ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ωχχ...πεσαμε στα βαθια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 21:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Και να ξεραμε κολυμπι.) ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΣ ΠΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΩΣΥΒΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΟΥΜΕ.ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΧΟΜΟ
ΣΑΠΙΕΝΣ.ΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ? ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ? ΠΟΥ ΠΑΕΙ? ΘΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΠΑΝΩ Σ΄ΑΥΤΟ, Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ
, Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ. ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΦΩΣ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΠΡΗ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ
ΑΝΑΛΑΜΠΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΝΙΤΣΕ.ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΔΙΑΔΟΧΟΙ ΤΟΥΣ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΕΣ ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ
ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΝ. KAI ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ
ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ. ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ, ΘΕΩΡΙΕΣ, ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΟΣ
ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ,ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΡΥΤΗΣ ΜΙΚΡΟΦΥΣΙΚΗΣ,<<ΟΠΟΙΟΣ ΒΙΑΒΑΣΕ
ΤΗΝ ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΚΛΩΝΙΣΤΙΚΕ , ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ>> (Μπρρ.. τα νερα εδω εκτος απο
βαθια ειναι και πολυ κρυα . Σχετικοτητες χωρου και χρονου, ηλεκτρονια σε κριση προσωπικοτητας, ζομπι γατες
, παρατηριτες μαγοι, 1+1=2 αλλοτε 1+1=3 και αλλοτε 1+1=ενας θεος ξερει ..στατιστικα ποσο).
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΣΕΓΓΙΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ .ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ
ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ .

(Χμμμ.. καλα στη θρησκεια βρισκουμε. Αρχαια μυστηρια,προσευχη της καρδιας,σουφικες ασκησεις,γιονκα, ζεν κλπ.
Στη ψυχολογια τι?)

ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΙ ΛΟΙΠΟΝ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΙΟΦΥΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ Η ΜΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.


999

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 12:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα! Λίγο μπερδεμένο μου φαίνεται... (καλά, μπορεί κ να "κόλλησα" λίγο με τις γάτες ζόμπι κ να έχασα το μπούσουλα..) Θα μπορούσες ίσως να κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένες τις ερωτήσεις σου; Ή να πεις τη δική σου γνώμη πρώτα; Γιατί προσπαθώ να απαντήσω τουλάχιστον στην ερώτηση που αφορά την ψυχολογία αλλά... δεν καταλαβαίνω την ερώτηση


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 23:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
do you speak Greek?????


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 03:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Ζαγρέα, έβαλες πολλά τεράστια και ενδιαφέροντα θέματα.
Με τι θα ήθελες να ασχοληθούμε πρώτα?


Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 20:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ Valnta ΓΙΑ ΣΟΥ. ΓΡΑΦΩ ΕΤΣΙ ..ΤΗΛΕΓΡΑΦΙΚΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΑΣ
ΜΠΕΡΔΕΨΑ.

(Χε..χε..δεν ξερει να γραφει γρηγορα,και απο ορθογραφια? Τι να πω???

Για σου φιλε Anounaki .Σωστη η ερωτηση σου. Αλλα δυστυχως επεσες σε ..αλοδαπο.Αμα μεγαλωση θα μαθει.)

ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΕΙΚΟΣΤΟΥ ΑΙΩΝΑ, ΟΤΑΝ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΣΕ ΤΕΛΜΑ,ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΦΥΣΙΚΗΣ,ΑΠΟΦΑΣΗΣΑΝ
ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ
ΘΕΩΡΙΕΣ. ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΩΣ << H ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΝΧΑΓΗΣ>>. ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ Ο ΣΤΡΟΤΙΝΓΚΕΡ,
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ,ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΥΜΗ ΝΕΚΡΟΖΩΝΤΑΝΗ ΓΑΤΑ.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ.
( Αυτα που δεν εχουν πολλες εξισωσεις,ειναι τα καλλητερα.)
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΠΟΛΛΥ
<< ΤΑΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΗ >> Φ.ΚΑΠΡΑ
<<ΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΥΧΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΦΥΣΙΚΗ >> ΝΤ. ΜΠΟΜ
<< ΤΑ ΔΕΚΑ ΠΡΩΣΟΠΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ >> Χ.ΦΡΕΝΤ
<< Η ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ >> Ε.ΣΤΡΟΤΙΝΓΚΕΡ
<< ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ >> Ε.ΣΤΡΟΤΙΝΚΕΡ
<< ΠΑΙΖΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΖΑΡΙΑ-ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ >>Ι.ΣΤΙΟΥΑΡΤ
<< Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ >>Π.W.ΑΤΚΙΝΣ
ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ

( Ααα... φτανει με τα βιβλια,μας ζαλισες)

ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΟΥΝ ΤΟ ...ΚΑΤΩΦΛΙ, ΔΙΝΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ.
ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ΟΛΑ ΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ,ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ. ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ
...ΔΥΝΑΜΕΙΣ, Η ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ,ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΤΗΣΟΥΝ. ΤΑ ΘΕΙΚΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ,
ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΒΑΣΜΟ.

( Αλλλιως χε..χε..τα αρχετυπα της σκιας καραδοκουν.Μια συναντηση μαζι τους? Α..πα..πα ..ουτε στον χειροτερο
εχθρο σας.)

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΩΜΑ ΜΕ ΑΡΧΕΤΥΠΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ, ΔΕΝ ΕΞΑΡΓΥΡΟΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ...ΑΦΑΤΟΥ (ΘΕΟΥ)? ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΗΤΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΙΩΠΑ. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ
ΨΥΧΟΝΑΥΤΕΣ. ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟΥΣ,ΝΑ ΟΠΛΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΣΤΙΜΟΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ. ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ
ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΦΡΟΙΝΤ,ΑΤΛΕΡ,ΦΡΟΜ,ΡΑΙΧ,κλπ).ΑΛΛΑ..ΤΑ << ΑΠΑΝΤΑ >> ΤΟΥ ΚΑΡΛ Γ. ΓΙΟΥΝΓΚ ΝΑ ΤΑ ΡΟΥΦΗΞΟΥΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ

ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ , ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΧΟΛΕΣ, ΠΟΥ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ, ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ
ΑΜΕΣΗ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΥΣ. Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΞΕΦΡΕΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
(ΣΤΑ ΚΡΟΥΣΤΑ 2,3,4 ΚΤΥΠΟΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ),ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΧΟΡΟ (ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ 2,3,4 ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ),ΝΑ ..ΣΥΝΧΡΟΝΙΣΕΙ
ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΚΥΜΑΤΑ ΘΗΤΑ (2,3,4 ΚΥΚΛΟΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ-ΒΑΘΥΣ ΥΠΝΟΣ),ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,
ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΥΡΟΒΑΣΙΑΣ.

AYTH THN...ΨΕΥΤΟΔΙΟΝΥΣΙΑΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΝΙΣΤΩ.ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ ΗΡΕΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ
ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΣΤΑΝ ΓΚΡΟΦ ,ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΘΕΝΤΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΜΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ,
ΠΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ, ΑΣΥΝΙΘΙΣΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ. ΕΧΕΙ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΑΜΕΣΗΣ
ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ, ΠΟΥ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ...ΟΛΟΤΡΟΠΙΚΗ ΑΝΑΠΝΟΗ.ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΨΑΞΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ << H ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ
ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ >> ΚΑΙ ΣΤΟ WWW.holotropic.com

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΧΑΙΡΕΤΟΝΤΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ, ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΦΙΛΙΜΩΝΑ. ΕΙΝΑΙ
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

( Ααα.. με συστησες επιτελους )
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ
(εισαι και φαινεσαι )

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 20:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΣΟΥ ΦΙΛΕ reptilesalonika ..ΕΥΧΑΡΙΤΩ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ,ΑΠΟΨΕΙΣ,ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΤΙΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΤΥΧΗ,ΚΑΙ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΥΧΗ.

ΣΤΙ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΣΗ?


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 03:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Zagrea,
Διαβάζοντας το προτελευταίο σου μνμ ομολογώ οτι δε μπορώ να σε "πιάσω".
Μεταπηδάς απο θέμα σε θέμα με περρισή ευκολία και δε μπορώ να πιαστώ απο κάπου.
Θα σου ξαναζητούσα λοιπόν να ορίσεις κάποιο θέμα που θέλεις να ξεκινήσουμε απο εκεί τη συζήτηση.


Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 07:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε zagreas.
πιστευω οτι ολα ειναι θεμα συμφεροντος.

Ο καθενας ψαχνει τροπους για να κανει την ζωη του καλυτερη
και ολα αυτα που αναφερεις ειναι τροποι που καποιοι επελεξαν να εξερευνησουν

Νομιζω οτι στο παραπανω "συμπερασμα " κολανε πολλες αν οχι ολες η "επεξεργασιες του περιβαλοντος" που αναφερεις παραπανω..

και...
...χαιρετισματα στον ΦΙΛΙΜΩΝΑ


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 02:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στους φίλους zagrea, και ΦΙΛΙΜΩΝΑ!

Το θέμα το οποίο ανοίξατε στο παρόν τόπικ, Ωχχ...πεσαμε στα βαθια
όντως μας ρίχνει στα βαθιά...αλλά ποια βαθιά δεν μπόρεσα ούτε κι εγώ να βγάλω συμπέρασμα. Να είναι άραγε νερά, να είναι μυαλά, να είναι γνώσεις, συλλογισμοί;

Πάντως, ομολογώ πως παρά την κάπως ιδιόμορφη δομή του, ο τρόπος που δίδεται η γραφή σας, εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ

Αλλά, για να πάρουμε κάποιες απαντήσεις (σε περίπτωση που επιθυμούμε βέβαια κάτι τέτοιο), πρέπει να θέσουμε και τις ανάλογες - κατά προτίμηση σαφείς - ερωτήσεις. Πράγμα το οποίο ακόμα δεν έχει συμβεί στο τόπικ αυτό, παρά τις διαμαρτυρίες κάποιων συμμετεχόντων. Αν λοιπόν δεν είναι δύσκολο, και μέχρι να σε γνωρίσουμε κάπως καλύτερα και να μπορούμε να αποσυμβολίσουμε ευκολότερα τον τρόπο γραφής σου (που εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι εμένα μου αρέσει - γειάσου βρε Φιλίμωνα! ), μήπως θα μπορούσες να ξεκαθαρίσεις κάπως, ποιο είναι το αντικείμενο στο τόπικ εδώ, που καλούμαστε να συζητήσουμε;

Ευχαριστώ κι εσένα, αλλά και τον Φιλίμωνα για την κατανόηση και σας εύχομαι και στους δύο:
Καλή πλοήγηση στα forums του ESOTERICA!

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 08:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ zagrea ΘΕΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΣ......
ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΕ ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΜΕ ΝΙΤΣΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.....
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΜΑΓΟΥΣ ΜΕ ΣΟΥΦΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ,ΓΙΟΓΚΑ....

ΣΤΡΟΤΙΝΓΚΕΡ ,ΝΤ. ΜΠΟΜ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ....

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ......

ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ (ΖΑΓΡΕΑΣ)?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 10:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ zagrea.
Να λοιπόν ένα θέμα -{από}θεμα των τελευταίων 100 χρόνων- .

Κάποτε ο μεγάλος Πλάτωνας, είχε δώσει για τον άνθρωπο τον εξής ορισμό: <<Ανθρωπός έστι ζώον δίπουν άπτερον>>. (Ο άνθρωπος είναι ζώο δίποδο, δίχως φτερά).
Ο Διογένης ο Κυνικός έπιασε ένα κόκορα, τον μάδησε, τον έβαλε μέσα στο σακούλι του (την πήρα), και εμπρός για την Ακαδημία. Εκεί βρήκε τον Πλάτωνα να διδάσκει στους μαθητές του, στάθηκε μπροστά τους, έβγαλε το μαδημένο πουλί απ'το σακούλι και σηκώνοντάς το ψηλά ανείγγειλε σατιρικά: <<Ούτος έστιν ο Πλάτωνος άνθρωπος>>. (Αυτός είναι για τον Πλάτωνα ο άνθρωπος).
Ύστερα απ'αυτό ο Πλάτωνας αναγκάστηκε να συμπληρώσει τον ορισμό του έτσι: << Ανθρωπός έστι ζώον δίπουν άπτερο και πλατυώνυχον>>.

Τελικά νομίζω zagrea, πως ξεπουπουλίαζεις τον κόκορα (τα ήδη καθιερωμένα για το ανθρώπινο φιλοσοφικό και μη, οικοδόμημα της σημερινής σκέψης), δίχως όμως να υπάρχει η Ακαδημία και ο Πλάτωνας, (ο παγιωμένος σημερινός ορισμός για το < Χ > φιλοσοφικό οικοδόμημα).
Μήπως λοιπόν θα πρέπει να συμπληρώσεις ό,τι το "δικό μας" φιλοσοφικό παγκόσμιο έμβρυο είναι ακόμα εν κυήση και όχι ο τελικός ορισμός της εποχής μας;

Έτσι το κολύμπη στα βαθιά μπορεί να συνεχιστεί έως που να βρούμε την δική μας στεριά...
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ drumx13 ΓΙΑ ΣΟΥ.
(Μ΄αρεσουν οι ανθρωποι που τα λενε ετσι ...χυμα). ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.<<ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, ΕΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ>>


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ zezmperg ΓΙΑ ΣΟΥ
ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΠΟΥ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ, Η ΦΥΣΗ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ
ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΔΙΟΓΕΝΗ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ, ΟΤΙ ΑΝ ΖΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ
ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ. (ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ). ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΝΙΤΣΕ ΘΑ ΦΑΝΤΑΖΕ ..ΜΙΚΡΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.
ΣΕ ΣΥΝΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΣΟΥ.
( Ωραιο το ''κοκορακι'', ελπιζω και διδακτικο.)


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ ΓΙΑ ΣΟΥ.
(Τωρα που το βλεπω καλλητερα, νομιζω δικιο εχεις, σαλατα τα καναμε)
..ΜΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ. Ο ΖΑΓΡΕΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ
...ΠΟΙΗΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ.
ΑΛΩΣΤΕ

<<Δεν υπαρχει απολυτο κακο στο κοσμο.
Το κακο ειναι σχετικο.
Αναγνωρισε αυτο το γεγονος.
Στο βασιλειο του χρονου δεν υπαρχει
τιποτε που να μην ειναι ενα στηριγμα
για τον ενα, και μια δεσμευση για τον αλλο,
για τον ενα δηλητηριο, για τον αλλο
γλυκο και σωτητριο σαν τη ζαχαρη.
Το δηλητηριο του φιδιου ειναι ζωη για το φιδι,
αλλα θανατος για τον ανθρωπο,
η θαλασσα ειναι ενας κηπος για τα πλασματα της,
αλλα για τα πλασματα της γης θανασιμη πληγη.
Ενας ανθρωπος μπορει να ειναι
διαβολος στο ενα, κι αγγελος στο αλλο.
Εαν θελεις να ειναι ευγενικος με σενα,
κοιταξε τον με μια ματια εραστη.
Μην κοιτας ΤΟ Ωραιο με κοινο βλεμα,
κοιταξε το προσωπο Του με το ματι το δικο Του.
Ο Θεος εχει πει
[ Οποιος ανηκει σε Μενα, Εγω του ανηκω.
Ειμαι το ματι του, το χερι του και η καρδια του].
Καθετι γινεται αγαπητο,
οταν σε οδηγει στον Πολυαγαπημενο.
Ελα αναγνωρισε οτι οι αισθησεις σου,
η φαντασια σου κι η γνωση σου,
ειναι σαν το καλαμι που τα παιδια καβαλικευουν.
Η γνωση του πνευματικου ανθρωπου ανυψωνει,
η γνωση στο φιληδονο ανθρωπο ειναι βαρος.
Ο θεος εχει πει. Σαν ενα γαιδαρο φορτωμενο με βιβλια,
βαρια ειναι γνωση που δεν προερχεται απο Κεινον.
Αλλ' αν την κουβαλατε με αγνους σκοπους,
θα νιωσετε ανακουφιση και ευχαριστηση.
Πως μπορειτε να να αισθανεστε ελευθεροι
χωρις το δικο του κρασι,
ω εσεις που ειστε ευχαριστημενοι με τη παρουσια Του?

Απο την φαντασια και το ονομα τι γενιεται?
Η φαντασια. Αλλα αυτη οδηγει στο δρομο της Αληθειας?
Γνωριζεις κανενα ονομα χωρις υποσταση?
'Η εχεις κοψει ποτε τριανταφυλλο
απο τη λεξη <τρι-αν-τα- φυλ -λο>?
Συ που εκφωνεις το ονομα Του,
προχωρα και αναζητησε το νοημα
στο οποιο δινεις αυτο το ονομα.
Το φεγγαρι ειναι στο ουρανο,οχι μες στο νερο.
Αν θελεις να υπερβεις τους τυπους
του ονοματος και του γραματος,
εξαγνισε τελειως τον εαυτο σου
και κρατα στη καρδια σου ολη τη γνωση
των προφητων, χωρις βιβλια,
χωρις τη μαθηση,χωρις δασκαλο.>>
Μεσναβι

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ amalia ΓΙΑΣΟΥ
ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΙΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ, ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΒΙΒΛΙΟ ΓΡΑΦΩ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΔΙΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΥ.
ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΤΑΛΛΑΣΩ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ.

(Απ τις αντιδρασεις τους και μονο,μπορω να καταλαβω τι ...περιβολι εφτιαξες.) ΄

ΘΑ ΠΤΟΣΠΑΘΗΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ...ΚΗΠΟ ΜΟΥ ...ΑΝΟΙΚΤΟ (Ολα τα ..ωποροφορα δεκτα), ΚΑΙ .. ΚΑΘΑΡO (Εξω τα ζιζανια)
ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΣ ΜΗΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ...ΠΤΩΤΟΚΟΛΟ, ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ- ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

(Αστα αυτα, παλι να τους μπερδεψεις προσπαθεις. Αναλαμβανω εγω. Λοιπον εχουμε και λεμε.
Ζητημα πρωτον. Τι αντιπροσωπευει για σας το μηδεν?
Ζητημα δευτερον. Τι αντιπροσωπευει για σας το απειρο?
Ζητημα τριτον. Να τετραγωνισετε το κυκλο.
Ζητημα τεταρτον. Να αποδειξετε την εικασια του Γκολντμπαχ.
Απο τα 4 απανtατε στα 2)

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ? ΦΙΛΗΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ.
ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ.ΚΑΙ ΘΑΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.
(Γιατι? Οι αλλες δυο δεν ειναι καλες? Ασχημα θαταν να <<γραφαμε>>...ιστορια.)


999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 23:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΙΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ, ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ, ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΒΙΒΛΙΟ ΓΡΑΦΩ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΔΙΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΥ.


Συμφωνώ 100% μαζί σου σε αυτή τη θέση σου! Αν γινόταν κάτι τέτοιο, το ESOTERICA θα ήταν τουλάχιστον ξενέρωτο!

Ευχαριστώ επίσης που έγινες πιο σαφής, ιδιαιτέρως δε τον Φιλήμονα, ο οποίος εκτός από διαφωτιστικός, έχει και πολύ πλάκα
Τελικά αυτό το περίεργο δίδυμο (μου φέρνει και σε ιανό - τουλάχιστον στη φάτσα όπως τη φαντάζομαι), είναι πολύ ενδιαφέρον τρόπος έκφρασης. Εκτός αν γράφετε δύο άτομα, που δεν το πιστεύω - ή;...


αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 00:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

ΦΙΛΗ zezmperg ΓΙΑ ΣΟΥ
ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΠΟΥ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ, Η ΦΥΣΗ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ
ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΔΙΟΓΕΝΗ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ, ΟΤΙ ΑΝ ΖΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ
ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ. (ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ). ΤΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΝΙΤΣΕ ΘΑ ΦΑΝΤΑΖΕ ..ΜΙΚΡΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.
ΣΕ ΣΥΝΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΣΟΥ.
( Ωραιο το ''κοκορακι'', ελπιζω και διδακτικο.)


999



Χαίρε φίλε zagrea.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια θα προσπαθήσω να γίνω "καλλίτερη", ποιο αποδοτική στην Κυνική φιλοσοφία. Τώρα θα συγχαρώ και σ'ένα, για το κολύμπι στα βαθιά, που μεσ' τον χειμώνα (την παγωμένη και παγιωμένη σκέψη μας) μας επιβάλεις να κάνουμε...
Αλήθεια δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε στην εποχή μας ο Διογένης, αν τελικά θα σήκωνε την μαγκούρα ή θα μας κατουρούσε!!!
Αχ καλέ μου zagrea, μου άνοιξες την "πληγή", τι να έγιναν άραγε οι τόσες Κυνικές διατριβές που έγραψε, που να βρίσκονται κιαν βρίσκονται κάπου;
Τον πάω λίγο πιο μακριά κι απ'τον Νίτσε (όπου είναι ένας σύχρονος μας φιλόσοφος που εκτιμώ), εκεί κάπου στην μικροφυσική (ΚΒΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ)λέω, ότι θα έκοβε τις απίθανες Κυνικές του βόλτες για να σαρκάσει την δική μας άγνοια ύστερα από 2400 χρόνια που ετούτος μελετούσε!
Φαντάζεσε ένα γέρο, γυμνό, να αυνανίζεται και ταυτόχρονα να μιλά για μικροφυσική, συμπαντικά σύνολα ενεργειών και τις διασπάσεις τους;
Αρνιόταν να εγκαταλείψει την φύση, διότι γνώριζε πως η φύση ήταν το δημιούργημα της ενέργειας του μη ουδέν! (Τούτο το μη ουδέν το έκλεψα από τον Λεωνίδα του 0+@=1).
Άσε που σαν ψυχολόγος έπερνε ΑΡΙΣΤΑ. Όλα με σύνεση δίδασκε και ποτέ στους νόμους της πολιτείας που σας γεμίζουν με άγχη! Ό άνθρωπος είναι ομαδικό ον και γνωρίζει ο καθένας ποια ήταν τα φυσικά του κότσια, για την ομαδική επιβίωση και την ακριβής θέση του στην ανθρώπινη ομάδα.
Αυτά για την ώρα και να έχω κάτι να γράψω στο topic που του έχω αφιερώσει.
Χαίρε zagrea.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 20:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ zangper ΓΙΑ ΣΟΥ.
Ο ..ΠΟΝΗΡΟΣ ΦΙΛΗΜΩΝ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙΜΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ,ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ <<ΟΥΣΙΑ>> ΤΟΥ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ
ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΜΙΛΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ <<ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΟΝΤΟΣ>>.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΑΣ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΗΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΒΙΩΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑ ΣΚΕΨΗΣ.

ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΚΕΤΟΙ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΟΤΡΟΠΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΙΩΜΑΤΑ, ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ
ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΡΕΤΙΚΑ ΑΦΗΡΗΜΕΝΕΣ (ΑΦΑΤΕΣ), ΜΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΟΜΟΙΕΣ. ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΠΙΝΟΗΣΑΝ ΤΗ
'ΓΛΩΣΑ',ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
ΜΑ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΑΦΟΥ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΕΡΙΛΑΝΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ
ΤΟΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥ ΝΟΥ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ, ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΤΑΙ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΝΗΘΗΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΙΔΙΑΣΤΑΤΟΥ ΧΩΡΟΥ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΡΑΜΙΚΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ.
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΔΙΑΧΩΡΙΣΤΟ ΑΜΑΛΓΑΜΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ.

ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΦΥΣΙΚΗ,ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΙΔΡΥΤΗΣ Ν. ΜΠΟΜ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΟΙΚΟΣΗΜΟ ΤΟ ΤΑΟΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ
ΓΙΝ-ΓΙΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΓΡΑΦΕ, <<ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΗΚΑ>>.(ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ).

ΟΤΑΝ ΠΑΛΙ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΤΟ ΜΗ-ΔΕΝ, ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟ 'ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΕΝΟ' ΣΤΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ,ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΕΓΟΝΗ
ΚΕΝΟΤΗΤΑ ΚΟΣΜΙΚΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑΣ. ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ,ΩΣΤΟΣΟ ΤΗΝ
ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΔΙΑΚΑΤΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΟΞΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΟΥΣΙΩΔΟΥΣ ΠΛΗΡΩΤΗΤΑΣ ΤΟΥ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΝΑ ΠΛΗΡΕΣ,
ΑΦΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ.ΕΝΩ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΣΥΝΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ, ΜΟΙΑΖΕΙ ΝΑ
ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΚΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η
ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ,ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ
ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.H ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΑΙΜΟΜΕΝΙΚΩΝ ΚΟΣΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ Η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΠΟΙΗΣΗ
ΤΩΝ ΕΓΓΕΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ..ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΠΕΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΟΔΟΞΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΛΕΟΝ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΚΑΙ ΒΑΘΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ. Η ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΑΥΤΩΝ
ΤΩΝ ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΜΕΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΞΑΥΛΟΣΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ, Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ, ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΞΕΠΕΤΑΓΟΝΤΕ
ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟ(ΥΛΗ),ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΖΙΤΡΟΝΙΟ(ΑΝΤΙΥΛΗ),ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΧΑΝΟΝΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΜΨΗ ΦΩΤΟΣ.

O ΘΕΟΣ ΟΜΩΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.

ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 20:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ zangper ΓΙΑ ΣΟΥ.
Ο ..ΠΟΝΗΡΟΣ ΦΙΛΗΜΩΝ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ, ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙΜΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ,ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ <<ΟΥΣΙΑ>> ΤΟΥ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ
ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΜΙΛΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ <<ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΟΝΤΟΣ>>.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΑΣ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΗΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΒΙΩΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑ ΣΚΕΨΗΣ.

ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΚΕΤΟΙ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΟΤΡΟΠΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΙΩΜΑΤΑ, ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ
ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΡΕΤΙΚΑ ΑΦΗΡΗΜΕΝΕΣ (ΑΦΑΤΕΣ), ΜΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΟΜΟΙΕΣ. ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΠΙΝΟΗΣΑΝ ΤΗ
'ΓΛΩΣΑ',ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
ΜΑ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΑΦΟΥ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΕΡΙΛΑΝΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ
ΤΟΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥ ΝΟΥ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ, ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΤΑΙ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΝΗΘΗΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΙΔΙΑΣΤΑΤΟΥ ΧΩΡΟΥ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΡΑΜΙΚΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ.
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΔΙΑΧΩΡΙΣΤΟ ΑΜΑΛΓΑΜΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ.

ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ Η ΝΕΑ ΦΥΣΙΚΗ,ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΙΔΡΥΤΗΣ Ν. ΜΠΟΜ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΣΑΝ ΟΙΚΟΣΗΜΟ ΤΟ ΤΑΟΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ
ΓΙΝ-ΓΙΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΓΡΑΦΕ, <<ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΗΚΑ>>.(ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ).

ΟΤΑΝ ΠΑΛΙ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΤΟ ΜΗ-ΔΕΝ, ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟ 'ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΕΝΟ' ΣΤΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ,ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΕΓΟΝΗ
ΚΕΝΟΤΗΤΑ ΚΟΣΜΙΚΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑΣ. ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ,ΩΣΤΟΣΟ ΤΗΝ
ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΔΙΑΚΑΤΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΑΔΟΞΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΟΥΣΙΩΔΟΥΣ ΠΛΗΡΩΤΗΤΑΣ ΤΟΥ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΝΑ ΠΛΗΡΕΣ,
ΑΦΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ.ΕΝΩ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΣΥΝΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΚΔΗΛΩΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ, ΜΟΙΑΖΕΙ ΝΑ
ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΚΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η
ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ,ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ,ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ
ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.H ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΑΙΜΟΜΕΝΙΚΩΝ ΚΟΣΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ Η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΠΟΙΗΣΗ
ΤΩΝ ΕΓΓΕΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ..ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΠΕΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΑΡΟΔΟΞΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΛΕΟΝ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΚΑΙ ΒΑΘΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ. Η ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΑΥΤΩΝ
ΤΩΝ ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΜΕΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΞΑΥΛΟΣΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ, Η ΦΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ, ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΞΕΠΕΤΑΓΟΝΤΕ
ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟ(ΥΛΗ),ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΖΙΤΡΟΝΙΟ(ΑΝΤΙΥΛΗ),ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΧΑΝΟΝΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΜΨΗ ΦΩΤΟΣ.

O ΘΕΟΣ ΟΜΩΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.

ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 20:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΗ zangper. Η ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΝΙΚΟΥΣ, ΜΟΝΟ ΣΧΕΣΗ ΑΓΑΠΗΣ-ΜΙΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.
ΜΗΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΩΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ.
ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΣΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ, ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ.


ΓΙΑΣΟΥ ΦΙΛΗ amalia.
ΡΩΤΑΣ, ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ, ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΙΛΙΜΩΝ. ΜΑΘΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΙΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ...ΠΛΑΝΗΤΗ.
(Γιουνγκιανος ειμαι). ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΦΙΛΙΜΩΝΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ
ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΣΟΥ ΖΩΗΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ
ΤΙ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΣΤΗΝ ..ΠΑΛΙΑ ΑΘΗΝΑ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕ ΔΑΙΜΟΝΙΟ.
(Ω amalia φτιαξε μουσικη, και μ' αυτην πορεψου).

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 05:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

ΜΑ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ, ΑΦΟΥ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΕΡΙΛΑΝΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ
ΤΟΥ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥ ΝΟΥ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ, ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ. Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΤΑΙ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΝΗΘΗΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΙΔΙΑΣΤΑΤΟΥ ΧΩΡΟΥ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΡΑΜΙΚΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, ΟΠΩΣ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ.
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΔΥΝΑΤΕΣ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΑΔΙΑΧΩΡΙΣΤΟ ΑΜΑΛΓΑΜΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ.


Σας χαιρετώ zagrea και....Φιλήμων
Μετά από τούτα που και εσύ (εσείς?) σωστά διατυπώνεις, και να θέλεις να μας μάθεις να κολυμπάμε στα βαθιά... Άντε μην πώ τίποτα του zagrea, διότι τον Φιλήμων τον αγαπώ!!!
Φίλε zagrea, λίγο δύσκολο εώς "χλομό" το βλέπω να συζητηθούν θέματα εδώ, όπως την αρχή για την νέα φυσική του Ν. Μπομ, καλό θα ήταν νομίζω, πως εάν εσύ να μας έδινες μερικές "σπρωξίες" ακόμα και ύστερα όλο και κάποιος θα ακολουθήσει...
Α, και μην τα γράφεις διπλά, και με μία φορά τα εμπεδώνουμε, τι στο καλό, τόσο ανεπίδεκτοι μαθήσεως (μας βρήκες) είμαστε!
Σε χαιρετώ φιλικά.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nevolen
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 09:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nevolen  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Nevolen  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Nevolen  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Nevolen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλήτω... Έχασα και το αληθινό θέμα που ξεκίνησε εδω πέρα... Είμαι κακός; Μάλλον κουτός...

Blessed be...


The One...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 12:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΝΕΒΟΛΕΝ ΓΙΑΣΟΥ.
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΚΟΣ ΟΥΤΕ ΚΟΥΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΝΗΡΟΣ.
ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ
ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ, ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΣ ΠΝΕΥΜΑ.
ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΤΟΠΙΚ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

(Για την περιπτωση σου υπαρχει το τοπικ <<στης πισινας τα νερα,
τα παιδια παιζει>>

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy