ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ (ΘΕΟΥ?) ΜΑΣ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 14:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε τις top 10 εικόνες του SOHO.

Υπέροχες εικόνες του (θεού για μερικούς!?) που δείχνουν πόσο παράξενος και θαυμαστός είναι ο κόσμος που ζούμε...

^ Κάντε κλικ στην εικόνα ^


[ΠΑΡΑΚΑΛΩ κάποιον admin να φτιάξει το hyperlink, γιατί μου βγαίνει λάθος συνέχεια!]

Edited by - xeirwn on 28/11/2003 14:53:48

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 00:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!!!

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 12:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΛΙΝΚ/ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ...ΙΩΣ ΕΒΑΛΕΣ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝΙΔΙΑ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ..
anyway
ας δουμε τι μπορουμε να κανουμε...
(Ας βαλουμε κι αλλες εικονες,να μην μεινει ετσι γυμνο το τοπικ!)

(..ψαχνοντας για το θεο ηλιο βρηκα εικονες του Μ.Αλεξανδρου*
(ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΠΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΣΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ...)

The Sun Through the Ages

(ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ:
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1670)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 15:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει xeirwn(πολύ καλή η ιδέα σου για το Topic αυτό!), διορθώθηκε το Link. Το σφάλμα προκαλούσε μία συγκυρία "περίεργου" URL μαζί με μία εγγενή αδυναμία του κώδικα των Forums.

Κάνοντας κλικ πάνω στην πανέμορφη εικόνα που φαίνεται στο αρχικό μήνυμα μπορείτε να δείτε και άλλες από το Solar & Heliospheric Observatory (Συνεργασία ESA - NASA).

Ευχαριστούμε και την ΑΤΜΑ για την αξιόλογη σελίδα που μας παραπέμπει!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 11:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ τον Admin για τη διόρθωση (φαντάστηκα ότι θα βρίσκατε εύκολα το σωστό link..) και την ΑΤΜΑ για το ενδιαφέρον (ωραίο το link που παρέθεσες!)

Να είστε όλοι καλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 22:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορίστε άλλη μια υπέροχη εικόνα του Ηλίου μας η οποία ταυτόχρονα εγείρει και πολλά ερωτηματικά...

Φυσικά, όπως και ο xeirwn 5 χρόνια πρίν, έτσι και γώ τώρα δυσκολεύτηκα πολύ μέχρι να ποστάρω τη συγκεκριμένη εικόνα...
Γιατί άραγε?
Περίεργες συμπτώσεις...

Όποιος θέλει μπορεί να παρακολουθεί σε καθημερινή βάση τις εικόνες που μας στέλνει το Soho απ'τον Ήλιο απο δώ:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/realtime-c2.html

(Παρακαλείται κάποιος διαχειριστής να φτιάξει το link...Ευχαριστώ!)

Edited by - helios2012 on 01/02/2009 23:11:05


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 02:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ helios2012 η διόρθωση του link όντως ήταν μια δύσκολη υπόθεση!
Τα τρία [w] φαίνεται ότι μπερδεύουν τα πράγματα, αφού κόβεται αυτόματα το link στη μέση (εκτός των άλλων παρενεργειών που φαινόταν όταν διάβαζε κανείς το link στο μήνυμα πριν τη διόρθωση).

Το λειτουργικότερο που μπορούσε να γίνει, ήταν να εφαρμοστεί ένα "κόλπο" με bold ώστε να μην διαβάζονται τα 3 [w] ως νέα αρχή από link και να μη γίνεται το εν λόγω μπέρδεμα. Αλλά το link δεν είναι απευθείας, θα πρέπει κανείς να το κάνει copy-paste και να το ανοίξει σε άλλη σελίδα.

Κάνετε λοιπόν copy στην πράσινη διεύθυνση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2009, 19:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ Αμαλία και D_I!

Λοιπόν, όσον αφορά το Soho θα πω δύο λόγια πρός ενημέρωσιν των αναγνωστών που δεν γνωρίζουν περι τίνος πρόκειται.
Η ESA και η NASA συνεργάστηκαν με σκοπό να μελετήσουν τον Ήλιο μας, τον εσωτερικό του πυρήνα, την εξωτερική του κορώνα και τον ηλιακό άνεμο.
Το 1995 εκτοξεύτηκε το διαστημόπλοιο SOHO το οποίο έχει "κλειδώσει" σε μια τροχιά πάνω στον άξονα Γής-Ηλίου και λειτουργεί ως παρατηρητήριο του Ηλίου μας.
Διαθέτει 12 διαφορετικά εργαλεία τα οποία συγκεντρώνουν πληροφορίες για τον Ήλιο και τις στέλνει στη Γή.
Το λίνκ που παρέθεσα αφορά ένα απ'τα δώδεκα, το τηλεσκόπιο C2, το οποίο κάνει σπεκτρομετρική κορωνογραφία.
Στη φωτογραφία που παρέθεσα, το λευκό στεφάνι δείχνει την κορώνα του Ήλιου.
Μπορείτε, μέσω του λίνκ να βλέπετε καθημερινά τί συμβαίνει στην περιοχή του Ηλίου μας.
Για να δείτε μια ευρύτερη εικόνα της περιοχής μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες που παρέχει το C3 από δώ:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/realtime-c3.html

πάλι φυσικά με copy-paste μιας και η απευθείας σύνδεση μας τα χαλάει κάπου στην πορεία όπως διαπίστωσαν και οι διαχειριστές!
Οι φωτογραφίες που εμφανίζονται είναι σε πραγματικό χρόνο και παραμένουν στο διαδίκτυο για 10 μέρες.
Τέλος αν κάποια φωτογραφία σας αρέσει μπορείτε να κλικάρετε πάνω της και να την αποθηκεύσετε στον υπολογιστή σας.
Προτιμήστε την 1024χ1024 ανάλυση αφού είναι πιό λεπτομερής.
Καλές παρατηρήσεις σε όλους!

Τώρα βέβαια αν δείτε και τίποτε άλλο εκτός απο διάττοντες αστέρες όπως π.χ. αντικείμενα συγκεκριμένου γεωμετρικού σχήματος, ή περίεργες εκτοξεύσεις σαν βολές ή τεράστιες εκρήξεις μην ανησυχείτε, κάτι θα βρούν να πούν για να μη σπείρουν τον πανικό ή θα κάνουν αυτό που κάνουν μέχρι στιγμής, να τηρούν σιγή ιχθύος...
Αν γνωρίζετε το μέγεθος του Ηλίου μας μπορείτε να καταλάβετε πώς στην εικόνα που παρέθεσα αυτή η, ας την πούμε, "έκρηξη" είναι απλά τεράστια και θα'πρεπε να ειπωθεί κάτι γι'αυτήν ή να υπήρχαν επιδράσεις...
Και όμως...


Edited by - helios2012 on 04/02/2009 19:43:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 04:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εδώ έχουμε μια ακόμη ωραία φωτογραφία απ'την περιοχή του Ηλίου μας.
Το φωτεινό αντικείμενο στα δεξιά είναι ο πλανήτης Αφροδίτη (ή αλλιώς Αθηνά, αν θα θέλαμε να είμαστε ακριβοδίκαιοι) ο οποίος πλησιάζει πρός τον Ηλιο μέχρι τις 31 του μηνός που θα έχουμε ευθυγράμμιση με Γή και Ερμή(σε άλλη φωτογραφία φαίνεται και ο Ερμής).

Τώρα, όσον αφορά το δεύτερο φωτεινό αντικείμενο που μοιάζει με ιπτάμενο αετό, τί να πώ, δεν ξέρω...
χε χε χε

Εσείς τι λέτε?
Τί μπορεί να'ναι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2009, 23:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άλλη μια ενδιαφέρουσα και περίεργη συνάμα, φωτογραφία απ'την ευρύτερη περιοχή του Ηλίου μας...
Συνεχίζεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2009, 21:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ουδέν σχόλιον...(WTF???)

Edited by - helios2012 on 27/05/2009 21:07:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elandili
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2009, 12:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ουδέν σχόλιον...(WTF???)

Edited by - helios2012 on 27/05/2009 21:07:27


Αυτο το πραγμα που βλεπετε, ειναι η Ρομφαία του Αρχάγγελου Μιχαήλ και ειχε εμφανιστει εκει την ημερα που ορκιστηκε ο Πούτιν. Πριν το δουν οι μελετητες ενας γεροντας στο Αγιο Ορος το "προφητευσε"..

______________
Δεν Υπάρχει Μεγαλύτερο Βάρος Απ το Να Ξέρεις Την Αλήθεια & Να Μη Μπορείς Να Τη ΜοιραστείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2009, 21:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Elandili:
Αυτο το πραγμα που βλεπετε, ειναι η Ρομφαία του Αρχάγγελου Μιχαήλ και ειχε εμφανιστει εκει την ημερα που ορκιστηκε ο Πούτιν. Πριν το δουν οι μελετητες ενας γεροντας στο Αγιο Ορος το "προφητευσε"..

Λές?
Μπορεί να είναι κ'έτσι...
Εμένα γιατί μου φαίνεται ως εκτόξευση βολής πλάσματος και μάλιστα διπλής???

quote:
Δεν Υπάρχει Μεγαλύτερο Βάρος Απ το Να Ξέρεις Την Αλήθεια & Να Μη Μπορείς Να Τη Μοιραστείς

Καλωσόρισες...
Ε να μη σου αφιερώσω και ένα τραγουδάκι με "ωραία" λογάκια για το καλωσόρισμα?
Ορίστε:http://www.youtube.com/watch?v=4-onpZ_Gy20
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2009, 23:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios2012

quote:
Εμένα γιατί μου φαίνεται ως εκτόξευση βολής πλάσματος και μάλιστα διπλής???

Φίλε ήλιε, η φαντασία σου καλπάζει...

Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι σκάφη της κραταιάς αυτοκρατορίας της Ανδρομέδας, που καταδιώκουν τους αποστάτες του Κρόνου!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2009, 04:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ:
Φίλε ήλιε, η φαντασία σου καλπάζει...

Όχι απλά καλπάζει Φίλε μου...είναι αχαλίνωτη!
Τ'άλογά μου έχουν βγάλει φωτιές και η πορεία μας είναι χαοτική και ανεξέλεγκτη...

quote:

γιαπετ:
Σε λίγο θα μας πεις ότι είναι σκάφη της κραταιάς αυτοκρατορίας της Ανδρομέδας, που καταδιώκουν τους αποστάτες του Κρόνου!!!

Οσο γι'αυτό...έλα παππού μου να σου δείξω τ'αμπελοχώραφά σου!!!

Υ.Γ. Θυμάσαι φίλε μου που λέγαμε με τον Ερίωπα για κιβωτούς-κύβους κ.τ.λ.? Μήπως θές και φωτό από αόρατα κυβικά σκάφη? Αν θές έχω...σαν ήλιος που είμαι, χε χε χε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2009, 20:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
helios2012

quote:
Υ.Γ. Θυμάσαι φίλε μου που λέγαμε με τον Ερίωπα για κιβωτούς-κύβους κ.τ.λ.? Μήπως θές και φωτό από αόρατα κυβικά σκάφη? Αν θές έχω...σαν ήλιος που είμαι, χε χε χε!

Αν δεν έχει ο ήλιος φωτογραφίες απ' ότι συμβαίνει γύρω του, ποιός θα έχει;;;

Και βέβαια θέλω να τις δημοσιεύσεις και να τις σχολιάσουμε, αν δεν μας περάσουν για τρελλούς.........



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2009, 17:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιάννη,
Καθυστέρησα λιγάκι αλλά είχα να ψάξω μέσα σε 1500 περίπου φωτογραφίες που έχω και να βρώ αυτές που περιλαμβάνουν, αυτά που εγώ βλέπω σαν κυβικά σκάφη ή κιβωτούς μεταφοράς...
Εντόπισα 50 φωτογραφίες με τα εν λόγω σκάφη, εκ των οποίων έπρεπε ν επιλέξω τις πιό ευδιάκριτες και χαρακτηριστικές...
Στις περισσότερες διακρίνεται το περίγραμμα ή κάποιες χαρακτηριστικές γωνίες και ακμές καθώς τα σκάφη αυτά γενικά είναι αόρατα, δηλαδή το εξωτερικό τους περίβλημα προσαρμόζεται σ'αυτό του περιβάλλοντος στο οποίο βρίσκονται...
Η ανάλυση που έχω είναι 1024χ1024 και με ζουμάρισμα φαίνονται πολλά περισσότερα...
Εδώ βέβαια ειμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσω μικρότερη ανάλυση για ευνόητους λόγους και φυσικά τις πιό χαρακτηριστικές ως πρός το σχήμα φωτογραφίες που δεν μπορώ να πώ ότι είναι και οι πιό ενδιαφέρουσες...
Φυσικά είμαι διατεθιμένος να δώσω και τις 50 φωτογραφίες με την καλύτερη ανάλυση σε όποιον ενδιαφέρεται...
Τα εν λόγω σκάφη εμφανίζονται κάθε μήνα αλλά αν σκεφτούμε πως κάθε μέρα παρουσιάζονται περίπου 100 φωτογραφίες απ'το SOHO, δηλαδή 300 το μήνα και μιας και τα σκάφη αυτά είναι σχεδόν αόρατα και μόνο σε καμιά δεκαριά μπορούμε να τα δούμε, φαντάζεσαι ότι είναι σαν να κυνηγάς ψύλλο στ'άχυρα...
Σε όσους θεωρήσουν ότι είναι "προβληματικές" έχω να πώ ότι όποιος παρακολουθεί το SOHO γνωρίζει πότε παρουσιάζονται προβλήματα στις φωτογραφίες και όταν αυτά παρουσιάζονται, είναι καθολικά και όχι μεμονωμένα(μπορεί π.χ. να μην έχουμε φωτογραφίες από μια ολόκληρη μέρα).Εξάλλου σε όλες αυτές που έχω, δεν γίνεται το πρόβλημα ή λάθος να εμφανίζεται σ'ενα μονάχα σημείο της φωτογραφίας και η υπόλοιπη να ειναι σωστή, ούτε οι προηγούμενες και επόμενες απο αυτήν να μην έχουν κανένα πρόβλημα...Τα λέω όλα αυτά γιατί εδώ, μπορώ να σας παρουσιάσω μονάχα ενα μικρό δείγμα που δεν προσεγγίζει κάν τό τί συμβαίνει στην ευρύτερη περιοχή του Ηλίου μας...
Τέλος, για όποιον ενδιαφέρεται να δεί και άλλες "περίεργες" φωτογραφίες με διάφορα άγνωστα αντικείμενα, μπορώ να του δώσω όλο το φάκελο με τις φωτογραφίες που έχω συγκεντρώσει για όλο το 2009 μέχρι σήμερα, και να βγάλει τα συμπεράσματά του...(30 MB περίπου)
Ας πάμε τώρα και στις φωτογραφίες...(επέλεξα 1-2 από κάθε μήνα του τρέχοντος έτους...:


Σ'αυτήν βλέπουμε το "αόρατο κυβικό σκάφος" πάνω αριστερά...


Εδώ βλέπουμε το σκάφος να εξέρχεται απ'τον Ήλιο...


Εδώ βλέπουμε δύο σκάφη, τό ένα λίγο πιό πάνω απ'τον Ήλιο και το δεύτερο κάτω αριστερά...Το πρώτο δε είναι κατακόρυφο, ενώ το δεύτερο οριζόντιο, με βάση τη γωνία που σχηματίζεται στο σχήμα...


Εδώ το βλέπουμε πάλι κάτω αριστερά και μάλιστα λίγο πιό πάνω βλέπουμε καθαρά μια φωτεινή ακτίνα που προέρχεται από ένα φωτεινό αντικείμενο(βολή???)


Εδώ το βλέπουμε στην ευρύτερη περιοχή του Ηλίου μας και μπορείτε να καταλάβετε το μέγεθος αυτού...είναι πάνω αριστερά.


Εδώ βλέπουμε το σκάφος κάτω δεξιά...


Εδώ πάλι είναι κάτω δεξιά, στην ευρύτερη περιοχή...


Και τέλος (αλλά όχι τελευταία...) αυτή στην οποία το σκάφος βρίσκεται λίγο πιό πάνω απ'τον Ήλιο.Στη συγκεκριμένη φωτογραφία βλέπουμε επίσης μια αλλοίωση, να το πώ?, που μοιάζει σαν ένα νοερό τρίγωνο να διαγράφεται πίσω απ'τον Ήλιο, σαν πυραμίδα.

Λοιπόν πώς σου φαίνονται αγαπητέ γιαπετ οι φωτογραφίες?
Αναμένω με εξαιρετικό ενδιαφέρον τις παρατηρήσεις σου!
Φιλικά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2009, 21:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άλλη μια εντυπωσιακή εικόνα απ'την ευρύτερη περιοχή του Ηλίου μας!
Τί είναι αυτοί οι δύο "σωλήνες"...who knows!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 19:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Άλλη μια εντυπωσιακή εικόνα απ'την ευρύτερη περιοχή του Ηλίου μας!
Τί είναι αυτοί οι δύο "σωλήνες"...who knows!


Πραγματικά εξαιρετική φωτογραφία! Για να μην πολυλογώ, απλά γράφω για να απαντήσω στο ερώτημα του φίλου helios2012. Οι δύο αυτοί "σωλήνες", όπως λες, δεν είναι σωλήνες, αλλά πίδακες ακτινοβολίας, κυρίως ακτινών Χ. Προέρχονται από το κέντρο του Γαλαξία, και συγκεκριμένα από την υπερμεγεθή μαύρη τρύπα που βρίσκεται στο κέντρο του με μάζα 3 εκατομμύρια ηλιακές μάζες. Είναι μια σχετικά μικρή μαύρη τρύπα για του είδους της. Αν σφάλω κάπου, παρακαλώ να με διορθώσετε.


ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy