ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μαγεία και υλικά
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nini
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 20:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nini
γειά σας παιδιά, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα αν είναι δυνατόν μιά βοήθεια. για αρκετό καιρό έβρισκα διάφορα περίεργα πράγματα στην εξώπορτα μου ή στο μπαλκόνι μου, το έψαξα και μου είπαν πως είναι μάγεια πιθανό να έγινε απο μίσος ή ζήλεια και οτι πρέπει να προσέχω προ ολίγων ημερών βρήκα στο μπαλκόνι μου πεταμένη τρούφα (σοκολάτα)με λαστιχάκια τυλιγμένη και ένα σημείωμα ΄΄οπου δεν έβγαζα κανένα νόημα είναι το μόνο που δέ γνωρίζω αν έχει σχέση με μαγεία.Δεν ξέρω πια η γνώμη σας για τα μάγια, εγώ πάντος μέχρι πρίν λίγο καιρό δεν τα πίστευα. κάποια πράγματα όμως στην προσωπική μου ζωή με έκαναν να γνωρίζω πολλά για αυτό το θέμα. παρακαλώ 'οποιος γνωρίζει κάτι ας μου γράψει. Συγνώμη αν σας κούρασα.

ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ, ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ

Edited by - nini on 19/11/2003 01:45:30

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 21:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
καλησπέρα nini!
quote:
προ ολίγων ημερών βρήκα στο μπαλκόνι μου πεταμένη τρούφα (σοκολάτα)με λαστιχάκια τυλιγμένη και ένα σημείωμα ΄΄οπου δεν έβγαζα κανένα νόημα

Μπορεί να ήτανε της "αποπάνω", που έφτιανε τρουφάκια, μόλις είχε ανοίξει το σακουλάκι με την τρούφα από το ψυγείο (εξού και το λαστιχάκι), και ανακάλυψε ότι η συγχωρεμένη θεία της, η οποία της είχε γράψει τη συνταγή, χρόνια πάσχουσα από την γνωστή ανίατη πάθηση Αλσχάϊμερ, είχε ξεχάσει -μεσα σ'όλα- να γράφει, με αποτέλεσμα η συνταγή να είναι μόνο μία αράδα από ορνηθοσκαλίσματα.
Εκνευρισμένη και βαθιά απογοητευμένη λοιπόν, στέλνει την κόρη της στο κοντινό ζαχαροπλαστείο να πάρει αγοραστά τρουφάκια, και μέσα στα νεύρα της, πέταξε τη συνταγή μαζί με την τρούφα στο μπαλκόνι σου...

Αστιεύομαι βέβαια!
Εύχομαι ωστόσο, ο λόγος που βρήκες τα παραπάνω, να είναι παρόμοιος...

Καλή πλοήγηση στα forum, και μία μικρή παρατήρηση:
Πριν ανοίξεις ένα θέμα, ρίξε μια ματιά στην θεματική κατηγορία όπου βρίσκεσαι. Π.χ., εδώ είναι το forum ΕΙΚΟΝΕΣ, όπου φιλοξενούνται εικόνες και φωτογραφίες.
Αν μπεις στο Όλα τα Forums θα δεις και τις υπόλοιπες κατηγορίες.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 00:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό
Προς αυτη που τα καταφερε...
Τελικα να πω οτι λιγο πολυ το χιουμορ οσων αιγοκερων εχω δει μεχρι στιγμης εδω μεσα ειναι λιγο πολυ του ιδιου επιπεδου η μου φαινεται?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nini
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 00:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nini
[quote]
Καλησπέρα αμαλία.Σ ευχαριστώ για την ενημέρωση για τις υπόλοιπες κατηγορίες.Εύχομαι και γώ να ισχύει η δική σου θεωρία για το θέμα της τρούφας, μόνο που η τρούφα ήτανε ολοκαίνουρια και κλειστή και σίγουρα δεν ήτανε απο γείτονα εκεί που μένω.Ευχαριστώ πάντως που ενδιαφέρθηκες να μου γράψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 00:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Καλωσήρθες nini.
Προσωπικά πρώτη φορά ακούω να εμπλέκονται οι τρούφες με τη μαγεία, αλλά πάλι δεν είμαι κ ειδική πάνω στο θέμα...
Εσύ όμως..πιστεύεις στα μάγια?
Αναφέρεις ότι κάποια πράγματα στην προσωπική σου ζωή σε έκαναν να γνωρίζεις πολλά για το θέμα.Όπως?
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη...θα ήθελα κάποια απάντηση σ'αυτό.
Συχνά ξέρεις, συμβαίνει να επηρεαζόμαστε από κάποιο γεγονός κ κατευθείαν να βλέπουμε το παραφυσικό αγνοώντας όλες τις λογικές εξηγήσεις.Βέβαια αν μου πεις ότι σου συμβαίνουν πράγματα που σε κάνουν να πιστεύεις ότι σου'χουν κάνει μάγια...τι να πω...

*Εεε!Για-την-ώρα-νονά!Κάπου σου'πεσε το "φιλικά"!...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου

Edited by - Valnta on 19/11/2003 00:17:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 00:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλησπέρα.

Προπάντων κορίτσια να τονίσουμε, ότι το θέμα αυτό είναι ένα γυναικείο θέμα!
Δεν μπορούνε να εμπλέκονται άντρες σε μάγια με τρούφα σοκολάτα - γίνεται; (...τώρα θα μου την πει βέβαια ο Μαμαλάκης)

Nini, έχεις διαβάσει το βιβλίο "οι μάγισσες της Σμύρνης";
Μου θυμίζει την ιστορία σου.

Στο συγκεκριμένο βιβλίο, χρησιμοποιούντουσαν συνταγές μαγείας, του στυλ της τρούφας που ανέφερες. Προσωπικά δεν τα πάω καλά με αυτό το είδος της μαγείας. Εννοώ όλα αυτά με τα σαπούνια και τις καρφίτσες και τις σχετικές αηδίες που:
πηγαίνει η ζηλιάρα σύζυγος στη μάγισσα του 090..., η οποία την διαβεβαιώνει πως με 300 ευρώ, θα σταματήσει ο άντρας της να βλέπει την ερωμένη του. Και φτιάνει το σαπούνι με την τρούφα και 3 μανταλάκια καρφωμένα πάνω (για εντυπωσιασμό), επενδύει και με ένα ξόρκι (σκεπτομορφή ποιότητας φθηνού super market), και το πετάει στην πόρτα, την αυλή και οπουδήποτε αλλού του θύματος.

Το θύμα ακολούθως το βλέπει, και η πρώτη σκέψη του είναι: "Παναγιά μου, μου κάνουνε μάγια". Αυτή η δήλωση είναι και η απαραίτητη προϋπόθεση για να αρχίσουν τα μάγια να πιάνουν. Η αρχική σκεπτομορφή της μάγισσας "Γκούντρουν, από τα δάση της ερήμου Καλαχάρι", ξεκινάει να τροφοδοτείται από την ενέργεια του θύματος. Κι από την προαναφερόμενη ποιότητά της, αρχίζει και αποκτά υπόσταση στον αόρατο κόσμο, κυνηγώντας σε, για να την θρέψεις και να την επιβεβαιώσεις. Αν στο μεταξύ, συμβεί και κάτι στη ζωή σου άσχημο, σκέφτεσαι ότι τα μάγια δράσανε και κάνεις τη σκεπτομορφή ακόμα δυνατότερη και πάει λέγοντας...

Προσωπικά πιστέυω, ότι ο μεγαλύτερος τροφοδότης αυτού του είδους της μαγείας ("μαγεία στο πόδι" θα την ονομάσω), είναι οι προσωπικές μας αδυναμίες, οι ανασφάλειες και οι φόβοι μας. Κατά το "καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται", τόσο μπορούν να μας επιρρεάσουν, όσο η ποιότητα και η΄εσωτερική μας δύναμη τους το επιτρέπει.

Συνήθως, άτομα που αντιλαμβάνονται οτι έχουν πέσει θύματα τέτοιας μορφής μαγείας, καταφεύγουν σε μάγους ή μάγισσες (συχνά παρόμοιας εμβέλειας) για να τους τα λύσουν. Εκτός από το κακό που προκαλείται στο πορτοφόλι σ'αυτήν την περίπτωση, η όλη αντιμετώπιση ξεφεύγει από το εσωτερικό νόημα της Μαγείας - Θεουργίας.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nini
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 01:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nini
Αγαπητή Valnta καλώς σε βρήκα.

θέλω καταρχάς να απαντήσω στο αν πιστεύω πως υπάρχουν μάγια.
ναι πιστεύω πως υπάρχει μαγεία άλλωστε το δέχεται και η εκκλησία. Δεν επιρεάζομαι ποτέ απο μαγεία δεν γνώριζα τι σημαίνει η λέξη αυτή πριν κάποιο καιρό. Θα ήθελες απο ότι κατάλαβα να σου πώ την εμπειρία μου.Καταρχάς αν πώ τι έχει συμβεί θα με περάσουν για ψυχοπαθή, γιατι ώς γνωστόν πολοί λένε οτι γνωρίζουν απο αυτά αλλα μόλις ακούσουν την εμπειρία λεν οτι ήταν παραιθησης ή οτιδήποτε αλο. Την εμπειρια μου την ξέρουν πολοί λίγοι άνθρωποι, ανθρωποι που ήταν παρόν σε ότι είδα και ότι έγινε.΄
γλυκειά μου συγνώμη αν μιλάω με γρίφους αλλα επειδή είμαι καινέο μέλος δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσω να πώ κάποια πράγματα.Πάντος θα σου λύσω την απορία σύντομα.
σ΄ευχαριστώ που απάντησες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nini
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 01:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nini
[amalia μου δεν έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο, δεν ξεκαθάρισα απο την αρχή και αυτό είναι λάθος μου και ζητώ συγνώμη πως γνωρίζω το άτομο που έχει κάνε αυτή την ¨κατινιά¨ ας μου επιτραπεί η έκφραση. είναι απο το στενό περιβάλλον του συντρόφου μου. Έχω δεί πολλές φορές αυτό το άτομο να μου ρίχνει διάφορα αντικείμενα στην πόρτα μου και όταν ερχόταν στο σπίτι μου πρίν τη πιάσω επαυτοφόρο να ράντιζει τό χαλί μου με ένα περίεργο υγρό. Δεν μπορώ να πώ, λόγω φοβίας με όλα αυτά που έχω δεί να γίνονται έχω κατατρομάξει και το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα, το μόνο που μου ξέφυγε και θεώρησα χαζό ήταν η σοκολάτα.Αυτή η κυρία ποθ το μόνο που ξέρει να κάνει είναι τα ραντισματα και διαφορα αλα μισεί την οικογενεια του συντρόφου μου και κάνει διάφορα για να μας χωρήσει. Βεβαια δεν έχει καταφέρει μέχρι τώρα τίποτα αλλα σκέφτομαι μέχρι που μπορεί να φτάσει? υπάρχει άραγε κάποιος που να δεί δέρμα φιδιού δτο σπίτι του και να μή φοβιθεί? Εχω ζήσει κ'αποιες καταστάσεις πολή άσχημες πριν απο λίγα χρόνια και νόμιζα πως αυτό ήταν δεν θα ξανααναφερθώ σε θέματα μαγίας.Όμως η ζωή τα φέρνει διαφορετικά απο ότι κανονίζουμε.θα τα πώ κάποια αλη στιγμή αυτά που έγιναν πριν λιγα χρόνια σε εμένα και απο τότε πείστηκα πως υπάρχει μαγία.
καλή σου μέρα κ ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 01:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
γειά σου nini.

κι εγώ είμαι περίεργη να ακούσω τι σου συνέβη.

Πάντως, σχετικά με το τι μπορείς και τι δεν μπορείς να αναφέρεις εδώ, μην ανησυχείς, είμαστε εδώ για να ανταλάσσουμε απόψεις και εμπειρίες. Αυτό που γενικά δεν συνιστάται (για λόγους ασφάλειας σχετικά με την επικυνδυνοτητα κάποιων θεμάτων) είναι να αναφέρουμε τεχνικές, συνταγές κ.λ.π., που αφορούν "επικύνδυνες μεταφυσικές πρακτικές", μαγεία, κάλεσμα πνευμάτων και άλλα. Και πάντα με γνώμονα τη διάκριση, κι όχι την υπερβολή (κι απ'τις δύο πλευρές).

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 04:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
amalia:
quote:
Προπάντων κορίτσια να τονίσουμε, ότι το θέμα αυτό είναι ένα γυναικείο θέμα!

χμμμμ...
Εντάξει κορίτσια (), πειράζει όμως πολύ να παρέμβω;;

Καταρχάς να πω την γνώμη μου:
Εάν το "περιστατικό" έχει να κάνει με "περίεργες" και δόλιες προθέσεις μιλάμε για "μαγγανεία" και όχι για Μαγεία!

Ένας εξαίρετος σύγχρονος ορισμός για την Μαγεία είναι αυτός του "3ου Νόμου" που διετύπωσε ο Συγγραφέας και Επιστήμονας Arthur Clark:

"Κάθε επαρκώς ανεπτυγμένη Τεχνο-Λογία είναι ουσιαστικά αξεχώριστη από την Μαγεία" (από το βιβλίο: "Περιγραφές του Μέλλοντος: μία Αναζήτηση μέσα στα όρια του Δυνατού")

Κατά τ'άλλα:
Το Θέμα μετακινείται στο Forum .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 10:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
αχ! η τρουφα ειναι το αγαπημενο μου γλυκο!! μου ανοιξατε την ορεξη. α! οσο για την συνταγη δωστη σε μενσ να σου φτιαξω κατι τρουφες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 11:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
quote:
Καταρχάς αν πώ τι έχει συμβεί θα με περάσουν για ψυχοπαθή, γιατι ώς γνωστόν πολοί λένε οτι γνωρίζουν απο αυτά αλλα μόλις ακούσουν την εμπειρία λεν οτι ήταν παραιθησης ή οτιδήποτε αλο.

Kαλημέρα nini...Σχετικά με όλα τα παραπάνω... Πιστεύω ότι η Aμαλία το κάλυψε το θέμα
Όλοι έχουμε τους δικούς μας φόβους ειδικότερα σε ότι αφορά τέτοιου είδους εμπειρίες...
Aπό την άλλη όμως αυτός ο χώρος είναι ιδανικός για τέτοιου είδους εκμυστηρεύσεις.
Δεν σου λέω ότι δεν θα συζητήσει κανείς το ενδεχόμενο μιας παραίσθησης, ίσα-ίσα είναι πολύ λογικό να εξετάσουμε ένα συμβάν από όλες τις πλευρές...
Tελοσπάντων...πάρε τον χρόνο σου κ όποτε νιώσεις άνετα συνεχίζεις...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
quote:
Καταρχάς αν πώ τι έχει συμβεί θα με περάσουν για ψυχοπαθή, γιατι ώς γνωστόν πολοί λένε οτι γνωρίζουν απο αυτά αλλα μόλις ακούσουν την εμπειρία λεν οτι ήταν παραιθησης ή οτιδήποτε αλο.

nini μου κανεις εδω μεσα δεν θα σε περασει για ψυχοπαθη γιατι ολοι μασ λιγο πολυ εχουμε ακουσει, εχουμε ζησει, μας εχουν διηγηθει κοντινα μας προσωπα περιεργεσ καταστασειςκαι πραγματα. Μπορεις να μας πεις τι σου συνεβηκε????(δεν θελω να με νομισετε για κουτσομπολα αλλα ειμαι τι να κανω και εγω?)αστειευομαι βεβαιως
αν μας ελεγες τι σου συνεβηκε θα μπορουσαμε να καταλαβουμε και εμεις για τι προκειτε......

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eViL
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Egypt
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 15:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eViL
Καταρχην να σε καλωσορισω και γω nini...Καλωσ ηρθες στον κοσμο του
eSoTeriCa...Και καλο ψαξιμο...στα παραφυσικα φαινομενα...και οχι μονο...

Amalia εισαι κακια

Θα συμφωνησω με το post του Admin πανω στο θεμα του Arthur Clark

Και συμφωνω με αυτον γιατι μας απαγορευσατε εσεις ολη η γυναικεια κοινωτητα του forum να μιλησουμε
Καλη συνεχεια nini...

Χαιρετω..eViL one


...The eyes is the only truth...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 15:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Nατο πάλι το κοψοχόλιασμα...
Aγαπητέ Evil σου απαγόρευσε "η γυναικεία κοινότητα του φόρουμ" να μιλήσεις;
Xμμ....
Ξέρεις να κάνεις μάγια με τρούφα σοκολάτα;
OXI!
K ξέρεις γιατί δεν ξέρεις;
Γιατί είναι γυναικεία υπόθεση!

Kακώς κάνω τέτοιου είδους χιούμορ τη στιγμή που η nini έχει φρικάρει...
Aλλά...
Όταν ανοίγω θέματα περί μαγείας κ επικλήσεων κτλ κτλ
κ βλέπω αυτά τα κόκκινα μάτια κάτι παθαίνω η κακομοίρα...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 20:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλά Valnta, είσαι φοβερή!
τώρα, εσύ με κάλυψες...

Λοιπόν evil, σε περίπτωση που θες να συμετέχεις στην συζήτηση περί μαγειρικής μαγείας (μαγγανείας δηλαδή), πρέπει να γράψεις μία συνταγή για τρουφάκια. Αλλιώς, αποβάλλεσαι!

Φίλη nini, συγνώμη για την έντονη χιουμοριστική διάθεση.
Περιμένουμε βεβαίως τη συνέχεια της συζήτησης.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 16:30:51  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά ε, προχθές έφτιαξα ένα μαγικό μιλφέιγ για να πάρεις το τζακ ποτ στο ΤΖΟΚΕΡ άλλο πράμα.... Βέβαια τζακ ποτ ούτε για δείγμα. Λές να φταίει το ότι δεν έπαιξα???

Άσχετο, αλλά όταν είχα μπει στο Πανεπιστήμιο εσωτερισμού με έδιωξαν επειδή στις εξετάσεις μεταφυσικής αντέγραφα από την ψυχή του διπλανού μου... Μόλις το έμαθε η μητέρα μου κλείστηκε στο μπάνιο κι έφαγε όλα τα πλακάκια. (Γούντι Άλλεν Άννι Χωλλ)

Να μην πούμε και καμμιά μ_λ_κ_α να περάσει η ώρα???

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 17:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
E, ναι, να την πούμε! Nα μην τη πούμε κ δύο φορές να εμπεδώσουμε;

Nα μη προσθέσω κ γω άλλη μία;

A*

*: A=Aνούσιο μήνυμα

(Kάνω κ την αυτοκριτική μου...)


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 18:19:04  Εμφάνιση Προφίλ
Μπα σε καλό μας!

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 19:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
προτείνω πάντως, να κόψουμε την πλάκα, γιατί και η φίλη nini που έίναι νέα στα μέρη μας, μπορεί να μας παρεξηγήσει...( μη μας παρεξηγείς nini, ού γαρ οίδομεν τι ποιούμε!)

Το θέμα που έχεις ανοίξει, είναι πολύ ενδιαφέρον.
Μαγεία και υλικά / μαγγανεία και υλικά (για να μην παρεξηγιόμαστε).
Το δεύτερο τμήμα χωράει κάπως πλάκα, μιας και μπορεί κανείς να ακούσει απίστευτα υλικά, ως συστατικά ενός "μαγικού φίλτρου".

Ας δούμε λοιπόν τις απόψεις όλων, και προς τα δύο (μαγεία - μαγγανεία)

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 19:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Nαι Aμαλία, έχεις απόλυτο δίκιο..
Aπλά είδα 2 φορές το μαγικό μιλφέιγ του YHVH κ.. λίγωσα....

Nini... περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες.


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 21:00:02  Εμφάνιση Προφίλ
A! Δηλαδή εγώ φταίω μόνο, ε???

Ρε παιδιά, με τούτα και με κείνα, ξέρετε ποιον θυμήθηκα που μας έχει ψιλοξεχάσει και έχω πεθυμήσει??? Τον wicca !
(Ναι, γίνεται.)

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 15:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras
quote:

[amalia μου δεν έχω διαβάσει αυτό το βιβλίο, δεν ξεκαθάρισα απο την αρχή και αυτό είναι λάθος μου και ζητώ συγνώμη πως γνωρίζω το άτομο που έχει κάνε αυτή την ¨κατινιά¨ ας μου επιτραπεί η έκφραση. είναι απο το στενό περιβάλλον του συντρόφου μου. Έχω δεί πολλές φορές αυτό το άτομο να μου ρίχνει διάφορα αντικείμενα στην πόρτα μου και όταν ερχόταν στο σπίτι μου πρίν τη πιάσω επαυτοφόρο να ράντιζει τό χαλί μου με ένα περίεργο υγρό. Δεν μπορώ να πώ, λόγω φοβίας με όλα αυτά που έχω δεί να γίνονται έχω κατατρομάξει και το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα, το μόνο που μου ξέφυγε και θεώρησα χαζό ήταν η σοκολάτα.Αυτή η κυρία ποθ το μόνο που ξέρει να κάνει είναι τα ραντισματα και διαφορα αλα μισεί την οικογενεια του συντρόφου μου και κάνει διάφορα για να μας χωρήσει. Βεβαια δεν έχει καταφέρει μέχρι τώρα τίποτα αλλα σκέφτομαι μέχρι που μπορεί να φτάσει? υπάρχει άραγε κάποιος που να δεί δέρμα φιδιού δτο σπίτι του και να μή φοβιθεί? Εχω ζήσει κ'αποιες καταστάσεις πολή άσχημες πριν απο λίγα χρόνια και νόμιζα πως αυτό ήταν δεν θα ξανααναφερθώ σε θέματα μαγίας.Όμως η ζωή τα φέρνει διαφορετικά απο ότι κανονίζουμε.θα τα πώ κάποια αλη στιγμή αυτά που έγιναν πριν λιγα χρόνια σε εμένα και απο τότε πείστηκα πως υπάρχει μαγία.
καλή σου μέρα κ ευχαριστώ.

Γειά σου nini!
Νομίζω πως το πράγμα είναι απλό. Εάν έχεις πειστεί πως υπάρχει μαγεία, τότε για σένα υπάρχει μαγεία. Και αυτό είναι κάτι που μπορεί πραγματικά να σου κάνει κακό. Οχι η μαγεία! Αλλά το γεγονός οτι έχεις πεισθεί πως υπάρχει μαγεία, και πιο συγκεκριμένα, πως κάποιος έχει βαλθεί να σου κάνει κακό, κάνοντας σου μάγεια.
Κατα τη γνώμη, όλα αυτά είναι στο μυαλό σου. Εαν δεν παρασυρθείς από όλα αυτά, και δεν επηρεαστείς ψυχολογικά, τότε καμία "μάγισα" δεν μπορεί να σε βλάψει. Ειδικά με το να σου πετάξει τρούφα στο μπαλκόνι σου.
Κάνουν και άλλα αστεία. Θαμένα μαλιά στις γλάστρες ή στον κήπο, αυγά χωρίς περιεχόμενο, κούκλες, σαπούνια. Αν θες τη γνώμη όλα αυτά είναι απολύτως ακίνδυνα εάν σε αφήσουν αδιάφορη. Αν σκεφτείς σοβαρά και αντικειμενικά, είναι πραγματικά για γέλια!
Τώρα εάν όμως πιστέψεις πως σου έχουν κάνει μάγια, τότε ίσως όλα αυτά σου κάνουν κακό. Η δυναμή του μυαλού είναι μεγάλη, όπως όλοι μας ξέρουμε, και η ανθυποβολή μπορεί να μας κάνει να δούμε και να νιώσουμε πράγματα που δεν υπάρχουν. Ειδικά όταν συνδυαστεί με το φόβο.
Σου μιλάω και από προσωπική εμπειρία! Νόμιζα και εγώ κάποτε πως μου είχαν κάνει μάγια. Εβλεπα εφιάλτες, έμπενα στο μπάνιο και "έσκαγαν" οι λάμπες, μου την "έπεφταν" ψαλίδες από το πουθένά και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Εμπενα στο λεωφορείο το πρωί να πάω στη δουλειά, και νόμιζα πως η γιαγούλα που ήταν απέναντι μου με κοίταζε παράξενα και μου έκανε ξόρκια!
... Είχα ξεφύγει τελείως! Βρισκόμουνα και σε μία ευαίσθητη ψυχολογικά περίοδο, λόγω κάποιων γεγονότων που μου είχανε συμβεί (τα οποία και αυτά τα είχα συνδυάσει με μάγια). .. Ε, δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος.
Τώρα που τα "κοιτάω" όλα αυτά από μακριά, καταλαβαίνω πως εάν δεν είχα πειστεί πως μου έχουν κάνει μάγια, δεν θα έδινα τόση σημασία σε απλά γεγονότα, τα οποία έχτιζαν ένα ένα σαν τουβλάκια τον τοίχο της μαγείας που με απειλούσε.

Οσο για αυτή την κυρία που σου ραντίζει τα χαλάκια ... χαρακτήρισε την γραφική και μη πιστέψεις ούτε στιγμή πως αυτά που κάνει μπορούν να σε επηρεάσουν με οποιοδήποτε τρόπο. Και νομίζω πως έτσι θα "καθαρίσεις"... Αν φοβάσαι, το μυαλό σου παίζει παιχνίδια.
Μην επηρεάζεσαι.
Κατινιά είναι όπως λες και εσύ !!

Αυτά, ελπίζω να είσαι ακόμα "εδώ" και να το διαβάσεις αυτό. και να μην ξενέρωσες με τα μιλφέιγ και τα άλλα που άρχισαν να γράφουν οι κυρίες, παρασηρόμενες προφανώς από την λαιμαργία τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikouli
Νέο Μέλος

Greenland
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 00:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikouli
sthn epishmh mageia den eiparxoun blakeies me trixes ..enas magos mporei na sou kanei kako mono me to na to skeytei..omws h laikh mageia empleketai me prosopika antikeimena tou thymatos ..loipon mporw na sou pw me arketh sigouria dyo pragmata...
1.paratirhses tis trixes?emoiazan an htan dikes sou??an nai skepsou posa atoma eixan prosbash sto na sou paroun toses trixes h sthn tsatsara sou..
2.an oxi einai apla mia plaka..pou omws den einai katholou plaka giati an to pistepseis ypobalesai ara kai pali o allos petyxainei to skopo tou xwris kan na kserei mageia..giayto an isxyei to deytero kane to ekseis..kathe prwi pou tha ksypnas apla xamogela ksexna to peristatiko kai kane ena syntomo oramatismo prostasias pou ayto ginetai ws ekseis..xalarwse kai fantasou xryso fws na se peribalei kai na sxhmatizei ena koukouli pou esy eisai mesa...kanto kathe mera ayto...kai oxi mono den tha ginei tipota..alla kai mageia na prospathisei kapoios na sou kanei an den kserei ola ta mystika den tha piasoun:)
trust me!!
kalh epityxeia:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 01:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta
Ωραία τα ξωτικούλια κ οι θετικές ενέργειές τους..
Εγκρίνω κ επαυξάνω!


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 01:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου ξωτικούλι!

Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου, εύχομαι να παρακολουθεί το τόπικ και το νινί, και να μην μας έχει αφήσει...

Μία μικρή παράκληση:
Προτίμησε να γράφεις στα ελληνικά κι όχι στα greeklish.
Αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα, μπορείς να συμβουλευτείς τα τόπικ:
Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !
Τα ΠΩΣ και τα ΓΙΑΤΙ του ΚΩΔΙΚΑ Forum!!!
Provlima me ta ELLHNIKA


αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikouli
Νέο Μέλος

Greenland
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 19:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikouli
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΜΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy