ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Φιλοσοφία από το ‘0’
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 11:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας υποθέσουμε πως είμαστε τα πρώτα νοήμονα όντα. Κανείς πριν από εμάς δεν τόλμησε η δεν διάθετε την νόηση να σκεφτεί, να παρατηρήσει με οξυδέρκεια και να φιλοσοφήσει.
Δεν υπάρχουν μονοπάτια που μπορούμε να βαδίσουμε, ως βάσεις, μα ούτε και δόγματα. Ξεκινάμε από το ‘0’.

Το ερώτημα…….

Τι είμαστε;
(το ερώτημα αυτό πλέον, δεν ισχύει)


Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 19/01/2004 14:29:10

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2003, 12:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ

ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟΝ (ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΝΝΟΩ) Η ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ;


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 09:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλες και φίλοι.

Απάντηση στο θέμα :

ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΑ ; Μέρος του όλου!

ΑΤΟΜΙΚΑ : Μέρος του .. μέρους του όλου!!.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 13:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαιρετώ και σ'ένα Εχέμβροτε με το όμορφο, αλλά πολύ "φιλολογικό" και υποθετικό θέμα σου.

Τι να σκέφτηκε άραγε ο άνθρωπος, όταν αντιλήφθηκε για πρώτη φορά την σκέψη του;
Τι τον ανάγκασε να σκεφτεί, πέρα τα της επιβίωσής του;

Γνωρίζεις ότι η ζωή και η γνώση κάνει κύκλους, πότε στο ζενίθ και άλλοτε στο ναδίρ. Έτσι και οι άνθρωπινη νόηση αναγκασμένη, εκ των αυτών καταστάσεων, περιφέρετε στα διάφορα σημεία του κύκλου...

(Δες σαν παράδειγμα, πως πριν εκατό χρόνια οι άνθρωποι της Βαλκανικής δεν γνώριζαν γραφή και ανάγνωση σε ένα πολύ μεγάλο μέρος τους, το <98%>. Εν αντιθέση με πριν δυό χιλιάδες περίπου χρόνια που και οι δούλοι στην Βαλκανική, έπρεπε να γνωρίζουν ποίηση, φιλοσοφία, ιστορία και γεωγραφία.)

Τώρα καλέ μου φίλε, εάν κατάλαβα καλά το ερωτημά σου, στο ναδίρ λοιπόν της ανθρώπινης σκέψης. Τι νομίζουμε (πιστεύουμε), ότι είμαστε;
Μα φυσικά το ανθρώπινο ον τότε, μόνο παρατηρεί και συλλέγει πληροφορίες για την καλύτερη βίωσή του, έναντι των άλλων όντων. Όταν όμως, μετά από χιλιάδες χιλιάδων χρόνων μελέτησε γενικά τον θάνατο, σαν ξεχωριστό μέρος της φύσης του, άρχισε να φιλοσοφεί -πιστεύω- για όσα θεωρούσε και κατάλαβε ότι του ήταν άγνωστα...
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2003, 16:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΧΕΜΒΡΟΤΕ, όταν γυρνάω πίσω στον χρόνο και τοποθετώ τον άνθρωπο στην λίθινη εποχή, φαντάζομαι ένα ον που επιβιώνει με δύο τρόπους.. Ο ένας είναι η πρώιμη σκέψη και ο άλλος το ένστικτό του!
Όταν τον φαντάζομαι να σκέφτεται μόνο, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο φόβος για όλα τα ανεξήγητα που συμβαίνουν, για όλα τα φαινόμενα!!!
Ϊσως εκείνη την εποχή ο άνθρωπος να ένιωθε μεγάλο φόβο για την ζωή και το περιβάλλον του (το άγνωστο)... έτσι το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να δημιουργήσει κάτι μεγάλο... κάτι ανώτερο από τον ίδιο και να ρίξει όλο το "φταίξιμο" εκεί.. Αυτό το μεγάλο είναι η θρησκεία!! Ο Θεός ή Θεά ή Θεοί.....!
Το πρώτο πράγμα λοιπόν που έκανε ο άνθρωπος όταν άρχισε να αντιλαμβάνεται τον κόσμο ήταν να δημιουργήσει δόγμα!! Δεν θα μπορούσε να αντέξει όλη αυτή την σκέψη διαφορετικά!!!
Οι θρησκείες λειτούργησαν και λειτουργούν ακόμα, όπως και η επιστήμη, σαν αντίβαρο της σκέψης του ανθρώπου!!!
Ο τρόπος να μπορέσει να σηκώσει το φορτίο της ευφυίας του και όλων των ερωτηματικών του!!!!

Έτσι καταλήγω: ο άνθρωπος όταν άρχισε να χρησιμοποιεί το μυαλό του δεν μπορούσε να στέκεται μόνος του... έτσι έπλασε σχεδόν αυτόματα ένα άλλο ον!

Είναι τόσο αλληλοεξαρτώμενα!!!!!!

Πάντα με φιλική διάθεση..

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 08:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας υποθέσουμε πως είμαστε τα πρώτα νοήμονα όντα. Κανείς πριν από εμάς δεν τόλμησε η δεν διάθετε την νόηση να σκεφτεί, να παρατηρήσει με οξυδέρκεια και να φιλοσοφήσει.
Δεν υπάρχουν μονοπάτια που μπορούμε να βαδίσουμε, ως βάσεις, μα ούτε και δόγματα. Ξεκινάμε από το ‘0’.

Το ερώτημα…….

Τι είμαστε


γραψε λιγο ποιο σαφη την ερωτηση και θα δεις οτι η απαντηση θα κρυβεται σε αυτο που εχεις γραψει
για την ακριβεια
οταν κανεις μια ερωτηση εισαι πολυ κοντα στην απαντηση της
οσο κοντα δεν ησουν ποτε αλοτε


Συμφωνα με την ερωτηση που εδωσες λοιπον θα μπορουσες να ρωτησεις ακομα περα απο το "τι ειμαστε"

..... τι χρωμα;
ποσα κιλα;
ποσα μποφωρ ;
διαγωνια;
υψος;
μακρος;

και να παρεις ακριβως τις ιδιες απαντησεις που πηρες μεχρι τωρα (οχι σε αριθμο) αλλα σε συμπερασματα

απο την αλλη αφου θεωρεις οτι πριν ηταν το μηδεν
θα σου κανω την χαρη να απαντησω οτι τωρα ειμαστε το 1 (εγκλωβιζοντας την -τοσων αιωνων- ανθρωπινη διανοηση σε ενα αριθμο παραγωγο της)

Ελπιζω να αλαξα κατι στην ζωη σου με την απαντηση μου αυτη.... χεχεχεχεχε


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 12:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ..προσπαθώ να απαντήσω σ'αυτή την ερώτηση μέσα στο "πλαίσιο" που βάζεις...
Aγαπητέ Eχέμβροτε... το βρίσκω AΔYNATO.
Έχω τη μνήμη -που αν κ τελείως εξασθενημένη- αδυνατώ να την αποκόψω...
Έχω βιώματα-που δεν είναι "0"
Δεν έχουν δηλ. να κάνουν μόνο με την ανάγκη να επιβιώσω/στο παρελθόν
έχω σκεφτεί άπειρες φορές κ έχω εμπλακεί σε συζητήσεις για το ερώτημα
"τι είμαστε"
Δεν μπορώ ν'απαντήσω...

quote:
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟΝ (ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΝΝΟΩ) Η ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ;
Aν έχω καταλάβει σωστά...ήδη αρχίζουμε λάθος...
Aν σκέφτεσαι για ΠPΩTH φορά, αγνοείς τις παραπάνω έννοιες. Tι πάει να πει "συμπαντικός κόσμος;" Για την ώρα αντιλαμβάνεσαι μόνο τον εαυτό σου σε σχέση με το περιβάλλον γύρω σου. Δεν έχεις τις γνώσεις που έχεις σήμερα για το σύμπαν κτλ κτλ.


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 23:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ίσως να ξεκινήσαμε απο το ΄0΄ αλλά η ερώτηση είναι το που οδηγούμαστε και αυτο δεν είναι το μηδέν αλλά είναι το πέμπτο στοιχείο. οδηγούμαστε σιγά σιγά απο τη Μονάδα στο πέμπτο στοιχείο.εκεί βρίσκονται όλες οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις για την δημιουργία και ύπαρξη μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 00:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Σοφός είναι εκείνος που δεν εξαρτάται από το περιβάλλον του, αλλά έχει αναπτύξει την ικανότητα να παρατηρεί τα πάντα και να ζει μόνο εκείνα που η συνείδηση και ο λόγος του , του υπαγορεύουν σαν καλά".
G.A.Livraga
OM

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 03:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εχέμβροτε,

Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι βρισκόμαστε στο 0 της ανθρώπινης σκέψης, ότι τίποτε άλλο δεν έχει λεχθεί πριν από εμάς, ακόμη κι αν μπορέσουμε να "αδειάσουμε" το νου μας απ' όλα (κι αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο, θα συμφωνήσω με τη Valnta), τί θα καταφέρναμε περισσότερο από το να δημιουργήσουμε καινούργια μονοπάτια, νέες βάσεις και νέα δόγματα;

Ξέρεις, το ερώτημα που θέτεις μ' έχει απασχολήσει αρκετές φορές, όμως έχω προσθέσει κι ένα άλλο : Αν όντως μπορούσε να γίνει μια τέτοια προσπάθεια εκ του μηδενός, θα παίρναμε άραγε διαφορετικές απαντήσεις ή θα καταλήγαμε να βαδίζουμε για άλλη μία φορά στα ίδια μονοπάτια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 04:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε μου durden_alie, χρόνια πολλά.
θα ήθελα να σου πω πως η ερώτηση του φίλου μας εχεμβροτου δεν είναι τι θα καταφέρναμε να κάνουμε αλλά τι θα είμαστε.
Η μόνη απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή είναι, ή θεοί ή τίποτα.

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 04:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου notis_29, σε χαιρετώ κι εγώ με τη σειρά μου και χρόνια σου πολλά...

Ομολογώ ότι προσέγγισες το ερώτημα μ' έναν τρόπο που δεν είχα καν σκεφτεί...

Στη δική μου προσέγγιση θεώρησα ότι το ερώτημα "Τί είμαστε;" καλείται να το απαντήσει ένας άνθρωπος όπως ακριβώς τον περιέγραψε ο Εχέμβροτος, δηλαδή απαλλαγμένος από δόγματα κι άλλες κατευθύνσεις, κι όχι ένας εξωτερικός παρατηρητής για να χαρακτηρίσει τον άνθρωπο αυτό...

Όμως, η απάντησή σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα...

Νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένουμε και μια διευκρινιστική παρέμβαση από τον ίδιο το δημιουργό του θέματος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 05:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου αν σε μπέρδεψα λίγο με την λέξη “θεοί” τότε διάβασε το κάπως έτσι «ανώτερες δυνάμεις ή τίποτα»
Πάντως είτε σαν παρατηρητής είτε σαν το πρώτο νοήμον ον, η απάντηση θα ήταν η ίδια.

Η ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΘΕΛΓΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 05:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου φίλε durden_alie
για να σου δώσω απαντηση στο ερώτημα σου είναι πιο σήμαντικη η διαμόρφωση του ερωτήματος για το που οδηγουν αυτα τα μονοπάτια.
Υπαρχει ένα πιο μεγάλο μονοπάτι οπου κυλουν τα υπόλοιπα μονοπάτια, όπωσς τα ποταμια ρέουν και χάνονται στην άβυσσο του ωκεανού.Και κανενά μονοπάτι δεν είναι το ίδιο ακόμα και να επαναλαμβανεται. ακομα και με την απαναληψη προχωρας παντα ένα βήμα΄μπροστα [quote]

Edited by - Μια on 08/01/2004 06:08:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 16:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γεια σας...

quote:
Πάντως είτε σαν παρατηρητής είτε σαν το πρώτο νοήμον ον, η απάντηση θα ήταν η ίδια.

Φίλε μου, όσο σκέφτομαι την απάντησή σου, τή βρίσκω ολοένα και πιο ενδιαφέρουσα και πειστική...

quote:
Υπαρχει ένα πιο μεγάλο μονοπάτι οπου κυλουν τα υπόλοιπα μονοπάτια, όπωσς τα ποταμια ρέουν και χάνονται στην άβυσσο του ωκεανού.Και κανενά μονοπάτι δεν είναι το ίδιο ακόμα και να επαναλαμβανεται.

Αγαπητή Μία, ίσως τελικά αναρωτιέμαι αν όλα τα "ποτάμια" όσο διαφορετικά κι αν είναι, τελικά χύνονται στον ίδιο "μεγάλο ωκεανό"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 18:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αγαπητε durde_alie τι σε κάνει να αναρωτιέσαι;
Μεσα απο τα δικα μου βιώματα τώρα ξέρω οτι υπ΄΄αρχει η ολοκληρώτητα απο οπου πηγάζει η Ζωή και ο Σκοπος της Υπαρξης μας. και καποια στιγμη σε ένα τώρα του μέλλοντος θα το συνεειδητοποιήσουμε όλοι και θα Ζουμε μέσα και απο το πέμπτο στοιχείο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 03:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΩΣ
ΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΨΕΥΤΕΣ..

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 03:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας υποθέσουμε πως είμαστε τα πρώτα νοήμονα όντα. Κανείς πριν από εμάς δεν τόλμησε η δεν διάθετε την νόηση να σκεφτεί, να παρατηρήσει με οξυδέρκεια και να φιλοσοφήσει.
Δεν υπάρχουν μονοπάτια που μπορούμε να βαδίσουμε, ως βάσεις, μα ούτε και δόγματα. Ξεκινάμε από το ‘0’.

Το ερώτημα……

Τι είμαστε;



...Είμαστε έτοιμοι να αρχίσουμε απο την αρχή.
Οι επιλογές μας θα υπαγορεύσουν και τις νέες ατραπούς στις οποίες θα εισέλθουμε.
Είμαστε έτοιμοι και πάλι απο την αρχή να κάνουμε λάθη, να διδασκόμαστε απο αυτά, να μιλάμε για το Θεό, να χειραγωγούμαστε απο την πονηρή μειοψηφία, να οργανώνονται ομάδες τιτλοφέρουσες την διάθεσή τους να βοηθήσουν τον άνθρωπο και πάντα ο άνθρωπος θα εξαπατάται...
Τα σημερινά μονοπάτια υπάρχουν γιατί ο άνθρωπος τα δημιούργησε.
Θα ξαναδημιουργήσει καινούργια λοιπόν για να παγιδευτεί ξανά...ακόμη μια φορά...


Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 22:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Μία,

Αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι είναι ακριβώς ο προβληματισμός του αγαπητού reptilesalonica. Ένας προβληματισμός με απαισιόδοξη χροιά βέβαια, που όμως περιέχει και μεγάλες δόσεις αλήθειας...

Εάν αυτή η νέα αρχή, η απαλλαγμένη από τα "βαρίδια του παρελθόντος" (για να χρησιμοποιήσω και μια έκφραση της μόδας...) μπορούσε να γίνει, κατά πόσο ο άνθρωπος θα ήταν σε θέση, ακολουθώντας τα νέα "μονοπάτια", τα νέα "ποτάμια", να οδηγηθεί σε έναν "ωκεανό" απελευθέρωσης κι όχι σε "λίμνες" εξανδραποδισμού;

Αλλά και από την άλλη, μήπως πολύ εύκολα μοιράζουμε αφορισμούς για τα διάφορα μονοπάτια; Οδηγούν πάντοτε αυτά στην παγίδευση του ανθρώπινου νου;

Δανείζομαι μια φράση από το φίλο notis_29 :

quote:
Η μόνη απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή είναι, ή θεοί ή τίποτα.

Μήπως είμαστε και τα δύο; Έχουμε την ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να κάνουμε τα ίδια, περισσότερα ή λιγότερα, μεγαλύτερα ή μικρότερα λάθη από το παρελθόν...Και δεν έχουμε ΠΟΥΘΕΝΑ να στηριχθούμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 00:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ας υποθέσουμε πως είμαστε τα πρώτα νοήμονα όντα. Κανείς πριν από εμάς δεν τόλμησε η δεν διάθετε την νόηση να σκεφτεί, να παρατηρήσει με οξυδέρκεια και να φιλοσοφήσει.
Δεν υπάρχουν μονοπάτια που μπορούμε να βαδίσουμε, ως βάσεις, μα ούτε και δόγματα. Ξεκινάμε από το ‘0’.

Το ερώτημα……

Τι είμαστε;


Eιμαστε κοσμοι που θα γεννηθουν...ειμαστε αυτο που προεκυψε απο το τελος...
ειμαστε 0 αρα ειμαστε η πρωτη υλη που θα γονιμοποιηθει απο το πνευμα...
ειμαστε τα πρωτα λιθαρακια στους δρομους μας...

εν αρχη...ειμαστε εμεις...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 02:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περα απο τα μονοπατια τα οποια δημιουργουμε για οποιδηποτε τροπο, ειτε για να επιβιωσουμε ειτε γιατι υπαρχει καποιος αυτοσκοπος, υπαρχει και ενα αλλο ΜΟΝΟΠΑΤΙ που ειναι μεγαλυτερο απο τα δικα μας μονοπατια. τα δικα μας μονοπατια ειναι τα οχηματα τα οποια μας οδηγουν στον Σκοπο αυτης της Διαδρομης.
Η συνειδητοποιηση της Ολοκληρωτητας μεσα απο την υλη, μεσα απο τον ανθρωπο ειναι αυτο το μονοπατι που ηδη υπαρχει.Χρειαζεται να σταματησουμε να ειμαστε τυφλοι, να δουμε αυτο το μονοπατι και να το ακολουθησουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 14:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για την απουσία μου...αλλά όπως λέει και η γλυκιά μου γυναίκα...''δεν ήμουν σε...mode..''

Επιστρέφω…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 23:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ζεστό βράδυ κοίταξα τον ουρανό.
Μα τι είναι όλα αυτά που λάμπουν πάνω του;
Τι ωραία που είναι….
Κάποιος πρέπει να τα έχει ζωγραφίσει εκεί πάνω. Όπως αυτά τα σχέδια που έκανα στην σπηλιά μου, μα αυτά είναι υπέροχα. Για να είναι τόσο ωραία κάποιος καλύτερος από εμένα τα έφτιαξε, αυτόν εγώ θα των αγαπώ και θα τον λατρεύω, και το πρωί που θα ξυπνήσω θα του αφήσω ψιλά στο βουνό, για να το φτάνει, ένα ψάρι παστό που έχω περίσσιο.
Μα πώς να είναι στην όψη; μάλλον θα μοιάζει με το δυνατό λιοντάρι όμως θα έχει και φτερά για να πετά ψιλά, και χέρια σαν τα δικά μου για να ζωγραφίζει.

Όπως είπε ο simori το πρώτο που θα έκανε ένα νοήμον ων θα ήταν να δημιουργήσει κάτι ανώτερο που να είναι πάνω από όλα και υπεύθυνο για όλα, της φύσης τα τέλεια φτιαγμένα και τις δυστυχίες της ζωής.
Και να είστε σίγουροι πως στα ίδια μονοπάτια θα βαδίζαμε, μόνο που θα είχαν διαφορετικές ονομασίες, μα ίδια σχέδια, ίδιες θυσίες, ίδιους πόθους, ίδιους πόνους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 16:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Well done Διγενή!!


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 14:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
………………..Ας υποθέσουμε πως είμαστε τα πρώτα νοήμονα όντα. Κανείς πριν από εμάς δεν τόλμησε η δεν διάθετε την νόηση να σκεφτεί, να παρατηρήσει με οξυδέρκεια και να φιλοσοφήσει.
Δεν υπάρχουν μονοπάτια που μπορούμε να βαδίσουμε, ως βάσεις, μα ούτε και δόγματα. Ξεκινάμε από το ‘0’.

Το ερώτημα…….

Τι είμαστε;……………………

____________________________________________________________________
Χμ…. το ερώτημά σου Εχέμβροτε είναι ενδιαφέρον, μα όχι συγκεκριμένο. Ή μάλλον, αρκετά συγκεκριμένο ώστε να καθίσταται δύσκολο το να δοθεί μια απάντηση, έως αδύνατο….

Προβληματίστηκα κι’εγώ με το θέμα που δημιούργησα.
Το ερώτημα που έθεσα (τι είμαστε;) είναι αρκετά περιοριστικό όπως επεσήμαναν με τον τρόπο τους αρκετά μέλη.
Αφαιρώ λοιπόν το ερώτημα αυτό, οπότε το θέμα μένει αυτούσιο και έτοιμο προς επεξεργασία, απαλλαγμένο από περιοριστικά τείχη – ερωτήματα, ώστε να αναπνέει.

Ο Διγενής Ακρίτας παρουσίασε μια εικόνα, του πρώτου ανθρώπου. Ο άνθρωπος που παρατηρεί, η μάλλον βλέπει, τον νυκτερινό ουρανό και αναρωτιέται, τίνος δημιούργημα είναι. Πλάθει θεούς – ανώτερα από αυτόν πλάσματα, διότι εκείνος γνωρίζει πολύ καλά πως δεν μπορεί να δημιουργήσει κάτι τέτοιο. Αυτομάτως υμνεί αυτούς τους θεούς (όντα) θαυμάζοντας το μεγαλείο τους, προσφέροντάς τους δώρα. Μια ανθρώπινη κίνηση ως ένδειξη υποταγής, θαυμασμού, φόβου, λατρείας κλπ.

Αυτή είναι και η έναρξη της ανθρώπινης *σκλαβιάς. Αυτή όμως η σκλαβιά είναι και η αφορμή για την ίδια του την απελευθέρωση.

*Σκλαβιά = η δημιουργία του ανύπαρκτου, προς επιβίωση και αυτοστήριξη (δίχως να γνωρίζει πως περί αυτού πρόκειται) – αυτοεξαπάτηση.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 19/01/2004 14:31:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 15:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Εχέμβροτε,

Καταρχήν να σου πω ότι συμφωνώ με την πρωτοβουλία σου να αφαιρέσεις το αρχικό ερώτημα, το οποίο περιόριζε αρκετά το θέμα...Ας το αφήσουμε να αναπτυχθεί ελεύθερα λοιπόν...

Είπα και πιο πάνω ότι ο πρώτος αυτός άνθρωπος, ο απαλλαγμένος από τα δόγματα, έχει την απόλυτη ελευθερία να δημιουργήσει και να βαδίσει πάνω σε νέα μονοπάτια...Και, κατά κάποιο τρόπο "ζηλεύω" την ελευθερία που θα είχε ο άνθρωπος αυτός να δημιουργήσει εκ νέου τους "θεούς" του.

Προσωπικά δεν θα τοποθετούσα την έναρξη της ανθρώπινης σκλαβιάς στην απαρχή αυτής της "δημιουργίας των θεών". Αντίθετα, θεωρώ ότι η σκλαβιά του αρχίζει από τη στιγμή που μια κάστα ανθρώπων, ευνοημένων ίσως από τη φύση με ηγετικά προσόντα, αποφάσισαν να παίξουν τους διαμεσολαβητές μεταξύ θεών και ανθρώπων. Τότε είναι που ο άνθρωπος σταματά να υμνεί το θεό κι αρχίζει να υμνεί τους αντιπροσώπους του στη γη. Τότε είναι που σταματά να δημιουργεί τα δικά του μονοπάτια και αρκείται στα μονοπάτια που του δείχνουν κάποιοι άλλοι.

Πιστεύω ότι είναι ένα βήμα πιο κοντά στην ελευθερία ο άνθρωπος που μπορεί και διατηρεί μια απευθείας και απόλυτα προσωπική επαφή με το θεό (ή τους θεούς) του χωρίς μεσάζοντες με πονηρά κίνητρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η αυτοεξαπάτηση όπως πολύ σωστά λες Εχέμβροτε είναι και η αρχή του ανθρώπου που φιλοσοφεί.
Από μια απλοϊκή σχετικά, συνειρμική σκέψη, ο άνθρωπος θα βαδίσει σε δυσκολοδιάβατους δρόμος, στενά σοκάκια με άπειρες κατευθύνσεις.
Στα λασπωμένα αυτά στενά κάποιοι θα κυλιστούν στον βούρκο (είναι αυτοί η κάστα ανθρώπων που αναφέρει η durden_alie) , άλλοί θα βγουν λερωμένοι και ελάχιστοι θα περάσουν χωρίς ίχνος βρομιάς.
Μα η αρχή έχει γίνει, τα αποτελέσματα δεν έχουν τέλος....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 15:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι άνθρωποι δημιουργούν τον κόσμο τους απ' ότι βλέπουν και ακούν.
Γίνονται κρατούμενοί του...και απο τα κελιά τους βλέπουν τα κελιά των άλλων.
Οι άνθρωποι, νοιαζόμαστε μόνο για ό,τι βλέπουμε.
Πιστεύουμε μόνο ό,τι είναι ορατό. Τα αόρατα δε μετράνε.
Μόνο πράγματα που αγγίζουμε υπάρχουν.

Τόσο Μακριά, Τόσο Κοντά~Wim Wenders


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 07:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
The return to...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2005, 00:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινώντας απο το '0' είναι σαν να ξεκινώ ένα adventure
απο την αρχή πατώντας restart. Κατα πάσα πιθανότητα στην
αρχή θα αρχίζω να χαρτογραφώ τον εαυτό μου τις αντιδράσεις
μου την φύση τα πουλιά κλπ. Έπειτα θα ψάξω να βρώ κάτι να
σταματήσει ο πόνος στο στομάχι μου που δεν γνωρίζω γιατί
προέρχεται. Ίσως είναι η πείνα η δίψα...η επιβίωσή μου
είναι ολοένα και πιο δύσκολη. Εκεί αρχίζω να βλέπω μια
επανάληψη στις κινήσεις μου σαν πρωτόγονου...Κάνω ολοένα
και καλύτερες κινήσεις για την καθημερινή ζωή μου μέχρι
που ξεκινώ να μεθοδοποιώ την καλυτερευση αυτή. Έπειτα απο
κάποια χρόνια το 0 έχει γίνει εκατό αναρωτιέμαι οτι κάποτε
αναρωτιόμουν και πώς θα ήμουν πρίν αναρωτιόμουν και η
επιβίωσή μου άκρως βελτιωμένη φτάνει στο σημείο οπου ο
δεινόσαυρος και ο μεγαλοκαρχαρίας συνεχίζει και υπάρχει και
τελικά τον ταίζω εγώ. Αλλα εγώ συνεχίζω να αναρωτιέμαι ποιός
είμαι, τί είμαι όταν όλα γύρω μου μικραίνουν και μεγαλώνουν
ανάλογα την πλευρά που τα βλέπω, όλα είναι σχετικά, και
σχετικώς σχετικά εώς ότου νοιώθω οτι όλοι οι φόβοι μου
όπως και τα συναισθήματα έχουν αυξηθεί απο την ημέρα που
ξεκίνησα να χαρτογραφώ τα δέντρα τα πουλιά την φύση τον
εαυτό μου.

Ή καταλαβαίνω οτι είμαι μέρος του όλου ή τελικά αφαιρώ τον
εαυτό μου απο την φύση όπου τελικά σταματάω και την συνεχή
αυτή μου αναρώτηση...

"Τί είμαι"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 23:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!

ΠΟΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΟΜΩΣ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ "ΣΥΣΤΗΜΑ" ?

Η ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΛΑΟΣ?

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!!

Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy