ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 Η Σκυλόπολη και ο θεατρικός κινηματογράφος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 01:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dogville το όνομα αυτής της ταινίας και από τα πρώτα της κιόλας λεπτά αρχίζεις να τη μισείς. Το μίσος στη διάρκεια της ταινίας μεγαλώνει. Γίνεται οργή και θυμός μαζί. Αν όμως κοιτάξεις στο καθρέφτη και αναρωτηθείς τους λόγους που τη μισησες ίσως και να την αγαπήσεις.

Μια ταινία καταγγελία. Μια ταινία αντιδραστική. Μια ταινία που λέει όχι στη νέα τάξη πραγμάτων. Ποιά εφέ; Ποιά σκηνικά; Ίσως τελικά να μη χρειάζονται οπωσδήποτε αυτά για να παρακολουθήσεις ένα αριστουργηματικό κινηματογραφικό έργο.

Ένα είναι σίγουρο: Εαν δε σας κουράσει ο τρόπος τότε θα σας αρέσει σίγουρα ο λόγος που γυρίστηκε αυτή η ταινία εν έτει 2003.

Δείτε τη όσοι αντέχετε και ελάτε να σχολιάσουμε. Το πολυεπίπεδο και πολυπρισματικό του σεναρίου εξάλλου το επιτρέπει. Πού ξέρετε; Τελικά ίσως όλα να έχουν να κάνουν με τη σκοπιά που βλέπεις τα πραγμάτα. Ίσως ο καθένας από την πλευρά του να έχει δίκιο...Ή μήπως όχι;


Περιμένω αγαπητά μου...σκυλιά!

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 10:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Secondborn,

quote:
Dogville το όνομα αυτής της ταινίας και από τα πρώτα της κιόλας λεπτά αρχίζεις να τη μισείς. Το μίσος στη διάρκεια της ταινίας μεγαλώνει. Γίνεται οργή και θυμός μαζί. Αν όμως κοιτάξεις στο καθρέφτη και αναρωτηθείς τους λόγους που τη μισησες ίσως και να την αγαπήσεις.

Δεν θα μπορούσες να εκφράσεις καλύτερα αυτό που ένιωσα όταν έβλεπα την ταινία--και μάλλον και πολλοί άλλοι θεατές μαζί μου, βέβαια δεν είχαν όλοι υπομονή και πολλοί...λάκισαν πριν το τέλος.

Γεγονός είναι ότι η ταινία δεν περνά ΚΑΘΟΛΟΥ απαρατήρητη...Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι ενώ ο Λαρς Φον Τρίερ μπορούσε να τη γυρίσει με κανονικά σκηνικά κλπ κλπ, προτίμησε να τις δώσει αυτή την πρωτότυπη ομολογουμένως "θεατρική" μορφή...Όμως το πείραμα πέτυχε πιστεύω, μια και η προσοχή του θεατή δεν αποσπάται από τους δυνατούς διαλόγους...

Μια ταινία γεμάτη συναίσθημα, ανθρωπιά και...απανθρωπιά...Μια ταινία για...ανθρώπους-σκυλιά και για σκυλιά-πολίτες...Κι ακόμη νιώθω μπερδεμένος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 21:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να ρίξω και άλλη στάχτη στα "κάρβουνα" της σκέψης σας...

Άραγε πόσο πολύ διαφέρει μια πράξη ελέους από μια πράξη εκδίκησης; Ίσως όσο εύκολη είναι η αλλαγή της πόλης Dogville σε Godville...

Άραγε ο λόγος της καταδίωξης της αγαπητής Grace(Χάρη) από τον ίδιο της τον πατέρα να ήταν τόσο σημαντικός; Μήπως όμως δε θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει η απάντηση σε αυτή την ερώτηση αλλά να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε πώς θα αντιδράσει η δική μας Σκυλόπολη σε πιθανές παρουσιάσεις κάποιας "Χάρης"; Μήπως;

Υ.Γ.:Φίλοι μου μην την προσπεράσετε αυτή την ταινία. Θα σας ανταμείψει.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 11:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενθουσιάστηκα!
Κάποιος κριτικός είπε ότι η ταινία είναι άχρηστη για κάθε σκεπτόμενο άτομο. ΔΙΑΦΩΝΩ! Δεν φτάνει να ξέρεις, πρέπει να το ζήσεις, να το γνωρίσεις...


Ελπίζω η ταινία να μείνει σε όσους την είδαν και να μην πουν "ωραία ταινία, πάμε στην επόμενη"

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 13:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια Καλλιτεχνική ταινία του Τρίερ!!!

Το θεωρώ ανούσιο να βαθμολογησουμε καλλιτεχνικά έργα...

Η τέχνη είναι Ελευθερία!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Οι σκυλανθρωποι που στην αρχή τους ΔΙΝΕΙΣ παρουσιάζουν το τυπικό άτομο το οποίο δέχεται

Εδώ όμως είναι η παγίδα...

Το τυπικό γίνεται Αδηφάγο..

Αυτή είναι η φύση μας??????


Το ΑΔΙΦΑΓΟ άτομο ..........όσο δίνεις ... τόσο θέλει..

Η Γκρεης {στο τελευταίο Κεφ.} χαρακτηρίζεται από τον πατέρα της ΥΠΕΡΟΠΤΗΣ γιατί Συγχωρεί....

Είναι και αυτό ένα είδος Υπεροψίας.. ????
Να συγχωρείς γιατί κατανοείς την Κατωτερότητα των άλλων..
Στο Dogville επικρατει ένας πεσιμισμος ~

Είναι ενδιαφέρουσα η παθητικότητα της Γκρεης...ενσαρκώνει τη χριστιανική ουμανιστική ηθική
Παθητικότητα όχι όμως απάθεια..
Θύμα σε μία κοινωνία που εκτρέφει μια dog κουλτούρα.
Σπάει ...Κλαιει όταν της σπάνε τις πορσελάνινες κούκλες της.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Και Στο τέλος το Υποσυνείδητο ...απλά λειτουργεί..

Δίνει εντολή να σκοτώσουν Ένα ~Ένα τα παιδιά της Κυριας που εσπασε τις κουκλες της.. {αλληγορια...κουκλες=κατι δικο της που ελαβε μετα απο σκληρη δουλια... Προσωπικη καταξιωση που διελυθη!!!}
Και αν δεν κλάψει μόνο τότε να σταματήσουν...

Εκδίκηση.. ??? Η εξέγερση της Γκρέις????????????????

Δεν Νομίζω ότι το έκανε απλά από Εκδίκηση..
Ήταν το υποσυνείδητο....
Έχει διαφορά η υποσυνείδητη εκδίκηση από τη συνειδητή


Κάπου άκουσα αυτό...
Ήταν αναμενόμενο το τέλος θέλοντας να περάσει το μήνυμα ότι ο άνθρωπος έχει και τα όρια του…και θέλοντας να δικαιολογήσει ορισμένους ανθρώπους που καταλήγουν να πράττουν έτσι…από εκδίκηση

Έχω αμφιβολίες .... Σίγουρα έχει ο Άνθρωπος τα όρια του .... Ναι...
Δεν ξερω αν θελει να δικαιολογησει...


Και κάτι άλλο..

Είναι καλύτερο να είσαι Κακός εν γνώση
Παρά ΚΑΚΟΣ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ
Εκεί σου βγαίνει περισσότερη ΑΣΥΔΟΣΙΑ..

Γιατί ενώ είσαι Τίποτα ...ξαφνικά νομίζεις ότι έχεις λίγη παραπάνω δύναμη και σου βγαίνουν όλα τα κόμπλεξ και συμπεριφέρεσαι σαν Σκύλος

Αυτά είχα να πω....

Ερώτηση??

Ο σκοπός του είναι να αποδείξει ότι όλοι είμαστε εν δυνάμει φορείς του κακού...??????


Το σίγουρο είναι ότι η ταινία δημιουργεί πολλά συναισθήματα και αυτή είναι η μαγεία...
Βασιζόμενη στο DOGMA ..παντελής απουσία εφε,
Απλά βασισμένη στις Προσωπικότητες των Ανθρώπων.


Κλείνοντας θα παραθέσω κατ που είπε ο Ίδιος...


Και γιατί είστε σκληρός με τους ήρωές σας;
Αναζητώ κάποια ίχνη ζωής μέσα τους.
Είμαι ανελέητος απέναντί τους, αλλά είμαι ανελέητος και καχύποπτος διαρκώς ακόμη και απέναντι στον εαυτό μου.
Νιώθω πως αν αγαπώ κάτι/κάποιον ή αν μισώ κάτι/κάποιον, οτιδήποτε έρχεται μαζί του έχει κάποια όρια κι εγώ αμέσως τα αναλύω.
Πολλές φορές δεν αφήνω τα συναισθήματα να ανθήσουν αμέσως^ αρχίζω πάντα την κριτική, γιατί, πώς κ.τ.λ., κάτι που παραδέχομαι πως είναι αρκετά οδυνηρό.
ΛΑΡΣ ΦΟΝ ΤΡΙΕΡ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 13:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να ρίξω και άλλη στάχτη στα "κάρβουνα" της σκέψης σας...

Άραγε πόσο πολύ διαφέρει μια πράξη ελέους από μια πράξη εκδίκησης; Ίσως όσο εύκολη είναι η αλλαγή της πόλης Dogville σε Godville...

Άραγε ο λόγος της καταδίωξης της αγαπητής Grace(Χάρη) από τον ίδιο της τον πατέρα να ήταν τόσο σημαντικός; Μήπως όμως δε θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει η απάντηση σε αυτή την ερώτηση αλλά να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε πώς θα αντιδράσει η δική μας Σκυλόπολη σε πιθανές παρουσιάσεις κάποιας "Χάρης"; Μήπως;




Kαι αλλη μια ερωτηση..

Τελικα οταν κατι σου δινεται... πρεπει να το παιρνεις?
Εννοω για το Φιλοσοφοφο που εκρυβε ολη την αδυναμια του μεσα απο αμπελοφιλοσοφιες..
Χωρις να εχει καν τη δυναμη να αντιμετοπισει τα Δυσκολα?
{Και οταν μπορουσε να συνευρεθει με την Γκαιης .. δεν το Εκανε..}

Και τελος Ολες οι αξιες του ανθρωπου Ακομα και η Αγαπη ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΗ?????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 16:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά, η ερώτηση θα φανεί ηλίθια... Αλλά συμβόλιζε κάτι ο σκύλος που έγινε αληθινός στο τέλος της ταινίας, μετά την καταστροφή?? (τελευταία-τελευταία σκηνή)

ΥΓ Η ταινία κανονικά είναι 3.50 ώρες αλλά οι Ελληνάρες την έκοψαν στις 2.10 για να δείχνουν περισσότερες προβολές... Πώς σας φαίνεται αυτό???

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 17:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά συμβόλιζε κάτι ο σκύλος που έγινε αληθινός στο τέλος της ταινίας, μετά την καταστροφή?? (τελευταία-τελευταία σκηνή)

Δεν ειναι χαζη η ερωτηση.. Ισα ισα...

Κατι ηθελε να βγαλει .. αλλα τι?

...μηπως οτι βγηκε απο το υποσεινηδητο της ..

.. σκυλισια συμπεριφορα... ?????

... Εμφανιση Συμπεριφορας ... Εμφανιση Σκυλου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 00:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ Η ταινία κανονικά είναι 3.50 ώρες αλλά οι Ελληνάρες την έκοψαν στις 2.10 για να δείχνουν περισσότερες προβολές... Πώς σας φαίνεται αυτό???

Για την ακρίβεια η ταινία ολόκληρη είναι 177 λεπτά. Από ότι ξέρω δεν προβάλλεται η κανονική κόπια γιατί γενικά κόβονται οι ταινίες που έχουν μεγάλη διάρκεια για λόγους ευκολίας(;). Πάρτε για παράδειγμα τα Lord of the rings.Οι κανονικές ταινίες είναι μόνο οι extended versions πού πιστέψτε με δεν έχουν καμία μα καμία σχέση από τις κινηματογραφικές προβολές. Είναι πολύ καλύτερες...

quote:
Ρε παιδιά, η ερώτηση θα φανεί ηλίθια... Αλλά συμβόλιζε κάτι ο σκύλος που έγινε αληθινός στο τέλος της ταινίας, μετά την καταστροφή?? (τελευταία-τελευταία σκηνή)

Καθόλου χαζή η ερώτησή σου φίλε YHVH. Σίγουρα κάτι συμβολίζει. Η ερμηνεία εξαρτάται από την πλευρά από την οποία το βλέπεις κάθε φορά. Εμένα προσωπικά μου "είπε" ότι τελικά το πιο αθώο πλάσμα σε όλη την υπόθεση Dogville ήταν ο (πεθαμένος;) σκύλος. Δηλαδή ο σκύλος ήταν τόσο αθώος που μπορούσε να σε ξεγελάσει και να τον νομίζεις πεθαμένο. Μετά όμως από την τιμωρία αντέχουμε να αντικρίσουμε το πρόσωπο ενός αθώου πλάσματος Η απάντηση αιωρείται κάπου μεταξύ αθώου και ενόχου...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."

Edited by - Secondborn on 21/11/2003 00:29:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 11:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μετά όμως από την τιμωρία αντέχουμε να αντικρίσουμε το πρόσωπο ενός αθώου πλάσματος Η απάντηση αιωρείται κάπου μεταξύ αθώου και ενόχου...


...Aλλη μια σκεψη...

Δεν πρεπει να ξεχασουμε οτο η Γκρεης σε ενα πολυ μεγαλο κομματι του εργου.. φορουσε Αλυσιδα...

...οχι παρομοια με αυτη των Σκυλων.. αλλα Φορουσε!!

Οταν η αθωοτητα {μεσω της πραξης που διεταξε } Εξαφανιστηκε
Τοτε εμφανιστηκε και ο {πεθαμενος}Σκυλος.. που ζωντανεψε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 13:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μου ζητούσαν με δυο τρείς λέξεις να το "περιγράψω" ;
Θεατρικό, Αφαιρετικό, Ψυχογράφημα
Αν μου ζητούσαν να πώ πόσο καλή μου φάνηκε σαν ταινία ;
Θα τους έλεγα οτι διαφέρει...
Θα πεί κανής "καλά και ό,τι διαφέρει σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και καλό ;
Εξαρτάται απ'το τι περιμένει ο καθένας μας να δεί σε μια ταινία...
Προσωπική μου άποψη οι ταινίες που σε βάζουν σε μια εσώτερη διεργασία και αναζήτηση,
όσο "αποκρουστικές" κιαν ίσως φανούν σε μερικούς
τόσο ξεγυμνώνουν και καθρεπτίζουν αυτό που κρύβεται πίσω απο:
ενα ρούχο
μια σάρκα
μια Ψυχή μέχρι το πιό σκοτεινό της και ανεξερεύνητο σημείο...
Αυτό για μένα αξίζει!
Δέν θα σας πώ "περίλυψη"
ούτε θα σας προτρέψω...
Έστι αφαιρετικά κι'εγώ θα αφήσω "αινίγματα" στην περίεργη φύση σας...

Αυτά είχα παραθέσει πρίν καιρό στο Θέμα που είχα ανοίξει...
Και μιάς που έχει περάσει στα αζήτητα προτείνω να κλειδωθεί (το δικό μου) και να συνεχίσουμε εδώ την ενδιαφέρουσα συζήτηση που έχει ξεκινήσει...


¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 03:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Αργώ πόσο τυφλός μπορεί να είμαι;;;

Τέλος πάντων. Όπως φαίνεται και από την ταινία όλοι κάνουν λάθη. Τώρα την τιμωρία και το είδος της ποιός είναι σε θέση να το καθορίσει;
Η απάντηση ίσως να μην είναι τόσο εύκολη όσο φαίνεται...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 19:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια πόσο διαφορετικοί θα είμασταν χωρίς τον φόβο της "τημορίας" ;
και δεν μηλάω για "σένα" και για "μένα" που έχουμε μάθει να ζούμε
μέσα σε μια κοινωνία με νόμους και ηθικοπλαστικούς κανόνες...
Άν γεννιόμασταν σε μια κοινωνία που δεν υπήρχαν όλα αυτά πόσο κτήνη θα μπορούσαμε να γίνουμε ή μάλλον ποιοί θα ήταν τα κτήνη ;
Αναρωτιέμαι τι κάνει τους ανθρώπους άξιους του τίτλου τους
γιατί δεν είναι θέμα (μόνο) παιδείας ούτε κοινωνικής θέσης
αυτό είναι η "βιτρίνα" για όσους πίσω απο μία
προνομιούχα θέση - θέση εξουσίας βγάζουν κάθε τους αποθημένο...

Ίσως τελικά η απάντηση να βρίσκεται στην Ψυχή
και πάλι όμως " Άβυσσος η Ψυχή του ανθρώπου"
Γι'αυτό Ψυχή μου σε κανένα μη χαριστείς αμαχητή...

¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...

Edited by - ΑΡΓΩ on 25/11/2003 09:03:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 20:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι'αυτό Ψυχή μου σε κανένα μη χαρηστείς αμαχητή...

σε κανεναν ομως ταξιδιαρα ψυχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1098633
Maintained by Digital Alchemy