ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 13:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΘΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΠΕΡΙ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ????
ΠΟΙΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ????

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ...
ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΙΩΣΕΙ ....
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ .....

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΩΝ ΦΡΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ???? (ΙΤΑΛΟ ΚΑΛΒΙΝΟ)

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ) ΞΕΨΕΙΡΙΣΕΙ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ-ΒΙΒΛΙΑ)ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΥΜΜΕΝΟΥΣ ΘΥΣΑΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ???????

ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ (ΧΥ-ΜΙΚΟ) ΓΑΜΟ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΥ.

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΞΕΡΕΥΝHΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ????

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΓΙΝΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟ ΕΝΟΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ????

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 14:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΠΝΙΓΩΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ..
NA TA EXΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΙ ΠΟΛΛΑ.....

ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΤΑ ΟΡΑΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ" ΤΟΥ ΝΙΝΤΙΜ ΓΚΙΟΥΡΣΕΛ (ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ)

... ΑΡΠΑΖΕΙ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΑΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ....
ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ....

ΡΕΟΥΣΑ ΓΝΩΣΗ .....
ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ....

ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ....
ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΑΝΑΤΑΡΑΞΕΙ ΝΑ ΛΙΜΝΑΖΟΝΤΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ ΝΟΗΣΗΣ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 16:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο δίκιο έχεις καλέ μας AVATARGR!
Πόσες φορές απλώς αφήσαμε τα μάτια μας να περιπλανηθούν στα μαύρα γράμματα μιας σελίδας, χωρίς να καταλάβουμε το πραγματικό νόημα ενός κειμένου?
Όσες φορές προλαβαίνω να διαβάσω κάτι,οτιδήποτε,προσπαθώ πάντα να βρω κομμάτια από τη δική μου πραγματικότητα και τον δικό μου εσωτερικό κόσμο στις σελίδες!
Εκεί νομίζω είναι η ταύτιση και η ανά-ΓΝΩΣΗ!

Αλλά για να μη φτάνουμε και στα άκρα,ο Richard Bach λέει στις "Ψευδαισθήσεις":

Ποτέ να μην αφήνεις ένα βιβλίο να αντικαθιστά τη δική σου σκέψη!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 22:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πράγματι, το διάβασμα βιβλίων μπορεί να αποτελεί ανάλογα με την περίπτωση μιά δημιουργική δραστηριότητα ή χάσιμο πολύτιμου χρόνου. όπως και με τα περισσότερα πράγματα, ισχύει και εδώ -νομίζω- η ρήση των Αρχαίων μας, "ουκ εν το πολώ το ευφ" (συγχωρέστε την ορθογραφία μου).

δηλαδή, ο ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να αφομοιώνει πληροφορίες μέχρι ενός ορίου, χρόνου και ποσότητας, πέραν αυτού του ορίου, η πληροφορία αποβάλλεται -εκτός από σπάνιες περιπτώσεις που με ιδιαίτερη εκπαίδευση ο άνθρωπος μπορεί να αφομοιώσει μεγαλύτερο όγκο πληροφορίας, αλλά και εκεί υπάρχει κάποιο όριο.

οι παραπάνω πληροφορίες όχι μόνο δεν αφομοιώνονται αλλά δυστυχώς αν πιέσουμε τον εαυτό μας να διαβάσει περισσότερο από όσο αντέχουμε, μπερδεύονται με τις αφομοιωμένες, αλλά όχι ακέραιες, κατά τμήματα, και όχι στη σωστή σειρά. το αποτέλεσμα είναι να μην μπορούμε να αφομοιώσουμε ούτε και τις πρώτες πληροφορίες -αφομοιώνουμε ένα συνοθύλεμμα άσχετων μεταξύ τους πληροφοριών.

η γνώση προκύπτει μέσα από την αφομοιωμένη πληροφορία μέσω σύγκρισης με άλλες γνώσεις. απαραίτητη γιά αυτή τη διαδικασία είναι η μνήμη. με τον ίδιο τρόπο που περιέγραψα προηγουμένως, η μνήμη έχει όρια και επιπλέον ποιότητα. πολλές πληροφορίες ταυτόχρονα μπορούν να αποθηκευτούν μόνο σε αποθήκες εφήμερης μνήμης και η οργάνωσή τους είναι και αυτή πρόχειρη και στοιχειώδης.

πολλές φορές, από ένα βιβλίο χρειαζόμαστε πολύ λιγότερες πληροφορίες γιά να τις εντάξουμε στο νοητικό μας σύστημα, από αυτές που προσφέρονται. νομίζω λοιπόν ότι κάτι που είναι επίσης απαραίτητο να γίνεται είναι το επιλεχτικό διάβασμα. αυτό δε σημαίνει ότι διαβάζουμε μόνο μιά κατηγορία θεμάτων, αλλά συχνά καλό είναι να αναγνωρίζουμε τα επίπεδα γνώσης σε ένα κείμενο -πχ. επίπεδο παράθεσης πληροφορίας, επίπεδο επιχειρηματολογίας, επίπεδο συμπερασμάτων, και να τα διαχωρίζουμε στο διάβασμά μας.

τέλος, η διάθεσή μας κατά την ώρα που διαβάζουμε παίζει επίσης σημαντικό ρόλο. η διάθεση κατά κάποιον τρόπο "χρωματίζει" την πληροφορία. το διάβασμα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. όπως λέει και ο Γάλλος φιλόσοφος Derrida, ένα κείμενο έχει πάντα άπειρες αναγνώσεις / ερμηνείες, δεν είναι ένα στατικό εξωτερικό αντικείμενο, αλλά ένας καθρέφτης του αναγνώστη του. εκτός από τη διάθεση, το κοινωνικό μας υπόβαθρο, η κατέυθυνση των σπουδών μας, η ιδεολογική μας τοποθέτηση επηρεάζουν και αυτά το "χρώμα" της πληροφορίας.

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 10:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα πολυ καλο το θεμα σου ΑΒΑΤΑΡ,ΑΛΛΑ πιστευω πως ο αληθινα σοφος ανθρωπος δηλαδη αυτος που εχει φτασει καπου,δεν χρειαζεται τον ογκο των βιβλιων ουτε την επικτιτη γνωση.
Υπαρχουν ανθρωποι φωτισμενοι που εχουν εγκαταλειψη τα βιβλια και αυτο γιατι υπαρχει ενα σημειο το οποιο η γνωση αποκρυσταλωνεται και απο εκει και υστερα,μονος ο ανθρωπος πρεπει να βαδιση στην δικη του ατραπο σοφιας...

ΚΑΙΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΡΑΤΩ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΩ.
ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 11:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

Συμφωνώ μαζί σας.

Εξ' άλλου εγραψα στην αρχή της εισηγησής καλή μου Darkangel_78 πως..
**ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΠΝΙΓΩΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ..
NA TA EXΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ. **

Νομίζω πως τα βιβλία είναι ενα πρώτο σκαλοπάτι στην γνώση...
Ενα πλατύσκαλο ....
Τα επόμενα βηματά μας θα είναι αυτά που θα μας κάνουν να καταλάβουμε κατά πόσον εχουμε νιώση ένα βιβλίο.
Θα σταθώ στην φράση τησ καλής φίλης λίλιθ ....

quote:
τέλος, η διάθεσή μας κατά την ώρα που διαβάζουμε παίζει επίσης σημαντικό ρόλο. η διάθεση κατά κάποιον τρόπο "χρωματίζει" την πληροφορία. το διάβασμα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. όπως λέει και ο Γάλλος φιλόσοφος Derrida, ένα κείμενο έχει πάντα άπειρες αναγνώσεις / ερμηνείες, δεν είναι ένα στατικό εξωτερικό αντικείμενο, αλλά ένας καθρέφτης του αναγνώστη του. εκτός από τη διάθεση, το κοινωνικό μας υπόβαθρο, η κατέυθυνση των σπουδών μας, η ιδεολογική μας τοποθέτηση επηρεάζουν και αυτά το "χρώμα" της πληροφορίας.

Ναι καλή μου φίλη ένα κείμενο έχει πάντα άπειρες αναγνώσεις / ερμηνείες.
Ο κάθε ένας απο εμάς πέρνει αυτόν τον χυμό που χρειάζεται....

Καλά όλα αυτά...... αλλά (δυστηχώς σε όλα υπάρχουν και καποια αλλά)..
Οταν το βιβλίο (το όποιο βιβλίο) φτάσει να γίνει μια αλυσίδα στην σκέψη μας. (ενας κίνδυνος αναφέρθηκε απο την Darkangel_78 και τον spirit)

Να έλθει η στιγμή **να αντικαθιστά τη δική σου σκέψη!** το βιβλίο.

Κατά την γνώμη μου το βιβλίο είναι το εργαλείο και όχι ο αυτοσκοπός.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 13:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ABATAP XAIPE!
"Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ": ΕΙΝΑΙ Η ΦΡΑΣΗ "ΚΛΕΙΔΙ" ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ +ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ "ΟΓΚΟΥ" ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ...ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ...

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ... ΕΝΑΣ "ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ",ΑΝΟΙΞΑ ΟΣΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΙΧΑΝ ΜΕΣΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ...ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝ ΚΑΙ ΒΡΕΚΗΚΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΨΥΧΗ ....ΕΝΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ..+ "ΕΙΔΑ"
(..."ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ"/"ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ "+ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ...)

ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΣΣΟ ,ΤΟΥ ΓΚΙΜΠΡΑΝ,ΤΟΥ ΑΙΒΑΝΩΦ...
+ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ "ΚΟΛΟΣΣΟΥΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΩΣΗΣ ...
ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΜΟΝΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ...
ΤΟ ΠΗΡΑΝ "ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ" +ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ "ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ"....(ΠΡΑΓΜΑ ΜΑΤΑΙΟ ...ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ...)


"ΘΕΕ ΜΟΥ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ "ΘΑ ΨΥΘΙΡΙΣΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΓΕΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΖΩΗΣ + ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...
ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΟΣΑ ΔΕ ΖΗΤΗΣΑ...ΜΑ ΤΑ ΘΕΛΗΣΑΝ ΟΛΟΙ.

ΤΟ ΡΗΜΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ (ΠΑΛΙ)ΤΗ ΣΚΥΤΑΛΗ ΕΙΝΑΙ
-ΤΟΥ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΥ -..
"ΚΑΤΑ.ΛΑΒΑ.ΙΝΩ"....

ΤΟ ΠΕΤΡΑΔΙ ΣΤΟ ΛΩΤΟ

Edited by - ΑΤΜΑ on 30/11/2003 13:50:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 19:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ θα θέσω ένα άλλο ερώτημα πολύ σχετικό όμως:
Πόσοι από μας έχουν διαβάσει δεύτερη, τρίτη φορά το ίδιο βιβλίο?
Γιατί πάντα είμαστε τόσο σίγουροι ότι με την πρώτη ανάγνωση μας έχει δώσει όλη του την αλήθεια?...
Πόσες φορές διαβάζοντας το ίδιο βιβλίο μετά από πολύ καιρό ανακαλύπτουμε κάτι νέο?
Ενα καινούργιο ψιθύρισμα...
που αν και ήταν εκεί την πρώτη φορά δεν το είδαμε...
...γιατί δεν ήμασταν έτοιμοι...
ή απλά γιατί δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 20:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

You were an excellent student my dear …. Too bad I was a lousy teacher…

Γιώργος.
…αναμνήσεις από ένα βιβλίο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 23:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σε λιγο μια καινουργια σελιδα
στο ιδιο βιβλιο θα γραφτει...
πριν καιρο
καπου στον ερμαφροδιτο ειχα πει σε μια ψυχη
οτι η γνωση μου πρεπει να συντηχει με το ειναι μου...
αυτα τα δυο πρεπει να πηγαινουν χερι χερι αλλιως
αν κατι απο τα δυο ειναι υπερανεπτηγμενο δεν μπορω να πραξω...
αρα γνωση-ειναι συνηπαρχουν ισορροπουν...

θυμαμαι η Δασκαλα ελεγε στον Πρακτικο αποκρυφισμο:
διαλεχτε ενα κομματι απο καποιο βιβλιο που σας εκανε εντυπωση και προσπαθηστε την υπολοιπη ημερα να ζησετε συμφωνα με αυτο...

καλησπερα


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 10:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζεις "δημιουργικά" μόνο όταν σαν σκοπό έχεις να "γράψεις" και σύ κάτι. Οχι να γράψεις βιβλίο αλλά να δουλέψεις.
Υπάρχουν βιβλία και βιβλία.
Μερικά είναι "ζωντανά" και πάλονται.Το νιώθεις καμια φορά.
Το φοβερό είναι οτι αν διαβάσεις το ίδιο κεφάλαιο μετά απο ένα χρόνο , θα είναι σαν να μη το έχεις ξαναδιαβάσει ποτέ.
Πριν απο το διάβασμα ενός πνευματικού βιβλίου καλό είναι να γίνεται μια κάθαρση και μια σχετική προσευχή ωστε να απομακρυνθούν τα νέφη απο τον νού. Μην ξεχνάμε οτι η "πλάνη" θέλει να διατηρεί την εξουσία της και για τον λόγο αυτό δεν θέλει να μας αφήσει να αφαιθούμε στη "ροή".
Τελικά είναι καλύτερα να διαβάζεις με την καρδιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 12:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΔΥΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΙΟΝ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΓΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟΕΚΑΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΗΣΑ.
ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣEI.
ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ.

ΒΕΒΑΙΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΑΡΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ.
ΤΟ ΞΕΨΕΙΡΙΣΜΑ ,ΦΡΑΣΗ ΦΡΑΣΗ (ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ)ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΩ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.
ΜΙΑ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΙΟΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΑΥΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ.(ΚΑΘΑΡΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ)

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΝΟΙΟΘΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ.
ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Η ΤΑ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΘΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 12:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κάθε ένας από εμάς παίρνει αυτόν τον χυμό που χρειάζεται....

Από κάθε αράδα που διαβάζει ο καθένας μας θα καταφέρει να πάρει την γνώση που η αντίληψη του θα μπορέσει να κατανοήσει την στιγμή εκείνη. Ακριβώς για αυτό το λόγο, αν διαβάσουμε μετά από καιρό ξανά το ίδιο βιβλίο θα βρούμε ή μάλλον καλύτερα θα αντιληφθούμε διαφορετικά στοιχεία. Είναι και φορές που διαβάζοντας κάποιες λέξεις αυτές απλά μιλάνε και αποτυπώνονται απευθείας στο υποσυνείδητο μας, με αποτέλεσμα να έρχονται στην επιφάνεια υπό τις ανάλογες συνθήκες, βοηθώντας ασυνείδητα να αντιληφθούμε κάποιες καταστάσεις.


Μάρα
Η Σεναριογράφος
Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 13:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθαρση... μη φανταστείς οτι εννοώ κανα τελετουργικό ή τίποτα τέτοιο.
Μια απλή προσευχή συντονισμού με το "ανώτερο" είναι οτι πρέπει... και αν δεν σου αρέσει η προσευχή φτάνει η σκέψη της "αποφόρτισης" απο τα ρευστά που έχουν κολήσει στον νού.
Πολλά βιβλία μιλάν κατευθείαν στο πνεύμα μας !!! Γιαυτό ο αγωγός πρέπει να είναι καθαρός.
Θα έπινες ποτέ νερό απο βρώμικο ποτήρι? Αυτό εννοώ...

Ακόμα και η διάκριση σαν ικανότητα δουλεύει καλύτερα μέσα στην ησυχία και την καθαρότητα.
Μπορείς να απολαύσεις μια ταινία στην τηλεόραση όταν έχει "παράσιτα" ?

Αρα καλά κάνεις και δεν διαβάζεις όταν δεν έχεις όρεξη να το κάνεις.

Υπάρχουν πολλοί που μέχρι και το διάβασμα το έχουν ανάγει σε "ψυχαναγκασμό"!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 13:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αλήθεια ότι η ανάγνωση ενός βιβλίου, ακόμη κι γίνεται για 2η ή 3η φορά δεν είναι ποτέ η ίδια...Νιώθεις, όπως λέει ο ΑΙΟΝ, ότι το βιβλίο είναι "ζωντανό", ότι "εξελίσσεται", ενώ στην πραγματικότητα, αυτός που εξελίσσεται είσαι εσύ...

Ο φίλος AVATARGR, έθιξε ένα πολύ σημαντικό ζήτημα...Υπάρχουν όντως βιβλία με "ειδικό βάρος", βιβλία που η ανάγνωσή τους ίσως απαιτεί κάτι παραπάνω από απλά "όρεξη για διάβασμα". Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι το ποια είναι τα βιβλία αυτά, πιστεύω ότι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Η σχέση του καθενός με τα βιβλία του είναι αυστηρά προσωπική...Το τι θεωρεί κάποιος "φωτισμένο" ή όχι μπορεί επίσης να διαφέρει...Όπως διαφορετικά μπορεί να είναι και τα μηνύματα που μπορεί να λάβουν δύο διαφορετικοί άνθρωποι από το ίδιο βιβλίο.

Θα σταθώ και σε κάτι που έγραψε η αγαπητή Darkangel :

quote:
προσπαθώ πάντα να βρω κομμάτια από τη δική μου πραγματικότητα και τον δικό μου εσωτερικό κόσμο στις σελίδες!

Αλήθεια, πόσες φορές δεν μας έχει τύχει αυτό; Υπάρχουν περίοδοι που πραγματικά ό,τι κι αν διάβαζα θεωρούσα ότι αναφερόταν σε μένα. Έπαιρνα μόνο όσα ήθελα ίσως να πάρω...Το ζήτημα λοιπόν πιστεύω ότι είναι : Πρέπει να προβάλλουμε στα βιβλία τον εαυτό μας ή είναι απαραίτητη η κάθαρση που αναφέρθηκε ώστε να "καθαρίζει" το μυαλό μας; Ή μήπως τελικά και οι δύο "τρόποι" είναι "σωστοί";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 13:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα όσον αφορά τη μελέτη γενικότερα οι μεγάλοι Δάσκαλοι αναφέρουν οτι δύο είναι τα στηρίγματα ενός πνευματικού ανθρώπου η προσευχή και η μελέτη.
Η προσευχή είναι ένα θέμα απο μόνη της και δεν χρειάζεται ανάλυση στο παρόν. Οσον αφορά τη μελέτη έχει συγκεκριμένο σκοπό.
Μέσα απο την μελέτη καταρχήν δεν γίνεται να "βιώσεις" και αυτό είναι σίγουρο, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι πάρεις τα κατάλληλα ερεθίσματα (την κατάλληλη τροφή για τον νού) ωστε να διατηρήσεις την φλόγα ασίγαστη. Η καθημερινότητα μας δίνει πολλές αφορμές για να αφηνόμαστε στα "ρεύματα" να μας παρασύρουν. Η μελέτη μας επαναφέρει στο στόχο και μας δίνει υλικά για να ζημώσουμε το μέλλον.
Ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι διαβάζουμε για να θυμηθούμε και όχι για να μάθουμε. Ναι ο άνθρωπος γνωρίζει. Οταν προτωδιαβασαμε για την ουσία της Αγάπης σκιρτήσαμε. Γιατι ? Γιατι θυμηθήκαμε...
Βέβαια όλα αυτά ισχύουν για τους πνευματικούς ανθρώπους, αυτούς που συνειδητά εντάσονται σε μια πορεία εξέλιξης και αναγωγής. Για τους φιλλόλογους και τους περίεργους ισχύουν άλλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΙΟΝ ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΟ.

ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΥΦΩΝΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ "ΚΑΘΑΡΟΙ" ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΞΩΘΕΝ ΑΝΤΙΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ.

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ (ΚΑΙ ΠΑΛΙ?)ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ "ΒΙΩΣΗΣ".

*** ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗ-ΘΕΛΗΣΗ-ΒΙΩΣΗ ***

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 12:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΤΜΑΣ.

quote:
"Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ": ΕΙΝΑΙ Η ΦΡΑΣΗ "ΚΛΕΙΔΙ" ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ +ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ "ΟΓΚΟΥ" ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ...ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ...

ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ Η ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ.
ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΒΙΒΙΛΙΟ.

ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ-AKOYΣΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΝΑ ΛΕΝΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΛΕΝΕ...

ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΜΙΑ ΛΟΓΟΔΙΑΡΡΟΙΑ ΜΕ ΕΠΙΔΕΙΞΙΟΜΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ....

ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ....
ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ....

ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΑΣ ΣΑΝ ΜΙΑ ΞΥΛΙΝΗ ΓΛΩΣΣΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Edited by - AVATARGR on 07/12/2003 12:36:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 13:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΓΓΡΑΨΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ tom_robins ΜΕ ΘΕΜΑ Η Γνώση είναι Ενοχή (?) ....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ **ΚΟΝΤΑ** ΤΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΝΑΖΗΤΑ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΗ Η ΓΝΩΣΗ.... (ΣΕ ΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΝΟΧΗ ?????)

ΤΗΝ ΕΝΟΧΗ Η ΟΧΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΗ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ .... ΕΧΩ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ???????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 14:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΘΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.
ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΠΕΡΙ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ????
ΠΟΙΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ????

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ...
ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΙΩΣΕΙ ....
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ .....

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΩΝ ΦΡΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ???? (ΙΤΑΛΟ ΚΑΛΒΙΝΟ)

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ (ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ) ΞΕΨΕΙΡΙΣΕΙ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ-ΒΙΒΛΙΑ)ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΥΜΜΕΝΟΥΣ ΘΥΣΑΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ???????

ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ (ΧΥ-ΜΙΚΟ) ΓΑΜΟ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΥ.

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΞΕΡΕΥΝHΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ????

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΓΙΝΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟ ΕΝΟΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ????

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΜΑ.
ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ, ΣΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΣ ΚΑΙ ΥΨΗΛΟ.
ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΩΝ.
ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ, ΝΑ [ΧΑΝΕΣΑΙ] ΜΕΣΑ ΣΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ, ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ...
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ, ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ.
ΑΨΟΓΑ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 16:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ενα σημειο της ζωης μου και μετα (τοτε που βρηκα την φιλοσοφικη μου λιθο)....σταματησα να διαβαζω
διοτι παντου εβλεπα το ιδιο και το ιδιο πραγμα

Ισως εγλκωβιστικα ισως εκλεισε ο κυκλος της πραγματικοτητας μου

αλλα πλεον το διαβασμα μου ειναι ανιαρο
διοτι δεν ψαχνω να βρω κατι πλεον δεν εχω λογους να διαβασω

βρηκα αυτο που με καλυπτει και το εχω ονομασει.... φιλοσοφικη μου λιθο....


Απω εδω και περα ψαχνω τροπους για να βαλω χερι στο χρυσαφι

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 16:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗ ΚΑΙ ΤΑ ΥΨΗΛΑ ΘΕΜΑΤΑ. (TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΑΡΧΗ)
ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΑΦΟΜΙΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.
ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΑΠΕΙΝΑ , ΑΠΛΑ.
ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΩ.

ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΚΑΛΑ.

ΟΠΟΥ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΘΑ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΑΝΥΨΩΘΩ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗ.
ΑΓΩΝΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 21:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ????
ΠΟΙΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ????[/b]

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ...
ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ....
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΙΩΣΕΙ ....
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ .....



Φίλε Avatargr σε χαιρετώ.
Έρχομαι να καταθέσω και την δική μου άποψη στο topic ετούτο.
Πολύ σωστά καλέ μου τοποθετείς το ερώτημα, (ποιες πνευματικές διεργασίες έχουν γίνει κατα την διάρκεια και μετα την ανάγνωση?)

Όλοι γνωρίζουμε, τουλάχιστον εδώ μέσα, ότι είμαστε φορείς πνεύματος και κάτοχοι της όλης εικόνας (μικρόκοσμος) του μακρόκοσμου ή σύμπαν. Έτσι λοιπόν πριν ακόμα φορέσουμε την υλη, είμαστε γνώστες των σπόρων της σοφίας του γίγνεσθαι...
Τώρα με την μελέτη των τυπωμένων σε βιβλία σκέψεων, έχουμε το εξής φαινόμενο: Ο συγγραφέας τοποθέτησε, ζωγράφισε την δική του "περιορισμένη" γνώση για το αντικείμενο που πραγματεύεται στη σκέψη του μέσα στο βιβλίο. Ο αναγνώστης με τη δική του "περιορισμένη" γνώση, αφυπνίζει, ζωντανεύει τους σπόρους σοφίας και ανάλογα με την πνευματική του κατάσταση, τους οικειοποιήται ή τους απορρίπτει.
Πόσες φορές δεν έχουμε βρει την σκέψη μας μέσα σε κάποιο βιβλίο;
Πολύ απλά, έχουμε το ίδιο πνευματικό ανάστημα με τον Χι συγγραφέα ή ο γραπτός λόγος του κατάφερε να ζωντανέψει τους σπόρους.
Φυσικά εκείνοι που αφυπνίζουν τα ξεχασμένα σπέρματα σοφίας μέσα μας είναι μόνο οι ταγμένες ψυχές (διδάσκαλοι) μεταφορείς της αλήθειας που ήρθαν για τούτον τον σκοπό.

Τώρα για την μελέτη των βιβλίων, θα προσέθετα όλων των βιβλίων, πως είναι θέμα παιδείας, (μελέτης) του καθενός μας για να βγάλουμε όλο τον πνευματικό χυμό και όχι μόνο συναισθηματικών η ψυχολογικών διαβαθμίσεων. Σαν παράδειγμα δες: Αγοράζουμε ένα βιβλίο γιατί μας άρεσε ο τίτλος, ο συγγραφέας ή το θέμα. Αφου το διαβάσουμε μερικές φορές σε διάφορες χρονικές περιόδους έως που το αποστηθίσουμε όλο και έχουμε κατασταλάξει την πραγματευμένη ιδέα του θέματος. Έρχετε μιά φίλη και της το δανείζουμε. Εκείνη το ανοίγει για λίγο και μας λέει:
<<Είδες τι γράφει εδώ...>> Όπου αρχίζει να μας διδάσκει μια άλλη γνώση, μέσα από ένα "κειμενάκι" που εμείς δεν αξιοποιήσαμε έως τότε.
Εδώ βρίσκετε καλέ μου φίλε το μυστικό της μελέτης!
Ναι ένα βιβλίο σοφίας δεν πρέπει και δεν μπορεί να διαβαστεί "μονορούφι" όπως λέμε. Κάθε σελίδα, κάθε φράση, κάθε κείμενο, χρειάζεται εμπεριστατωμένη έρευνα για την αλήθεια της ιδέας.
Κάτι ανάλογο με τα σχολικά μας (μαθητικά) χρόνια, που σελίδα-σελίδα μας έδιναν οι καθηγητές να μελετήσουμε την ύλη.
Ξέρω πως είναι κουραστική τούτη η μορφή μελέτης, μα είναι η πλέων σωστή για να μπορέσουμε να αφυπνίσουμε τα σπέρματα του μικρόκοσμού μας.
Με τούτα σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 13:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ zezmperg ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Έρχετε μιά φίλη και της το δανείζουμε. Εκείνη το ανοίγει για λίγο και μας λέει:
<<Είδες τι γράφει εδώ...>> Όπου αρχίζει να μας διδάσκει μια άλλη γνώση, μέσα από ένα "κειμενάκι" που εμείς δεν αξιοποιήσαμε έως τότε.
Εδώ βρίσκετε καλέ μου φίλε το μυστικό της μελέτης!

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ....

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ/ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΗΣ ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ. (ΕΠΙΠΕΔΟ)

ΕΚΕΙ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..
ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΥΝΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 00:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.
ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ....

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ/ΔΙΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΗΣ ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ. (ΕΠΙΠΕΔΟ)

ΕΚΕΙ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..
ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΥΝΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



Καλέ μου AVATARGR φίλη είμαι και όχι φίλος, δίχως φυσικά ετούτο να αλλάζει ή να επηρεάζει τη ροή της συζήτησης μας.
Ας είναι.
Απλά έδωσα μια άλλη "διάσταση" πιο καθημερινή για την ανάγνωση των βιβλίων.
Σίγουρα η αλήθεια είναι μέσα μας και θέληση και αγώνας και αρκετη γνώση για να πετύχεις τα δυο πρώτα χρειάζεται...
Σε χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 12:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ zezmperg ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΑΙΟΝ

quote:
Διαβάζεις "δημιουργικά" μόνο όταν σαν σκοπό έχεις να "γράψεις" και σύ κάτι. Οχι να γράψεις βιβλίο αλλά να δουλέψεις.
Υπάρχουν βιβλία και βιβλία.
Μερικά είναι "ζωντανά" και πάλονται.Το νιώθεις καμια φορά.
Το φοβερό είναι οτι αν διαβάσεις το ίδιο κεφάλαιο μετά απο ένα χρόνο , θα είναι σαν να μη το έχεις ξαναδιαβάσει ποτέ.

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΖΩΝΤΑΝΕΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΑΝ Ο ΑΝΑ-ΓΝΩΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ** ΔΟΥΛΕΨΕΙ **.
ΔΙΟΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΞΥΛΙΝΟΣ ΛΟΓΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 13:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΩ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΓΙΓΝΩΣΚΟΥΜΕ.

ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΕΝΝΟΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΡΑΞΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΘΑΜΕ.
ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΣΑΜΕ
ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ.

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ,ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ.
ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 01:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την γνώση την έχουμε μέσα μας, σε άλλους ξυπνάει και σε άλλους κοιμάται μέχρι να είναι έτοιμοι να την δεχτούν.
Όπως και εσείς είπατε, πολλές φορές ξαναδιαβάζοντας ένα βιβλίο βρίσκουμε μέσα σε αυτό πράματα και ιδέες που την προηγούμενη φορά δεν είχαμε βρει.
Και συμπληρώνω ότι όσο πιο πολλοί καιρό κάνουμε μέχρι να το ξαναδιαβάσουμε τόσα πιο πολλά μπορούμε να καταλάβουμε από αυτό.
Δεν είναι χάριν της επανάληψης, αλλά γιατί η σκέψη μας ταξίδεψε πιο πέρα από εκεί που ήταν.
Η πρώτη ανάγνωση ήταν η προπαρασκευή και όταν το λιθαράκι των συνειρμών κυλάει, παρασέρνει και ξυπνάει την γνώση μας.
Αλλά για εμένα η γνώση μοιάζει με μια αθεράπευτη κοιλιόδουλη.
Ξυπνάει μόνο όταν την ταΐζεις, θέλει πάντα περισσότερο φαΐ, και μετά από κάθε γεύμα κοιμάται.
Για να μείνει ξύπνια πρέπει να την ταίζεις συνεχώς και όταν της δίνεις για ένα διάστημα το ίδιο φαγητό μαθαίνει να αντιλαμβάνεται την ποικιλία τον υλικών που το αποτελούν. Όταν πλέων αντιληφθεί και το τελευταίο των συστατικών τότε αναζητεί νέο φαί, και εσύ πρέπει να είσαι πρόθυμος να της το δώσεις.
Αυτήν την κυρία όσο δεν την ταίζεις, σαν παραμελημένη γεροντοκόρη θα σου βγάζει πάντα τον κακό της εαυτό. Οργή και μίσος……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 13:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Διγενής Aκρίτα ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ) ΣΑΝ ΜΙΑ ΗΔΟΝΙΣΤΙΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ???????
ΜΑ Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΙΑΛΟΥ ΜΑΣ.
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΣΤΕΡΙΣΟΥΜΕ ????
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ?????

ΜΑ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΑΓΚΗ.
ΟΠΟΥ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 13:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους...

Φίλε AVATARGR θέλω να αναφερθώ σε κάτι που μου συνέβει και έχει σχέση με το θέμα...

Το πιο μικρό βιβλίο που έχω διαβάσει είναι το "Τάο Τε Τσίνγκ" που σημαίνει ο δρόμος του ταό. Λοιπόν αυτό το βιβλίο είναι μόνο 100 και κάτι σελίδες, δεν θυμάμαι ακριβώς... η κάθε σελίδα έχει ένα μικρό απόφθεγμα σοφίας. Είναι το πιο μικρό βιβλίο που έχω διαβάσει και όμως κατανάλωσα σε αυτό τον περισσότερο χρόνο από ότι κατανάλωσα σε άλλα βιβλία μεγαλύτερου μεγέθους.

Γιατί κάθε φορά που το άνοιγα "έπρεπε" και το τονίζω να καταλάβω "τι έλεγε ο ποιητής" (αστειεύομαι). Κάθε σελίδα είχε και ένα νόημα που ο νούς μου δεν μπορούσε να αντιληφθεί με την πρώτη ανάγνωση...ούτε την δεύτερη...μερικές φορές ούτε και με την τρίτη...προσπάθησα και ξανά και ξανά... Αλλά δεν θέλω να κάνω διαφήμιση στο βιβλίο.

Αυτό που θέλω να πω με τα παραπάνω είναι ότι ένα βιβλίο δεν αρκεί να το διαβάσεις, να το αναγνώσεις, εάν σε ενδιαφέρει πραγματικά η γνώση που μπορεί να σου προσφέρει πρέπει να το "καταβροχθήσεις" να μπεί μέσα σου να σε γεμίσει με την ενέργεια της γνώσης...αλλά πρέπει να σε ενδιαφέρει το θέμα του αλλιώς θα είναι άσκοπο. Εάν δεν σε ενδιαφέρει θα είναι σαν να κλαδεύεις ένα δέντρο που δεν το ποτίζεις, άδικος κόπος, άσκοπος.

Πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να διαβάζει πράγματα που δεν θέλω αλλά επειδή απλώς βρέθηκαν μπορστά μου, το θέμα είναι ότι μπορώ να σταματήσω την παραπληροφόρηση που μου μεταδίδει το κάθε βιβλίο... συνήθως όμως και επειδή είμαι μόνο άνθρωπος την πατάω και εγώ και πέφτω στην παγίδα της παραπληροφόρησης. Αυτό που έχω μάθει είναι... ότι...αρκεί να προσπαθείς!

Να είστε καλά.
Μετα τιμής, Κύβος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 16:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΑΛΙ ΕΔΩ...
ΦΙΛΕ ΜΟΥ cube ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ....

ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΝ....
ΑΞΙΖΕΙ Ο ΚΟΠΟΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ...
ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ...

ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΙ Η ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ.

ΝΑΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ cube ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy