ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΡΗΣΕΙΣ για την Ελλάδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2002, 17:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο εθνικισμός είναι μορφή ενεργείας...λοιπόν οι ενεργητικοί άνθρωποι δεν μπορεί παρά να είναι εθνικισταί, είτε το ξέρουν είτε οχι,δεν μπορεί παρά να ζούν ανάμεσα στο έθνος τους και εκεί να ξοδεύουν την δύναμή τους και εκεί να παίρνουν δύναμη" Ίων Δραγούμης

"Χρειάστηκε η πτώση της Κωνσταντινουπόλεως, η εξορία των γραμμάτων και των χειρογράφων του Βυζαντίου και η ανακάλυψη της τυπογραφίας, για να κλειδωνισθή η νάρκη που διατηρούσε προσεκτικά η Καθολική Εκκλησία. Το πέπλο της άγνοιας σχίσθηκε. Μιά αυγή εγκαταστάθη στην Ευρώπη." ΑΝΤΡΕ ΛΕ ΦΕΒΡ

"Ούτε η Ρωμαική κοσμοκρατορία, ούτε η θριαμβευτική πορεία του Χριστιανισμού του οποίου οι κοινότητες απλώνονταν κατά το τέλος της αρχαιότητος στον ευρύτατο από την Ιρλανδία μέχρι τις Ινδίες χώρο, ούτε ακόμη η Βυζαντινή αυτοκρατορία καί ο Αραβικός πολιτισμός θά μπορούσαν να δημιουργηθούν χωρίς τον Μέγα Αλέξανδρο και το κοσμογονικό του έργο." Χ.ΜΠΕΓΚΣΤΟΝ

"Σε εκείνους που σκέπτονται πως η Ελλάδα σήμερα δεν έχει καμμία σημασία ας μου επιτραπεί να πώ ότι δεν θα μπορούσαν να κάνουν μεγαλύτερο λάθος. Η σημερινή, όπως και η παλιά Ελλάδα, έχει υψίστη σημασία για οποιονδήποτε ψάχνει να βρεί τον εαυτό του." ΧΕΝΡΙ ΜΙΛΛΕΡ

"Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας." ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

"Ο Ελληνικός λαός είναι ατίθασος και γι'αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθειά στίς πολιτιστικές του ρίζες.... Να πλήξουμε την γλώσσα, την θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα..." ΧΕΝΡΙ ΚΙΣΙΓΚΕΡ

"Όταν η κοιτίδα του ευγενεστέρου πολιτισμού που γνώρισε η ανθρωπότης, η χώρα που της οφείλομε ότι καθιστά την ζωή ανώτερη και ωραιότερη, υφίσταται τέτοια επίθεση, η θέση όλων των αληθινών ανθρώπων είναι στο πλευρό της." ΜΑΚΕΝΖΙ ΚΙΝΚ , Πρωθυπουργός Καναδά

"Ο πολιτισμός μας περνάει σήμερα κρίση.... κρίση φαινομενικά οικονομική αλλά πρωτίστως κρίση πνευματική, κρίση πολιτισμού. Δεν έχω να προτείνω άλλη θεραπεία απο την επιστροφή στην Ελλάδα." ΡΕΝΕ ΠΟΟΥΞ , Γάλλος δημοσιογράφος

"Η Ελλάδα έδωσε το παράδειγμα που καθένας από μας πρέπει να ακολουθήση, ώσπου οι σφετεριστές της ελευθερίας, οπουδήποτε της γης κι αν βρίσκονται, υποστούν την δίκαιη τιμωρία της." ΦΡΑΓΚΛΙΝΟΣ ΡΟΥΣΒΕΛΤ, Πρόεδρος ΗΠΑ

"Ο ανθρωπισμός κατά το Ελληνικό πρότυπο είναι η πρώτη αξία καί η μοναδική αρετή του ανθρώπου, πού περιλαμβάνει μέσα της όλες τις άλλες." KI ELBETIUS

"Ο Δυτικός κόσμος ανάγει την γέννησή του στους Ελληνες, πού πρώτοι έκαναν το βήμα από τα φυλετικά ήθη στο ανθρώπινο φρόνημα."
Κ.ΠΟΠΕΡ

"Οι Ελληνες εδημιούργησαν σε πολλούς τομείς διαχρονικά πρότυπα, και γι' αυτό θα έπρεπε να τους θεωρήση κανείς ως τον πνευματικά υγιέστερο λαό του κόσμου." ΕΓΚΟΝ ΦΡΙΝΤΕΛ (EGON FRIEDELL)

"Η Ελλάς είναι το εκτυφλωτικό φώς. Μ'αυτήν όλες οι απορίες λύονται, τα σύννεφα διαλύονται." ΑΛΕΝ ΖΙΠΕΝ, Γάλλος πολιτικός

"Ολα τα πολιτισμένα έθνη εις ότι αφορά την δραστηριότητα τού πνεύματος, είναι αποικίες της Ελλάδος." ΧΕΝΡΙ ΜΕΧΝ

"Χωρίς Ελληνομάθεια δεν υπάρχει παιδεία." ΤΟΛΣΤΟΙ

"Στη Βίβλο υπάρχουν εικόνες, μύθοι, μιά θρησκεία, μόνο πού δεν υπάρχει σκέψη, στοχασμός. Είναι οι Ελληνες πού πρώτοι άρχισαν πραγματικά να στοχάζονται, οι πρώτοι πού δημιούργησαν ένα εξελιγμένο αστικό πολιτισμό." Χ.Λ.ΜΠΟΡΧΕΚ

"Δεν γνώρισα κανένα που να εμπνέη τόσον σεβασμό όσο οι Ελληνες φιλόσοφοι." ΝΙΤΣΕ

"Αν στην βιβλιοθήκη του σπιτιού σας δεν έχετε τα έργα των αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων, τότε μένετε σε ένα σπίτι δίχως φώς." ΤΖΩΡΤΖ ΜΠΕΡΝΑΡ ΣΩ

"Είναι ντροπή να λέγωνται μορφωμένοι όσοι δεν μελετούν τους αρχαίους Ελληνες συγγραφείς." ΡΑΜΠΕΛΕΣ, Γάλλος ιστορικός

"Αυτό που χρειάζεται η Δύση σήμερα, είναι να ξαναγυρίση στην αρχαία Ελληνική Γραμματεία." ΡΟΖΕ ΓΚΑΡΩΝΤΥ, Φιλόσοφος-συγγραφεύς

"Οι Ελληνες είχαν το χάρισμα να απορούν γιά πράγματα που οι άλλοι λαοί τα νόμιζαν αυτονόητα" ΒΛΟΥΦΙΛΝΤ

"Τά μαθηματικά ως επιστήμη βρήκαν τον δρόμο τους εις τον αξιοθαύμαστο λαόν των Ελλήνων. Η διαπίστωση ότι οι Αιγύπτιοι δεν είχαν ιδέα της γεωμετρίας ως επιστήμης, ενισχύεται από την άγνοια αυτών ως προς τον υπολογισμό του ύψους κ.λ.π." ΚΑΝΤ

"Αν η διορατικότης των Ελλήνων συμβάδιζε με την ιδιοφυία τους, τότε ίσως και η βιομηχανική επανάσταση να άρχιζε χίλια χρόνια πριν απο τον Κολόμβο. Και στην εποχή μας τότε δεν θα προσπαθούσαμε να περιφερώμαστε απλώς γύρω απο την Σελήνη, αλλά θα είχαμε φθάσει και σε άλλους κοντινούς πλανήτες." ΑΡΘΟΥΡ ΚΛΑΡΚ

"Οταν γνωρίσουμε σε βάθος την αρχαία Ελληνική επιστήμη και μελετήσουμε τις προτάσεις της, θα μπορούμε να προχωρήσουμε με μεγαλύτερα βήματα στην κατανόηση του Σύμπαντος και των μυστικών του." ΤΖΩΡΤΖ ΜΠΗΝΤΛ, βραβείο Νόμπελ Φυσικής

"Ο κόσμος είναι η διαστελλόμενη Ελλάς και η Ελλάς είναι ο συστελλόμενος κόσμος." ΒΙΚΤΩΡ ΟΥΓΚΩ

"Η Ελλάς καταληφθείσα, τον άγριον νικητή κατέκτησε, και τις τέχνες εισήγαγε είς το αγροίκο Λάτιον." ΟΡΑΤΙΟΣ, Ρωμαίος ποιητής

"Είμαι από την Σικελία, δηλαδή την Μεγάλη Ελλάδα και υπάρχει ακόμη πολύ από την Ελλάδα στην Σικελία. Το μέτρο, η αρμονία και ο ρυθμός ζούν ακόμη. Εξ' άλλου είμαι και ο ίδιος εγώ Ελληνικής καταγωγής. Ναι, ναι μην εκπλήτεσθε. Το οικογενειακό μου όνομα είναι Πυράγγελος. Το Πυραντέλλο δεν είναι παρά η φωνητική παραφθορά του Πιράτζελο-Πιραντέλλο." ΛΟΥΙΤΖΙ ΠΙΡΑΝΤΕΛΛΟ

"Αν δεν υπήρχε η ανδρεία και η γενναιοψυχία των Ελλήνων, δεν γνωρίζομε ποιό θα ήταν το αποτέλεσμα του Β' Παγκοσμίου πολέμου." ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

"Ρίξτε ένα βλέμμα στον μικρό κατάλογο των εθνών που υπετάχθησαν υπό του Αξονα από τό 1938, και θα δήτε ότι η γεννεοψυχία των Ελλήνων φωτίζει σαν ήλιος ένα σκοτεινό κόσμο." ΚΑΝΤΙΤΟΥΣ, Άγγλος συγγραφεύς

"Κανείς δεν τολμούσε να προείπη, ότι οι Ελληνες πού 500 χρόνια π.Χ. είχαν ρίξει στην θάλασσα τους παντοκράτορες Πέρσες, θα επαναλάμβαναν κατά το 1940 αυτό το κατόρθωμα. Και όμως οι Ελληνες κατέπληξαν τον κόσμο μέ ένα νέο Μαραθώνα." ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ, Γκάβελγκάντε

"Πρώτη η Ελλάς μας εδίδαξε πως οι ελεύθεροι άνθρωποι μπορούν να είναι γενναίοι, και ότι καμμιά ήττα δεν είναι παντοτινή. Ο μικρός αυτός λαός απεδείχθη αντάξιος της ιστορίας του." AΛΜΠΕΡΤ ΚΑΜΥ

"Η χώρα μας, στην οποία τιμάται ιδιαιτέρως η ανδρεία, παρακολουθεί με θαυμασμό τον αγώνα των Ελλήνων στην Αλβανία. Μας συγκινεί τόσο πολύ ώστε παραμερίζοντας κάθε άλλο αίσθημα φωνάζουμε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ." ΗΜΕΡΑ, Ιαπωνική εφημερίδα 7 Δεκεμβρίου 1940.

"Επολεμήσατε άοπλοι εναντίον ενόπλων και ενικήσατε. Μικροί εναντίον μεγάλων και επικρατήσατε. Δεν ήταν δυνατόν να γίνη αλλιώς γιατι είσθε Ελληνες. Ως Ρώσσοι και ως άνθρωποι σας είμαστε ευγνώμονες, γιατί χάρη στις δικές σας θυσίες καρδίσαμεν τον απαιτούμενο καιρό νά προετοιμάσουμε την άμυνά μας. Ελληνες, σας ευγνωμονούμε. ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΗΣ ΜΟΣΧΑΣ

"Ο θαρραλέος αγώνας αυτού του λαού του σχετικά μικρού έθνους, για το δικαίωμα να ζη χωρίς επεμβάσεις από δικτατορικά έθνη προκαλεί σεβασμό και θαυμασμό όλων των λαών που αγαπούν την ελευθερία." ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΓΕΡΟΥΣΙΑΣ, 3 Απριλίου 1941

"Μετά την τελική νίκη και λύτρωση η Ελλάδα θα πάρη όλα όσα της ανήκουν, και θα ζηση υπερήφανα και ηρωικά μέσα στους νικητές." ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2002, 22:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε dottore,σταχυολόγησες όσα είπαν επιφανείς άνθρωποι της ιστορίας (της γνωστής ή τουλάχιστον αυτής που μας παρουσιάζεται ως γνωστή,έτσι Κέλσο?? )
Αυτό όμως που θα ήθελα να ακούσω από εσένα,είναι ΕΣΥ τι λες για την Ελλάδα...και να είσαι σίγουρος ότι θα καταθέσω την άποψή μου αμέσως μετά!!
Να'σαι καλά!

Ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2002, 22:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμμμμμμμ ΝΑΙ ΝΑΙ... και βέβαια έτσι είναι, πώς θα μπορούσα να διαφωνήσω με έναν 'Αγγελο;;;
Και για να κάνουμε κουβέντα φίλε Ντόκτορ.... "πιάσε" ένα απο όσα μας παρέθεσες και ας το σχολιάσουμε. 'Ενα, μόνο ένα και να δείς πώς θα τα "πιάσουμε" τελικώς ΟΛΑ και μάλλον θα παραθέσουμε ΚΑΙ άλλα ακόμα!!!

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2002, 19:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Maista loipon agapiti mou filoi.
Ellas
El-las
Ellada
Hellas
Ti esti ellada gia emena.
Politismiko Planhtiko Kentro
Kai Patrida moy
Koitaxe, eimai kai Ethnikisths...
...o Ellhnas apotelei thn anwterh morfh toy anthrwpinoy eidoys poy yparhei afth th stigmh sth Gh. Ofeilei, na anavathmisei ola ta ypoloipa eidh, hwris na ta thewrei "Zwa"
Gi afto panta sthn Ellada, yphrhe politismikh paragwgh
paragwgh politismoy
Eimaste aftoi poy afhsan oi Theoi gia na exelixoyme nevmatika
ta ypoloipa eidh ws thn epistrofh toys.
Epeita,tha xanafygoyn pairnontas kapoioys apo emas enw kapoioi alloi tha parameinoyn sth Gh katopin epiloghs toys.
Katopin epiloghs toy kathe atomoy, ohi twn Olympiwn.
Kai kapoioi -pali katopin epiloghs toys- tha epistrepsoyn sto astro apo opoy katagontai.
Etsi lene.
Afta xerw.
Efxome na kalipsa tin aporia sas.
O theos tou kosmou mazi sas.

Edited by - dottore on 29/05/2002 19:25:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2002, 22:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι αγαπητοί φίλοι.
Βεβαίως Κέλσο και μπορείς να διαφωνήσεις με έναν Άγγελο (έστω και σκοτεινό χαχαχα),από την αντίθεσή παράγεται αρμονία...
Μόνο που δε μπορείς να τα βάλεις με έναν Άγγελο !!!!

Πέρα από τα αστεία όμως...
Ενδιαφέρουσα η άποψή σου...φίλε Dottore όμως θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια.
Δεν ήταν οι θεοί που επέτρεψαν στους Έλληνες να ανελιχτούν και να παράγουν πολιτισμό (αν κατάλαβα καλά αυτό που θες να πεις).
Ήταν θέλημα ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ να κάνουν αυτό που έκαναν. Η παραγωγή πολιτισμού είναι μια επίπονη,χρονοβόρος διαδικασία και σίγουρα υπάρχουν και πιο "ανώδυνα" πράγματα να κάνει κανείς... (η φυγόπονη άποψη) και λυπάμαι που διαπιστώνω ότι πολύ λίγοι σήμερα συνεχίζουν αυτό το έργο.ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ,αυτό ας το κρίνουν οι άλλοι.

Τώρα αν με ρωτάς το πως και το γιατί οι Έλληνες είχαν αυτό το χάρισμα,λυπάμαι αλλά δε γνωρίζω να σου απαντήσω.Όσο για την καταγωγή μας από άλλους πλανήτες,γιατί όχι?Έίμαι ανοιχτή σε απόψεις.
Για μένα Ελλάδα είναι εκεί που υπάρχουν Έλληνες,η Ελλάδα είναι οι άνθρωποί της...Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε μου...

Περιμένω τα σχόλιά σας!!!
Ο Σκοτεινός Άγγελος!!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 08:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ DOTTORE ΓΕΙΑ ΣΟΥ ?
ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΞΩΓΗΙΝΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΥΛΗΣ ..
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΜΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ,ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙΣΤΕΙ
(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΘΟΥΝ ΟΙ ΘΕΟΙ
ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ..),ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ,
ΜΗΠΩΣ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΗ ΠΑΓΙΔΑ ? ΤΙ ΛΕΣ ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2002, 17:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file beyond sou sinistw tote na enothis kai esi mazi mou stin anazitisi afti.
www.fourakis.gr
Efxome na vris eki tis apadisis stis erwtisis sou.

ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΟΥΔΕΝ ΚΤΗΜΑ ΣΕΜΝΟΤΕΡΟΝ, ΟΥΔΕ ΒΕΒΑΙΟΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙΝ
Κανένα κτήμα δεν είναι σεμνότερο και πιό βέβαιο από την αρετή (ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2002, 15:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ DOTTORE..
EXEIΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΧΑΜΕΝΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΥΛΑΤΟ ?
ΕΝΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2002, 16:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file beyond
kitaxe akoma mai se afton ton tomea ekino tos sxesis tis thriskias me to arxeoelliniko pnevma kai politismo, i apopsis tou epistimoniko kosmou disthade.
O xristianismos opws ton xeroume apoteli mia exeligmeni morfi tis evraikis triskias, arki na dis pws ola ta onomata pou anaferode ine evraika.
I idia i evraiki thriskia exi rizes ellinikes.
Min xexnas episis pws emis ws ellines proipirxame twn evrewn kai kathe allis thriskias.
I evrei pote tous den ixam patrida kai xwra.
Itan padote ermea twn ekastote gegonotwn kai girizan stis perioxes tis mesis anatolis san afigani.
Meta ton 2o pagosmio polemo alaxane kai kapios tous lipithike kai tous edose ena komati gis na zisoun.
Vevea oli legane pws perasan polla sta stratopeda sigedrwsis ma pes mou kai me tin genoktonia twn armeniwn?
Me tin genoktonia twn koudrwn?
Afti giati na min apoktisoun stegi panw apo to kefali tous?
Alla o evreos stis meres mas exi tin dinami kai tin krifi exousia.
Alla adinati o evreos na pistepsi pws padote itan ena megalo tpt
Den ixe oute tha apoktisi pote tou politismo.
Itan, ine kai tha paramini ena ethnos, mi anagnwrisimo apo tous El-lines, ws bar-baro.
Efxome,
eplizw kai prosdokw na me katalavis.


ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΟΥΔΕΝ ΚΤΗΜΑ ΣΕΜΝΟΤΕΡΟΝ, ΟΥΔΕ ΒΕΒΑΙΟΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙΝ
Κανένα κτήμα δεν είναι σεμνότερο και πιό βέβαιο από την αρετή (ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermis
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2002, 19:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα οι Έλληνες έδωσαν πολλά στον ανθρώπινο πολιτισμό ίσως πολύ παραπάνω απ'αυτά που ξέρουμε...
Υπάρχουν αρκετές θεωρίες για την καταγωγή των Ελ-λήνων(Ελ-λας:λίθος του ήλιου/φωτός)και μπορεί να είμαστε όπως λέει ο dottore ως έθνος ξεχωρίστο απ'τους "θεούς" και το έργο μας να είναι η πνευματική ανέλιξη των ανθρώπων στον πλανήτη...
Μου φαίνεται φυσιολογικό να πιστεύει κάποιος κάτι τέτοιο...
Αλλά μου φαίνεται οτι είναι και λίγο επικύνδινο γιατι μπορεί κάποιοι να παρασυρθούν απο ρατσιστικές διαθέσεις και χρειάζεται μεγάλη προσοχή.
Εχω διαβάσει τον Τουλάτο όπως και λίγο Φουράκη,Κεραμυδά κ.α.
Κάποτε λοιπόν διάβασα μια άποψη του Φουράκη για την ομάδα Ε.
Λέει οτι αυτή η ομάδα για να μπορέσει πραγματικά να βοηθήσει τους Ελληνες πρέπει να μην επαναπαυτεί ούτε ένας Ελληνας σ'αυτό...(Μου θύμισε το "συν Αθηνά και χείρα κείνει")
Ετσι πιστεύω οτι χρειάζεται προβληματισμός και επαγρύπνηση για να μην πέσουμε σε κάποια παγίδα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theandritis
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2002, 20:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theandritis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ellas>el laas,fos ke lithos
iparcun tris ekthoches
a)otan ipochorisan ta nera o olimpos itan i proti petra
pu ithe to fos tu iliou.
b)fotismeni-evlogimeni gi
c)i evreoi opos kserun na klevoun politismo ke
istoria iothetisan tin leksi el se eloim thilathi
ioi ton theon tu photos.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2002, 13:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητοί φίλοι και φίλες.
Νιώθω διαβάζοντας τα παραπάνω πως μπαίνουμε σε επικίνδυνα "νερά".Βρίσκω επικίνδυνο το σκεπτικό του φίλτατου dottore.
Αλήθεια φίλε μου, απορώ πως φτάνεις στο συμπέρασμα ότι οι Έλληνες είναι η ανώτερη φυλή που υπάρχει αυτή τη στιγμή στη γη, πως η Ελλάδα είναι πολιτισμικό πλανητικό κέντρο και σε όλα τα άλλα που μας γράφεις.Κι απορώ γιατί στα γραφόμενά σου δεν βρήκα κάποιοα αιτιολόγηση για όλα αυτά που λες.
Συμφωνώ με την φίλη Dark Angel πως οι Έλληνες από μόνοι τους "άπλωσαν" το μυαλό τους, σκέφτηκαν, αναζήτησαν, αμφισβήτησαν και εξέλιξαν έναν θαυμαστό πολιτισμό. Άφησαν παρακαταθήκη σε ΟΛΟ τον κόσμο τα επιτεύγματά τους, όχι για να μπορούν να επιδεικνύουν την ανωτερότητά τους, μα για να βοηθήσουν τον κόσμο να γίνει καλύτερος.
Χωρίς να θέλω να μειώσω ή να θίξω κανέναν, μου φαίνεται το λιγότερο αφελής η ιδέα πως οι Έλληνες του σήμερα θα "αναβαθμίσουν" τα υπόλοιπα είδη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΖΩΑ.Κι εδώ είναι τα επικίνδυνα "νερά" που ανέφερα στην αρχή.Λέγοντας φίλοι την παραπάνω φράση, είναι σαν να λέμε πως ναι μεν οι υπόλοιποι λαοί είναι ΖΩΑ, απλά εμείς οι "εκπολιτιστές", οι "ανώτεροι" δεν πρέπει να τους το δείχνουμε.Πρέπει να τους "αναβαθμίσουμε" γιατί είμαστε "η ανώτερη μορφή του ανθρώοπινου είδους που υπάρχει ΑΥΤΗ τη στιγμή στη Γή".
Που το βασίζεις αυτό φίλε μου; Ποιός είναι ο πολιτισμός που παράγουμε ΣΗΜΕΡΑ; Που είναι η περιβόητη "ανωτερότητά" μας; Θα ήθελα να την δω, μα δεν την διακρίνω καθόλου.Αν μπορείς φίλε μου "γιατρέ", βοήθησέ με να την αντικρύσω.Τον αξιοθαύμαστο πολιτισμό των προγόνων μας, όχι μόνο δεν τον διατηρήσαμε, όχι μόνο δεν τον συνεχίσαμε, μα περισσότερο τον σέβονται οι "άλλοι", αυτοί που εμείς οι "ανώτεροι" έχουμε χρέος να "αναβαθμίσουμε".Σκέψου λίγο πόσοι Έλληνες έχουν επισκεφτεί την Ακρόπολη για παράδειγμα ( σε σχέση με τους "υποδυέστερους" ξένους), σε πόσα Πανεπιστήμια άλλων χωρών ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ η αρχαιοελληνική γλώσσα, φιλοσοφία και σκέψη σαν βασικό κομμάτι της μόρφωσης αυτών των λαών, σκέψου την συμπεριφορά μας σε αμέτρητα μνημεία του πολιτισμού μας και μετά πες μου πόσο άξιοι είμαστε να γίνουμε αυτή τη στιγμή οι μπροστάρηδες που θα καλυτερεύσουν τον κόσμο. Το ότι υπάρχουν κάποια φωτισμένα μυαλά (δυστυχώς λίγα μέσα στην αποχαυνωμένη πλειοψηφία), δεν δείχνει φίλε μου καμία, μα καμία ανωτερότητα.

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ".

Υ.Γ.
Προσπάθησε φίλε μου να μην χρησιμοποιείς αυτά τα απαίσια greeklish.Οι σοφοί ημών πρόγονοι δεν τα χρησιμποποιούσαν.

HIGHLANDERΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2002, 16:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ Η ΝΑ "ΠΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΑΤΗ ΑΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ.
ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙ.
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΔΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΜΥΤΗ.
ΑΓΑΠΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΟΥΝΑ ΜΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ;;;;;;;;
ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΔΙΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΕΧΘΡΟΥΣ.
ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΝΙΖΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑ....ΡΙΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΕ ΕΥΚΟΛΑ.

DREAMWALKER
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dottore
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Mexico
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2002, 12:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dottore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapiti mou filoi anagnwrizw to endiaferon kai tis apories peri tou hemato ala ola ta parapanw den ine kai aparetita apopsis mou tis opies kai akoouthw.
Ola ta parapanw logia ipothikan apo tous grafodes kai egw den ferw oudemia efthini.
Vevea mou zitithike na tekmiriwsw gia afta alla an i idii pou tha ipan den ta tekmiriwsan egw adinatw na analavw to rolo afto.
Ola ta parapanw vriskode sta vivlia mas sxolika kai mi kai eine ena mikr paradigma gia to ti kiklofori stis meres mes.
Epi tou thematos tis elliniis iperoxis den thelw na thewrithw san ena neo ata kapio tropo xitler pou skopo tou exi tin dimiourgia i epivisi mias filis anwtris, alla monadikos mou sopos opws kai allwn mesa se afta ta forum ine i anapterwsi tou ellinikou idewdous kai epistimis pou skopimws ipomonevotan kai ipomonevete akoma kai stis meres mas is varos mas.
Epanalamvanw den thelw na thewrithw gia ethnikistis oute prospathw na prosilitisw anenan.
Den ime fanatikos kai diepome apo mia apli athwa periergia gia apokalipsi tis alithias kai tis pragmatikotitas.
Perissotera apo esas.

ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ ΟΥΔΕΝ ΚΤΗΜΑ ΣΕΜΝΟΤΕΡΟΝ, ΟΥΔΕ ΒΕΒΑΙΟΤΕΡΟΝ ΕΣΤΙΝ
Κανένα κτήμα δεν είναι σεμνότερο και πιό βέβαιο από την αρετή (ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2002, 21:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνταξιδευτές στο δρόμο της ανζήτησης της γνώσης, καλησπέρα.
Χαίρομαι φίλε "γιατρέ" που μας εξηγείς πως τα παραπάνω δεν είναι απόψεις σου. Τότε όμως αγαπητέ γιατί να τους δίμεις σημασία αναπαράγοντάς τες
Η αναπτέρωση του ελληνικού ιδεώδους "δόκτωρ" μπορεί να γίνει μόνο μέσα από την αδιάκοπη αναζήτηση και έρευνα. Μόνο αν συνεχίσουμε να "σκάβουμε" βαθιά στα "χωράφια της γνώσης" θα ΑΦΥΠΝΙΣΤΟΥΜΕ.
Γράφεις αγαπητέ πως ο πολιτισμός μας υπονομεέονταν και συνεχίζει να υπονομεύεται. Από ποιόν;. Πιστεύω πως μόνο αν εμείς συνεχίσουμε να κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου, μόνο τότε αυτόι που "μας υπονομεύουν" θα μπορέσουν να πετύχουν το σκοπό τους.
'Οπως έγραψε και ο φίλτατος Σίσιφος, ας σταματήσουμε να βλέπουμε παντού εχθρούς και συνομωσίες κι ας ασχοληθούμε με ΣΟΒΑΡΑ θέματα.
Τελειώνοντας, θα ήθελα να πω φίλε μου, πως με μπέρδεψες λιγάκι σε έναν τομέα. Στην προτροπή του φίλου Κέλσου να "πίασεις" ένα θέμα από, αυτά που ανέφερες, για να ασχοληθούμε μαζί του, αναφέρεις τα εξής:

Ti esti ellada gia emena.
Politismiko Planhtiko Kentro
Kai Patrida moy
Koitaxe, eimai kai Ethnikisths...

Στην τελευταία σου απάντηση όμως μας λες πως δεν θέλεις να θεωρηθείς εθνικιστής. Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις λιγάκι γιατί έχω μπερδευτεί κάπως;

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ".

Edited by - ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ on 16/07/2002 21:23:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2002, 23:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα κι’ από εμένα φίλτατοι …

Θα ‘θελα ν’ αλλάξω το «βαρύ» κλίμα της συζήτησης.


Το ελληνικό πνεύμα πάντα με γοήτευε. Ο ορθολογισμός του, η α-λήθεια του, η συμπαντική ισχύς του.

Έμαθα από πολύ μικρή να το σέβομαι και να το αναζητώ με ανοιχτό μυαλό και χωρίς αναμονές.

«Είδα» των Ηράκλειτο να κατακρίνει τον Πυθαγόρα. Να του λέει ότι κάνει λάθος. Χωρίς να θεωρηθεί αιρετικός και άτιμος.

«Είδα» τον Αισχύλο να ΜΗΝ καταδικάζεται ούτε να καίγονται τα έργα του, παρόλο που το ιερατείο θα το ήθελε.

«Είδα» των Σωκράτη να αυτοκτονεί για την πίστη του, όχι με την θρησκευτική της έννοιας αλλά με την έννοια που της δίδει ο Alan Watts

«Η Πίστη είναι μια στάση ζωής στην οποία είσαι τέλειος ανοιχτός/ή και εμπιστεύεσαι την αλήθεια και την πραγματικότητα, οποιαδήποτε κι’ αν είναι αυτή. Αυτή είναι μια επικίνδυνη και τολμηρή κατάσταση του μυαλού. Η πεποίθηση, με την θρησκευτική έννοια, είναι το αντίθετο της πίστης - επειδή είναι μια ένθερμη επιθυμία ή ελπίδα, μια καταναγκαστική προσκόλληση στην ιδέα ότι ο κόσμος τακτοποιείται και κυβερνάται κατ’ αυτόν και κατ’ αυτόν τρόπο. Η πεποίθηση είναι σαν να κρατιέσαι από έναν βράχο - πίστη είναι να μάθεις πώς να κολυμπάς - και αυτός ο κόσμος ολόκληρος κολυμπά στο απεριόριστο σύμπαν.»

Και θαύμασα την δύναμη του ελληνικού πνεύματος. Αυτό που μετά από 2500 χρόνια έχει ακόμα την δύναμη να μας διδάσκει, απλά κι’ όμως τόσο δύσκολα πράγματα, όπως

- να μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα

- να μην εθελοτυφλούμε

- να λέμε την αλήθεια στον εαυτό μας και στους άλλους χωρίς «φόβο και πάθος»

- να ερευνούμε χωρίς να ψάχνουμε κάτι συγκεκριμένο

- να αμφισβητούμε τα πάντα και τους πάντες, καλοπροαίρετα και με μόνο στόχο την γνώση ( http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=343)

- να ρωτάμε αληθινά και να μην προσπαθούμε να αποσπάσουμε από το άγνωστο τις απαντήσεις που έχουμε ήδη διαμορφώσει στα μυαλό μας

- να είμαστε ανοιχτοί στην αλήθεια, όποια και αν είναι αυτή

- να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας παρουσία «μεγάλων ανδρών» ή/και των αφοσιωμένων θαυμαστών τους

- να μη ακολουθούμε τύφλα Διδασκάλους και μεθόδους

- να μην επιτρέπουμε στον εαυτό μας να πέσουμε θύματα χειραγώγησης τον άλλων ή των πεποιθήσεων μας/τους

- να δίνουμε το δικαίωμα στον εαυτό μας και στους άλλους, να αναθεωρούμε/ούν, να αλλάζουμε/ουν γνώμη βασιζόμενοι σε νέα δεδομένα της ερευνάς μας/τους, δηλαδή σε νεοαποκτηθείσα γνώση.

- να σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους άλλους σαν τον εαυτό

- να έχουμε το ήθος να μην βάζουμε ταμπέλες στους εαυτούς μας και στους άλλους και να μην καίμε με τα ξηρά και τα χλωρά

- ότι η μύηση δεν είναι κάτι που θα σου κάνει κάποιος, αλλά μια μοναχική πορεία, μια δέσμευση στην αναζήτηση της Α-λήθειας του σύμπαντος

- να είμαστε μοναχικές τίγρεις αντί για πρόβατα στο μαντρί

- να έχουμε κατανόηση για τους άλλους αλλά και την απαίτηση να μην μας κρύβουν τον ήλιο

- να δίνουμε σε οτιδήποτε την απαιτουμένη από το ΟΛΟΝ αξία, και όχι αυτήν της υλικής και ματαιόδοξης πλάνης μας

- να ζούμε την κάθε στιγμή σαν να είναι η τελευταία, να μην χαραμίζουμε την ψυχή και το πνεύμα μας

- να κοιτάζουμε στον σκοτεινό καθρέφτη της αυτοκριτικής που δεν μας δείχνει αυτό που θέλουμε αλλά αυτό που ΕΙΝΑΙ


και αναρωτιέμαι αν «είδα» καλά … μήπως παραπλανήθηκα?

Γιατί όλες αυτές οι αρχαίο-ελληνοκεντρικές ιδέες που ρυπαίνουν την χώρα μας τα τελευταία χρόνια ΔΕΝ έχουν απόλυτος καμία σχέση με το ελληνικό πνεύμα που «είδα» εγώ.



Πίστευε και μη, … ερεύνα !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cinderella
Μέλος 1ης Βαθμίδας


96 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2002, 02:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cinderella  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cinderella  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,
επειδη πολλοι απο εσας οπως ειναι φυσικο θελουν καποια στοιχεια, σας παραθετω το παρακατω αρθρο και καποια links που ελπιζω πως θα βοηθησουν πρωτα απο ολα στο να σταματησουμε να ξεχωριζουμε τον ελληνισμο απο το χριστιανισμο. Ο Ελληνισμος και ο Χριστιανισμος ειναι ενα και καλο θα ειναι να σταματησουμε να πεφτουμε στις καλοστημενες παγιδες καποιων!
Ας δουμε το παρακατω αρθρο λοιπον
¨-----------------------------------------------------------------
Τα παρακάτω ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ εθνικιστικό περιεχόμενο, δεν έχουν σκοπό να προσβάλουν κανένα ,και δεν έχουν κανένα πολιτικό όφελος και κέρδος
Είναι μια απλή αναφορά στον Θρύλο της "ομάδος Έψιλον" και απευθύνεται σε όσους ψάχνονται γενικά για μυστήρια και επιθυμούν την συσπείρωση του Ελληνισμού.
ΟΜΑΔΑ "ΕΨΙΛΟΝ"

Τι είναι τελικά η "ομάδα Έψιλον" ? Σύμφωνα με όσα έχουν κατά καιρούς γραφτεί και ειπωθεί,δημιουργούνται πολλά ερωτηματικά σχετικά με την ύπαρξη της "ομάδος Έψιλον".
Πολλοί λενε πως η "ομάδα Έψιλον" δεν είναι παρά δημιούργημα της φαντασίας ορισμένων που σκοπίμως εκμεταλλεύονται το όνομα της με σκοπό την πνευματική καταστολή των Ελλήνων και του Ελληνισμού γενικότερα… Έχουν γίνει αναφορές σχετικά με την δράση της και έχει ειπωθεί μεταξύ άλλων πως δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια επιστημονική ομάδα ξένων συμφερόντων (NASA) στην οποία συμμετείχαν και Έλληνες που απλά υιοθέτησε το όνομα της θρυλικής "ομάδος Έψιλον"…..Υπάρχει η τελικά η "ομάδα Έψιλον"? Ποιοι είναι τα μέλη της? Ποιος ο σκοπός της?
Λέγεται ότι τα μέλη της είναι Έλληνες με ιδιαίτερα υψηλό οικονομικό επίπεδο.
Η "ομάδα Έψιλον" χρονολογείται τουλάχιστον από τους Μινωικούς χρόνους (1500 - 1700 πχ). Ακούγοντας σήμερα κανείς περί "ομάδος Έψιλον" σχηματίζει αυτόματα στο νου την εικόνα μιας πανάρχαιας απόκρυφης αλλά πανταχού παρούσας Ελληνικής οργάνωσης η οποία χρησιμοποιώντας διαχρονικά την την προχωρημένη ακόμα και για την εποχή μας κρυμμένη γνώση των αρχαίων προγονών μας που μεταφέρετε με απόλυτη μυστικότητα στα μέλη της από εποχή σε εποχή και εικάζεται πως έχει σκοπό:
Να διασφαλίσει με κάθε έννομο μέσο τα συμφέροντα του Ελληνισμού.
- Να αποκαταστήσει στην διεθνή κοινή γνώμη με αδιάσειστα στοιχεία τις παραποιημένες από τους εκάστοτε εξουσιαστές, ιστορικές και επιστημονικές αλήθειες που σκόπιμα αποκρύφτηκαν ή αλλοιώθηκαν για να μειώσουν τον χαρακτήρα του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού.
- Να επιτύχει μέσο δημοκρατικών διεργασιών και ελευθέρας βουλήσεως κάθε έλλογου όντως του πλανήτη μας, την πνευματική αποδοχή και ανάδειξη του Ελληνικού ιδεώδους ως τρόπου ζωής σε τοπικό και παγκόσμιο επίπεδο, σε αντίθεση με τις προθέσεις των Σιωνιστών που μεθοδικά εξασκώντας πάσης φύσεως βία με ύπουλα σκοταδιστικά μέσα, προσπαθούν να ασκήσουν ένα είδος παγκόσμιας δικτατορίας που έχει σκοπό την πνευματική και οικονομική υποδούλωση του ανθρώπινου γένους.
- Να αποκαλύπτει εκ τον προτέρων οποιαδήποτε σχεδιαζόμενη εγκληματική ενέργεια κατά του Ελληνισμού και της ανθρωπότητας γενικότερα.
Ορισμένοι λένε πως η "ομάδα Έψιλον" στις μέρες μας διεξάγει ένα μυστικό πόλεμο που τα πεδία των μαχών του σήμερα περιλαμβάνουν όλους τους τομείς της σύγχρονης ζωής όπως Πολιτική, οικονομία, επιστήμη, κοινωνία, περιβάλλον. Στην προσπάθεια αυτή η "ομάδα Έψιλον" έχει απλωθεί σήμερα σε ολόκληρο τον κόσμο με πολυάριθμα "μυημένα μέλη" και ένα ευρύτατο δίκτυο ροής πληροφοριών, ενώ χρησιμοποιεί κάθε υπερσύγχρονο μέσο ή άγνωστες πήγες ενέργειας καθώς και ασύλληπτες επιστημονικές μεθόδους, γνωστές από τα αρχαία ελληνικά μυστήρια που για τον μέσο άνθρωπο και τα σημερινά δεδομένα αγγίζουν τα όρια μεταφυσικής ή τον χώρο επιστημονικής φαντασίας…Η τήρηση πλήρους μυστικότητας ήταν τουλάχιστον μέχρι τα τέλη της περασμένης 10ετιας νόμος απαράβατος. Για λόγους στρατηγικής τα τελευταία 10 χρόνια κρίθηκε αναγκαίο να υπάρξει μια πλήρως ελεγχόμενη ροή πληροφοριών προς το ευρύ κοινό γύρο από την ύπαρξη και της δραστηριότητες της "ομάδος Έψιλον", ιδίως μέσω συγγραφέων , (Φουράκης - Κεραμιδάς κ.α) ώστε κατά αυτόν τον τρόπο να γίνουν ευρύτερα γνωστά τα ιδεολογικό περιεχόμενο και δράση της οργανώσεως, γεγονός που θα είχε σαν αποτέλεσμα αφ' ενός την προσέλκυση νέων μελών και αφετέρου την Εθνική αφύπνιση στα απλά στρώματα του λαού.
Στην πρώτη φάση ροής πληροφοριών, ορισμένες ξένες μυστικές υπηρεσίες ανησύχησαν από το γεγονός ότι γρήγορα η ομάδα Ε απέκτησε ερείσματα στον απλό λαό και για αντιπερισπασμό άρχισαν να διαδίδουν μέσο εντολοδόχων πρακτόρων ή αφελών δημοσιογράφων ότι η ύπαρξη της "ομάδος Έψιλον" είναι ένα προϊόν φαντασίας που κατασκευάσθηκε απλός για να καλύψει τους ευσεβείς πόθους κάποιων υπεραισιοδοξιών εθνικοφρόνων. Άλλοι πράκτορες η ακόμα παραπλανημένοι αρθρογράφοι υποδυόμενοι τον ρόλο του υπερπατριώτη προσπάθησαν να προκαλέσουν αποστροφή της κοινής γνώμης προς την οργάνωση και συγχρόνως σύγχυση γύρο από το θέμα, υποστηρίζοντας δολίως ότι οι πληροφορίες για την ύπαρξη της "ομάδος Έψιλον" διαχέονται έντεχνα από ανθελληνικούς κύκλους που θέλουν να δημιουργήσουν ένα κλίμα εφησυχασμού στην χώρα μας, ώστε μοιραία ο Ελληνικός λαός ξεχνώντας το "Συν Αθηνά και Χείρα κίνει" να καταστεί αδρανής και να οδηγηθεί σε πλήρη πνευματική καταστολή και παθητικότητα μπροστά σε οποιεσδήποτε σχεδιαζόμενες για την περιοχή εξελίξεις, επαναπαυμένος στις πατριωτικές παρεμβάσεις μιας φανταστικής, κατά τους ισχυρισμούς της οργάνωσης, που ως από μηχανής Θεός ανελάμβανε να τον προστατεύσει από οποιονδήποτε επερχόμενο κίνδυνο….Οι ίδιοι κύκλοι άρχισαν να υποστηρίζουν ανυπόστατες θεωρίες εξ ονόματος της ομάδος Ε με σκοπό να φέρουν σε αντίθεση τον ελληνισμό και την Ορθοδοξία διασπείροντας διχόνοια διαμορφώνοντας 2 αντιμαχόμενα στρατόπεδα (Ελληνιστές - Ορθόδοξοι) ώστε στο μέλλον να αποτελούν εύκολη λεία στα χέρια των εξουσιαστών…

"Μέλη" της υποστηρίζουν πως η ομάδα Ε ίδρυσε το 1970 δυο τοπικές "θυγατρικές ομάδες"
Στην Ρωσία την "ομάδα 68" ή "ΜΗΔΕΙΑ" και στην Γιουγκοσλαβία την "ομάδα 69" ή "ΑΘΗΝΑ". Οι αριθμοί 68 και 69 προέρχονται από το άθροισμα των γραμμάτων σύμφωνα με την συνήθεια των Ελλήνων να μετατρέπουν τα γράμματα σε αριθμούς (λεξαριθμικό άθροισμα).Το όνομα της "ομάδος Έψιλον" προέρχεται από το σύμβολο "Ε" που υπήρχε στο Ναό του Απόλλωνα στους Δελφούς και σύμφωνα με το λεξαριθμικό άθροισμα σημαίνει "ΕΛΕΥΣΙΣ ΔΙΑ".


ΔΙΑΜΑΧΗ ΕΛΛΗΝΙΣΤΩΝ - ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ
--------------------------------

Ακόμη "μέλη της ομάδας" παίρνουν θέση στην διαμάχη Ελληνιστών - Εκκλησίας σχετικά με το παρελθόν των Ελλήνων. Οι Εκκλησιαστικοί κύκλοι υποστηρίζουν πως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ειδωλολάτρες πράγμα που σύμφωνα με την ομάδα Ε , με συγγραφείς και σοφούς Έλληνες ακόμα και με Αποστόλους δεν ισχύει … Τώρα ποιος έχει δίκιο είναι άγνωστο.
Η "Διαμάχη" αυτή κρατάει αιώνες και πολλές φορές στο παρελθόν έχουν γίνει συγκρούσεις και φυσικά ορισμένοι επωφελούνται από αυτήν την "εσωτερική αντιπαράθεση".
Μεταξύ άλλων έχουν κατά καιρούς ειπωθεί τα αληθή ή αναληθή στοιχεία πως οι Έλληνες ανέμεναν τον ερχομό του Ιησού όχι μόνο επειδή είχαν αφιερώσει ναούς Στον "άγνωστο Θεό" αλλά γιατί υπήρχαν συγκεκριμένες προφητείες των προγονών τους, που ανέφεραν το γεγονός της έλευσης Tου.


- Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν αφιερώσει ναούς στον "άγνωστο Θεό" οπως αναφέρει ο Παυσανίας. Λέγεται πως η εκκλησία των Αγίων Θεωδόρων στην Ν. Σμύρνη είναι κτισμένη (1870) πάνω από ένα αρχαίο κτίσμα το οποίο σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις αποτελούσε τμήμα βομού προς τον άγνωστο Θεό. Στην αρχαιότητα από εκείνη την περιοχή περνούσε δρόμος που ένωνε το Φάληρο με την Αθήνα. Από εκει πέραςε ο Απόστολος Παύλος κατά την επιστροφή του από την Μακεδονία ( 1 αιώνα μ.χ ) και από την ύπαρξη του Ναού εμπνεύστηκε την ομιλία του προς τους Αθηναίους στον Άρειο Πάγο.
- Ο Σόλων γράφει για κάποιον Θεό που θα προέλθει από θνητή γυναίκα θα υβρισθεί και θα σταυρωθεί.
- Η Σίβυλλα η Κυμαία προφήτευσε τον 3ο πχ αιώνα πως ο Υιός του Θεού θα έρθει στην γή με ανθρώπινη σάρκα , το όνομά του θα έχει 4 φωνήεντα και 2 σύμφωνα και το άθροισμα του ονόματός του σύμφωνα με το λεξαριθμικό άθροισμα θα είναι 888. Πράγματι το όνομα ΙΗΣΟΥΣ δίνει άθροισμα 888. Ετσι σε πολλά κτίσματα (μεταξύ αυτών και σε βυζαντινά όπως της Αγ. Σοφίας) υπάρχει το "οκτάκτινο αστέρι" που συμβολίζει τις εκατοντάδες , τις δεκάδες , και τις μονάδες του αριθμού 888. (…)
- Οι ιερείς του ΔΙΑ φορούσαν σταυρούς και ετσι λέγεται πως ο σταυρός είναι ελληνικό σύμβολο. (?)
- Ο Σωκράτης σε συζήτηση του με τον μαθητή του Αλκιβιάδη αναφέρει πως περιμένει κάποιον απεσταλμένο από τον ουρανό που θα διδάξει τον τρόπο συμπεριφοράς απέναντι σε ανθρώπους και Θεούς. Με αυτή τη θεωρία καταδικάστηκε και ήπιε το κώνιο.
- Όταν ο Ιησούς είδε τους Αχαιούς Κρήτες είπε "Ελήλυθεν η ώρα να δοξασθή ο Υϊος του ανθρώπου" (Ιωαννης ΙΒ, 20-23 Παλαια Διαθηκη).
Πράγματι οι Κρήτες Αχαιοί είχαν μεταναστεύσει στην Παλεστίνη το 1500 πχ. Η Παλαιστίνη όπως αναφέρει ο Έλληνας εκεί πρέσβης Γ. Τσομπαρτζής το 1905, πήρε το ονομά της από τον Ηρόδοτο. Το Νότιο τμήμα της ονομαζόταν "νεγέβ των Χερεθί" δηλαδή "νοτος των Κρητών".Πόσο αληθεύουν όλα αυτά όμως?
Γεγονός είναι πάντως πως οι Έλληνες δέχθηκαν εύκολα τις διδασκαλείες του Ιησού που προσομοίαζαν με το θρησκευτικό - ιδεολογικό τους υπόβαθρο.
Κλείνοντας:

ΑΝ υπάρχει η ομάδα Ε αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι ο Ελληνισμός θα πρέπει να επαναπαυτεί και να εναποθέσει την τύχη του στις ενέργειες αυτής. Ουδέποτε επήλθε λύση στα εθνικά ζητήματα μέσω κάποιων οργανώσεων (περίπτωση ΚΥΠΡΟΥ , καταστροφή ΣΜΥΡΝΗΣ κ.α).
Ο ελληνισμός πρέπει να είναι προσεκτικός και να μην επιτρέψει σε καμία περίπτωση η τυχόν ύπαρξη της ΟΜΑΔΟΣ Ε να αποτελέσει όπλο στα χέρια ανθελλήνων και μέσο εφησυχασμού του Ελληνικού έθνους.


ΑΝ ΔΕΝ υπάρχει η ομάδα Ε αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να επικρατήσει ηττοπάθεια και να κυριαρχήσει το πνεύμα της υποταγής. Ο Ελληνισμός ανέκαθεν διέθετε πρότυπα ηρωισμού και πατριωτικής αυτοθυσίας όπως μας έχει διδάξει η ιστορία….


- Είτε υπάρχει ή όχι η ομάδα Ε, το ζήτημα εντοπίζεται στην δική μας δράση, και στον προσωπικό αγώνα του καθενός μας.
- Είτε υπάρχει ή όχι η ομάδα Ε το ζήτημα είναι τι κάνουμε εμείς προς ανατροπή της υφισταμένης παρακμιακης καταστάσεως.
- Είτε υπάρχει ή όχι η ομάδα Ε, ας μην αναμένουμε ούτε από αυτή ούτε από κανένα άλλο την "εξ ουρανού σωτηρία μας", εάν εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε την βούληση και την δύναμη να αγωνισθούμε για την Εθνική μας κυριαρχία και Αξιοπρέπεια…
- Αφελείς όσοι πιστεύουν πως η ομάδα Ε κατέχει το "υπερόπλο" που "θα προστατεύσει την Ελλάδα την ύστατη στιγμή…."
- Μέλη της Ομάδος Ε είναι ο καθένας μας ξεχωριστά, δηλαδή οποίος αγωνίζεται έστω και από μέσα του για την διάσωση του Ελληνισμού ανεξάρτητου πολιτικής ή θρησκευτικής πεποιθήσεως…
- Δυστυχώς η Θ Ρ Υ Λ Ι Κ Η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας κάηκε από τα εμπρηστικά χέρια των... . Μέσα εκεί υπήρχαν έγγραφες αποδείξεις για την δημιουργικότητα και την συμπατικότητα της Ελληνικής αξίας … Υπάρχουν όμως στοιχεία στις αποθήκες του Βατικανού όπου δυστυχώς ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η είσοδος στους πάντες με σκοπό την απόκρυψη της αλήθειας.
Σύντομα όμως θα αποκαλυφθεί λένε ορισμένοι (... ) η αλήθεια η οποία θα αναβλύσει από τις προσπάθειες όλων μας… "Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον"

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΑΘΕΛΗΤΑ ΚΡΥΜΜΕΝΗ
--------------------------------------------------------------------
Εδω τελειωνει το αρθρο...το οποιο μπορειτε να βρειτε στη σελιδα
http://www.pittaland.gr/EPSILON.htm
Επισης μπορειτε να διαβασετε για τον Ελληνα..καποια στοιχεια ποθ μετα απο ερευνα επιστημονων εδειξαν οτι ο Ελληνας διαφερει απο τους αλλους λαους και στην κατασκευη του σωματος
"Ο κόκκυγας του ανθρώπου αποτελείται από 4ή 5 σπόνδυλους και ο τέταρτος ή
ο πέμπτος είναι δισχιδής και οξύς ή μονοσχιδής και οξύς.Ο κόκκυγας του Έλληνα
αποτελείται από πέντε σπονδύλους, αλλά ο πέμπτος είναι λείος και στρογγυλός,
ποτέ οξύς και μονοσχιδύς ή δισχιδής.
Ένα άλλο χαρακτηριστικό γνώρισμα είναι ο λοβός του αυτιού.Οι λοβοί των αυτιών
που δεν είναι κολλημένοι στις παριές, αλλά ξεχωρίζουν είναι ένα άλλο χαρακτηριστικό
των Έλληνων. Από την αρχαιότητα ο λοβός στο αυτί είναι σημάδι ιδιαίτερης σοφίας.
Όπως άλλωστε και το εύρος του μετώπου."
Επισης μπορειτε να διαβασετε για το Ιχωρ αν απο τη κεντρικη σελιδα
http://www.pittaland.gr επιλεξετε απο το μενου το λινκ "ΤΑΛΩΣ" εκει θα βρειτε οχι μονο πληροφοριες για το Ιχωρ το οποιο ειναι η θεια ουσια που λεγεται οτι κυκλοφορει στο αιμα των Ελληνων, αλλα και για το πρωτο ρομποτ που ειχαν κατασκευασει οι αρχαιοι ελληνες.
Περισσοτερες πληροφοριες για το Ιχωρ καθως και για αλλα θεματα της ιστοριας μας http://homepages.pathfinder.gr/the_unknowns/
απο το μενου επιλεξτε τη κατηγορια "ελληνας".
Για τον πρωτο υπολογιστη που ειχαν κατασκευασει οι αρχαιοι ελληνες..και που οι συνχρονοι επιστημονες εκαναν 25 χρονια να καταλαβοθν πως δουλευε και σε τι χρησιμευε....καθως και για τον Νικολα Τεσλα...για το υπεροπλο που κατασκευασε...καθως και για το οτι ο Αινσταιν ΔΕΝ ανακαλυψε τη θεωρια της σχετικοτητας αλλα την εκλεψε απο ΕΛΛΗΝΑ συνχρονο του...καθως και για τον καθηγητη Λιανιδη που εξαφανιστηκε...στη σελιδα http://www.diodos.gr/ στο μενου που βρισκεται δεξια!
Αυτα προς το παρον.....
Αν διαβασετε ολα αυτα θα βοηθηθειτε παρα πολυ ειμαι σιγουρη...
τουλαχιστον θα δειτε το ποσες αληθειες μας κρυβουν...
το υπουργειο πολιτισμου..το υπουργειο παιδειας...και οχι μονο!
Σε καποιο απο αυτα τα links (δυστηχως δεν θυμαμαι σε ποιο..αλλα αν επισκεφθειτε καθε μα καθε σελιδα αυτων των site...θα το συναντησετε)...θα δειτε οτι εχουν κρυψει και στοιχεια απο το ευαγγελιο στο οποιο ο ιδιος ο Ιησους μιλαγε συγκεκριμμενα για την ελλαδα και ΜΟΝΟ για την ελλαδα παρακαλω!
Ελπιζω μετα απο ολα αυτην την πρωσοπικη σας "ερευνα" να ανακαλυψετε οτι ο Χριστιανισμος καιο Ελληνισμος ηταν παντα ΕΝΑ!
Ποτε δεν ημουν εθνικιστρια και ποτε δεν καταλαβα τους εθνικιστες απλα
προσφατα μεσα απο τα οσα διαβασα καταλαβα οτι ολοι μα ολοι οι λαοι πολυ θα ηθελαν να μας καταστρεψουν (ισως επειδη ξερουν τισ δυναμεις μας...ασχετο οτι δεν τισ ξερουμε εμεις)...και πρεπει να κανουμε ολοι σιγα σιγα κατι...και να αφυπνιστουμε...κοιταξετε λιγο και τη σελιδα http://homepages.pathfinder.gr/the_unknowns/html/epsilon.htm
για το project OVERKILL των Η.Π.Α εναντιον της ελλαδας (οπου θα δειτε οτι πολλα μερη του σχεδιου εχουν αρχισει ηδη να πραγματοποιουνται.

Ναστε καλα...και ελπιζω να ανακαλυψουμε επιτελους τις αληθειες που τοσο εντεχνα μας κρυβουν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy