ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 H ATMA, ο GIGER +το MATRIΧ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 03:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...δεν ξερω ποια σχεση εχει η αισθητικη σας με τον Giger .
Oντας καλλιτεχνηs,παντα μου προκαλουσε ενα ανατριχιαστικο δεος...
η λεπτομερεια ..
και ποσο μαλλον εδω στην απεικονιση της αναμειξης
του ασπρου με το μαυρο ..+ τη βιαιοτητα που τα ζυμωνει σ' ενα...
Ματριξ ναι!....γιατι μεσα στις διαδαλωδεις απεικονησεις του,
μου εφερε στο νου το μελλον των σκεψεων /οσα θα αναπαραγει
ο νους οταν οι υλικες απολαυσεις των οντων δεν θα ειναι αρκετες ...

.."λενε" πως η σκεψη του νου σε περναει στο χαος...

..λεω πως αβυσσος ο νους του ανθρωπου,
αν και αχανης η εκταση της ψυχης του...

Ενα αφιερωμα στον Η R Giger ,λοιπον
-εχει σιγουρα ενδιαφερον + πολλες... σκεψεων.. προεκτασεις...-





Edited by - ΑΤΜΑ on 20/11/2003 04:00:17

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 03:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 03:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


1
2
3


Edited by - ΑΤΜΑ on 20/11/2003 03:48:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 03:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 15:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αϊ! Δεν μπορώ να πω πως είναι τα αγαπημένα μου....

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 16:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ατμα :)))
YHVH προσωπική μου άποψη είναι ότι ή θα κολίσεις ή θα προσπεράσεις...στον Giger ημίμετρα δεν υπάρχουν...

Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 19:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάτι που έλειπε από το Esoterica...

Ο Giger δίνει σάρκα και οστά σε αρχέγονους φόβους...Κι αυτό είναι που τον κάνει μεγάλο καλλιτέχνη...

Προσωπικά οι εικόνες του με συγκλονίζουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 03:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς είναι σπουδαίος καλλιτέχνης αλλά η θεματολογία του δε με ενδιαφέρει.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 01:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIGER...ο αγαπημένος!

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 21:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ..
ωραια χαιρομαι που σας αρεσε- αλλη μια παρακινδυνευμενη ιδεα μου -...
και για να ξεκαθαρισω...δεν εχω περιορισμο στην τεχνη.
εννοειται πως στο "κοινο" σε καποιους θ'αρεσει κατι πολυ ενω σε αλλους, καθολου/
η Ατμα περναει απο ολα τα μονοπατια που εκδηλωνουν την εμπνευση και επειτα περνανε στο "πριν"...
δεν εχω περιορισμο....(μαλλον στη δημιουργια..)
η θεματολογια, ερπετουλη ,ειναι τα ενστικτα και οι φοβοι...(αν λαβεις υποψη και το ονομα στο οποιο αφιερωνεται η σειρα ταρο του καλλιτεχνη μαλλον περναμε στα ορια του σατανισμου....κινδυνευοντας μαλιστα να κατηγορηθω να δηλωσω πως για μενα(+για μενα μονο εμαθα μιλω...)ειναι εκφανση της τεχνης του ανθρωπου...ολα τ'αλλα ανηκουνστα δογματα που αδυνατουν να περιορισουν οποιονδηποτε καλλιτεχνη...σαν μια απο αυτουςτους λιγους/δηλωνω πως η τεχνη δεν εχει ορια....μονο εδω δεν ισχυει το "παν μετρον αριστον"/αλλα μοναχα σε οτι πραγματικα ειναι. στα ιδια τα ηθη.-
λενε πως οι μεγαλυτερες αμαρτιες γινονται στη σκεψη.
αν καποιος θελει να παριστανει τον θρησκοληπτο τοτε ο Giger μαλλον καλυπτει ολες του τις φαντασιωσεις/σαν υγιες τεκνο ενος μεγαλου ερωτα -ενος αριστου ζευγους-...δεν φοβαμαι να εκδηλωσω την τελειοτητα της μορφης μου και την απολαυση που πραγματικα δινουν οι "σωστες αναλογιες" στην "μαγειρικη" που "εγειρει το πνευμα",που εχει και τηην ικανοτητα ν' "ανατελει την ψυχη " μα την δυνατοτητα να "βυθιζει τα ενστικτα" + "να διαγραφει το ψεμα"...

μια γευση απο το deck "Baphomet Tarot" του H.R. Giger ..



Edited by - ΑΤΜΑ on 08/12/2003 21:48:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 12:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβω... ποιός είναι ο "αρχέγονος φόβος" στις εικόνες αυτές ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 03:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Giger? απο τους αγαπημένους μου!!!
Αυτός που πάντρεψε την νεκρή φύση με το industrial στην ζωγραφική του.. Γυμνά γυναικεία σώματα να προβάλλουν υπέροχα και ο φάλός που οι περισσότεροι το αποσυμβολίζουν ώς σύμβολο της δύναμης.. συμπληρώνει την εικόνα...
Χρησιμοποιώντας τα πιο απαγορευμένα(σεξ - φαλός), τα πιο απωθητικά(νεκρή φύση - έντομα - σκελετοί) για να συμπράξουν σε μία αρμονία τέλειας αισθητικής μέσα στο σκοτεινό κόσμο
Χρησιμοποιώντας τα υπέροχα πρόσωπα, αυτά της γυναίκας του και της Blondie, για να τα πλέξει με το παράξενο το σκοτεινό και να τα κάνει τερατουργήματα ομορφιάς, έτσι η ομορφιά να γίνει πιο πλατιά και να απλωθεί παντού, ακόμα πιο λαμπερή και πιο ζωντανή!
Ο πατέρας του γνωστού τρομακτικού Alien!
Αυτός που έβαλε το χεράκι του σε ένα σωρό ταινίες για να δημιουργήσει την μοναδική ατμόσφαιρα και ομορφιά που μόνον αυτος ξέρει!
Μπορώ να μιλάω ώρες γι αυτόν αλλά ας μην γίνω κουραστική!!
Απλά είναι μοναδικός

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy