ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μπους - ο μεγαλύτερος φιλέλληνας της Αμερικής
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πολυδεύκης
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 06:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολυδεύκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μπους είναι πράγματι ο μεγαλύτερος φιλέλληνας της Αμερικής. Μπορεί να διαφωνήσει κανείς;

Η κατοχή του Ιράκ (αν ήταν ...λίγο πιο επιτυχημένη) θα καθιστούσε την Τουρκία παντελώς άχρηστη στην Αμερική
και ίσως να την είχε θέσει και σε τροχιά διάλυσης.

Η Αμερική θα είχε πλέον το δικό της (προσωπικό) κράτος στην Μ. Ανατολή χωρίς να έχει ανάγκη τρίτους (και
μάλιστα τέτοιους που ζητάνε συνέχεια χρήμα και πετρέλαιο για να κάνουν το καθετί). Οπότε οι Τούρκοι δεν
θα μπορούσαν πλέον να κάνουν τον νταή της περιοχής αφού δεν θα είχαν πλάτες. Θα αναγκαζόντουσαν ίσως να
λύσουν κάποτε και το Κυπριακό.

Το πιο ωραίο όμως είναι ότι προτιμούσε τους Κούρδους να αναλάβουν το βόρειο τμήμα του Ιράκ (αντί των Τούρκων που
αγκομαχούσαν στη γωνία). Φυσικά οι Κούρδοι μακροπρόθεσμα προσβλέπουν στο να απελευθερώσουν ένα μεγάλο τμήμα του
Κουρδιστάν από την Τουρκία. Με το πετρέλαιο που υπάρχει σε εκείνη την περιοχή (άλλος ένας λόγος γιατί την θέλουν
οι Τούρκοι) οι Κούρδοι θα μπορούσαν να χρηματοδοτήσουν μακροπρόθεσμα έναν πόλεμο που θα αποσταθεροποιούσε
την Τουρκία. Αυτό το ενδεχόμενο θα δημιουργούσε έναν μόνιμο αντιπερισπασμό για την Τουρκία, που θα αναγκαζόταν
να μετακινήσει περισσότερες δυνάμεις από τη Μικρά Ασία προς το Ιράκ.

Το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι ο Γιωργάκης έβαλε έναν Ελληνοαμερικανό να μοιράσει την πίτα της
ανοικοδόμησης του Ιράκ με τα πολλά δισεκατομμύρια δολλάρια (στις μίζες πάντα μέσα είμαστε...).

Κρίμα, δεν δούλεψε το κόλπο.

Και ενώ μετά την απαρχή του πολέμου, εκατομμύρια Μουσουλμάνοι προσεύχονται κάθε μέρα ώστε να καταστραφούν οι
Ισραηλίτες που θεωρούνται η αιτία του πολέμου, που να ήξεραν ότι ο Μπους τα έκανε όλα για μας.

"Good night, you Princes of Maine, you Kings of New England..."

Edited by - Πολυδεύκης on 15/11/2003 10:56:05

Edited by - Πολυδεύκης on 15/11/2003 11:01:08

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 16:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ! ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΡΩΤΩ: ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΜΕ ΑΠΩΤΕΡΟ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΑ? ΜΠΟΡΕΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ "ΠΕΡΙΕΡΓΗ"... ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ, ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΑΦΕΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ... ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΚΑ... ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ... "ΛΟΓΙΚΗ" ΕΡΜΗΝΕΙΑ...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 18:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα
quote:
Μπους - ο μεγαλύτερος φιλέλληνας της Αμερικής

τρόπον τινά, και ποιητική αδεία η παραπάνω δήλωση θα μπορούσε να ανήκει στο φόρουμ .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-..

Στην ουσία όμως, δεν ανήκει.
Συνεπώς, δύο προβλήματα δημιουργούνται:

1ον: Εχουμε ένα θέμα με αντικείμενο μία "παράξενη" ιδιότητα του ΜΠΟΥΣ, που δεν έχει ανοιχτεί σε ταιριαστό φόρουμ από απόψεως θεματολογίας,
2ον: Οσο και να ψάξουμε στα φόρουμ του ESOTERICA, δεν βρίσκουμε την κατηγορία Το διεθνές πολιτικό παρασκήνιο

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πολυδεύκης
Νέο Μέλος

United Kingdom
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 20:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πολυδεύκης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Αμαλία,

το θεώρησα ως θεωρία συνωμοσίας γι'αυτό και το έγραψα εδώ. Είναι μια ...διαφορετική ερμηνεία
του πολέμου στο Ιράκ. Φυσικά σαν θεματολογία αποκλίνει κάπως από τα συνηθισμένα. Η θεωρία περί
ομάδας Ε δεν είναι όμως κάπως παρόμοια...; Απλώς εγώ έχω και κάποια στοιχεία που άντλησα από τον
ημερήσιο τύπο.

Φιλικά,

Πολυδεύκης

"Good night, you Princes of Maine, you Kings of New England..."

Edited by - Πολυδεύκης on 15/11/2003 20:27:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alf_nikaia
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 19:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alf_nikaia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν ο Μπους είναι ο μεγαλύτερος φιλέλληνας αλλά από τις πράξεις του καταλαβένω ότι είναι fun των cure:

Standing on the beach
With a gun in my hand
Staring at the sea
Staring at the sand
Staring down the barrel
At the arab on the ground
I can see his open mouth
But i hear no sound
I’m alive
I’m dead
I’m the stranger
Killing an arab

"Είχαμε φτιάξει ένα αμάξι με καρυδότσουφλο
μια κουβαρίστρα βάλαμε για ρόδες
ζέψαμε δυο μερμύγκια και φορτώσαμε τριφύλλι
σε κανένα μην πεις που πηγαίνουμε"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 08:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥΔΕΥΚΗ Ο ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

logos_w
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 18:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους logos_w  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !


Είναι η πρώτη φορά που μου δίνεται η ευκαιρία να μιλήσω και εγώ για αυτό το φαινόμενο (ΜΠΟΥΣ). Δεν είναι όμως μόνο αυτός! είναι άδικο να αφήσουμε απ’εξω τους προκατόχους του. Αυτό το πράγμα που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι το εξής: Μέσα σε λίγα χρόνια αυτοί οι άνθρωποι κατάφεραν να αλλάξουν τόσα πράγματα για τα οποία κανεις μα κανεις δεν έχει κάνει λόγο. Σκεφτείτε το. Πλησιάζουμε στα τέλη Νοεμβρίου και όλα δείχνουν ανοιξιάτικα. Τέλος η μονοτονία που ξέρατε! ΟΧΙ, δεν είναι πλέον τόσο απλά τα πράγματα. Το χειμώνα να κάνει κρύο να βρέχει ή να χιονίζει, το καλοκαίρι αφόρητη ζέστη. Τέρμα στην ανία και στην βαρεμάρα. Τώρα και βέβαια χάρις στην πολύτιμη βοήθεια του εν λόγο κυρίου αλλά και των εκάστοτε πλανηταρχών, ξυπνάς το πρωί και βλέπεις ήλιο ; ντύσου καλά και πάρε και ομπρέλα. Έχει συννεφιά; Μην ξεχάσεις να πάρεις αντηλιακό! Περνούσε το καλοκαίρι μες τη βαρεμάρα. Ούτε ένα κόκκο χαλάζι δεν έριχνε.
Αλλά δεν αλλάζει ο κόσμος έτσι εύκολα. Εμείς οι έλληνες πάντα θα ήμαστε ξεροκέφαλοι και παραπονιάρηδες. Ως εδώ κύριοι! Είναι καιρός να αποφασίσουμε τη θέλουμε. Δεν μπορεί κάθε λίγο να διαμαρτυρόμαστε. Πρέπει να ξέρει ο κάθε πλάνη-ταρχης τις ανάγκες του λαού αυτού του πλανήτη. Δεν γίνετε να κάνει τόσα για εμάς και συνέχεια να τον κατακρίνουμε.

Α! ... μιας και το έφερε η κουβέντα νομίζω πως το θέμα κολλάει περισσότερο στην κατηγόρια ΨΥΧΗ γιατί αυτή η ψυχή δεν είναι να την βάζεις όπου-όπου.
Να είστε καλά.
Sorry έφυγα (λίγο?) από το θέμα αλλά έπρεπε να τα πω.
τι να περιμενω?( )


ΚΑΙ ΤΩΡΑ;

Edited by - logos_w on 22/11/2003 23:06:51

Edited by - logos_w on 22/11/2003 23:09:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 15:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας...

Υπάρχουν και κάποιες θεωρίες, οι οποίες υποσατηρίζουν πως ο George Bush Junior δεν είναι άλλος από τον αντίχριστο....

Αυτό μάλλον κολλάει περισσότερο στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 15:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oriste diafora sites pou apodiknioun oti o bush einai o antixristos...

http://www.konformist.com/2000/bushjr666.htm
http://www.marchforjustice.com/id348.htm
http://www.falloutshelternews.com/BushAntiChrist.htm
http://www.geocities.com/trebor_92627/Bush.htm
www.covenantnews.com/baldwin020412.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy