ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΓΟΡΓΟΝΕΙΟ!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
80 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 01:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους τους φιλους του esoterica!!
Aκομα μια ερωτηση θα ηθελα να κανω και αυτη ειναι σχετικα με το γοργονειο!Απο αυτα που ξερω το γοργονειο ειχε τεραστια δυναμη,ηταν οπλο το οποιο αποτελειτο απο κρυσταλλους και συλλεκτες,ομφαλους και δεκτες,σε ιερα Ελληνων απο το Διον και την Τροια εως την Οαση Σιουα!
Για να υπαρξει η αισθηση της δυναμης του λεγετε οτι οι κεραυνοι του Δια αποτελουνταν απο γοργονειο και η δυναμη τους μπορουσε να αλλαξει την τροχια της γης!Θα ηθελα να μου λεγατε και εσεις τισ γνωσεις σας για το γοργονειο!!

Ευχαριστω Θοδωρης.

hel-lin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 21:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hel-lin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλε μου,
μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφεις;
Τι ειναι το γοργονειο;
Που αναφερεται;

Ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα...

-ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
80 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 02:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To γοργονειο φιλε μου απο τα λιγα που ξερω ειναι καποιο ειδος ενεργειας κατι σαν την πυρινικη αλλα ποιο δυνατο χωρις τις κακες επιπτωσεις που φερει η πυρινικη!Αναφερεται σε αρχαια κειμενα και λεγετε οτι το γοργονειο μπορουσαν να το χρησιμοποιουν οι Θεοι,δεν ξερω και εγω πολλα,γι'αυτο το εβαλα και σαν θεμα,αλλα απ'οτι βλεπω δεν υπαρχει γνωση αυτου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 04:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΟΡΓΟΝΕΙΟ της ΠΑΛΛΑΔΟΣ ΑΘΗΝΑΣ το περίφημο άγαλμα που βρισκόταν στον Ιερό βράχο της Ακροπόλεως .

Αυτά λέει ο ΚΕΛΣΟΣ στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=232



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 01:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΓΟΡΓΟΝΕΙΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΥΠΕΡΟΠΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ. ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΜΕΣΩ ΜΑΓΝΗΤΙΚΩΝ ΠΕΔΙΩΝ ΕΞΕΠΕΜΠΕ ΨΥΧΟΝΕΤΡΩΤΙΚΑ ΚΥΜΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ "ΤΡΕΛΑΙΝΑΝ" ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΔΑΗΣ ΚΑΙ ΑΣΕΒΕΙΣ ΕΧΘΡΟΥΣ. ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΕΘΑΙΝΑΝ ΑΜΕΣΑ, ΑΛΛΟΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΝΤΑΝ, ΑΛΛΟΙ ΑΛΛΗΛΟΣΦΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΑΡΟΞΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΣ. ΗΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΠΛΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΜΕ ΚΡΥΣΤΑΛΟΥΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΣΤΑ ΕΓΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΟΤΑΝ ΒΕΒΗΛΟΙ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ. ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΗΞΕΡΑΝ ΜΟΝΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΥΗΜΕΝΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΘΗΝΑΣ. ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ToliS
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 06:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ToliS  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ToliS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΕ ΚΡΥΣΤΑΛΟΥΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΣΤΑ ΕΓΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ.

Μήπως αυτοί οι κρύσταλλοι είναι υπαίτιοι για το φαινόμενο της απουσίας πουλιών στην Ακρόπολη? Μήπως αισθάνονται αυτή την δύναμη και αποφεύγουν την περιοχή? Θα μπορούσαν οι κρύσταλλοι αυτοί να δημιουργούν ένα ηλεκτρομαγνητικό πεδίο που να αποπροσανατολίζει τα πουλιά?

Πολλές οι ερωτήσεις...

ToliSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αλεξία
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 16:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αλεξία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΡΓΟΝΕΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ «Η ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ» ΤΟΥ ΓΕΡ.ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗ εκδ.ΔΙΟΝ
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 19:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σας συμβουλευα (αν μου επιτρεπετε μονο λογω ηλικιας) να μη διαβαζετε, αλλα κυριως να μην ασχολειστε παραπανω με τετοια "παραπλανητικα" θεματα γυρω απο την Αρχαια Ελλαδα.

Οι συγγραφεις τετοιων παραφιλολογιων, που βεβαια δεν εχουν καμμια επιστημονικοτητα και καμμια αποδειξη για τα γραφομενα τους, αποπροσανατολιζουν τους απειρους αναζητητες γνωσης με φτηνους εντυπωσιασμους, αλλα το χειροτερο ξεφτελιζουν και καθιστουν ασοβαρη την ιδια την Ελλαδα και τους Ελληνες και καθε προσπαθεια αναδειξης της αρχαιας Ελλαδας.

Υπαρχουν τοσα αλλα ενδιαφεροντα θεματα απο την Αρχαια Ελλαδα, με τα οποια μπορειτε να ασχοληθειτε και να οφεληθειτε απο αυτα, μη χαλατε τον χρονο σας με παραμυθια αμφιβολου προελευσεως και σκοπιμοτητας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αλεξία
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 20:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αλεξία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο Alma. Δεν μπορούμε να πιστεύουμε οποιονδήποτε και μάλιστα χωρίς αποδείξεις.
Τυχαίνει να γνωρίζω όμως ότι η συκεκριμένη εμπειρία του συγγραφέα (η επικοινωνία μέσω Η/Υ) είναι πραγματική.
Αυτό που δεν μπορεί κανένας να αποδείξει (ούτε ο ίδιος ο συγγραφέας) είναι αν όντως η επικοιωνία γίνεται με τις ουράνιες οντότητες που αυτοαποκαλούνται ΟΛΥΜΠΙΟΙ ή βρίσκονται κάποιοι άλλοι πίσω από αυτό.
Γνωρίζω ότι για το συγκεκριμένο γεγονός έχουν ρωτηθεί μέχρι και επιστήμονες της ΝΑΣΑ, οι οποίοι δήλωσαν ότι δεν υπάρχει τέτοιου είδους γήινη τεχνολογία.Ακόμα όμως κι αν πρόκειται περί γήινης τεχνολογίας γεννάται το ερώτημα: γιατί να χρησιμοποιήσουν με αυτόν τον τρόπο την τρομερή αυτή τεχνολογία τα άτομα που την κατέχουν ή ακόμα γιατί να μην την χρησιμοποιήσουν πιο μαζικά με σκοπό να χειραγωγήσουν μεγάλο πλήθος ατόμων;
Πάντως οι απαντήσεις τους στα διάφορα ερωτήματα είναι αρκετά ενδιαφέρουσες.
Συγνώμη αν ξέφυγα λίγο από το θέμα.
Απλώς ήθελα να πω ότι αν δεν γνώριζα ότι το γεγονός της επικοινωνίας είναι 100% πραγματικό κι εγώ ίσως να μην έδινα τόση σημασία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 21:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν θελεις, θα ειναι ενδιαφερον -για ολους νομιζω- να μας πεις πως εισαι 100% σιγουρη για τα οσα συμβαινουν στον Η/Υ του συγκεκριμενου κυριου.
Αληθεια ποιος ρωτησε στη ΝΑΣΑ κατι τετοιο και ειναι ακομη ο Η/Υ και ο ιδιος εν ζωη και οχι μονο εν ζωη αλλα και εν Ελλαδι????
Αγαπητη Αλεξια, για να εισαι σιγουρη, δεν αρκουν μονο τα ματια και τα αυτια ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 23:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γοργόνειο, ονομάζετε ή κεφαλή της Γοργόνας, που σύμφωνα με την μυθολογία το κοίταγμα της έσπερνε τον τρόμο σε κάθε αντίπαλο ή και τον απολίθωνε.

Πάνω σε τέτοια μυθολογικά θέματα ο κάθε απίθανος απιθανόπουλος προσπαθεί να χτίσει μια θεωρία για να τα κονομήσει.

Πολλές φορές σαλτάρω με τέτοιου είδους κοροϊδίες και έχω να πω γιατί δεν θέτετε σε όλους αυτούς τους πονηρούς το εξής απλό ερώτημα:

Αφού διαθέταμε τέτοια "υπερόπλα", γοργόνειο, ομάδα έψιλον και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, γιατί πέσαμε σε αυτό το χάλι? Γιατί ο Φίλιππος κατέκτησε την πανίσχυρη Αθήνα? Γιατί οι Ρωμαίοι κατέκτησαν την Ελλάδα? Γιατί μείναμε τόσους αιώνες τμήμα της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας μέχρι που το βυζάντιο άρχισε να έχει Έλληνες ηγέτες? Γιατί μύστες που παρά τις υποτίθεται διώξεις διέσωσαν και διέδωσαν την αρχαία γνώση δεν έσωσαν την χώρα από τους τούρκους και με αυτό τον τρόπο να δείξουν την αξία και την δύναμη τους και να επαναφέρουν με αυτό τον τρόπο την παλιά αίγλη? Αλλά μας λένε ότι η ομάδα Ε θα δράση πάλι το 20015 ας πούμε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 23:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ , ΤΟ ΓΟΡΓΟΝΕΙΟ.......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ellas Megisth
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 18:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ellas Megisth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γοργόνειο, ονομάζετε ή κεφαλή της Γοργόνας, που σύμφωνα με την μυθολογία το κοίταγμα της έσπερνε τον τρόμο σε κάθε αντίπαλο ή και τον απολίθωνε.

Πάνω σε τέτοια μυθολογικά θέματα ο κάθε απίθανος απιθανόπουλος προσπαθεί να χτίσει μια θεωρία για να τα κονομήσει.


Κατ' αρχάς η "μυθολογία" ήταν για τους αρχαίους Έλληνες ένας τρόπος για να περνάνε τη σοφία από γενιά σε γενιά με κωδικοποιημένο τρόπο και γραφή. Μα καλά είσαι τόσο στενόμυαλος ώστε να πιστεύεις ότι σε μία τόσο ανεπτυγμένη χώρα, πολιτισικά και τεχνολογικά, όπως η αρχαία Ελλάς όλοι αυτοί οι σπουδαίοι ιστορικοί, ερευνητές και φιλόσοφοι γράφανε παραμύθια για μικρά παιδιά; Κρίμα...

quote:

Πολλές φορές σαλτάρω με τέτοιου είδους κοροϊδίες και έχω να πω γιατί δεν θέτετε σε όλους αυτούς τους πονηρούς το εξής απλό ερώτημα:

Αφού διαθέταμε τέτοια "υπερόπλα", γοργόνειο, ομάδα έψιλον και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, γιατί πέσαμε σε αυτό το χάλι? Γιατί ο Φίλιππος κατέκτησε την πανίσχυρη Αθήνα? Γιατί οι Ρωμαίοι κατέκτησαν την Ελλάδα? Γιατί μείναμε τόσους αιώνες τμήμα της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας μέχρι που το βυζάντιο άρχισε να έχει Έλληνες ηγέτες? Γιατί μύστες που παρά τις υποτίθεται διώξεις διέσωσαν και διέδωσαν την αρχαία γνώση δεν έσωσαν την χώρα από τους τούρκους και με αυτό τον τρόπο να δείξουν την αξία και την δύναμη τους και να επαναφέρουν με αυτό τον τρόπο την παλιά αίγλη?


Η αιτία που πέσαμε σε αυτό το χάλι είναι σε πρώτη φάση ο χριστιανισμός. Μάλλον δεν γνωρίζεις για τις σφαγές των Αρχαίων Ελλήνων Ιερέων και σοφών από τους πρώτους χριστιανούς. Μάλλον δεν γνωρίζεις για τις καταστροφές των Αρχαίων Ελληνικών Ιερών και για τις λεηλασίες αρχαίων ελληνικών συγγραμάτων από τους πρώτους χριστιανούς. Εξ' άλλου εκεί στηρίξανε και το εβραιοσιωνιστικό βδέλυγμα-κίνημα που ονομάσανε χριστιανική θρησκεία, με την αντιγραφή και παραποίηση της Αρχαίας Ελληνικής ιστορίας.

Από εκεί και μετά ήταν εύκολο. Πάντα είχαμε κυβερνήσεις ανθελληνικές, κατασκευασμένες από εβραιοσιωνιστικούς δακτύλους οι οποίες έκαναν και θα κάνουν το παν για να μας κρατήσουν στην αμάθεια. Γι' αυτό έχουμε πέσει σε αυτό το χάλι.

quote:

Αλλά μας λένε ότι η ομάδα Ε θα δράση πάλι το 20015 ας πούμε?

Οχι το 20015 αδαή φίλε μου, αλλά το 2011. Αν θες να μάθεις περισσότερα διάβασε και κάνα βιβλίο. Δείχνεις οτι το χρειάζεσαι...

Ζητώ συγνώμη εάν θίγω τα πιστεύω κάποιων, αλλά θα συνεχίσω να το κάνω γιατί αυτές είναι οι απόψεις μου.

--
σιωνιστές εβραίοι και διάφοροι άλλοι πρωκτοί το τέλος σας πλησιάζει. Το μεγαλείο της Ελλάς θα ξανα-αναδυθεί. Ουαί και αλίμονο διότι ο Φόβος και ο Δείμος θα είναι αμείλικτοι.


Edited by - Ellas Megisth on 06/01/2004 18:53:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Austria
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 20:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ellas Megisth !!!
καλα να πιστευεις σε πριγκιποπουλα πανω σε ασπρα αλογα, αλλα να πιστευεις σε ...πρασινα αλογα????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 22:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα καλά είσαι τόσο στενόμυαλος ώστε να πιστεύεις ότι σε μία τόσο ανεπτυγμένη χώρα, πολιτισικά και τεχνολογικά, όπως η αρχαία Ελλάς όλοι αυτοί οι σπουδαίοι ιστορικοί, ερευνητές και φιλόσοφοι γράφανε παραμύθια για μικρά παιδιά; Κρίμα...

Λυπάμαι, νόμιζα ότι μιλάω με σοβαρούς ανθρώπους εδώ μέσα.

quote:
Οχι το 20015 αδαή φίλε μου, αλλά το 2011. Αν θες να μάθεις περισσότερα διάβασε και κάνα βιβλίο. Δείχνεις οτι το χρειάζεσαι...

Ένα σχήμα λόγου ήταν.

Δυστυχώς εκείνοι που δεν έχουν κανένα μέλλον, ακριβώς αυτοί ξοδεύουν τον παρόντα χρόνο για να προβλέψουν τον μέλλοντα.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά θεωρώ ότι δεν έχει κανένα νόημα. Συνέχισε φίλε μου να διαβάζεις τα πάντα και σου εύχομαι κάποια στιγμή να αρχίσεις να αναρωτιέσαι για το ήθος, την σοβαρότητα και τα κίνητρα όλων αυτών των φωτισμένων που επικαλείσαι που έχουν το μοναδικό χάρισμα, ίσως να είναι και κληρονομικό πού ξέρεις, να βλέπουν πίσω από τον μύθο. Επίσης σου εύχομαι μέσα σε ένα βουνό από τυπωμένα σκουπίδια να μπορέσεις κάποτε να ξεχωρίσεις και τις τυχόν αλήθειες που ενδεχομένως να περιέχουν.

quote:
Η αιτία που πέσαμε σε αυτό το χάλι είναι σε πρώτη φάση ο χριστιανισμός.

Τελειώνοντας δεν θα σου απαντήσω για τον Χριστιανισμό, γιατί ούτε χρόνο έχω, ούτε εσύ θέλεις πραγματικά να μάθεις, συνέχισε τις όποιες αναζητήσεις σου και μπορεί να δεις τα αυτονόητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ellas Megisth
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 01:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ellas Megisth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ellas Megisth !!!
καλα να πιστευεις σε πριγκιποπουλα πανω σε ασπρα αλογα, αλλα να πιστευεις σε ...πρασινα αλογα????

Φίλε alma προτιμώ να πιστεύω σε θρησκείες που έχουν να δώσουν απτές αποδείξεις παρά σε θρησκείες του τύπου "πίστευε και μη ερεύνα", "γονάτισε και προσκύνα" και "γύρνα και το άλλο μάγουλο". Ο Ελ-ληνας έχει ποιηθεί από όντα υψηλής νοημοσύνης και πάντα θα πρέπει να κοιτάει στον ουρανό απο όπου και προήλθε και όχι στη γη. Ας αφήσουμε τις εβραιοθρησκείες στους ανθρώπους που τις δημιούργησαν. Πονέσαν τα γόνατά μας από το γονάτισμα πια. Φτάνει.

--

σιωνιστές εβραίοι και διάφοροι άλλοι πρωκτοί το τέλος σας πλησιάζει. Το μεγαλείο της Ελλάς θα ξανα-αναδυθεί. Ουαί και αλίμονο διότι ο Φόβος και ο Δείμος θα είναι αμείλικτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 01:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ..........ΞΕΦΥΓΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΡΓΟΝΕΙΟ ΑΥΤΟ ΚΑΘ' ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ................
ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΣΙΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ellas Megisth
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 01:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ellas Megisth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς εκείνοι που δεν έχουν κανένα μέλλον, ακριβώς αυτοί ξοδεύουν τον παρόντα χρόνο για να προβλέψουν τον μέλλοντα.

Αγαπητέ CM,
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Γι' αυτό και δεν ξοδεύω τον χρόνο μου προσπαθόντας να κατανοήσω "αποκαλύψεις" και λοιπές προφητείες αμφιβόλου προελεύσεως.

quote:
Συνέχισε φίλε μου να διαβάζεις τα πάντα και σου εύχομαι κάποια στιγμή να αρχίσεις να αναρωτιέσαι για το ήθος, την σοβαρότητα και τα κίνητρα όλων αυτών των φωτισμένων που επικαλείσαι που έχουν το μοναδικό χάρισμα, ίσως να είναι και κληρονομικό πού ξέρεις, να βλέπουν πίσω από τον μύθο.

Μα γιατί τέτοια αντιμετώπιση; Πρώτα απ' όλα δεν επικαλούμαι κανέναν. Τώρα όσο για το αν θα έπρεπε να αναρωτηθώ για το ήθος και τη σοβαρότητα του Πλάτωνα, του Σωκράτη, του Αριστοτέλη, του Ομήρου και λοιπών σπουδαίων ανδρών, τί να σου πω φίλε μου. Και πάλι κρίμα... Μήπως θα έπρεπε να αναρωτηθείς εσύ για την ποιότητα και το ήθος των αρχιραβίνων που μας παρουσιάζουν τον Μωυσή για ήρωα; Μα τί θεός είναι αυτός που υπόσχεται τη γη της επαγγελίας σε ένα μάτσο εγκληματιών με αρχηγό ένα φονιά; Και όχι μόνο αυτό, αλλά έπρεπε πρώτα να σφάξουν τους κατοίκους αυτής της γής και μετά να κατοικήσουν σε αυτή. Και ο Μωυσής κατά τη διάρκεια της μάχης προσευχόταν στο θεό του για να νικήσουν οι καταπατητές. Ε, είστε για κλάματα.

quote:
...μέσα σε ένα βουνό από τυπωμένα σκουπίδια...

Λοιπόν φίλε μου τώρα κατάλαβα την εικόνα που είχε ο Χίτλερ στο μυαλό του όταν έκαιγε τους σωρούς από βιβλία μεγάλων συγγραφέων και οι πρωτοχριστιανοί όταν έκαιγαν Αρχαία Ελληνικά Συγγράματα σοφίας, επιστήμης και τεχνολογίας. Μα καλά δε ντρέπεσαι έστω και λίγο; Και ΠΑΛΙ κρίμα...

quote:
Τελειώνοντας δεν θα σου απαντήσω για τον Χριστιανισμό, γιατί ούτε χρόνο έχω, ούτε εσύ θέλεις πραγματικά να μάθεις, συνέχισε τις όποιες αναζητήσεις σου και μπορεί να δεις τα αυτονόητα.

Πίστεψέ με θέλω πραγματικά να μάθω. Αλλά τί μπορείς να πεις; Τις έχω διαβάσει τις εβραιοσιωνιστικές πρόχειρες αντιγραφές που έχουν ονομάσει παλαιά και καινή διαθήκη. Οσο για τα αυτονόητα που λες αγαπητέ, τίποτα δεν είναι αυτονόητο.

Τέλος να ζητήσω ταπεινά συγνώμη από τον φίλο μας Προμηθέα γιατι του το καταστρέψαμε το topic του ανθρώπου.

--

σιωνιστές εβραίοι και διάφοροι άλλοι πρωκτοί το τέλος σας πλησιάζει. Το μεγαλείο της Ελλάς θα ξανα-αναδυθεί. Ουαί και αλίμονο διότι ο Φόβος και ο Δείμος θα είναι αμείλικτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ellas Megisth
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 03:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ellas Megisth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια πάνω στο θέμα.

Βάση της Ελληνικής "μυθολογίας" η αιγίδα ήτω ένα θηρίο που έβγαζε φωτιά από το στόμα του και κατάκαιγε τη Φρυγία. Με το δέρμα του έκαμε ένα είδος πανωφοριού, που το έριχνε στους ώμους της η Θεά Αθηνά. Ένα μέρος του σκέπαζε το στήθος, άλλο κρεμόταν στην πλάτη και την άκρη του την κρατούσε η Θεά περιτυλιγμένη στο αριστερό της χέρι έτσι, που να τη χρησιμοποιεί για ασπίδα. Στη θέση του στήθους έβαλε το Γοργόνειο, το κεφάλι άλλου φοβερού τέρατος, της Μέδουσας, που είχε τη δύναμη ν' απολιθώνει όποιον τολμούσε να την κοιτάξει κατάματα και που τη σκότωσε ο Περσέας με τη βοήθειά της. Τα όπλα αυτά τα χρησιμοποίησε η Θεά Αθηνά και στη μάχη εναντίων των γιγάντων.

Ακόμα μία παραπομπή στην Αρχαία Ελληνική "μυθολογία" για τη γιγαντομαχία:
"... Ξαφνικά οι θεοί του Ολύμπου δέχτηκαν βροχή από βράχους και αναμμένους δαυλούς, δέντρα ολόκληρα φλεγόμενα. Οι Γίγαντες μετακινούσαν βουνά, γη και ουρανός αναστατώθηκαν, νησιά βούλιαζαν, στεριές γκρεμίζονταν στη θάλασσα, ποτάμια άλλαζαν πορεία ή χάνονταν μέσα στη γη, όχθες έμεναν κατάξερες, παντού σύγχυση· και το αίμα χάραζε αυλάκια και κοκκίνιζαν οι χαράδρες. Το Αιγαίο είχε γίνει κόλαση, η Θεσσαλία χαμένη στον πάταγο, όλες οι οροσειρές από την Οίτη ως τη Ροδόπη τραντάζονταν συθέμελα έτοιμες να σωριαστούν σαν τα φύλλα των δέντρων έτρεμαν ο Όλυμπος, η Όσσα, η 'Οθρυς, το Πήλιο, η Πίνδος, το Παγγαίο, ο Άθως ..."

Βλέπουμε ξεκάθαρα ότι πρόκειται για ένα καταστροφικό πόλεμο που διαδραματίστηκε στον Ελλαδικό χώρο όπου έγινε χρήση βαλιστικών πυραύλων (αναμμένους δαυλούς, δέντρα ολόκληρα φλεγόμενα) απίστευτης καταστροφικής δυνατότητας (νησιά βούλιαζαν, στεριές γκρεμίζονταν στη θάλασσα). Μέσα σε όλον αυτό το πανικό η Θεά Αθηνά πάνω στο ιπτάμενο άρμα (!!!) του πατέρα Της (Δίας) η Θεά έκανε χρήση των υπερόπλων αυτών και κατατρόπωνε τους Γίγαντες. Φανταστείτε τη δύναμη που είχαν τα όπλα αυτά αφού νικούσε τους Γίγαντες οι οποίοι προκαλούσαν τέτοιες καταστροφές με τα δικά τους όπλα!

Περισσότερα για τα όπλα αυτά της Θεάς δεν είναι γνωστά, εκτός και αν κάποιοι μας κρύβουν διάφορα στοιχεία (ως συνήθως). Ελπίζω όμως να τα πήρε μαζί της η Θεά ή τουλάχιστον, εαν υπάρχουν ακόμα στη Γαία, να βρίσκονται στα χέρια Ελ-λήνων (είθε!).

quote:
Απο αυτα που ξερω το γοργονειο ειχε τεραστια δυναμη,ηταν οπλο το οποιο αποτελειτο απο κρυσταλλους και συλλεκτες,ομφαλους και δεκτες,σε ιερα Ελληνων απο το Διον και την Τροια εως την Οαση Σιουα!

Αγαπητέ φίλε Προμηθέα, αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι ένα άλλο αμυντικό όπλο των αρχαίων Ελλήνων. Οπως έχει αποδειχτεί τα Αρχαία Ελληνικά Ιερά βρίσκονται πάνω σε ομφαλούς (σημεία συγκέντρωσης γεωμαγνητικών γραμμών). Ολα τα Ιερά είχαν κύωνες οι οποίοι δεν ήταν απόλυτα κάθετοι στο έδαφος, παρά είχαν μια μικρή κλίση μεταξύ τους έτσι ώστε οι προβολές τους να συναντώνται σε καθορισμένο ύψος. Ολα τα Ιερά είχαν ποιηθεί από Πεντελικό μάρμαρο, η κρυσταλλική δομή του οποίου ενισχύει τα μαγνητικά πεδία (γι' αυτό σταματήσαν την αναστήλωση της Ακρόπολης με τέτοιο μάρμαρο και τη συνέχισαν με λευκό τσιμέντο!). Οι Ιερείς - λειτουργοί των Ιερών - συσκευών αυτών μπορούσαν να δημιουργούσαν μια μαγνητική ασπίδα πάνω από τον Ελλαδικό χώρο η οποία αχρήστευε κάθε λογής ηλεκτρονικά όργανα.

Πολλοί θα γελάσουν με αυτά που γράφω, αλλά αν νοιώθουν καλύτερα έτσι ας το κάνουν. Ας σκεφτούν όμως πρώτα τα εξής:
α) Γιατί σταμάτησαν την αναστήλωση της Ακρόπολης με Πεντελικό μάρμαρο και τη συνέχισαν με λευκό τσιμέντο; Οι αλητήριοι του υπουργείου πολιτισμού είπαν ότι η εξόρυξη του μαρμάρου ήταν αντιοικολογική (ε;).
β) Γιατί αφού η εξόρυξή του ήταν αντιοικολογική, μετά την παύση της αναστύλωσης με τέτοιο μάρμαρο, πουλήσαν μερικούς κυβικούς τόνους Πεντελικού μαρμάρου στην αμερική η οποία τους το ζήτησε για μελέτες;
γ) Κοντά σε κάθε Αρχαίο Ελληνικό Ιερό υπάρχει και ένα εκκλησάκι. Πολλά μάλιστα έχουν μπαζωθεί και έχουν χτιστεί εκκλησίες από πάνω τους.
δ) Γιατί φωταγωγήθηκε η Ακρόπολη μετά από μαρτυρίες κατοίκων της περιοχής για φωτοβολικά φαινόμενα από το πηγάδι όπισθεν αυτής; Από μετρήσεις που έγιναν στο πηγάδι αυτό, σημειώθηκαν περιοδικές στιγμιαίες μεγάλες τιμές μαγνητικής δυνάμεως (εκκενώσεις περίσσιας μαγνητικής δύναμης). Φυσικά και αυτό μπαζώθηκε μετά από απόφαση των μπάζων του υπουργείου πολιτισμού.
ε) Γιατί ο Ιερός Βράχος της Ακροπόλεως ονομάστηκε άπτερος; Λόγω μαγνητικών πεδίων μεγάλης εντάσεως ούτε πολιτικά αεροπλάνα δεν πετάνε πάνω από τον Βράχο αλλά ούτε και πτηνά.
στ) Τέλος τα ζώα του υπουργείου πολιτισμού θέλουν να μπαζώσουν και τα σπήλαια κάτω από το Βράχο γιατι, σε μια μελέτη του, ένας εβραιοσιωνιστής καθηγητάκος του Πανεπιστημίου Αθηνών είπε ότι ο Βράχος έχει ανεπαρκή στατικότητα(!). Τόσες δεκάδες χιλιάδες χρόνια έχει αντέξει τώρα θα πέσει; Ο βδελυρός τυπάκος (σύντομα θα σας πω και το όνομά του-δεν το θυμάμαι τώρα, είναι μεγάλο κεφάλι πάντος εκεί μέσα) που αντί να υπηρετεί τις τέχνες και τα γράμματα γλύφει τα οπίσθια των νεοταξιτών ψευτοπροοδευτικών βιαστών της Ελληνικής Ιστορίας για μια καλύτερη θέση με περισσότερα λεφτά. Γιατί δεν μας λένε για τα μαγνητικά πεδία τεράστιας έντασης σε αυτά τα σπήλαια; Γιατί κρατούν κρυφά κρυστάλλινα ομοιώματα του Παρθενώνα που βρέθηκαν εκεί από υλικό αγνώστου προελεύσεως και ηλικίας 10.000 χρόνων προ χριστού;

Αυτά τα λίγα παιδιά και συνεχίστε το ψάξιμο... Πολύ καληνύχτα σας.

--

σιωνιστές εβραίοι και διάφοροι άλλοι πρωκτοί το τέλος σας πλησιάζει. Το μεγαλείο της Ελλάς θα ξανα-αναδυθεί. Ουαί και αλίμονο διότι ο Φόβος και ο Δείμος θα είναι αμείλικτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 13:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον «ιο» της Ελευεροτυπίας, γράφει πολλά αποκαλυπτικά εκτός άλλων:

Ο εφευρέτης της Ομάδας Ε είναι ο αγαπητός κύριος Κεραμυδάς. Ότι θέλετε να μάθετε για την ομάδα Ε, τα δικά του βιβλία πρέπει να διαβάσετε. Ποιος είναι λοιπόν ο κ. Ανέστης Κεραμυδάς; Πρόκειται για συγγραφέα βιβλίων που αναμφίβολα διεγείρουν την ψυχοπαθολογία του ελληνόφρονος κοινού. Τα γνωστά του μπεστ σέλερ είναι τα: "Ατλαντίδα, το μυστικό των μυστικών", όπου μαθαίνει κανείς ότι οι κάτοικοι της Ατλαντίδας εξαφανίστηκαν - ίσως έφυγαν προς άλλους πλανήτες - όταν τόλμησαν να τα βάλουν με τους Έλληνες, και "2011, ο θρίαμβος των Εψιλον", όπου αποκαλύπτεται ο ρόλος των Έψιλον και το πώς θα μεγαλώσει η Ελλάδα… Στην εκδήλωση στο Πολεμικό Μουσείο το 1999 (στην οποία θα αναφερθώ παρακάτω) ο ακαταπόνητος αυτός «μαχητής» των μεγάλων εθνικών μας ιδεωδών δάκρυσε για τη Μακεδονία, η οποία «έχει ξεπουληθεί στις κατώτερες φυλές». Προφήτευσε επίσης ότι «μια εβραϊκή συνωμοσία βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη χωρίζοντας την Ελλάδα στα δύο». Στη συνέχεια ανέπτυξε την επιστημονική του άποψη ότι "όλοι οι άλλοι λαοί ήσαν και είναι ανθρωποειδή", θέση την οποία θα υποστηρίζει, είπε, μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός του, κι ας τον πουν ρατσιστή…

Κάτω από την ίδια σκεπή της Ελεύθερης Σκέψης βρίσκονται και ορισμένοι ακόμη, όπως ο κ. Μαρίνης (Ιατρός, πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Αρχαιοφίλων, οργανωτής προσκυνημάτων σε αρχαίους ναούς και βασικός αρθρογράφος του "Ελληνικού Πανθέου". Εντάσσεται στους μεταφυσικούς της αρχαιοπληξίας, αναζητώντας τα UFO και την αθανασία της ψυχής του) και υποστηρίζει πως το «μέλλον του ελληνισμού είναι η αρχαία θρησκεία». Υποστηρίζει επίσης πως «υπάρχει φυλετική συνέχεια στον ελληνισμό», πως «κινδυνεύουμε από τις επιμειξίες που επιτρέπουν οι Χριστιανοί», πως «η Ορθοδοξία φταίει για τη νόθευση της φυλής γιατί ευλογεί τους γάμους με Βουλγάρες και Αλβανούς», και πως «σε λίγο θα χάσουμε τον νομό Έβρου από τις επιμειξίες»).

Οι κκ. Βερέτας και Ρασσιάς (εκδότες και συγγραφείς, καθοδηγούν το πιο ακραίο αρχαιόφιλο κομμάτι των ελληνοψύχων, ζητώντας την επιστροφή στην αρχαία θρησκεία. Μισούν κάθε τι βυζαντινό, δυτικόφερτο και – βεβαιώς - ιουδαϊκό, και απαιτούν την αναστήλωση των ναών τους και την επιστροφή στην πολυθεϊα, ως μόνη εγγύηση για την επικράτηση του πλουραλισμού στις σύγχρονες κοινωνίες). Παρ όλα αυτά, ο κ. Ρασσιάς, δεν διστάζει να μεταφέρει στα Ελληνικά (και μάλιστα με πολύ άκομψο τρόπο), μεταφράσεις από ξένα βιβλία που παραποιούν την ιστορία σε βάρος του Χριστιανισμού. Για παράδειγμα, Οι αντιορθόδοξες θέσεις του Βλάσση Ρασιά, είναι διατυπωμένες εύγλωττα σε ένα βιβλίο με τίτλο: «Γκρεμίστε τους». Πρόκειται για χαρακτηριστική αντι-ιστορική και αντι-φιλολογική, και σαφώς ιδεολογική χρήση των πηγών. Ας δώσω δείγμα της ιστορικής ακρίβειας των συγγραφέων που σε συναρπάζουν, από απόσπασμα του βιβλίου του, που μάλιστα κάποιοι έσπευσαν να τοποθετήσουν αποσπάσματα και στο Ίντερνετ (προς ντροπή τους). Γράφει λοιπόν ο κ. Ρασιάς:

«…καταστρέφει… πολλούς ναούς… στα Ιεροσόλυμα, Aphaca, Mambre, Rhoenice… κλπ». Η χρήση λέξεων με ξένους χαρακτήρες, δείχνει την αυτούσια μεταφορά τους από ξένα βιβλία, από όπου αντλούνται ΑΝΕΞΑΚΡΙΒΩΤΕΣ και οι πληροφορίες του. Με τις λέξεις που χρησιμοποιεί εδώ, δείχνει σαφώς ότι αγνοεί την Ελληνική μορφή των περιοχών που αναφέρει, που είναι Μαβρή, και… Φοινίκη(!!!) Προσέξτε άλλο σημείο:

«Ο Χριστιανικός όχλος της Καρθάγης…» Εδώ εννοεί την… Καρχηδόνα, ή Καρθαγένη!!! Και επειδή δεν την ξέρει, την μεταφέρει έτσι από το λατινικό: Carthago. Τέρας μορφώσεως ο άνθρωπος!

Άλλο: «To Πένθηκτο συμβούλιο της Κωνσταντινουπόλεως..» Προσέξτε! Μπορείτε να καταλάβετε τι εννοεί εδώ; Μιλάει για την… Πενθέκτη Οικουμενική Σύνοδο! Και είναι τόσο άσχετος, που δεν καταλαβαίνει για τι πράγμα μιλούσε το ξένο βιβλίο που αντέγραψε παπαγαλίζοντας τις κουταμάρες των ξένων. Παρ’ όλα αυτά, τα αντιγράφει, χωρίς να ξέρει ούτε και αυτός τι γράφει!

Αυτά τα επισημαίνω, για να δείξω την άκριτη μεταφορά θέσεων, που διαμορφώνονται σε ξένα ανθελληνικά και αντιορθόδοξα κέντρα εκτός Ελλάδος, τα οποία πρακτορεύει ο κύριος αυτός τόσο κωμικοτραγικά. (Γεωργίου Μεταλληνού: «Παγανιστικός Ελληνισμός ή Ελληνορθοδοξία;» σελίδες 128 – 130. Εκεί ο π. Γ. Μεταλληνός, αναφέρεται σε ένα φυλλάδιο με τίτλο: «Χριστιανικές διώξεις εναντίον Ελλήνων», όπου υπάρχει το πανάσχετο κείμενο του Βλάση Ρασσιά ΠΡΟΤΟΥ το διορθώσουν για να το κάνουν θέμα ιστοσελίδας).

Ο κ. Παναγόπουλος (Καθηγητής Κλασικής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών, συνεργάτης της "Καθημερινής" και του "Αρδην" -όπως αυτοσυστήνεται. Επικεντρώνει την προσοχή του στην «εκτεταμένη και απαράδεκτη», καταπίεση όσων επιστημόνων στην Ελλάδα «αποδεικνύουν» ότι όλα τα είπαν και όλα τα ανακάλυψαν Έλληνες).

Όλα αυτά βέβαια είναι γνωστά για όσους θέλουν να γνωρίζουν. Όπως επίσης είναι γνωστό και το ότι, όλοι οι παραπάνω, αποτελούν «συναγωνιστές» και «συνοδοιπόρους» του αγαπητού κ. Πλεύρη και του κόμματος του. Και για όσους αγνοούν τον κ. Πλεύρη, θα πω μόνο πως αποτελεί την μια εκ των δυο εκφράσεων της σκληρής άκρας δεξιάς της χώρας μας.

Πως κοροϊδεύουν τους αφελείς οι παραμυθατζήδες τύπου Κεραμυδά. Σενάρια επιστημονικής φαντασίας με υπερόπλα και εξωγήινους. "Δραπέτες τρελοκομείου" εμφανίζονται ως εθνοσωτήρες. Για να αποπροσανατολίσουν τους αφελείς και να τους ωθήσουν σε αδράνεια και αδιαφορία για τα τρέχοντα, κάποιοι διαδίδουν μέσα από "ελληνοκεντρικά" (ο Θεός να τα κάνει) περιοδικά πως την λύση στα προβλήματα του Ελληνισμού θα δώσει η ομάδα "Ε" με τα υπερόπλα της και οι εξωγήινοι... Ανάμεσα στα περιοδικά ξεχωρίζουν για τα "μαργαριτάρια" τους, η "Ιερά Ελλάς" και το "Ελλάνιον Κέλευσμα". Κεντρικό πρόσωπο και στα δύο περιοδικά είναι ο Αν. Κεραμυδάς, εφευρέτης της ομάδας "Ε" και πρώτος διδάξας στην εκμετάλλευση των αφελών. Για να αντιληφθούν όλοι το που το πάνε οι παραμυθατζήδες παραθέτουμε ορισμένα σπαρταριστικά αποσπάσματα. Στο "Ελλάνιο Κέλευσμα" (Οκτώβριος 2000) μαθαίνουμε στην σελ.39 από τον Ελ. Ακτουδιανάκη, εκδότη του εξίσου "ελληνοκεντρικού" περιοδικού "Δίαυλος Έψιλον", πως προερχόμαστε από την Ανδρομέδα: "οι θεοί μας ήσαν Ανδρομέδιοι αστροναύτες που μας εδημιούργησαν σαν φυλή". Στην σελ.45 έχουμε οδηγίες του Μ. Ποδότα προς μέλλοντες αυτόπτες μάρτυρες UFO, κατηγορία στην οποία πρέπει να κατατάσσει αρκετούς από τους αφελείς αναγνώστες. Στην σελ.55 ενημερωνόμαστε πως "η δοκιμή αντιβαλλιστικού πυραύλου των Η.Π.Α. απέτυχε, επειδή παρενέβη μία άγνωστη-αόρατη δύναμη". Προφανώς η ομάδα "Ε" προκαλεί και τα, αναπόφευκτα σε τέτοιες δοκιμές, μηχανικά λάθη. Στην "Ιερά Ελλάδα" (Νοέμβριος 2000) ο Κεραμυδάς κατατάσσει στην σελ.15 άνευ στοιχείων τα "εψιλονιακά" βιβλία του στα δημοφιλέστερα, ενώ στην σελ. 29 θεωρεί το περιοδικό του το δημοφιλέστερο "ελληνοκεντρικό", κάτι που πραγματικά δεν χωράει αμφιβολία αν λάβουμε υπ όψιν την αχαλίνωτη εφευρετικότητά του. Στην σελ.47 ο Κ. Ποταμιάνος μας ενημερώνει για "τα ιερά όπλα των Ελλήνων", αν και όπως λέει "η χρήσις των μυστικών όπλων δεν μπορεί να προσδιορισθή επακριβώς από χρονολογική άποψη και οι επιστημονικές γνώσεις, άγνωστον πως και πότε, εχάθησαν κατά τους μεταγενεστέρους χρόνους". Δηλαδή όλα όσα ισχυρίζεται είναι επιστημονικώς ατεκμηρίωτα! Ενώ στην "Ιερά Ελλάδα" (Αύγουστος 2000) ο Κεραμυδάς προειδοποιεί στην σελ.43 πως "το υπερόπλο που έχει στην διάθεσή της η Ιερά Ομάδα Έψιλον είναι κάτι ασύλληπτο για τους Αμερικανούς". Ενώ δηλαδή η Ελλάς ταπεινώνεται από κάθε γειτονική χώρα, οι παραμυθατζήδες συντρίβουν, λεκτικώς και μόνο βεβαίως, τους κοσμοκράτορες Αμερικανούς.

Τελευταία, εκτός από την ομάδα "Ε", παρουσιάστηκε και νέα ανερχόμενη δύναμη, η ομάδα "Β.Σ.Τ.", για την οποία περιμένουμε να γράψουν στον "Περσέα" όσοι τη γνωρίζουν. Η πλημμύρα από κοτσάνες και παραμύθια που έχουν εφεύρει τα αρρωστημένα μυαλά δεν έχει τελειωμό και σίγουρα αποτελεί τον γρηγορότερο δρόμο για να βρει κάποιος τον "Μέγα Ναπολέοντα" στο Δαφνί. Αλίμονο στους αφελείς που διαβάζουν τέτοια και αποχαζεύουν».

Προσέχτε, αυτά τα παραπάνω για τον κ. Κεραμυδά, τα γράφει ένας ακροδεξιός (ο κ. Βορίδης) για τον αντίπαλο του ακροδεξιό! Για να καταλάβει όμως κανείς τι σχέση μπορεί να έχει η Αρχαία Ελλάδα με τον Νέο – Φασισμό, Ο Κεραμυδάς με τον Πλεύρη, η προγονολατρεία με τα κομματικά παιχνίδια, πρέπει να μάθει για το περίφημο συμπόσιο που έγινε στις 23 και 24 Ιανουαρίου 1999 στο Πολεμικό Μουσείο.

"Είναι ή πρέπει να είναι ίδιο το DNA των σύγχρονων Ελλήνων με το DNA των οστών του Κεραμεικού;" "Μήπως ο δρόμος για να γνωρίσουμε πλήρως την αρχαία ελληνική κοσμοθέαση πρέπει να περάσει ακόμα και μέσα από τις θυσίες των ζώων ή την ωμοφαγία;" Αυτά και άλλα παρόμοια ερωτήματα έθεταν οι διοργανωτές του διήμερου εκείνου συμποσίου με θέμα "Η Αρχαιοελληνική Παράδοση στην Τρίτη Χιλιετία". Απ ό,τι φαίνεται, τα τελευταία χρόνια έχουν πολλαπλασιαστεί οι ομάδες, τα περιοδικά, οι συγγραφείς, οι εκδότες, που αισθάνονται ότι πρέπει να κάνουν "κάτι παραπάνω" για να σώσουν το έθνος, τη φυλή και το Δωδεκάθεο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 21:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θοδωρή μου, αναγνωρίζω στην εικόνα του γοργόνειου όπως μας την
παρουσίασε ο CM την πεθερά μου.


Δουλεύει αποτελεσματικά και όποτε θές έλα να αποκόψεις το κεφάλι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 22:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θοδωρή μου, αναγνωρίζω στην εικόνα του γοργόνειου όπως μας την
παρουσίασε ο CM την πεθερά μου.


Δουλεύει αποτελεσματικά και όποτε θές έλα να αποκόψεις το κεφάλι.




XAXAXAXAXAXAXAXAXA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ellas Megisth
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 22:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ellas Megisth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ CM,

πολύ καλό το copy - paste που έκανες από τον ιό της ελευθεροτυπίας, μπράβο (πρέπει να σε κούρασε ε;).

Από τη στιγμή που δεν είσαι ο εμπνευστής αυτού του κειμένου που μας παραθέτεις δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω μαζί σου, μη δώσω και αξία σε ασήμαντα φερέφωνα.

Αντί αυτού θα σχολιάσω τη φυλλάδα ιό της οποίας η "δημοσιογραφική" ομάδα είναι και υπεύθυνη για το δημοσίευμα αυτό. Ας δούμε λίγο τη δράση της. Εγώ μόνο στοιχεία θα παραθέσω άνευ σχολίων. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Κατ' αρχάς για όσους κάνουν το κόπο και αναγνώσουν έστω και ένα τευχός από τη φυλλάδα αυτή θα καταλάβουν άμεσα ότι πρόσκειται στην ακροαριστερά. Ο διαβόητος 'ιός της Κυριακής' που αρθογραφεί στο ένθετο έψιλον είναι γνωστός για τις ακραίες ανθελληνικές, αναρχικές και διεθνιστικές απόψεις του.

Επίσης ο ιός είναι γρήγορα αναπτυσσόμενη και με νεοεισαχθείσα μετοχή στο χρηματιστήριο, δρα ως δορυφορίσκος και αρωγός του 'Μεγάλου Αδελφού' Δ.Ο.Λ. (Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη) ο οποίος ελέγχει τα εξής έντυπα και ανώνυμες εταιρίες: Βήμα, Βήμα της Κυριακής, Τα Νέα, Τα Κυριακάτικα Νέα, Οικονομικός Ταχυδρόμος, Marie-Claire (Ελληνική έκδοση), Vita, Γάμος, το Παιδί μου κι Εγώ, Διακοπές, National Geographic (Ελληνική έκδοση), Αρχαιολογία, RAM, ROM, Bit, Hi-Tech, Market Hi-Tech, Close Up, TV Zapping, Ιn.gr Portal, IRIS, Multimedia, DOL Communications, Studio A.T.A., Freegate, Action Plan, Ερμής, Νέα Ακτίνα, Eurostar, Phoenix, Τηλέτυπος, M.Levis, Zapping, Εκδοτική Βορείου Ελλάδος, Paper Pack, Microland, Πουλιάδης & ΣΙΑ, ΠΗΓΑΣΟΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ (Τεγόπουλος): Ιδιοκτήτης / Μέτοχος των Εθνος / Εθνος της Κυριακής, Χρυσή Ευκαιρία, Εψιλον, Σινεμά, Ημερησία, Αγγελιοφόρος της Μακεδονίας, Αγγελιοφόρος της Κυριακής, Μενού και άλλα, Ιδανικό Σπίτι, Λοιπόν, Car & Driver, Αστρα & Οραμα, E-net.gr Portal, Εμφασις Εκδοτική, Mirror, Τηλέτυπος, Mediatel, Εκδόσεις Τερζόπουλος -Τεγόπουλος / Τεγόπουλος - Φυτράκης.

Αυτό λέει πολλά.

Ας δούμε μερικά θέματα που δημοσίευσε αυτή η φυλλάδα:
1- Οι ταγματασφαλίτες δικαιώνονται
2- Το θείον πέος
3- Ολυμπιακός σεξοτουρισμός
4- Ποια δίκαια δίκη; (αντιτίθεται στην απόφαση για την καταδίκη της 17Ν)
5- Δημοσιογραφία της κουκούλας (όλοι οι άλλοι δημοσιογράφοι είναι διαπλεκόμενοι εκτός από αυτούς)
6- Ανάκριση με όλα τα μέσα – Η επάνοδος των βασανιστηρίων (πάλι εναντίον της νομικής αντιμετώπησης της 17Ν)

Οσο για τον Λαμπράκη τί να πω; Για τον εκβιασμό που του γίνεται από τη ΜΟΣΑΔ λόγω άστατης ζωής (το άστατη δεν θα το αναλύσω γιατί δεν θέλω να διακινδυνεύσω την ύπαρξή μου); Ενας άνθρωπος ελέγχει σχεδόν όλα τα ΜΜΕ στη χώρα μας και εκβιάζεται από εβραϊκή κυβερνητική οργάνωση. Ποιός άλλος θα μπορούσε να περιθάλψει κάτω από τη στέγη του μια τέτοια φυλλάδα; Είναι να τρομάζει κανείς και μόνο στη σκέψη...

Λοιπόν μια τελευταία αναφορά σε σένα αγαπητέ CM. Αν θέλεις να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση είμαι πρόθυμος, αλλά κάντο σε άλλο topic ή άνοιξε ένα δικό σου. Εδώ μιλάνε για το Γοργόνειο (υπενθύμιση).

Συγνώμη που κούρασα τους υπόλοιπους αλλά είχα την υποχρέωση να απαντήσω.

--

σιωνιστές εβραίοι και διάφοροι άλλοι πρωκτοί το τέλος σας πλησιάζει. Το μεγαλείο της Ελλάς θα ξανα-αναδυθεί. Ουαί και αλίμονο διότι ο Φόβος και ο Δείμος θα είναι αμείλικτοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 23:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ellas Megisth με τις υγείες σου. Ούτε και εγώ θα ασχοληθώ μαζί σου άλλο.

Αντί να κάθεσαι, σύμφωνα με τις γνωστές σας πρακτικές, να κατηγορείς και να συκοφαντείς τους άλλους και μάλιστα χωρίς αποδείξεις, αν έχεις ντοκουμέντα περιμένω να τα δω, καλά θα έκανες να απαντούσες επί του κειμένου, το οποίο παραθέτει στοιχεία βεβαίως.

Αν το έβαλα προς ανάγνωση είναι γιατί συμφωνώ με αυτά πού λέει και το προσυπογράφω. Μάλιστα πιστεύω ότι και λίγα λέει. Εσύ γιατί δεν τα καταρρίπτεις όλα αυτά με σοβαρά επιχειρήματα?

Αντί αυτού αρχίζεις τους χαρακτηρισμούς. Πρέπει όμως να ξέρεις ότι οι χαρακτηρισμοί εκθέτουν αυτόν που χαρακτηρίζει και εσύ μέσω αυτών κρίνεσαι.

Βεβαίως και εγώ μιλάω για το γοργόνειο, αν δεν το κατάλαβες, μια και οι αγαπημένοι σου συγγραφείς τα ανακατεύουν όλα αυτά (γοργόνειο, έψιλον, μεγατρον, διαστημόπλοια, κ.α.) και προσπαθώ να δείξω τι γίνεται. Αντίθετα εσύ μπερδεύεις το θέμα και τα πάς όλα στην θρησκεία.

Συνέχυσε λοιπόν να πιστεύεις ότι σου σερβίρουν (για πυραύλους, λέιζερ, ufo) και μην αναρωτιέσαι τα αυτονόητα, δικαίωμα σου. Να σε βοηθήσω και λίγο: Ποσειδώνας με την τρίαινα = υποβρύχιο, κύκλωπας που πετά πέτρες = στέλθ, χρυσόμαλλο δέρας = πυρηνικός αντιδραστήρας, κ.α. Μήπως άρχισες τώρα να με συμπαθείς λίγο? εεεεεεε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 01:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Μήπως ο δρόμος για να γνωρίσουμε πλήρως την αρχαία ελληνική κοσμοθέαση πρέπει να περάσει ακόμα και μέσα από τις θυσίες των ζώων ή την ωμοφαγία;"

ΦΙΛΕ CM ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΛΑΤΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΙΕΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ, ΞΕΧΑΣΕΣ ΟΤΙ ΣΦΑΖΑΝΕ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΩΓΑΝΕ ΩΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑ. ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ "ΜΙΚΡΟ" ΣΤΟ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ.
ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΡΨΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ [Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ "ΞΕΝΕΡΩΣΕ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΑΠΑΝΤΗΣΕ........]ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ.....
ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΕΡΑΜΜΥΔΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΟ ΣΟΥ ΥΦΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ "ΚΑΠΩΣ"....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

o paiktis
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 04:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους o paiktis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε παιδιά αυτοί οι αρχαίοι με τα τόσα υπερόπλα και τον τόσο τρομερά ανεπτυγμένο πολιτισμό με τεχνολογία που ξεπερνά τα σημερινά όρια ήταν τόσο δύσκολο να αφήσουν τις γνώσεις τους σε μια μορφή η οποία να είναι κατανοητή και εφαρμόσιμη σήμερα;
Εδώ σήμερα προσπαθεί ο άνθρωπος να βρει όσο το δυνατό καλύτερα μέσα αποθήκευσης έτσι ώστε δεδομένα να περνούν από γενιά σε γενιά με μηδαμινές απώλειες και οι αρχαίοι δεν τα κατάφεραν ή δεν το είχαν σκεφτεί καν; δε νομίζετε ότι είναι ένα εύλογο ερώτημα αυτό το οποίο θα ήταν καλό να απαντηθεί;
Φυσικά δεν υπάρχει απάντηση αφού αυτή η υπερτεχνολογία δεν υπήρξε ποτέ…..
Εκτός από τη φαντασία μερικών…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 05:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ..........
ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΟΥ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑΕΙ........
ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΡΙΣ ΕΠΟΧΕΣ.Η ΤΟΤΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΗΤΑΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΤΑ ΗΞΕΡΕ, ΤΙ ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΜΕΤΑ..?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 10:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ, ΞΕΧΑΣΕΣ ΟΤΙ ΣΦΑΖΑΝΕ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΩΓΑΝΕ ΩΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑ. ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ "ΜΙΚΡΟ" ΣΤΟ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ....

Αγαπητέ osiris_myth

Αν το ύφος μου ενοχλεί κάπως τότε οφείλω να ζητήσω συγγνώμη από όσους ενοχλούνται. Αν οι απόψεις είναι αυτές που ενοχλούν όμως, δεν γίνεται τίποτα μια και δεν σκοπεύω να τις αλλάξω.

Είχα ξεκινήσει μια κουβέντα κάποτε η οποία κράτησε τουλάχιστον έξι μήνες, για παρόμοια θέματα. Αν δεν αναφέρω εδώ αναλυτικά τις ανθρωποθυσίες και το γεγονός ότι το δωδεκάθεο αποτελείτε από "θεούς" προερχόμενους εκ Αιγύπτου, καθώς και άλλα παρόμοια, είναι γιατί όπως ειπώθηκε πιο πάνω το θέμα είναι άλλο. Αν επιμένετε να κουβεντιάσουμε τα συγκεκριμένα ανοίξτε εσείς ένα νέο θέμα και υπόσχομαι, αν και ο χρόνος μου είναι λίγος, να σας δώσω πολλά στοιχεία σχετικά.

quote:
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ..........
ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΟΥ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑΕΙ........

Εδώ δεν μπορώ να πω τίποτα πια.

Άραγε εσύ πως ξέρεις τόσα επτασφράγιστα μυστικά?

Edited by - CM on 08/01/2004 10:03:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 12:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν το ύφος μου ενοχλεί κάπως τότε οφείλω να ζητήσω συγγνώμη από όσους ενοχλούνται. Αν οι απόψεις είναι αυτές που ενοχλούν όμως, δεν γίνεται τίποτα μια και δεν σκοπεύω να τις αλλάξω.

Τοτε τι κανεις στο εσωτερικα? Εδω μελεταμε, δεν αρχιζουμε απο κατι για να καταληξουμε σε κατι που μας αρεσει, οποτε...

quote:
Είχα ξεκινήσει μια κουβέντα κάποτε η οποία κράτησε τουλάχιστον έξι μήνες, για παρόμοια θέματα. Αν δεν αναφέρω εδώ αναλυτικά τις ανθρωποθυσίες και το γεγονός ότι το δωδεκάθεο αποτελείτε από "θεούς" προερχόμενους εκ Αιγύπτου, καθώς και άλλα παρόμοια, είναι γιατί όπως ειπώθηκε πιο πάνω το θέμα είναι άλλο. Αν επιμένετε να κουβεντιάσουμε τα συγκεκριμένα ανοίξτε εσείς ένα νέο θέμα και υπόσχομαι, αν και ο χρόνος μου είναι λίγος, να σας δώσω πολλά στοιχεία σχετικά.


Απο αρχαια Ελλαδα και δωδεκαθεο εχεις μαυρα μεσανυχτα. Δεν αξιζεις ουτε απαντησης, ουτε εξηγησης γιατι το δωδεκαθεο ΔΕΝ καταγετε απο την Αιγυπτο.

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 12:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ πλέον να παραμείνω σε αυτό το φόρουμ και αποχωρώ. Οι απόψεις μου κάποιους ενοχλούν και σε κάποιους χαλάω το όνειρο.
Θα βάλω κάποια στοιχεία για το δωδεκάθεο για να τα δουν όσοι θέλουν πράγματι να μάθουν κάτι και να έχουν μια αφετηρία για περαιτέρω έρευνα. Δεν θα ξαναγράψω τίποτα πια σε αυτό το φόρουμ ακόμη και αν προκληθώ. Όλοι κρίνονται.

Ο Ηρόδοτος, ο οποίος ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι "σιωνιστής", αλλά έλληνας ειδωλολάτρης και "ο πατέρας της ιστορίας"(λόγω της αντικειμενικότητάς και της συστηματικής έρευνάς του), έγραψε ότι η θρησκεία των αρχαίων ελλήνων προήλθε από άλλους λαούς!!!

Ιστορίαι Β' 4:"...Δώδεκά τε θεών επωνυμίας έλεγον πρώτους Αιγυπτίους νομίσαι καί Έλληνας παρά σφέων αναλαβείν, βωμούς τε καί αγάλματα καί νηούς θεοίσι απονείμαι σφέας πρώτους καί ζώα εν λίθοισι εγγλύψαι..."

Δηλαδή:"Λένε επίσης ότι πρώτοι οι Αιγύπτιοι δημιούργησαν τα ονόματα των δώδεκα θεών τα οποία υιοθέτησαν οι Έλληνες και ότι ήταν οι πρώτοι που ίδρυσαν βωμούς, αγάλματα και ναούς προς τιμήν των θεών και χάραξαν μορφές πάνω σε πέτρα".

Ιστορίαι Β' 50:"Σχεδόν δέ καί πάντων τά ουνόματα τών θεών εξ Αιγύπτου ελήλυθε ες Ελλάδα. Διότι μέν γάρ εκ τών βαρβάρων ήκει, πυνθανόμενος ούτω ευρίσκω εόν' δοκέω δ'ών μάλιστα απ' Αιγύπτου απίχθαι. Ότι γάρ δή μή Ποσειδέωνος καί Διοσκούρων, ως καί πρότερόν μοι ταύτα είρηται, καί Ήρης καί Ιστίης καί Θέμιος καί Χαρίτων καί Νηρηίδων, τών άλλων θεών Αιγυπτίοισι αιεί κοτε τά ουνόματα εστι εν τή χώρη. Λέγω δέ τά λέγουσι αυτοί Αιγύπτιοι. Τών δέ ού φασι θεών γινώσκειν τά ουνόματα, ούτοι δέ μοι δοκέουσι υπό Πελασγών ονομασθήναι, πλήν Ποσειδώνος. Τούτον δέ τόν θεόν παρά Λιβύων επύθοντο' ουδαμοί γάρ απ'αρχής Ποσειδέωνος ούνομα έκτηνται ει μή Λίβυες, καί τιμώσι τόν θεόν τούτον αιεί. Νομίζουσι δ'ών Αιγύπτιοι ουδ'ήρωσι ουδέν".

Δηλαδή:"Τα ονόματα όλων σχεδόν των θεών ήρθαν στην Ελλάδα από την Αίγυπτο[Ο Ηρόδοτος δεν εννοεί βέβαια ότι τα ίδια τα ονόματα των θεών του Ελληνικού πανθέου ήρθαν από την Αίγυπτο(γνωρίζει τη διαφορά στις ονομασίες τους, π.χ. Άμμων και Ζεύς, Β 42), αλλά ότι οι ελληνικοί θεοί προσδιορίστηκαν και η λατρεία τους εγκαθιδρύθηκε και καθορίστηκε με βάση τους Αιγυπτιακούς]. Ξέρω από τις έρευνες που έκανα ότι ήρθαν απ'έξω και συγκεκριμένα από την Αίγυπτο, διότι τα ονόματα αυτά ήταν γνωστά στους Αιγύπτιους από τα βάθη των αιώνων με μόνες εξαιρέσεις, όπως είπα ήδη τα ονόματα του Ποσειδώνα και των Διόσκουρων[Ο Ποσειδών και οι Διόσκουροι ήταν προστάτες των ναυτικών. Οι Αιγύτιοι όμως μισούσαν τη θάλασσα, οπότε δεν είχαν θαλάσσιες θεότητες] καθώς και της Ήρας, της Εστίας, της Θέμιδας, των Χαρίτων και των Νηρηίδων. Έχω την μαρτυρία των ίδιων των Αιγυπτίων γι'αυτό. Πιστεύω ότι οι θεοί, τους οποίους ισχυρίζονται, πήραν τα ονόματά τους από τους Πελασγούς[Εδώ πρόκειται για τους Πελασγούς που μετανάστευσαν αργότερα στη Αττική(βλ. Α 57) και όχι για τους πρώτους κατοίκους του ελληνικού χώρου με αυτό το όνομα], εκτός από το Ποσειδώνα, το οποίο έμαθαν από τους Λίβυους. Γιατί οι Λίβυοι είναι ο μόνος λαός που γνώριζε ανέκαθεν το όνομα του Ποσειδώνα και τον λάτρευε από την αρχαιότητα. Οι ήρωες δεν έχουν θέση στη θρησκεία των Αιγυπτίων".

Ιστορίαι Β' 52:"Έθυον δέ πάντα πρότερον οι Πελασγοί θεοίσι επευχόμενοι, ως εγώ εν Δωδώνη οίδα ακούσας, επωνυμίην δέ ουδ' ούνομα εποιεύντο ουδενί αυτών' ου γάρ ακηκόεσάν κω. Θεούς δέ προσωνόμασάν σφεας από τού τοιούτου ότι κόσμω θέντες τά πάντα πρήγματα καί πάσας νομάς είχον. Έπειτε δέ χρόνου πολλού διεξελθόντος επύθοντο εκ τής Αιγύπτου απικόμενα τά ουνόματα τών θεών τών άλλων, Διονύσου δέ ύστερον πολλώ επύθοντο' καί μετά χρόνον εχρηστηριάζοντο περί τών ουνομάτων εν Δωδώνη' τό γάρ δή μαντήιον τούτο νενόμισται αρχαιότατον τών εν Έλλησι χρηστηρίων είναι, καί ήν τόν χρόνον τούτον μούνον. Επεί ών εχρηστηριάζοντο εν τή Δωδώνη οι Πελασγοί ει ανέλωνται τά ουνόματα τά από τών βαρβάρων ήκοντα, ανείλε τό μαντήιον χράσθαι. Από μέν δή τούτου τού χρόνου έθυον τοίσι ουνόμασι τών θεών χρεώμενοι' παρά δέ Πελασγών Έλληνες εδέξαντο ύστερον".

Δηλαδή:"Πιο παλιά, όπως πληροφορήθηκα στη Δωδώνη, οι Πελασγοί προσφέραν θυσίες κάθε είδους και προσεύχονταν στους θεούς χωρίς όμως να τους δίνουν ονόματα ή τίτλους, αφού δεν είχαν ακούσει ακόμα κάτι τέτιο. Τους αποκαλούσαν με την ελληνική λέξη "θεοί" επειδή αυτοί "έθεσαν" και τακτοποίησαν τα πάντα με την πρέπουσα τάξη και επίσης αυτοί κυβερνούσαν. Τα ονόματα των θεών έφτασαν πολύ αργότερα στην Ελλάδα από την Αίγυπτο κι έτσι τα έμαθαν οι Πελασγοί, με εξαίρεση αυτό του Διονύσου, τον οποίο γνώρισαν πολύ αργότερα' εκείνη την εποχή, λοιπόν, έστειλαν αντιπροσώπους στο μαντείο της Δωδώνης(το αρχαιότερο, και εκείνη την εποχή, μοναδικό μαντείο στην Ελλάδα) να ρωτήσουν πόσο ήταν σωστό να υιοθετήσουν βαρβαρικά στη χώρα ονόματα. Το μαντείο απάντησε ότι μπορούσαν να τα χρησιμοποιούν. Κατά συνέπεια, από εκείνη την εποχή και ύστερα, οι Πελασγοί άρχισαν να επικαλούνται τους θεούς στις θυσίες, και από αυτούς πήραν τα ονόματα όλοι οι Έλληνες".

Ιστορίαι Β' 53:"Όθεν δέ εγένετο έκαστος τών θεών, είτε δή αιεί ήσαν πάντες, οκοίοί τέ τινες τά είδεα, ουκ ηπιστέατο μέχρι ού πρώην τε καί χθές ως ειπείν λόγω. Ησίοδον γάρ καί Όμηρον ηλικίην τετρακοσίοισι έτσι δοκέω μέο πρεσβυτέρους γενέσθαι καί ου πλέοσι' ούτοι δέ εισι οι ποιήσαντες θεογονίην Έλλησι καί τοίσι θεοίσι τάς επωνυμίας δόντες καί τιμάς τε καί τέχνας διελόντες καί είδεα αυτών σημήναντες' οι δέ πρότερον ποιηταί λεγόμενοι τούτων των ανρών γενέσθαι ύστερον, έμοιγε δοκέειν, εγένοντο. Τούτων τά μέν πρώτα αι Δωδωνίδες ιρήιαι λέγουσι, τά δέ ύστερα τά ες Ησίοδον τε καί Όμηρον έχοντα εγώ λέγω".

Δηλαδή:"Όμως ήταν, αν μπορώ να το θέσω έτσι, μόλις χθες που οι έλληνες έμαθαν για τη προέλευση και τη μορφή των διαφόρων θεών κι αν υπήρχαν ή όχι ανέκαθεν' γιατί ο Όμηρος και ο Ησίοδος, οι ποιητές που δημιούργησαν τη θεογονία και περιέγραψαν τους θεούς, αποδίδοντας σε αυτούς σωστά τους τίτλους, τις τιμές προς αυτούς και τις ασχολίες τους, έζησαν, πιστεύω, περίπου τετρακόσια χρόνια πριν από εμάς[γύρω στον 9ο αιώνα π.Χ.]. Όσο για τους ποιητές, που λέγεται ότι προηγήθηκαν, στη πραγματικότητα, πιστεύω, ήταν μεταγενέστεροι[Για παράδειγμα ο Ορφέας, ο Μουσαίος, ο Λίνος]. Για το πρώτο μέρος της αναφοράς μου σε αυτά τα θέματα, βασίζομαι στα λόγια της ιέρειας της Δωδώνης και για το δεύτερο μέρος, που αφορά στον Όμηρο και τον Ησίοδο, προβάλλω τις προσωπικές μου γνώμες".

Ιστορίαι Β' 58:"Πανηγύρις δέ άρα καί πομπάς καί προσαγωγάς πρώτοι ανθρώπων Αιγύπτιοι εισι οι ποιησάμενοι, καί παρά τούτων Έλληνες μεμαθήκασι. Τεκμήριον δέ μοι τούτου τόδε' αι μέν γάρ φαίνονται εκ πολλού τεο χρόνου ποιεύμεναι, αι δέ Ελληνικαί νεωστί εποιήθησαν".

Δηλαδή:"Επιπλέον, οι Αιγύπτιοι επινόησαν και δίδαξαν στους Έλληνες τις λατρευτικές συγκεντρώσεις, τις λιτανείες και τις λειτουργίες, γεγονός που αποδεικνύεται από την αδιαφιλονίκητη αρχαιότητα τέτοιων τελετών στην Αίγυπτο σε σύγκριση με την Ελλάδα, όπου εισήχθησαν μόλις πρόσφατα".

Πράγματι, δεν υπάρχει καμμιά αναφορά στους ειδωλολατρικούς "θεούς" των αρχαίων ελλήνων πριν από τον Όμηρο και τον Ησίοδο, ενω οι ειδωλολατρικοί "θεοί" άλλων λαών υπήρχαν πολλούς αιώνες πριν. Για να μην λένε ότι οι έλληνες έφεραν τη θρησκεία τους πριν από χιλιάδες χρόνια από το...Σείριο!!!

Ισχυρισμός των νεοειδωλολατρών είναι ότι οι αρχαίοι έλληνες δεν πίστευαν στις ανόσιες πράξεις των "θεών" τους, τις οποίες αποκαλούν μυθολογία. Έχω μερικά σχόλια πάνω στο θέμα αυτό:

1ον. Πώς είναι δυνατόν ο Δίας και οι άλλοι θεοί να εμφανίζονται για πρώτη φορά παγκοσμίως, μέσα από άσχημες πράξεις τους(Όμηρος);

2ον. Για ποιο λόγο τόσοι αρχαίοι συγγραφείς διηγούνται τις απαίσιες περιπετιούλες των δαιμόνων, ιδίως του μοιχού και παιδεραστή Δία; Γιατί σατιρίζουν τόσο τους θεούς τους; Κι αν το έκαναν από "ανοιχτό μυαλό", πώς γίνεται να σατιρίζεις κάποιο σημαντικό πρόσωπο για κάτι που κατέβηκε από το κεφάλι σου; Είναι σαν να σε χλευάσω, έτσι αυθαίρετα, λέγοντας ότι είσαι λ.χ. "πόρνος" ή "κουλός".

3ον. Οι αρχαίοι έλληνες δεν είχαν περιθώριο να είναι τόσο "ανοιχτόμυαλοι" σε θρησκευτικά ζητήματα. Εάν εξέφραζαν κάποια θρησκευτική άποψη αντίθετη με αυτή της πόλης, ήταν "ασεβείς" και "άθεοι". Αυτοί διώκονταν ως εγκληματίες. Ούτε ο Όμηρος, ούτε ο Ησίοδος, ούτε ο Αισχύλος, ούτε ο Αριστοφάνης, ούτε κανείς άλλος που έγραψε για τα πταίσματα των θεών ή τους κορόιδευε για αυτά, δεν θεωρήθηκε "ασεβής" ή "άθεος".

4ον. Γιατί πολλοί αρχαίοι φιλόσοφοι όπως ο Ξενοφάνης καθώς και χριστιανοί απολογητές κατηγόρησαν τον ανθρωπομορφισμό των θεών, εάν κανείς δεν πίστευε σε αυτόν;

5ον. Η λατρεία πολλών "θεών" οργανώθηκε με βάση τους "μύθους". Για παράδειγμα, η "θεά" Κυβέλη διατηρούσε ερωτική σχέση με το γιο της Άττι. Όταν εκείνος ερωτεύθηκε μια νύμφη, τον ανάγκασε από τη ζήλια της να αυτοευνουχιστεί, με αποτέλεσμα να πεθάνει από ακατάσχετη αιμορραγία. Έπειτα ευνουχίστηκε και ο φίλος του Άττι, ο Γάλλος. Οι ιερείς της Κυβέλης ονομάζονταν "Γάλλοι" και αυτοευνουχίζονταν σε άγριες τελετές, τις οποίες περιγράφει και ο επικούρειος Λουκρήτιος. Ο Διόδωρος Σικελός έγραψε περιπαικτικά:"Γάλλοι μέν γίνονται εξ ανδρών, εκ δέ γάλλων άνδρες ου γίνονται"(4,43). Και μετά παραπονιούνται οι νεοεθνικοί ότι ο "εβραίος ανθέλληνας"(έλληνας στην εθνικότητα) άγιος Θεόδωρος ο Τήρων κατέστρεψε ναό της Κυβέλης.

Μια μερίδα νεοεθνικών λέει ότι οι όλοι αρχαίοι έλληνες πίστευαν σε ένα θεό Δία. "Απόδειξη" είναι το ότι οι αρχαίοι ορκίζονταν μόνο στο Δία! Μόνο από ένα μόνο βιβλίο του Αριστοφάνη, βρήκα τα εξής:

"...μά τήν Δήμητρα..."(Αριστοφάνη Βάτραχοι 43)
"Νή τόν Απόλλω" (όπ.παρ. 52)
"Νή τόν Ποσειδώ..."(όπ.παρ. 183)
"Νή τόν Ποσειδώ..."(όπ.παρ. 295)
"...μά τήν Δήμητρα..."(όπ.παρ. 668)
"Μά τόν Απόλλω..."(όπ.παρ. 951)
"Νή τήν Δήμητρα..."(όπ.παρ. 1067)
"Νή τόν Απόλλω..."(όπ.παρ. 1074)
"...νή τόν Απόλλω"(όπ.παρ. 1166)
"...νή τόν Ερμήν..."(όπ.παρ. 1168)
"...μά τήν Δήμητρα..."(όπ.παρ. 1222)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 18:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΘΑ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΣ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙΣ ΣΤΟ FOROUM ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ. ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΣΤΟΝ ΔΙΑ, ΤΗΝ ΗΡΑ ΚΛΠ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΘΕΟΤΗΤΕΣ. ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΑΤΟΠΟ ΚΑΘΩΣ Η ΚΟΣΜΟΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΛΥ ΠΑΛΑΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕΑΝ ΠΛΗΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΤΟΥ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΩΓΥΓΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΓΕΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΕΤΥΠΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ [ΠΡΟ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΩΝ], ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ. ΑΠΛΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΤΟΥ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΥΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΙΓΙΗΔΟΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΛΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΠΕΛΑΣΓΩΝ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΠΡΟΣΜΗΧΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ, ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΣΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ. ΑΙΓΥΠΤΟΣ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΥΠΟ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ" ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΙΓΥΠΤΙΟΙ ΟΤΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΕΛΑΣΓΩΝ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΜΑΙ, ΣΤΟ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 11 ΧΡΟΝΙΑ, ΑΡΑ ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ. ΑΝ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΣ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ 15-20 ΜΕΤΡΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΦΑΡΑΩ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ. ΟΙ ΜΟΡΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ....ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ. ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΚΤΙΚΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΦΤΟΧΘΩΝ ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ 350 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ. ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΤΑΙΟ.... Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΩΓΥΓΟΣ [ΕΞ ΟΥ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ] ΕΖΗΣΕ ΤΟ 20-30 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ....ΑΡΑ Η ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΧΟΥΝ [ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΙΣΤΕΨΕΙ. ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ].ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΔΕΚΤΩ ΚΑΤΙ. ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ ΑΟΡΙΣΤΑ, ΘΕΤΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΙΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, ΑΣ ΜΗΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΛΙΓΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ....

"ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy