ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Συμβολισμός των Μαύρων Τρυπών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 02:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας

Αν η Ενέργεια του Μακρόκοσμου βρίσκεται μέσα στον Μικρόκοσμο,
οτιδήποτε δεν έχει επιστημονικά ανακαλυφθεί στον Μακρόκοσμο
είναι η Ενέργεια που η Ψυχή δεν έχει Αναγνωρισει;

Αν το ερώτημα μου είναι κατανοητό έχω και το συμπληρωματικο:

Ποιός είναι ο Συμβολισμός των Μαύρων Τρυπων για την Ψυχή του Ανθρώπου;


scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 12:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
????????????????????????????????????????????????????????????????????

Καταλαβαινω τι θελεις να πεις, αλλα...πως σου ηρθε και που διαβασες οτι η Ενέργεια του Μακρόκοσμου βρίσκεται μέσα στον μικρόκοσμο...?!!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 13:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ scully Ο ΦΙΛΟΣ/Η ΜΙΑ, ΣΩΣΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ...

ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ , ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟΣ
ΕΣΩ ,ΕΞΩ
ΠΑΝΩ , ΚΑΤΩ
ΜΙΚΡΟΠΡΟΣΩΠΟΣ , ΜΑΚΡΟΠΡΟΣΩΠΟΣ..

ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΜΑΡΑΓΔΕΝΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΤΟΥ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΥ ΩΣ ΤΑ ΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΩ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΦΙΛΕ/Η ΜΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΩΣ KAI ΤΑ ΚΑΤΩ...

ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΠ-ΕΞΗΓΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Ποιός είναι ο Συμβολισμός των Μαύρων Τρυπων για την Ψυχή του Ανθρώπου;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 18:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

Ευχαριστώ φίλε AVATARGR για την απάντηση στη φίλη scully.

Να σου εξηγήσω τι εννοώ ποιός είναι ο Συμβολισμός των Μαύρων Τρυπών για την Ψυχη του Ανθρώπου.

Οι Μαύρες Τρύπες είναι ενα Μυστήριο που ο ανθρώπινος νούσ δεν μπορεί να εξηγήσει και ούτε να .....πλησιάσει.

Τότε αυτό το κομμάτι του Μακρόκοσμου βρίκεται και σε ένα κομμάτι του Μικρόκοσμου.

Είναι κάτι που η ανθρώπινη ψυχή δεν μπορεί ακόμα να πλησιάσει.

Για αυτό πιστεύω ότι υπάρχει μία Συμβολική εξήγηση Για αυτό το μυστήριο που δεν μπορούμε να Δούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 22:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Μία.

Την κατάλαβα την ερώτησή σου, και μάλιστα χαμογέλασα, γιατί τέτοιες ερωτήσεις με αποσχολούν συχνά κι εμένα.
Δεν έχω μία έτοιμη απάντηση ωστόσο, αλλά είναι ωραίο θέμα για προβληματισμό (ξέρεις: homework...)
Κάνε κι εσύ μία προσπάθεια να ρωτήσεις και τη διαίσθηση, αλλά και το νου σου, και θα περιμένω με ενδιαφέρον να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με το θέμα!

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 01:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Amalia χαίρομαι και με συγκινεί το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν παίρνουν τον καταστροφικά δεδομένο κόσμο όπως τους τον "σερβίρουν".

Για τον Συμβολισμό των Μαύρων Τρυπών, χρειάζεται να κοιτάξοθμε πως υπάρχουν ενεργειακά στον Μακρόκοσμο.
Οτιδήποτε πλησιάζει την Μαύρη τρύπα καταστρεφεται.Εξαφανιζεται.
Είναι δυνατόν όμως να εξαφανιστεί η ΕΝΕΡΓΕΙΑ;
Δεν έχω επιστημονικες γνώσεις στο συγκεκριμενο αντικείμενο αλλά όντως εμπιστεύομαι τη διαίσθηση μου.

Υπάρχει τότε και κάτι στην Ψυχή του Ανθρώπου που δεν μπορεί να το πλησιάσει γιατί καταστρέφεται;
Αν ΒΛΕΠΑΜΕ άραγε την Απάντηση, τί θα καταστραφότανε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 10:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχιζω να μπαινω στο θεμα...!

Κατα τη γνωμη μου, ας προσδιορισουμε πρωτα τί είναι η μαύρη τρύπα στο μακροκοσμο, για να βγαλουμε συμπερασματα!

Ειναι "κατι" αδιανοητο, πισω απο το οποιο δεν ξερουμε (και μαλιστα δεν μπορουμε ουτε και να φανταστουμε) τι υπαρχει. Οτι κι αν ειναι ομως δεν θα εχει καμια σχεση με το δικο μας συμπαν. Γι'αυτο και η επιφανεια της ονομαζεται "οριζοντας γεγονοτων".


quote:
Ποιός είναι ο Συμβολισμός των Μαύρων Τρυπων για την Ψυχή του Ανθρώπου;



Αν το ερωτημα σου ηταν: Ποιός είναι ο Συμβολισμός των Μαύρων Τρυπων για τoν ανθρωπο, θα απαντουσα οτι νομιζω πως εχει σχεση με το υποσυνείδητο....


Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 13:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ....

ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ.....

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ....
ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ ?????

ΑΠΟ ΠΟΥ ΟΡΜΟΜΕΝΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΜΙΑ ΕΔΩΣΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ????
ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ....

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ !!! ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ????

ΕΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΥΡΟ ?????
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΜΕΡΟΣ ?????
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΧΡΩΜΑ ?????

ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΜΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 15:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μου επιτραπεί να αποπειραθώ και μια προσωπική προσέγγιση στο θέμα...

Μαύρη τρύπα, με την επιστημονική έννοια του όρου, είναι ουσιαστικά ένα σώμα τόσο τρομακτικά συμπυκνωμένης ύλης και τόσο απίστευτα μεγάλης βαρυτικής έλξης που έλκει ο,τιδήποτε το πλησιάσει, ακόμη και το φως. Ουσιαστικά, κανείς δεν έχει "δει" μια μαύρη τρύπα αφού ούτε καν το φως δεν μπορεί να ξεφύγει από την τεράστια βαρυτική της έλξη, αλλά η ύπαρξή τους συμπεραίνεται έμμεσα από τις συνέπειες που προκαλούν. Έτσι λοιπόν, κάτι που πλησιάζει σε μια μαύρη τρύπα δεν καταστρέφεται, αλλά "φυλακίζεται".

Κατ' αντιστοιχία λοιπόν, θα συμφωνήσω με τον AVATARGR ότι "μαύρη τρύπα" της ανθρώπινης ψυχής ίσως είναι ένα κομμάτι της ανεξερεύνητο, που δεν μπορεί να εκπέμψει το "φως" του σε μας ώστε να κάνει αντιληπτή την παρουσία του. Εναπόκειται λοιπόν στη δική μας βούληση και πρωτοβουλία να το ανακαλύψουμε. Ίσως όμως υπάρχει ο κίνδυνος να "φυλακιστούμε" από την "έλξη" του αν δεν είμαστε αρκετά προσεκτικοί.

Θα περιμένω, φίλοι μου, και τις δικές σας ιδέες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 16:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια, γειά σου και πάλι.
Θέτεις βασικά δύο ερωτήματα, εκ των οποίων το δεύτερο είναι συνέπεια του πρώτου:
quote:
Αν η Ενέργεια του Μακρόκοσμου βρίσκεται μέσα στον Μικρόκοσμο,
οτιδήποτε δεν έχει επιστημονικά ανακαλυφθεί στον Μακρόκοσμο
είναι η Ενέργεια που η Ψυχή δεν έχει Αναγνωρισει;

Θα κάνω μία προσπάθεια να σε αποσυμβολίσω καταρχήν, για τους φίλους που ίσως έχουν μπερδευτεί με την ερώτηση (ελπίζω να συμφωνείς, άλλωστε όσο πιο σαφώς είναι δοσμένη μία ερωτηση, τόσο πιο εύκολα μπορεί να απαντηθεί - στην ουσία το ερώτημα εμπεριέχει και την απάντηση εάν τεθεί σωστά).

Οπως αναφέρει και ο AVATARGR, στον σμαραγδένιο πίνακα συναντούμε τη φράση "ως άνω, έτσι και κάτω" η οποία μπορεί να εξηγηθεί με τρόπο πρακτικό για τον ανθρώπινο νου μας, αν σκεφτούμε ότι: Ως άνθρωποι είμαστε μία συνάρθροιση συστημάτων (μυοσκελετικό, νευρικό, κυκλοφορικό, γαστρεντερικό, κ.λ.π.) τα οποία συνεργάζονται μεταξύ τους, και δομούνται σε ένα σώμα με κάποιο συγκεκριμένο σχήμα, το οποίο περιβάλλεται από το δέρμα. Κάθε σύστημα πάλι, αποτελείται από μικρότερες δομές, οι οποίες με τον ίδιο τρόπο συνεργάζονται μεταξύ τους και δομούνται κάτω από ένα συγκεκριμένο σχήμα. Κάθε δομή αποτελείται από κύτταρα, κάθε ένα από τα οποία έχει εσωτερικά όργανα, μεμβράνη που τα περιβάλλει, τρόπο αναπαραγωγής, τροφής και απέκρισης, και πάει λέγοντας... Ηδη μας παρουσιάζεται μπροστά στα μάτια μας μία αναλογία.

Αν τώρα μεταφέρουμε τη σκέψη αυτή σε μεγαλύτερη κλίμακα σε συμπαντικά μεγέθη, θα δούμε την οργάνωση του σύμπαντος με τους γαλαξίες, τους αστερισμούς, τα ηλιακά συστήματα και τους πλανήτες, ως έναν μεγάλο οργανισμό ο οποίος δομείται με τρόπο ανάλογο όπως αυτόν που ανέφερα πριν.

Η ερώτηση λοιπόν που κάνεις, βασίζεται στο πόσο μας είναι άγνωστο το σύμπαν που μας περιβάλλει, και πως αυτή η έλλειψη γνώσεως που έχουμε σχετικά με το σύμπαν, αντιστοιχεί με τη γνώση του εαυτού μας ως μία αντίστοιχη οντότητα.

Αναφέρεις στην ερώτησή σου, για την Ενέργεια που η Ψυχή δεν έχει Αναγνωρίσει. Η ψυχή δεν αναγνωρίζει, αλλά η συνείδηση. Κι αυτή μπορεί να αναγνωρίσει αυτά τα οποία της επιτρέπει το επίπεδο στο οποίο κινείται. Και πολλές φορές, αναγνωρίζει με μεγάλη δυσκολία ακόμα κι αυτά. Π.χ. το φυσικό σώμα μας, το οποίο είναι και το κατώτερο επίπεδο (και υποτίθεται το ευκολότερο για να το συνειδητοποιήσουμε πλήρως), πόσοι και πόσο άραγε το γνωρίζουμε και το ελέγχουμε; Για να μην αναφερθώ σε υψηλότερα επίπεδα όπως το ενεργειακό, το αστρικό (συναισθηματικό), που στην πραγματικότητα μας ελέγχουν εκείνα ανάλογα με τις ανάγκες τους.

Για να φθάσει λοιπόν η συνείδηση να έχει συναίσθηση σε πολύ υψηλότερα επίπεδα, πρέπει να κατακτήσει πρώτα τα κατώτερα και πιο φθαρτά. Για τα ανώτερα, λίγοι άνθρωποι με σκληρή εργασία, μόνο κάποιες αναλαμπές έχουνε από τα επίπεδα αυτά, αλλιώς όλοι μας θα είμασταν φωτισμένοι.

Ως άνω έτσι και κάτω λοιπόν. Οσο λίγο ξέρουμε τον δικό μας εαυτό, άλλα τόσα μαύρα μεσάνυχτα έχουμε για το σύμπαν. Εδώ το φυσικό σώμα της γης δεν ξέρουμε καλά... Αντε και λίγες εικόνες από τη σελήνη και τον Αρη. Για τα υπόλοιπα, κάνουμε εικασίες που βασίζονται στις λιγοστές δυνατότητες παρατήρησης που έχουμε, αλλά και οι εικασίες αυτές δεν είναι καν πλήρεις, ούτε και ο νους μας είναι έτοιμος για να ερμηνέψει πολλά πράγματα.

Φτάνουμε έτσι στο δεύτερο ερώτημά σου:

quote:
Ποιός είναι ο Συμβολισμός των Μαύρων Τρυπων για την Ψυχή του Ανθρώπου;

Τις μαύρες τρύπες τις παρατηρήσαμε, ανακαλύπτοντας την ιδιότητα που έχουνε αυτές να απορροφούν την ύλη, αλλά ακόμα και το φως. Το που πηγαίνει αυτή η ύλη, το αν μπορεί να ξεφύγει κάτι από αυτές και άλλα πολλά ερωτήματα, μας είναι άγνωστα. Επίσης άγνωστη μας είναι μία καταγεγραμμένη εσωτερική ερμηνεία των μαύρων τρυπών, που θα μας βοηθούσε ίσως στο να χτίσουμε στο μυαλό μας ένα αναλογικό μοντέλο, ώστε να απαντηθεί με σιγουριά η ερώτησή σου.

Αλλά...
Προς τι να γίνει τελικά κάτι τέτοιο;
Αφού το σύμπαν, μα και ο ίδιος μας ο Εαυτός δεν λειτουργούν με νόμους που ξέρει και που μπορεί να συλλάβει η ανθρώπινη λογική μας σε όλο τους το μεγαλείο, γιατί να προσπαθήσουμε να εκλογικεύσουμε αυτό, το οποίο είναι πάνω από κάθε ανθρώπινη λογική; Πως μπορούμε να κάνουμε τον ωκεανό να χωρέσει μέσα σε ένα κύπελλο με μέγεθος δικό μας, όταν θα μπορούσαμε απλά να προσπαθήσουμε να βρούμε τρόπο να χυθούμε στο ωκεανό ώστε να τον γνωρίσουμε;

Η εσωτερική αναζήτηση, η φιλοσοφία, είναι δρόμοι που μας οδηγούν μέσα από την αυτογνωσία, στη γνώση του κόσμου, στη γνώση των αιτιών, αλλά και στην Ενωση με τα Αρχέτυπα. Μέσα από αυτήν την αναζήτηση συνειδητοποιούμε ότι κάποια πράγματα για να τα κατανοήσουμε ή καλύτερα να τα συνειδητοποιήσουμε δεν πρέπει να τα αναγκάσουμε να κατέβουν σε εμάς (να γίνουν λογικά για να τα καταλάβουμε με το μυαλό μας), αλλά να υψωθούμε εμείς εκεί και ζώντας μέσα τους να νιώσουμε πως λειτουργούν.

Αυτά μπορώ να παραθέσω εγώ ως γνώμη Μία, όσο καλύτερα μπορώ χρησιμοποιώντας τον λόγο και την ανθρώπινη λογική μου...

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 01:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ...
τη σκότωσα!

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 06:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας
και..........
όχι αγαπητη μου Amalia δεν με σκότωσες.Έλειπα.

Δεν θα συμφωνήσω ή να διαφωνήσω αλλα θα δώσω τις δικές μου σκέψεις κοιτώντας μέσα απο το ταξίδι της Ψυχής μου.

Στις πρωτόγονες ακομά φυλές-πριν τις επιστημονικές έρευνες-οι άνθρωποι οτιδηποτε υπερφυσικό δεν μπορούσαν να κατανοήσουν και κυριαρχούσε ο φόβος, δίνανε κάποιο Συμβολισμό.Για παραδειγμα στον
Ήλιο είχανε δώσει το Συμβολισμό της Δημιουργίας.
Με αυτόν τον τρόπο προσπαθούσανε να εξηγήσουνε το Σύμπαν και τη Φύση.
Οχι οτι χρειάζεται να κάνουμε ακριβώς το ίδιο.

Αν όμως αφήσουμε την ΨΥΧΗ μας να μας Οδηγησει στα Βάθη της θα ΔΟΥΜΕ.

Τώρα όμως έχουμε ξεχάσει οτι όλα Συνδέονται μεταξύ τους.

Σίγουρα οι Μαύρες Τρύπες Συμβολίζουν το κομμάτι της Ψυχής που ο Ανθρωπος φοβάται να Δεί.
Που δεν είναι έτοιμος ακόμα να Δεί.

Και αν οι Μαύρες Τρύπες εγκλωβίζουν κάθε Ενέργεια ακόμα και το Φώς
μήπως τότε σε Ενα κομμάτι της ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ είναι εγκλωβισμένο το ΦΩΣ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 14:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΜΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΠΕΡΙ ΜΑΥΡΩΝ ΤΡΥΠΩΝ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΑΝΑΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΨΥΧΗΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΟΒΙΣΜΕΝΟ... ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΜΕ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΤΟ ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΠΕΠΛΟ....
ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ.... (ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2004, 02:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR

το γεγονός όμως ότι το ανεξερεύνητο αυτό κομμάτι της ψυχής μας που
δεν μπορούμε να το Δούμε δεν σημαίνει ότι
είναι εγκλωβισμένο, καλλυμένο,ώστε όταν μπορέσει ο Άνθρωπος να Δεί
θα σηκώσει αυτό το πέπλο;
Μήπως δεν το σηκώνουμε γιατί είναι αναγκαίο να μείνει καλλυμένο
εως ότου φανερωθεί ο Σκοπός για να το Δούμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy