ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ο ΦΟΒΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 13:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ούτε ουράνιο, ούτε γήινο, ούτε θνητό, ούτε αθάνατο σε δημιουργήσαμε,
ώστε να μπορείς να είσαι ελεύθερος σύμφωνα με την ίδια σου την θέληση και την τιμή, να είσαι ο δημιουργός και ο πλάστης του ίδιου του εαυτού σου. Σε σένα δώσαμε μονάχα ανάπτυξη και εξέλιξη που να εξαρτάται από την ελεύθερη βούλησή σου. Φέρνεις μέσα σου τα σπέρματα μιας παγκόσμιας ζωής."
Πίκο ντελλά Μιράντολα
(Oratio de Hominis Dignitate)

Αγαπητοί φίλοι και φίλες, παίρνω το θάρρος να θέσω ένα καινούργιο θέμα συζήτησης, το οποίο μ'απασχολεί και ελπίζω να το κρίνετε ενδιαφέρον. Οι απόψεις σας σημαντικές στην αναζήτησή.
Γιατί φοβόμαστε μπροστά στην ελευθερία; (ατομική και κοινωνική)
Πόλεμοι, επαναστάσεις, αγώνες για να φτάσουμε στην σημερινή ελεύθερη
μορφή της κοινωνίας που επιδρά πάνω στον άνθρωπο κατά δύο τρόπους ταυτόχρονα. Δίνει στον άνθρωπο περισσότερη αυτοπεποίθηση, ανεξαρτησία και τον κάνει περισσότερο απαιτητικό, αλλά παράλληλα και περισσότερο απομονωμένο, μοναχικό και φοβισμένο.
Μήπως η ανεξαρτησία και η ελευθερία είναι ταυτόσημες με την απομόνωση και τον φόβο;
Ο φόβος μπροστά στην απομόνωση μήπως μας οδηγεί να βρούμε νέα δεσμά;
Υπάρχει κατάσταση ελευθερίας που το άτομο να έχει ανεξάρτητο εγώ, χωρίς να είναι απομονωμένο, αλλά ενωμένο με τον κόσμο, με τους άλλους ανθρώπους αλλά και με την ίδια την φύση;
Η ελευθερία του λόγου είναι το τελευταίο βήμα στην πορεία για την κατάκτηση της ελευθερίας. Είμαστε περίφανοι που δεν είμαστε υποταγμένοι σε μια εξωτερική εξουσία και που έχουμε την ελευθερία να εκφράζουμε τις σκέψεις μας και τα αισθήματά μας και θεωρούμε σαν δοσμένο πως η ελευθερία αυτή εγγυάται, σχεδόν αυτόματα, την ατομικότητά μας.
Όμως το δικαίωμα να εκφράζουμε τις σκέψεις μας και τα αισθήματά μας έχει κάποια σημασία μόνο στην περίπτωση που μπορούμε να έχουμε δικές μας σκέψεις, δικά μας αισθήματα.
Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι σκέψεις και αισθήματα μας ανήκουν και δεν είναι αποτέλεσμα της κοινωνικοποίησής μας;
Η ελευθερία από οποιαδήποτε εξουσία είναι θετική προς τον άνθρωπο μόνο όταν οι εσωτερικές ψυχολογικές συνθήκες είναι τέτειες που επιτρέπουν την εδραίωση της ατομικότητάς του και την μεγαλύτερη δυνατή ολοκλήρωση της προσωπικότητάς του, της αυτογνωσίας του.
Έχουμε πραγματοποιήσει αυτόν τον σκοπό;
Πλησιάζουμε προς την πραγματοποίησή του;
Τι είναι αυτο που μας φοβίζει;
Η ελευθερία;
Η μοναξιά της ατομικότητας;
Η αυτογνωσία;


"Αν εγώ δεν είμαι για τον εαυτό μου,
ποιός θα είναι για μένα;
Αν είμαι για τον εαυτό μου μονάχα,
τότε τι είμαι;
Αν όχι τώρα - πότε;"

Ταλμουδικά λόγια
Μισνά, Αβώθ.

Περιμένω με αγωνία τις απόψεις σας...
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 13:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι εισαγωγή !!!

Πίκο ντελα Μιράντολα, "Περί της αξιοπρέπειας του Ανθρώπου". Πέρασαν 1-2 λεπτά μέχρι να... ξαναπροσγειωθώ στο κόσμο μας.

Και για να βοηθήσω, ακριβώς λίγο πιο πριν λέει:

«Ω Αδάμ, δεν σου δώσαμε καμία συγκεκριμένη μορφή του εαυτού σου, ούτε χαρίσματα ιδιαίτερα δικά σου, έτσι ώστε σε οποιοδήποτε μέρος, με οποιαδήποτε μορφή, οποιαδήποτε δώρα να διαλέξεις, αυτά τα ίδια να μπορείς να έχεις και να εξουσιάζεις σύμφωνα με την δική σου κρίση και απόφαση. Η φύση όλων των άλλων πλασμάτων είναι καθορισμένη και περιορισμένη με νόμους τους οποίους Εμείς έχουμε θέσει. Εσύ, αντιθέτως, δεν εμποδίζεσαι από τέτοιους περιορισμούς, μπορείς, με την δική σου επιλογή, να καθορίσεις για τον εαυτό σου τα χαρακτηριστικά της δικής σου φύσης. Σε έχω τοποθετήσει στο κέντρο του κόσμου, έτσι ώστε από αυτό το πλεονεκτικό σημείο εσύ να μπορείς να κινηθείς εύκολα γύρω από ότι περιέχει ο κόσμος.

Να είσαι καλά Αμυμώνη για το θέμα που άνοιξες αλλά και για την εισαγωγή σου.

Λόγω έλλειψης χρόνου αυτήν την στιγμή θα τοποθετηθώ κάποια άλλη στιγμή. Μπορώ να πω όμως προς το παρόν, ότι ο Πίκο δίνει έμμεσα την λύση για να το πως μπορούμε να αναζητήσουμε την ελευθερία, μέσα από την φιλοσοφία, όταν λέει πιο κάτω:

«Ω αξεπέραστη γενναιοδωρία του Θεού Πατέρα, Ω Θαυμαστή ευτυχία του ανθρώπου, στον οποίον έχει παραχωρηθεί να έχει αυτό που επιλέγει, να είναι ότι αυτός θέλει να είναι!

Τα ζώα, από την στιγμή της γέννησής τους, φέρνουν μέσα τους, όπως ο Lucilius λέει «από την κοιλιά της μάνας τους» όλα αυτά τα οποία θα μπορούν ποτέ να κατέχουν.

Τα ανώτερα πνευματικά όντα, από την πρώτη στιγμή της δημιουργίας ή αμέσως μετά, ήταν στερεωμένα στην οντολογική θέση η οποία θα είναι δική τους μέσω των αμέτρητων αιωνιοτήτων.

Αλλά επάνω στον άνθρωπο, την στιγμή της δημιουργίας του, ο Θεός αποθήκευσε σπόρους που εγκυμονούσαν όλες τις δυνατότητες, τα σπέρματα κάθε μορφής ζωής. Οποιαδήποτε από αυτά καλλιεργήσει ο άνθρωπος αυτά θα ωριμάσουν και αυτούς τους καρπούς θα δρέψει μέσα του. Αν φυτικά, αυτός θα γίνει φυτό, αν αισθησιακά, αυτός θα γίνει ζώο, αν λογικά, θα αποκαλύψει τον εαυτό του ως ουράνιο ον, αν διανοητικά, θα είναι ένας άγγελος και ο γιος του Θεού.

Και αν, δυσαρεστημένος με το σύνολο των πλασμάτων, θα μπορούσε να ξαναμαζέψει τον εαυτό του στο κέντρο της δικής του ενότητας, για να γίνει εκεί ένα πνεύμα μαζί με το Θεό, στο απόμερο σκοτάδι του Πατέρα, ο Οποίος είναι τοποθετημένος επάνω από όλα τα πράγματα, υπερβαίνοντας όλα τα δημιουργήματα.»

Ελπίζω να μην έκανα κάποιο μεγάλο φάουλ στην μετάφραση.

Στο... επαναγράφειν

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 13:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρεται
quote:
Γιατί φοβόμαστε μπροστά στην ελευθερία; (ατομική και κοινωνική)
Πόλεμοι, επαναστάσεις, αγώνες για να φτάσουμε στην σημερινή ελεύθερη
μορφή της κοινωνίας που επιδρά πάνω στον άνθρωπο κατά δύο τρόπους ταυτόχρονα. Δίνει στον άνθρωπο περισσότερη αυτοπεποίθηση, ανεξαρτησία και τον κάνει περισσότερο απαιτητικό, αλλά παράλληλα και περισσότερο απομονωμένο, μοναχικό και φοβισμένο.
Μήπως η ανεξαρτησία και η ελευθερία είναι ταυτόσημες με την απομόνωση και τον φόβο;
Ο φόβος μπροστά στην απομόνωση μήπως μας οδηγεί να βρούμε νέα δεσμά;

φοβομαστε οντως την μοναξια φιλη /φιλε Aμυμώνη

οταν κανεις μια επανασταση την κανεις με προταρχικο γνωμωνα το εγω σου .
Αν στην πορεια ακολουθησουν και αλλοι και μαζικοποιηθει το οποιο κινημα αυτο συμβαινει διοτι καταφερες να εκφρασεις περισοτερα συμφεροντα -περισοτερα εγω ...απο το δικο σου.

σε καθε περιπτωση ειτε πετυχαινεις και γινεσαι ηγετης ειτε αποτυγχανεις και πληρωνεις της συνεπειες
σε καθε εριπτωση εισαι μονος.
ειτε ψηλα ειτε χαμηλα..

επισεις αυτο που τρομαζει και εμποδιζει αλαγες σε ατομικο και συλογικο επιπεδο ειναι μια ρουτινα που συμπηκνωνεται στην φραση


"ελε μωρε εγω θα αλαξω τον κοσμο?"

ειναι χρησιμη η ρουτινα και για να επιλεξεις να βγεις απο αυτην θα πρεπι να σε εχει ενοχλεισει κατι πολυ.

υπαρχει ομως παντα το συμφερον και εκει κρινεσαι...

αν υπαρχει ανιδιοτελεια φαινεται και εμπνεει αν υπαρχει σκοπιμοτητα δεν πας μακρια

quote:
Υπάρχει κατάσταση ελευθερίας που το άτομο να έχει ανεξάρτητο εγώ, χωρίς να είναι απομονωμένο, αλλά ενωμένο με τον κόσμο, με τους άλλους ανθρώπους αλλά και με την ίδια την φύση;


λυπαμε που το λεω αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο
και αυτο διοτι εσυ μπορει να θελεις αλλα οι αλλοι δεν σε εμπιστευονται και οταν τους χαιρετας μετρουν τα δαχτυλα τους...
ή αλλιως ειμαστε ολοι καχυποπτοι και ανταγωνιστικοι.
quote:
Η ελευθερία του λόγου είναι το τελευταίο βήμα στην πορεία για την κατάκτηση της ελευθερίας.

Εδω διαφωνουμε για μενα ειναι το πρωτο βημα υποχωρησης της απολυταρχιας και του σκοταδισμου και το μεσο εξαπλωσης των ιδεων της ελευθεριας

quote:
Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι σκέψεις και αισθήματα μας ανήκουν και δεν είναι αποτέλεσμα της κοινωνικοποίησής μας;


δεν ειμαστε ποτε σιγουροι για κατι τετοιο διοτι κανεις δεν πεφτει με αλεξιπτωτο στην γη αλλα γενιεται και μεγαλωνει σε ενα περιβαλλον γνωστο και με γνωστους στοχους.

σε καθε περιπτωση δεν μπορουμε να... υποψιαζομαστε... τις σκεψεις μας (οτι ειναι πατροναρισμενες) αλλα να προσπαθουμε να της κανουνε πραξεις εφοσον ετσι νιωθουμε.... αυτο ειναι ελευθερια.

και αν ειναι κατι που το πιστευουμε εμεις σιγουρα καποιο μυαλο ανταξιο μας εκει εξω εχει σκεφτει το ιδιο πραγμα
...μενει απλως να βρεθει


Σε καθε περιπτωση ομως εμπεριεχεται και ο φοβος της αυτωγνωσιας και η ατομικοτα σε αυτα που εγραψα παραπανω


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 14:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία, η βασικότερη αξία της ανθρώπινης προσωπικότητας.
Πόσο ανάγκη την έχουμε για να μπορέσουμε να υπάρξουμε ?

Η έννοια της όμως είναι λίγο παρεξηγημένη.
Όλοι κινούμαστε μέσα σε προκαθορισμένα πλαίσια. Τα πάντα διέπονται από νόμους, γραπτούς ή άγραφους, και είμαστε υποχρεωμένοι να συμβαδίζουμε με αυτούς.
Όσο και να θέλουμε να λεγόμαστε ελεύθεροι, όσο κόντρα και αν πηγαίνουμε στο «σύστημα», πραγματικά ελεύθεροι δεν είμαστε.
Ίσως γιατί δεν έχουμε μάθει να ζούμε μόνοι μας, ίσως γιατί δεν έχουμε τη δύναμη να την αντιμετωπίσουμε.

Η πραγματική ελευθερία δεν έχει όρια δεν έχει περιορισμούς. Εκεί έρχεται και ταυτίζεται όμως με την μοναξιά.

Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο φόβος του ανθρώπου που λειτουργεί ανασταλτικά στο δρόμο του προς την ελευθερία, θα είναι όμως μία κατάσταση που θα ακολουθήσει και προφανώς δεν θα μπορέσει να ζήσει με αυτή.

Ισως τελικά να πρέπει να αρκεστούμε στην ελευθερία που ήδη έχουμε να την εκτιμήσουμε και πάνω από όλα να τη σεβαστούμε, την δική μας καθώς και των άλλων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 13:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ ΦΙΛΗ Aμυμώνη ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ.

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΕΧΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ????
ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ?????
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ?????

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ????
ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ.

ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΔΩ.....
Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ????
ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ?????

ΙΣΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (MONO) ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ.

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ NA ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 14:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ.
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ thoth,ΠΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΙΚΟ ΝΤΕΛΛΑ ΜΙΡΑΝΤΟΛΑ, ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ.

ΦΙΛΕ drumx13 ΕΙΜΑΙ Η ΑΜΥΜΩΝΗ, ΦΙΛΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΙΛΟΣ, ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΟΥ,(ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ, ΑΦΟΥ ΕΓΩ "ΠΡΟΧΩΡΩ" ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ "ΠΡΟΧΟΡΟΥΝ" ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ), ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΦΩΝΗΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΚΛΑΒΟΣ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΑΒΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΛΟΓΟΥ, ΤΟ ΑΠΟΚΤΑ ΑΦΟΥ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΞΙΩΣΕΙ.
ΟΣΟΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ, ΘΑ ΣΩ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ: ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ Ή ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΤΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ),ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ Ή ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ (ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ), ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ, ΔΗΛΑΔΗ, ΜΑΣ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΡΩΤΕΥΤΟΥΜΕ(ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ "ΧΑΛΑΕΙ" ΚΑΘΟΛΟΥ), Ή ΝΑ ΑΠΕΛΠΙΣΤΟΥΜΕ, Ή ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΟΛΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ,ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΜΑΣ ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Ή ΠΟΛΙΤΙΚΑ Ή ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΠΑΝΤΑ,ΣΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ( ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ "ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ").
ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ, ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ "ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ" ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΙΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ.
elpida ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ...
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ "ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ, ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ" ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ "Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ". ΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΙΣ ΒΑΖΕΙΣ ΟΡΙΑ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΝΟΥ ΜΑΣ, ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ.
ΟΣΟ ΣΤΟ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΧΩ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΜΠΟΡΩ, ΤΗΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΩ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΩ, ΣΩΣΤΟ Ή ΛΑΘΟΣ; ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΜΟΝΑΧΑ, ΘΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... ΟΛΟΥΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 14:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Αμυμώνη ,

Μάλλον έτσι όπως τα έγραψα δεν ήμουν και πολύ σαφής. Θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω την σκέψη μου.

Για μένα υπάρχουν δύο κατηγορίες ελευθερίας. Η μία, η απόλυτη ελευθερία, είναι αυτή που δεν έχει όρια δεν έχει περιορισμούς, ταυτίζεται με την μοναξιά και είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον να εφαρμοστεί τουλάχιστον σε αυτή τη γήινη ζωή που όλοι μας βιώνουμε.

Από εκεί και πέρα υπάρχει και η ελευθερία που βιώνουμε καθημερινά που διεκδικούμε και που σαφώς διέπεται από όρια και νόμους μιας και βρισκόμαστε μέσα σε ένα κοινωνικό σύνολο. Σε αυτή αναφέρομαι λέγοντας ότι θα πρέπει να την σεβαστούμε, όπως παράλληλα θα πρέπει να σεβόμαστε και την ελευθερία του διπλανού μας.

Τώρα στο κατά πόσο ο καθένας μας θα «εργαστεί» στην ελευθερία αυτή αν και νομίζω ότι θα ήταν πιο σωστό εάν μιλούσαμε για ελευθερία ψυχής, είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό. Η ψυχή όσο ελεύθερη και αν είναι έχει την ύλη σε συνάρτηση που σαφώς βάζει περιορισμούς.

Ελπίζω να τα ξεκαθάρισα λίγο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 15:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ...
ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ;
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ Ή ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΔΡΑΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΥΝΑΤΗΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ ΣΑΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΑΣ, ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ, ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΑΣ, ΤΟΣΟ ΑΠΟ 'ΜΑΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ.
ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ;
ΜΑ ΑΝΑΦΕΡΩ :Ο ΦΟΒΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΝΕΑ ΔΕΣΜΑ; ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΜΕΣΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ ΑΠΛΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΜΑΣ.
ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΗΣ;
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ, ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 17:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη αμυμωνη

παντα καλη μου πρεπι να υποψιαζομαστε τα ακουσματα και οχι μονο μερικες φορες
δυστυχως ή ευτυχως ο κοσμος εχει γινει ενα μεγαλο χωριο
ο λογος που εγινε αυτο (ενας και οχι ο μονος) εινια για να χρειαζεται να "ψησεις" μονο μια κουλτουρα μονο εναν τυπο μυαλου που σκεφτεται ετσι

Το θεμα ειναι οτι οσο μας παιρνει ακομα να εχουμε κριτικη γνωμη και αποψη για οσες πληροφοριες -ψηστηρια μα ερχονται απο παντου

φιλε μου avatar
Το ερωτημα σου

quote:
ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ.


οταν προσπαθεις να διατηρησεις κατι σταθερο σε ενα συμπαν που αλαζει διαρκως θα πρεπι να χρησιμοποιησεις "μετρα", "αποφασεις" "νόμους"

οποτε το παιχνιδι εχει χαθει και ειναι ματαιο

μονο στιγμες απολυτης ελευθεριας θα μπορουσαμε να εχουμε και μονο σε ατομικο επιπεδο
διοτι το χαος εξελισεται σε ταξη για να ξαναγινει χαος...

quote:
ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ?????

λαθος ερωτημα
οταν βρισκεις την Ελευθερια την βρισκεις για πολυ συγκεκριμενο λογο και μονο για αυτο
στην υπολοιπη ζωη σου σιγουρα θα εξαρτασαι απο κατι....

κατι που δεν το εχεις οποτε παυεις να εισαι ελευθερος.

Για αυτο ειναι πολυ συμαντικη και αγαθο η ελευθερια σκεψης και εκφρασης
διοτι ειναι η μονη "υπαρκτη" ελευθερια

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 05:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμορφο θέμα Αμυμώνη,
Το πρώτο πράγμα όμως που μας εμποδίζει στο να βιώσουμε κάποια σχετική ελευθερία -γιατί δε πιστεύω πως υπάρχει απόλυτη και αντικειμενική ελευθερία, αλλά υπάρχει ελευθερία απο κάτι, αυτό είναι ο φόβος.
Ο φόβος λοιπόν είναι αυτός που πρωταρχικά, εμποδίζει το ξεδίπλωμα του εαυτού, εμποδίζει την ελευθέρωσή του απο τη συνήθεια, απο τον γνώριμο εαυτό, απο το βάρος της θρησκείας, απο το βάρος του καθωσπρεπισμού και της ανάγκης ύπαρξης ενός ηθικού ατόμου μέσα σε μια κατά βάση, ανήθικη κοινωνία.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 14:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ "ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ" ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΝΟΜΟΣ, ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟΥΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΟΝΤΑ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ.
ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ reptilesalonika ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΝΗΘΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΝΗΘΙΚΟΙ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 04:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμυμώνη,
Όλα αυτά που προωθεί η κοινωνία έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτά τα οποία γαλουχείται ένα μέσο παιδί.
Το παιδί μαθαίνει να αγαπά - πόση αγάπη υπάρχει στην κοινωνία?
Το παιδί μαθαίνει να ζεί ηθικά - πόσο ηθική είναι αυτή η κοινωνία?
Το παιδί μαθαίνει να μη λέει ψέμματα - η κοινωνία στηρίζεται στο κατασκευασμένο ψέμμα.
Το παιδί μαθαίνει να σέβεται - πόσο σεβεται τον άνθρωπο η κοινωνία?
Το παιδί μαθαίνει τόσα πολλά διαφορετικά, γι' αυτό και πολλά παιδιά προσγειώνονται ανώμαλα σε αυτή την κοινωνία την εικονική θα έλεγα.
(Θα συνέχιζα, αλλά δε θέλω να παρεκτραπεί η κουβέντα απο το θέμα-απλώς σου απάντησα)

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 15:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΦΙΛΕ reptilesalonica Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΡΦΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.
ΜΕΧΡΕΙ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ "ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ", ΠΑΘΗΤΙΚΑ, ΜΕΤΑ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟ "ΕΓΩ" ΚΑΙ ΤΟ "ΕΜΕΝΑ", ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ.
ΑΝ ΔΕΧΘΕΙ ΑΓΑΠΗ (ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΓΑΠΗΣ)ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΓΑΠΗ.
ΑΝ ΔΕΧΘΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΑΝ ΔΕΧΘΕΙ "ΑΛΗΘΕΙΕΣ" , ΤΟΤΕ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΕΣ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΜΙΚΡΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 02:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς, θα μείνω σε αυτό:
quote:
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ.

...Ποιός έχει φτιάξει την κοινωνία? Ο άνθρωπος βεβαίως.
Άρα η κοινωνία είναι ο καθρέφτης του ανθρώπου.
Αν ρωτήσεις 100 άτομα πόσοι νομίζεις θα σου απαντήσουν οτι είναι ικανοποιημένοι απο τη σημερινή κοινωνία?
Οφείλουμε να σεβόμαστε το παιδί, είναι το μέλλον.
Οφείλουμε να το μεγαλώνουμε δίχως να αισθάνεται οτι ζεί μέσα σε μια γυάλα.
Οφείλουμε να χτίσουμε αυτό τον νέο άνθρωπο σύμφωνα με τη σημασία της λέξης άνθρωπος, που σημαίνει ανω+θρώσκω, δηλ. βλέπω ψηλά.
Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό έμβιο Όν που έχει την ικανότητα να "βλέπει" ψηλά, να αντιλαμβάνεται δηλ. μέρος του Θείου έργου δημιουργίας που τον περιβάλει.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 16:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ drumx13 ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ.
--------------------------------------------------------------------------------
οταν προσπαθεις να διατηρησεις κατι σταθερο σε ενα συμπαν που αλαζει διαρκως θα πρεπι να χρησιμοποιησεις "μετρα", "αποφασεις" "νόμους"

οποτε το παιχνιδι εχει χαθει και ειναι ματαιο

μονο στιγμες απολυτης ελευθεριας θα μπορουσαμε να εχουμε και μονο σε ατομικο επιπεδο
διοτι το χαος εξελισεται σε ταξη για να ξαναγινει χαος...
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ?????
--------------------------------------------------------------------------------
λαθος ερωτημα
οταν βρισκεις την Ελευθερια την βρισκεις για πολυ συγκεκριμενο λογο και μονο για αυτο
στην υπολοιπη ζωη σου σιγουρα θα εξαρτασαι απο κατι....

κατι που δεν το εχεις οποτε παυεις να εισαι ελευθερος.

Για αυτο ειναι πολυ συμαντικη και αγαθο η ελευθερια σκεψης και εκφρασης
διοτι ειναι η μονη "υπαρκτη" ελευθερια


Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΕΞΑΛΟΥ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΘΑ ΟΜΙΛΟΥΣΑ.
ΑΛΛΑ ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΕΝΑΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.(ΧΑΟΣ-ΤΑΞΗ-ΧΑΟΣ-ΤΑΞΗ)

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΕΡΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ. (ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΥΤΟΠΙΑ).

ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ drumx13 ΠΕΡΙ ***ΥΠΑΡΚΤΗΣ ΕΛΕΥΘ ΕΡΙΑΣ***.

ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ , ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ.
ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΟΧΘΕΣ. (ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΑΡΚΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 11:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ,...ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΙΚΑ...
ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ ΜΕ ΟΧΘΕΣ;...ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ;...ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΟΧΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ;...ΚΙ ΑΝ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ;...ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΟΥ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΡΟΥΤΙΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ. ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 350 ΜΕΡΕΣ ΑΠΛΩΣ ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ...Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΤΟ ΓΝΩΡΙΜΟ, ΤΟ ΟΙΚΕΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΚΙΖΕΙ, ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΩΘΡΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...
ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΒΗΜΑ...ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΡΦΩΜΕΝΑ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ...ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ...ΠΙΣΩ ΜΑΣ Η ΓΝΩΡΙΜΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ, Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ...ΑΝ ΜΑΣ ΣΜΠΡΟΞΟΥΝ, ΘΑ ΠΕΣΟΥΜΕ...ΑΝ ΜΑΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΕΡΙ, ΙΣΩΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ, ΟΠΟΤΕ ΟΧΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ...ΤΟ ΒΗΜΑ,ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.
ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ...ΑΝ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΕΡΟ, ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ...
ΑΝ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΕΝΗΛΙΚΑ, ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...
ΑΝ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ, ΘΑ ΞΙΑΦΝΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ(ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,ΑΚΟΜΑ,ΑΠΟ ΔΕΣΜΑ) ΠΟΥ ΛΑΜΠΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ...
ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΑΝ ΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΦΕΥΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΛΑΜΠΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΚΑΘΑΡΟ ΑΣΤΕΡΙ, ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΗ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 01:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ ΜΕ ΟΧΘΕΣ;...ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ;...ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΟΧΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ Η ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ;...ΚΙ ΑΝ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑ;...ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΘΑΛΑΣΣΑ,

Αγαπητή Αμυμώνη, μέσα σε αυτό το ποτάμι είμαστε οι σταγόνες.
Αν κατανοήσουμε τον εαυτό μας, τις πολλαπλές μας επιδειώξεις και την αχανή φιλοδοξία μας, το πως συμπεριφερόμαστε σε αυτούς που μας αισθάνονται τόσο κοντά τους και τους πληγώνουμε, το οτι ο εγωισμός μας δε μας αφήνει να ξεδιπλώσουμε το Είναι μας και να γεμίσει ο τόπος Αγάπη...
Μετά απο όλα αυτά μέσα μας -ως σταγόνες- γινόμαστε το ποτάμι, είμαστε το ποτάμι...
Και αυτό ρέει στη θάλασσα...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 15:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΑΓΑΠΗΤΕ reptilesalonica,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ...ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΙΟ ΟΙΚΕΙΑ ΜΕΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΜΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΟΥΡΤΟΥΝΕΣ ΤΗΣ, ΜΕ ΤΑ ΚΥΜΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΜΜΟΥΔΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΚΤΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΒΡΑΧΟΥΣ, ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΗΣ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΑΓΚΙΖΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ...ΜΕ ΑΝΕΜΟ ΣΤΑ ΠΑΝΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 02:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ξέρεις συχνά αισθάνομαι το Όλον...
Αρχικά είμαι καθιστός, σφιχταγκαλιασμένος με τα πόδια μου (θέση εμβρύου) σκεπτόμενος πόσο χαμηλά συχνά εκτιμούνται αξίες και πραγματικότητες τριγύρω μου.
Επειτα ανοίγω τα χέρια, όπως κάποιος αετός, σηκώνω το μέτωπο ψηλά, τα χέρια μου σαν ύφασμα που κοιματίζει καλύπτουν και ταξιδεύουν πάνω απο την πόλη, τη σκεπάζω όλη τώρα με την ενέργειά μου...
Αυτή η θέρμη που νοιώθω εκείνη τη στιγμή είναι τόσο έντονη και τα χέρια, απλωμένα υφάσματα που κυματίζουν μεσ' απο της ψυχής τα θέλω, συνεχίζουν να καλύπτουν αποστάσεις ξεχασμένες μέσα στον εγωισμό και τη μισσαλοδοξία των στιγμών μας...έπειτα το μόνο που έρχεται είναι ένα μηδείαμα στα χείλη μου και μια θέρμη που με εκτοξεύει εκεί ψηλά...ακόμη ψηλότερα...στον άχρονο θόλο...τον μυροβολημένο με τα μυστικά των αιώνων κλειδωμένα στα μάτια των αγγέλων...
Το ταξίδι ξεκίνησε...άνοιξε τα φτερά σου...γίνε ο Δαίδαλος μόνο και μόνο για να καείς, μόνο και μόνο για να ζήσεις...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 11:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ...ΚΑΤΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ,ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ,ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΑΘΗ...
...ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΟΥ...ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ,ΕΞΕΡΕΥΝΑ,ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ...
...Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ...ΓΕΛΑ,ΚΛΑΙΕΙ,ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ..
...Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ...ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ...ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ...
...ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΔΕΝ "ΦΟΒΑΜΑΙ" ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...
...ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΤΗΝ "ΦΟΒΑΜΑΙ"...
ΟΤΑΝ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΣΘΑΙΑΔΟΥΣΑ
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 19:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΣΘΑΙΑΔΟΥΣΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΤΣΑΚΙΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ. ΠΑΡΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΕΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΜΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΜΕ.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ, ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΖΩΗ.

ΝΙΣΘΑΙΑΔΟΥΣΑ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ,
ΑΚΟΥΓΕ
ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΤΗ ΣΙΩΠΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 06:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νισθαιαδούσα καλώς όρισες.
Εγώ θα προτιμούσα:
"ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ,
ΑΚΟΥΓΕ
ΚΑΙ ΓΙΝΕ Η ΣΙΩΠΗ"

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 08:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας χαιρετώ.
quote:

"Ούτε ουράνιο, ούτε γήινο, ούτε θνητό, ούτε αθάνατο σε δημιουργήσαμε,
ώστε να μπορείς να είσαι ελεύθερος σύμφωνα με την ίδια σου την θέληση και την τιμή, να είσαι ο δημιουργός και ο πλάστης του ίδιου του εαυτού σου. Σε σένα δώσαμε μονάχα ανάπτυξη και εξέλιξη που να εξαρτάται από την ελεύθερη βούλησή σου. Φέρνεις μέσα σου τα σπέρματα μιας παγκόσμιας ζωής."
Πίκο ντελλά Μιράντολα
(Oratio de Hominis Dignitate)



Καλή μου φίλη Αμυμώνη σε χαιρετώ.
Αρχίζω από το τέλος του κειμένου όπου ο Μιράντολα εξηγεί (αποκαλύπτει) το μικρόκοσμο, όπου ο αναζητητής μπορεί να αντιληφθεί, να νοήσει και να ελιχθεί με την ελεύθερη βούληση...
Ίσως λέω τελικά, η ελευθερία να έχει τον περιορισμό της ασυνείδητης επιλογής στην ελεύθερη βούληση. Δηλαδή καλή μου σαν παράδειγμα δες: Πονάει το κεφάλι μου και μέσω της ελεύθερης βούλησης, αφού έχω δυο-τρεις επιλογές από το να πάω σε ένα γιατρό μέχρι να πάρω κάποιο αναλγητικό χάπι, επιλέγω το αναλγητικό. Δίχως να έχω την συνείδηση πως ο πόνος στο κεφάλι μπορεί κάλλιστα, να προέρχεται από μαγαλύτερο πρόβλημα που θα καλύψει προσωρινά το αναλγητικό!!!
Έτσι στην ελευθερία της δικής μου βούλησης, επιλέχθηκε μόνο από μένα, η μελλοντική μου φυλάκιση, μακρά της ελευθερίας στη συμμετοχή μου για το κοινωνικό σύνολο, λόγο της επερχόμενης ασθένειας που εκδηλώθηκε με τον πόνο στο κεφάλι.
Βλέπουμε λοιπόν πως η ελευθερία του Μιράντολα, όπου εσύ καλή μου αποκωδικοποιείς και σαν "φόβο" μοναξιάς, είναι στην επιλογή με ελεύθερη βούληση από τον καθένα μας στο φυσικό περιορισμό του μικρόκοσμου μας!!!
Όλα τα σπέρματα είναι αποθηκευμένα μέσα στον άνθρωπο και οποιοδήποτε καλλιεργήσει, λέει ο Μιράντολα, αυτό θα ωριμάσει και τούτου τον καρπό θα δρέψει ο άνθρωπος.
Φιλικά σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1411133
Maintained by Digital Alchemy