ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Cogito ergo sum
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2002, 00:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cogito ergo sum - Σκέπτομαι αρα υπάρχω!
Είναι σωστή άραγε αυτή η λατινική έκφρασή;
Πιστεύετε πως το επιχειρημα του Καρτέσιου είναι αρκετό;

*COGITO ERGO SUM*

ΑΝΤΙΝΟΟΣ

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2002, 01:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ...

'Ενα πολύ χαμηλό εφυϊολόγημα ήταν που κάποιοι το έκαναν σημαία, χωρίς να μπορούν να εμΒΑΘΥΝΟΥΝ, (ΟΥΤΕ οι ίδιοι αλλά ΟΥΤΕ και αυτός που το "σκέφτηκε") στην ουσία της ΟΝΤΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ μέσα στον ΑΧΡΟΝΟ και ΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2002, 11:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΦΙΛΕ KELSO

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΠΟΛΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
Ο ΚΑΡΤΕΣΙΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΟΡΘΩΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ
ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Η ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ. ΑΡΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΥΠΑΡΞΗ.

*COGITO ERGO SUM*

ΑΝΤΙΝΟΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2002, 19:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς δεν είμαι απόλυτος, απλά διατυπώνω την προσωπική μου άποψη...
Αλλά επειδή είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος στο εφυιολόγημα (όπως το χαρακτήρισα), ίσως γι'αυτό να φάνηκα απόλυτος. Ζητώ συγγνώμη αν "παραφέρθηκα"...
Επι της ουσίας τώρα φίλε Αντίνοε.
Θα ήθελα να μου αναφέρεις καταρχάς, ποιοί είναι αυτοί οι "μεγάλοι" φιλόσοφοι που αποδέχτηκαν την άποψη του φίλου Ντε Κάρτ (θού Κύριε φυλακή το στόματί μου )
'Οσο το τι ακριβώς απέδειξε ο Καρτέσιος, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου τις οποίες θα σας παραθέσω αργότερα...
Το βέβαιο πάντως κατα τη δική μου ΟΠΤΙΚΗ πάντα είναι ότι έδειξε με τον καλύτερο τρόπο, ποιός ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μετέχει στους αόρατους κόσμους, τους ΠΑΝΩ και ΠΕΡΑ απο τον φυσικό κόσμο μας....

Θα ήθελα πολύ να φιλοσοφίσουμε παρέουλα φίλε Αντίνοε τη περιβόητη φράση, καθώς και να μάθω τη δική σου άποψη επάνω στο θέμα που εσύ μας έθεσες...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 01:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Theo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο ΚΑΡΤΕΣΙΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΟΡΘΩΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ
ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Η ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ. ΑΡΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΥΠΑΡΞΗ.

Εγώ βλέπω στην "αποδεικτική" ικανότητα του Καρτέσιου την διατύπωση μιας αναγκαίας αλλά όχι και ικανής συνθήκης. Πιο απλά, η διατύπωση αυτή δεν είναι μονοσήμαντη ώστε να μπορεί να χρησιμεύσει σαν στηλοβάτης μιας φιλοσοφίας και μιας ηθικής. Ένας άνθρωπος δεν σκέπτεται μόνο. Μπορεί επίσης να αγαπάει (άρα υπάρχει), να μισεί (άρα υπάρχει) να τρώει (άρα υπάρχει), να φοβάται (άρα υπάρχει), να ξύνεται (άρα υπάρχει)....

Δηλαδή η απάντηση στο τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια είναι δείγμα διάνοιας;;;;

Κατά την άποψή μου, η διατύπωση του Καρτέσιου δείχνει μια υπερτίμηση της υπολογιστικής σκέψης έναντι των άλλων λειτουργιών του ανθρώπου και τίποτα περισσότερο.

Φιλικά, Θοδωρής.

theo_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 09:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Θοδωρή

Δεν είπε κανείς οτι το ρητό "Σκεύτομαι αρα υπάρχω" αναιρεί όλα τα αλλα.
Φυσικά και υπάρχω όταν Αγαπώ,φυσικά και υπάρχω όταν μισώ,φυσικά και υπάρχω όταν πεινάω ακόμη ακόμη και όταν...ξύνομαι!
Όλες οι προαναφερόμενες ενέργειες όμως είναι απόρροια κάποιων εντολών του εγγεφάλου.
Θέλω να πώ δηλαδή οτι Αγαπω τον αλλο γιατι εχω ζησει μαζί του κάποιες καλες στιγμές και πολά πράγματα γύρο μου μου τον/την θυμίζουν, ενώ για τους αντίθετου λόγους μισώ κάποιον. Καταλαβαίνω οτι πεινάω όταν ο εγκέφαλος πάρει σήμα απο τον οργανισμό οτι έχει ανάγκη απο τροφή. Ακόμη και το ξύσημο ειναι εντολή του σώματος προς τον εγκέφαλο οτι ενα ξένο σώμα έχει προσβάλει τον οργανισμό μας.
Όλα αυτά δηλαδή που κατα την γνώμη σου αποτελούν σημάδια υπαρξης δεν είναι τιποτε άλλο απο σκέψεις.
Ενα καλό "λαϊκό" παράδειγμα που μου έρχετε αυτή τη στιγμή ειναι αυτο που θα αναφέρω παρακάτω και που πιστεύω οτι όλοι λίγο πολύ το έχουμε βιώσει.
Πόλες φορές όλοι μας,σαν παιδίά,πέσαμε και χτυπήσαμε. Όταν πηγαμε σε κάποιο μεγαλύτερο να του δείξουμε το χτύπημά μας, αυτός μας είπε "Δεν είναι τίποτα, θα περάσει,μην το ΣΚΕΦΤΕΣΕ!!!"
Μας προέτρεπε δηλαδή να εξαλύψουμε τον πόνο μέσο της σκέψης.
Με λίγα λόγια αν δεν σκεφτόμασταν τον πόνο αυτός δεν θα ΥΠΗΡΧΕ!!!


Για τον φίλο μου τον kelso
Εχω την εντύπωση οτι ο Ζαν-πωλ Σαρτρ στο βιβλίο του "το είναι και το μηδέν" κανει ιδιέτερη μνεία στο "cogito". Eχει πολυ καιρο που το διάβασα γι'αυτο δωσε μου σε παρακαλώ την ευκαιρεία να το κοιτάξω και να το επιβεβαιώσω.

Περιμένω τις απάντησεις σας
Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το θέμα.


*COGITO ERGO SUM*

ΑΝΤΙΝΟΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desdaemona
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 15:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desdaemona  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν υσχυει το "σκεφτομαι αρα υπαρχω" συνεπως θα πρεπει να υσχυει και το "δε σκεφτομαι αρα δεν υπαρχω".

Χμμ, δηλαδη οτι στερειται την ικανοτητα σκεψης δεν υπαρχει?
Τοτε προσεξτε φιλοι μου γιατι η καρεκλα πανω στην οποια καθεστε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, κυνδινευεται να πεσετε!!!

Νομιζω οτι η τοποθετηση του Αντινοου ειναι λαθος με το παραδειγμα που εδωσε (μη το σκεφτεσε θα περασει...), το ρητο δεν λεει "ΤΟ σκεφτομε αρα υπαρΧΕΙ" αλλα "ΕΓΩ σκεφτομαι αρα ΕΓΩ υπαρχω". Διαφορετικα ξεφευγουμε απο το θεμα και παμε στα χωραφια της κβαντικης φυσικης (-ο παρατηρητης επιρεαζει το φαινομενο-, γατα του Schrentiger, κτλ)δεν νομιζω ομως οτι αυτο ειναι το ζητουμενο. Η εκφραση αφορα τον ιδιο τον εαυτο και οχι κατι εξω απο αυτον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2002, 16:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ημουν σχεδόν σίγουρος ότι εκέι ήθελε να καταλήξει ο καλός μου φίλος ο αντι-ΝΟΟΣ, στον ΕΓΚΕΦΑΛΟ και σε όλα τα παρελκόμενά του
Θα περιμένω να μας φέρει και τα κομμάτια του Σάτρτ και στη συνέχεια θα απαντήσω, σε ότι θα μας παραθέσει.
Θα μπορούσα να κάνω όμως και μια αφελή ερώτηση φαντάζομαι.
'Οταν ΔΕΝ σκέφτομαι, θα πεί πως ΔΕΝ υπάρχω κιόλας;;;
Και όταν κάνοντας την ΠΡΑΚΤΙΚΗ του Γιόγκα, φτάνω σε σημεία που ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ στην κυριολεξία ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ακόμα και τότε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ;;;

'Οσο για την πάρα πολύ σωστή τοποθέτηση του φίλοι μου του Τεό (χαίρομαι που μας ξανάρθες φίλε μου) καθώς και της καλής μας Δειδαιμόνας δεν έχω να προσθέσω κάτι, με κάλυψαν ήδη.
Αλλά σε σένα, που ΕΙΔΙΚΑ στο ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ της Αγάπης, το κατατάσεις σε μιά ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ πράξη ή καλύτερα, εντολή, έχω πολλές αντιρρήσεις.
Μα φίλε μου, η λογική (που ειναι το ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ αποτέλεσμα του εγκεφάλου) ΔΕΝ στηρίζεται σε ΣΥΝαισθήματα, αλλά στις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ!!!
Αρα καλέ μου φίλε ΕΙΔΙΚΑ για την ΑΓΑΠΗ ας μην της αποδίδεις τόσο ΠΟΤΑΠΑ & ΧΑΜΗΛΑ κίνητρα.
Ούτε και ο Μέγας Ραβί, ο Ιησούς Χριστός, δίδαξε το ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ , αλλά να τους αγαπάτε όταν σας βολεύει και σας συμφέρει...
Ο ίδιος, ο Ιησούς Χριστός, για το άλλο ΣΥΝαίσθημα του ΜΙΣΟΥΣ μας δίδαξε όταν βρισκόταν επάνω στο Σταυρό: "Αφες αυτοίς, ου γάρ είδασι τι ποιούσι"...
Και πάλι έδωσε ένα χτύπημα στη ΛΟΓΙΚΗ και στον ΕΓΚΕΦΑΛΟ που ΜΟΝΟ αυτήν δέχεται ως λειτουργό του!!!
Περιμένω λοιπόν τις αποδείξεις για την ορθότητα του εφυιολογήματος του Καρτέσιου, έστω και μέσω του Σάτρτ... μια και απο εσένα ακόμα δεν άκουσα την άποψή σου για το ΑΝ ειναι ή όχι σωστό αξίωμα....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΤΙΝΟΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2002, 05:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΤΙΝΟΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την φίλη disdaemona,

Πολύ ωραία το έθεσε αλλά νομίζω οτι αναφερόμαστε σε εμψυχα αντικείμενα γιατι αν με αυτή λογική υπάρχει μόνο οτι βλέπουμε, οτι αγκιζουμε, μυρίζουμε, ακούμε και γευόμαστε τοτε δεν θα έπρεπε να υπαρχουν πολλά πραγματα γιατι μην μου πεις οτι εχεις δει πολες φορές τα μικροβια που αναπνέουμε κάθε μέρα ή μήπως τα εχεις μυρίσει.

Για τον φίλο kelso,

Πρώτα πρώτα ήθελα να τονίσω οτι με έχετε βάλει στην γωνία και χτυπάτε όλοι μαζι.
Δεν είπα ποτε οτι είμαι υποστηρικτής της ιδεας αυτής. Διαβάζοντας ένα βιβλιο με τίτλο "ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ τα βασικά ζητήματα" εφτασα και σε αυτο το κεφάλαιο. Ειναι ένα κεφάλαιο αρκετά εως πολύ ενδιαφέρον. Πρέπει όμως να τονίσω οτι είμαστε όλοι σε λαθως δρόμο. Όταν ο Καρτέσιος διατύπωνε αυτή την θεωρία το έκανε για να αποδείξει στους σκεπτικιστές οτι δεν είμαστε ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΣΕ ΔΟΧΕΙΑ οπως οι δευτεροι υποστιρίζανε.
Με λιγα λόγια...
Οι σκεπτικιστές ειχαν μια ακρέα εκδοχή για τον εξωτερικό κόσμο. Υποστιρίζανε οτι όλοι είμαστε εγκέφαλοι κλέισμένοι σε δοχεια γεμάτα με χημικές ουσίες. Ενας σατανικός επιστήμονας εχει συνδέσει το μυαλό μας με καλώδια με τέτοιο τρόπο ωστε να έχουμε την ψευδαίσθηση της αισθητηριακής εμπειρίας. Δηλαδή ο επιστήμονας έχει κατασκευάσει κάτι σαν μηχανή εμπειριών. Μπορέι να κάνουμε δίαφορα πράγματα αλλα στην πραγματικότητα ειναι ο έπιστήμονας που ενεργοποιει κάποια νέυρα του εγκεφάλου ωστε να έχουμε την ψευδάισθηση οτι το κάνουμε.
Αυτό που έθεσε ο Καρτέσιος σε αυτό το επιχείρημα των σκεπτικιστών ηταν οτι "ακόμη και αν όλες μου οι εμπιρίες προέρχοντε απο κάτι που με παραπλανούσε σκόπιμα, το ίδιο το γεγονός της παραπλάνησής μου θα φανέρωνε κάτι σίγουρο. Θά αποδείκνυε οτι υπάρχω αφου αν δεν υπήρχα δεν θα υπήρχε τίποτα που να μπορεί να παραπλανίσει ο σατανικός επιστήμονας." Αυτό το επιχείρημα είναι γνωστό ως cogito και απλά πειρε το όνομά του απο τη λατινική φράση "cogito ergo sum" δηλαδή "σκέπτομαι αρα υπάρχω".
Υπάρχει βεβαια ο αντιλογος που λεει οτι ακομα και αν αποδεχτούμε οτι εφόσον σκεφτομαι άποδεικνύεται οτι υπάρχω αυτο δεν λεει τιποτα για το τι είμαι,περα απο ένα σκεπτόμενο πράγμα.
Εδώ έρχετε ο A.J.Ayer να αλλάξη την λεξη "σκεφτομε" με το "υπάρχουν σκέψεις". Ετσι έκανε την παραδοχή οτι για να "υπάρχουν σκέψεις" πρέπει να υπάρχει και κάποιος που σκεφτεται.
Ας το ξαναδούμε λοιπόν ποιο ψυχραιμα το θέμα.
Επίσης θέλω να τονίσω (οχι για κανένα άλλο λόγο αλλα επειδή ενιωσα πολυ ασχημα)οτι το θέμα δεν το έθεσα ουτε για να κάνω τον έξυπνο σε κανενα ουτε και για να αποδείξω κατι. Δεν ειμαι ο μεγάς διδάσκαλος για να μπορω να απαντήσω σε όλα.Ηταν θέμα καθαρά συζήρησης και ανταλλαγής αποψεων. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πειρατε όλοι τοσο προσωπικά. Και στο κάτω κατω ναι μπορεί και να με εκφράζει εκτώς αν εσεις πιστεύετε οτι ειμαστε εγκεφαλοι σε δοχεια!!
φιλικά

*COGITO ERGO SUM*

ΑΝΤΙΝΟΟΣ

Edited by - ΑΝΤΙΝΟΟΣ on 26/05/2002 05:04:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2002, 11:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά.

Αντίνοε, δεν νομίζω ότι σε έβαλε κανείς στην.... γωνιά . Από ότι βλέπω απλώς έχουν βάλει στην γωνιά τον θεοποιημένο θετικισμό και μάλλον πήρε... η μπάλα κατά λάθος και εσένα.

Νομίζω όμως ότι αυτός ο διάλογος λειτούργησε υπέρ σου. Με τόσες σκέψεις και προβληματισμούς που έθεσαν για να σε πείσουν έδειξαν, οι συνομιλητές σου, ότι πραγματικά... υπάρχουν.

Ειρήνη σε όλους

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rosarium
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2002, 20:57:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosarium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αντίνοε,πιστεύω ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα αυτό που έθεσες,που μπορούμε να το προεκτείνουμε...

Καταρχήν αν πάρουμε απλά αυτή την φράση,παρατηρούμε ότι την ύπαρξη δεν την συνδέει με την υλική υπόσταση,δηλ.ότι βλέπω υπάρχει,αλλά με την σκέψη..
Γι αυτό και θεωρείται,πως ο δυαδισμός πνεύματος-ύλης αναπτύχθηκε από τον Καρτέσιο.Σκεπτόμενη λοιπόν,θα πω,γιατί να μην θεωρηθεί αυτή η φράση ότι υποδηλώνει το αντίθετο απ' αυτό που φαίνεται.Ότι η νόηση και η επίγνωσή της είναι τα αληθινά υποστρώματα της ύπαρξης..Άρα,το ερώτημα είναι,τί είναι νόηση;

Aς σκεφτούμε επίσης,ότι ο άνθρωπος δεν οριοθετείται,αλλά..βαίνει από ένα μέρος του εαυτού του,που δεν το στοχάζεται,μέσα σ' ένα cogito,στην νοητική πράξη που μ' αυτήν το συλλαμβάνει.

Θα μπορούσα να πω,ότι ο άνθρωπος είναι μόνο αυτό που σκέφτεται;Είναι μήπως αυτό που αισθάνεται;

Για μένα το cogito είναι η αφετηρία να τεθούν ερωτήματα κι όχι μόνο απαντήσεις..Ποιός είναι ο δεσμός ανάμεσα στο είναι και στο σκέπτομαι;Πώς είναι δυνατόν αυτό που σκέφτεται κάποιος,να έχει πίσω του την μη σκέψη (ασυνείδητο,υποσυνείδητο όπως θέλει
κάποιος ας το πει) και ποια η σχέση του σκεπτόμενου με το "άσκεπτο";Και πώς εγώ που σκέπτομαι κι ακολουθώ την σκέψη μου,τελικά να είμαι αυτό που δεν σκέπτομαι;

rosariumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 15:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με την rosarium στο ότι το cogito είναι η αφετηρία να γίνουν ερωτήσεις τις απαντήσεις των οποίων το cogito να αδυνατεί να απαντήσει μόνο του.

Επίσης συμφωνώ ότι η αγάπη πολύ λίγη σχέση -έως καθόλου- έχει με τη σκέψη. Και επιτρέψτε μου να συμπληρώσω πως είναι ευτύχημα το ότι είναι έτσι τα πράγματα.

Ωστόσο συμφωνώ ότι πρέπει να κρίνουμε τη φράση cogitο ergo sum με βάση το περιεχόμενο μέσα στο οποίο ειπώθηκε. Και σε αυτό συμπεριλαμβάνεται και το ιστορικό πλαίσιο.

Τέλος πιστεύω ότι το βάρος θα πρέπει να ριχτεί στο SUM και όχι στο cogito. Εννοώ ότι αυτό που έχει σημασία είναι το είδος ύπαρξης. Σαφώς και τα φυτά και τα ζώα και τα άψυχα υπάρχουν. Αλλά η ύπαρξη τους είναι διαφορετική από αυτή των ανθρώπων. Πιστεύω ότι ίσως αυτό που να ήθελε να τονίσει ο Καρτέσιος είναι ότι για να υπάρχει πραγματικά ο άνθρωπος δεν αρκεί απλά να συντηρείται εν ζωή. Η ύπαρξή του παίρνει νέο νόημα μέσω της διαδικασίας της σκέψης και της νόησης. Φυσικά όμως, το cogito είναι απλά μια από τις πολλές αναγκαίες συνθήκες της ύπαρξης όπως είπε και ο Theo πιο πάνω. Ίσως αυτό που να μένει σήμερα από το ρητό αυτό, να είναι απλά μια προτροπή για σκέψη.

Γιατί μη μου πείτε ότι γύρω σας δεν βλέπεται άτομα που απλά ζουν με την έννοια του επιζώ και αντίθετα δεν υπάρχουν με την έννοια του βιώνω, μετέχω, κρίνω, αισθάνομαι, κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 16:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την εντύπωση πάντως οτι είναι "Cognito" κι όχι "Cogito".
Δε ξέρω, ίσως να κάνω και λάθοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 17:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω την εντύπωση πάντως οτι είναι "Cognito" κι όχι "Cogito".
Δε ξέρω, ίσως να κάνω και λάθος

Όχι δεν κάνεις εντελώς λάθος φίλε μου
Το cognito είναι μεταγενέστερη μορφή του cogito. Οπότε φαντάζομαι είναι και τα δύο "σωστά".


"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Josef_K.
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 00:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Josef_K.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Josef_K.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas! eimai neo melos kai ayto pou me parakinise sto na eggrafw einai to sugkekrimeno 8ema kai oi apopseis pou parate8hkan ka8ws kai ena allo 8ema sxetiko me to symposio tou platwna pou brhka oles tis apopseis oti te8hkan se la8os bash kai diaskedasa me thn prospa8eia orismenwn na arnh8oun erwtikes dia8eseis pou parousiazontai sto symposio kai pou o sugxronos politismos sunh8izei na onomazei omofulofilia.... loipon oso gia to 8ema tou cogito ergo sum...
apanthsh pros Desdaemona :
grafeis oti an isxuei to "skeftomai ara yparxw" prepei na shmainei oti isxuei kai to "skeftomai ara den uparxw". Auto einai la8os giati toulaxiston gia na les "den skeftomai ara den uparxw" prepei prwta na uparxeis! Allwste o Antinoos pou diabase to "Einai kai to Mhden" 8a epibebaiwsei oti h arnhsh ka8ista thn upar3h... Twra oso gia thn agaph kai ta sunais8hmata....asfalws kai ta sunais8hmata apaitoun skepsh...aplws emeis ta 8ewroume aytonohta. Me mia leksh: to skeftomai ara yparxw shmainei thn ikanothta ths suneidhshs kati pou mono o an8rwpos exei,dhladh h uparksh einai "pronomio' tou an8rowpou ta upoloipa aplws "einai" kai uparxoun mesw tou an8rwpou.

sygnwmh gia ta greek-english! (den eimai eksoikoiwmenos sto na grafw me ellhnikous xarakthres sto pv....)

Josef_K.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy