ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 βιώνω
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 19:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοξάζω το φως, δοξάζω το σκότος.
Είμαι και τα δύο.
(και άλλες απροσδιόριστες καταστάσεις)

Δεν ζω με θείους νόμους και κανόνες.
Βιώνω συμπαντικούς.
(το όλο)

Δεν ψάχνω την αλήθεια
Την βιώνω.
(είναι παντού)

Δεν κατανοώ με τον εγκέφαλο
Είναι υλικός.
(είναι αδύνατον να κατανοήσεις με την ύλη)

Δεν ψάχνω απαντήσεις
Δεν υπάρχουν
(σε μία ανθρώπινη ερώτηση,
θα λάβεις ανθρώπινη απάντηση)

Βιώνω

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 18/11/2003 21:43:28

ΕΚΑΤΗ
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 19:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΚΑΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΠΕΦΤΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 19:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιωνεις αρα Εισαι...

μου χε ληψει αυτο το ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 20:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε…..το παραπάνω μήνυμα δεν είναι δήλωση ούτε ανακοίνωση, είναι πρόταση, είναι μία ''κοσμοαντίληψη-κοσμοθέαση''. Θα επιθυμούσα να ακούσω της απόψεις σας επάνω σε αυτήν την στάση ζωής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 21:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εχέμβροτε,
Τι να πω;
Η αλήθεια απέχει πολύ απο έννοιες και λέξεις κατασκευασμένες και σερβιρισμένες απο ανθρώπινο νου.

Έχω καταλάβει πως όσο ψάχνεις το νόημα τόσο το χάνεις.
Άστο ν'αναπνεύσει, μην το πνίγεις (λέω και ξαναλέω στον εαυτό μου).

Ακόμη, ο δυισμός στα πάντα, γιατί;
Ψέμα/αλήθεια, καλό/κακό, ζωή/θάνατος όλα δικά μας είναι,όλα μέσα, όλα ΕΝΑ.

Ας αφεθούμε κι ας πάρουμε μια βαθία ανάσα
Ας φυσήξουμε τα σύννεφα που σκεπάζουν την αντίληψή μας.
Εκεί ώπου η φιλοσοφία συναντάει τα όρια της γλώσσας
εκεί είναι που αρχίζει η σοφία...

Edited by - 1900 on 18/11/2003 21:12:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 21:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Εχέμβροτε!

κάθε στίχος και μια αφορμή για πολλές σκέψεις...

(Μια μικρή παρέμβαση, και συγνώμη για τη διακόπή της ροής στη συζήτηση:
Καταλαβαίνω τη δυσκολία να δοθεί κάποιος πιο συγκεκριμένος τίτλος στο θέμα αυτό. Ισως βοηθούσε όμως... )

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 21:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου βάζεις δύσκολα αλά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 22:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν με αυτήν την τηλεπάθεια...

κι εγώ, αυτή τη λέξη είχα σκεφτεί!!!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 22:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιώνω..
Πιστεύεται ότι όλοι μας "βιώνουμε" κατά τον ίδιο τρόπο?
Πχ. εγώ λέω ότι "βιώνω" κάτι -μάλλον, νιώθω ότι βιώνω κάτι όταν
Το αντιλαμβάνομαι με όλες μου τις αισθήσεις + παραισθήσεις.
Κ για να γίνω πιο κατανοητή-όσο μπορώ, δείξτε ελαστικότητα
Νιώθω ότι ΒΙΩΝΩ όταν το "συμβάν" πέρα από
τις φυσικές αισθήσεις μου αφήνει
ένα "ίχνος" στην ψυχή
+περιθώριο να ονειρεύομαι

*Τι θέλει να πει ο ποιητής? Δάσκαλε που δίδασκες...



Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 23:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη η δική μου κοσμοθεωρία συνοψίζεται σε μια φράση:

Μπορώ να γίνω ΚΥΚΛΟΣ,ΕΝΑ ή ΤΙΠΟΤΑ...

Και άντε να βγάλεις άκρη...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΚΑΤΗ
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 01:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΚΑΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σε αυτήν την στάση ζωής.

κοκοκοκοκο

Πολύ πολυθρόνα ρε αδερφέ μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 01:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ψάχνω την αλήθεια
Την βιώνω.
(είναι παντού)

πράγματι, έτσι είναι φίλε μου,
και η δική σου αλήθεια, και η δική μου...
όλες οι αλήθειες έχουν το ίδιο βάρος, αλλά διαφορετική ταυτότητα.

στο προσωπικό όμως σύμπαν του καθενός, που τις βιώνει κάθε προσωπική αλήθεια έχει μεγαλύτερο βάρος!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 01:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στο προσωπικό όμως σύμπαν του καθενός, που τις βιώνει κάθε προσωπική αλήθεια έχει μεγαλύτερο βάρος

Πάρα πολύ σωστό λίλιθ. ΕπικροτώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 02:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω πως ο κάθε ένας αντιλαμβάνεται ή βιώνει το όλο διαφορετικά. Απλός διαφορετικά το περιγράφει στον λόγο. Εκεί πιστεύω δημιουργείτε και το ‘μπέρδεμα’ και όλες οι αντιπαραθέσεις ή οι διαφορετικές απόψεις.

Όταν σε φυσά ο άνεμος, είναι η ίδια αίσθηση και για εμένα, αλά και για όλους. Εάν σε ρωτήσω όμως…’περιέγραψέ μου πώς είναι το να σε φυσά ο άνεμος’ ο κάθε ένας θα πει έστω και κάτι διαφορετικό.

Το θέμα όμως που θα πρέπει να μας απασχολεί (;) δεν είναι εάν αισθανόμαστε ή βιώνουμε το ίδιο, αλά εάν βιώνουμε. Διότι εάν βιώναμε δεν θα είχαμε θρησκευτικές ή εφάμιλλες αντιπαλότητες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 03:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στο προσωπικό όμως σύμπαν του καθενός, που τις βιώνει κάθε προσωπική αλήθεια έχει μεγαλύτερο βάρος!

Συμφωνώ. Διότι το προσωπικό επίπεδο είναι προσωπικό. Συνεπώς ατομικό. Εδώ όμως δεν αναφερόμαστε στο ατομικό μα στο Εν. Πέρα από την ανθρώπινη νόηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 05:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,
Ο τίτλος που έδωσες στο θέμα, αποτελεί στόχο ζωής φίλε μου.
Τι σημαίνει όμως βιώνω? Και πόσο πραγματική μπορεί να είναι η ουσία αυτής της λέξης για τον καθένα?
Εαν υποθέσουμε οτι τα μάτια μου είναι τυλιγμένα με ημιδιάφανους επιδέσμους, σαφώς και βλέπω τα πράγματα διαφορετικά απο κάποιον άλλο που τα μάτια του δεν είναι τυλιγμένα με επιδέσμους.
Συνεπώς αυτό που βλέπω, το ερμηνεύω διαφορετικά, η διαφορετική οπτική μου προσέγγιση, προκαθορίζει και το μέτρο της αντίληψής μου άρα και την ποιότητα του βιώνω.
Συνεπώς, για να βιώσω οτιδήποτε όσο πιο κοντά στη δική του αντικειμενική πραγματικότητα, θα πρέπει όσο το δυνατόν να μην καλύπτεται η όρασή μου (ουσιαστική και μεταφορική) απο πράγματα που παρεμποδίζουν την όραση (και πάλι ουσιαστική και μεταφορική).
Για να βιώσω όσο το δυνατόν το αληθινό που με περιβάλει, πρέπει να είμαι καθαρός απο όλα αυτά τα βάρη που βαραίνουν τον εαυτό.
Επι παραδείγματι, για να βιώσω το Θείο, πρέπει να ελευθερωθώ απο τις ταμπέλες των θρησκειών, των δοξασιών και των δογμάτων και να προσπαθήσω να βιώνω την υπέρτατη αλήθεια Του σε κάθε έμβιο Όν επάνω σε αυτό τον πλανήτη με το δώρο της ζωής.
Για να βιώσω μια κατάσταση όπου δε θα υπάρχει φόβος, πρέπει να κοιτάζω κατάματα το/τους φόβο/βους μου την ώρα που φοβάμαι και κατανοώντας τη δράση του φόβου μέσα μου, να επιχειρήσω ένα βήμα εμπρός.
Αυτό το υπολογισμένο βήμα, φέρνει το τέλος στο φόβο.
Εκείνη τη στιγμή, βίωσα κάτι έχοντας ανοιχτά και καθαρά τα μάτια της καρδιάς.

Εκείνη τη στιγμή, βίωσα με όλη μου την ύπαρξη (ψυχή τε και σώματι). Υπήρξα αληθινά.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 19/11/2003 05:02:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 05:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δοξάζω το φως, δοξάζω το σκότος.
Είμαι και τα δύο.
(και άλλες απροσδιόριστες καταστάσεις)

Δεν ζω με θείους νόμους και κανόνες.
Βιώνω συμπαντικούς.
(το όλο)

Δεν ψάχνω την αλήθεια
Την βιώνω.
(είναι παντού)

Δεν κατανοώ με τον εγκέφαλο
Είναι υλικός.
(είναι αδύνατον να κατανοήσεις με την ύλη)

Δεν ψάχνω απαντήσεις
Δεν υπάρχουν
(σε μία ανθρώπινη ερώτηση,
θα λάβεις ανθρώπινη απάντηση)

Βιώνω



.....Εν το Παν...εν τω παν..


καλημερα!
(....+να που εισαι παλι στη στιγμη μου......)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 13:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως τον ασωτο υιο!

Μετα απο καποιες μερες που για προσωπικους λογους εμεινα ακουσια εντελως μακρυα απο τα φορουμς 'βιωσα' την επιστροφη σου με μεγαλη χαρα.Καλως ηρθες και παλι!

Και για μην διακοψω την ροη της συζητησης θα παραθεσω καποιες σκεψεις με αφορμη το εισαγωγικο σου μηνυμα.Ορμωμενος απο την διατυπωση του θα πω οτι θιγεις ενα μεγαλο ζητημα κι αυτο ειναι η Ζωη και το Φαινομενο της Ζωης.Τοσο σαν Ειναι οσο και σαν Εκφραση Αυτου.Και πολυ σωστα βαζεις (παντα κατα την γνωμη μου) ακριβως σε αυτο το σημειο τον Λογο.
Το να 'βιωνεις' ειναι το μεσο για να Εισαι.Ομως θα πρεπει να ξερουμε ποιος βιωνει και γιατι.Σε καποια ομιλια του ο Σρι Σατυα Σαι Μπαμπα λεει: 'Δυο λογιων ευκαιριες παρουσιαζονται στον ανθρωπο: Τα καλα και τα ευχαριστα.Ο μαθητης πρεπει να μαθει να διακρινει και να διαλεγει αναμεσα σε αυτα.Ο φρονιμος, με την θεληση του διαλεγει τα καλα.Ο αμυαλος απο προσκολληση και απληστια , διαλεγει τα ευχαριστα."
Ας προσπαθουμε να βιωνουμε τα καλα και ωφελιμα γιατι παραφραζοντας ελαφρα τον Ryche οπως Βιωνεις αυτο Εισαι.Σε πρωτη αναφορα θα μπορουσε καποιος να πει οτι σαν λογοϊκες εκφρασεις εν την παχυλη υλη αντιλαμβανομαστε διαμεσου των 5 αισθησεων.Παραλληλα ακριβως αυτη η επεξεργασια των εισερχομενων, διαμεσου των αισθησεων, ερεθισματων σχηματοποιειται απο τον νου διαμορφωνοντας το ψυχικο μας σωμα.Ομως ο νους ειναι Θειος δεν ειναι Θεος.Ειναι εργαλειο και μαλιστα το μοναδικο που εχουμε στην διαθεση μας.Αν ταυτιστει καποιος με αυτον, τον νου, τοτε παρασυρεται και δεν μπορει να δει την πραγματικοτητα, που βρισκεται περα απο τα φαινομενα της υλης."Οταν ομως η νοηση και η φωτισμενη θεληση ελεγχουν τον νου και τις αισθησεις, σαν τον επιδεξιο ηνιοχο, που κρατα το χαλιναρι(νους) κι οδηγει σταθερα και επιτηδεια τα αλογα(ενστικτα), τοτε ο αληθινος εαυτος, που ειναι ο μεγαλοπρεπος επιβατης, φτανει στο τερμα του δρομου, στην αιωνια κατοικια του πανταχου παροντος Θεου".

Και παλι καλως ηρθες Εχεμβροτε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 00:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως ηρθες morent...

^(((Α_Ω)))^

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 01:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μετα απο τοσες ικεσιες ε φυσικο ηταν να ερθεις!!!!
εστω και για το αντιδωρο της λειτουργιας.

λοιπον καλο χειμωνα ΕΧΕ
ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 02:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως εάν όχι όλοι, οι περισσότεροι τουλάχιστον αισθανόμαστε αυτό το ‘όλο’. Αυτό είναι το σημαντικότερο.

Αλά από την στιγμή που νιώθουμε λίγο έως πολύ αυτήν την ολότητα, για ποιόν λόγο θέλουμε να θέτουμε κανόνες (δικούς μας, σύμφωνα με την ανθρώπινη λογική) ;
Για ποιόν λόγο προσπαθούμε να χαρτογραφήσουμε το αόρατο; (το ότι ‘ο άνθρωπος το έχει ανάγκη’ δεν είναι δικαιολογία, είναι βολική απάντηση) Θεωρώ πως είναι κάτι που δεν μπορούμε να κατορθώσουμε.
Πατάμε στα χνάρια κάποιων άλλων ανθρώπων, επάνω στης σκέψεις τους, δημιουργώντας, πλάθοντας δικούς μας δρόμους, τρόπους, η εξελίσσουμε τους είδη υπάρχοντες.
Το αποτέλεσμα; Πλησιάσαμε τίποτα; Είδαμε τίποτα; Ζωγραφίσαμε στο χαρτί μέρος του όλου; Σχεδιάσαμε κάποια σίγουρη, αποδεδειγμένη διαδρομή;
Ότι ο άνθρωπος έπλασε μέχρι σήμερα, είναι αποτέλεσμα μίας υλικής σκέψης.
Το ‘πνευματικό’ κομμάτι της ανθρωπότητας βασίζετε σε θεωρίες.
Τίποτα δεν αποδεικνύετε.

Κάποτε ο άνθρωπος ζούσε στην φύση, μέσα σε αυτήν. Ακόμη και τότε έπλαθε με τον νου του χάρτες. Ορισμένοι όμως, απλός βίωναν. Τους εξαφάνισαν.

Φαντασθείτε έναν κόσμο δίχως θρησκείες και φιλοσοφικά (στον ‘πνευματικό’, η ‘αόρατο’ τομέα) ρεύματα. Ορισμένοι θα πουν πως ένας τέτοιος κόσμος δεν θα μπορούσε να είναι σκεπτόμενος. Σκεφτείτε όμως, μια κοινωνία, ένας κόσμος δίχως θρησκείες, ρεύματα, δόγματα κλπ. για να υφίσταται έτσι (έστω και υποθετικά) σημαίνει πως δεν έχει ανάγκη από υποθέσεις για να υπάρχει.

Για τους περισσότερους ανθρώπους αυτού του πλανήτη, ακούγεται τρελό, το να μην πιστεύουν σε κάτι οργανωμένο, μέσα σε πλαίσια και κανόνες. Έχουν εθισθεί στο να ζουν μέσα σε ένα ανθρώπινο ‘κάτι’.
Η ίδια η φύση δηλαδή, δεν είναι από μόνη της ένας νόμος; Έχουν ανάγκη να δουν νόμους γραμμένους σε χαρτί η πέτρα; (εννοείτε από ανθρώπινο χέρι).
Το όλο, το Πάν, δεν το συμπεραίνεις, ούτε το καταλαβαίνεις. Δεν το περιγράφεις, ούτε το ερμηνεύεις. Είναι ‘τα πάντα’ και δεν ξέρουμε τίποτα για αυτό. Είναι η ύπαρξη και η μη ύπαρξη. Είδατε, πόσο αδυνατώ να περιγράψω, να παρομοιάσω το όλο; Φαντασθείτε το να περιγράφεις τους δρόμους του, φυσικά……ακατόρθωτο.

(που χάθηκες morent11; χρόνια και ζαμάνια..(ποιος μιλάει τώρα….)
(spirit…..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 02:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το να βιώνεις! δεν απαιτεί ‘οδηγίες χρίσεις’

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 03:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχέμβροτε θα συμφωνήσω απόλυτα με τη κοσμοθεωρία σου.
Είναι πράγματα που ΄χω σκεφτεί και ξανασκεφτεί χιλιάδες φορές.

Πιστεύεις οτι μια τέτοια κοινωνία είναι δυνατή;

Πιστεύεις οτι είναι εύκολο ν' αποτινάξουμε ολα τα λέπια απο πάνω
μας, που 'χουν απλωθεί και ριζώσει στο μεδούλι μας, μεσ' απ' όλη την ιστορία της υπαρξής μας;

Πιστεύεις οτι εσύ το 'χεις καταφέρει;

Ξέρω, απ'τον εαυτό μου, οτι μερικές φορές λέμε κάποια πράγματα, για να τ'ακούσουμε πρώτα εμείς.

quote:
το να βιώνεις! δεν απαιτεί ‘οδηγίες χρίσεις’

Όχι, κι ούτε υπάρχει η τέλεια συνταγή
Ο άνθρωπος πρέπει πάντα να είναι έτοιμος να αλλάζει απ' τη μια στιγμή στην άλλη. Να μπορεί να βλέπει τα παντα διαφορετικά κάθε μέρα, κάθε ώρα. Σαν να τα βλέπει για πρώτη φορά και να ξεχάσει οτι ξέρει γι αυτο τον κόσμο για μια στιγμή. Να είναι έτοιμος ν' αφομιώσει ή ν' απομυθοποiήσει το κάθε τι και τον καθένα. Γιατί αυτή είναι η ζωη: κίνηση, αλλαγή (ορατή ή αόρατη). Δεν την ελέγχουμε, κι αυτή είναι η ομορφιά της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 20:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα εχουμε ηδη κανει μια πολυ σημαντικη και σπουδαια αρχη,ισως εχουμε ξεπερασει και τα ορια...

ειμαστε εδω συζηταμε ,ονειρευομαστε,μελαγχολουμε ,χαιρομαστε,νευριαζουμε βιωνουμε τις υπαρξεις μας

ολοι χριστιανοι ,μουσουλμανοι ,εβραιοι ,δωδεκαθειστες ,ολοι εδω για ενα καλυτερο μελλον

βιωνουμε το αυριο ...

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 00:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υπάρχω, άρα βιώνω...
πώς μπορείς να αποφύγεις να βιώνεις;

πολύ απλά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!

ό,τι και να κάνεις,

βιώνεις...

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 15:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι σίγουρη ότι μόνο το γεγονός της ύπαρξης μου σημαίνει ότι βιώνω κιόλας αυτά που ζώ.

Πιστέυω ότι για να φτάσω στο σημείο να βιώνω το κάθετι όσο μικρό κι αν είναι θα πρέπει να έχω φτάσει σε σημείο να μην αφήνω την επανάληψη και την ανάγκη να μου επισκιάζει αυτό που ζω.

Να μπορώ να εκτιμώ κάθετι σα να το ζω πρώτη φορά.

Τουλάχιστον εγώ δεν νομίζω ότι έχω φτάσει σε αυτό το σημείο...

Τον περισσότερο καιρό απλά ζω, επιζώ, επιβιώνω... μέσα σε μια ρουτίνα που σκότώνει... Ωστόσο ακόμα κι αν οι στιγμές που αισθάνομαι ότι πραγματικά βιώνω κάτι είναι λίγες, πιστέψτε με αυτό που με κατακλύζει αυτές τις στιγμές είναι ... απερίγραπτο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 01:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πώς μπορεί μιά λέξη -ΒΙΩΝΩ- να περιέχει τα πάντα και όμως να μην περιλαμβάνεται στα πάντα;

πώς μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι δε βιώνει κάθε στιγμή;
ακόμη και ένα ξύσιμο στην πλάτη είναι ένα βίωμα!

βιώνεις μόνο όταν το παραδέχεσαι.
αλλά και να μην το παραδέχεσαι, πάλι βιώνεις!

τελικά, ό,τι και να κάνεις, δεν τη γλυτώνεις

ΘΑ ΒΙΩΣΕΙΣ ΘΕΣ ΔΕ ΘΕΣ!!!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 01:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσύ λες: διαβάζεις, αλλά δε βιώνεις.

ναι, μπορεί να μη βιώνεις το θέμα που διαβάζεις, αλλά βιώνεις το διάβασμα. βιώνεις τις σκέψεις, τα συναισθήματα, την προσοχή, το χαρτί, τα γράμματα, τις λέξεις, το φως που σε φωτίζει...

τι σημαίνει τελικά βιώνω, και τί χρειάζεσαι γιά να βιώσεις;

χρειάζεσαι προσοχή ή την απουσία της προσοχής -(χαλαρότητα ίσως);

φαντάσου ότι δύο άνθρωποι κάθονται σε ένα παγκάκι σε μιά παραλία και φυσά. ο πρώτος αντιλαμβάνεται τον αγέρα, τον "βιώνει". ο δεύτερος έχει στραμμένη την προσοχή του σε ένα βιβλίο και "αγνοεί" τον αγέρα. τί κάνει αυτός ο δεύτερος, δε βιώνει;
δεν μπορεί να μη βιώνει ... ΚΑΤΙ!!!
δεν μπορεί να μη βιώνει σε κάποιον βαθμό, με κάποια αίσθηση.

είναι θέμα προσοχής...ο πρώτος βιώνει τον αγέρα κεντρικά, ο δεύτερος περιφερειακά, αλλά και οι δυό βιώνουν τον αγέρα, γιατί ως όντα υπάρχουν μέσα σε αυτόν, και αυτό δεν είναι επιλογή τους, είναι αρχική συνθήκη της ύπαρξης! (το να βιώνεις ασταμάτητα)!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 01:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον Εχέμβροτο δε βλέπω
Μας άφησε να βιώσουμε κι έφυγε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 02:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βιωνω την ρουτινα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 04:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ι τότες δεν ιέχεις γνουρίς του δικατεσάρρρ...

to the Cutty sark!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy