ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο Θεός σε κρατάει στην αγκαλιά Του
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 17:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ψυχή ενός ανθρώπου μίλαγε με τον Θεό και ο Θεός του έδειχνε μέσα στην έρημο έναν δρόμο που είχαν φτιάξει δύο ζευγάρια από χνάρια, ο άνθρωπος ρωτάει τον Θεό τι είναι αυτό που έβλεπε και Εκείνος του λέει, αυτή είναι η πορεία της ζωή σου από τότε που γεννήθηκες μέχρι και τώρα, ο άνθρωπος του λέει αφού είναι η ζωή μου τότε γιατί υπάρχουν δύο ζευγάρια από χνάρια, ο Θεός του απαντάει το ένα είσαι εσύ που προχωράς και φτιάχνεις τη ζωή σου και το άλλο δίπλα σου είμαι εγώ που σε κρατάω από το χέρι, ωραία του λέει ο άνθρωπος αλλά σε κάποια σημεία υπάρχει μόνο ένα ζευγάρι χνάρια, ο θεός του απαντάει, σε αυτά τα σημεία του δρόμου σου είναι οι δυσκολίες και οι στενοχώριες που πέρασες στην ζωή σου, ο άνθρωπος στενοχωρημένος του λέει γιατί σε αυτές τις στιγμές που σε χρειαζόμουν με είχες αφήσει μόνο μου και ο Θεός του απαντάει εκείνες τις στιγμές σε κράταγα στην αγκαλιά μου.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"

Edited by - iasonas on 14/12/2003 14:44:09

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 17:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από προτροπή κάποιων μελών του esoterica.gr αποφάσισα να ανοίξω του θέμα αυτό, τους ευχαριστώ πολύ. Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 17:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι αυτό το κειμενάκι το 'χω δει και σ'αλλο θέμα,
Anyway, όμορφο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 17:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι 1900 σωστά, εγώ το έχω παραθέσει και σε άλλο topic, απλά τώρα αποφάσισα να το κάνω ξεχωριστώ topic, για να το διαβάσουν περισσότερα άτομα. Πιστεύω ότι αξίζει.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 19:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΙΑΣΟΝΑ.

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 23:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ.ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΝΕΟ ΘΕΜΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΔΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 06:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΔΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλο και περισσότερο τις τελευταίες μέρες αρχίζω να το πιστεύω πως μας κρατάει στην αγκαλιά Του.

σ' ευχαριστούμε Ιάσων


ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariza11
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 09:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariza11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους!!!

Αυτο το μηνυμα ειναι φοβερα ελπιδοφορο. Δεν θεωρω τον εαυτο μου θρησκο ατομο αλλα πιστευω οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη, ισως ειναι ο Θεος, ισως ειναι και ο ιδιος μας ο εαυτος. Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι η αναγκη μας να πιστευουμε σε κατι ανωτερο γιατι αυτη η πιστη μας δινει κουραγιο και μας κανει να πιστευουμε οτι καποιος μας προστατευει. Εχοντας λοιπον αυτη την ιδεα γινομαστε δυνατοι να αντιμετωπισουμε τις οποιεσδηποτε δυσκολιες συνανταμε στη ζωη μας, οι οποιες δυστυχως ειναι πολλες. Εξαλλου λενε "Θεε μου σε παρακαλω μη με κανεις να περασω οσα αντεχω".Αυτο σημαινει οτι η εσωτερικη δυναμη που κρυβει ο ανθρωπος ειναι τεραστια. Ο ανθρωπος γεννηθηκε για να χαρει, να κλαψει, να πονεσει και να δημιουργησει. Αν δεν υπηρχαν οι δυσκολιες και οι στεναχωριες πως θα καταλαβαιναμε τις στιγμες χαρας και ευτυχιας που νιωθουμε? Η ζωη μας τοτε θα ηταν μονοτονη και χωρις την υπαρξη συναισθηματικου κοσμου. Επομενως πιστευω οτι με την ιδια ευλαβεια που αντιμετωπιζουμε τη χαρα πρεπει να αντιμετωπιζουμε και τη λυπη γιατι εξαλλου αυτη ειναι που μας κανει να συνηδειτοποιησουμε τι ειναι η χαρα και να θεσουμε το λεπτο διαχωρισμο αναμεσα σε αυτες τις δυο εννοιες. Τελος παντα να εχουμε στο νου μας οτι τιποτα δεν ειναι αυτο που δεν μπορουμε να αντεξουμε, η δυναμη του ανθρωπινου ειδους ειναι τεραστια.

Καλημερα σε ολους

"Talk to the hand"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 18:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΑΣΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΤΡΥΦΕΡΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ,ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΒΑΘΙΑ..
ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 18:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλα εκανες και το εκανες θεμα φιλε iasona. Το διαβασα για πρωτη φορα και ειναι πολυ ομορφο. Ελπιδοφορο - ενα φως, στον κοσμο που ζουμε.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2003, 22:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε iasona σ'ευχαριστώ που άνοιξες αυτό το θέμα!
Ελπίζω ότι όλοι (και εγώ ανάμεσά σας) να το έχουμε στο μυαλό μας στην επόμενη φουρτούνα-δοκιμασία-ταλαιπωρία που μας επιφυλάσσει η ζωή!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2003, 09:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα αν γίνεται το topic αυτό να μεταφερθεί στο forum Μύθος και Θρησκεία, ευχαριστώ.

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 03:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μου επιτραπεί η έκφραση αυτή: Μακάριος αυτός που έχει νοιώσει την αγγαλιά του!!! Έυτυχισμένος όποιος αισθάνθηκε τη στήριξη του!!!

ΘΕΕ μου, ΘΕΕ όλων, ΠΑΤΕΡΑ ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑ φώτισε μας και αγγάλιασε μας στην πορεία μας, δίνοντας μας τη δύναμη να οδεύουμε προς το ΦΩΣ, προς ΕΣΕΝΑ.

ΙΑΣΟΝΑ μακάρι να αγγίζει την ψυχή όλων μας. Κράτα του το χέρι σφιχτά και μπες στην αγγαλιά του όταν νοιώσεις την ανάγκη. Ευχή για όλους!!!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 10:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερούδια μόρτες!

Πύρρα, δεν είμαι χριστιανός και το γνωρίζεις. Δεν δέχομαι καμιά θρησκεία και κανένα δόγμα. Το γνωρίζεις και αυτό.
Αυτό όμως που δέχομαι, είναι η ευχή σου, διότι είναι ευχή πραγματική και λόγος αγάπης προς εμένα (εμάς).
Ο θεός, για τον οποίο μιλάς, είναι ο ίδιος και για εμένα. Απλός δεν τον ονοματίζω. Η διαφορά; Τα τυπικά.
Εάν κάνεις κάτι από αγάπη και ενδιαφέρον πραγματικό, δεν με ενδιαφέρει σε τι ναό δοξάζεις τον θεό.
Αρκεί να τον έχεις μέσα σου, να τον νοιώθεις γύρο σου, να βιώνεις ως αναπόσπαστο κομμάτι του όλου του.

Θυμάμαι την μια και μοναδική φορά που συναντηθήκαμε, η κουβέντα μας θετική με τόνους χυμώδη λόγου (humor). Εσύ μια χριστιανή, εγώ μάλλον ‘κυνικός’ (;). κι’όμως, δεν διαφωνήσαμε και σε τίποτα.

Θα κλίσω το μήνυμά μου αυτό, λέγοντας…….’ο θεός βοηθά, αυτόν που προσπαθεί’
Και πάλι νομίζω πως θα συμφωνήσουμε.

(το μήνυμά μου αυτό δεν έχει προσωπικό ύφος ως προς το πρόσωπο της Πύρρας, στην θέση της Πύρρας θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε, ο λόγος μου πάλι θα ήταν ο ίδιος.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2003, 17:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Μην περιμένεις, ο Θεός να 'ρθεί σ' εσένα
και "Υπάρχω" να σου πει.
Ενας Θεός, που τη δύναμή του ομολογεί,
δεν έχει νόημα κανένα.
Να ξέρεις, πρέπει, οτι ο Θεός πνέει μέσαθέ σου,
απ' την αρχήν - αρχή,
κι αν φλέγεται και δεν προδίδει τίποτε η καρδιά σου,
μέσα σου δημιουργεί.>>

R. MARIA RILKE

Edited by - NOMIMON on 18/12/2003 17:05:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 14:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα Εχέμβροτε!! και στους λοιπούς....

Μιας και το έθιξες Εχέμβροτε...

quote:
Ο θεός, για τον οποίο μιλάς, είναι ο ίδιος και για εμένα. Απλός δεν τον ονοματίζω. Η διαφορά; Τα τυπικά.

Ακριβώς καλέ μου. Ο Θεός είναι ένας, είναι ίδιος για όλους, και μας αντιμετωπίζει όλους με τον ίδιο τρόπο.

quote:
Εάν κάνεις κάτι από αγάπη και ενδιαφέρον πραγματικό, δεν με ενδιαφέρει σε τι ναό δοξάζεις τον θεό.

Στην ουσία ούτε εμένα.


quote:
Αρκεί να τον έχεις μέσα σου, να τον νοιώθεις γύρο σου, να βιώνεις ως αναπόσπαστο κομμάτι του όλου του.


Υπέροχος λόγος Εχέμβροτε.

quote:
Θυμάμαι την μια και μοναδική φορά που συναντηθήκαμε, η κουβέντα μας θετική με τόνους χυμώδη λόγου (humor). Εσύ μια χριστιανή, εγώ μάλλον ‘κυνικός’ (;). κι όμως, δεν διαφωνήσαμε και σε τίποτα.

Αυτή η κουβέντά, η οποία καλώς λες ότι ήταν "χυμώδης" και όντας κιόλας σε αταίριαστο περιβάλλον, ήταν σοβαρότατη, ακολούθησε εξελικτική πορεία και απέφερε καρπούς και στους δύο μας, γιατί σεβόμασταν ο ένας τον άλλον. Ξεκινήσαμε αντιδιαμετρικά αντίθετοι και καταλήξαμε σε κοινό παρανομαστή. Και το αναφέρω αυτό, ως παράδειγμα ότι και φυσικά εδώ μέσα υπάρχουν άτομα με διαφορετικά πιστεύω και ιδεολογίες, αλλά πρέπει να βρούμε τα κοινά μας και πάνω σε αυτά να ξεκινήσουμε μαζί την αναζήτηση μας ακόμη και αν αυτή γίνει μέσω διαφορετικών οδών. Και εμείς Εχέμβροτε, καταλήξαμε μέσα από ήρεμη και χυμώδης συζήτηση σε αυτό που προανέφερες: Αρκεί να τον έχεις μέσα σου, να τον νοιώθεις γύρο σου, να βιώνεις ως αναπόσπαστο κομμάτι του όλου του. Η αντίληψη ΄των χριστιανών απλά το επικεντρώνει και στο πρόσωπο του Κυρίου μας. Δε με ενοχλεί ο άθρησκος, ή ο Μουσουλμάνος, ο Βουδιστής, με ταράσσει ο άθεος.


quote:
Θα κλίσω το μήνυμά μου αυτό, λέγοντας…….’ο θεός βοηθά, αυτόν που προσπαθεί’
Και πάλι νομίζω πως θα συμφωνήσουμε.

Παρασυμφωνώ!!!!! Άξιος αυτός που προσπαθεί...και συμπληρώνω ....να δει με τα μάτια της ψυχής.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iasonas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
231 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 00:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iasonas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά χαίρομαι που άρεσε σε όλους όσοι το διάβασαν, ελπίζω να το διαβάσουν περισσότερα μέλη και σας εύχομαι να σας συντροφεύει πάντά. Καλά Χριστούγεννα!!!

"Εν οίδα ότι ουδέν οίδα"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

THGI
ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2003, 00:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους THGI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΑΚΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΑ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ...
ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΤΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΙΝΔΟΥΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ...

ΧΑΙΡΕΤΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝ ΚΥΡΙΩ!
http://clubs.pathdfinder.gr/SYNTAKTIKOΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 15:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΑΚΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΑ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ...
ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΤΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΙΝΔΟΥΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ...

ΧΑΙΡΕΤΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΝ ΚΥΡΙΩ!
http://clubs.pathdfinder.gr/SYNTAKTIKO



quote:

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΙΝΔΟΥΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ...



Μαθε φιλε να σεβεσαι την πιστη του καθενος.Σε ειδα και σε αλλο τμημα του Φορουμ να μιλας με αγενεια εναντιον καποιων μελων.Μαθε λοιπον
μια και εισαι νεο μελος και αυτοαποκαλεισαι Χριστιανος να κανεις διαλογο σωστο.

Μελετησε καλυτερα τον
Ινδουισμο και τις Ανατολικες θρησκειες.Ανοησιες ειναι πολλα
απο αυτα που λενε ορισμενοι παπαδες της Ορθοδοξης Εκκλησιας και
γενικα των ιερατειων που ασκουν εξουσια.Η καθε θρησκεια ειται
λεγεται Χριστιανισμος,Βουδισμος,Ινδουισμος στοχευει στην ηθικοποιηση
του ανθρωπου αν και θεωρω οτι ειναι λαθος να τις θεωρουμε θρησκειες
αλλα να τις θεωρουμε φιλοσοφιες που μας κανουν σωστοτερους ανθρωπους.
Μην μιλας υποτιμητικα για καποιες θρησκειες και μην νομιζεις
οτι μονο εσυ και η Ορθοδοξη Εκκλησια γνωριζει την αληθεια.Η αληθεια
δεν ειναι ετικετα,δεν ειναι μονοπωλιο καμιας θρησκειας αγαπητε thigi.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1054688
Maintained by Digital Alchemy