ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 00:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ?
ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΠΑΛΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ? ΜΕ ΝΟΥ ΛΟΓΙΚΗ ΨΥΧΗ ΔΙΑΝΟΙΑ ΓΝΩΣΗ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΣΤΟΧΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ. ΚΙ ΑΝ ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΠΩΣ, ΣΑΝ ΤΙ? ΜΕ ΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ?
ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΡΘΩ, ΞΑΝΑ, ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΕ ΕΡΗΜΟΥΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΗΠΕΙΡΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ. ΝΑ ΑΓΓΙΞΩ ΤΟ ΞΕΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ.
ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΑ ΑΔΡΑΞΩ ΤΗΝ ΜΥΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΗΣΗ.
ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗ ΨΥΧΗ ΛΕΥΤΕΡΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΤΗΣ ΩΘΗΣΕΙΣ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 01:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά!
Φίλη μου,θα αναφέρω για αρχή κάτι εξαιρετικό που έχει γραφτεί από ένα μέλος των forums...δυστυχώς δε θυμάμαι ούτε το όνομα αλλά ούτε και το θέμα.Μια φράση σγκλονιστική...
Παρακαλώ λοιπόν όποιον/αν το έγραψε να δώσει το παρόν...

Ο θάνατος θα'ρθει και θα'χει τα μάτια σου.

Οχι δεν φοβάμαι.Τον έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν.Τον απομυθοποίησα.Μπορώ να το κάνω ξανά.Όποτε κι αν έρθει,καλοδεχούμενος είναι...
Δεν γνωρίζω ΑΝ θα ξαναέρθω.Και ακόμα και ΑΝ ξαναέρθω,πολύ πιθανόν να μη θυμάμαι αν υπήρξα ξανά.
Πάντως αν μπορούσα να επιλέξω μορφή,θα διάλεγα τον άνεμο...
Καληνύχτα ή καλημέρα...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"


Edited by - Darkangel_78 on 11/12/2003 01:58:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 02:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι, δε φοβάμαι το θάνατο. Είναι ο δάσκαλος που επισημαίνει τη σπουδαιότητα και αξία της ζωής.
Ούτε θα επιθυμούσα να ξαναέρθω στη Γή. Ήρθα στη Γη για κάποιο λόγο.
Για να επιτελέσω κάποιο σκοπό. Αν δε τα καταφέρω να τον ολοκληρώσω, πριν περάσω στην άχρονη διάσταση ύπαρξης (θάνατος), σημάινει πως, είτε δεν ήμουν έτοιμος, είτε δεν χρησιμοποίησα το χρόνο με σύνεση.
Επειδή ακριβώς δε γνωρίζω πότε θα περάσω στην άλλη διάσταση, φροντίζω κάθε στιγμή ύπαρξής μου σε τούτη τη διάσταση (ζωή), να είναι όσο το δυνατόν καθαρότερη γίνεται, ούτως ώστε να μη κουβαλώ κάποιο βάρος ποτέ μου.
Όταν είσαι ελεύθερος απο βάρη, ταξιδεύεις, οδεύεις καλύτερα.
Πιστεύω πως η ψυχή μου είναι "καθαρή" και είμαι περήφανος γι' αυτό.
Υπερήφανος όχι με υπεροψία αλλά, μάλλον με...χαρά για την κατάσταση του εσώτερου εαυτού μου.
Ο θάνατος δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβάμαι αλλά κάτι που με προσγειώνει στην πραγματικότητα του πραγματικού χρόνου.
Φιλοσοφώντας σε αυτό...μπορεί αντιθέτως να θελήσω να απογειωθώ απο αυτή την αίσθηση, ώστε-όπως προείπα, να κερδίσω το στοίχημα της καθαρότητας του εαυτού μέσα στα (άγνωστα) όρια του θανάτου.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 02:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να παραθεσω κάτι που είχα γραψει και σ' ενα άλλο topic:

Ένας κυκλος ζωης και θανάτου
Τα παντα γεννιουνται, ζουν για να πεθάνουν.

Παραγκωνίσαμε τον θάνατο και τον φοβόμαστε.
Ζωή και θάνατο δε θελουμε να τα βλέπουμε σαν ένα.

Ζουμε με τέτοιο τροπο που θα λεγε κανεις οτι νομίζουμε οτι θα ζουμε για πάντα.

Δε θέλουμε καν να σκεφτόμαστε την ύστατη στιγμη.
Γιατι όμως να φοβόμαστε, αφου είναι σίγουρο οτι θα συμβει και με 100% ποσοστό επιτυχίας!

Ο φόβος του θανάτου είναι ο φόβος του εαυτού μας.
Γιατι ο θάνατος είναι ο ύστατος και απόλυτος καθρεφτης.

Το να πεθανεις ειναι πολύ απλό:
1ον: Εκπνέεις...

Αυτό ήταν!

"Memento Mori"

Σημαίνει "Θυμίσου τον Θάνατο"
Γιατί αν θυμόμαστε οτι θα πεθάνουμε, ίσως τότε θυμηθούμε ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΕΙΣ, πως είναι η ζωή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 02:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ηράκλειτος, δίνοντας τον ορισμό της υγείας είπε : "Νούσος υγείαν εποίησεν". Πιστεύω ότι στη φράση αυτή μπορούμε κάλλιστα να αντικαταστήσουμε τη νόσο με το θάνατο και την υγεία με τη ζωή. Συμφωνώ απόλυτα με το Γρηγόρη που είπε ότι :

quote:
Είναι ο δάσκαλος που επισημαίνει τη σπουδαιότητα και αξία της ζωής.

Το να πω ότι δεν νιώθω ένα δέος μπροστά στο μέγα αυτό μυστήριο θα ήταν ψέμμα. Όμως είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων...

Πάντως, προσωπικά, περισσότερο φοβάμαι μια ανιαρή αιωνιότητα παρά το θάνατο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
80 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 03:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλη Αφροδιτη και σε ολους τους φιλους του esoterica!

Θα σου πω και εγω οπως τους αλλους οτι και εγω δεν φοβαμαι τον θανατο!Πιστευω πως ο θανατος ειναι απλουστατα μια καινουργια αρχη,ειναι κατι σαν μια αναζωογονηση ψυχης και σωματος,γενικοτερα ειμαι της γνωμης οτι οχι μονο δεν πρεπει να φοβομαστε τον θανατο αλλα και τιποτα που θα συναντησουμε στον δρομο μας!
Για το εαν γυρναγα πισω στην Γη τι θα ηθελα να ημουν,ειλικρινα αυτο δεν το εχω σκεφτει αλλα πιστευω "αυτος" που θα το εχει σκεφτει σιγουρα θα εχει δικιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 03:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φοβομαστε τον θανατο ή το αγνωστο που ακολουθει τον θανατο?


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 04:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώντας ρητορικά στο ρητορικό ερώτημα του αγαπητού endorama (και όχι άμεσα στον ίδιο),
...
Μα ούτε τη μια κατάσταση ύπαρξης γνωρίζουμε, ούτε την άλλη...
Θα μου πείτε "γι' αυτό φοβόμαστε".
Τελικά όμως δεν είναι κουτό να φοβάμαι κάτι που δε γνωρίζω?
Αν είμαι "καθαρός" ψυχή τε και πνεύματι σε αυτή τη ζωή, τότε τη έχω να φοβηθώ?...
Εαν είμαστε καθαροί σε αυτή τη ζωή, πιστεύετε οτι θα "βρωμιστούμε" στην άλλη?
Αλλά τι είναι "καθαρότητα" και ποιός είναι τελικά καθαρός?
Και ποιός εισάγει αυτές τις παραμέτρους στην εξίσωση Ζωή-Θάνατος?
Ύπάρχει σημείο αναφοράς?
Υπάρχει όριο αντίληψης στην ανθρώπινη ελλογιμότητα?
...
Αυτό είναι ενα θέμα όμως που σηκώνει πολλή συ(ν)ζήτηση

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 11/12/2003 05:01:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 10:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστέυω ότι εκείνο που με φοβίζει αρκετά είναι ο τρόπος θανάτου και όχι τόσο ο Θάνατος... Στο κάτω κάτω όλοι έχουν περάσει και όλοι θα το περάσουμε...
Αν θα επιθυμούσα να ξανάρθω; ναι αλλά σε μία άλλη εποχή με συνθήκες όχι βίας και τρόμου που ζούμε τώρα...
Φιλικά...

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 14:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΩΝ!ΣΚΟΤΕΙΝΕ ΑΓΓΕΛΕ ΜΕ ΦΩΝΑΞΕΣ?
Η ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ ΤΣΕΖΑΡΕ ΠΑΒΕΖΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ.ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ lINK:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1729
ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑΤΑΚΙ...

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΑ 'ΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΄ΧΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ

Ο θάνατος θα ΄ρθει, και θα ΄χει τα μάτια σου-
ο θάνατος που ΄ναι μαζί μας
απ΄το πρωί ως το βράδι, άγρυπνος,
άφωνος σαν παλιά τύψη
ή κάποιο ανόητο πάθος . Τα μάτια σου
θα ΄ναι μιά μάταιη λέξη,
μια πνιγμένη κραυγή, μια σιωπή .
Σαν κι αυτή που κάθε πρωί
βλέπεις, όταν σκύβεις μόνη σου
πάνω απ΄τον καθρέφτη. Ω αγαπημένη ελπίδα,
εκείνη τη μέρα που κι οι δυο θα μάθουμε
πως είσαι ζωή και τίποτα.

Ο θάνατος έχει ένα βλέμμα για όλους.
Ο θάνατος θα ΄ρθει, και θα ΄χει τα μάτια σου.
Θα ΄ναι σα να παρατάς ένα πάθος,
σα να βλέπεις ένα πεθαμένο πρόσωπο
ν΄αναδύεται απ΄τον καθρέφτη,
σα ν΄ακούς χείλια κλειστά να μιλούν .
Θα κατέβουμε στην άβυσσο βουβοί.

ΑΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ?ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΧΙ...
ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ,ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΝΙΚΗΣΑ.
ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Η ΦΙΛΗ iaira,ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΜΕ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑΝΑΤΟ.
ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ,ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ,ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΠΑΛΟ ΦΘΙΝΩΠΟΡΙΝΟ ΑΕΡΑΚΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΠΑΝΤΟΥ,ΣΤΑΜΑΤΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΩ ΕΓΩ....
ΕΥΓΕ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ...


Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 14:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά!
Φίλη μου,θα αναφέρω για αρχή κάτι εξαιρετικό που έχει γραφτεί από ένα μέλος των forums...δυστυχώς δε θυμάμαι ούτε το όνομα αλλά ούτε και το θέμα.Μια φράση σγκλονιστική...
Παρακαλώ λοιπόν όποιον/αν το έγραψε να δώσει το παρόν...

Ο θάνατος θα'ρθει και θα'χει τα μάτια σου.

Οχι δεν φοβάμαι.Τον έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν.Τον απομυθοποίησα.Μπορώ να το κάνω ξανά.Όποτε κι αν έρθει,καλοδεχούμενος είναι...
Δεν γνωρίζω ΑΝ θα ξαναέρθω.Και ακόμα και ΑΝ ξαναέρθω,πολύ πιθανόν να μη θυμάμαι αν υπήρξα ξανά.
Πάντως αν μπορούσα να επιλέξω μορφή,θα διάλεγα τον άνεμο...
Καληνύχτα ή καλημέρα...

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"


Edited by - Darkangel_78 on 11/12/2003 01:58:24


ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΚΑΛΗ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΑΘΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΦΗΣΩ -ΑΝ ΦΥΓΩ ΝΩΡΙΣ- ΠΙΣΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΩ, ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ, ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΧΩ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΣΤΟΡΓΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΣΙΑ. ΑΛΛΑ ΣΑΦΩΣ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ -ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ-.
ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΑ ΑΡΧΗ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 15:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη μου Αφροδιτη,
Θα ημουν ανειλικρινης αν ισχυριζομουν οτι δε φοβαμαι το θανατο. Η αληθεια ειναι οτι τον τρεμω..Τρεμω μην τυχον και δεν προλαβω, κι αφησω μισοτελειωμενες υποθεσεις. Τρεμω για τον πονο που θα προκαλεσω σε αυτους που μενουν πισω. Τρεμω για το αγνωστο που επερχεται του θανατου.
Ελπιζω καποια στιγμη να συμφιλιωθω με την ιδεα, οπως οταν ημουν μικρη, που σαν παιδακι εβλεπα μονο το καλο στον κοσμο, και πιστευα ακραδαντα πως κι ο "αλλος κοσμος" θα μου φερθει το ιδιο ευγενικα. Τωρα πια η ενοχη για το μηλο που δαγκωσα (καφασια ολοκληρα...!) γεννα το φοβο για το αγνωστο..
Οσο για μια επομενη ζωη πανω σε αυτον τον πλανητη...ειναι πραγματι μια πολυ ομορφη (και παρηγορη) ιδεα. Αλλα οπως ειπε και η φιλη Darkangel.... σε αυτο το εργο θα παιξω ως Αλεξανδρα μοναχα μια φορα!

ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 15:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι, δε φοβάμαι το θάνατο. Είναι ο δάσκαλος που επισημαίνει τη σπουδαιότητα και αξία της ζωής.
Ούτε θα επιθυμούσα να ξαναέρθω στη Γή. Ήρθα στη Γη για κάποιο λόγο.
Για να επιτελέσω κάποιο σκοπό. Αν δε τα καταφέρω να τον ολοκληρώσω, πριν περάσω στην άχρονη διάσταση ύπαρξης (θάνατος), σημάινει πως, είτε δεν ήμουν έτοιμος, είτε δεν χρησιμοποίησα το χρόνο με σύνεση.
Επειδή ακριβώς δε γνωρίζω πότε θα περάσω στην άλλη διάσταση, φροντίζω κάθε στιγμή ύπαρξής μου σε τούτη τη διάσταση (ζωή), να είναι όσο το δυνατόν καθαρότερη γίνεται, ούτως ώστε να μη κουβαλώ κάποιο βάρος ποτέ μου.
Όταν είσαι ελεύθερος απο βάρη, ταξιδεύεις, οδεύεις καλύτερα.
Πιστεύω πως η ψυχή μου είναι "καθαρή" και είμαι περήφανος γι' αυτό.
Υπερήφανος όχι με υπεροψία αλλά, μάλλον με...χαρά για την κατάσταση του εσώτερου εαυτού μου.
Ο θάνατος δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβάμαι αλλά κάτι που με προσγειώνει στην πραγματικότητα του πραγματικού χρόνου.
Φιλοσοφώντας σε αυτό...μπορεί αντιθέτως να θελήσω να απογειωθώ απο αυτή την αίσθηση, ώστε-όπως προείπα, να κερδίσω το στοίχημα της καθαρότητας του εαυτού μέσα στα (άγνωστα) όρια του θανάτου.

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you


ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. ΑΣ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΓΗ ΜΑΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΟΜΕΝΕΙ, ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΠΛΑΤΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ. ΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΒΑΘΥΤΑΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΧΘΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΜΑΣ. Η ΖΩΗ ΕΔΩ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΙ Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΕΔΡΑΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ.
ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 15:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα να παραθεσω κάτι που είχα γραψει και σ' ενα άλλο topic:

Ένας κυκλος ζωης και θανάτου
Τα παντα γεννιουνται, ζουν για να πεθάνουν.

Παραγκωνίσαμε τον θάνατο και τον φοβόμαστε.
Ζωή και θάνατο δε θελουμε να τα βλέπουμε σαν ένα.

Ζουμε με τέτοιο τροπο που θα λεγε κανεις οτι νομίζουμε οτι θα ζουμε για πάντα.

Δε θέλουμε καν να σκεφτόμαστε την ύστατη στιγμη.
Γιατι όμως να φοβόμαστε, αφου είναι σίγουρο οτι θα συμβει και με 100% ποσοστό επιτυχίας!

Ο φόβος του θανάτου είναι ο φόβος του εαυτού μας.
Γιατι ο θάνατος είναι ο ύστατος και απόλυτος καθρεφτης.

Το να πεθανεις ειναι πολύ απλό:
1ον: Εκπνέεις...

Αυτό ήταν!

"Memento Mori"

Σημαίνει "Θυμίσου τον Θάνατο"
Γιατί αν θυμόμαστε οτι θα πεθάνουμε, ίσως τότε θυμηθούμε ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΕΙΣ, πως είναι η ζωή.




ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, [ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΕΙΣ, ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ], ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΤΕΛΕΙΟ. ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΡΑΞΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ.
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΑ, ΘΡΗΝΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ, ΠΟΝΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ, ΚΑΙ ΣΚΟΡΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΣΕ ΣΥΓΧΙΣΗ ΙΔΑΝΙΚΩΝ, ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ... ΡΑΓΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΡΙΣΚΕΨΙΑ, ΤΙΣ ΕΠΙΠΟΛΑΙΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΡΗΧΟΤΗΤΑ.
ΚΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΟΣΗ ΔΑ ΑΝΑΣΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 16:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστέυω ότι εκείνο που με φοβίζει αρκετά είναι ο τρόπος θανάτου και όχι τόσο ο Θάνατος... Στο κάτω κάτω όλοι έχουν περάσει και όλοι θα το περάσουμε...
Αν θα επιθυμούσα να ξανάρθω; ναι αλλά σε μία άλλη εποχή με συνθήκες όχι βίας και τρόμου που ζούμε τώρα...
Φιλικά...

...να είσαι καλός... ο κάθε άνθρωπος που συναντάς δίνει τη δική του σκληρή μάχη...


ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΣ. ΚΥΝΙΚΟΤΗΤΑ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΣΤΕΝΑ. ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΣΧΕΙ ΚΑΛΟΣΥΝΗΣ. ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑΣ ΟΠΟΥ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.
ΟΝΕΙΡΑ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 16:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλη μου Αφροδιτη,
Θα ημουν ανειλικρινης αν ισχυριζομουν οτι δε φοβαμαι το θανατο. Η αληθεια ειναι οτι τον τρεμω..Τρεμω μην τυχον και δεν προλαβω, κι αφησω μισοτελειωμενες υποθεσεις. Τρεμω για τον πονο που θα προκαλεσω σε αυτους που μενουν πισω. Τρεμω για το αγνωστο που επερχεται του θανατου.
Ελπιζω καποια στιγμη να συμφιλιωθω με την ιδεα, οπως οταν ημουν μικρη, που σαν παιδακι εβλεπα μονο το καλο στον κοσμο, και πιστευα ακραδαντα πως κι ο "αλλος κοσμος" θα μου φερθει το ιδιο ευγενικα. Τωρα πια η ενοχη για το μηλο που δαγκωσα (καφασια ολοκληρα...!) γεννα το φοβο για το αγνωστο..
Οσο για μια επομενη ζωη πανω σε αυτον τον πλανητη...ειναι πραγματι μια πολυ ομορφη (και παρηγορη) ιδεα. Αλλα οπως ειπε και η φιλη Darkangel.... σε αυτο το εργο θα παιξω ως Αλεξανδρα μοναχα μια φορα!

ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ



ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΣ... ΕΓΩ ΤΡΕΜΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΑΦΗΣΩ. ΚΙ ΟΣΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ. ΟΣΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ... ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΩΡΙΜΑΖΩ, ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΗ ΘΕΛΗΣΗΣ ΑΝΤΟΧΗ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΙ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΔΥΝΑΤΑ. ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΑΙΣΘΗΤΑ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 16:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΣΧΕΙ ΚΑΛΟΣΥΝΗΣ. ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑΣ ΟΠΟΥ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.
ΟΝΕΙΡΑ...



Τουτος ειναι ο κοσμος που θα τα γεννησει ολα αυτα...
δεν αργει...θα ξημερωσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 16:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι....ειχε ερθει και ειχε τα ματια του...σηκωσα τα ματια να δω τον παντοκρατωρα και με κοιταξε κι αυτος....μαυρα εντονα και διαπεραστικα ματια με κοιταζαν απο τοσο ψηλα...
ημουν στο ναο του..
λενε πως αν ειναι να ερθει σου φανερωνεται απο πριν...
τελικα τον γνωρισα ...σαν Περσεφονη ετρεχα κοντα του αφου μακρυα του ηταν ο χρονος ατελειωτος...
μα καποτε βγηκα απο τη δυνη εκεινη που με δονουσε νεκρικα...
μιαν αναμνηση του Αδη ως.. να ξανασμιξουμε...για παντα.

Περασαν τα χρονια,
ξερω δεν θα ξαναζησω εδω μαζι "σας"...
τελευταια τουτη η ζωη σε σαρκιο,μα ειναι μεγαλειωδες το ανταμωμα καθε φορα..
η αναμνηση Του απαλυνει το αβεβαιο του αυριο
που φανερωθηκε στο πριν μου...

Ειχε τα ματια του...
αυτο με μπερδεψε...
αυτο με πηρε....
κι με αυτο με εριξε παλι εδω...
στον φαινομενικο παραδεισο...

μια υπογραφη λεει[ αν δεις τη σκια σου να φευγει μην γυρισεις...]
..δειλια ;..
..."ελλειψη" περιεργειας; ..
..γνωση;..
ειτε κοιταξεις /ειτε οχι
δεν αλλαζει κατι ,
σαν ερθει η ωρα θα βαδισεις μαζι του...
στο πυρινο τουνελ...


απο εκει επεστρεψα τουτη την υστατη φορα μου...στο εδω "σας"
...ματαια να φωναζω...


φως!

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/12/2003 16:31:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 18:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ναι....ειχε ερθει και ειχε τα ματια του...σηκωσα τα ματια να δω τον παντοκρατωρα και με κοιταξε κι αυτος....μαυρα εντονα και διαπεραστικα ματια με κοιταζαν απο τοσο ψηλα...
ημουν στο ναο του..
λενε πως αν ειναι να ερθει σου φανερωνεται απο πριν...
τελικα τον γνωρισα ...σαν Περσεφονη ετρεχα κοντα του αφου μακρυα του ηταν ο χρονος ατελειωτος...
μα καποτε βγηκα απο τη δυνη εκεινη που με δονουσε νεκρικα...
μιαν αναμνηση του Αδη ως.. να ξανασμιξουμε...για παντα.

Περασαν τα χρονια,
ξερω δεν θα ξαναζησω εδω μαζι "σας"...
τελευταια τουτη η ζωη σε σαρκιο,μα ειναι μεγαλειωδες το ανταμωμα καθε φορα..
η αναμνηση Του απαλυνει το αβεβαιο του αυριο
που φανερωθηκε στο πριν μου...

Ειχε τα ματια του...
αυτο με μπερδεψε...
αυτο με πηρε....
κι με αυτο με εριξε παλι εδω...
στον φαινομενικο παραδεισο...

μια υπογραφη λεει[ αν δεις τη σκια σου να φευγει μην γυρισεις...]
..δειλια ;..
..."ελλειψη" περιεργειας; ..
..γνωση;..
ειτε κοιταξεις /ειτε οχι
δεν αλλαζει κατι ,
σαν ερθει η ωρα θα βαδισεις μαζι του...
στο πυρινο τουνελ...


απο εκει επεστρεψα τουτη την υστατη φορα μου...στο εδω "σας"
...ματαια να φωναζω...


φως!

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/12/2003 16:31:32


ΚΙ ΟΛΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ,
ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΥΜΑ Η ΒΡΟΧΗ,
ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΨΥΧΙΚΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ,
ΜΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΤΩ, ΣΕ ΕΝΑ ΛΙΜΝΑΖΟΝΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟ
ΨΑΧΝΩ ΔΙΕΞΟΔΟ
ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΠΙΑ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΕΙΣ,
Η ΑΠΡΟΣΕΧΤΑ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΕΣ.
ΚΙ ΟΛΟ ΖΗΤΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΧΑΡΑ.
ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΠΕΖΟ.
ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑΤΑ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 19:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φόβος για το θάνατο...........
Για κάτι τόσο απότομο, τόσο μυστήριο, τόσο λυτρωτικό, τοσο..............
Θα έλεγα πως(αν και ταυτόχρονα ελπίζω και πιστεύω στη μεταθανάτια ζωή), πως τον φοβάμαι. Προσπάθησα και προσπαθώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα του θανάτου, σκέφτομαι καθημερινά τον λόγο για τον οποίο βρισκόμαστε στη ζωή, ελπίζω και πιστεύω στο μετα, μα η αμφιβολία, η αγωνία παραμένει. Α γωνία και αμφιβολία όχι μόνο για το δικό μου θάνατο, μα και για το θάνατο ανθρώπων που αγαπώ και όχι μόνο.....
Αν θα ήθελα να ξαναέρθω στον κόσμο ξανά; Ίσως, στο ΜΕΤΑ να είμαστε ελεύθεροι από συναισθήματα, απορίες, ανάγκες και να μην χρειαζόμαστε ΤΙΠΟΤΑ. Ίσως και να χρειαζόμαστε τα ΠΑΝΤΑ.
Τελειώνοντας, θα ήθελα να πω ένα παλιό σκανδιναβικό απόφθεγμα:

"ΤΡΕΞΕ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΠΡΙΝ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ".

ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ, ΟΤΑΝ Σ' ΑΓΑΠΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ..........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 19:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 20:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......





ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΛΥΣΗ.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΛΕΧΘΕΙ, Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΤΗΚΕ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 14:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......





ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΛΥΣΗ.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΛΕΧΘΕΙ, Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΤΗΚΕ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].



ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟ.
ΑΝ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ ΙΣΩΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ....ΟΠΟΙΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΕΙ.
ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ...
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,MASVIDAL.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2003, 00:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΤΑΣΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ.ΟΧΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΥ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΞΑΝΑ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ Η ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΖΩΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φαιά Πεμπτουσία
Νέο Μέλος


31 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 00:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φαιά Πεμπτουσία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Φαίη εδώ
Δε ξέρω τι είναι ο θάνατος.
Αυτό που φοαβάμαι είναι αν κάποτε θα πάψω να είμαι δημιουργική
Μπορεί στην κατάσταση τοπυ θανάτου να υπάρχει κάτι δημιουργικό που μας διαφεύγει
Φοβάμαι λοιπόν την έλλειψη δημιουργικότητας
Αν δεν υπάρχει δημιουργία δεν υπάρχει ζωή όπβως την ξέρουμε
Αν υπάρχει θάνατος μπορεί να μου δείξει πως θα μπορούσε να γινει δημιουργικός
Μη ψυχοπλακωνεστε
Δε ξέρω το θάνατο, ξέρψω τη ζωή
Γι αυτή μιλάω
Ο θάνατος θα έρθει κάποτε...αυτο ειναι σιγουρομέχρι τότε ζω και δημιουργώ
χαιρετώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 01:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο θάνατος είναι ο μεγαλύτερος και καθοριστικότερος φόβος του ανθρώπου. Είναι το σημείο στο οποίο τερματίζεται η ζωή, τουλάχιστον με την μορφή που την γνωρίζουμε και που σύμφωνα με αυτούς που αποδέχονται την ύπαρξη της ψυχής, η στιγμή που αποχωρίζεται αυτή από το φυσικό σώμα. Στην αρχαιότητα όπως και για όλα τα πράγματα οι άνθρωποι είχαν προσδώσει θεϊκή μορφή στην έννοια του θανάτου. Σαν θεότητα λοιπόν ο Θάνατος ήταν δίδυμος αδελφός του Ύπνου. Και πως αλλιώς θα ήταν αφού και εμείς σήμερα θεωρούμε τον ύπνο σαν ένα μικρό θάνατο. Γιατί κατά την διάρκεια του ύπνου δεν αισθανόμαστε και δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται. Στον Ησίοδο ο Θάνατος είναι γιος της Νύχτας και του Ερέβους και έχει αδέλφια τον Μόρο, τον Κήρα, τον Ύπνο και τα Όνειρα. Ο Θάνατος και ο Ύπνος είναι «δεινοί θεοί» που κατοικούν στον σκοτεινό Τάρταρο και ποτέ δεν τους φωτίζει ο ήλιος ούτε όταν ανεβαίνει ούτε όταν κατεβαίνει. Αλλά ενώ ο Ύπνος ταξιδεύει ειρηνικά πάνω στην θάλασσα και στην γη και είναι ευχάριστος στους ανθρώπους, ο Θάνατος αντίθετα έχει σκληρή, σιδερένια καρδιά και μισείται από τους ανθρώπους και τους αθανάτους ακόμη. Βλέπουμε λοιπόν ότι ο τρόμος και το άγνωστο το οποίο ανέκαθεν εξέφραζε ο θάνατος για τους ανθρώπους πέρασε και στον τρόπο που τον θεοποίησαν και πώς να μην γινόταν έτσι.

Η αδυναμία του ανθρώπου να εξηγήσει και να δεχτεί με την λογική την έννοια του θανάτου, δημιούργησε και τα πρώτα υπαρξιακά του ερωτήματα. Γιατί πεθαίνουμε; Πως είναι δυνατόν αυτό που είμαι και σκέφτομαι να χάνεται έτσι ξαφνικά; Πως είναι η στιγμή αυτή; Και αν υπάρχει κάτι μετά είναι καλύτερο ή χειρότερο; Πάνω σε αυτές τις υπαρξιακές αναζητήσεις στηρίχτηκαν και οι περισσότερες θρησκείες και με τον φόβο του θανάτου και της μεταθανάτιας τιμωρίας ή επιβράβευσης για τις πράξεις του καθένα από εμάς, επιβίωσαν μέσα στους αιώνες τα εκάστοτε ιερατεία και επέβαλαν την εξουσία τους. Που είναι η αλήθεια όμως και που είναι το ψέμα; Και ποια τελικά είναι η επίδραση που μπορεί να έχει στην ζωή του ανθρώπου η αποδοχή ή μη της έννοιας του θανάτου;

Από συζητήσεις που έχουν ανοιχτεί κατά καιρούς σε διάφορα περιβάλλοντα συνομιλητών, η συνηθέστερη αντίδραση όταν κάποιος αναφέρεται στον θάνατο, είναι οι άλλοι να τον αποπαίρνουν και να του ζητούν να αλλάξει συζήτηση. Φαίνεται πως οι άνθρωποι αποφεύγοντας να συζητούν γι αυτόν είναι σαν να τον ξορκίζουν. Νομίζουν ότι αν δεν μιλάνε γι αυτόν τον διώχνουν μακριά. Πάντα θέλουν να πιστεύουν ότι ο θάνατος είναι μακριά από αυτούς μα αυτή είναι η μεγαλύτερη πλάνη του ανθρώπου. Ο θάνατος είναι πάντα κοντά και μπορεί να προέλθει από χίλιες δυο αιτίες. Δεν είναι πάντα φυσικός και αναμενόμενος. Δυστυχώς οι περισσότεροι θάνατοι μόνο αναμενόμενοι δεν είναι.

Πιστεύω ότι όλοι σε στιγμές που είμαστε με τον εαυτό μας, σε στιγμές περισυλλογής, έχουμε φέρει στο μυαλό μας την στιγμή αυτή. Ειδικά όταν έρχονται στιγμές που αναλογιζόμαστε την ταχύτητα με την οποία κυλάει ο χρόνος, τις στιγμές που βλέπουμε αυτά που είναι πίσω μας και έχουμε την αίσθηση ότι ήταν μόνο μια στιγμή, εκείνες τις στιγμές αναπόφευκτα σκεφτόμαστε και την ύστατη στιγμή μας. Τότε τους περισσότερους μας διαπερνά ένα ψύχος και μια θλίψη βαθύτατη γιατί αντιλαμβανόμαστε ότι είτε μας αρέσει είτε όχι θα έρθει η στιγμή που θα αντιμετωπίσουμε το τέλος μας. Οι στιγμές αυτές είναι καθοριστικές για την ζωή του κάθε ανθρώπου γιατί τον αναγκάζουν να σκεφτεί πολλά πράγματα. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο θάνατος είναι ο μεγαλύτερος δάσκαλος, γιατί στην σκέψη του αρχίζουμε και σκεφτόμαστε σοβαρά την πορεία της ζωής μας.

Όλοι οι άνθρωποι περνάμε από διάφορα στάδια. Αυτό είναι απαραίτητο για να αποκτήσουμε διάφορες εμπειρίες και πείρα απέναντι στα προβλήματα και τις καταστάσεις της ζωής. Από εκεί και μετά ανάλογα με την πνευματική ωριμότητα αλλά και ετοιμότητα του καθενός μας έρχεται η στιγμή που νοιώθουμε την ανάγκη να ακολουθήσουμε την φωνή της ψυχής μας. Να αναζητήσουμε τον πραγματικό σκοπό και προορισμό της υπάρξεώς μας. Η σκέψη του θανάτου λοιπόν μπορεί να είναι τόσο καταλυτική στο τι πορεία θα ακολουθήσουμε, που μπορεί να μας βάλει σε καινούριες ατραπούς.

Ο θάνατος είναι αυτός που μπορεί να μας βάλει να σκεφτούμε πολύ σοβαρά περί του προορισμού μας και του σκοπού μας στην ζωή. Το να συμφιλιωθούμε με τον θάνατο πιστεύω ότι μπορεί να μας κάνει να ζήσουμε πιο δημιουργικά και απόλυτα την ζωή μας. Το να πολεμήσουμε τον φόβο που έχουμε γι αυτόν θα μας απελευθερώσει και θα μας αναπαύσει ψυχικά. Πως όμως γίνεται αυτό; Οι περισσότεροι άνθρωποι επηρεασμένοι από την κατήχηση της επικρατούσας θρησκείας δέχονται την ύπαρξη της ψυχής. Την αθανασία της. Κάποιοι και την προύπαρξή της. Από την στιγμή που ισχύει αυτό όμως, λογικά οι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να φοβούνται τόσο πολύ τον θάνατο. Τότε γιατί τον φοβούνται; Γιατί μέσα τους υπάρχει η αμφιβολία. Δεν είναι σίγουροι αν πράγματι συμβαίνει αυτό. Και όλοι μέσα μας σκεφτόμαστε κάποια στιγμή. Κι αν δεν είναι έτσι; Γιατί να χαθώ; Γιατί να μην ζω πια;

Εκεί είναι που χρειαζόμαστε την εσωτερική εκπαίδευση. Η ενασχόλησή μας με την εσωτερική αναζήτηση θα μας δώσει τις πληροφορίες και την γνώση που χρειαζόμαστε. Και για να είμαστε ακριβείς δεν θα μας δώσει γνώση αλλά θα μας βοηθήσει να θυμηθούμε την προέλευσή μας και την αποστολή μας και θα καταλάβουμε ότι στην ουσία δεν υπάρχει θάνατος, αλλά απλά ένα πέρασμα από μια κατάσταση σε μια άλλη.

Βέβαια ο θάνατος μπορεί να υφίσταται και με άλλη έννοια. Εκτός από τον φυσικό θάνατο πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλες μορφές θανάτου. Υπάρχουν μορφές θανάτου που τις επιτρέπουμε να συμβούν στον εαυτό μας και μερικές φορές αυτές οι μορφές ίσως να είναι πολύ χειρότερες και από τον φυσικό θάνατο. Κάποτε σε μια ομιλία είχα ακούσει κάτι πολύ σωστό αλλά και τόσο δυσάρεστο όταν το συνειδητοποιείς. «Οι περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουμε στα 25 και μας θάβουν στα 80». Πόση αλήθεια κρύβει αυτή η φράση, αν σκεφτούμε τι ζωή μπορεί να διάγει ένας άνθρωπος όταν από πολύ νωρίς μέσα του πεθάνουν τα συναισθήματα, η ελευθερία σκέψης, η συνείδηση, αν σκοτώσει την ψυχή του και το πνεύμα του. Και πάλι όμως για να μην συμβεί αυτό ο μόνος δρόμος είναι η εσωτερική καλλιέργεια και αναζήτηση. Μόνο έτσι θα μείνει για πάντα ζωντανός και θα αντιμετωπίσει και την στιγμή του φυσικού του θανάτου με αξιοπρέπεια και γαλήνη γιατί θα γνωρίζει τον προορισμό του και θα αποδεχτεί το κλείσιμο αυτού του κύκλου.
Φιλικά...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2003, 01:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ωωω θεοι...
ο ανθρωπος νιωθει,σκεφτεται,δρα αντιδρα
μα στην πραγματικοτητα κοιμαται...
νομιζει οτι πρατει,νομιζει οτι σκεφεται,νομιζει
οτι διαλεγει...

μα δεν κανει τιποτα...
σκεφτεται σαν ρομποτ
πρατει σαν ρομποτ
αγαπαει σαν ρομποτ
πεθαινει σαν ρομποτ...

αλλοτε φιλοσοφει,γραφει ποιηματα
φτιαχνει θεωρειες...
μα συνεχιζει ακαθεκτα να
κοιμαται...

σαν να μην γεννηθηκε ποτε του...
και φοβαται να πεθανει...
γιατι κατα βαθος ξερει οτι
τα ρομποτ οταν χαλανε
πανε για ανταλακτικα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 21:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο θάνατος είναι ο μεγαλύτερος και καθοριστικότερος φόβος του ανθρώπου. Είναι το σημείο στο οποίο τερματίζεται η ζωή, τουλάχιστον με την μορφή που την γνωρίζουμε και που σύμφωνα με αυτούς που αποδέχονται την ύπαρξη της ψυχής, η στιγμή που αποχωρίζεται αυτή από το φυσικό σώμα. Στην αρχαιότητα όπως και για όλα τα πράγματα οι άνθρωποι είχαν προσδώσει θεϊκή μορφή στην έννοια του θανάτου. Σαν θεότητα λοιπόν ο Θάνατος ήταν δίδυμος αδελφός του Ύπνου. Και πως αλλιώς θα ήταν αφού και εμείς σήμερα θεωρούμε τον ύπνο σαν ένα μικρό θάνατο. Γιατί κατά την διάρκεια του ύπνου δεν αισθανόμαστε και δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται. Στον Ησίοδο ο Θάνατος είναι γιος της Νύχτας και του Ερέβους και έχει αδέλφια τον Μόρο, τον Κήρα, τον Ύπνο και τα Όνειρα. Ο Θάνατος και ο Ύπνος είναι «δεινοί θεοί» που κατοικούν στον σκοτεινό Τάρταρο και ποτέ δεν τους φωτίζει ο ήλιος ούτε όταν ανεβαίνει ούτε όταν κατεβαίνει. Αλλά ενώ ο Ύπνος ταξιδεύει ειρηνικά πάνω στην θάλασσα και στην γη και είναι ευχάριστος στους ανθρώπους, ο Θάνατος αντίθετα έχει σκληρή, σιδερένια καρδιά και μισείται από τους ανθρώπους και τους αθανάτους ακόμη. Βλέπουμε λοιπόν ότι ο τρόμος και το άγνωστο το οποίο ανέκαθεν εξέφραζε ο θάνατος για τους ανθρώπους πέρασε και στον τρόπο που τον θεοποίησαν και πώς να μην γινόταν έτσι.

Η αδυναμία του ανθρώπου να εξηγήσει και να δεχτεί με την λογική την έννοια του θανάτου, δημιούργησε και τα πρώτα υπαρξιακά του ερωτήματα. Γιατί πεθαίνουμε; Πως είναι δυνατόν αυτό που είμαι και σκέφτομαι να χάνεται έτσι ξαφνικά; Πως είναι η στιγμή αυτή; Και αν υπάρχει κάτι μετά είναι καλύτερο ή χειρότερο; Πάνω σε αυτές τις υπαρξιακές αναζητήσεις στηρίχτηκαν και οι περισσότερες θρησκείες και με τον φόβο του θανάτου και της μεταθανάτιας τιμωρίας ή επιβράβευσης για τις πράξεις του καθένα από εμάς, επιβίωσαν μέσα στους αιώνες τα εκάστοτε ιερατεία και επέβαλαν την εξουσία τους. Που είναι η αλήθεια όμως και που είναι το ψέμα; Και ποια τελικά είναι η επίδραση που μπορεί να έχει στην ζωή του ανθρώπου η αποδοχή ή μη της έννοιας του θανάτου;

Από συζητήσεις που έχουν ανοιχτεί κατά καιρούς σε διάφορα περιβάλλοντα συνομιλητών, η συνηθέστερη αντίδραση όταν κάποιος αναφέρεται στον θάνατο, είναι οι άλλοι να τον αποπαίρνουν και να του ζητούν να αλλάξει συζήτηση. Φαίνεται πως οι άνθρωποι αποφεύγοντας να συζητούν γι αυτόν είναι σαν να τον ξορκίζουν. Νομίζουν ότι αν δεν μιλάνε γι αυτόν τον διώχνουν μακριά. Πάντα θέλουν να πιστεύουν ότι ο θάνατος είναι μακριά από αυτούς μα αυτή είναι η μεγαλύτερη πλάνη του ανθρώπου. Ο θάνατος είναι πάντα κοντά και μπορεί να προέλθει από χίλιες δυο αιτίες. Δεν είναι πάντα φυσικός και αναμενόμενος. Δυστυχώς οι περισσότεροι θάνατοι μόνο αναμενόμενοι δεν είναι.

Πιστεύω ότι όλοι σε στιγμές που είμαστε με τον εαυτό μας, σε στιγμές περισυλλογής, έχουμε φέρει στο μυαλό μας την στιγμή αυτή. Ειδικά όταν έρχονται στιγμές που αναλογιζόμαστε την ταχύτητα με την οποία κυλάει ο χρόνος, τις στιγμές που βλέπουμε αυτά που είναι πίσω μας και έχουμε την αίσθηση ότι ήταν μόνο μια στιγμή, εκείνες τις στιγμές αναπόφευκτα σκεφτόμαστε και την ύστατη στιγμή μας. Τότε τους περισσότερους μας διαπερνά ένα ψύχος και μια θλίψη βαθύτατη γιατί αντιλαμβανόμαστε ότι είτε μας αρέσει είτε όχι θα έρθει η στιγμή που θα αντιμετωπίσουμε το τέλος μας. Οι στιγμές αυτές είναι καθοριστικές για την ζωή του κάθε ανθρώπου γιατί τον αναγκάζουν να σκεφτεί πολλά πράγματα. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο θάνατος είναι ο μεγαλύτερος δάσκαλος, γιατί στην σκέψη του αρχίζουμε και σκεφτόμαστε σοβαρά την πορεία της ζωής μας.

Όλοι οι άνθρωποι περνάμε από διάφορα στάδια. Αυτό είναι απαραίτητο για να αποκτήσουμε διάφορες εμπειρίες και πείρα απέναντι στα προβλήματα και τις καταστάσεις της ζωής. Από εκεί και μετά ανάλογα με την πνευματική ωριμότητα αλλά και ετοιμότητα του καθενός μας έρχεται η στιγμή που νοιώθουμε την ανάγκη να ακολουθήσουμε την φωνή της ψυχής μας. Να αναζητήσουμε τον πραγματικό σκοπό και προορισμό της υπάρξεώς μας. Η σκέψη του θανάτου λοιπόν μπορεί να είναι τόσο καταλυτική στο τι πορεία θα ακολουθήσουμε, που μπορεί να μας βάλει σε καινούριες ατραπούς.

Ο θάνατος είναι αυτός που μπορεί να μας βάλει να σκεφτούμε πολύ σοβαρά περί του προορισμού μας και του σκοπού μας στην ζωή. Το να συμφιλιωθούμε με τον θάνατο πιστεύω ότι μπορεί να μας κάνει να ζήσουμε πιο δημιουργικά και απόλυτα την ζωή μας. Το να πολεμήσουμε τον φόβο που έχουμε γι αυτόν θα μας απελευθερώσει και θα μας αναπαύσει ψυχικά. Πως όμως γίνεται αυτό; Οι περισσότεροι άνθρωποι επηρεασμένοι από την κατήχηση της επικρατούσας θρησκείας δέχονται την ύπαρξη της ψυχής. Την αθανασία της. Κάποιοι και την προύπαρξή της. Από την στιγμή που ισχύει αυτό όμως, λογικά οι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να φοβούνται τόσο πολύ τον θάνατο. Τότε γιατί τον φοβούνται; Γιατί μέσα τους υπάρχει η αμφιβολία. Δεν είναι σίγουροι αν πράγματι συμβαίνει αυτό. Και όλοι μέσα μας σκεφτόμαστε κάποια στιγμή. Κι αν δεν είναι έτσι; Γιατί να χαθώ; Γιατί να μην ζω πια;

Εκεί είναι που χρειαζόμαστε την εσωτερική εκπαίδευση. Η ενασχόλησή μας με την εσωτερική αναζήτηση θα μας δώσει τις πληροφορίες και την γνώση που χρειαζόμαστε. Και για να είμαστε ακριβείς δεν θα μας δώσει γνώση αλλά θα μας βοηθήσει να θυμηθούμε την προέλευσή μας και την αποστολή μας και θα καταλάβουμε ότι στην ουσία δεν υπάρχει θάνατος, αλλά απλά ένα πέρασμα από μια κατάσταση σε μια άλλη.

Βέβαια ο θάνατος μπορεί να υφίσταται και με άλλη έννοια. Εκτός από τον φυσικό θάνατο πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλες μορφές θανάτου. Υπάρχουν μορφές θανάτου που τις επιτρέπουμε να συμβούν στον εαυτό μας και μερικές φορές αυτές οι μορφές ίσως να είναι πολύ χειρότερες και από τον φυσικό θάνατο. Κάποτε σε μια ομιλία είχα ακούσει κάτι πολύ σωστό αλλά και τόσο δυσάρεστο όταν το συνειδητοποιείς. «Οι περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουμε στα 25 και μας θάβουν στα 80». Πόση αλήθεια κρύβει αυτή η φράση, αν σκεφτούμε τι ζωή μπορεί να διάγει ένας άνθρωπος όταν από πολύ νωρίς μέσα του πεθάνουν τα συναισθήματα, η ελευθερία σκέψης, η συνείδηση, αν σκοτώσει την ψυχή του και το πνεύμα του. Και πάλι όμως για να μην συμβεί αυτό ο μόνος δρόμος είναι η εσωτερική καλλιέργεια και αναζήτηση. Μόνο έτσι θα μείνει για πάντα ζωντανός και θα αντιμετωπίσει και την στιγμή του φυσικού του θανάτου με αξιοπρέπεια και γαλήνη γιατί θα γνωρίζει τον προορισμό του και θα αποδεχτεί το κλείσιμο αυτού του κύκλου.
Φιλικά...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ [ΕΞΟΧΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ] ΣΙΩΠΩ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 22:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές απόψεις γράφτηκαν στο topic. Τόσο σε σχέση με το φυσικό σώμα όσο και με νοητικά περιβλήματα. Το συμπέρασμα στο οποίο έχω κατασταλάξει, μέχρι τώρα, είναι πως η χειρότερη μορφή θανάτου είναι ο θάνατος της προσωπικότητας


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 22:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Πολλές απόψεις γράφτηκαν στο topic. Τόσο σε σχέση με το φυσικό σώμα όσο και με νοητικά περιβλήματα. Το συμπέρασμα στο οποίο έχω κατασταλάξει, μέχρι τώρα, είναι πως η χειρότερη μορφή θανάτου είναι ο θάνατος της προσωπικότητας

γεια σου oannes...
κατα την γνωμη μου αυτος ο θανατος της προσωπικξοτητας ειναι ο καλυτεροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 22:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι αγαπητέ Ryche που απάντησες. Αν ομιλείς για την πλήρη καθυπόταξη του κατώτερου εαυτού δεν διαφωνούμε.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy