενες της απουσιας κοινου επικοινωνιακου παρονομαστη. Μια αναλογια θα μπορουσε να ειναι η διαφορα επιπεδου μεταξυ της κατανοησης απο την μια, και των εξηγησεων που μπορει να παραγει αυτη η κατανοηση απο την αλλη. Οπως καταλαβαινεις η διαφορα μπορει να ειναι χαοτικη, αλλα οπως ειπε και ο φιλοσοφος και Μαθηματικος Βινκενσταιν, για αυτα που δεν μπορεις να μιλας καλυτερα να σωπαινεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2014, 21:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...
Υπο αυτη την οπτικη λοιπον(την ψυχολογικη), θεωρω οτι οι ανθρωποι που γινονται μελη μιας ηλεκτρονικης κοινοτητας ανωνυμων συντελεστων, εχουν ενδομυχα ως αρχικο και κυριο στοχο τους, την αντικατασταση ή αντισταθμηση ενος ελειματικου φυσικου εγω , το οποιο μεσω της προβολης ενος αλλου γλωσσικο-λογικου δυναμικου εγω, βγαινει εξω απο την καθημερινη φυσικη λογοκρισια των κοινωνικων φυσικων σχεσεων, και γινεται πραξη χαρη στην ουδετεροτητα του ηλεκτρονικου μεσου....

Αυτό είναι κάπως γενικευμένο & επίπεδο - μια περίπλοκα διατυπωμένη υπεραπλούστευση και σε κανέναν δεν έχω διακρίνει τέτοιο "αρχικο και κυριο στοχο" - που μπορεί να 'παίζει' σε δεύτερο πλάνο - ούτε θα έλεγα ότι οι ενδόμυχοι αρχικοί και κύριοι στόχοι μου ήταν ποτέ κάπου κοντά σ'αυτό.
quote:
...Επομενως κατα την αποψη μου, η φαινομενικα δευτερας ταξεως ενεργεια της προβολης ψυχικου εσωτερικου δυναμικου, μετασχηματιζεται σταδιακα και χαρην της ουδετεροτητας της ηλετρονικης λογοκρισιας (μονο γλωσσικο-λογικη) στο επιπεδο των κοινωνικων επαφων, σε ενεργεια πρωτης ταξεως που ολοκληρωνει τον στοχος του ατομου, το οποιο επειδη δεν καταφερνει να αποκτησει εναν πραγματικα δυναμικο και καταλυτικο ρολο στην κοινωνικη φυσικη πραγματικοτητα, προβαλει την γλωσσικο - λογικη "καταξιωση" του , μεσα απο την αναδειξη του ατομικου και λογικου εγω ως μοναδικοτητα....
Όμοια κι αυτό φαίνεται ως συμπέρασμα έρευνας - αλλά υπήρξε έρευνα; Ή προκαταλαμβάνεις βρίσκοντας το συμπέρασμα που αναζητάς;quote]....Σε οτι αφορα την γενικη διακυμανση της θεματολογιας και προσπαθοντας να τηρισω ισες γραμμες, θα ελεγα οτι η προσπαθεια των μεν και και των δε, αν μπορουσα να τους χωρισω σε δυο κατηγοριες, εχει ως αφετηρια την αποδομηση του πλαισιου της αντιπαλης ομαδας - ιδεολογιας με προφαση αλλωτε, την επιστημονικα δομημενη πραγματικοτα απο την μια, και αλλωτε την υπεβατικη βιωματικη ενεργεια γνωσης απο την αλλη....
Εδώ μόνο για μένα μπορώ να μιλήσω και ασφαλώς όταν ανοίγω ένα θέμα που μ'ενδιαφέρει δεν με απασχολεί καθόλου η αποδόμηση καμιάς ιδεολογίας. Όταν όμως αρχίζουν κακόχολες παρεμβολές - δεν προχωρά το πράγμα σε ωφέλιμη (ή επιθυμητή) κατ'εύθυνση - δεν μπορείς πάντως να επικαλείσαι σε φόρουμ με το όνομα esoterica την "επιστημονικα δομημενη πραγματικοτητα" σε αντιδιαστολλή με "υπεβατικη βιωματικη ενεργεια γνωση" Γιατί ο εσωτερισμός εκ φύσεως ασχολείται με την υπεβατικη βιωματικη ενεργεια γνωση - αυτήν αναζητώ. Όταν θέλω να μιλήσω για την επιστημονικα δομημενη πραγματικοτητα πάω σε άλλο φόρουμ. Η θέση της επιστημονικα δομημενης πραγματικοτας που αναζητώ και αναγνωρίζω είναι εκείνη που μπορεί να χρησιμεύσει ως άγκυρα με το άλλο μέρος της πραγματικότητας, reality check.
quote:
......Εχω την εντυπωση οτι οι υλιστες και οι αθεοι δεν προσπαθουν να αναδειξουν μια αυτονομα δομημενη σταση απεναντι στους ενθεους και ιδεαλιστες , αλλα μεσα απο την επιστημονικη αποδομηση των θεσεων των δευτερων, τεινουν να εκφυλισουν τις θρησκευτικες θεσεις, και στην θεση τους, και αφου εκφυλιστουν αρκετα, να επαναοικοδομησουν ενα νεο δογματικο συστημα ελεγχου και υποταγης , το οποιο να μπορει αντικαταστησει την παλια τυρανια-εξουσια, με μια νεα αυτη την φορα, και παντα με την προφαση του επιστημονισμου. Σε μερικες δε περιπτωσεις εχω την αισθηση οτι πισω απο το προκαλημα της αποδομησης μεσω του επιστημονικου πλαισιου, κρυβονται επισης θρησκευτικες θεσεις οι οποιες ομως επειδη ειναι πολυ εξω απο το σημειο ισορροπιας των δογματων, προωθουν τις θεσεις τους υπογειως, και παντα με προφαση την επιστημη, μεχρι να βρουν το καταλληλο εδαφος επικρατησης και επανασπορας....
Σ'αυτό συμφωνώ γιατί βλέπω ότι η απόρριψη του ενός οδηγεί σε ένα άλλης όψης αλλά ίδια ποιότητας "νεο δογματικο συστημα ελεγχου και υποταγης"
quote:
....
Τωρα για τους ιδεαλιστες και τους ενθεους , νομιζω οτι οι θεσεις τους οι οποιες και επειδη βρισκονται εξω απο την μεση ανθρωπινη βιωματικη εμπειρια , δεν μπορουν να πεισουν για την αληθεια αυτων των θεσεων , και αυτο για εναν επιπλεον λογο ο οποιος εχει να κανει κυριως με τον συσχετισμο πλαισιων αναφορας. ...
[/quote]

Πάλι για μένα μπορώ να μιλήσω. Όταν αναζητώ πχ κουβέντα για την προσευχή ή τα UFO δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. Το κάνω στο esoterica γιατί αυτή είναι η θεματολογία του και με ενδιαφέρει το να δω πράγματα που δεν έχω δει πχ η αλήθεια των θέσεων μου για μένα είναι βιωματική (δηλ. "εσωτερική") Αν όμως κάποιος ζητά περισσότερα επειδή αυτά είναι "επειδη βρισκονται εξω απο την μεση ανθρωπινη βιωματικη εμπειρια" δίνω στηρίζω τη θέση - όχι για να πειστείς εσύ πχ για την " αληθεια αυτων των θεσεων" αλλά για να βρεθει αλληλοκατανόηση.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ.

Edited by - panpam on 22/03/2014 21:58:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 21:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ FORUM ΤΗΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2014, 21:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
arte
Εχω την εντυπωση οτι οι υλιστες και οι αθεοι δεν προσπαθουν να αναδειξουν μια αυτονομα δομημενη σταση απεναντι στους ενθεους και ιδεαλιστες , αλλα μεσα απο την επιστημονικη αποδομηση των θεσεων των δευτερων, τεινουν να εκφυλισουν τις θρησκευτικες θεσεις, και στην θεση τους, και αφου εκφυλιστουν αρκετα, να επαναοικοδομησουν ενα νεο δογματικο συστημα ελεγχου και υποταγης , το οποιο να μπορει αντικαταστησει την παλια τυρανια-εξουσια, με μια νεα αυτη την φορα, και παντα με την προφαση του επιστημονισμου. Σε μερικες δε περιπτωσεις εχω την αισθηση οτι πισω απο το προκαλημα της αποδομησης μεσω του επιστημονικου πλαισιου, κρυβονται επισης θρησκευτικες θεσεις οι οποιες ομως επειδη ειναι πολυ εξω απο το σημειο ισορροπιας των δογματων, προωθουν τις θεσεις τους υπογειως, και παντα με προφαση την επιστημη, μεχρι να βρουν το καταλληλο εδαφος επικρατησης και επανασπορας.
Ωραίος..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 01:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
arte - 21/03/2014
ΦΑΣΙΣΜΟΣ + ΑΡΧΑΙΟΛΑΓΝΕΙΑ + ΨΥΧΑΝΩΜΑΛΙΑ + ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ + ΚΟΜΠΛΕΞ + ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΓΑΜΑΩ + ELLADISTAN = FORUM ESOTERICA

quote:
arte - 26/03/2014

ΤΟ FORUM ΤΗΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΣ.

Άποψη σου, διαφωνούμε, αλλά δεν έχει σημασία,
δεν αναλωνόμαστε άλλωστε να πείσουμε κανέναν περί του αντιθέτου.

Θα είχε όμως ενδιαφέρον να μας πεις τι είναι αυτό που σε κάνει και συνεχίζεις σε ένα τέτοιο χώρο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 14:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι η παραπανω διατυπωση ειναι μια γενικη αποτυπωση του στιγμιαιου παλμου ενος φορουμ ιντερνετικων συζητησεων, που μοιαζει ομως τοσο πολυ με την γενικη κοινωνικη φυσικη πραγματικοτητα.

Ενας στιγμιαιος ρυθμος σε ενα φορουμ ή σε μια κοινωνια μπορει να ειναι αρνητικος, αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτη η αρνητικοτητα ειναι και διαχρονικο χαρακτηριστικο, που χαρακτηριζει την ιστορικη πορεια, αλλα ουτε και την μελοντικη εξελιξη.

Σε καθε περιπτωση ειτε σε ενα εικονικο, ειτε σε ενα πραγματικο-φυσικο φορουμ (κοινωνια) αποτελω αναγκαστικα μελος, οποτε για τις εκφανσεις του συνολου και επειδη ειμαι ενεργο μελος, εχω συνεισφερει και εγω μεσα απο τις υποκειμενικες μου κρισεις, τοσο τις ειδικες οσο επισης και τις γενικες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2014, 22:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπερδευτηκα.

Εσυ, αν κατάλαβα καλά, αποτυπωσες αυτον τον ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ αρνητικο παλμο (ως...σαχλαμαρες), σωστα?

Εσυ ομως, αν καταλαβα καλα και παλι, λες πως αυτος ο ΣΤΙΓΜΙΑΙΟΣ παλμος δεν ειναι διαχρονικο χαρακτηριστικο ουτε εκφραζει την..ιστορικη πορεια, σωστα??

Αρα, πως πετας βαρυγδουπες δηλωσεις του τυπου "ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΣ", χαρακτηριζοντας το στο συνολο του?

Ή στιγμιαια γινεται σαχλαμαριστικο φορουμ και την επομενη στιγμη γινεται και παλι της προκοπης?

Αν καταλαβα κατι λαθος, διορθωσε με.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 00:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι σωστα καταλαβες, νομιζω ομως οτι θα το καταλαβεις καλυτερα αν δεις το φορουμ , την κοινωνια , τον ανθρωπο, την ανθρωπινη συμπεριφορα, ως μερη μιας δυναμικης μη γραμμικης ολιστικης αλληλεπιδρασης ολων των μερων με ολα τα μερη, ετσι που τα αποτελεσματα αυτων των αλληλεπιδρασεων, να μην λειτουργουν ντετερμινιστικα (ευσταθεια), δηλαδη μεσα στο πλαισιο προσθετικων- αναγωγικων πραξεων , αλλα αυτα τα αποτελεσματα να ξεπερνουν κατα πολυ τις προβλεπομενες γραμμικες συμπεριφορες - επιδρασεις (ασταθεια).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2014, 14:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι σωστα καταλαβες, νομιζω ομως οτι θα το καταλαβεις καλυτερα αν δεις το φορουμ , την κοινωνια , τον ανθρωπο, την ανθρωπινη συμπεριφορα, ως μερη μιας δυναμικης μη γραμμικης ολιστικης αλληλεπιδρασης ολων των μερων με ολα τα μερη, ετσι που τα αποτελεσματα αυτων των αλληλεπιδρασεων, να μην λειτουργουν ντετερμινιστικα (ευσταθεια), δηλαδη μεσα στο πλαισιο προσθετικων- αναγωγικων πραξεων , αλλα αυτα τα αποτελεσματα να ξεπερνουν κατα πολυ τις προβλεπομενες γραμμικες συμπεριφορες - επιδρασεις (ασταθεια).



arte

Θα ήταν καλό να γινόταν μια "ανακωχή".
να ηρεμήσουν τα πράγματα εκεί στην Ιθάκη και στην Σπάρτη.

Οι...Σπαρτιάτες όμως, δείχνουν να μην θέλουν την "ανακωχή".
Νομίζουν ότι οι Τρώες, τους άρπαξαν την Ελένη.Οτι δεν πήγε με την θέλησή της.

Και θέλουν και δεύτερο Τρωϊκό πόλεμο.

Δεν θα επεκταθώ.Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy